EKSTRA
MENÜ

İngilizce

İngilizce haberleri sayfasında güncel ve son dakika İngilizce hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 42.324 İngilizce haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

İngilizce, Amerika Birleşik Devletleri, Anglofon Karayipler, Avustralya, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, İrlanda Cumhuriyeti, Kanada ve Yeni Zelanda'da yaşayanların çoğunun ana dilidir. İkinci dil ve resmî dil olarak dünya genelinde, özellikle İngiliz Milletler Topluluğu ülkeleri ve çok sayıda uluslararası örgüt tarafından da kullanılmaktadır.

Modern İngilizce, ana dili farklı olan insanların konuştuğu ilk "küresel ortak dil" olarak tanımlanmaktadır. İngilizce iletişim, bilim, ticaret, havacılık, eğlence, radyo ve diplomasi alanlarında egemen uluslararası yardımcı dildir. Dilin Britanya Adaları'ndan öteye yayılmasında Britanya İmparatorluğu'nun büyük payı vardır. Amerika Birleşik Devletleri'nin II. Dünya Savaşı sonrasında artan ekonomik ve kültürel etkisi, İngilizcenin benimsenmesini önemli şekilde hızlandırmıştır.

Devamı..

İngilizce Haberleri

Pantolon Nasıl Yazılır TDKya Göre Pantolon Kelimesinin Doğru Yazımı..

Pantolon Nasıl Yazılır? TDK'ya Göre Pantolon Kelimesinin Doğru Yazımı..

Birçok kıyafetin adı, dilimize Fransızca, İngilizce ve İtalyanca gibi Avrupa dillerinden geçmiştir. O kelimelerden biri olan pantolon İtalyanca kökenlidir. 19. yüzyılda literatüre giren bu sözcüğün nasıl yazıldığı birçok kişi tarafından merak ediliyor. TDK’ya göre pantolon nasıl yazılır? Pantolon kelimesinin doğru yazımını örnek cümleler ile ayrıntılı bir şekilde derledik.

27.09.2021Sözlük
Yerli yazılımla dört beceriyi ölçen yabancı dil sınavı

Yerli yazılımla dört beceriyi ölçen yabancı dil sınavı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, dinleme, konuşma, okuma ve yazma olmak üzere dört beceriyi ölçen yabancı dil sınavı hazırlıklarının devam ettiğini, bu sınavın yerli yazılımla yapılmasının ülke için önemli bir kazanım olacağını bildirdi.

27.09.2021Eğitim
21’inci yüzyılın dil öğrenim materyali: Dijital oyunlar (1)

21’inci yüzyılın dil öğrenim materyali: Dijital oyunlar (1)

Her çağın paradigması eğitim dâhil yaşamın her alanını etkiler ve şekillendirir. Yabancı dil öğrenimini kolaylaştırmak, daha etkili, verimli ve eğlenceli kılabilmek amacıyla her dönem teknolojik gelişmelerden yararlanıldı. Dijital teknoloji alanındaki gelişmeler sonucunda 90’lı yıllara damgasını vuran gelişme bilgisayar destekli dil öğrenimi oldu (Computer Assisted Language Learning = CALL).

27.09.2021Eğitim
Meclis hızlı başlayacak Bütçe, Paris İklim anlaşması, sosyla medya düzenlemesi, seçim barajı...

Meclis hızlı başlayacak! Bütçe, Paris İklim anlaşması, sosyla medya düzenlemesi, seçim barajı...

1 Ekim’de açılacak Meclis’i yeni dönemde yoğun bir gündem bekliyor: Bütçe, Paris İklim Anlaşması, sosyal medya düzenlemesi, seçim barajı...

27.09.2021Gündem
Profesyonel rehberimiz hep yanımızda

Profesyonel rehberimiz hep yanımızda

Ünlü rehber Saffet Emre Tonguç’un mobil uygulaması SET, gezginlerin hayatını kolaylaştırıyor. Kullanıcılar gittikleri şehirdeki gezi, otel, yeme-içme önerilerine tek tıkla ulaşabiliyor.

26.09.2021Hürriyet Pazar
‘Sokak dili hep var, önemli olan dilimizi doğru öğretmek’

‘Sokak dili hep var, önemli olan dilimizi doğru öğretmek’

Her dönemin kendine has bir sokak jargonu var ama görüyoruz ki teknoloji çağının argosu da bir başka oluyormuş... Bugün Türk Dil Bayramı. Bu vesileyle biz de dilimize giren bazı ‘ilginç’ kelimelere ve tabirlere baktık. Türk dili ve edebiyatı bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Fatih Bakırcı’yla sokak dilinin nasıl oluştuğunu, dilimize zarar verip vermediğini ve son dönemdeki durumu konuştuk.

26.09.2021Hürriyet Pazar
Lavabo nasıl yazılır TDKya göre Lavabo kelimesinin doğru yazımı

Lavabo nasıl yazılır? TDK'ya göre Lavabo kelimesinin doğru yazımı

19. ve 20. yüzyılda, Fransızca, İtalyanca ve İngilizce gibi Avrupa dillerinden Türkçeye birçok kelime geçmiştir. O kelimelerden biri olan lavabo Fransızca kökenlidir. Bu sözcüğün nasıl yazıldığı birçok okur tarafından merak ediliyor. TDK'ya göre Lavabo nasıl yazılır? Lavabo kelimesinin doğru yazımını örnek cümleler ile birlikte derledik.

24.09.2021Sözlük
Kavanoz nasıl yazılır TDKya göre Kavanoz kelimesinin doğru yazımı

Kavanoz nasıl yazılır? TDK'ya göre Kavanoz kelimesinin doğru yazımı

Evlerimizde ve mutfaklarda kullanılan birçok gerecin adı, Türkçeye, İngilizce, Yunanca ve Fransızca gibi Avrupa dillerinden geçmiştir. O kelimelerden biri olan kavanoz, Yunanca kökenlidir. Orijinal dilinde ''kabanoz'' şeklinde yazılan bu kelimenin sözlük anlamı kaptır. Genellikle cam ya da plastikten üretilen ve hava almadığı için içindeki yiyeceklerin uzun süre taze kalmasını sağlayan kaplara kavanoz denir. TDK’ya göre Kavanoz nasıl yazılır? Kavanoz kelimesinin doğru yazımını örnek cümleler ile birlikte ayrıntılı olarak derledik.

24.09.2021Sözlük
Röportaj nasıl yazılır TDKya göre röportaj kelimesinin doğru yazımı..

Röportaj nasıl yazılır? TDK'ya göre röportaj kelimesinin doğru yazımı..

Dilimize İngilizceden geçmiş olan röportaj kelimesi 19. yüzyılda literatüre girdi. Güncel bir konu hakkında yapılan detaylı araştırmalar sonucu kaleme alınan dergi ve gazete yazılarına röportaj denir. Günümüzde bu kelime daha çok, bir bilim insanı, sanatçı ya da kanaat önderi ile gerçekleştirilen ve soru - cevap şeklinde ilerleyen görüşmeler için kullanılır. TDK’ya göre Röportaj nasıl yazılır? Röportaj kelimesinin doğru yazımını örnek cümleler ile birlikte derledik.

24.09.2021Sözlük
HackIstanbul siber kahramanlar yetiştirecek

HackIstanbul siber kahramanlar yetiştirecek

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST kapsamında düzenledikleri "HackIstanbul" etkinliği ile siber kahramanlar yetiştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

24.09.2021Ekonomi
Akreditif Türleri Nelerdir Akreditifli Ödeme Çeşitleri Nelerdir Karşılıklı Akreditif Ne Demek

Akreditif Türleri Nelerdir? Akreditifli Ödeme Çeşitleri Nelerdir? Karşılıklı Akreditif Ne Demek?

Dış ticarette en çok duyulan ödeme şekillerinin başında akreditif gelmektedir. Akreditif önemli konulardan bir tanesidir. Akreditif sisteminin tercih edilmesi ile birlikte gerçekleştirilen ticarette riskin azaltılabilmesi ihracat ve ithalat yapan tüm firmaların bahsedilen ödeme yöntemine yönelmesine neden olmaktadır. Sizin için akreditifin ne demek olduğunu, bu sistemin özelliklerini ve türlerini derledik.

24.09.2021Araştırma
Satürn Gezegeni Nedir, Ne Renktir Ve Ne Zaman Keşfedildi Satürn Gezegeninin Özellikleri Ve Dünyaya Uzaklığı Hakkında Bilgi

Satürn Gezegeni Nedir, Ne Renktir Ve Ne Zaman Keşfedildi? Satürn Gezegeninin Özellikleri Ve Dünyaya Uzaklığı Hakkında Bilgi

Satürn, Güneş Sistemi içerisinde bulunan sekiz gezegen içerisindeki en büyük ikinci gezegendir. Bunun yanı sıra Satürn, Güneş Sistemi içerisinde Güneş'e en uzak olan 6. gezegendir. Peki, Satürn gezegeni nedir, ne renktir ve ne zaman keşfedildi? Satürn gezegeninin özellikleri ve dünyaya uzaklığı hakkında bilgiler nelerdir? Sizin için tüm detayları ile derledik.

24.09.2021Araştırma
Elma bahçesinden, şiirin bahçesinden

Elma bahçesinden, şiirin bahçesinden!

Elmalı şiirler yanında elmaya methiyeler dizmiş, yazılar da yazmış biri olarak, kapağında ‘Elma Bahçesinden’ yazan bir kitaba kayıtsız kalamazdım elbette! Kalmadım, aldım, şiirdi, Olav H. Hauge yazmıştı, Orhan Tekelioğlu çevirmişti, Savaş Çekiç tasarlamıştı...

24.09.2021Kitap Sanat
Kutup Yıldızı Nedir, Hangi Yönü Ve Nereyi Gösterir Kutup (Şimal) Yıldızı Anlamı Ve Hikayesi

Kutup Yıldızı Nedir, Hangi Yönü Ve Nereyi Gösterir? Kutup (Şimal) Yıldızı Anlamı Ve Hikayesi

Parlak bir gece de gökyüzüne baktığınız zaman binlerce yıldız görebilirsiniz. Ancak bir tanesi diğerlerinden daha parlak görünmesi ile ayrılmaktadır. Bu yıldız Kutup Yıldızı ismi ile bilinmektedir. Kutup yıldızı nedir, hangi yönü ve nereyi gösterir? Kutup (Şimal) yıldızı anlamı ve hikayesi nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

24.09.2021Araştırma
İngilizce Haftanın Günleri Nelerdir Sırasıyla İngilizce Haftanın Günlerinin Türkçeleri Ve Okunuşları

İngilizce Haftanın Günleri Nelerdir? Sırasıyla İngilizce Haftanın Günlerinin Türkçeleri Ve Okunuşları

İngilizce üzerinden en çok merak edilen kelime grupları arasında haftanın günleri geliyor. Özellikle İngilizce öğrenenler için ilk olarak bilinmesi gereken konular içerisinde yer almaktadır. Peki İngilizce haftanın günleri nelerdir? Sırasıyla İngilizce haftanın günlerinin Türkçeleri ve okunuşları üzerine merak edilen bilgiler.

24.09.2021Araştırma
Ortaokul öğrencilerine ders desteği

Ortaokul öğrencilerine ders desteği

Okul Destek Derneği, devlet okullarında eğitim alan 5, 6 ve 7. sınıf öğrencilerine çevrim içi ücretsiz ders desteği sunuyor.

24.09.2021Eğitim
Milli Eğitim Bakanı Özer: Öğretmenlerimizin yüzde 86’sı antikorlu

Milli Eğitim Bakanı Özer: Öğretmenlerimizin yüzde 86’sı antikorlu

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yeni tip koronavirüs (COVID-19) nedeniyle iki doz aşı olan ya da hastalanıp bağışıklık kazanıp antikor oluşturan öğretmen oranının yüzde 86 olduğunu belirterek "Çoğun kıta Avrupası'ndaki ülkelerden çok daha yüksek" dedi.

24.09.2021Eğitim

Aziz Sancar geleceğin parlak beyinleriyle buluştu

Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar TEKNOFEST'e katıldı. Festivalde konuşan Sancar "100 sene sonra beni Türk çocukları okuyacaklar ve 'Bunu bir Türk yaptı' diyecekler" dedi.

24.09.2021Ekonomi
Reklam Türleri Ve Özellikleri Nelerdir Kaç Tür Reklam Alanı Ve Çeşidi Vardır

Reklam Türleri Ve Özellikleri Nelerdir? Kaç Tür Reklam Alanı Ve Çeşidi Vardır?

Reklam sektörü günümüzde önemli olan alanlardan bir tanesini içermektedir. Sizin için reklam sektörünün özelliklerini, reklamın türlerini, reklamcılıkta 5M'nin ne demek olduğunu ve reklamın inandırıcılığını derledik.

24.09.2021Araştırma
Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosu Kenan Poleo kimdir, nerelidir, kaç yaşında

Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosu Kenan Poleo kimdir, nerelidir, kaç yaşında?

Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosu Kenan Poleo MasterChef yarışmasına konuk oluyor. Diğer konsoloslarla birlikte yarışmacıların hazırladıkları yemeklere tadım yaparak puan verecek olan Kenan Poleo, Türkçe konuşması ve sempatik tavırlarıyla izleyiciler arasında merak konusu oldu. Programın takipçileri, düzgün Türkçesinden dolayı Kenan Poleo Türk mü, nereli gibi soruların yanıtlarını aramaya başladı. Peki, Kenan Poleo kimdir, nerelidir, kaç yaşında? İşte Kenan Poleo hakkında merak edilenler…

23.09.2021Televizyon
Bubble Game 3 Oyunu Oyna

Bubble Game 3 Oyunu Oyna

Top patlama oyunu içerisinde farklı farklı renklere sahip olan balonları en az üçer tane bir araya getirerek patlatarak oyunda ilerlemeye çalışıyorsunuz. İngilizce adıyla Bubble Game 3 olan oyununu şimdi Hürriyet Oyun üzerinden ücretsiz ve online olarak oyna!

23.09.2021Oyun
ÖSYM’den sınav duyuruları

ÖSYM’den sınav duyuruları

e-YDS 2021/12 İngilizce ve 2021-DUS / 2021-STS Diş Hekimliği Sınava Giriş Belgeleri erişime açıldı

23.09.2021Eğitim
e-sınav merkezlerinin kapasitesi artıyor

e-sınav merkezlerinin kapasitesi artıyor

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Ankara, İstanbul, İzmir'in ardından bu yıl hizmet vermeye başlayan Adana'daki merkezle elektronik sınav (e-sınav) kapasitesinin 6 bine ulaştığını belirterek, "Adaylarımızın sınavlara erişimini kolaylaştırmak için bölgesel olarak e-sınav merkezlerinin sayısını artırmayı hedefliyoruz" dedi.

23.09.2021Eğitim
Günlerce kim olduğunu bulmaya çalıştılar... Gizemli kadınının kimliği herkesi şoke etti

Günlerce kim olduğunu bulmaya çalıştılar... Gizemli kadınının kimliği herkesi şoke etti!

Hırvatistan'da yaşanan bir polisiye vaka haberi ülke sınırlarını aşarak dünya basınına konu oldu. Yüzü gözü kan içinde ve kim olduğunu hatırlamayan bir kadın mükemmel İngilizce konuşmasıyla dikkat çekmişti. Gizemli kadının kim olduğu ve yaşam hikâyesi ortaya çıkınca ise herkes adeta şoke oldu.

23.09.2021Dünya
Fahrettin Altun: Dünya Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eyleme geçme çağrısına kulak vermeli

Fahrettin Altun: Dünya Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eyleme geçme çağrısına kulak vermeli

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için New York'a yaptığı ziyareti tamamlayarak Türkiye'ye hareket etti. Erdoğan'ın yoğun temaslarına ilişkin açıklamayı İletişim Başkanı Fahrettin Altun yaptı.

23.09.2021Gündem
Araştırma görevlisi nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Araştırma görevlisi olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Araştırma görevlisi nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Araştırma görevlisi olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Çeşitli projelerde araştırma işlemini yapmak için görev alan kimseler araştırma görevlisi olarak bilinmektedir. Araştırma görevlisinin araştırmanın geçebileceği birçok alanda geniş yetkileri olabilmektedir. En genel tanımla bazı olguların ortaya çıkarılması için bilgilerin aranması ve bu amaçla gerçekleştirilen sistemli çalışmaya veya incelemeye araştırma denmektedir. Araştırma görevlisi nedir, ne iş yapar, nasıl olunur, araştırma görevlisi olma şartları, maaşları, iş imkanları nelerdir detayları ile derledik.

22.09.2021Araştırma
Hırvatistanda akılalmaz olay... Polis gizemli kadının kimliğini bulmaya çalışıyor

Hırvatistan'da akılalmaz olay... Polis gizemli kadının kimliğini bulmaya çalışıyor

Hırvatistan'da yaşanan bir polisiye vaka haberi ülke sınırlarını aşarak dünya basınına konu oldu. Dünya basınının manşetlerine taşıdığı olayda polis ekipleri günler önce bulunan, kim olduğunu hatırlamayan ve "profesör gibi" İngilizce konuşan kadının kimliğini teşhis etmeye çalışıyor.

22.09.2021Dünya
Aleyna Tilkiden kariyeri düşüşe geçti iddialarına cevap

Aleyna Tilki'den 'kariyeri düşüşe geçti' iddialarına cevap!

2016 yılında "Cevapsız Çınlama" şarkısıyla adını tüm Türkiye'ye duyuran Aleyna Tilki 2017'de de "Sen Olsan Bari" şarkısını piyasaya sürmüştü.

22.09.2021Magazin
Kelime oyunu nasıl oynanır Scrable kelime türetme oyunu nedir, kaç kişiyle oynanır

Kelime oyunu nasıl oynanır? Scrable kelime türetme oyunu nedir, kaç kişiyle oynanır?

Evde aile ve arkadaşlar ile birlikte eğlenceli vakit geçirmek adına kutu oyunları bulunmaktadır. Bu kutu oyunlarının birçok çeşidi ve konusu bulunmaktadır. Bu oyunlar arasında dikkat çeken ve sevilerek oynanan oyunlardan bir tanesi de kelime oyunudur. Peki, kelime oyunu nasıl oynanmaktadır? Scrable olarak bilinen kelime türetme oyunu nasıl oynanmaktadır? Bu oyunu oynamak için kaç kişiye ihtiyaç duyulmaktadır? İşte, kelime oyunu hakkına oynama kuralları ve nasıl oynandığı hakkında bilgileri sizler için derledik.

22.09.2021Pratik Bilgiler
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Daha Adil Bir Dünya Mümkün kitabı New York’ta led ekranlarda tanıtıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 'Daha Adil Bir Dünya Mümkün' kitabı New York’ta led ekranlarda tanıtıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kaleme aldığı "Daha Adil Bir Dünya Mümkün" kitabı, İletişim Başkanlığının organizasyonu ile New York'un merkezindeki cadde ve sokaklar ile Times Meydanı'ndaki led ekranlarda tanıtıldı.

22.09.2021Dünya
Türkiye’nin Mühendis Kızları, SOCAR Türkiye iş birliği ile güçleniyor

Türkiye’nin Mühendis Kızları, SOCAR Türkiye iş birliği ile güçleniyor

SOCAR Türkiye’nin Desteğiyle Türkiye’nin Mühendis Kızları’na Artık Kimya Mühendisleri de Katılıyor!

21.09.2021Enerji
Emine Erdoğan Afrika Seyahatlerim adlı ilk kitabının tanıtımını New York’ta yaptı

Emine Erdoğan 'Afrika Seyahatlerim' adlı ilk kitabının tanıtımını New York’ta yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Afrika'ya gerçekleştirdiği seyahatlerdeki izlenim ve hatıralarını kaleme aldığı "Afrika Seyahatlerim" adlı ilk kitabının tanıtımını, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu öncesinde New York’taki Türk Evi'nde ülke liderlerinin eşleri, BM ve diğer uluslararası temsilciler ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve yabancı misyon şeflerinin katıldığı programla gerçekleştirdi. Emine Erdoğan, “Bu kitap Afrika seyahatlerim öncesinde yaptığımız çok yönlü hazırlıklara, bizleri hep güler yüzleriyle karşılayan First Lady dostlarımın verdiği bilgilere, büyükelçilerimiz ve eşlerinden öğrendiklerime ve sıcak Afrika insanlarının gözlerinden okuduklarıma dayanıyor. Her birine, bana öğrettikleri için, şükran borçluyum.” ifadelerini kullandı.

21.09.2021Gündem

Türkiye’den iki öğretmen dünyanın en iyisi olmak için yarışıyor

Onursal Başkanlığını eski ABD Başkanı Bill Clinton’ın üstlendiği Varkey Vakfı tarafından düzenlenen “2021 Global Teacher Prize” yarışmasında Türkiye’den iki öğretmen dünyanın en iyi 50 öğretmeni arasına seçildi.

20.09.2021Eğitim
Cumhurbaşkanı Erdoğanın kaleme aldığı Daha Adil Bir Dünya Mümkün kitabının ABD lansmanı New Yorkta yapıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kaleme aldığı "Daha Adil Bir Dünya Mümkün" kitabının ABD lansmanı New York'ta yapıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kaleme aldığı "Daha Adil Bir Dünya Mümkün" kitabının ABD lansmanı New York'ta yapıldı.

20.09.2021Dünya
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğandan fahiş fiyat açıklaması: Ortada suistimal varsa bu zulmün önüne geçeceğiz

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan fahiş fiyat açıklaması: Ortada suistimal varsa bu zulmün önüne geçeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler 76'ncı Genel Kurulu'na katılmak üzere ABD'ye gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, hareketi öncesi Atatürk Havalimanı'nda gündeme dair önemli değerlendirmelerde bulundu. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, fahiş fiyat konusunda ''Ortada suistimal varsa bu zulmün önüne geçeceğiz'' dedi.

19.09.2021Gündem
Miss Turkey 2021 güzelleri gelecek planlarını anlattı

Miss Turkey 2021 güzelleri gelecek planlarını anlattı!

Miss Turkey 2021’de taçlar, geçen hafta gerçekleşen törenle sahiplerini buldu. Yarışmada birinci Dilara Korkmaz, ikinci Cemrenaz Turhan ve üçüncü Şira Sahilli oldu. Yarışma sonrası Lazzoni Hotel’de bir araya geldiğimiz güzelleri daha yakından tanıma fırsatı bulduk. Yeni Türkiye güzelleriyle yarışma sürecini ve gelecek planlarını konuştuk.

19.09.2021Magazin
Türkiye’nin ‘güçlü kızlar’ı İngilizce öğreniyor

Türkiye’nin ‘güçlü kızlar’ı İngilizce öğreniyor

İsviçre’de yaşayan lise öğrencisi Defne’nin hayata geçirdiği ‘Güçlü Kızlar’ programı Türkiye’deki genç kızlara dünyanın kapılarını araladı. İngilizce konuşma becerilerini geliştirmek isteyenleri, çevrimiçi ve ücretsiz olarak dünyanın dört bir yanındaki gönüllü eğitmenlerle buluşturan programa ilgi her geçen gün büyüyor.

19.09.2021Hürriyet Pazar
52 yaşında üniversiteyi birincilikle bitirdi

52 yaşında üniversiteyi birincilikle bitirdi

Çorum'daki yaşayan Sema Büyükyabat (52), 2017 yılında Hitit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nü kazandı. Gençlik hayali olan üniversite eğitimini başarıyla tamamlayan Büyükyabat, bölümünü de birincilikte bitirdi.

18.09.2021Haber
52 yaşında üniversiteyi birincilikle bitirdi Gözyaşlarını tutamadı

52 yaşında üniversiteyi birincilikle bitirdi! Gözyaşlarını tutamadı

Çorum'daki yaşayan Sema Büyükyabat (52), 2017 yılında Hitit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nü kazandı. Gençlik hayali olan üniversite eğitimini başarıyla tamamlayan Büyükyabat, bölümünü de birincilikte bitirdi.

18.09.2021Gündem
HODL ne demek

HODL ne demek?

HODL terimi, piyasayı yeni takip etmeye başlayan pek çok kişinin dikkatini çekiyor. Bazı yatırımcıların kullandığı HODL ibaresi, yatırımın hangi boyutunu oluşturduğu konusunda merak uyandırıyor. HODL ifadesi ile yatırımın hangi aşamaya yönlendirildiğini öğrenmek isteyen vatandaşlar, internet üzerinden konu hakkında araştırmalarını gerçekleştiriyor. Peki, HODL ne demek? İşte, o konuda bazı detaylar

17.09.2021Ekonomi
Japonyada iktidar partisi başkanlık yarışında iki kadın aday

Japonya'da iktidar partisi başkanlık yarışında iki kadın aday

Japonya’da iktidardaki Liberal Demokrasi Partisi (LDP) liderlik seçimlerinde yarışacak iki kadın, iki erkek aday arasından kimin galip geleceği merak ediliyor.

17.09.2021Dünya

Yazar Sonuçları

İzmirli çiftçi kızı ABD’de senatör adayı

KADINLAR hakkında o kadar farklı hikayeler duymuş, röportajlar yapmış olmama rağmen hayat beni şaşırtmaya devam ediyor. Bu kez, İzmir Zeytinalanı’nda doğup büyüyen ve şu anda ABD Kentcky’den senatör adayı olan avukat Gülgün Helen Bükülmez, farklı hayat hikayesi ve müthiş azmiyle ilham veren kadınlar arasında yerini aldı. Kendi deyimiyle, yaşamını tamamen değiştirip, güçlü, haklarının farkında, ama aynı zamanda nazik, mutevazı ve nereden geldiğini unutmayan bir kadın olmayı ideal edinmiş bu özel kadının hikayesi sizlere de iyi gelecek.

27.09.2021

Bugün ne yapsak

İstanbul’daki Antepliler Derneği Başkanı Oya Öztan, elini taşın altına soktu. Gaziantep’i İstanbul’a getirdi. 20. Gaziantep Yiyecekleri Şenliği hafta sonu yapıldı. Yenileri için takipte kalın.

27.09.2021

Mösyö Sartre yani Türk kadını benden önce mi

Dünya feminizminin en önemli kadınlarından biri olan Simone de Beauvoir’ın, bugüne kadar yayınlanmamış bir romanı bulundu ve geçen sonbahar Fransa’da yayınlandı.

26.09.2021

Aşçılığa adım attığım, mutfağa vurulduğum ada: Madeira

1992, tesadüflerin yılıydı. Danimarka herkesi şaşırtıp Avrupa Şampiyonası’nı kazanırken ben de Portekiz’de ilk şeflik tecrübemi yaşıyordum. Masa üzerinde, tabak bile konmadan servis edilen tonbalığı ‘bife de atum’u burada tattım, bitip tükenmeyen gastronomi tutkumun temellerini attım.

25.09.2021

Göztepe’nin Pep’i olabilecek mi?

Spartak Trnava’yı 45 yıl sonra şampiyon yaptı, saha kenarındaki tutkusuyla Pep Guardiola ile kıyaslandı. İsim değişikliklerinden savaştan kaçışına, 15’inde aldığı diplomayla hayallerini peşinde düşüşüne karşınızda Nestor El Maestro...

22.09.2021

İlber Hoca’yı destekliyorum

İlber Ortaylı’nın pazar günü Hürriyet’te çıkan ‘Sultanahmet’ten Manzaralar’ yazısını okuyunca, ömrümün büyük bölümünü geçirdiğim o semti yalnız Sultanahmet olarak değil, bütün bir tarihi yarımada olarak düşünmeye başladım.

21.09.2021

İçerisi balık istifi

ÜÇ gün önceydi. Sabah saat 07.30’da Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren BURULAŞ’ın kontrolündeki BursaRay’ın, (Metro) yolcusu en az (Vatmanın da içinde bulunduğu ilk vagon) olan vagonuna giriş yaptım.

18.09.2021