EKSTRA
MENÜ

Maliye Bakanligi

Maliye Bakanligi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Maliye Bakanligi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 28.832 Maliye Bakanligi haberi bulunmuştur.

MALİYE BAKANLIĞI

Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti devletinin maliyesini yöneten bakanlık Devletin gelirlerini ve giderlerini yönetir. 1923'te cumhuriyet ile birlikte kuruldu. İl ve ilçelerdeki defterdarlık ve mal müdürlükleri bakanlık örgütüdür. Bakanlığın adı Turgut Özal döneminde Maliye ve Gümrük Bakanlığı idi.

Maliye Bakanlığının görevleri ve yetkileri, başlıca şunlardır:

1 - Kamu giderlerini karşılayacak gelir kaynakları bulmak,
2 - Bu gelirleri toplamak,
3 -Yapılacak masrafların karşılığını sağlamak,
4 - Para ve kredi işlerini, kamunun menfaatine uygun şekilde düzenlemek,
5 - Devletle ilgili her türlü müesseseleri, mali bakımdan kontrol altında bulundurmak,
6 - Devletin mali bakımdan yönetimini, iktisadi kalkınma ile uygun olmasını sağlamak. 
Maliye Bakanligi Haberleri

Nisanda bütçe 16.9 milyar lira açık verdi

Nisanda bütçe 16.9 milyar lira açık verdi

Nisan ayında bütçe 16.9 milyar lira açık verdi. Nisan ayında bütçe giderleri yüzde 2.1 artarak 110.7 milyar lira, bütçe gelirleri yüzde 43.8 oranında artışla 93.8 milyar lira oldu. Nisan ayında vergi gelirleri tahsilatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 55.4 oranında artarak, 76.3 milyar lira oldu. Geçen yıl kasım ayında çıkarılan son yapılandırma düzenlemesi olan 7256 sayılı yasa çerçevesinde nisan ayı sonu itibariyle 16.6 milyar liralık gelir geldi.

18.05.2021Ekonomi
Son dakika haberi: 18 yaş altına BES imkanı komisyondan geçti

Son dakika haberi: 18 yaş altına BES imkanı komisyondan geçti

On sekiz yaşından küçüklerin Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) kapsamına alınması, emekliliğe yönelik taahhütte bulunan hizmet sunucularının BES'e aktarımına imkan sağlanması, Karayolları Trafik Kanunu çerçevesindeki zorunlu mali sorumluluk sigortası kapsamı dışında kalan konuların yeniden düzenlenmesini de içeren Sigortacılık ile Diğer Bazı Alanlara İlişkin Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

17.05.2021Ekonomi
SBK Holdingin Sahibi Sezgin Baran Korkmaz hakkında tutuklama kararı verildi

SBK Holding'in Sahibi Sezgin Baran Korkmaz hakkında tutuklama kararı verildi

YURTDIŞINDA bulunan SBK Holding'in sahibi işadamı Sezgin Baran Korkmaz'ın da arasında olduğu 10 sanığın yargılandığı, "mal varlığı değerini aklama" davasının ilk duruşması görüldü. Mahkeme, 3 yıldan 7,5 yıla kadar hapis istenen sanık Sezgin Baran Korkmaz hakkındaki yakalama kararının kaldırarak, yokluğunda tutuklama kararı verdi. Haklarında yakalama kararı bulunan Sanıklar Olessia Zoubkova, Levon Termendzhyan ve Jacob Ortell Kıngston hakkında yakalama kararını da kaldıran mahkeme, bu sanıkların bulundukları ülkeden ifadelerinin alınmasına hükmetti.

17.05.2021Gündem
Trafik sigortasında değişiklik yolda

Trafik sigortasında değişiklik yolda

Trafik sigortasında yeni düzenlemeye gidiliyor. Yasa çıkarsa, sigortadan ödenen tazminatlar standart hale gelecek. Böylece farklı tazminatlar ödenmeyecek, hasar aracılarına gerek kalmayacak, tüketici mağdur olmayacak. Tasarı ile başka değişiklikler de yapılacak.

17.05.2021Ekonomi
Vergi Matrahı Artışı Nedir Ve Nasıl Yapılır

Vergi Matrahı Artışı Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Bir firmanın veya işletmenin en zor zamanlarından birisi vergi inceleme dönemleridir. Tüm her şey hesaplansa bile ufak eksiklikler meydana gelebilir. Eksik belge işletme sahibinde strese neden olabilir. Bu durumda ise devreye vergi matrahı artışı girer. Vergi matrahı artışı nedir ve nasıl yapılır gibi soruların yanıtlarını derledik.

13.05.2021Kobi
Vergi Levhası Nedir Ve Nasıl Alınır Vergi Levhası Sorgulama Ve Alma

Vergi Levhası Nedir Ve Nasıl Alınır? Vergi Levhası Sorgulama Ve Alma

Vergi levhası, vergi mükelleflerinin bulundurma zorunluluğu bulunan iş yerleri için son derece önemli bir levhadır. İş yerlerine gidildiğinde genellikle duvarda asılı vergi levhası dikkatleri üzerine çekmektedir. Mükellefin adı soyadı, ticaret unvanı, iş yeri adresi, vergi türü, ana faaliyet kodu ve adı, vergi dairesi, vergi kimlik no, işe başlama tarihi, beyan olunan matrah, tahakkuk eden vergi gibi önemli hususlar vergi levhasında yer alıyor. Özellikle yeni iş yeri açanlar tarafından vergi levhası merak ediliyor. Bu konuda vergi levhası nedir ve nasıl alınır? Vergi levhası sorgulama ve alma başlıkları hakkında detayları derledik.

13.05.2021Kobi
Vergi Dilimi Nedir Ve Nasıl Hesaplanır Vergi Dilimi Hesaplama Ve Oranları Hakkında Bilgi

Vergi Dilimi Nedir Ve Nasıl Hesaplanır? Vergi Dilimi Hesaplama Ve Oranları Hakkında Bilgi

Vergi ve vergi ile bağlantılı bir kavram olan vergi dilimi sıklıkla karşılaşılan bir konudur. Vergi dilimi hakkında haberler yapılmaktadır. Vergi dilimi ile ilgili güncel bilgiler paylaşılmaktadır. Fakat vergi dilimi tam olarak ne ifade eder, vergi dilimi ile ne anlatılmak istenir? Genellikle bu soruyu tam olarak cevaplandırmak mümkün olamamaktadır. İşte sizin için vergi dilimi konusunda yararlı bilgileri derledik. Vergi dilimi nedir ve nasıl hesaplanır? Vergi dilimi hesaplama ve oranları hakkında merak edilenler.

13.05.2021Kobi
Sevk İrsaliyesi Nedir Ve Nasıl Düzenlenir Faturadan Farkı Nedir

Sevk İrsaliyesi Nedir Ve Nasıl Düzenlenir? Faturadan Farkı Nedir

Sevk irsaliyesi stok takibi gibi işlemleri kolaylaştırmak için kullanılan bir belgedir. Genellikle faturayla karıştırılan sevk irsaliyesi iş hayatında karşımıza çıkan bir belgedir. O halde birçok kişinin merak ettiği konulardan olan sevk irsaliyesi nedir ve nasıl düzenlenir, sevk irsaliyesinin faturadan farkı nedir detayları ile derledik.

13.05.2021Kobi
Matrah Artırımı Nedir Ve Neden Yapılır

Matrah Artırımı Nedir Ve Neden Yapılır?

Matrah, devlete ödenecek olan verginin miktarını belirlemek için baz alınan değere verilen isimdir. Bir kazancın vergi miktarını belirlemek için temel alınan ve giderler kazançtan çıkarıldıktan sonra geriye kalan kısma verilen isimdir. Matrah artırımı nedir ve neden yapılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.05.2021Kobi
Kdv İadesi Nedir Ve Nasıl Alınır Kimler Alabilir Kdv İadesi Hesaplama

Kdv İadesi Nedir Ve Nasıl Alınır? Kimler Alabilir? Kdv İadesi Hesaplama

Ticari faaliyette bulunan pek çok işletmeyi kapsayan bir konu olan KDV iadesi, yararlanan işletmeler ve kişiler için büyük fayda sağlar. Kişilerin ve işletmelerin devlete ödemiş olduğu KDV'nin bir kısmının geri ödenmesi için devlet tarafından sunulan bu haktan yararlanmak isteyen pek çok kişi için KDV iadesi nedir ve nasıl alınır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.05.2021Kobi
İşletme Defteri Nedir Ve Nasıl Tutulur Kimler İşletme Defteri Tutmak Zorundadır

İşletme Defteri Nedir Ve Nasıl Tutulur? Kimler İşletme Defteri Tutmak Zorundadır

Ticari faaliyette bulunan kişiler vergiye tabi ticari faaliyetleri sebebi ile ilgili kanuni mevzuatta düzenlenen çeşitli defterleri yine bu düzenlemelere uygun olarak tutmak zorundadırlar. Bu defterlerden biri de işletme defteridir. Bilanço defterlerinin aksine işletme defteri, muhasebe sisteminde tek taraflı kayıt sistemine göre tutulmaktadır. İşletme defterlerinde gelirler ve giderler defterin ayrı sayfalarına kaydedilirken işbu deftere dair pek çok husus merak ediliyor. İşletme defteri hakkında detaylı bilgi almak için "İşletme defteri nedir ve nasıl tutulur? Kimler işletme defteri tutmak zorundadır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.05.2021Kobi
İrsaliyeli Fatura Nedir İrsaliyeli Fatura Nasıl Kesilir Ve Düzenlenir

İrsaliyeli Fatura Nedir? İrsaliyeli Fatura Nasıl Kesilir Ve Düzenlenir

İrsaliyeli fatura, malın satış sonrasında sevk edilmesi sırasında faturanın da mal ile gönderilmesi durumunda, bu belgeleri ayrı ayrı hazırlama zahmetinden kurtaran bir fatura çeşididir. İrsaliyeli fatura, normal fatura ve sevk irsaliyesinden küçük farklılıklar içerir. İrsaliyeli fatura, satıcıya pratik bir çözüm sunarken maliyeti de önemli ölçüde azaltan bir etkiye sahiptir. İrsaliyeli fatura nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.05.2021Kobi
İade Faturası Nedir İade Faturası Nasıl Kesilir Ve İşlenir

İade Faturası Nedir? İade Faturası Nasıl Kesilir Ve İşlenir

Müşterinin aldığı malı satıcıya iade etmesi halinde hazırlanan bir belge olarak iade faturaları günlük yaşamın bir parçasıdır. Her ne kadar adı iade faturası olarak geçse de bu belge aslında bir fatura türü değildir. Çünkü bir malın satılması, üretilmesi ya da tedarik edilmesi karşılığında düzenlenip kesilmemekte aksine satın alma, üretim ya da tedarik sonucunda alıcının satın aldığı malın tamamını ya da bir bölümünü kabul etmemesi herhangi bir sebeple iadesi durumunda düzenlenmektedir. Peki detaylarıyla “İade faturası nedir? İade faturası nasıl kesilir ve işlenir?” Tüm detayları ile derledik.

13.05.2021Kobi
Fatura Nedir Ve Nasıl Kesilir Fatura Düzenleme Hakkında Bilgi

Fatura Nedir Ve Nasıl Kesilir? Fatura Düzenleme Hakkında Bilgi

Profesyonel iş hayatının en temel unsurlarından birisi fatura kesmektir. Verilen hizmet karşılığında fatura kesmek, kesilen faturaların takibinin yapılması ve arşivlenmesi emin adımlarla gelişmek isteyen her KOBİ'nin bilmesi ve yapması gereken işlemlerdir. Fatura nedir ve nasıl kesilir? Fatura düzenleme hakkında tüm bilgileri detaylarıyla derledik.

13.05.2021Kobi
E-Vergi Levhası Nedir Ve Nasıl Sorgulanır

E-Vergi Levhası Nedir Ve Nasıl Sorgulanır?

İşletmeler için vergi levhası olmazsa olmazlar arasında yer alır. İşletmelerin vergiye tabi olan kazanç miktarını ve buna karşılık gelen vergi tutarını belirleyen belgeye işletmelerin de sahip olması gerekir. Önceden vergi levhasının işletmenin duvarında rahatça okunabilir bir şekilde asılı olması zorunluluğu bulunuyordu. Fakat 2011 yılında yapılan yasa değişikliği sonrasında bu kural kaldırıldı. E-Vergi levhası nedir ve nasıl sorgulanır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.05.2021Kobi
E-Bordro Nedir Kimler E-Bordro Alabilir

E-Bordro Nedir? Kimler E-Bordro Alabilir?

Bordro, maaş bilgilerinin görülebildiği belge türüdür. İşe başlama tarihi, maaşın miktarı ve ne sürede devam ettiği bordro belgesinde bulunur. Kamu çalışanları Maliye Bakanlığı aracılığıyla, özel sektör çalışanları ise şirket muhasebesiyle bordrolarını alabilirler. E-bordro sisteminde ise tüm bu bilgilere herhangi bir yere gitmeden gidilebilir. E-bordro nedir, nasıl alınır, kimler alabilir gibi soruların cevaplarını derledik.

13.05.2021Kobi
4A, 4B, 4C Nedir 4A, 4B, 4C Kimleri Kapsar

4A, 4B, 4C Nedir? 4A, 4B, 4C Kimleri Kapsar?

4A, 4B, 4C çalışma hayatı içinde yer alan pek çok insanın duyduğu kavramlar arasında yer alır. Bu bakımdan önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Sizin için 4A, 4B, 4C nedir? 4A, 4B, 4C kimleri kapsar şeklindeki soruların yanıtlarını detaylarıyla derledik.

13.05.2021Kobi
‘Nargile kafelerden de vergi alınsın’

‘Nargile kafelerden de vergi alınsın’

Almanya’da moda haline gelen nargile kafelerin genel anlamda tütün vergisinden muaf olduğunu söyleyen CSU federal milletvekili Sebastian Brehm, maliye bakanlığı tarafından hazırlanan yeni vergi reformuna nargilecilerin de alınması talebinde bulundu.

11.05.2021Avrupa
Havalar ne zaman ısınacak Meteoroloji tarih verdi İşte MGM 11 Mayıs hava durumu

Havalar ne zaman ısınacak? Meteoroloji tarih verdi! İşte MGM 11 Mayıs hava durumu

Hava ne zaman ısınacak? sorusu Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün açıklamaları ile yanıt buldu. Son günlerde Marmara başta olmak üzere bir çok bölgede devam eden soğuk havanın ardından Meteoroloji fırtınanın salı gününe kadar devam edeceğini duyurdu. Hafta ortasında hava sıcaklıkların yükselmesi beklenirken, salı günü İç Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde zirai don ön görülüyor. İşte, MGM 11 Mayıs İstanbul, Ankara, İzmir ve il il hava durumu tahminleri.

11.05.2021Gündem
Sandhausen belediye başkanlığına Hakan Güneş seçildi

Sandhausen belediye başkanlığına Hakan Güneş seçildi

Baden-Württemberg eyaletinde Maliye Bakanlığı’na Türkiye kökenli Danyal Bayaz’ın getirilmesinin ardından aynı gün Belde Belediye Başkanlığı’na da Türkiye kökenli Hakan Güneş seçildi.

10.05.2021Avrupa
Laschet: Benim yerim Berlin

Laschet: Benim yerim Berlin

Almanya’da Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri’nin (CDU/CSU) başbakan adayı Armin Laschet, eylül ayında yapılacak genel seçimlerin sonuçları ne olursa olsun, seçimlerden sonra Berlin’de kalacağını yineledi. Bazı çevrelerin Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Başbakanı Laschet’in seçimleri kazanmaması halinde Eyalet Başbakanlığı’na geri dönme kapısını açık bıraktığı yönündeki iddiaların tamamen ‘uydurma’ olduğunu söyledi.

10.05.2021Avrupa
Kripto yasasında sona gelindi

Kripto yasasında sona gelindi

Kripto varlıklar için bir taslak çalışması hazırladıklarını açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, “Arkadaşlarımız çalışmaların yaptı. Konuyu Cumhurbaşkanımıza arz edeceğiz, uygun görmesi halinde de adımımızı atacağız. Gelir İdaresi tarafında da vergilendirme konusunda bir çalışma yürütüyoruz. Bizim ‘bu yasaklansın’ gibi bir yaklaşımımız kesinlikle yok” diye konuştu.

8.05.2021Ekonomi
Yüzde 5’in üzerinde büyüyeceğiz

Yüzde 5’in üzerinde büyüyeceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, “Avantaj olarak gördüğüm bir husus şu: ABD çok hızlı toparlanıyor, Çin hızlı toparlanıyor ama önümüzdeki süreç aşılama hızına baktığımızda AB’de olumlu bir gidişat görüyorum. İhracat performansımızın daha güçlü gitmesini sağlayacak. Büyümenin yarıya yakınını dış ticaretten alacağız. İkinci çeyrekte çift haneli bir büyüme göreceğiz. Ben 5’in üzerinde bir büyüme gerçekleşeceğini düşünüyorum” dedi.

7.05.2021Ekonomi
Son dakika haberi... Hazine Ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan açıkladı Kripto parada flaş gelişme

Son dakika haberi... Hazine Ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan açıkladı! Kripto parada flaş gelişme

Hazine Ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Hande Fırat'ın CNN Türk'te yayınlanan Gece Görüşü programına katıldı. Ekonomideki son gelişmeleri değerlendiren Bakan Elvan, Hakan Çelik ve Hacer Boyacıoğlu'nun sorularını yanıtladı. Bakan Elvan, kripto para platformlarıyla ilgili taslak çalışmasının yapıldığını söyledi. Bakan Elvan, "128 milyar dolar" tartışmasıyla ilgili olarak "MB Kanunu'na göre yaşanan tamamen yasaldır." dedi. Koronavirüsle mücadelede 133,7 milyar liranın harcandığını söyleyen Bakan Elvan, 206 milyar liralık Tarım Kredi, esnaf kredi ile vergi ve prim borcunun ertelendiğini ve bugüne kadar kredi programları kapsamında firmalara 315 milyar liralık kredi verildiğini belirtti. Öte yandan Bakan Elvan 2021'de %5'in üzerinde bir büyüme beklediğini ifade etti.

6.05.2021Ekonomi
4.2 milyon TL’lik fahiş fiyat cezası

4.2 milyon TL’lik fahiş fiyat cezası

Hazine ve Maliye Bakanlığı geçen yıl koronavirüs salgını nedeniyle yaptığı denetimlerde 4 milyon 253 bin liralık özel usulsüzlük cezası kesti. 12 Mart tarihinden itibaren 1432 Gelir İdaresi personeli ile Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı müfettişleri ekipler halinde ülke genelinde 1170 adet mükellefe yönelik fiili sayım yaptı.

6.05.2021Ekonomi
Tahsilat Makbuzu Nedir Tahsilat Makbuzu Nasıl Kesilir Ve Doldurulur

Tahsilat Makbuzu Nedir? Tahsilat Makbuzu Nasıl Kesilir Ve Doldurulur

Büyük umutlarla açtığınız dükkanınızda ilk siftahınızı yaptınız ama bundan sonra ne olacağını tam olarak bilmiyorsanız tahsilat makbuzu, ticari faaliyetlerinizi kolaylaştırmaya yardımcı olur. Tahsilat makbuzu, iki ticari taraf arasında gerçekleştirilen alım - satım faaliyeti için düzenlenen en önemli belgeler arasında yer alır. Tahsilat makbuzu nedir? Nasıl doldurulur? İşte, merak edilen tüm detaylar.

5.05.2021Kobi
NACE Kodu Nedir Ve Ne İşe Yarar

NACE Kodu Nedir Ve Ne İşe Yarar?

Bir kimsenin yeni bir iş yeri açarken iş yerini Ticaret Odası'na kaydettirme işlemini gerçekleştirmeden önce NACE kodunu mutlaka öğrenmesinin gerekliliği söz konusudur. Sizin için NACE kodu nedir ve ne işe yarar şeklindeki konu başlıklarını bütün detayları ile derledik.

5.05.2021Kobi
Gider Pusulası Nedir Ve Nasıl Düzenlenir Gider Pusulası Hangi Durumlarda Kesilir

Gider Pusulası Nedir Ve Nasıl Düzenlenir? Gider Pusulası Hangi Durumlarda Kesilir?

Vergi mükellefi olmayanlardan satın alınan ürün ve hizmetlerin kayıt altına alınması ve muhasebe sistemine kaydedilmesi için düzenlenen belgedir. Aynı zamanda tüketiciye satılan ürünün iade durumunda gider pusulası düzenlenmektedir. Fatura hükmünde olan gider pusulası nedir, nasıl düzenlenir ve gider pusulası hangi durumlarda kesilir tüm detaylarıyla derledik.

5.05.2021Kobi
Bakan Selçuktan eğitimde merak edilenlere ilişkin önemli açıklamalar

Bakan Selçuk'tan eğitimde merak edilenlere ilişkin önemli açıklamalar

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmenlerin yer değiştirme işlemlerinin temmuz ayında başlayıp ağustos sonunda bitecek şekilde planlandığını belirterek, "İsteğe bağlı yer değiştirme işlemlerinin duyurusu da haziran ayı içerisinde yayınlanacak." dedi.

4.05.2021Eğitim
Son dakika... Vergi ödeme süreleri uzatıldı

Son dakika... Vergi ödeme süreleri uzatıldı

Gelir ve kurum geçici vergi beyannamelerinin verilmesi ile tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri 31 Mayıs Pazartesi gün sonuna kadar uzatıldı.

3.05.2021Ekonomi
Kripto paralarla ilgili flaş gelişme Çalışma grubu kuruldu... Yeni düzenleme yolda

Kripto paralarla ilgili flaş gelişme! Çalışma grubu kuruldu... Yeni düzenleme yolda

Kripto paralar kapsamında yeni düzenleme geliyor. Düzenleme için çalışma grubu kuruldu. Grupta Merkez Bankası, SPK ve BDDK ilgili kurumların başında geliyor.

2.05.2021Ekonomi
Bugün hava nasıl olacak Sıcaklıklar artıyor... Meteoroloji 2 Mayıs il il hava durumu tahminleri

Bugün hava nasıl olacak? Sıcaklıklar artıyor... Meteoroloji 2 Mayıs il il hava durumu tahminleri!

Hava durumu tahminlerini duyuran Meteoroloji, Türkiye'nin sıcak hava dalgası altına gireceğini duyurdu. Son yapılan tahminlere göre Doğu Anadolu'nun doğusunda pazar günü sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Güneydoğu Anadolu'nun kuzeyinde yer yer kuvvetli rüzgar ön görülüyor. Uzun vadeli hava durumu tahminlerini duyuran MGM, ilerleyen günlerde ise Marmara Bölgesi'nde sıcaklıkların gölgede 26, Ege Bölgesi'nde ise 34 derece seviyelerinde olacağını açıkladı. İşte, MGM 2 Mayıs İstanbul, Ankara, İzmir ve il il hava durumu tahminleri.

1.05.2021Gündem
Vergi Dairesi saat kaçta açılıyor, saat kaçta kapanıyor Vergi Dairesi çalışma saatleri 2021

Vergi Dairesi saat kaçta açılıyor, saat kaçta kapanıyor? Vergi Dairesi çalışma saatleri 2021

Vergi Dairesi çalışma saatleri vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Resmi tatillerde kapalı olan Vergi Dairesi, her gün aynı saatte açılıp aynı saatte kapanıyor. Peki, Vergi Dairesi saat kaçta açılıyor, saat kaçta kapanıyor, hafta sonu açık mı? İşte, Vergi Dairesi çalışma saatleri 2021...

1.05.2021Gündem
Türkiye likit destekle devleri geride bıraktı

Türkiye likit destekle devleri geride bıraktı

IMF Mali İzleme Raporu'na göre, salgın sürecinde Türkiye, G20'nin yükselen ekonomileri arasında GSYH’sine oranla en fazla likidite desteği sağlayan ülke oldu. Türkiye’nin likit destek oranı GSYH’sinin yüzde 9,4’ü oranında olurken, aynı kategorideki ülkeler arasında Türkiye’ye en fazla yaklaşan ülke yüzde 6,2 ile Brezilya oldu.

1.05.2021Ekonomi
Bakan Varank açıkladı KOSGEB destek programına başvurular başlıyor

Bakan Varank açıkladı! KOSGEB destek programına başvurular başlıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank "(KOSGEB destek programı) Başvurular pazartesiden itibaren e-Devlet aracılığıyla yapılabilecek. Girişimcilerimizi başvurmaya davet ediyorum" dedi.

1.05.2021Ekonomi
Bugün hava nasıl olacak 1 Mayıs il il hava durumu tahminleri... Hafta sonu o illere yağmur geliyor

Bugün hava nasıl olacak? 1 Mayıs il il hava durumu tahminleri... Hafta sonu o illere yağmur geliyor

Hava durumu tahminleri belli oldu. Kuzey ve iç kesimlerde 2 ila 5 derece hava sıcaklığının artacağını duyuran Meteoroloji, sağanak yağış uyarısında bulundu. Son hava durumu raporuna göre 1 Mayıs Cumartesi günü Kastamonu, Amasya, Tokat ve Çorum çevreleri yağışın etkisi altına girecek. Kars çevrelerinde özellikle yağışların kuvvetli olması ön görülüyor. İstanbul'da ise sıcaklık 24 derece civarında olacak. Peki, bugün hava nasıl olacak? İşte, MGM 1 Mayıs İstanbul, Ankara, İzmir ve il il hava durumu tahminleri.

1.05.2021Gündem
Evde üretim yapanlara vergi muafiyeti

Evde üretim yapanlara vergi muafiyeti

Evde ürettiği malları internetten satanlara sağlanacak vergi muafiyeti için gerekli şartlar belirlendi.

30.04.2021Ekonomi
Hava nasıl olacak Meteoroloji 28 Nisan il il hava durumu tahminleri: Doğu Anadoluya yağış uyarısı

Hava nasıl olacak? Meteoroloji 28 Nisan il il hava durumu tahminleri: Doğu Anadolu'ya yağış uyarısı

Hava durumu tahminleri belli oldu. Sıcak havalar etkisini sürdürürken Meteoroloji Doğu Anadolu Bölgesi'nde sağanak yağışın etkili olacağını duyurdu. Son hava durumu tahminlerine göre, Kars, Ağrı, Iğdır, Hakkari ile Van'ın doğu kesimlerinde sağanak yağış bekleniyor. Hava sıcaklığı kuzey, iç ve batı kesimlerde 3 ila 6 derece artacak. İstanbul'da ise 28 Nisan Çarşamba günü sıcaklık en yüksek 22 derece olacak. Peki, bugün hava nasıl olacak? İşte, MGM İstanbul, Ankara, İzmir ve il il hava durumu tahminleri.

27.04.2021Gündem
Bugün hava nasıl olacak 27 Nisan il il hava durumu tahminleri - MGM duyurdu: Sıcaklıklar artıyor

Bugün hava nasıl olacak? 27 Nisan il il hava durumu tahminleri - MGM duyurdu: Sıcaklıklar artıyor

Hava durumu tahminleri Meteoroloji tarafından açıklandı. Son hava durumu raporunu yayınlayan MGM, sıcaklıkların iç ve batı bölgelerde 2 ila 6 derece artacağını bildirdi. Osmaniye, Aksaray, Tokat ve Ordu çevreleri ile Adana'nın kuzey ve doğu, Hatay'ın kıyı, Kahramanmaraş'ın batı ilçelerinde ise sağanak yağış etkili olacak. Güneydoğu Anadolu'da toz taşınımı tahmin ediliyor. Peki, bugün hava durumu nasıl olacak? İşte, 27 Nisan İstanbul, Ankara, İzmir ve il il hava durumu tahminleri.

26.04.2021Gündem
Yarın hava durumu nasıl olacak 26 Nisan Pazartesi günü için MGMden sağanak uyarısı İl il hava durumu tahminleri

Yarın hava durumu nasıl olacak? 26 Nisan Pazartesi günü için MGM'den sağanak uyarısı! İl il hava durumu tahminleri

Hava durumu raporunu açıklayan Meteoroloji pazartesi günü için sağanak yağış uyarısında bulundu. Gök gürültülü sağanak yağış ve toz taşınımı konusunda uyarılarda bulunan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, iç bölgelerde 2 ila 4 derece sıcaklıkların artacağını bildirdi. 26 Nisan hava durumu tahminlerine göre İç Anadolu'nun kuzeydoğusu, Marmara ve Kuzey Ege'nin kuzeyinde kuvvetli fırtına bekleniyor. İstanbul'da ise yarın yağış beklenmiyor. Megakentte pazartesi günü hava sıcaklığı 17 derece civarında olacak. İşte, MGM 26 Nisan Pazartesi İstanbul, Ankara, İzmir ve il il hava durumu tahminleri.

25.04.2021Gündem
Kamu bankalarına 1.6 milyar dolar finansman

Kamu bankalarına 1.6 milyar dolar finansman

Kamu kurumları ve özel kuruluşlar 2020 yılında 2 milyar 225 milyon dolarlık Hazine garantili kredi finansmanı sağlarken, bunun 4'te 3'ünü kamu bankaları aldı.

25.04.2021Ekonomi
Bugün hava nasıl olacak MGM 24-25 Nisan il il hafta sonu hava durumu tahminleri yayınlandı - Sağanak geliyor

Bugün hava nasıl olacak? MGM 24-25 Nisan il il hafta sonu hava durumu tahminleri yayınlandı - Sağanak geliyor

Hava durumu tahminleri hafta sonu için Meteoroloji tarafından açıklandı. Sıcak havalar devam ederken, MGM 24-25 Nisan hava durumu raporunu göre, İzmir, Manisa ve Aydın çevrelerinde sağanak yağışın etkisi altına girecek. Son hava durumu raporuna göre, sıcaklık değerleri, güney ve doğu bölgelerde mevsim normallerinin üzerinde olacak. İstanbul'da ise cumartesi günü hava sıcaklığının 16 derece civarında seyretmesi bekleniyor. İşte, 24-25 Nisan İstanbul, Ankara, İzmir ve il il hava durumu tahminleri ve son hava durumu raporu.

23.04.2021Gündem
Etiyopya, Dünya Bankası ile 907 milyon dolarlık finansman anlaşması imzaladı

Etiyopya, Dünya Bankası ile 907 milyon dolarlık finansman anlaşması imzaladı

Etiyopya'nın yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelede ve ülkenin elektrik sorunlarını iyileştirmesi için Dünya Bankası ile 907 milyon dolarlık finansman anlaşması imzaladığı bildirildi.

23.04.2021Ekonomi
Son dakika haberi: Türkiyenin konuştuğu Thodex vurgunu Kripto para dünyası şokta..

Son dakika haberi: Türkiye'nin konuştuğu Thodex vurgunu! Kripto para dünyası şokta..

Son dakika haberi.. Türkiye yeni bir Çiftlik Bank vakasıyla karşı karşıya kaldı. Son yılların en popüler yatırım araçlarından olan kripto paralara ilişkin büyük vurgun yapıldığı iddia ediliyor. Türkiye’nin en büyük üçüncü kripto para borsası Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer, siteyi kapatıp yurt dışına çıktı. Yatırımcıların 2 ila 10 milyar dolar arasında parasının buharlaştığı iddia ediliyor.

22.04.2021Ekonomi
Bakan Selçuk: Yüz yüze sınavlarla ilgili konuştu Her şeyi boşverin diyemem

Bakan Selçuk: Yüz yüze sınavlarla ilgili konuştu Her şeyi boşverin diyemem

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, lise öğrencilerinin sınavlarının ertelenme taleplerine dair “Ben ‘Her şeyi boş verin’ diyerek hoş görülmekten yana mı olmalıyım? Salgın var, olağanüstü bir durum var. İki, üç sınav değil, bir sınav olsun bakış açısındayım. Tamamen boş verdiğimizde canlı dersler kapandığında ya da sınavlar olmadığında çocukların yüzde 90 civarı her şeyi bırakıyor” dedi.

21.04.2021Eğitim
Bakanlıktan ‘protokol’ iddiasına yalanlama

Bakanlıktan ‘protokol’ iddiasına yalanlama

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bir gazetede yer alan ‘Hazine Müsteşarlığı ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) arasındaki döviz alım satımına ilişkin protokolün yasal dayanağının ortadan kalktığı’ iddialarını yalanladı.

21.04.2021Ekonomi
Havalar nasıl olacak Meteorolojiden yağış uyarısı: 21 Nisan il il hava durumu tahminleri

Havalar nasıl olacak? Meteoroloji'den yağış uyarısı: 21 Nisan il il hava durumu tahminleri

Hava durumu tahminleri Meteoroloji tarafından açıklandı. Hafta başında sıcak havaların İstanbul'da kendisini göstermesinin ardından bazı bölgeler için yağış uyarısı yapıldı. Yapılan son değerlendirmelere göre Marmara Bölgesi'nde Bilecik çevreleri ile yarın (Çarşamba) öğle saatlerinden sonra bölgenin batı ve güney kesimlerinin sağanak yağış etkili olacak. İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Doğu Anadolu, Orta ve Doğu Karadeniz'de kuvvetli ve fırtına bekleniyor. İşte, MGM 21 Nisan İstanbul, Ankara, İzmir ve il il hava durumu tahminleri.

20.04.2021Gündem
Yarın hava nasıl olacak Meteorolojiden toz taşınımı uyarısı - MGM 18 Nisan il il hava durumu tahminleri

Yarın hava nasıl olacak? Meteoroloji'den toz taşınımı uyarısı - MGM 18 Nisan il il hava durumu tahminleri

Yurt genelinde hava sıcaklıklarının düşmesinin ardından, gözler pazar günü hava durumu tahminlerine çevrildi. Hava durumu tahminlerini açıklayan Meteoroloji, Afyonkarahisar, Denizli ve Uşak'ta pazar akşamına kadar sürmesi beklenen toz taşınımı olacağını duyurdu. Son hava durumu raporuna göre, hafta ortasından itibaren hava sıcaklığının düştüğü Marmara Bölgesi, pazar günü sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışın etkisi altına girecek. Ege'de ise yarın kuvvetli fırtına bekleniyor. İşte, MGM İstanbul, Ankara, İzmir ve il il 18 Nisan hava durumu tahminleri.

17.04.2021Gündem
Fitch: Rusyanın kredi notu ABD yaptırımlarına karşı dirençli

Fitch: Rusya'nın kredi notu ABD yaptırımlarına karşı dirençli

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Rusya'nın "BBB" olan kredi notunun son ABD yaptırımlarına karşı dirençli olduğunu bildirdi.

17.04.2021Ekonomi

Yazar Sonuçları

Hangi vergi suçlarında hapis cezası var?

Vergi Usul Kanunu’nda (VUK) kaçakçılık suçlarını işleyenler için ‘hapis cezası’ öngörülüyor. (Md.359)

20.04.2021