EKSTRA
MENÜ

Maliye Bakanligi

Maliye Bakanligi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Maliye Bakanligi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 28.907 Maliye Bakanligi haberi bulunmuştur.

MALİYE BAKANLIĞI

Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti devletinin maliyesini yöneten bakanlık Devletin gelirlerini ve giderlerini yönetir. 1923'te cumhuriyet ile birlikte kuruldu. İl ve ilçelerdeki defterdarlık ve mal müdürlükleri bakanlık örgütüdür. Bakanlığın adı Turgut Özal döneminde Maliye ve Gümrük Bakanlığı idi.

Maliye Bakanlığının görevleri ve yetkileri, başlıca şunlardır:

1 - Kamu giderlerini karşılayacak gelir kaynakları bulmak,
2 - Bu gelirleri toplamak,
3 -Yapılacak masrafların karşılığını sağlamak,
4 - Para ve kredi işlerini, kamunun menfaatine uygun şekilde düzenlemek,
5 - Devletle ilgili her türlü müesseseleri, mali bakımdan kontrol altında bulundurmak,
6 - Devletin mali bakımdan yönetimini, iktisadi kalkınma ile uygun olmasını sağlamak. 
Maliye Bakanligi Haberleri

Yapılandırmadan 18.3 milyar lira geldi

Yapılandırmadan 18.3 milyar lira geldi

Bütçe mayıs ayında 13.4 milyar lira açık verirken, 5 aylık açık 7.5 milyar lira oldu. Geçen yıl mayıs ayında bütçe açığı 17.3 milyar liraydı.

16.06.2021Ekonomi
Bugün hava nasıl olacak, yağmur yağacak mı Meteorolojiden bir uyarı daha 16 Haziran İstanbul, Ankara, İzmir il il hava durumu

Bugün hava nasıl olacak, yağmur yağacak mı? Meteoroloji'den bir uyarı daha! 16 Haziran İstanbul, Ankara, İzmir il il hava durumu

Hava durumu tahminleri son dakika açıklandı. Meteoroloji'nin hava durumu raporuna göre bugün Marmara Bölgesi, Antalya, Burdur, Isparta ve Afyonkarahisar çevrelerinde yağış bekleniyor. Bölgede sağanak yağışın kuvvetli olması tahmin edilirken hava sıcaklığında önemli bir değişiklik olmayacağı ön görülüyor. İstanbul, Ankara, İzmir dahil yurdun bir çok bölgesinde aralıklarla sağanak yağış devam edecek. Peki, bugün hava nasıl olacak? İşte, MGM 16 Haziran İstanbul, Ankara, İzmir ve il il hava durumu tahminleri.

15.06.2021Gündem
Bütçe uygulama sonuçları açıklandı

Bütçe uygulama sonuçları açıklandı

Türkiye'nin merkezi yönetim bütçe gelirleri mayısta 104,6 milyar lira, giderleri 117,9 milyar lira oldu.

15.06.2021Ekonomi
KKDF nedir, nasıl hesaplanır Kaynak kullanımı destekleme fonu ne işe yarar

KKDF nedir, nasıl hesaplanır? Kaynak kullanımı destekleme fonu ne işe yarar?

Kkdf açılımı Kredi Kaynak Destekleme Fonu olan ve genellikle kısaltması kullanılan bu terim, şirketlerin ve kişilerin çeşitli iş süreçlerinde karşısına çıkıyor. En genel tanımı ile KKDF, alınan ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi gibi kredilerden, anapara ve faiz kur farkının üzerinden oranında alınan, destekleme fonuna KKDF, yani uzun adı ile Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu ismi verilir. Kkdf nedir, nasıl hesaplanır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

15.06.2021Araştırma
Hava nasıl olacak Meteorolojiden çok sayıda ile sağanak uyarısı İşte 15 Haziran İstanbul, Ankara, İzmir il il hava durumu

Hava nasıl olacak? Meteoroloji'den çok sayıda ile sağanak uyarısı! İşte 15 Haziran İstanbul, Ankara, İzmir il il hava durumu

Hava durumu tahminleri son dakika açıklandı. Meteoroloji'nin hava durumu raporuna göre Bilecik, Bolu, Eskişehir ve Sakarya gece saatlerinde Antalya, Kırklareli, İstanbul'un batısı ile Kastamonu ve Sinop çevrelerinde bugün kuvvetli sağanak yağış etkili olacak. Hava sıcaklığı iç ve batı kesimlerde mevsim normallerinin altında olacak. Ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, ulaşımda aksamalar ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerekiyor. Peki, bugün hava nasıl olacak? İşte, MGM 15 Haziran İstanbul, Ankara, İzmir il il hava durumu tahminleri.

14.06.2021Gündem
Hazine dolar cinsi kira sertifikası için bankalara yetki verdi

Hazine dolar cinsi kira sertifikası için bankalara yetki verdi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, dolar cinsinden bir kira sertifikası ihracı gerçekleştirmek amacıyla Dubai Islamic Bank, Emirates NBD Capital, HSBC ve Standard Chartered Bank’a yetki verdi.

14.06.2021Ekonomi
Araç sahipleri dikkat Yıl sonuna kadar yaptırmayanlara cezası var

Araç sahipleri dikkat! Yıl sonuna kadar yaptırmayanlara cezası var

9 Haziran'a kadar muayene süresi geçtiği halde araç muayenelerini yaptırmamış olanlara 31 Aralık 2021'e kadar araç muayenelerini yaptırmaları durumunda, yeniden hesaplanacak tutara göre ödeme imkanı tanınacak.

14.06.2021Ekonomi
Son dakika haber... İstanbulda sağanak yağış: Yarın (14 Haziran) hava durumu nasıl olacak Meteoroloji uyardı

Son dakika haber... İstanbul'da sağanak yağış: Yarın (14 Haziran) hava durumu nasıl olacak? Meteoroloji uyardı!

Son dakika haberi... İstanbul'da akşam saatlerinde gök gürültülü yağmur etkili oldu. Meteoroloji'nin uyarılarının ardından mega kentte başlayan yağışla beraber bazı yerlerde su birikintileri oluştu. Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan uyarıya göre, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinin bazı kesimlerinde yarın sağanak ve gök gürültülü sağanak bekleniyor. Isparta ve Burdur'da saat 03.00'ten itibaren sağanak ve gök gürültülü sağanağın etkili olacağının tahmin edildiği belirtildi. Peki, yeni haftada hava nasıl olacak? İşte, MGM 14 Haziran il il hava durumu raporu.

13.06.2021Gündem
Bakan Pakdemirli, Verimlilik ve Teknoloji Fuarını ziyaret etti

Bakan Pakdemirli, Verimlilik ve Teknoloji Fuarı'nı ziyaret etti

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ankara'da eşi ve çocuklarıyla birlikte 3'üncü Verimlilik ve Teknoloji Fuarı'nı ziyaret etti.

12.06.2021Gündem
Son dakika... Bakan Elvandan enflasyon ile mücadele mesajı

Son dakika... Bakan Elvan'dan enflasyon ile mücadele mesajı

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan enflasyon ile mücadelede kararlılık mesajı verdi. Bakan Elvan, "Enflasyon ile mücadeleyi bu ülkenin refahı için kazanılması gereken bir savaş olarak görüyoruz." ifadelerini kullandı. Elvan, likidite sıkıntısı çeken firmalara istihdama kattıkları her bir kişi için destek vereceklerini de sözlerine ekledi.

11.06.2021Ekonomi
Merkezi Takip Sistemi Nedir Ve Ne İşe Yarar

Merkezi Takip Sistemi Nedir Ve Ne İşe Yarar?

Merkezi takip sistemi kısaltılmış adı ile MTS, çok sık duyduğumuz terimler arasında yer alıyor. Çok duyulan bu terimin ne anlama geldiğini pek çok insan bilmiyor. Merkezi takip sistemi nedir ve ne işe yarar? İşte, merak edilen tüm detaylar.

9.06.2021Araştırma
Hazine 951 milyon liralık kira sertifikası ihraç etti

Hazine 951 milyon liralık kira sertifikası ihraç etti

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 951 milyon 250 bin lira tutarında kira sertifikası ihracı gerçekleştirdi.

8.06.2021Ekonomi
Rusya doları terk ediyor

Rusya doları terk ediyor

Rusya, ABD'nin tahakkümü altındaki dolarla küresel ticaret ve SWIFT ödeme sistemlerinden ayrışmayı ülkenin stratejik planlarından biri haline getirdi - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'yi doları bir silah olarak kullanmakla suçlayarak, doların güvenilirliğinin azaldığını söyledi.

7.06.2021Ekonomi
Bütçe açığına iki senaryo

Bütçe açığına iki senaryo

Hazine ve Maliye Bakanlığı bu yılın sonunda bütçe açığını 245 milyar liradan 199.9 milyar liraya revize etti.

7.06.2021Ekonomi
Hafta sonu hava nasıl olacak Meteoroloji 5-6 Haziran hava durumu tahminleri: Sağanak uyarısı

Hafta sonu hava nasıl olacak? Meteoroloji 5-6 Haziran hava durumu tahminleri: Sağanak uyarısı

Hava durumu tahminleri belli oldu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre Karadeniz Bölgesi, Doğu Anadolu'nun kuzey kesimleri ile Toroslar mevkiinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış etkili olacak. Sıcaklık değerlerinin kuzey ve iç kesimlerde mevsim normallerinin 2-4 derece altında olması bekleniyor. İstanbul'da ise 5 Haziran Cumartesi günü hava 22 derece olacak. Peki, hafta sonu hava nasıl olacak? İşte, MGM 5-6 Haziran İstanbul, Ankara, İzmir ve il il hava durumu tahminleri.

5.06.2021Gündem
Türkiye ile Almanya arasındaki finansal bilgi transferi başladı

Türkiye ile Almanya arasındaki finansal bilgi transferi başladı

Almanya ile Türkiye arasındaki finansal hesap bilgilerinin otomatik transferi uygulanmaya başlandı. Finansal Hesap Bilgilerinin Vergi Konularında Karşılıklı Olarak Otomatik Değişim Standardı adıyla hazırlanan düzenleme 1 Haziran’da resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

4.06.2021Avrupa
KİTlerden bu yıl 2,4 milyar lira temettü bekleniyor

KİT'lerden bu yıl 2,4 milyar lira temettü bekleniyor

Kamu iktisadi teşebbüslerinin (KİT) merkezi yönetim bütçesine bu yıl 2,4 milyar lira temettü sağlaması öngörülüyor.

4.06.2021Ekonomi
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Hesap vermeyen demokrat olamaz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Hesap vermeyen demokrat olamaz

Aydın’a giden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önce çilek topladı sonra muhtarlar ve kanaat önderleri ile bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, “Demokrasi birinci yolumuz. Üreten Türkiye hedefimiz ikinci yolumuz. Üçüncü yolumuz sosyal bir devlet inşa etmek” dedi.

4.06.2021Gündem
Borç yapılandırması Meclis’ten geçti

Borç yapılandırması Meclis’ten geçti

Milyonları ilgilendiren borçların yeniden yapılandırılmasına ilişkin teklif dün gece Meclis’ten geçerek yasalaştı.

4.06.2021Ekonomi
Hava durumu nasıl olacak Meteoroloji 4 Haziran il il hava durumu raporu ( 2 il için kuvvetli yağış uyarısı)

Hava durumu nasıl olacak? Meteoroloji 4 Haziran il il hava durumu raporu ( 2 il için kuvvetli yağış uyarısı)

Hava durumu tahminlerini açıklayan Meteoroloji Genel Müdürlüğü'den uyarı geldi. Son hava durumu tahminlerine göre cuma günü Zonguldak ve Bartın çevrelerinde kuvvetli sağanak yağış görülecek. Yağış anında kuvvetli rüzgar ve kısa süreli fırtına, ulaşımda aksamlar gibi olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli olması konusunda uyaran Meteoroloji, yurt genelinde sıcaklık değerlerinde değişiklik olmayacağını bildirdi. Marmara Bölgesi'nde ise Kocaeli, Sakarya ve Bilecik çevreleri de yağışın etkisi altına girecek. İşte, MGM 4 Haziran İstanbul, Ankara, İzmir ve il il hava durumu tahminleri.

4.06.2021Gündem
Finansman gider kısıtlaması uygulamalarında yüklenilen KDV indirim konusu yapılabilecek

Finansman gider kısıtlaması uygulamalarında yüklenilen KDV indirim konusu yapılabilecek

Gelir ve kurumlar vergisi uygulamasında finansman gider kısıtlaması uygulanan tutarlara ilişkin yüklenilen KDV’nin indirim konusu yapılabilmesine ilişkin düzenlemeye gidildi.

3.06.2021Ekonomi
Son dakika haberi: Bazı kamu alacaklarının yapılandırılmasına ilişkin teklif TBMM Genel Kurulunda kabul edildi

Son dakika haberi: Bazı kamu alacaklarının yapılandırılmasına ilişkin teklif TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi

Son dakika haberi... AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, il özel idareleri, belediyeler ile Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığına 30 Nisan 2021'e kadar olan bazı borçlar yapılandırılacak. Belediyelerin su, atık su ve katık atık ile sunduğu bazı hizmetlerden kaynaklanan ücret alacakları, aldığı bazı paylar; büyükşehir belediyelerinin katı atık ücretleri ile su ve kanalizasyon idarelerinin su ve atık su bedeli alacakları da yapılandırma kapsamında olacak. Düzenleyici ve denetleyici kurumlarca verilen idari para cezaları, Kovid-19 ile mücadele kapsamında verilen idari para cezaları ile tütün ve tütün mamulleri kullanımından kaynaklanan idari para cezaları kapsam dışında olacak. Her bir taşıt için motorlu taşıtlar vergisi, taşıta ilişkin idari para cezaları ile geçiş ücretinin en az yüzde 10'unun ödenmesi şartıyla taksit ödeme süresince fenni muayene izni verilecek. Yapılandırılacak tutarların, kanunda öngörülen süre ve şekilde ödenmemesi halinde vade tarihinde değişiklik yapılmayacak.

3.06.2021Ekonomi
Kıdem tazminatı nedir, nasıl hesaplanır Kıdem tazminatına hak kazanma koşulları nelerdir

Kıdem tazminatı nedir, nasıl hesaplanır? Kıdem tazminatına hak kazanma koşulları nelerdir?

Çeşitli iş alanlarında çalışmakta olan vatandaşların en çok merak ettikleri konulardan biri olan kıdem tazminatına hak kazanma koşulları emeğinin karşılığını almak isteyenler tarafından sorgulanmaya devam ediyor. Peki, kıdem tazminatı nedir, nasıl hesaplanır? Kıdem tazminatına hak kazanma koşulları nelerdir? İşte detaylar…

2.06.2021Gündem
37.7 milyar TL’lik ek gelir paketi

37.7 milyar TL’lik ek gelir paketi

Ekonomi Reform Paketi’nin hedefleri arasında yer alan ve üçer aylık dönemler halinde kamuoyuna duyurulacak olan ‘Kamu Maliyesi Raporu’nun ilki, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın internet sitesinde paylaşıldı.

2.06.2021Ekonomi
Nefes kredisine başvurular başlıyor

Nefes kredisine başvurular başlıyor

Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerinin sınırlanmasına katkı sunmak ve KOBİ’lere uygun koşullarda finansman desteği sağlamak amacıyla hayata geçirilen 2021 Nefes Kredisi’ne başvurular bugünden itibaren alınacak.

1.06.2021Ekonomi
Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kamu Maliyesi Raporu’nun ilkini paylaştı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kamu Maliyesi Raporu’nun ilkini paylaştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 12 Mart’ta açıklanan Ekonomi Reform Paketi'nin hedefleri arasında yer alan ve üçer aylık dönemler halinde kamuoyuna duyurulacak olan "Kamu Maliyesi Raporu"nun ilki, Hazine ve Maliye Bakanlığının internet sitesinde paylaşıldı.

31.05.2021Ekonomi
Nefes Kredisine başvurular yarın başlıyor

Nefes Kredisi'ne başvurular yarın başlıyor

KOBİ'lere uygun koşullarda finansman desteği sağlamak amacıyla devreye alınan Nefes Kredisi ile 2020 yılı cirosu 1 milyon lirayı aşmayan KOBİ'ler azami 50 bin lira, cirosu 1-10 milyon lira olan KOBİ'ler ise azami 200 bin lira kredi kullanabilecek.

31.05.2021Ekonomi
Sigortalar tek çatıda toplanıyor

Sigortalar tek çatıda toplanıyor

Yeni düzenleme ile devlet destekli alacak sigortası, maden çalışanları ve doktorların sorumluluk sigortaları kurulacak Özel Riskler Yönetim Merkezi altında birleşiyor. Yeni yapı ile nükleer risklere teminat bulunacak, reel sektöre destek olunacak.

31.05.2021Ekonomi
Kripto paraya sermaye şartı masada Yol haritası belli oluyor

Kripto paraya sermaye şartı masada! Yol haritası belli oluyor

Kripto paralarla ilgili çalışmada kurumlardan görüş istendi. Çalışmada öncelikle kripto varlık çeşitleri tanımlanacak. Ayrıca kripto varlık şirketlerinin Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) gözetiminde faaliyet göstermesinin ele alındığı belirtilerek, şirketlere asgari sermaye şartının getirilmesinin planlandığı belirtildi.

31.05.2021Ekonomi
Vergi affı 2021 ne zaman çıkacak İşte, vergi borcu yapılandırması ile ilgili son durum

Vergi affı 2021 ne zaman çıkacak? İşte, vergi borcu yapılandırması ile ilgili son durum

Geçtiğimiz günlerde AK Parti, vergi borçlarının yeniden yapılandırmasını da içeren 15 maddelik kanun teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu. Bununla birlikte vergi borcu olan vatandaşlar, vergi affının ne zaman çıkacağı ile ilgili araştırmalara başladı. Peki, borçlara yönelik 2021 vergi affı ne zaman çıkacak, vergi borcu yapılandırması yasa teklifi meclisten geçti mi? İşte detaylar…

30.05.2021Gündem
Ekonomide gözler rakamlarda olacak

Ekonomide gözler rakamlarda olacak

Ekonomide gözler, gelecek hafta art arda açıklanacak büyüme, ihracat ve enflasyon rakamlarında olacak. Restoran ve lokantalar başta olmak üzere pek çok ticari işletme de kademeli normalleşme sürecinde 1 Haziran’dan itibaren daha aktif şekilde faaliyete geçmeyi bekliyor. Gelecek haftadan itibaren ekonomide veri gündemi daha da hareketlenecek.

30.05.2021Ekonomi
Yarın hava nasıl olacak Meteorolojiden 3 ile kuvvetli yağış uyarısı (MGM 30 Mayıs il il hava durumu tahminleri)

Yarın hava nasıl olacak? Meteoroloji'den 3 ile kuvvetli yağış uyarısı (MGM 30 Mayıs il il hava durumu tahminleri)

Türkiye geneli hava durumu tahminleri belli oldu. Yurt genelinde serin havalar devam ederken Meteoroloji pazar günü için 3 ile kuvvetli yağış uyarısında bulundu. Son hava durumu tahminlerine göre Giresun, Ordu ve Tokat çevreleri yağışın etkisi altına girecek. Hava sıcaklığının ise Doğu kesimlerde mevsim normallerinin 3-5 derece üzerinde seyretmesi bekleniyor. Yarın İstanbul'da ise hava 25 derece civarında olacak. Peki, yarın hava nasıl olacak? İşte, MGM 30 Mayıs İstanbul, Ankara, İzmir ve il il hava durumu tahminleri.

29.05.2021Gündem
Bu hafta gözler verilerde olacak

Bu hafta gözler verilerde olacak

Yılın ilk çeyreğine ilişkin büyüme rakamları 31 Mayıs Pazartesi günü açıklanacak, aynı hafta mayıs ayı enflasyon ve ihracat rakamları belli olacak. Restoran ve lokantalar başta olmak üzere pek çok ticari işletmenin gözü de kademeli normalleşme sürecinde yeni bir aşamaya geçilmesi öngörülen 1 Haziran'a odaklandı.

29.05.2021Ekonomi
Nefes kredisi başvuruları nasıl yapılır İşte 2021 Nefes kredisi başvuru detayları açıklandı 1 Haziranda başlıyor

Nefes kredisi başvuruları nasıl yapılır? İşte 2021 Nefes kredisi başvuru detayları açıklandı! 1 Haziran'da başlıyor

Nefes kredisi 2021 başvuruları ilgili detaylar belli oldu. 1 Haziran itibarıyla devreye girecek olan paketle işletmelere 6 ay ödemesiz dönem imkanı sağlanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulan nefes kredisinde, 2020 yılı cirosu 1 milyon TL’yi aşmayan KOBİ’ler azami 50 bin TL, cirosu 1-10 milyon TL arasında olan KOBİ’ler ise azami 200 bin TL kredi kullanabilecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda hayata geçirilen 2021 nefes kredisinden kimlerin yararlanacağı ise merak konusu oldu. Peki, nefes kredisi başvuruları nasıl ve nereden yapılacak? Nefes kredisi başvuru şartları neler? İşte, başvuru detayları ile ilgili ayrıntılı bilgiler.

28.05.2021Ekonomi
Türk Eximbank, bankalar konsorsiyumundan 120 milyon euro kredi sağladı

Türk Eximbank, bankalar konsorsiyumundan 120 milyon euro kredi sağladı

Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney "İhracatçılarımızın orta ve uzun vadeli finansmanına verdiğimiz desteği uygun maliyetli kaynaklarla artırma yönündeki çabamız devam edecektir" dedi.

28.05.2021Ekonomi
SPKdan 6 kişiye suç duyurusu... Marka Yatırım Holdingin patronu Mine Tozlu Sineren de aralarında

SPK'dan 6 kişiye suç duyurusu... Marka Yatırım Holding'in patronu Mine Tozlu Sineren de aralarında

Marka Yatırım Holding'i inceleyen Sermaye Piyasası Kurulu şirketin patronu Mine Tozlu Sineren de dahil olmak üzere yöneticilerine yönelik olarak şirketin zarara uğratılması ve muhasebe hilesi yapılması iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

28.05.2021Ekonomi
245 milyarlık yapılandırma

245 milyarlık yapılandırma

Matrah arttırımı ve sicil affı getiren yapılandırma paketi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti. Yapılandırma paketi ile 245 milyar liralık borç yapılandırılıyor. Paket kapsamına meslek odaları, birliklere olan borçlar da eklenirken, araç muayenesini geciktirenlere de kolaylık getirildi.

28.05.2021Ekonomi
Sayıştay Nedir, Ne İş Yapar Sayıştay Hangi Kurumları Denetler, Üyelerini Kim Seçer

Sayıştay Nedir, Ne İş Yapar? Sayıştay Hangi Kurumları Denetler, Üyelerini Kim Seçer?

Sayıştay devletin en önemli organlarından bir tanesidir. Her yıl sayıştay kurumuna personel alımı yapılmaktadır. Sayıştayın ne iş yaptığı ve sayıştaylığın görevleri araştırılmaktadır. Sayıştaylık ülkede en eski kurumlardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Önemli görevleri olan sayıştaylık kurumunun bazı denetlediği kurumlar yer almaktadır. Sayıştay ile ilgili araştırma yapanların sayısı son aylarda iyice artmıştır. Peki sayıştay nedir? Sayıştay ne iş yapar? Sayıştay hangi kurumları denetlemekle mükelleftir? Sayıştayın üyelerini kim seçer? İşte sayıştaylık ile ilgili tüm bilgiler.

27.05.2021Araştırma
Andersen Global, İstanbul merkezli ECC Denetim ile Türkiyedeki hizmet ağını genişletiyor

Andersen Global, İstanbul merkezli ECC Denetim ile Türkiye'deki hizmet ağını genişletiyor

Andersen Global, üye ve iş birliği firmaları aracılığı ile küresel ölçekte entegre hizmetler sunabilme stratejisine uygun bir şekilde ECC Denetim ile işbirliği sözleşmesi imzalayarak Türkiye’deki varlığına yeni bir boyut kattı.

27.05.2021Ekonomi
Nefes kredisi 2021 başvuru şartları: 6 ay ödemesiz nefes kredisi veren bankalar hangileri, kimler alabilir İşte başvuru detayı

Nefes kredisi 2021 başvuru şartları: 6 ay ödemesiz nefes kredisi veren bankalar hangileri, kimler alabilir? İşte başvuru detayı!

Nefes kredisi 2021 başvuru detayları belli oldu. KOBİ'lere uygun koşullarda finansman desteği sağlamak amacıyla 2021 Nefes Kredisi, 10 bankanın katılımıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Kredi Garanti Fonu (KGF) iş birliğinde 1 Haziran itibarıyla uygulamaya alınacak. Nefes kredisinden yıllık cirosu 10 milyon liranın altında olan ve 2020 yılı cirosunda 2019'a göre yüzde 25 kayıp yaşayan, ticaret, deniz ticaret, sanayi, ticaret ve sanayi odaları veya ticaret borsasına kayıtlı üyelere işletme sermayesi finansman imkanı sağlanacak. İşletmelere 6 ay ödemesiz dönem imkanı sunulacak. Peki, 6 ay ödemesiz nefes kredisi başvurusu nasıl yapılır? İşte, Nefes kredisi 2021 başvuru şartları.

27.05.2021Gündem
Son dakika: Gök gürültüsü İstanbulda deprem mi oldu paylaşımlarına neden oldu Evlerin camları titredi...

Son dakika: Gök gürültüsü 'İstanbul'da deprem mi oldu' paylaşımlarına neden oldu! Evlerin camları titredi...

İstanbul'da hava bir anda karardı ve birçok ilçede şiddetli bir gök gürültüsü duyuldu. Sosyal medyada birçok kullanıcı gök gürültüsüyle evlerinin camların titrediğini belirtti. Son dakika gelişmesine göre İstanbul'un bazı ilçelerinde sağanak yağış başladı.

27.05.2021Gündem
Nefes Kredisi 6 ay ödemesiz

Nefes Kredisi 6 ay ödemesiz

Pandemi döneminde zarara uğrayan KOBİ’lere nefes verecek kredi paketinin detayları belli oldu. Yıllık cirosu 10 milyon liranın altında olan ve 2020 yılı cirosunda 2019’a göre yüzde 25 kayıp yaşayan işletmelerin yararlanabileceği pakette ilk 6 ay ödemesiz dönem olacak. Faiz oranı ise yıllık yüzde 17.5 olarak belirlendi.

27.05.2021Ekonomi
Amazondan dev satın alma

Amazon'dan dev satın alma

Amazon'un, James Bond filmlerinin telif haklarını da elinde bulunduran film yapım şirketi Metro Goldwyn Mayer'i (MGM) 8,45 milyar dolara satın almak için anlaştığı bildirildi.

26.05.2021Ekonomi
Değerli metaller 2021 yılında ne kadar yükseldi

Değerli metaller 2021 yılında ne kadar yükseldi?

Altın fiyatları halk arasında en çok takip edilen konu olsa da yılbaşından bu yana fiyatı en çok artan değerli metal bakır oldu. Bakır fiyatları 2021 yılında yüzde 34 yükseldi. Uzmanlar değerli metallerde yaşanan yükselişi hurriyet.com.tr'ye değerlendirdi...

26.05.2021Ekonomi
KOBİlere Nefes kredisi

KOBİ'lere Nefes kredisi

Hazine ve Maliye Bakanlığı nefes kredisinde detayları açıkladı. 2020 yılı cirosu 1 milyon TL’yi aşmayan KOBİ’ler azami 50 bin TL, cirosu 1-10 milyon TL arasında olan KOBİ’ler ise azami 200 bin TL kredi kullanabilecek. İşte detaylar...

26.05.2021Ekonomi
Son dakika... Nefes kredisinde detaylar belli oldu

Son dakika... Nefes kredisinde detaylar belli oldu

Hazine ve Maliye Bakanlığı nefes kredisinde detayları açıkladı. 2020 yılı cirosu 1 milyon TL’yi aşmayan KOBİ’ler azami 50 bin TL, cirosu 1-10 milyon TL arasında olan KOBİ’ler ise azami 200 bin TL kredi kullanabilecek. İşletmelere 6 ay ödemesiz dönem imkanı sağlanacak 2021 Nefes Kredisi uygulamasında, kredi geri ödemeleri 12 eşit taksitte yapılacak. İşte detaylar...

26.05.2021Ekonomi
Kurumlar Vergisinde yeni dönem

Kurumlar Vergisi'nde yeni dönem

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre 2021 yılında Kurumlar Vergisi yüzde 25, 2022 yılında ise yüzde 23 olarak uygulanmasına karar verildi.

25.05.2021Ekonomi
Japonyada Kovid-19u önemsiz gören başbakan danışmanı istifa etti

Japonya'da Kovid-19'u "önemsiz" gören başbakan danışmanı istifa etti

Japonya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını "önemsiz" gören ve Tokyo Olimpiyatlarının iptaline yönelik çağrıları "gülünç" bulan paylaşımlar yapan başbakan danışmanı istifa etti.

25.05.2021Dünya