EKSTRA
MENÜ

Gelir Vergisi

Gelir Vergisi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Gelir Vergisi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 12.457 Gelir Vergisi haberi bulunmuştur.

Gelir Vergisi Haberleri

Borçlu mükellefler Gelir İdaresi ile uzlaşarak 321 milyon lira cezadan kurtuldu

Borçlu mükellefler Gelir İdaresi ile uzlaşarak 321 milyon lira cezadan kurtuldu

Devlet ile mükellef arasında vergi uzlaşmaları hem iş yükünü hem de ceza miktarını azaltırken, geçen yıl vergi tarhiyatı sonrasında 45 bin 37 dosyada uzlaşmaya varıldı. Uygulama sonrasında yaklaşık 386 milyon liralık ceza tutarı 65 milyon liraya düştü.

9.05.2021Ekonomi
KDV mükelleflerinin sayısı 3 milyonu geçti

KDV mükelleflerinin sayısı 3 milyonu geçti

Türkiye'de katma değer vergisi mükellefi sayısı, Mart 2021 itibarıyla geçen yılın aynı ayına kıyasla 217 bin 245 kişi artarak 3 milyon 4 bin 548 kişiye ulaştı.

6.05.2021Ekonomi
0032 vergi kodu nedir Gelir geçici vergi ödeme işlemi

0032 vergi kodu nedir? Gelir geçici vergi ödeme işlemi

Ülkemizde ödemedi zorunlu bulunan pek çok vergi türü bulunmaktadır. Bu vergiler farklı türlerde olup her birinin ayrı vergi kodları bulunmaktadır. Vergilerin ödenme zamanları ise birbirinden farklıdır. Peki 0032 vergi kodu nedir? Gelir Geçici Vergi ödeme işlemi nasıl yapılır? Sizlere 0032 numaralı vergi çeşidi ve ödeme işlemleri hakkında bilgileri detaylıca derledik.

6.05.2021Araştırma
0003 vergi kodu nedir Gelir vergisi S. (Muhtasar) deme işlemi

0003 vergi kodu nedir? Gelir vergisi S. (Muhtasar) deme işlemi

Günümüzde ödenmesi zorunlu olan pek çok vergi türü bulunmaktadır. Vergiler kendi içlerinde oldukça çeşitlidir. Vergilerin ayrıntılarını ve günlerini bilmek de çok önemli olmaktadır. Vergileri düzenleyen ve ayrıntılı bir şekilde diğer vergileri birbirinden ayrılabilmesi için vergi kodları kullanılmaktadır. Bu kodlardan birisi de 0003 vergi kodudur. Peki 0003 vergi kodu nedir? Gelir Vergisi S. (Muhtasar) ödeme işlemi nasıl yapılır? Sizlere 0003 vergi kodu ve ödeme yöntemi hakkında bilgileri detaylıca derledik.

6.05.2021Araştırma
Yıllık İzin Hesaplama Nasıl Yapılır Basit Olarak Yıllık İzin Ve Ücreti Hesaplama İşlemi (2021)

Yıllık İzin Hesaplama Nasıl Yapılır? Basit Olarak Yıllık İzin Ve Ücreti Hesaplama İşlemi (2021)

Kamu da çalışan personelin sahip olduğu özlük haklarından bir tanesi de yıllık izin hakkıdır. Ayrıca bazı izin türleri de yıllık izin kapsamında değerlendirilmekte ve uygulamaya geçilmektedir. Çalışanların merak ettiği bu yıllık izinler neye göre verilmektedir? Kimler kaç gün izin hakkına sahip olabilmektedir? Özel de çalışan personel de kamu personeli gibi mi değerlendirilmektedir? Kimler kaç gün izin kullanabilmektedir? İşte merak edilen tüm detaylar.

5.05.2021Kobi
Tevkifat Nedir Ve Nasıl Hesaplanır Kimler Tevkifat Yapar Ya Da Yapmaz

Tevkifat Nedir Ve Nasıl Hesaplanır? Kimler Tevkifat Yapar Ya Da Yapmaz

Tevkifat, vergi bakımından, vergiler üzerinde bölüşme ya da kesinti yapma anlamına gelir. Normal ya da irsaliyeli faturadan hiçbir farkı olmayan tevkifatlı faturayı diğerlerinden ayıran en önemli özellik ise, faturaya işlenen verginin alıcı ve satıcı arasında bölüştürülerek iki taraftan da vergi alınıyor olmasıdır. Tevkifat nedir ve nasıl hesaplanır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

5.05.2021Kobi
Stopaj Hesaplama Nasıl Yapılır Kira Stopaj Hesaplama İşlemi

Stopaj Hesaplama Nasıl Yapılır? Kira Stopaj Hesaplama İşlemi

Stopaj, ülkemizde ne olduğu ve nasıl hesaplandığı en fazla merak edilen vergi ödeme şekillerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Belirli değişkenlerin baz alınmasıyla hesaplanan kira stopaj vergisi ticari gayrimenkuller için ödenmesi gereken bir meblağdır. Peki stopaj nedir ve nasıl hesaplanır? Kira stopaj hesaplama işlemi nasıl olur? İşte stopaj konusunda merak edilen tüm detaylar.

5.05.2021Kobi
Serbest Meslek Makbuzu Nedir Serbest Meslek Makbuzu Neden Ve Nasıl Kesilir

Serbest Meslek Makbuzu Nedir? Serbest Meslek Makbuzu Neden Ve Nasıl Kesilir

Çalışma hayatında düzenlenme gerekliliği söz konusu olan makbuzlardan biri de hiç şüphesiz Serbest meslek makbuzu olmaktadır. Bu bakımdan önemli bir makbuz olma özelliğine sahiptir. Sizin için Serbest meslek makbuzu nedir? Serbest meslek makbuzu neden ve nasıl kesilir konularını detaylarıyla derledik.

5.05.2021Kobi
Muhtasar Beyanname Nedir Ve Nasıl Hesaplanır Muhtasar Beyanname Ne Zaman Verilir

Muhtasar Beyanname Nedir Ve Nasıl Hesaplanır? Muhtasar Beyanname Ne Zaman Verilir

Bilindiği üzere ülkemizde vatandaşlardan çeşitli vergilen alınmaktadır. Bu vergiler vasıtası ile devlet vatandaş döngüsü sağlanmaktadır. Ülkemiz de bir çok alan da alınan vergi türleri bulunmaktadır. Emlak vergisi, gelir vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, beyanname vergisi vb. olarak bu vergileri sıralayabiliriz. Bu vergi türleri arasında olan gelir vergisinin muhtasar beyanname ile ne alakası bulunmaktadır? Bu beyanname nerelere kimler tarafından verilmektedir? Kimler bu beyanname bilgilerini istemektedir? Bu husus vatandaşlar tarafından oldukça merak edilen konular arasına girmektedir. İşte muhtasar beyanname hakkında temel bilgiler.

5.05.2021Kobi
Gider Pusulası Nedir Ve Nasıl Düzenlenir Gider Pusulası Hangi Durumlarda Kesilir

Gider Pusulası Nedir Ve Nasıl Düzenlenir? Gider Pusulası Hangi Durumlarda Kesilir?

Vergi mükellefi olmayanlardan satın alınan ürün ve hizmetlerin kayıt altına alınması ve muhasebe sistemine kaydedilmesi için düzenlenen belgedir. Aynı zamanda tüketiciye satılan ürünün iade durumunda gider pusulası düzenlenmektedir. Fatura hükmünde olan gider pusulası nedir, nasıl düzenlenir ve gider pusulası hangi durumlarda kesilir tüm detaylarıyla derledik.

5.05.2021Kobi
Gelir Vergisi Nedir Ve Kimler Öder Gelir Vergisi Dilimleri Ve Hesaplama (2021)

Gelir Vergisi Nedir Ve Kimler Öder? Gelir Vergisi Dilimleri Ve Hesaplama (2021)

İşinizi ve düzeninizi kurdunuz, hizmet yahut ürün satışını gerçekleştirmeye başladınız. Elde ettiğiniz geliriniz artarken unutmamanız gereken bunu vergilendirmek olmaktadır. Sizin için Gelir vergisi nedir ve kimler öder? Gelir vergisi dilimleri ve hesaplama (2021) konularını detayları ile beraber derledik.

5.05.2021Kobi
Gelir Vergisi Beyannamesi Nedir, Nasıl, Ne Zaman Ve Nereye Verilir

Gelir Vergisi Beyannamesi Nedir, Nasıl, Ne Zaman Ve Nereye Verilir?

Neredeyse her ülkede olduğu gibi Türkiye'de de serbest meslek erbaplarının gelirlerini devlete bildirmeleri kanunen zorunludur. Şirket olmayan ve gerçek kişi sıfatıyla ticari faaliyetine devam eden kimseler gelir vergisine tabidir. Gelir vergisi beyannamesi nedir, nasıl ve nereye ödenir hepsini sizin için derledik.

5.05.2021Kobi
Damga Vergisi Nedir Ve Oranları Nasıl Hesaplanır Damga Vergisi Oranları (2021)

Damga Vergisi Nedir Ve Oranları Nasıl Hesaplanır? Damga Vergisi Oranları (2021)

Ülkemiz de alınan vergi çeşitlerinden bir tanesi de herkesçe bilinen ve ödemesi yapılan damga vergileridir. Ancak devlet, hangi hizmetlerden dolayı bu damga vergisini almaktadır? Damga vergi oranlarını kim belirlemektedir? Bu oranlar yeni yılda eski yıla nazaran ne tür değişiklikler göstermiştir? Kurumlar tarafından damga vergileri nasıl ve neye göre kesilmektedir? İşte damga vergileri hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar.

5.05.2021Kobi
Evde üretim yapanlara vergi muafiyeti

Evde üretim yapanlara vergi muafiyeti

Evde ürettiği malları internetten satanlara sağlanacak vergi muafiyeti için gerekli şartlar belirlendi.

30.04.2021Ekonomi
ABD Başkanı Joe Biden Kongredeki ilk konuşmasını yaptı: Tarihe geçen detay dikkat çekti

ABD Başkanı Joe Biden Kongredeki ilk konuşmasını yaptı: Tarihe geçen detay dikkat çekti

ABD Başkanı Joe Biden, göreve geldiğinden bu yana ilk kez Kongre'de ortak oturuma hitap etti. Biden'ın bu ilk konuşmasında tarihe geçen bir detay olarak ilk kez ABD Başkanı'nın arkasında iki kadın hükümet yetkilisi oturdu.

29.04.2021Dünya
En düşük emekli aylığına asgari ücret şartı

En düşük emekli aylığına asgari ücret şartı

CHP yönetimi, emekliler ve asgari ücretliler açısından ‘sosyal refah paketi’ olarak hazırladığı yasa teklifiyle en düşük emekli maaşının asgari ücrete endekslenmesini, asgari ücretin Gelir Vergisi’nden muaf olmasını, emeklilerin bayram ikramiyesinin 1.500 liraya çıkarılmasını, her yıl enflasyon kadar artırılmasını ve sandıklardan aylık alanların da bayram ikramiyesi almasını istedi.

18.04.2021Ekonomi
Bütçe martta 23.8 milyar TL fazla verdi

Bütçe martta 23.8 milyar TL fazla verdi

Bütçe mart ayında 23 milyar 764 milyon lira fazla verdi.

16.04.2021Ekonomi
Mart ayında bütçe fazla verdi

Mart ayında bütçe fazla verdi

Bütçe gelirleri martta 134,9 milyar lira, giderleri 111,2 milyar lira olarak hesaplandı. Bütçe martta 23,8 milyar lira, ocak-mart döneminde 22,8 milyar lira fazla verdi.

15.04.2021Ekonomi
Erman Ilıcak kimdir nereli kaç yaşında Türkiyenin en zenginleri listesinde

Erman Ilıcak kimdir nereli kaç yaşında? Türkiye'nin en zenginleri listesinde

Erman Ilıcak, Forbes tarafından her yıl yayımlanan en zengin iş insanları listesinde 2021 yılında da yer aldı. Yurt dışında da faaliyet gösteren Rönesans Holding'in kurucusudur. 1993 yılında kurduğu şirketi, 20 yıllık bir zaman zarfında yüksek kazanç elde edebilen bir konuma getiren Erman Ilıcak, inşaat sektöründe dikkat çeken yatırımlara sahiptir. Peki, Erman Ilıcak kimdir nereli kaç yaşında? İşte, o isim hakkında detaylı bilgiler

7.04.2021Gündem
Vergi daireleri bugün saat kaça kadar açık olacak Son ödeme günü olması nedeniyle çalışma saatleri uzatıldı..

Vergi daireleri bugün saat kaça kadar açık olacak? Son ödeme günü olması nedeniyle çalışma saatleri uzatıldı..

Yıllık gelir vergisinin ilk taksiti ile yapılandırma düzenlemesinin ikinci taksitinin son ödeme günü olması nedeniyle bugün saat 21.00'e kadar tüm vergi daireleri açık bulundurulacak.

31.03.2021Gündem
Vergi daireleri bugün saat 21.00e kadar açık kalacak

Vergi daireleri bugün saat 21.00'e kadar açık kalacak

Yıllık gelir vergisinin ilk taksiti ile yapılandırma düzenlemesinin ikinci taksitinin son ödeme günü olması nedeniyle bugün saat 21.00'e kadar tüm vergi daireleri açık bulundurulacak.

31.03.2021Ekonomi
Geçen yıla ilişkin gelir vergisi beyannamelerinin verilme süresi yarın dolacak

Geçen yıla ilişkin gelir vergisi beyannamelerinin verilme süresi yarın dolacak

Yıllık gelir vergisi beyannameleri üzerinden hesaplanan gelir vergisi ilk taksitinin yarın gün sonuna, ikinci taksitinin ise 2 Ağustos'a kadar ödenmesi gerekiyor.

30.03.2021Ekonomi
Varlık Barışı nedir ve nasıl yapılır

Varlık Barışı nedir ve nasıl yapılır?

Varlık Barışı, gerçek ve tüzel kişilerin yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının yurda getirilerek milli ekonomiye kazandırmasını amaçlayan bir tebliğdir. Varlık Barışı, vergi dairesine bildirilerek kanuni olarak defter kaydına alınabiliyor. Peki, Varlık Barışı nedir? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

24.03.2021Ekonomi
Yıllık ücreti o seviyede olan çalışanlar dikkat 31 Mart son gün

Yıllık ücreti o seviyede olan çalışanlar dikkat! 31 Mart son gün

2020 yılında ikinci ve sonraki işverenlerden aldığı ücret 49 bin lirayı aşanlar da beyanname dolduracak. Elde edilen beyana tabi ücret gelirlerine ilişkin yıllık gelir vergisi beyannamelerinin 31 Mart'a kadar doldurulması önem taşıyor.

22.03.2021Ekonomi
Kira geliri elde edenlerin hangi tarihlerde beyanname vermesi gerekiyor 2020 kira gelir beyanname tarihi

Kira geliri elde edenlerin hangi tarihlerde beyanname vermesi gerekiyor? 2020 kira gelir beyanname tarihi

Geçen yıl elde ettiği konut kira geliri, 2020 yılı için belirlenen 6 bin 600 liralık istisna tutarını aşanların, beyannamelerini ay sonuna kadar vermesi gerekiyor.

18.03.2021Ekonomi
Evi kirada olanlar dikkat Beyanname süresinde sona yaklaşılıyor

Evi kirada olanlar dikkat! Beyanname süresinde sona yaklaşılıyor

Geçen yılki kira geliri için verilecek gelir vergisi beyannameleri üzerinden hesaplanan verginin ilk taksitinin 31 Mart'a kadar ödenmesi önem taşıyor. Elde edilen konut kira geliri 2020 yılı için belirlenen istisna tutarı olan 6 bin 600 lirayı aşmayanların beyanname vermesine gerek olmayacak.

18.03.2021Ekonomi
Bakan Elvan açıkladı Yüz binlerce kişiye kalıcı muafiyet

Bakan Elvan açıkladı! Yüz binlerce kişiye kalıcı muafiyet

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Anadolu Ajansı Editör Masası'nda "Ekonomi Reform Paketi"ne ilişkin soruları yanıtladı. Bakan Elvan, Ekonomik Reform Paketi kapsamında duyurulan vergi muafiyetiyle ilgili "Uygulamamız 2021 kazançlarıyla başlayacak ve kalıcı olarak uygulanacak" açıklamasında bulundu.

16.03.2021Ekonomi
Şubatta bütçe 23.2 milyar lira fazla verdi

Şubatta bütçe 23.2 milyar lira fazla verdi

Geçen yıl şubatta 7.3 milyar lira açık veren bütçe, bu yıl şubatta 23.2 milyar lira fazla verdi. Şubatta bütçe gelirleri, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 38.8 artarak 119.6 milyar lira, bütçe giderleri yüzde 3.1 artışla 96.4 milyar lira oldu. Vergi gelirleri şubatta yüzde 37.2 arttı. Ocak-şubat döneminde ise bütçe 984 milyon lira açık verdi.

16.03.2021Ekonomi
Kıymetli maden ve taşlar piyasası uluslararası standartlara kavuşturulacak

"Kıymetli maden ve taşlar piyasası" uluslararası standartlara kavuşturulacak

Kıymetli maden ve taşlar piyasası Ekonomi Reform Paketi ile uluslararası standartlara uygun, kıymetli maden aracı kuruluşları, rafineriler, kuyumcular ve ayar evlerini kapsayacak şekilde yeniden düzenlenecek.

14.03.2021Ekonomi
İşte vergide yeni dönemin ayrıntıları

İşte vergide yeni dönemin ayrıntıları

Gelecek yıldan itibaren berber, marangoz, manav gibi küçük esnaf beyanname vermeyecek, gelir vergisi ödemeyecek. Bunların yerine stopaj gibi herhangi bir başka ödeme de devreye girmeyecek. Esnaf sadece aldığı malların belgesini tutmakla yükümlü olacak. Örneğin 65 bin liralık kârı olan bir manav 6 bin 555 lira vergi öderken, artık bunu ödemeyecek.

14.03.2021Ekonomi
Kira beyannamesi ne zaman verilir 2021 İşte kira gelir beyannamesi ödeme tarihleri

Kira beyannamesi ne zaman verilir 2021? İşte kira gelir beyannamesi ödeme tarihleri

Kira beyannamesi mart ayının son günlerine doğru vatandaşların yoğunlaştığı konulardan oldu. Konut ve iş yeri sahibi olan kişilerin gündeminde yer alan kira gelir beyannamesi her yıl düzenli olarak veriliyor. Kira geliri elde edenler, e Devlet giriş sayfası Gelir İdaresi Başkanlığı'nın gib.gov.tr internet adresinden beyannamelerini verebilecekler. 2021 yılına ait Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesini ödemeyenler ise cezai duruma alınacak. Peki, kira beyannamesi ne zaman verilir? İşte, kira gelir beyannamesi ödeme tarihleri.

13.03.2021Ekonomi
İş dünyasında ‘reform’ heyecanı

İş dünyasında ‘reform’ heyecanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomiyi ‘yatırım’, ‘üretim’, ‘istihdam’ ve ‘ihracat’ temelinde büyütme amacıyla hazırlanan Ekonomi Reformları’nı açıkladı. Reel sektörü ve piyasaları etkileyecek tedbirlerden, esnafa sağlanacak desteklere kadar birçok alanda alınan yeni kararların detaylarını paylaşan Erdoğan, 'İnşallah bu yol haritasını milletimizle, kurumlarımızla, iş dünyamızla tüm paydaşlar hep birlikte hayata geçireceğiz' dedi.

13.03.2021Ekonomi
Vergi muafiyeti nedir, gelir vergisi muafiyeti kimleri kapsıyor Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Vergi muafiyeti nedir, gelir vergisi muafiyeti kimleri kapsıyor? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Reform paketi ile ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, vergi muafiyeti getirileceğini bildirdi. Kamuda taşıt alımı ve kiralanması, temsil ve ağırlama gibi harcama alanlarına sınırlamalar getirileceğini bildiren Erdoğan, yaptığı açıklamada, "Esnaf kardeşlerime müjde vermek istiyorum. Küçük esnafa yönelik vergi muafiyeti de yer alıyor. Kuaför, tesisatçı, tamirci, gibi yaklaşık 850 bin esnafımızı gelir vergisinden muaf tutuyor, beyan yükümlülüklerini de kaldırıyoruz." dedi. Vergi muafiyetinin kimleri kapsadığı da gündeme gelen diğer başlıklardan oldu. İşte, reform paketi ile vergi muafiyetinin detayları

12.03.2021Ekonomi
Ekonomi Reformlarını uzmanlar yorumladı: Yıl bitmeden etkisi görülecek

Ekonomi Reformlarını uzmanlar yorumladı: Yıl bitmeden etkisi görülecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı kamu ve özel sektörü ilgilendiren Ekonomi Reformlarına yönelik uzmanlar önemli açıklamalarda bulundu. İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Kadir Tuna "Yıl bitmeden etkisi görülecek. Biz bunu büyüme tarafında da istihdam tarafında da göreceğiz. Özellikle kısa vadeli etkilerini göreceğiz" dedi.

12.03.2021Ekonomi
Ummanda ekonomi için adım atıldı

Umman'da ekonomi için adım atıldı

Umman Sultanı Bin Tarık, ekonominin canlandırılması hedefiyle ülkedeki ilk uzun vadeli teşvik planını onayladı.

10.03.2021Ekonomi
Kira beyannamesi ne zaman verilir 2021 Kira beyannamesi verme tarihleri

Kira beyannamesi ne zaman verilir? 2021 Kira beyannamesi verme tarihleri

Kira gelir beyannamesi için süreç başladı. 2021 Yılına ait Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi evi ve gayri menkulu bulunan vatandaşların gündeminde yer almaya başladı. Gelirler İdaresi Başkanlığı (GİB) sitesi üzerinden yapılacak gelirler belirlenen tarihler arasında beyan edilecek. Beyanname verme süresinin son gününün resmi tatil gününe rastlaması halinde, tatilden sonraki ilk iş gününün tatil saatine kadar beyanname verilebilecek. Peki, Kira beyannamesi ne zaman verilir? İşte, 2021 Kira beyannamesi verme tarihleri.

8.03.2021Ekonomi
Kira beyannamesi ne zaman verilir 2021 Kira beyannamesi verme tarihleri

Kira beyannamesi ne zaman verilir? 2021 Kira beyannamesi verme tarihleri

Kira gelir beyannamesi için süreç başladı. 2021 Yılına ait Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi evi ve gayri menkulu bulunan vatandaşların gündeminde yer almaya başladı. Gelirler İdaresi Başkanlığı (GİB) sitesi üzerinden yapılacak gelirler belirlenen tarihler arasında beyan edilecek. Beyanname verme süresinin son gününün resmi tatil gününe rastlaması halinde, tatilden sonraki ilk iş gününün tatil saatine kadar beyanname verilebilecek. Peki, Kira beyannamesi ne zaman verilir? İşte, 2021 Kira beyannamesi verme tarihleri.

4.03.2021Gündem

Yazar Sonuçları

Bağışlarda vergi avantajı

Ramazan ayı; yardımlaşma, paylaşma düşüncesinde olanlar için fırsat olarak görülür.

27.04.2021

Siyaset aşıyı 2. sıraya itti

Almanya için 2021 hareketli bir yıl. Eylül ayında seçim var. Parti başkanlığını çoktan bırakan Şansölye Angela Merkel siyasetten de ayrılıyor.

16.04.2021

Emekli maaşınız düşük olacak

Soru: 22 yılım doldu, prim ödeme sayım 7124. 1974 doğumluyum, 2025 kasım ayında emekli olacağım. 2016 yılından itibaren çalışmıyorum. 2025 yılında bağlanacak emekli maaşım, 2016 yılında aldığım maaş karşılığı yatan prim dikkate alınarak mı hesaplanacak? Çalışmıyor olmamın emekli maaşı üzerinde herhangi etkisi olacak mıdır? Aysın G.

31.03.2021

2020 gelirlerinin beyanı için son günler

Yarın son gün. Geçen yıl beyana tabi gelir elde eden kişiler, halen beyanlarını vergi dairesine vermemişlerse artık süre azaldı.

30.03.2021

CEO’lar üzülecek mi, sevinecek mi?

Öteden beri kuraldır: Ne kadar yüksek maaş alırsa alsın; ücretli çalışanlar, CEO da olsa beyanname vermez, bizzat vergi ödemez.

23.03.2021

Gayrimenkulün satış değeri vergiyi nasıl etkiliyor?

1 milyon liraya satılan gayrimenkul için 40 bin lira tapu harcı ödenmesi gerekiyor.

16.03.2021

Bazı patronlar vergi iadesi alacak

Geçen yıl, ortağı olduğu şirketten kâr payı alan patronlar şimdi mart ayı içinde şahsen beyanname verecekler.

9.03.2021

10 maddede internetten beyanname doldurma

Kira geliri elde eden mülk sahiplerinin hem beyannamesini internetten doldurmaları, hem vergi ödemesini internetten yaparak tüm işlemleri evden çıkmadan sonuçlandırması için yol haritasını hazırladık.

6.03.2021

Okul faturaları kira gelirinden düşülebilir mi?

Özel okullar ya da sağlık sigortası için ödenen tutarlar yasada yer alan sınırlar dahilinde kira gelirinden düşülebiliyor. Bu ödemeleri gelirden düşmek için gerçek gider yönteminin seçilip seçilmediğinin de bir önemi yok. Çünkü bu harcamalar, beyannamede ‘gider’ olarak değil ‘indirim’ olarak dikkate alınıyor.

5.03.2021