EKSTRA
MENÜ

Hazine Ve Maliye Bakanlığı

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 5.978 haberi bulunmuştur.

Hazine Ve Maliye Bakanlığı Haberleri

Atama kararları Resmi Gazetede yayımlandı

Atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığına ilişkin atama kararları Resmi Gazete'de yer aldı.

22.06.2021Gündem
Son dakika haberi... Kredi kullanan esnafa iyi haber Faizi Bakanlık ödeyecek

Son dakika haberi... Kredi kullanan esnafa iyi haber! Faizi Bakanlık ödeyecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Halk Bankası’ndan kredi kullanan esnaf ve sanatkârlara ilişkin olarak faiz müjdesi geldi.

22.06.2021Ekonomi
Merkezi Finans ve İhale Birimi Seçme ve Giriş Sınavı İlanı

Merkezi Finans ve İhale Birimi Seçme ve Giriş Sınavı İlanı

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Merkezi Finans ve İhale Birimine alınacak 15 adet Uzman Personel pozisyonu için 02-20 Ağustos 2021 tarihleri arasında Seçme ve Giriş Sınavı yapılacak.

18.06.2021Ekonomi
Önemli adım atıldı... Çalışmalar hızlandı Kripto paralar için yeni düzenleme geliyor

Önemli adım atıldı... Çalışmalar hızlandı! Kripto paralar için yeni düzenleme geliyor

Son dönemlerde ilginin bir hayli arttığı kripto paralar için yasa çalışmalarına hız verildi. AK Parti’de kripto paralara aracılık yapan şirketler hakkında yapılacak düzenleme için geniş kapsamlı bir toplantı yapılırken, çıkarılacak yasa ile yatırımcıları mağduriyetinin giderilmesi, kara para aklanmasının önüne geçilmesi hedefleniyor. Yasa ile aracı şirketlerin kontrol ve denetimi de sağlanacak.

17.06.2021Ekonomi
Yapılandırmadan 18.3 milyar lira geldi

Yapılandırmadan 18.3 milyar lira geldi

Bütçe mayıs ayında 13.4 milyar lira açık verirken, 5 aylık açık 7.5 milyar lira oldu. Geçen yıl mayıs ayında bütçe açığı 17.3 milyar liraydı.

16.06.2021Ekonomi
Bütçe uygulama sonuçları açıklandı

Bütçe uygulama sonuçları açıklandı

Türkiye'nin merkezi yönetim bütçe gelirleri mayısta 104,6 milyar lira, giderleri 117,9 milyar lira oldu.

15.06.2021Ekonomi
Hazine dolar cinsi kira sertifikası için bankalara yetki verdi

Hazine dolar cinsi kira sertifikası için bankalara yetki verdi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, dolar cinsinden bir kira sertifikası ihracı gerçekleştirmek amacıyla Dubai Islamic Bank, Emirates NBD Capital, HSBC ve Standard Chartered Bank’a yetki verdi.

14.06.2021Ekonomi
Araç sahipleri dikkat Yıl sonuna kadar yaptırmayanlara cezası var

Araç sahipleri dikkat! Yıl sonuna kadar yaptırmayanlara cezası var

9 Haziran'a kadar muayene süresi geçtiği halde araç muayenelerini yaptırmamış olanlara 31 Aralık 2021'e kadar araç muayenelerini yaptırmaları durumunda, yeniden hesaplanacak tutara göre ödeme imkanı tanınacak.

14.06.2021Ekonomi
Son dakika... Bakan Elvandan enflasyon ile mücadele mesajı

Son dakika... Bakan Elvan'dan enflasyon ile mücadele mesajı

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan enflasyon ile mücadelede kararlılık mesajı verdi. Bakan Elvan, "Enflasyon ile mücadeleyi bu ülkenin refahı için kazanılması gereken bir savaş olarak görüyoruz." ifadelerini kullandı. Elvan, likidite sıkıntısı çeken firmalara istihdama kattıkları her bir kişi için destek vereceklerini de sözlerine ekledi.

11.06.2021Ekonomi
Merkezi Takip Sistemi Nedir Ve Ne İşe Yarar

Merkezi Takip Sistemi Nedir Ve Ne İşe Yarar?

Merkezi takip sistemi kısaltılmış adı ile MTS, çok sık duyduğumuz terimler arasında yer alıyor. Çok duyulan bu terimin ne anlama geldiğini pek çok insan bilmiyor. Merkezi takip sistemi nedir ve ne işe yarar? İşte, merak edilen tüm detaylar.

9.06.2021Araştırma
Hazine 951 milyon liralık kira sertifikası ihraç etti

Hazine 951 milyon liralık kira sertifikası ihraç etti

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 951 milyon 250 bin lira tutarında kira sertifikası ihracı gerçekleştirdi.

8.06.2021Ekonomi
Bütçe açığına iki senaryo

Bütçe açığına iki senaryo

Hazine ve Maliye Bakanlığı bu yılın sonunda bütçe açığını 245 milyar liradan 199.9 milyar liraya revize etti.

7.06.2021Ekonomi
Nebatiden büyüme mesajı

Nebati'den büyüme mesajı

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati "Birinci çeyreği de çok şükür ki yüzde 7'lik bir büyüme ile geçirdik. Peki bu büyüme devam edecek mi? Edeceği malum, ikinci, üçüncü ve dördüncü çeyrekte de büyümeye devam edecek" dedi.

5.06.2021Ekonomi
KİTlerden bu yıl 2,4 milyar lira temettü bekleniyor

KİT'lerden bu yıl 2,4 milyar lira temettü bekleniyor

Kamu iktisadi teşebbüslerinin (KİT) merkezi yönetim bütçesine bu yıl 2,4 milyar lira temettü sağlaması öngörülüyor.

4.06.2021Ekonomi
Borç yapılandırması Meclis’ten geçti

Borç yapılandırması Meclis’ten geçti

Milyonları ilgilendiren borçların yeniden yapılandırılmasına ilişkin teklif dün gece Meclis’ten geçerek yasalaştı.

4.06.2021Ekonomi
Finansman gider kısıtlaması uygulamalarında yüklenilen KDV indirim konusu yapılabilecek

Finansman gider kısıtlaması uygulamalarında yüklenilen KDV indirim konusu yapılabilecek

Gelir ve kurumlar vergisi uygulamasında finansman gider kısıtlaması uygulanan tutarlara ilişkin yüklenilen KDV’nin indirim konusu yapılabilmesine ilişkin düzenlemeye gidildi.

3.06.2021Ekonomi

Son dakika haberi: Bazı kamu alacaklarının yapılandırılmasına ilişkin teklif TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi

Son dakika haberi... AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, il özel idareleri, belediyeler ile Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığına 30 Nisan 2021'e kadar olan bazı borçlar yapılandırılacak. Belediyelerin su, atık su ve katık atık ile sunduğu bazı hizmetlerden kaynaklanan ücret alacakları, aldığı bazı paylar; büyükşehir belediyelerinin katı atık ücretleri ile su ve kanalizasyon idarelerinin su ve atık su bedeli alacakları da yapılandırma kapsamında olacak. Düzenleyici ve denetleyici kurumlarca verilen idari para cezaları, Kovid-19 ile mücadele kapsamında verilen idari para cezaları ile tütün ve tütün mamulleri kullanımından kaynaklanan idari para cezaları kapsam dışında olacak. Her bir taşıt için motorlu taşıtlar vergisi, taşıta ilişkin idari para cezaları ile geçiş ücretinin en az yüzde 10'unun ödenmesi şartıyla taksit ödeme süresince fenni muayene izni verilecek. Yapılandırılacak tutarların, kanunda öngörülen süre ve şekilde ödenmemesi halinde vade tarihinde değişiklik yapılmayacak.

3.06.2021Ekonomi
Kıdem tazminatı nedir, nasıl hesaplanır Kıdem tazminatına hak kazanma koşulları nelerdir

Kıdem tazminatı nedir, nasıl hesaplanır? Kıdem tazminatına hak kazanma koşulları nelerdir?

Çeşitli iş alanlarında çalışmakta olan vatandaşların en çok merak ettikleri konulardan biri olan kıdem tazminatına hak kazanma koşulları emeğinin karşılığını almak isteyenler tarafından sorgulanmaya devam ediyor. Peki, kıdem tazminatı nedir, nasıl hesaplanır? Kıdem tazminatına hak kazanma koşulları nelerdir? İşte detaylar…

2.06.2021Gündem
37.7 milyar TL’lik ek gelir paketi

37.7 milyar TL’lik ek gelir paketi

Ekonomi Reform Paketi’nin hedefleri arasında yer alan ve üçer aylık dönemler halinde kamuoyuna duyurulacak olan ‘Kamu Maliyesi Raporu’nun ilki, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın internet sitesinde paylaşıldı.

2.06.2021Ekonomi
Nefes kredisine başvurular başlıyor

Nefes kredisine başvurular başlıyor

Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerinin sınırlanmasına katkı sunmak ve KOBİ’lere uygun koşullarda finansman desteği sağlamak amacıyla hayata geçirilen 2021 Nefes Kredisi’ne başvurular bugünden itibaren alınacak.

1.06.2021Ekonomi
Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kamu Maliyesi Raporu’nun ilkini paylaştı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kamu Maliyesi Raporu’nun ilkini paylaştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 12 Mart’ta açıklanan Ekonomi Reform Paketi'nin hedefleri arasında yer alan ve üçer aylık dönemler halinde kamuoyuna duyurulacak olan "Kamu Maliyesi Raporu"nun ilki, Hazine ve Maliye Bakanlığının internet sitesinde paylaşıldı.

31.05.2021Ekonomi
Nefes Kredisine başvurular yarın başlıyor

Nefes Kredisi'ne başvurular yarın başlıyor

KOBİ'lere uygun koşullarda finansman desteği sağlamak amacıyla devreye alınan Nefes Kredisi ile 2020 yılı cirosu 1 milyon lirayı aşmayan KOBİ'ler azami 50 bin lira, cirosu 1-10 milyon lira olan KOBİ'ler ise azami 200 bin lira kredi kullanabilecek.

31.05.2021Ekonomi
Sigortalar tek çatıda toplanıyor

Sigortalar tek çatıda toplanıyor

Yeni düzenleme ile devlet destekli alacak sigortası, maden çalışanları ve doktorların sorumluluk sigortaları kurulacak Özel Riskler Yönetim Merkezi altında birleşiyor. Yeni yapı ile nükleer risklere teminat bulunacak, reel sektöre destek olunacak.

31.05.2021Ekonomi
Kripto paraya sermaye şartı masada Yol haritası belli oluyor

Kripto paraya sermaye şartı masada! Yol haritası belli oluyor

Kripto paralarla ilgili çalışmada kurumlardan görüş istendi. Çalışmada öncelikle kripto varlık çeşitleri tanımlanacak. Ayrıca kripto varlık şirketlerinin Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) gözetiminde faaliyet göstermesinin ele alındığı belirtilerek, şirketlere asgari sermaye şartının getirilmesinin planlandığı belirtildi.

31.05.2021Ekonomi
Vergi affı 2021 ne zaman çıkacak İşte, vergi borcu yapılandırması ile ilgili son durum

Vergi affı 2021 ne zaman çıkacak? İşte, vergi borcu yapılandırması ile ilgili son durum

Geçtiğimiz günlerde AK Parti, vergi borçlarının yeniden yapılandırmasını da içeren 15 maddelik kanun teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu. Bununla birlikte vergi borcu olan vatandaşlar, vergi affının ne zaman çıkacağı ile ilgili araştırmalara başladı. Peki, borçlara yönelik 2021 vergi affı ne zaman çıkacak, vergi borcu yapılandırması yasa teklifi meclisten geçti mi? İşte detaylar…

30.05.2021Gündem
Ekonomide gözler rakamlarda olacak

Ekonomide gözler rakamlarda olacak

Ekonomide gözler, gelecek hafta art arda açıklanacak büyüme, ihracat ve enflasyon rakamlarında olacak. Restoran ve lokantalar başta olmak üzere pek çok ticari işletme de kademeli normalleşme sürecinde 1 Haziran’dan itibaren daha aktif şekilde faaliyete geçmeyi bekliyor. Gelecek haftadan itibaren ekonomide veri gündemi daha da hareketlenecek.

30.05.2021Ekonomi
Bu hafta gözler verilerde olacak

Bu hafta gözler verilerde olacak

Yılın ilk çeyreğine ilişkin büyüme rakamları 31 Mayıs Pazartesi günü açıklanacak, aynı hafta mayıs ayı enflasyon ve ihracat rakamları belli olacak. Restoran ve lokantalar başta olmak üzere pek çok ticari işletmenin gözü de kademeli normalleşme sürecinde yeni bir aşamaya geçilmesi öngörülen 1 Haziran'a odaklandı.

29.05.2021Ekonomi
Nefes kredisi başvuruları nasıl yapılır İşte 2021 Nefes kredisi başvuru detayları açıklandı 1 Haziranda başlıyor

Nefes kredisi başvuruları nasıl yapılır? İşte 2021 Nefes kredisi başvuru detayları açıklandı! 1 Haziran'da başlıyor

Nefes kredisi 2021 başvuruları ilgili detaylar belli oldu. 1 Haziran itibarıyla devreye girecek olan paketle işletmelere 6 ay ödemesiz dönem imkanı sağlanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulan nefes kredisinde, 2020 yılı cirosu 1 milyon TL’yi aşmayan KOBİ’ler azami 50 bin TL, cirosu 1-10 milyon TL arasında olan KOBİ’ler ise azami 200 bin TL kredi kullanabilecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda hayata geçirilen 2021 nefes kredisinden kimlerin yararlanacağı ise merak konusu oldu. Peki, nefes kredisi başvuruları nasıl ve nereden yapılacak? Nefes kredisi başvuru şartları neler? İşte, başvuru detayları ile ilgili ayrıntılı bilgiler.

28.05.2021Ekonomi
Türk Eximbank, bankalar konsorsiyumundan 120 milyon euro kredi sağladı

Türk Eximbank, bankalar konsorsiyumundan 120 milyon euro kredi sağladı

Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney "İhracatçılarımızın orta ve uzun vadeli finansmanına verdiğimiz desteği uygun maliyetli kaynaklarla artırma yönündeki çabamız devam edecektir" dedi.

28.05.2021Ekonomi
SPKdan 6 kişiye suç duyurusu... Marka Yatırım Holdingin patronu Mine Tozlu Sineren de aralarında

SPK'dan 6 kişiye suç duyurusu... Marka Yatırım Holding'in patronu Mine Tozlu Sineren de aralarında

Marka Yatırım Holding'i inceleyen Sermaye Piyasası Kurulu şirketin patronu Mine Tozlu Sineren de dahil olmak üzere yöneticilerine yönelik olarak şirketin zarara uğratılması ve muhasebe hilesi yapılması iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

28.05.2021Ekonomi
245 milyarlık yapılandırma

245 milyarlık yapılandırma

Matrah arttırımı ve sicil affı getiren yapılandırma paketi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti. Yapılandırma paketi ile 245 milyar liralık borç yapılandırılıyor. Paket kapsamına meslek odaları, birliklere olan borçlar da eklenirken, araç muayenesini geciktirenlere de kolaylık getirildi.

28.05.2021Ekonomi
Nefes kredisi 2021 başvuru şartları: 6 ay ödemesiz nefes kredisi veren bankalar hangileri, kimler alabilir İşte başvuru detayı

Nefes kredisi 2021 başvuru şartları: 6 ay ödemesiz nefes kredisi veren bankalar hangileri, kimler alabilir? İşte başvuru detayı!

Nefes kredisi 2021 başvuru detayları belli oldu. KOBİ'lere uygun koşullarda finansman desteği sağlamak amacıyla 2021 Nefes Kredisi, 10 bankanın katılımıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Kredi Garanti Fonu (KGF) iş birliğinde 1 Haziran itibarıyla uygulamaya alınacak. Nefes kredisinden yıllık cirosu 10 milyon liranın altında olan ve 2020 yılı cirosunda 2019'a göre yüzde 25 kayıp yaşayan, ticaret, deniz ticaret, sanayi, ticaret ve sanayi odaları veya ticaret borsasına kayıtlı üyelere işletme sermayesi finansman imkanı sağlanacak. İşletmelere 6 ay ödemesiz dönem imkanı sunulacak. Peki, 6 ay ödemesiz nefes kredisi başvurusu nasıl yapılır? İşte, Nefes kredisi 2021 başvuru şartları.

27.05.2021Gündem
Nefes Kredisi 6 ay ödemesiz

Nefes Kredisi 6 ay ödemesiz

Pandemi döneminde zarara uğrayan KOBİ’lere nefes verecek kredi paketinin detayları belli oldu. Yıllık cirosu 10 milyon liranın altında olan ve 2020 yılı cirosunda 2019’a göre yüzde 25 kayıp yaşayan işletmelerin yararlanabileceği pakette ilk 6 ay ödemesiz dönem olacak. Faiz oranı ise yıllık yüzde 17.5 olarak belirlendi.

27.05.2021Ekonomi
KOBİlere Nefes kredisi

KOBİ'lere Nefes kredisi

Hazine ve Maliye Bakanlığı nefes kredisinde detayları açıkladı. 2020 yılı cirosu 1 milyon TL’yi aşmayan KOBİ’ler azami 50 bin TL, cirosu 1-10 milyon TL arasında olan KOBİ’ler ise azami 200 bin TL kredi kullanabilecek. İşte detaylar...

26.05.2021Ekonomi
Son dakika... Nefes kredisinde detaylar belli oldu

Son dakika... Nefes kredisinde detaylar belli oldu

Hazine ve Maliye Bakanlığı nefes kredisinde detayları açıkladı. 2020 yılı cirosu 1 milyon TL’yi aşmayan KOBİ’ler azami 50 bin TL, cirosu 1-10 milyon TL arasında olan KOBİ’ler ise azami 200 bin TL kredi kullanabilecek. İşletmelere 6 ay ödemesiz dönem imkanı sağlanacak 2021 Nefes Kredisi uygulamasında, kredi geri ödemeleri 12 eşit taksitte yapılacak. İşte detaylar...

26.05.2021Ekonomi
Kurumlar Vergisinde yeni dönem

Kurumlar Vergisi'nde yeni dönem

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre 2021 yılında Kurumlar Vergisi yüzde 25, 2022 yılında ise yüzde 23 olarak uygulanmasına karar verildi.

25.05.2021Ekonomi
Vergi sicil affı başvurusu ne zaman ve nereden yapılır

Vergi sicil affı başvurusu ne zaman ve nereden yapılır?

Vergi ve sigorta borcu yapılandırma detayları ile gündeme gelen vergi sicil affı için detaylar olgunlaşmaya başladı. Cuma günü meclise gelen vergi sicil affı, torba yasa ile birlikte görüşülecek konular arasında yer alıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik borçları vergi sicil affı başvuru kapsamında yer alacak. Peki, vergi sicil affı başvurusu ne zaman ve nereden yapılır? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

23.05.2021Ekonomi
Son dakika.. Matrah artışı ve sicil affı Meclis’te.. İlk taksit 30 Eylülde

Son dakika.. Matrah artışı ve sicil affı Meclis’te.. İlk taksit 30 Eylül'de

30 Nisan 2021 tarihinden önceki vergi, vergi cezaları, idari para cezaları, sigorta pirimleri yeniden yapılandırılabilecek. Ayrıca 2016 yılından itibaren de matrah arttırımı yapılabilecek. Karşılıksız çek, ödenmemiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçları için de sicil affı getiriliyor.

22.05.2021Ekonomi
Atama kararları Resmi Gazetede yayımlandı

Atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile bazı kurumlara ait atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.

22.05.2021Gündem
KGFden KOBİlere 163 milyar liralık kefalet

KGF'den KOBİ'lere 163 milyar liralık kefalet

KGF tarafından 2020 yılında 286 bin 773 KOBİ'nin kullandığı 203 milyar 404 milyon liralık ticari kredi için 163 milyar 30 milyon lira kefalet sağlandı.

21.05.2021Ekonomi
Mikro ve küçük ölçekli işletmelere can suyu 12 ay süreyle uygulanacak

Mikro ve küçük ölçekli işletmelere can suyu! 12 ay süreyle uygulanacak

Sigortacılık ile Diğer Bazı Alanlara İlişkin Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Buna göre mikro ve küçük ölçekli işletmeler, likidite sıkıntısını karşılamak ve istihdamı desteklemek için ilave olarak istihdam ettikleri sigortalılar için ödemeleri gereken sigorta primlerini, 30 Haziran 2022'ye kadar kullandıkları kredi faiz veya kar payı bakiyesinden düşebilecek. Ayrıca ebeveynler, 18 yaşını tamamlamamış çocukları adına BES'te birikim yapabilecek.

20.05.2021Ekonomi
Kültür ve Turizm Bakanlığı 45 personel alımı yapacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı 45 personel alımı yapacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı 45 sürekli işçi alımı yapmaya hazırlanıyor. Avukat, uzman, güvenlik görevlisi kadrolarına yapılacak olan alım, Kapadokya sınırları içerisinde gerçekleşecek. Peki, Kültür ve Turizm Bakanlığı 45 personel alımı başvurusu ne zaman yapılacak ve şartları neler? İşte, o bilgiler

20.05.2021Gündem
Cumhurbaşkanlığı Atama Kararları Resmi Gazetede yayımlandı

Cumhurbaşkanlığı Atama Kararları Resmi Gazete'de yayımlandı

Cumhurbaşkanlığı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.

20.05.2021Gündem
Nisanda bütçe 16.9 milyar lira açık verdi

Nisanda bütçe 16.9 milyar lira açık verdi

Nisan ayında bütçe 16.9 milyar lira açık verdi. Nisan ayında bütçe giderleri yüzde 2.1 artarak 110.7 milyar lira, bütçe gelirleri yüzde 43.8 oranında artışla 93.8 milyar lira oldu. Nisan ayında vergi gelirleri tahsilatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 55.4 oranında artarak, 76.3 milyar lira oldu. Geçen yıl kasım ayında çıkarılan son yapılandırma düzenlemesi olan 7256 sayılı yasa çerçevesinde nisan ayı sonu itibariyle 16.6 milyar liralık gelir geldi.

18.05.2021Ekonomi
Son dakika haberi: 18 yaş altına BES imkanı komisyondan geçti

Son dakika haberi: 18 yaş altına BES imkanı komisyondan geçti

On sekiz yaşından küçüklerin Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) kapsamına alınması, emekliliğe yönelik taahhütte bulunan hizmet sunucularının BES'e aktarımına imkan sağlanması, Karayolları Trafik Kanunu çerçevesindeki zorunlu mali sorumluluk sigortası kapsamı dışında kalan konuların yeniden düzenlenmesini de içeren Sigortacılık ile Diğer Bazı Alanlara İlişkin Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

17.05.2021Ekonomi
SBK Holdingin Sahibi Sezgin Baran Korkmaz hakkında tutuklama kararı verildi

SBK Holding'in Sahibi Sezgin Baran Korkmaz hakkında tutuklama kararı verildi

YURTDIŞINDA bulunan SBK Holding'in sahibi işadamı Sezgin Baran Korkmaz'ın da arasında olduğu 10 sanığın yargılandığı, "mal varlığı değerini aklama" davasının ilk duruşması görüldü. Mahkeme, 3 yıldan 7,5 yıla kadar hapis istenen sanık Sezgin Baran Korkmaz hakkındaki yakalama kararının kaldırarak, yokluğunda tutuklama kararı verdi. Haklarında yakalama kararı bulunan Sanıklar Olessia Zoubkova, Levon Termendzhyan ve Jacob Ortell Kıngston hakkında yakalama kararını da kaldıran mahkeme, bu sanıkların bulundukları ülkeden ifadelerinin alınmasına hükmetti.

17.05.2021Gündem
Trafik sigortasında değişiklik yolda

Trafik sigortasında değişiklik yolda

Trafik sigortasında yeni düzenlemeye gidiliyor. Yasa çıkarsa, sigortadan ödenen tazminatlar standart hale gelecek. Böylece farklı tazminatlar ödenmeyecek, hasar aracılarına gerek kalmayacak, tüketici mağdur olmayacak. Tasarı ile başka değişiklikler de yapılacak.

17.05.2021Ekonomi
Vergi Levhası Nedir Ve Nasıl Alınır Vergi Levhası Sorgulama Ve Alma

Vergi Levhası Nedir Ve Nasıl Alınır? Vergi Levhası Sorgulama Ve Alma

Vergi levhası, vergi mükelleflerinin bulundurma zorunluluğu bulunan iş yerleri için son derece önemli bir levhadır. İş yerlerine gidildiğinde genellikle duvarda asılı vergi levhası dikkatleri üzerine çekmektedir. Mükellefin adı soyadı, ticaret unvanı, iş yeri adresi, vergi türü, ana faaliyet kodu ve adı, vergi dairesi, vergi kimlik no, işe başlama tarihi, beyan olunan matrah, tahakkuk eden vergi gibi önemli hususlar vergi levhasında yer alıyor. Özellikle yeni iş yeri açanlar tarafından vergi levhası merak ediliyor. Bu konuda vergi levhası nedir ve nasıl alınır? Vergi levhası sorgulama ve alma başlıkları hakkında detayları derledik.

13.05.2021Kobi
E-Bordro Nedir Kimler E-Bordro Alabilir

E-Bordro Nedir? Kimler E-Bordro Alabilir?

Bordro, maaş bilgilerinin görülebildiği belge türüdür. İşe başlama tarihi, maaşın miktarı ve ne sürede devam ettiği bordro belgesinde bulunur. Kamu çalışanları Maliye Bakanlığı aracılığıyla, özel sektör çalışanları ise şirket muhasebesiyle bordrolarını alabilirler. E-bordro sisteminde ise tüm bu bilgilere herhangi bir yere gitmeden gidilebilir. E-bordro nedir, nasıl alınır, kimler alabilir gibi soruların cevaplarını derledik.

13.05.2021Kobi