MENÜ

Gelir İdaresi Başkanlığı

Gelir İdaresi Başkanlığı ile ilgili tüm haberleri, son dakika Gelir İdaresi Başkanlığı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Gelir İdaresi Başkanlığı haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 4.712 Gelir İdaresi Başkanlığı haberi bulunmuştur.

Gelir İdaresi Başkanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanlığına bağlı kuruluşlardandır. Gelir İdaresi Başkanlığı, 5345 Sayılı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun'a tabidir.

DEVAMI

Gelir İdaresi Başkanlığı Haberleri

Kamunun konut sektörü yatırımlarında aslan payı afet konutlarının

Kamunun konut sektörü yatırımlarında "aslan payı" afet konutlarının

Kamuda bu yıl konut sektöründe 95 proje için 454 milyon 944 bin liralık yatırım yapılacak. Bu yatırımların 121 milyon 254 bini, çoğunluğu afet konutlarında kullanılmak üzere Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığına (AFAD) ayrıldı.

23.02.2020Ekonomi
İşte konaklama vergisi detayları

İşte konaklama vergisi detayları

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı 1 Nisan 2020 tarihinde başlayacak olan konaklama vergisinin nasıl uygulanacağına açıklık getirdi. Yüzde 2 olarak belirlenen vergi oranı bu yılın sonuna kadar yüzde 1 olarak uygulanacak.

19.02.2020Ekonomi
Erman Ilıcak kimdir ve nereli Erman Ilıcakın hayatı hakkında bazı bilgiler

Erman Ilıcak kimdir ve nereli? Erman Ilıcak'ın hayatı hakkında bazı bilgiler

2018 vergilendirme dönemine ilişkin Yıllık Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi beyannamelerinin değerlendirilmesi sonucunda Türkiye genelinde en fazla vergi beyan eden 100 mükellef listeleri açıklandı. Listede yer alan isimlerden Erman Ilıcak'ın biyografisi de vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Peki Erman Ilıcak kimdir?

17.02.2020Gündem
Konaklama vergisinde ayrıntılar belli oldu

Konaklama vergisinde ayrıntılar belli oldu

Otellerde geceleme hizmetinden bağımsız olarak sunulan sünnet, düğün, kokteyl, toplantı, kongre, sempozyum ve benzeri organizasyon hizmetleri 'konaklama vergisi' kapsamı dışında tutulurken, promosyon, eşantiyon ve hediye konaklamalar vergilendirilecek.

14.02.2020Seyahat
İBB, Tarkanın Bayrampaşadaki arazisiyle ilgili 7inci kez ret kararı verdi

İBB, Tarkan'ın Bayrampaşa'daki arazisiyle ilgili 7'inci kez ret kararı verdi

İstanbul Büyükşehir Belediye(İBB) Meclisi Şubat ayı toplantılarının ikincisi yapıldı. Toplam 179 komisyon raporu ve gündem dışı konuşmalarla geç saatlere kadar devam eden toplantıya, yeni seçilen İBB Meclisi 1. Başkan Vekili Zeynel Abidin Okul başkanlık etti. Tarkan'ın Bayrampaşa'daki arazisiyle ilgili 7'inci kez İBB Meclisi'ne gelen imar dosyası reddedildi.

13.02.2020Gündem
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden Tapu Parsel Sorgulama Ekranı

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden Tapu Parsel Sorgulama Ekranı

Arazi ve arsa sahibi olanlar ile yeni arazi ve arsa sahibi olacaklar, tapu parsel sorgulama işlemini yapmak isterler. Eskiden Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne gidilerek gerçekleştirilen işlem, günümüzde teknolojinin gelişmesiyle beraber online olarak yapılabiliyor. Tapu ve Kadastro Müdürlüğü liderliğinde kurulan Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) ve e-Devlet üzerinden tapu parsel sorgulama işlemi gerçekleştirebiliyor. Vatandaşlara sunulan hizmette parsel konumu, pafta ve alan bilgilerine ulaşılabilir. Peki, e-Devlet üzerinden parsel sorgulama nasıl yapılır? Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) nedir?

7.02.2020Gündem
Oyun karakterleri de dijital hizmet vergisine tabi olacak

Oyun karakterleri de dijital hizmet vergisine tabi olacak

Gelir İdaresi Başkanlığı, yeni tesis edilen dijital hizmet vergisinin, dijital ortamda sunulacak hizmetlerden hangilerini kapsadığını ve hangilerinin kapsam dışında olduğunu belirledi.

7.02.2020Teknoloji
Kira beyannamesi ne zaman verilir Kira gelir beyannamesi nasıl verilir

Kira beyannamesi ne zaman verilir? Kira gelir beyannamesi nasıl verilir?

İş yeri ve konut sahibi olanların mülkler için elde ettikleri kira gelir beyannamesi her yıl düzenli olarak veriliyor. Mart ayının yaklaşmasıyla beraber kira beyannamesinin hangi tarihler aralığında vereceği vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Peki, kira beyannamesi ne zaman verilir? Kira gelir beyannamesi nasıl verilir? İşte, kira beyannamesiyle ilgili merak edilen bilgiler.

3.02.2020Ekonomi
MTV taksit ödeme 2020 nasıl yapılır E devlet MTV borcu sorgulama ve hesaplama ekranı

MTV taksit ödeme 2020 nasıl yapılır? E devlet MTV borcu sorgulama ve hesaplama ekranı!

2019 yılına ait motorlu taşıtlar vergisinin (MTV) 1 Ocak'ta başlayan birinci taksit ödeme süresi 31 Ocak 2020'de sona erecek. Araç sahipleri MTV borçlarını İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden şifre girişi yapmadan sadece plaka ve TC Kimlik Numarası ile ödeyebilecekler. MTV borç sorgulaması ise e devlet üzerinden yapılabilecek. 31 Ocak tarihine girilmesiyle beraber MTV hesaplama ve MTV borç sorgulamaları hız kazandı. İşte, MTV hesaplama ekranı ve 2020 MTV borç ödemeleri hakkında detaylar...

30.01.2020Ekonomi
Toplam kartlı ödeme tutarı 2019da 1 trilyon TLye yaklaştı

Toplam kartlı ödeme tutarı 2019'da 1 trilyon TL'ye yaklaştı

BKM'nin 2019 yılı kartlı ödeme verilerine göre, banka kartlarıyla yapılan ödeme tutarı yüzde 37 artışla 134 milyar TL'ye, kredi kartlarıyla yapılan ödeme tutarı yüzde 17 artışla 844 milyar TL'ye ulaşırken, toplam kartlı ödeme tutarı da 1 trilyon TL barajına yaklaşmış oldu.

30.01.2020Ekonomi
MTV ödemelerinde son gün yaklaştı: 2020 MTV 1. taksit ödemesi nasıl yapılır

MTV ödemelerinde son gün yaklaştı: 2020 MTV 1. taksit ödemesi nasıl yapılır?

Araç sahiplerini yakından ilgilendiren Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin (MTV) 2020 ilk taksit ödemeleri 1 Ocak'ta başladı. Trafiğe kayıtlı bulunan 22 milyonu aşkın aracın sahipleri, ocak ayının son günlerine girilmesiyle MTV son ödeme tarihini araştırmaya başladı. MTV ödemeleri kredi kartına taksit olanağı ile internet üzerinden yapılabiliyor. Peki, MTV son ödeme tarihi ne zaman? MTV ödemeleri nasıl yapılır? İşte, o konu hakkında detaylar.

29.01.2020Ekonomi
MTV 2020 ödeme işlemi en son ne zaman GİB MTV ödeme ekranı

MTV 2020 ödeme işlemi en son ne zaman? GİB MTV ödeme ekranı!

Gelirler İdaresi Başkanlığı (GİB) MTV ödeme işlemi 31 Ocak 2020 tarihinde sona eriyor. İlk taksit ödemesini bu tarihte gerçekleştirebilecek olan araç sahipleri, GİB MTV ödeme sistemi üzerinden işlemlerini bankaların kampanyalarına göre taksitli olarak ödenebilecek. MTV 2020 ödeme işlemi, internet üzerinden yapılabileceği gibi vergi daireleri üzerinden de gerçekleştirilebilecek. Araç sahiplerinin ödeyeceği MTV tutarları, aracın motor hacmi ve yaşına göre değişkenlik gösterecek. İşte, MTV 2020 ödeme işlemi hakkında merak edilen bazı bilgiler

29.01.2020Gündem
Vergi ödemelerinde internet ve mobil bankacılık kolaylığı

Vergi ödemelerinde internet ve mobil bankacılık kolaylığı

Vergi mükellefleri, internet ve mobil bankacılık uygulamaları başta olmak üzere tüm dijital kanallardan vergilerini rahat ve hızlı bir şekilde ödeyebiliyor.

27.01.2020Ekonomi
MTV ödemeleri ne zaman bitecek MTV 2020 borçları internetten nasıl ödenir

MTV ödemeleri ne zaman bitecek? MTV 2020 borçları internetten nasıl ödenir?

MTV ödemelerinde son gün ne zaman sorusu, ve MTV tarifesi ocak ayının bitmesine günler kala milyonlarca araç sahibinin en önemli gündem konusu oldu. Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemelerinin ilk taksiti İnteraktif Vergi Dairesi, İnternet Vergi Dairesi ve GİB mobil uygulaması üzerinden ya da nakit olarak yatırılabilecek. Peki, 2020 MTV ödemeleri ne zaman bitecek? MTV 2020 borçları internette nasıl ödenir? İşte, MTV ödemelerine yönelik merak edilen bilgiler.

26.01.2020Ekonomi
Borsada rayici olmayan dövizlerin 2019 kurları belirlendi

Borsada rayici olmayan dövizlerin 2019 kurları belirlendi

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, borsada rayici olmayan yabancı paraların, 2019 yılı için yapılacak değerlemelerine esas oluşturacak kurları belirledi.

24.01.2020Ekonomi
Tarım ve gıda sektörüne kayıt dışı takibi

Tarım ve gıda sektörüne "kayıt dışı" takibi

Gelir İdaresi Başkanlığınca, stratejik bakımdan büyük önem taşıyan tarım ve gıda sektörü mercek altına alınırken, bu alandaki kayıt dışılığın önlenmesine yönelik çalışmalar derinleştirildi.

18.01.2020Ekonomi
e-Dönüşüm sektörü 2020’ye büyüyerek başladı

e-Dönüşüm sektörü 2020’ye büyüyerek başladı

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 19 Ekim’de yayımlanan tebliğ ile yıllık cirosu 5 milyon TL'nin üzerinde olan tüm şirketlerin e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter ve e-İrsaliye uygulamasına geçiş süreci başladı. e-Fatura’yı gönüllü veya zorunlu kullananların e-Arşiv Fatura’ya geçişi için son tarih 1 Ocak 2020 olarak belirlenince 2019’un son çeyreğinde geçiş yoğunluğu zirveye ulaştı.

17.01.2020Teknoloji
MTV ödemelerinde son gün ne zaman Motorlu Taşıtlar Vergisi borç ödeme nasıl yapılır

MTV ödemelerinde son gün ne zaman? Motorlu Taşıtlar Vergisi borç ödeme nasıl yapılır?

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemeleri 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle başladı. İki taksit halinde yapılacak ödemelerin ilk taksit işlemleri banka kartı ya da nakit olarak sadece kamu bankalarından ödenecek. Araç sahiplerini ilgilendiren MTV ödemeleri devam ederken, ödemelerde son gün ve son tarih gündeme geldi. Peki, MTV ödemeleri ne zaman bitecek? Motorlu Taşıtlar Vergisi borç ödeme nasıl yapılır? İşte, o konu hakkında ayrıntılar.

15.01.2020Ekonomi
Son dakika... Bakan Varank: Ekonomiye olan güven artıyor, iç talep canlanıyor

Son dakika... Bakan Varank: Ekonomiye olan güven artıyor, iç talep canlanıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Ekonomik görünüm günbegün canlanıyor. Geçen senenin üçüncü çeyreğinden itibaren büyüme eğilimine geçmiş durumdayız. Faizler düşüyor. Enflasyon hedefin de altında kaldı. Ekonomiye olan güven artmaya devam ediyor. İç talep canlanıyor. İhracatta rekorlar kırıyoruz yani dış talep cephesi de aslında gayet kuvvetli. Dolayısıyla bu sene ekonomik büyümenin güçlendiği bir yoldayız" açıklamasında bulundu.

12.01.2020Ekonomi
Türkiyede vergi mükellefi sayısı 11 milyonu aştı

Türkiye'de vergi mükellefi sayısı 11 milyonu aştı

Vergi mükellefi sayısı 2019'da bir önceki yıla kıyasla yüzde 2,9 artarak 11 milyon 270 bin 157 kişiye ulaştı.

11.01.2020Ekonomi
Libya’ya ilk etapta 35 personel... Görev eğitim ve koordine

Libya’ya ilk etapta 35 personel... Görev eğitim ve koordine

AK Parti MYK ve MKYK toplantılarında Libya’ya ilk sevkıyatta 35 personelin gittiği bilgisi verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye koordinasyonu üstlenecek. Asker savaşmayacak. Daha sonra gidecek askerler de çatışmaya girmeyecek. Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin bizden talebi doğrultusunda askerlerimiz hükümete bağlı güçlere eğitim verecek” dedi.

8.01.2020Gündem
KOBİ’lerden e-faturaya yoğun ilgi

KOBİ’lerden e-faturaya yoğun ilgi

KOBİ’lerin e-faturaya ilgisi artıyor. Paraşüt gelen yoğun talebe karşılık vermek için çağrı merkezi kapasitesini 3 kat artırdığını duyurdu.

7.01.2020Ekonomi
MTV 2020 borç sorgulama ve internetten ödeme işlemi nasıl olur MTV ödemelerinde son gün ne zaman

MTV 2020 borç sorgulama ve internetten ödeme işlemi nasıl olur? MTV ödemelerinde son gün ne zaman?

Araç sahipleri Motorlu Taşıtlar Vergisi 1. taksit ödemeleri ile ilgili MTV borcu nasıl ödenir ve MTV ödemelerinde son gün ne zaman sorularının cevaplarını araştırıyorlar. MTV ödemeleri 1 Ocak tarihi ile başladı. MTV ödemelerinin ilk taksidi Ocak ayında yapılacak ikinci taksit ise Temmuz ayında ödenecek.

4.01.2020Ekonomi
Gelir İdaresinden sosyal medya uyarısı

Gelir İdaresi'nden sosyal medya uyarısı

Gelir İdaresi Başkanlığı, "Başkanlığın adı ve logosu kullanılarak yapılan paylaşımlarla sahte internet adreslerine yönlendirme yapılarak mükelleflerin kredi kartı bilgileri ve şahsi bilgileri ele geçirilmeye çalışılmaktadır" açıklamasında bulundu.

31.12.2019Ekonomi
VakıfBank Genel Müdürü Üstünsalih: 2020, ekonomide değişim yılı olacak

VakıfBank Genel Müdürü Üstünsalih: 2020, ekonomide değişim yılı olacak

VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, büyüme beklentisiyle girilen 2020'de hane halkından reel ekonomiye tüm Türkiye'ye verdikleri destekleri artırarak sağlıklı büyümeye devam edeceklerini söyledi.

30.12.2019Ekonomi
Vergi davasından vazgeçen mükellefe indirim

Vergi davasından vazgeçen mükellefe indirim

Vergi davalarından istinaf ya da temyiz sürecinde vazgeçen mükellefler, mahkeme lehine karar aldıysa vergi tutarının yüzde 60'ını, aleyhine kararda ise vergi tutarının tamamıyla cezanın yüzde 75'ini ödeyecek.

29.12.2019Ekonomi
Vergi ödemesinde 20 yeni uygulama

Vergi ödemesinde 20 yeni uygulama

Ziraat Bankası geliştirdiği 20 yeni uygulama ile mükelleflere hatasız ve kolay vergi ödemesi yapma imkânı sunuyor. Ziraat Bankası Bankacılık Operasyonları ve İletişim Genel Müdür Yardımcısı Ali Kırbaş, vergi ödemelerinin 1 Ocak 2020’den itibaren şube, ATM, internet bankacılığı, Ziraat Mobil, kısa mesaj (SMS), çağrı merkezi ve operasyonda inovasyon uygulaması (OPİ) aracılığıyla hızlı ve güvenli şekilde gerçekleştirilebileceğini söyledi.

27.12.2019Ekonomi
Sahte bandrolleri ayırt etmek mümkün değil

Sahte bandrolleri ayırt etmek mümkün değil

İstanbul’da 5 ton sahte içki üreterek kendilerine ait tekel bayisinde satan ve aynı zamanda piyasaya süren 5 kişilik çete operasyonla yakalandı. Baskında iki buçuk milyon adet orjinali ile bire bir benzerlik gösteren sahte bandrole de el koyuldu. Jandarma gerçek bandrolün ancak ‘Bandrollü Ürün İzleme Sistemi’ (BUİS) uygulaması ile anlaşılabileceğini belirtti

26.12.2019Gündem
Yılbaşından itibaren vergi uygulamalarında e-dönüşüm yaşanacak

Yılbaşından itibaren vergi uygulamalarında e-dönüşüm yaşanacak

Yeni yıldan itibaren vergi uygulamalarında kapsamlı bir e-dönüşüm gerçekleşecek. Bu kapsamda yılbaşından itibaren kağıt ortamında verilen fatura, arşiv fatura, irsaliye ve müstahsil makbuzu gibi çok sayıda evrakta e-belge kullanılması zorunlu hale gelecek.

23.12.2019Teknoloji
Yılbaşından itibaren vergi uygulamalarında e-dönüşüm yaşanacak

Yılbaşından itibaren vergi uygulamalarında e-dönüşüm yaşanacak

Gelecek yıldan itibaren kağıt ortamında verilen fatura, arşiv fatura, irsaliye, müstahsil makbuzu ve defter gibi çok sayıda evrakta e-belge kullanılması zorunlu olacak.

21.12.2019Ekonomi
e-Dönüşüm uygulamalarında cezai yaptırımlar geliyor

e-Dönüşüm uygulamalarında cezai yaptırımlar geliyor

Bugüne kadar 125 binin üzerinde firmanın e-Dönüşüm’e geçtiği günümüzde Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayınlanan tebliğler ile birlikte 1 Ocak 2020 itibariyle şirketlerin e-Dönüşüm alanında verimliliklerini arttıracakları yeni bir dönem başlıyor.

20.12.2019Teknoloji
50 ülkeyi ‘güzelleştiriyor’

50 ülkeyi ‘güzelleştiriyor’

Giz Kozmetik İstanbul Çatalca’da ürettiği ürünlerle 50 ülkeye ihracat yapıyor. Hint Okyanusu’nda bulunan Mauritius Adası’ndan Bangladeş’e, Ukrayna’dan Fas’a kadar birçok ülkeye Türk kozmetik ürünlerini yollayan firma yeni açacağı üretim tesisiyle hedef büyüttü. Çatalca’da 3 bin metrekare alanda faaliyet gösterdiklerini belirten Giz Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Zengin, “2020’de 12 bin metrekarelik ikinci tesisimiz de devreye girecek. 2020 yılı ihracat hedefimiz 25 milyon dolar” dedi.

17.12.2019Ekonomi
Kredi kartı ile vergi ödeme dönemi

Kredi kartı ile vergi ödeme dönemi

Gelir İdaresi Başkanlığı bir süre önce özel bankalara gönderdiği yazı ile sona erdirdiği vergi tahsilatı uygulamasına açıklık getirdi.

17.12.2019Ekonomi
Sahte içki nasıl anlaşılır

Sahte içki nasıl anlaşılır

Yılbaşı yaklaşırken yurdun dört bir tarafından binlerce litre, 10 binlerce şişe sahte içki ele geçirildiğine ilişkin haber yağıyor. İçki simsarlarının tek bir hedefi var, size sahte içki içirip para kazanmak. Peki bir bölümü ölümcül olabilecek sahte içkiler nasıl anlaşılır, dikkat edilecek ayrıntılar neler? 16 maddede Vatandaşın Ekonomisi’nde...

13.12.2019Ekonomi
Maliye’ye drone vergisi sorusu

Maliye’ye drone vergisi sorusu

BİR dernek adına insansız hava aracı eğitimi sonunda ticari pilot sertifikası verdiğini bildiren bir mükellef, faaliyetin nasıl vergilendirileceğini Maliye’ye sordu.

9.12.2019Ekonomi

Gelir İdaresinden sektörlere kayıt dışı takibi

Gelir İdaresi Başkanlığı, kayıt dışı ekonomiyle mücadele çalışmaları kapsamında belirli alanlar ve sektörlere odaklandı.

1.12.2019Ekonomi
Ulaşımda engeller Turuncu Masa ile kalkıyor

Ulaşımda "engeller" Turuncu Masa ile kalkıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan "Bakanlığımızın himayelerinde yürütülen Türkiye'de Yolcu Taşımacılığı Hizmetlerinin Erişilebilirliği Projesi uygulamaları, ulaşımın ve bilişimin her aşamasında devam ediyor" dedi.

1.12.2019Ekonomi
Özel bankadan vergi tahsilatı yok

Özel bankadan vergi tahsilatı yok

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), 26 Kasım tarihinde bankalara gönderdiği bir yazı ile özel bankaların vergi tahsilatına ilişkin protokollerini iptal etti.

29.11.2019Ekonomi
Mali mühür nedir ve mali mühür başvurusu nasıl yapılır

Mali mühür nedir ve mali mühür başvurusu nasıl yapılır?

Mali mühür, son dönemlerde elektronik belge kullanımında kullanılması nedeniyle araştırılmaya başlandı. Peki, mali mühür nedir ve mali mühür başvurusu nasıl yapılır? İşte, mali mühür başvuru ücretleri ve detaylı bilgiler

28.11.2019Gündem
Yaklaşık 100 bin e-fatura mükellefi için son tarih 1 Ocak

Yaklaşık 100 bin e-fatura mükellefi için son tarih 1 Ocak

Ekim ayında yapılan düzenlemeyle birlikte e-fatura uygulaması kullanan tüm işletmelerin 1 Ocak 2020 itibariyle e-arşiv uygulamasına geçme zorunluluğu getirildi. Yaklaşık 100 bin işletmenin e-arşiv uygulamasına geçmesi beklenirken, bu düzenlemeyle, e-fatura’ya kayıtlı olmayan şirketlere matbu fatura kesilemeyecek ve sadece elektronik fatura gönderilebilecek.

28.11.2019Ekonomi
Bakan Albayrak’tan KYK borçlarıyla ilgili önemli açıklama: Çalışma yapıyoruz

Bakan Albayrak’tan KYK borçlarıyla ilgili önemli açıklama: Çalışma yapıyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Kredi ve Yurtlar Kurumu’na yönelik borçlarla ilgili olarak adım atılacağı mesajını verdi. Albayrak, “Üniversite öğrencilerinin kredi borçları ile ilgili çalışma yapıyoruz” dedi.

27.11.2019Ekonomi
Turkcellden işletmeleri dijitalleştirecek e-Şirket platformu

Turkcell'den işletmeleri dijitalleştirecek "e-Şirket" platformu

Turkcell, iş uygulaması "e-Şirket" platformuyla dijitalleşme sürecine katkı sunarken, bir yandan da vergi ile ilgili yasal zorunlulukları yerine getirmelerine imkan tanıyor.

25.11.2019Teknoloji
Gelir vergisinin yarısı İstanbuldan

Gelir vergisinin yarısı İstanbul'dan

Türkiye genelinde geçen yıl tahakkuk eden 23,6 milyar liralık gelir vergisinin yüzde 50,06'sı İstanbul'dan elde edildi. İstanbul'u, yüzde 8,38'lik payla Ankara izlerken, İzmir, yüzde 7,37'lik pay ve 1 milyar 740 milyon liralık vergiyle üçüncü sırada yer aldı.

23.11.2019Ekonomi
‘İletişim hakkı sopasını kullandırtmayız’

‘İletişim hakkı sopasını kullandırtmayız’

ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Bilgi Teknolojileri Kurumu’na, Twitter, Facebook gibi uluslararası dijital içerik platformlarını kapatma yetkisi veren yasayla ilgili, “Vergi vermelerini istiyoruz. ‘İletişim hakkı’ sopasını kullandırtmayız. Her türlü müeyyideyi, kapatma da dahil uygularız” dedi.

23.11.2019Ekonomi
Hazine 15 stajyer kontrolör alacak

Hazine 15 stajyer kontrolör alacak

Hazine ve Maliye Bakanlığınca 15 stajyer hazine kontrolörü istihdam edilecek.

22.11.2019Ekonomi

Yazar Sonuçları

İmar barışı ödemesi kira gelirinden nasıl düşülür?

Kira geliri beyan süresi 1-25 Mart tarihleri arasında yapılacak. Geçen yılki konut kira geliri 5 bin 400 lirayı, işyeri kira geliri brüt 40 bin lirayı aşanlar beyanname verecek. İmar barışı ödemesinin kira gelirinden düşmesi istisnalara bağlı. İşte o istisnalar...

10.02.2020

Bakkala kesilen fatura da elektronik olacak

Ticari hayatın elektronik dönüşümü hız kesmeden yoluna devam ediyor. Yeni yılla birlikte kapsamın daha da genişlemesiyle, elektronik fatura kullanan işletme sayısı artmaya devam edecek, kâğıt fatura kullanan işletme sayısı ise daha da azalacak.

16.12.2019

Sahte içki nasıl anlaşılır

Yılbaşı yaklaşırken yurdun dört bir tarafından binlerce litre, 10 binlerce şişe sahte içki ele geçirildiğine ilişkin haber yağıyor. İçki simsarlarının tek bir hedefi var, size sahte içki içirip para kazanmak. Peki bir bölümü ölümcül olabilecek sahte içkiler nasıl anlaşılır, dikkat edilecek ayrıntılar neler? 16 maddede Vatandaşın Ekonomisi’nde...

13.12.2019

Uçtukça ihanet ediyoruz

Şu karbon salınımını hiç de önemsemiyoruz. Her uçuş aslında kirlenmiş dünyamıza daha fazla zarar veriyor. Karbon dengeleme konusunda yeterli çalışmalar yok. Üzerimize düşenin ne olduğunu tam olarak bilmiyoruz.

4.12.2019