EKSTRA
MENÜ

Ötv

Ötv ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ötv haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.778 Ötv haberi bulunmuştur.

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), belirli mal veya ürünler üzerinden maktu veya oransal olarak alınan bir harcama vergisidir. İlk olarak Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde yapılan kanun değişiklikleriyle gündeme gelmiş ve yine aynı amaçla 2002 yılında 4760 sayılı kanun ile kabul edilmiştir. Avrupa Birliği'nde bu verginin uygulanmasındaki amaç, gelir elde etmekten ziyade sosyal fayda sağlamaktır. Bu nedende ÖTV, lüks (mücevher, kürk vb.), sağlığa zararlı (alkol, sigara vb.), çevreye zararlı (benzin vb.) mallara uygulanır. Ancak Türkiye'de traş köpüğü gibi temel tüketim mallarından da alınmaktadır.

 

Devamı...

Ötv Haberleri

Piyasada sıfır araç bulma sıkıntısı sürüyor

Piyasada sıfır araç bulma sıkıntısı sürüyor

OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu "Özellikle yüzde 50 ÖTV dilimine giren otomobillere yoğun talep olduğu için bulunurluk sıkıntısı yaşanıyor" dedi.

25.10.2020Ekonomi
‘Vatandaş aşı puanını nasıl tutturacak bilmiyor’

‘Vatandaş aşı puanını nasıl tutturacak bilmiyor’

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında soruları yanıtladı.

24.10.2020Gündem
Devletin 2021de vergi gelirlerinin artması bekleniyor

Devletin 2021'de vergi gelirlerinin artması bekleniyor

TBMM'ye sunulan bütçe teklifinde, 2021 yılında brüt vergi gelirleri tahsilatının 909 milyar 944 milyon 169 bin lira olarak gerçekleşmesi beklenirken, bunun yaklaşık 215 milyar lirasının ÖTV'den, 191 milyar lirasının da dahilde alınan KDV'den geleceği hesaplandı.

22.10.2020Ekonomi
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na 2021 yılı bütçe teklifi sunuldu: Sosyal harcamalara 81.2 milyar TL sağlığa 238 milyar TL

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na 2021 yılı bütçe teklifi sunuldu: Sosyal harcamalara 81.2 milyar TL sağlığa 238 milyar TL

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2021 yılı bütçe teklifini sundu.

22.10.2020Ekonomi
Eylülde bütçe geliri 78.9 milyar TL oldu

Eylülde bütçe geliri 78.9 milyar TL oldu

Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre eylül ayında bütçe gelirleri 78.9 milyar TL’ye ulaştı. Bütçe giderleri ise 108.6 milyar TL’ye çıktı.

16.10.2020Ekonomi
Minibüs düşüşte Van yükseliyor

Minibüs düşüşte Van yükseliyor

Eylül ayında otomobil ve hafif ticari araç satışlarında rekor kırılmasına karşın, minibüs satışları okulların kapalı olması, işyerlerinin evden çalışması sebebiyle ticari araç satışları içerisinde pay kaybediyor. Ticari araçta tercih, ticaret şirketlerinin kullandığı VAN modelleri oldu. Minibüsün payı yüzde 8’den 3.8’e gerilerken Van gövde tipi yüzde 215.4’lük büyüme yakaladı.

5.10.2020Ekonomi
İkinci el otomobillerde fiyatlar yükselmeye devam ediyor

İkinci el otomobillerde fiyatlar yükselmeye devam ediyor

Araba pazarında 25 yaşındaki araca 60 bin lira değer biçiliyor. Galeri kaçak araba satanlar için “Üç tane annesinin, üç tane babasının, üç tane de dedesinin üzerine araç alıp satanlar piyasayı yükseltti” dedi.

1.10.2020Sigorta
İki teker hız kesmiyor

İki teker hız kesmiyor

2020 yılının başından bu yana ekonomik açıdan yaşanan değişimler, pandemi dönemi ve sonrası göz önüne alındığında motosiklet pazarının bu yıl pek de iç açıcı bir senaryo ile karşı karşıya olmadığı düşünülüyordu.

1.10.2020Ekonomi
Otomotiv için yeni bir mekanizma kurulsun önerisi

Otomotiv için "yeni bir mekanizma kurulsun" önerisi

Otomotiv Distribütörleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu "Türkiye’de otomotiv sektörü için bakanlıklar üstü bir bakışla tüm paydaşların avantajını gözeten bir makamın olması gerektiğini düşünüyorum. Benim kafamdaki yapı şu; Bir devlet makamı sadece otomotivden sorumlu olsun" dedi.

30.09.2020Ekonomi
Akaryakıt kaçakçılarına helikopter destekli operasyon kamerada

Akaryakıt kaçakçılarına helikopter destekli operasyon kamerada

İstanbul’da gemi taşımacılığı firması kurarak ÖTV indirimiyle akaryakıt alan ve bu akaryakıtı usulsüz şekilde piyasaya sürerek akaryakıt kaçakçılığı yapan suç örgütüne helikopter destekli operasyon düzenledi. 21 kişinin gözaltına alındığı operasyonda, 434 bin litre motorin ile tekne ve akaryakıt tankeri gemisi ele geçirildi.

29.09.2020Gündem
Kapasite düşük talep yüksek

Kapasite düşük talep yüksek

ÖTV matrah değişimi ve fiyat artışları otomotiv pazarında satışların bir miktar yavaşlamasına sebep olsa da talep, arzın üzerinde devam ediyor. Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt, “Koronavirüs önlemlerinden ötürü üretimi halen düşük kapasite ile yaptığımız için arz-talep dengesizliği 2021 ilk çeyreğine kadar devam edecek. Birçok modelimizde aralık ayına sıra yazıyoruz. Hatta filo müşterilerimizi şimdiden 2021 yılına ertelemek durumunda kalıyoruz” diye konuştu.

28.09.2020Ekonomi
‘Millet bizi çağırıyor’

‘Millet bizi çağırıyor’

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener dün kurultayda yeniden genel başkan seçilirken delegelere “3 yıl önce millet bizi kıvılcım olarak gönderdi, büyüdük ateş olduk. Şimdi millet bizi çağırıyor. Sokak sokak dolaşacaksınız” diye seslendi.

21.09.2020Gündem
Akşener: Her türlü engele rağmen dimdik ayaktayız

Akşener: Her türlü engele rağmen dimdik ayaktayız

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "İYİ Parti'nin yükselişini hasetle, kıskançlıkla izleyenler var. Her türlü engele, her türlü tuzağa, her türlü iftiraya rağmen; biz hala buradayız ve dimdik ayaktayız" dedi.

20.09.2020Gündem
Bütçeye vergi dopingi

Bütçeye vergi dopingi

Otomobil üzerinden alınan özel tüketim vergisi (ÖTV) bütçede yıllık hedefi ağustos itibariyle aşarken, beyaz eşya üzerinden alınan ÖTV’de ise bütçe hedefini aşmaya çok az kaldı.

18.09.2020Ekonomi
Ağustos bütçesi 28.2 milyar lira fazla verdi

Ağustos bütçesi 28.2 milyar lira fazla verdi

Geçen yıl ağustos ayında 576 milyon lira fazla veren bütçe bu yıl ağustosta 28.2 milyar lira fazla verdi. Bu artışta bütçe giderlerindeki azalma ile vergi gelirlerindeki artış etkili oldu. Vergi gelirlerinin en önemli kalemlerinden olan özel tüketim vergisi (ÖTV) yüzde 67.1 oranında artarken, motorlu taşıtlar üzerinden alınan ÖTV de yüzde 370.5 oranında artış gösterdi.

16.09.2020Ekonomi
İkinci el kirlilik

İkinci el kirlilik

Virüs korkusuyla toplu taşımadan uzaklaşan Avrupalı tüketici soluğu ikinci elde aldı. Bu da ulaşım kaynaklı kirliliğin azaltılması çabalarını olumsuz etkiliyor. İspanya’da 20 yaşından büyük araçların satışları yüzde 31 arttı. Türkiye’de de ÖTV baremi değişimiyle ikinci ele yönelim artıyor.

7.09.2020Ekonomi
Markalar fiyatlarını güncelledi İşte en ucuz otomobiller

Markalar fiyatlarını güncelledi! İşte en ucuz otomobiller

Eylül ayının gelmesi ve ÖTV oranlarındaki değişiklikle birlikte markalar fiyatlarını güncellemek zorunda kaldı.

3.09.2020Ekonomi
Otomotiv sektörü satışlarda 2019’u katlamaya devam ediyor: İlk 8 ayda %68 büyüme

Otomotiv sektörü satışlarda 2019’u katlamaya devam ediyor: İlk 8 ayda %68 büyüme

Otomotiv sektöründe sene başından bu yana devam eden satış trendi ağustos ayında da sürdü. Pazar ocak-ağustos döneminde yüzde 68.4 büyüyerek 403 bin 2’ye ulaşırken, ağustos ayı bir önceki yılın yüzde 134.4 üzerine çıktı. Eylülden itibaren bir miktar düşüş beklense de değişen ÖTV oranlarının esas etkisinin 2021 yılına olması bekleniyor.

3.09.2020Gündem
Parasını ödediği lüks cipe şok eden ÖTV farkı istediler

Parasını ödediği lüks cipe şok eden ÖTV farkı istediler

Bursa’da sıfır cip almak için 276 bin lira ödeme yapan bir müşteriden, üç gün sonra ÖTV zammını gerekçe göstererek 55 bin lira daha istediler. Bütün işlemleri yaparak parayı da ödediğini iddia eden vatandaş, “Ödememi yapmama rağmen aracımı vermiyorlar. Gerekçe olarak da ÖTV zammını gösteriyorlar” dedi.

2.09.2020Ekonomi
Parasını ödediği lüks cipe şoke eden  ÖTV farkı

Parasını ödediği lüks cipe şoke eden ÖTV farkı

Bursa’da sıfır cip almak için 276 bin lira ödeme yapan bir müşteriden, üç gün sonra ÖTV zammını gerekçe göstererek 55 bin lira daha istediler. Bütün işlemleri yaparak parayı da ödediğini iddia eden vatandaş, “Ödememi yapmama rağmen aracımı vermiyorlar. Gerekçe olarak da ÖTV zammını gösteriyorlar” dedi.Bursa’da ikamet eden Ferhat Yıldız isimli kişi, bir süre sıfır otomobil almak için para biriktirdi. Gerekli parayı topladıktan sonra sıfır otomobil almak için bayiye giden Yıldız, gerekli işlemleri yaptı. Toplam araç parasından eksik olan 60 bin lirayı da ayın 25’inde kredi çekip yatırdıktan sonra, ayın 28’inde bütün ödemeyi yapmış oldu. Arabayı almak için işlemleri yapıp aracına kavuşacağı günü sabırsızlıkla beklerken, sıfır otomobillerin ÖTV oranları değişti. Ödemeyi yaptığı için bu ÖTV değişikliğinin kendisini etkilemeyeceğini düşünen Yıldız, üç gün sonra aracını alacağı hayaliyle gittiği bayide şok yaşadı. İddiaya göre, ÖTV değişikliğinin ardından ödemesini yaptığı araç için 55 bin lira daha ücret istendi. Ancak ÖTV zammından önce yeni alacağı sıfır aracın tüm ödemesini yaptığını belirterek, yeni yapılacak olan 55 bin lira ödemeyi kabul etmeyen Yıldız, şikayetçi olacağını belirtti. Şu anda aracını alamayan ve çektiği kredi ile ortada kalan Yıldız, mağduriyetinin giderilmesini istiyor.

2.09.2020Haber
Son dakika haberler... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Akdeniz ve Egede korsanlığa, haydutluğa asla eyvallah etmeyiz

Son dakika haberler... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Akdeniz ve Ege'de korsanlığa, haydutluğa asla eyvallah etmeyiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Giresun Limanı'nda balıkçılık sezonu açılışına katıldı. "Biz ne hak yeriz ne de hakkımızı yediririz." diyen Erdoğan, "Akdeniz ve Ege'de korsanlığa, haydutluğa asla eyvallah etmeyiz." ifadelerini kullandı. Erdoğan, "Eski sömürgecilerin gazına gelerek Türkiye'ye karşı efelenenlere yakın tarihlerini yeniden okumalarını tavsiye ediyorum." diye konuştu.

31.08.2020Gündem
Otomobilde ÖTV sürprizi

Otomobilde ÖTV sürprizi

Değeri yüksek otomobillerde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranı arttırıldı. Ucuz otomobillerde matrah değişikliğinden dolayı vergi avantajı ortaya çıkarken, orta ve üst değerdeki otomobillerde ÖTV değişikliği fiyat artışına neden olacak. Doç. Dr. Murat Batı ise otomobillerde tek oran yerine gelir vergisinde olduğu gibi dilim usulü artan oranlı tarife uygulanmasını önerdi.

31.08.2020Ekonomi
Yerli otomobil tercihlerinde fiyat düşecek, lüks ithal otomobilde artacak

Yerli otomobil tercihlerinde fiyat düşecek, lüks ithal otomobilde artacak

ÖTV değişikliğiyle yerli otomobillerin yoğun olduğu kategorilerde matrah artırımıyla fiyatların düşmesi, ithal lüks otomobillerin vergilerindeki artışla da tüketici eğiliminin yerli üretime yönelmesi bekleniyor.

30.08.2020Ekonomi
Yeni ÖTV oranı ile ilgili açıklama yapıldı ÖTV 2020 oranı kararı Resmi Gazete’de

Yeni ÖTV oranı ile ilgili açıklama yapıldı! ÖTV 2020 oranı kararı Resmi Gazete’de

ÖTV ile ilgili son dakika açıklamaları yakından takip ediliyor. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile Hazine ve Maliye Bakanlığınca cari açık üzerinde yüksek düzeyli olumsuz etkiye sahip olan otomobil ithalatının azaltılması amacıyla motor silindir hacmi aralıkları ve özel tüketim vergisi matrahları esas alınarak düzenleme yapıldı. İşte yeni ÖTV oranları ile ilgili bilgiler…

30.08.2020Gündem
Son dakika: Resmi Gazetede yayımlandı Otomotivde ÖTV değişikliği

Son dakika: Resmi Gazete'de yayımlandı! Otomotivde ÖTV değişikliği

Son dakika haberine göre, Cumhurbaşkanı kararıyla, cari açığa olumsuz etki eden otomobil ithalatının azaltılması, yerli üreticinin desteklenmesi için lüks ithal otomobillerde ÖTV oranı artırılırken, eğitim ve öğretim hizmetindeki KDV oranı yüzde 8'den yüzde 1’e indirilerek bu farkın velilere olumlu yansıması amaçlandı.

29.08.2020Sigorta
ÖTV indirimi olacak mı 2020 Araçlarda ÖTV indirimi yapılacak mı

ÖTV indirimi olacak mı? 2020 Araçlarda ÖTV indirimi yapılacak mı?

ÖTV indiriminin olup olmayacağı araç sahipleri tarafından araştırılıyor. Araba almak isteyen vatandaşlar yapılan açıklamaları yakından takip ediyorlar. Taşıt kredisi faiz oranlarında yapılan düşüşün ardından bu konuda da bir indirim olup olmayacağı merak konusu. OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu konu ile ilgili açıklama yaptı. İşte detaylar…

26.06.2020Ekonomi
Denizcilikte hedef transit liman ülkesi olmak

Denizcilikte hedef "transit liman ülkesi" olmak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye'nin denizcilikte üst sıralara yükseldiğini belirterek, "Ülkemizi küresel deniz taşımacılığıyla entegre transit liman ülkesi haline getireceğiz. Milli gelirimizdeki denizcilik sektör payını yüzde 2,4'lerden yukarılara çekmek için durmak yok, yola devam" dedi.

25.06.2020Ekonomi
ÖTV indirimi 2020 gelecek mi ÖTV indirimi olacak mı sorusuna yetkili isimden yanıt

ÖTV indirimi 2020 gelecek mi? 'ÖTV indirimi olacak mı' sorusuna yetkili isimden yanıt

ÖTV indirimi aracılığıyla sıfır araç alımı yapacak olan vatandaşların beklentisi sürüyor. ÖTV indirimi gelecek mi ve ÖTV düşecek mi soruları, son günlerin önemli gündemlerinden birisini oluşturuyor. ÖTV indirimi olacak mı sorusu ile sıfır araç alım satımı konusundaki kararsızlıklarını gidermek isteyen binlerce tüketici, yetkili mercilerin bu konuda herhangi bir açıklama yapıp yapmadığını merak ediyor. Halihazırda devlet bankaları tarafından uygulanan uygun oranlı taşıt kredisi faizlerinden de faydalanarak ÖTV indirimi olması halinde sıfır araç almaya niyetlenecek olan vatandaşlar, OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu'nun açıklamalarının ardından ÖTV indirimi konusundaki umutlarını yitirdi. İşte, sıfır araç almak isteyen kişilerin gündeminde yer alanÖTV indirimi olacak mı sorusunun cevabı ve detaylı bilgiler

24.06.2020Ekonomi
Ulaşımda ilk kural değişti

Ulaşımda ilk kural değişti

Çok sayıda sektör koronavirüs döneminde normalleşme süreci için hazırlıklarını tamamlıyor. Salgın döneminden en çok etkilenen sektörlerin başında gelen ulaşım sektörünün temsilcilerine göre normalleşme süreci ile birlikte toplu ulaşımda ilk kuralın artık hijyen ve sosyal mesafe olduğu belirtiliyor. Sektör temsilcileri bu dönemde ayakta kalabilmek adına kilometre başına sübvansiyon sağlanmasını istiyor.

16.05.2020Ekonomi
Hangi ürünlerde ÖTV uygulanır ÖTV nedir

Hangi ürünlerde ÖTV uygulanır? ÖTV nedir?

ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) nedir? sorusu gündemde yer alan haberlerin ardından yanıtı araştırılan konulardan oldu. İndirim ve zam haberleriyle beraber ÖTV'nin hangi ürünlere uygulandığı vatandaşlar tarafından sorgulanıyor. ÖTV, ilk olarak Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde yapılan kanun değişiklikleriyle gündeme gelmiş ve yine aynı amaçla 2002 yılında 4760 sayılı kanun ile kabul edilmiştir. İşte, ÖTV vergisiyle ilgili bazı bilgiler.

13.05.2020Gündem
Karavan tatili

Karavan tatili

Koronavirüs birçok insanın yaşam tarzını değiştirdi. Kalabalıklar arasında tatil yapma düşüncesi şimdilik en son tercihler arasında yer alırken, daha önce ilginin az olduğu karavanlara karşı talepte artış yaşanıyor. Salgın sonrası tatil yapmak isteyenlerin taleplerine yetişemeyebileceklerini ifade eden karavan üreticileri, özellikle ailelerin tercihlerini bu yönde kullanacağını belirtiyor.

30.04.2020Ekonomi
Bütçede koronavirüs etkisi görüldü.. Tıbbi malzemeye 178 milyon TL

Bütçede koronavirüs etkisi görüldü.. Tıbbi malzemeye 178 milyon TL

Koronavirüs bütçeyi de etkiledi. Mart ayında bütçe 43.7 milyar lira açık verdi. Bütçe açığında vergi gelirlerinin yüzde 10 düzeyinde gerilemesi etkili oldu.

16.04.2020Ekonomi
Yurtdışından Araba Getirmek İçin Vergi Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır

Yurtdışından Araba Getirmek İçin Vergi Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Yurt dışından araç getirmek isteyen pek çok kişi vergi nasıl hesaplandığı konusunda araştırma yapıyor. Bu durum belli başlı bazı unsurların ele alınması ile gerçekleşmektedir. Peki, yurtdışından araba getirmek için vergi hesaplama işlemi nasıl yapılır? İşte bu konuda bilinmesi gerekenler.

9.04.2020Gündem
Türk balıkçılara uluslararası sularda da indirimli akaryakıt imkanı

Türk balıkçılara uluslararası sularda da indirimli akaryakıt imkanı

Balıkçıların, Türk karasularında 15 Nisan'da başlayacak av yasağı döneminde uluslararası sularda faaliyetlerini sürdürebilmesi için indirimli akaryakıt desteği sağlanacak.

4.04.2020Ekonomi
Kolalı içeceklerin ÖTV oranı yüzde 10 artırıldı

Kolalı içeceklerin ÖTV oranı yüzde 10 artırıldı

Resmi Gazete'de yayımlanan kararla, kolalı içeceklerin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranı yüzde 25'ten yüzde 35'e çıkarıldı. Sigaranın ÖTV oranı değişmedi, puro ve sigarillonun ÖTV oranı ise yüzde 80'e çıkarıldı.

26.03.2020Ekonomi
Son dakika... Benzinde ikinci büyük indirim

Son dakika... Benzinde ikinci büyük indirim

Akaryakıt fiyatları petrole olan talebin düşmesiyle birlikte geriliyor. Benzin fiyatlarında bu geceden geçerli olmak üzere 51 kuruşluk indirim kesinleşti. Bu geceden itibaren indirimli fiyatlar uygulanacak.

13.03.2020Ekonomi
Son dakika... Benzin ve motorinde indirim 1 lira olabilir

Son dakika... Benzin ve motorinde indirim 1 lira olabilir

Petrol Ürünleri İşverenleri Sendikası (PÜİS) Samsun Şube Başkanı Zafer Güler, uluslararası piyasada petrol fiyatların düşmesiyle birlikte Türkiye’de benzin ve motorin fiyatlarının litre başına 1 TL düşmesini beklediklerini söyledi.

10.03.2020Ekonomi
Akaryakıtta KDV ÖTVye eklensin

'Akaryakıtta KDV ÖTV'ye eklensin'

Akaryakıt sektörü fatura kaçakçılığının önlenmesi için, akaryakıttaki KDV’nin ÖTV’ye dahil olmasını istiyor.

4.03.2020Ekonomi
Beyaz eşya sektörü ÖTV muafiyeti istiyor

Beyaz eşya sektörü ÖTV muafiyeti istiyor

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Başkanı Can Dinçer, "Beyaz eşya artık günümüzde her evde bulunuyor. Lüks tüketim olmaktan çıktığı için ÖTV’den muaf tutulması gerektiğini savunuyoruz. Beyaz eşyanın ÖTV’den muaf tutulması ile devlet gelir kaybına uğramayacak, daha fazla KDV, kurumlar vergisi sağlayacaktır" dedi.

29.01.2020Ekonomi
TİM Başkanı Gülle: 200 milyar dolar rakamlı endüstri görmek istiyoruz

TİM Başkanı Gülle: 200 milyar dolar rakamlı endüstri görmek istiyoruz

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “İhracatçının bir dediği iki edilmiyor. Bundan sonra bize düşen daha fazla ihracat ve ilk evvelde 200 milyar dolarlı rakamları gerçekleştirmiş endüstri görmek istiyoruz” dedi.

16.01.2020Ekonomi
Bakan Turhan: Denizcilik sektörüne 8 milyar liraya yakın destek sağladık

Bakan Turhan: Denizcilik sektörüne 8 milyar liraya yakın destek sağladık

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan "Uluslararası liman sayımız 152'den 181'e çıktı. Yat limanı sayımız 41'den 62'ye, yat bağlama kapasitemiz ise 8 bin 500'ten 19 bine yükseldi. Türk sahipli deniz ticaret filomuz 2003 yılına göre 3 katın üzerinde büyüyerek, 8,9 milyon DWT büyüklükten 28,6 milyon DWT büyüklüğe ulaştı. 19'uncu sıradaki Türk sahipli filomuz, bugün dünyada 15'inci sırada" dedi:

11.01.2020Ekonomi

Yazar Sonuçları

Okulların üstündeki sorumluluk fazla

Yüz yüze eğitime katılım oranının yüksek olduğunu söyleyen sendika temsilcileri, önlemlerle ilgili her okulda alınan standardın farklı olduğunu dile getiriyor. Sınıfların ikiye bölünerek, öğrenci sayısının seyreltildiğini hatırlatan temsilciler, sabah ve öğlenci öğrenciler arasında yer değişiminde genel bir dezenfeksiyon işlemi yapılması gerektiğini vurguluyor. Önlemler konusunda bütün sorumluluğun okul idarelerine bırakıldığını açıklayan sendika temsilcileri, daha fazla yük bindirilmemesi çağrısında bulunuyor.

22.10.2020

İkinci el oto satışında kritik sayı 4’mü?

Otomobil satışı yapan vatandaş için kritik önemde bu satış adeti...

1.09.2020