EKSTRA
MENÜ

Elektrikli Otomobil

Elektrikli Otomobil ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Elektrikli Otomobil haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.127 Elektrikli Otomobil haberi bulunmuştur.

Elektrikli Otomobil Haberleri

Elon Musk dünyanın en zengin ikinci ismi oldu

Elon Musk dünyanın en zengin ikinci ismi oldu

Tesla ve SpaceX'in CEO'su Elon Musk, Microsoft'un kurucusu Bill Gates'i geçerek dünyanın ikinci en zengin insanı oldu.

25.11.2020Teknoloji
Dönüşüm yarışı ‘elektriklendi’

Dönüşüm yarışı ‘elektriklendi’

İklim değişikliği ve küresel ısınma dünyada büyük değişimlere neden olurken, büyüyen elektrikli araç pazarı da hükümetleri harekete geçirdi. Son olarak İngiltere, fosil yakıtlı araç yasağını 2030’a çektiğini duyurdu. Hem otomotiv piyasasında hem de diğer sanayi kollarında hızlı bir değişim olması bekleniyor. Ülkeler de burada pay almak için art arda hamle yapıyor.

21.11.2020Ekonomi
Elektrikliye destek dört yıl uzatılacak

Elektrikliye destek dört yıl uzatılacak

Almanya’da elektrikli otomobillerin üretimini ve satın alımını teşvik etmek için 2021 yılının sonuna kadar verilecek destek, 2025 yılına kadar uzatılmak isteniyor.

18.11.2020Avrupa
KKTC’nin ‘yerli oto’su Türkiye’de

KKTC’nin ‘yerli oto’su Türkiye’de

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yerli otomobili ‘Günsel’, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından TÜYAP İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi’nde 18-21 Kasım 2020’de düzenlenecek ‘MÜSİAD Expo 2020’ fuarında sergilenecek.

14.11.2020Ekonomi
Elon Musk kimdir İşte, Elon Muskun dikkat çeken girişimleri

Elon Musk kimdir? İşte, Elon Musk'un dikkat çeken girişimleri

Elon Musk, inovatif çalışmaları ile sürekli olarak adından söz ettiren iş insanlarından birisi olarak öne çıkıyor. Tesla elektrikli otomobil, SpaceX uzay istasyonu, Paypal gibi pek çok girişimin sahibi olan Elon Musk, her geçen yıl yeni girişimleri ile kitlelerin karşısında yer alıyor. Elon Musk kimdir nereli kaç yaşında? İşte, Elon Musk hakkında merak edilen bazı bilgiler

13.11.2020Teknoloji
KKTC yerli otomobili Günsel özellikleri neler

KKTC yerli otomobili Günsel özellikleri neler?

KKTC'nin ilk yerli otomobili Günsel görücüye çıktı. Yüzde yüz elektrikli olarak piyasaya çıkacak olan Günsel'in 2021 yılının son çeyreğinde üretime başlaması bekleniyor. Peki, Günsel'in özellikleri nelerdir? İşte, KKTC'nin yerli otomobili Günsel'in özellikleri hakkında detaylı bilgiler

12.11.2020Ekonomi
Günsel Türkiyeye geliyor

Günsel Türkiye'ye geliyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yerli otomobili “GÜNSEL”, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından TÜYAP İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi'nde, 18-21 Kasım 2020'de düzenlenecek “MÜSİAD Expo 2020” fuarında meraklılarıyla buluşmak üzere Türkiye’ye geliyor.

12.11.2020Sigorta
Üniversite öğrencilerinin iki yılda geliştirdiği araba yandı

Üniversite öğrencilerinin iki yılda geliştirdiği araba yandı

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) öğrencilerinin 2 yıl üzerinde çalışarak geliştirdiği, bazı yarışlarda ödül kazanan elektrikli otomobili, yanarak kullanılmaz hale geldi.

11.11.2020Teknoloji
Elektrikli araç sayısı dünya genelinde 8 milyonu aştı

Elektrikli araç sayısı dünya genelinde 8 milyonu aştı

Türkiye otomobil pazarında yılın 10 aylık döneminde 314 adet elektrikli ve 15 bin 151 adet hibrit otomobil satışı gerçekleşirken, elektrikli otomobil satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 105,2, hibrit otomobil satışları da yüzde 73,9 yükseldi.

9.11.2020Teknoloji
Elektrik dizeli solladı

Elektrik dizeli solladı

Avrupa pazarında elektrikli ve hibrit araç satışları tarihte ilk kez dizeli geride bırakırken, Türkiye’de ilk 10 ayda 15 bin 151 adet hibrit araç satışı gerçekleşti. Türkiye pazarında yer alan 12 otomotiv markası 24 hibrit model satışa sunarken, ülkemizde satışa sunulan hibrit otomobillerin fiyatları ise 220 bin TL’den başlayarak 3 milyon TL’ye kadar uzanıyor.

9.11.2020Ekonomi
Türkiye yollarında elektrikli otomobil tercihi artıyor

Türkiye yollarında elektrikli otomobil tercihi artıyor

Türkiye otomobil pazarında hibrit ve elektrikli otomobil satışlarının payı henüz düşük seviyelerde olmasına karşın artış trendi devam ediyor.

8.11.2020Otomobil
Son dakika... KKTCnin yerli otomobili GÜNSEL test edildi

Son dakika... KKTC'nin yerli otomobili GÜNSEL test edildi

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde Türk mühendis ve tasarımcıların 10 yıllık çalışma ve 1,2 milyon saat emekle geliştirdiği KKTC'nin ilk yerli otomobili GÜNSEL'in ilk modeli B9 ile test sürüşü yaptı.

29.10.2020Otomobil
Son dakika haberler: Okul fabrikası Mezunlara iş garantisi var... Ayrıntıları Milli Eğitim Bakanı anlattı

Son dakika haberler: Okul fabrikası! Mezunlara iş garantisi var... Ayrıntıları Milli Eğitim Bakanı anlattı

Milli Eğitim Bakanlığı her fabrikayı aynı zamanda bir meslek okuluna çevirmek üzere harekete geçti. Bakan Ziya Selçuk, “Bir fabrikanın içinde eğitim kurumu olmaz biçiminde bir sınırlama vardı, onu kaldırdık. Meslek liselerinin önünü açabilmek için Türkiye Odalar Borsalar Birliği’yle ortak bir çalışma yaptık. Okulun yönetimi sadece öğretmenler tarafından yapılmayacak, iş dünyasının temsilcileri yönetim kurulunda olacaklar. Müfredatı beraber hazırlıyoruz, öğretmen bizden, ders ustadan” dedi.

26.10.2020Ekonomi
Otomotiv şirketinden çok daha fazlası: Tesla

Otomotiv şirketinden çok daha fazlası: Tesla

Elektrikli otomobil sektörüne yön veren Tesla, 2003 yılında kurulan yeni bir şirket olmasına rağmen ismini dünyanın en değerli otomotiv şirketleri arasına yazdırmış durumda. Tesla her ne kadar elektrikli araçlarıyla tanınsa da arka planda ve yürüttüğü ve önemli gelir elde ettiği birçok sektör bulunuyor.

26.10.2020Teknoloji
Elektrikli araçlar, dizel ve benzinle farkı kapatıyor

Elektrikli araçlar, dizel ve benzinle farkı kapatıyor

Araç Maliyet Endeksi'ne göre, elektrikli araçlar Avrupa'nın birçok ülkesinde dizel ve benzinli araçların maliyetleriyle rekabet etmeye başladı.

26.10.2020Teknoloji
Eğitimde şehre özgü model

Eğitimde şehre özgü model

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, meslek liseleri ve bulundukları şehirlerde yapılan üretimin örtüşme oranının yüzde 20'ler civarında olduğunu belirterek, "Şimdi biz tüm ekibimizle bu bağlantıyı kuruyoruz. Şehrin ihtiyaçlarını ve buradaki üretimi dikkate alan bir model bu. Şehre özgü bir şey" dedi.

25.10.2020Eğitim
Yeni trend mobilite ekosistemi

Yeni trend mobilite ekosistemi

Klasik otomobil üreticileri şeklinde adlandırılabilecek markalar, geleceğin teknolojisi olarak görülen elektrikli araç markaları ile rekabette kalabilmek için vizyonlarını değiştiriyorlar. Bağlantılı araçlar, elektrikli mobilite sistemleri, otonom sistemler… Yeni teknolojiler şirketlerin stratejilerini güncellemelerine sebep oluyor. Otomotiv sektörü yavaş yavaş mobilite sektörüne dönüşüyor.

19.10.2020Ekonomi
Alman basını: Türkiye, TOGG ile kendi Teslasını yapıyor

Alman basını: Türkiye, TOGG ile kendi 'Tesla'sını yapıyor

Alman basınının en önemli ekonomi gazetelerinden Handelsblatt'ta yer alan haberde, TOGG'un, elektrikli otomobil ekosistemi oluşturarak kendi "Tesla'sını" ürettiğine vurgu yapılarak, ülkenin ulusal ürün yelpazesine otomobilin de ekleneceği belirtildi.

19.10.2020Teknoloji
Almanyadan Türkiyenin Otomobiline övgü

Almanya'dan Türkiye'nin Otomobili'ne övgü

Alman basınının en önemli ekonomi gazetelerinden Handelsblatt'ta yer alan haberde, TOGG'un, elektrikli otomobil ekosistemi oluşturarak kendi "Tesla'sını" ürettiğine vurgu yapılarak, ülkenin ulusal ürün yelpazesine otomobilin de ekleneceği belirtildi.

18.10.2020Ekonomi
2045e kadar trafikteki araçların yüzde 16sı elektrikli olacak

2045'e kadar trafikteki araçların yüzde 16'sı elektrikli olacak

OPEC'in "2020 Dünya Petrol Görünümü" raporuna göre, trafikteki toplam araç sayısı 2045'te 2,6 milyara, elektrikli araç sayısı 430 milyona yükselecek.

12.10.2020Ekonomi
Koronavirüs istihdamı arttırdı

Koronavirüs istihdamı arttırdı

Türk otomotiv sanayisinde eylül ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre üretim yüzde 4 artış gösterirken, pandemi etkileri yıl toplamında etkisini sürdürüyor. Ocak-eylül döneminde geçen yılın ilk 9 ayına göre üretim yüzde 19 azaldı. Buna rağmen otomotiv sanayisinin sağladığı istihdam pandemi döneminde yüzde 4 artış gösterdi.

12.10.2020Ekonomi
Elektrikli ve hibrit otomobil satışlarında artış trendi sürüyor

Elektrikli ve hibrit otomobil satışlarında artış trendi sürüyor

Türkiye otomobil pazarında hibrit ve elektrikli otomobil satışlarının payı henüz düşük seviyelerde olmasına karşın, elektrikli ve hibrit otomobil satışlarındaki artış trendi devam ediyor.

10.10.2020Ekonomi
Çinli dev şirketten ABDde halka arz

Çinli dev şirketten ABD'de halka arz

Çinli varlık yönetimi devi Lufax, ABD halka arz için başvuruda bulundu.

8.10.2020Ekonomi
Otomotiv için yeni bir mekanizma kurulsun önerisi

Otomotiv için "yeni bir mekanizma kurulsun" önerisi

Otomotiv Distribütörleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu "Türkiye’de otomotiv sektörü için bakanlıklar üstü bir bakışla tüm paydaşların avantajını gözeten bir makamın olması gerektiğini düşünüyorum. Benim kafamdaki yapı şu; Bir devlet makamı sadece otomotivden sorumlu olsun" dedi.

30.09.2020Ekonomi
Aracımız 650 vatt harcadı yani 35 kuruş elektrik tüketti

'Aracımız 650 vatt harcadı yani 35 kuruş elektrik tüketti'

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) işbirliğiye düzenlenen Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışlarında 2’inci olan Çukurova Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencileri, Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel’i ziyaret etti.

29.09.2020Teknoloji
Alman otomobil üreticisi Çindeki elektrikli araçlar için 15 milyar euro ayırdı

Alman otomobil üreticisi Çin'deki elektrikli araçlar için 15 milyar euro ayırdı

Alman otomobil üreticisi Volkswagen, Çin'de ortak girişimlerle elektrikli araç üretimine 15 milyar avro yatırım yapacağını duyurdu.

29.09.2020Teknoloji
Mesafe artıyor, maliyet azalıyor

Mesafe artıyor, maliyet azalıyor

Elon Musk’ın ‘heyecan verici yenilikler geliyor’ demeciyle tanıttığı hissedarlar buluşması Tesla Battery Day (Pil Günü) etkinliği geçtiğimiz gün düzenlendi. Mayıs ayında ‘Batarya Devrimi’ başlıklı haberimizde yer verdiğimiz ‘milyon millik pil’ ve pil hücrelerinin maliyetini kilovat saat başına 100 dolara indirme planları resmi olarak anlatıldı. Araç fiyatlarını içten yanmalılarla aynı orana indirecek bu gelişmeye rağmen Tesla, borsada değer kaybetmeye devam etti.

24.09.2020Ekonomi
Öğrencilerin geliştirdiği elektrikli otomobile Teknofestten ödül

Öğrencilerin geliştirdiği elektrikli otomobile Teknofest'ten ödül

Pamukkale Üniversitesi ATAY takımının ürettiği elektrikli otomobil Alatay, Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST), 2020’de Yerli Ürün Teşvik kategorisinde 2’nci ödülünün sahibi oldu.

15.09.2020Teknoloji
Bakan Dönmez, Türkiye’nin yeni altın hedefini açıkladı

Bakan Dönmez, Türkiye’nin yeni altın hedefini açıkladı

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, havadan yerin altının filmini çektiklerini belirterek, Türkiye’nin altındaki hedefini açıkladı. Dönmez, “Önümüzdeki 5 yıl içerisinde inşallah 100 ton altın üretimini yakalamak istiyoruz” dedi.

12.09.2020Ekonomi
Teslada kan kaybı sürüyor

Tesla'da kan kaybı sürüyor

Tesla, General Motors ve Ford'un toplam piyasa değerlerinden daha fazla değer kaybetti.

9.09.2020Ekonomi
Apple, Microsoft, Facebook ve Tesla kan kaybediyor

Apple, Microsoft, Facebook ve Tesla kan kaybediyor

Küresel piyasalar, ABD'de teknoloji hisselerindeki sert kayıplar ve petrol fiyatlarının düşüşünü hızlandırmasının risk algısını olumuz etkilemesiyle negatif seyrediyor. Apple'ın hisseleri yüzde 6'nın, Microsoft'un hisseleri yüzde 5'in, Facebook ve Amazon'un hisseleri de yüzde 4'ün üzerinde değer kaybederken, elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın hisseleri ise beklentilerin aksine S&P 500 Endeksi'ne girememesinin ardından yüzde 20'yi aşkın düşüş kaydetti.

9.09.2020Teknoloji
Son dakika... Selçuk Bayraktar elektrikli otomobile tam not verdi

Son dakika... Selçuk Bayraktar elektrikli otomobile tam not verdi

Üniversite öğrencileri tarafından üretilen elektrikli otomobil Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar’dan tam not aldı. Teknik aksamından tasarımına kadar EVA2’yi detaylı şekilde inceleyen Bayraktar, otomobili çok beğendiğini söyleyip ekibe başarılar diledi.

7.09.2020Ekonomi
İkinci el kirlilik

İkinci el kirlilik

Virüs korkusuyla toplu taşımadan uzaklaşan Avrupalı tüketici soluğu ikinci elde aldı. Bu da ulaşım kaynaklı kirliliğin azaltılması çabalarını olumsuz etkiliyor. İspanya’da 20 yaşından büyük araçların satışları yüzde 31 arttı. Türkiye’de de ÖTV baremi değişimiyle ikinci ele yönelim artıyor.

7.09.2020Ekonomi
Neuralink: Yapay zeka, nöroteknoloji ve robot bilimini buluşturan proje

Neuralink: Yapay zeka, nöroteknoloji ve robot bilimini buluşturan proje

Bizler insanoğlu olarak, bizi diğer canlılardan ayıran beynimizin şifrelerini çözmek, onu örnek alarak, kendimiz gibi davranışlar gösterebilen ve kararlar verebilen modeller oluşturma çabası içerisindeyiz. Son yıllarda gündemimizde yer alan dijitalleşme, dijital dönüşüm ve endüstri 4.0 konuları tamamen buradan yola çıkarak ilerliyor. Çevremizde birbiri ile haberleşen, kontrol ve karar mekanizmaları ile donatılmış sistemler cihazlar giderek artıyor.

4.09.2020Teknoloji
AB, lityumu kritik ham maddeler listesine ekledi

AB, lityumu kritik ham maddeler listesine ekledi

Avrupa Birliği (AB), özellikle batarya teknolojilerinde kullanımıyla öne çıkan lityumu kritik ham maddeler listesine ekleme kararı aldı.

3.09.2020Ekonomi
Öğrenciler, geliştirdikleri elektirkli araçla TOGGa rakip olmayı hedefliyor

Öğrenciler, geliştirdikleri elektirkli araçla TOGG'a rakip olmayı hedefliyor

Bursa'da bir kolej ve üniversite öğrencilerinin ürettiği "Verd-e" adlı elektrikli araç, TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları'na alkışlar eşliğinde uğurlandı. Tasarımından ekonomik ulaşım imkanına kadar bir çok ayrıntı üzerinde titizlikle çalışan öğrenciler, TOGG’dan aldıkları ilhamla ona rakip olmayı hedefliyor.

3.09.2020Teknoloji
Tesladan büyük hisse satışı

Tesla'dan büyük hisse satışı

ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla, 5 milyar dolarlık hisse senedi satmayı planladığını duyurdu.

2.09.2020Ekonomi
Tesla, 5 milyar dolarlık hisse senedi satmayı planlıyor

Tesla, 5 milyar dolarlık hisse senedi satmayı planlıyor

ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla, 5 milyar dolarlık hisse senedi satmayı planladığını duyurdu.

2.09.2020Teknoloji
Elon Musk dünyanın en zengin üçüncü kişisi oldu

Elon Musk dünyanın en zengin üçüncü kişisi oldu

Tesla hisselerinin yükselişini sürdürmesiyle Elon Musk'ın kişisel serveti Mark Zuckerberg'i geçti.

1.09.2020Teknoloji
Batarya savaşları başladı, gün geçtikçe kızışıyor

Batarya savaşları başladı, gün geçtikçe kızışıyor

Küresel batarya üretimi son dönemde benzeri görülmemiş bir ivme kazanırken, Avrupalı şirketler batarya üretiminde Asyalı rakiplerinden pazar payı kapmak için çalışmalarında "niş pazarları" hedefliyor.

31.08.2020Teknoloji
Son dakika... Bakan Varank: 2030da Avrupada lider olmak istiyoruz

Son dakika... Bakan Varank: 2030'da Avrupa'da lider olmak istiyoruz

Bakan Varank, "2030'da elektrikli, bağlantılı, otonom hafif ve ağır ticari araçlar üretiminde Avrupa'da lider, dünyada ilk 5 ülke arasında olmak istiyoruz" açıklamasında bulundu.

28.08.2020Ekonomi
Yüksek maliyet alıcıya yansıyor

Yüksek maliyet alıcıya yansıyor

Elektrikli otomobillerin maliyeti hem üreticiler hem de satın alanlar için hâlâ yüksek. Yakın gelecekte de elektrikli araçların benzinli veya mazotlu otomobillere göre kâr marjının yükselmesi beklenmiyor.

27.08.2020Avrupa
Üniversite öğrencilerinin ürettiği elektrikli otomobil tanıtıldı

Üniversite öğrencilerinin ürettiği elektrikli otomobil tanıtıldı

Türkiye'de bir üniversitenin Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi koordinatörlüğünde 30 öğrenciden oluşan "EVA Team" ekibinin, Bağcılar Belediyesi desteğiyle hazırladığı yüzde 100 yerli üretim elektrikli otomobil EVA-2 tanıtıldı.

27.08.2020Teknoloji
Üniversite öğrencileri elektrikli otomobil üretti

Üniversite öğrencileri elektrikli otomobil üretti

Altınbaş Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi koordinatörlüğünde 30 öğrenciden oluşan "EVA Team" ekibinin, Bağcılar Belediyesi desteğiyle hazırladığı yüzde 100 yerli üretim elektrikli otomobil EVA-2 tanıtıldı.

26.08.2020Eğitim
Apple’ın değeri 2 trilyon dolara ulaştı

Apple’ın değeri 2 trilyon dolara ulaştı

Amerikalı şirketler değer kazanmaya devam ediyor.

21.08.2020Ekonomi
Tesla teknolojisine Türk imzası

Tesla teknolojisine Türk imzası

Elektrikli otomobil denilince dünyada akla ilk gelen marka olan Tesla’nın yeni aldığı patentte, bir Türk mühendisin de imzası yer aldı. Otonom olarak park yerinden çıkarak sürücünün yanına gelme teknolojisini içeren patent için Elon Musk ile birlikte toplamda 18 kişi çalıştı.

15.08.2020Ekonomi
Tesla borsada  1’e 4 veriyor

Tesla borsada 1’e 4 veriyor

Tesla’nın hisse senedi fiyatlarında yükseliş sürüyor. Şirket hisse bölünmesi ile ilgili yaptığı açıklamada hisse senedi sahiplerine her bir hisselerine karşılık artı dört bedelsiz hisse dağıtacağını (sermaye artışı) açıkladı. Şirketin yaptığı bu açıklama da hisse senedi fiyatlarına olumlu yansıdı ve ilk gün hisseler yüzde 6 primle 1.450 doları gördü, bugün ise bu değer 1.550 doların üzerine çıktı.

15.08.2020Ekonomi
Teşvik başvurularının dörtte üçü onaylandı

Teşvik başvurularının dörtte üçü onaylandı

Almanya’da federal hükümetin, elektrikli otomobil satışını özendirmek amacıyla verdiği teşvik priminden faydalanmak için yapılan başvuruların şimdiye kadar sadece dörtte üçünün onaylandığı ortaya çıktı.

14.08.2020Avrupa
Elektrikli otomobil satışları ikiye katlandı

Elektrikli otomobil satışları ikiye katlandı

Elektrikli otomobil satışları, bu yılın 7 ayında 2019'un aynı dönemine göre yüzde 99 ve hibrit otomobil satışları da yüzde 47,3 arttı.

10.08.2020Teknoloji

Yazar Sonuçları

Takma kafana çipten başka

Kupon arazi kapatacağına, otel üstüne otel yapacağına; parasını, vaktini “dünyayı değiştirebilecek” projelere harcıyor Elon Musk. Son numarası Neuralink’in de Alzheimer’a çare olacağı düşünülüyor. Sadece...

2.09.2020