MENÜ

Gib

Gib ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Gib haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 519 Gib haberi bulunmuştur.

Gib Haberleri

Kurumlar vergisi beyannamesi için yarın son gün

Kurumlar vergisi beyannamesi için yarın son gün

Kurumlar vergisi mükelleflerinin, geçen yıla ilişkin kurumlar vergisi beyannamelerini yarın gün sonuna kadar vermesi gerekiyor.

31.05.2020Ekonomi
Nüfus müdürlükleri bugün YKS mesaisinde

Nüfus müdürlükleri bugün YKS mesaisinde

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün Twitter hesabından yapılan açıklamada, üniversite sınavına girecek öğrencilerin kimlik kartı başvurularının alınması amacıyla tüm il ve ilçe nüfus müdürlüklerinin bugün 10.00-17.00 saatleri arasında açık bulundurulacağı bildirildi.

30.05.2020Eğitim
Nüfus müdürlüklerinde YKS mesaisi

Nüfus müdürlüklerinde YKS mesaisi

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün Twitter hesabından yapılan açıklamada, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilecek Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) girecek öğrencilerin Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı başvurularının alınması amacıyla tüm il ve ilçe nüfus müdürlüklerinin 30 Mayıs Cumartesi 10.00-17.00 saatleri arasında açık bulundurulacağı bildirildi.

29.05.2020Eğitim
Hafta sonu nüfus müdürlükleri açık mı Sokağa çıkma yasağında nüfus müdürlükleri ne zaman saat kaça kadar açık

Hafta sonu nüfus müdürlükleri açık mı? Sokağa çıkma yasağında nüfus müdürlükleri ne zaman saat kaça kadar açık?

Hafta sonu uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlaması öncesinde Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) girecek öğrenciler için nüfus müdürlükleri açık olacak. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri'nden gelen açıklamada, T.C kimlik kartı başvurusunda bulunacak olanların, 10.00-17.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecekleri belirtildi. Peki, Hafta sonu nüfus müdürlükleri açık mı? Nüfus müdürlükleri ne zaman saat kaça kadar açık? İşte, o konuyla ilgili bilgiler.

28.05.2020Gündem
ÖSYM açıkladı Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiriyor

ÖSYM açıkladı! Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiriyor

ÖSYM, YKS VE MSÜ sınavıyla ilgili açıklama yaptı. ÖSYM, YKS ve MSÜ'ye başvuranlardan, atandıkları sınav merkezinin bulunduğu ilden farklı ilde ikamet etmek zorunda kalan ve bu nedenle sınav merkezi değişikliği yapmak isteyenlerin değişiklik taleplerinin alınacağını bildirdi.

28.05.2020Gündem
Yeni kimlik başvuru randevusu nasıl alınır Kimlik yenileme ücreti nasıl ödenir

Yeni kimlik başvuru randevusu nasıl alınır? Kimlik yenileme ücreti nasıl ödenir?

Yeni kimlik başvuruları araştırılan konular arasında yer alıyor. YKS’ye girecek adayların kimlik yenileme işlemleri ile ilgili İçişleri Bakanlığı tarafından açıklama yapıldı. Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) girecek öğrencilerin kimlik kartı başvurularının alınması adına tüm il/ilçe nüfus müdürlükleri 18-19 Mayıs tarihlerinde açık olacak. Peki yeni kimlik randevusu nasıl alınır?

14.05.2020Gündem
Gelir İdaresinden mükelleflere elektronik tebligat çağrısı

Gelir İdaresinden mükelleflere elektronik tebligat çağrısı

Yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) birlikte elektronik uygulamaların kullanımı artarken Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) da mükelleflerin gönüllü olarak elektronik tebligat (e-Tebligat) uygulamasına geçmesini önerdi.

12.05.2020Ekonomi
Gelir İdaresinden mükelleflere elektronik tebligat çağrısı

Gelir İdaresinden mükelleflere elektronik tebligat çağrısı

Kovid-19 nedeniyle pek çok işlemin elektronik ortamda yapılması tercih edilirken Gelir İdaresi Başkanlığı, zorunlu mükellefler dışındaki kişi ve şirketlerin de gönüllü olarak elektronik tebligat uygulamasına geçebileceğini bildirdi.

12.05.2020Ekonomi
Emlak vergisi 2020 ne zaman ödenecek Emlak vergisi ödeme ve sorgulama ekranı

Emlak vergisi 2020 ne zaman ödenecek? Emlak vergisi ödeme ve sorgulama ekranı

Emlak vergisi ödeme işlemleri her yıl iki taksit şeklinde yapılıyor. Emlak vergisi ödeme ve sorgulama nasıl yapılır? Emlak vergisi borcu olup olmadığını sorgulamak ve teyit etmek isteyen vatandaşlar bu işlemleri belediyelerden veya internet üzerinden e-Devlet aracılığı ile yapabiliyorlar. Bu yıl ilk taksitin mayıs ayı içerisinde ödenmesi gerekiyor.

6.05.2020Ekonomi
Gelir vergisi beyannamesi verme süresi yarın doluyor

Gelir vergisi beyannamesi verme süresi yarın doluyor

Gelir vergisi mükelleflerinin 2019 yılına ilişkin yıllık gelir vergisi beyannameleri üzerinden hesaplanan gelir vergisi ilk taksitini yarın gün sonuna, ikinci taksitini 4 Ağustos'a kadar ödemesi gerekiyor.

29.04.2020Ekonomi
Gelir İdaresinden e-Defter işlemlerine ilişkin süre uzatımı

Gelir İdaresinden e-Defter işlemlerine ilişkin süre uzatımı

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), 30 Nisan'a kadar tamamlanması gereken e-Defterlerin oluşturulma ve imzalanma süresini 1 Haziran'a uzattı.

21.04.2020Ekonomi
Corona virüs sürecinde fahiş fiyat uygulayan mükelleflere denetim

Corona virüs sürecinde fahiş fiyat uygulayan mükelleflere denetim

Gelir İdaresi Başkanı Bekir Bayrakdar "Vergi dairelerimizdeki denetim ekiplerimiz aracılığıyla gıda, temizlik malzemesi, tıbbi ve hijyen malzemelerinin satışı gibi alanlarda faaliyette bulunan 12 binden fazla mükellef nezdinde haksız fiyat artışı ve stokçuluk konularında denetimler yaptık" dedi.

18.04.2020Ekonomi
Corona virüs mağduru vergi mükelleflerine 4 koldan destek

Corona virüs mağduru vergi mükelleflerine 4 koldan destek

Gelir İdaresi Başkanı Bekir Bayrakdar "Süreç içinde yapılması gereken düzenlemeler, rahatlatılması gereken alanlar varsa bunların hepsi değerlendirilecek ve gerekli adımlar atılacak" dedi.

14.04.2020Ekonomi
İhtiyaçlarımızı kapımıza getiren kuryeler anlatıyor: Kimileri bizden öcü gibi korkuyor

İhtiyaçlarımızı kapımıza getiren kuryeler anlatıyor: Kimileri bizden öcü gibi korkuyor

Birçok insan ihtiyaçlarının çoğunu sipariş vererek karşılıyor. Siparişlerimizin kapımıza gelmesini sağlayan kuryelerle değişen mesai şartlarını konuştuk: “Kapıyı açmayanlar, açıp içerideki odaya kaçanlar bile var. Bizden öcü gibi korkuyorlar ancak endişelerini haklı buluyoruz!”

29.03.2020Hürriyet Pazar
Kartaloğlu: Devlet 11 milyar liralık fedakarlıkta bulundu

Kartaloğlu: Devlet 11 milyar liralık fedakarlıkta bulundu

TÜRMOB Başkanı Emre Kartaloğlu "Devlet, sadece şubat ayına ilişkin KDV'yi erteleyerek 11 milyar liralık fedakarlık yaptı" dedi.

25.03.2020Ekonomi
Maliye’den ‘Vergi dairesine gelmeyin’ önlemleri

Maliye’den ‘Vergi dairesine gelmeyin’ önlemleri

Maliye'den mükelleflerin vergi dairesine gelmeden işlemlerini yapmaları için bir dizi tedbir kararı alındı.

21.03.2020Ekonomi
Son dakika... GİBden vergi ödemelerine erteleme açıklaması

Son dakika... GİB'den vergi ödemelerine erteleme açıklaması

Gelir İdaresi Başkanlığı, koronavirüs nedeniyle doğrudan etkilenen mükelleflerin Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında ödemeleri gereken muhtasar ve KDV ödemelerine ilişkin 6 ay erteleme çalışmalarına başlandığını duyurdu.

19.03.2020Ekonomi
Yıllık gelir vergisi beyannamesi nedir

Yıllık gelir vergisi beyannamesi nedir?

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yıllık gelir vergisi beyannamelerinin verilme ve ödeme sürelerini uzattığını duyurdu. Yapılan açıklamada ‘31 Mart 2020 tarihine kadar verilmesi gereken yıllık gelir vergisi beyannamelerinin verilme ve ödeme süreleri 30 Nisan 2020 gün sonuna kadar uzatılmıştır.’ Denildi. Peki, yıllık gelir vergisi beyannamesi nedir?

17.03.2020Ekonomi
‘Depolarımızda  yeteri kadar ürün var’

‘Depolarımızda yeteri kadar ürün var’

Koronavirüs endişesiyle marketlere akın edenler raflarda ürün bırakmamıştı. Vatandaşlara ‘Paniğe kapılmayın’ çağrısı yapan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç “Organize perakende noktaları ve marketlerde hiçbir tedarik sıkıntımız yok. Merkez depolarımızda yeteri kadar ürün stoku mevcut ve üretimde de hiçbir sıkıntı yok” dedi.

14.03.2020Ekonomi
Bakanlık corona virüs için WhatsApp hattı kurdu

Bakanlık corona virüs için WhatsApp hattı kurdu

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yeni tip corona virüs salgını nedeniyle bazı ürünlerde haksız fiyat artışı ve stokçuluk yapıldığı iddialarına ilişkin şikayetleri hızlı şekilde almak için WhatsApp hattı kurdu.

13.03.2020Gündem
Gelir vergisi beyannamesinin verilme süresi 31 Martta dolacak

Gelir vergisi beyannamesinin verilme süresi 31 Mart'ta dolacak

Verginin ilk taksitinin 31 Mart'a, ikinci taksitinin de 4 Ağustos'a kadar ödenmesi gerekiyor. Gelir İdaresi Başkanlığının diğer kurumlara ilişkin verileri çapraz eşleştirme ile kontrol etmesi sayesinde geçen yıl birden fazla ücret geliri elde eden 55 bin 708 mükellefin beyanname vermesi sağlandı.

13.03.2020Ekonomi
Son gün 2 Mart 22 bin 109 lira para cezası var...

Son gün 2 Mart! 22 bin 109 lira para cezası var...

Yılbaşında devreye giren uygulama kapsamında poşetin ardından lastik, akümülatör, pil, yağ ve elektronik eşya, ilaç ve ambalaj için geri kazanım katılım payı beyannameleri, 2 Mart Pazartesi günü sonuna kadar verilebilecek.

28.02.2020Ekonomi
Dijital hizmet vergisi başlıyor

Dijital hizmet vergisi başlıyor

Mart ayından itibaren yürürlüğe girecek dijital hizmet vergisine ilişkin beyannameler, vergilendirme dönemini takip eden ayın son günü akşamına kadar verilecek ve vergi de aynı sürede ödenecek. Türkiye’de elde edilen hasılatı 20 milyon liradan ve dünya genelinde elde edilen hasılatı 750 milyon Euro’dan fazla olanlar dijital hizmet vergisinin mükellefi olacak.

28.02.2020Ekonomi
Oyun karakterleri de dijital hizmet vergisine tabi olacak

Oyun karakterleri de dijital hizmet vergisine tabi olacak

Gelir İdaresi Başkanlığı, yeni tesis edilen dijital hizmet vergisinin, dijital ortamda sunulacak hizmetlerden hangilerini kapsadığını ve hangilerinin kapsam dışında olduğunu belirledi.

7.02.2020Teknoloji
MTV taksit ödeme 2020 nasıl yapılır E devlet MTV borcu sorgulama ve hesaplama ekranı

MTV taksit ödeme 2020 nasıl yapılır? E devlet MTV borcu sorgulama ve hesaplama ekranı!

2019 yılına ait motorlu taşıtlar vergisinin (MTV) 1 Ocak'ta başlayan birinci taksit ödeme süresi 31 Ocak 2020'de sona erecek. Araç sahipleri MTV borçlarını İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden şifre girişi yapmadan sadece plaka ve TC Kimlik Numarası ile ödeyebilecekler. MTV borç sorgulaması ise e devlet üzerinden yapılabilecek. 31 Ocak tarihine girilmesiyle beraber MTV hesaplama ve MTV borç sorgulamaları hız kazandı. İşte, MTV hesaplama ekranı ve 2020 MTV borç ödemeleri hakkında detaylar...

30.01.2020Ekonomi
MTV ödemelerinde son gün yaklaştı: 2020 MTV 1. taksit ödemesi nasıl yapılır

MTV ödemelerinde son gün yaklaştı: 2020 MTV 1. taksit ödemesi nasıl yapılır?

Araç sahiplerini yakından ilgilendiren Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin (MTV) 2020 ilk taksit ödemeleri 1 Ocak'ta başladı. Trafiğe kayıtlı bulunan 22 milyonu aşkın aracın sahipleri, ocak ayının son günlerine girilmesiyle MTV son ödeme tarihini araştırmaya başladı. MTV ödemeleri kredi kartına taksit olanağı ile internet üzerinden yapılabiliyor. Peki, MTV son ödeme tarihi ne zaman? MTV ödemeleri nasıl yapılır? İşte, o konu hakkında detaylar.

29.01.2020Ekonomi
MTV ödemeleri ne zaman bitecek MTV 2020 borçları internetten nasıl ödenir

MTV ödemeleri ne zaman bitecek? MTV 2020 borçları internetten nasıl ödenir?

MTV ödemelerinde son gün ne zaman sorusu, ve MTV tarifesi ocak ayının bitmesine günler kala milyonlarca araç sahibinin en önemli gündem konusu oldu. Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemelerinin ilk taksiti İnteraktif Vergi Dairesi, İnternet Vergi Dairesi ve GİB mobil uygulaması üzerinden ya da nakit olarak yatırılabilecek. Peki, 2020 MTV ödemeleri ne zaman bitecek? MTV 2020 borçları internette nasıl ödenir? İşte, MTV ödemelerine yönelik merak edilen bilgiler.

26.01.2020Ekonomi
MTV ödemelerinde son gün ne zaman Motorlu Taşıtlar Vergisi borç ödeme nasıl yapılır

MTV ödemelerinde son gün ne zaman? Motorlu Taşıtlar Vergisi borç ödeme nasıl yapılır?

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemeleri 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle başladı. İki taksit halinde yapılacak ödemelerin ilk taksit işlemleri banka kartı ya da nakit olarak sadece kamu bankalarından ödenecek. Araç sahiplerini ilgilendiren MTV ödemeleri devam ederken, ödemelerde son gün ve son tarih gündeme geldi. Peki, MTV ödemeleri ne zaman bitecek? Motorlu Taşıtlar Vergisi borç ödeme nasıl yapılır? İşte, o konu hakkında ayrıntılar.

15.01.2020Ekonomi
KOBİ’lerden e-faturaya yoğun ilgi

KOBİ’lerden e-faturaya yoğun ilgi

KOBİ’lerin e-faturaya ilgisi artıyor. Paraşüt gelen yoğun talebe karşılık vermek için çağrı merkezi kapasitesini 3 kat artırdığını duyurdu.

7.01.2020Ekonomi
MTV 2020 borç sorgulama ve internetten ödeme işlemi nasıl olur MTV ödemelerinde son gün ne zaman

MTV 2020 borç sorgulama ve internetten ödeme işlemi nasıl olur? MTV ödemelerinde son gün ne zaman?

Araç sahipleri Motorlu Taşıtlar Vergisi 1. taksit ödemeleri ile ilgili MTV borcu nasıl ödenir ve MTV ödemelerinde son gün ne zaman sorularının cevaplarını araştırıyorlar. MTV ödemeleri 1 Ocak tarihi ile başladı. MTV ödemelerinin ilk taksidi Ocak ayında yapılacak ikinci taksit ise Temmuz ayında ödenecek.

4.01.2020Ekonomi
Gelir İdaresinden sosyal medya uyarısı

Gelir İdaresi'nden sosyal medya uyarısı

Gelir İdaresi Başkanlığı, "Başkanlığın adı ve logosu kullanılarak yapılan paylaşımlarla sahte internet adreslerine yönlendirme yapılarak mükelleflerin kredi kartı bilgileri ve şahsi bilgileri ele geçirilmeye çalışılmaktadır" açıklamasında bulundu.

31.12.2019Ekonomi
Kimlik değiştirme son tarih ne zaman Yeni kimlikler nasıl alınır

Kimlik değiştirme son tarih ne zaman? Yeni kimlikler nasıl alınır?

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren kimlik değiştirme işlemi gündemde yer almaya devam ediyor. 2017 yılında yürürlüğe giren uygulama kapsamında çipli kimlik olarak da bilinen yeni kimlik kartlarına geçiş için ilk olarak randevulu başvuru yapılması gerekiyor. Yeni yıla günler kala gözler kimlik değiştirmede son tarihe çevrildi. Peki, Kimlik değiştirme son tarih ne zaman? Yeni kimlikler nasıl alınır? İşte, yeni kimlik kartları ile ilgili ayrıntılı bilgiler.

27.12.2019Gündem
Kimlik yenilemede son tarih ne zaman Eski kimlikler hangi tarihe kadar geçerli

Kimlik yenilemede son tarih ne zaman? Eski kimlikler hangi tarihe kadar geçerli?

Eski kimlik kartı olan vatandaşlar yeni kimlik kartlarına geçmek için hangi tarihte işlem yapmaları gerektiğini merak ediyorlar. Peki eski kimlik kartlarının geçerlilik süresi nedir? Kimlik yenileme işleminde son gün ne zaman? İşte detaylar

25.12.2019Gündem
Kimlik yenilemede son gün ne zaman Kimlik yenileme işleminde internetten başvuru nasıl yapılıyor

Kimlik yenilemede son gün ne zaman? Kimlik yenileme işleminde internetten başvuru nasıl yapılıyor?

Eski kimlikleri olan vatandaşlar kimlik yenileme işlemlerini nasıl yapılacağını merak ediyorlar. Kimlik yenileme işlemi için internetten randevu alma sistemi ile kimlik yenileme tarihini alabilirsiniz. Peki Kimlik yenilemede son gün ne zaman? Kimlik yenileme işleminde internetten başvuru nasıl yapılıyor?

7.12.2019Gündem
Şule Çet olayının davası karara bağlandı -  Şule Çete ne olmuştu

Şule Çet olayının davası karara bağlandı - Şule Çet'e ne olmuştu?

2018'de şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden Şule Çet'in davası 6'ncı görüşmede karar bağlandı. Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın karar duruşmasına tutuklu sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand, Şule Çet'in babası İsmail Çet ve tarafların avukatları ile müdahil Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının avukatı katıldı. Duruşmayı bazı milletvekilleri ile sanık yakınlarının da arasında bulunduğu çok sayıda kişi izledi. Peki, Şule Çet'e ne olmuştu? İşte, Şule Çet olayının detayları...

4.12.2019Gündem
KYK E Haciz nasıl öğrenilir E Haciz sorgulama ekranı

KYK E Haciz nasıl öğrenilir? E Haciz sorgulama ekranı

KYK borcu dolayısıyla E Haciz ile karşılaşan birçok vatandaş konuyla ilgili detayları araştırırken, bazı vatandaşlar ise kendilerinin herhangi bir E Haciz durumu ile karşı karşıya olup olmadıklarını araştırmaya başladı. Peki, E Haciz sorgulama işlemi nasıl yapılır? İşte, KYK E Haciz sorgulama işlemi hakkında bilinmesi gerekenler ve bazı detaylar

12.11.2019Ekonomi
Kayıt dışılığa GİB ile ortak denetim

Kayıt dışılığa GİB ile ortak denetim

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, "2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı" kapsamında, kayıt dışılığın yoğun olduğu alanlarda Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ile birlikte ortak denetimler gerçekleştirilecek. 2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

5.11.2019Ekonomi
KOSGEB başvurusu nasıl yapılır (Resimli anlatım)

KOSGEB başvurusu nasıl yapılır? (Resimli anlatım)

KOSGEB başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar bazı soruların cevaplarını internette araştırıyorlar. Bunlar arasında en merak edilen soruların başında KOSGEB başvurusunun nasıl yapılacağının geliyor. Kurum resmi internet sitesinde yayınlanan resimli anlatım sayesinde başvuru şartlarını görsel olarakta görme imkanınız var. Peki KOSGEB başvurusu nasıl yapılır? İşte detaylar

5.11.2019Gündem
e-Tebligat nedir

e-Tebligat nedir?

Elektronik Tebligat, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu ve 456 sıra no.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği hükümlerine göre tebliği gereken belgelerin, E-Tebligat sistemi ile mükelleflerin elektronik adreslerine tebliğ edilmesidir. Bu tebliğ fiziki ortamda yapılan tebligat ile aynı sonucu doğurmaktadır.

17.10.2019Gündem
Dün duyurulmuştu Hizmete açıldı

Dün duyurulmuştu! Hizmete açıldı

İnteraktif Vergi Dairesinin web ve mobil olarak yurt dışına çıkış harcı ödenmesine imkan sağlayan sayfası mükelleflerin hizmetine açıldı. Ödeme elektronik ortamda Emniyet Genel Müdürlüğüne aktarılacağından, çıkış kapılarında görevli memura makbuz, dekont veya pul gösterilmesine gerek bulunmuyor. Bankalarla mutabakat nedeniyle 22.00 ile 02.00 saatleri arasında İnteraktif Vergi Dairesi uygulamaları üzerinden ödeme yapılamıyor.

9.10.2019Ekonomi
TPC nedir TPC borcu ne demek

TPC nedir? TPC borcu ne demek?

Devlet kurumları tarafından TPC olarak kısaltılan Trafik Para Cezası, motorlu taşıt kullanan vatandaşların zaman zaman karşılaştığı konular arasında yer alıyor. İşte, TPC borcu hakkında bilinmesi gerekenler ve TPC borcu sorgulama hakkında merak edilen detaylar

8.10.2019Ekonomi
Riskli alan da vergi istisnasına girdi

Riskli alan da vergi istisnasına girdi

İnşaat sektöründe sadece riskli yapıya sağlanan vergi istisnalarının kapsamı genişletildi. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, sadece riskli yapıyı vergi istisnası kapsamında kabul ediyordu. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) riskli alan ve rezerv alanın da vergi istisnası kapsamında olduğunu açıkladı. Bir süredir inşaatçılar riskli alan ve rezerv alanların vergi istisnası kapsamında olması gerektiğini belirtiyordu.

5.10.2019Ekonomi
Gelir İdaresi Başkanlığından 3,9 milyon kişinin banka hesabı bloke oldu iddiasına açıklama

Gelir İdaresi Başkanlığından "3,9 milyon kişinin banka hesabı bloke oldu" iddiasına açıklama

Gelir İdaresi Başkanlığınca (GİB), bir gazetede yayımlanan "Vergi daireleri öğrencilerin hesabına çöktü: 3,9 milyon kişinin banka hesabı bloke oldu" başlıklı haberin, herhangi bir somut olaya dayanmadığı, yanlış ve yanıltıcı bilgi içerdiği açıklandı.

4.10.2019Ekonomi
MTV borcu nedir MTV borcu nasıl ödenir

MTV borcu nedir? MTV borcu nasıl ödenir?

Vergi ve SGK borcu olan yüz binlerce işletmeye elektronik haciz (e-haciz) yapılmaya başlandı. E haciz uygulamasıyla birlikte gündeme gelen konulardan biri de MTV borcu oldu. Peki, e haciz nedeni olarak gösterilen MTV borcu nedir? MTV borcu nasıl ödenir?

3.10.2019Gündem
Tripofobi nedir, Tripofobi sadece delik fobisi midir

Tripofobi nedir, Tripofobi sadece delik fobisi midir?

Tripofobi nedir sorusu bir çok kişi tarafından internette en çok aranan konular arasındaki yerini alırken, en bilinen özelliği olan delik fobisi, Tripofobi'nin tek özelliği olarak bilinse de bir çok farklı fizyolojik etkisi bulunuyor. Peki Tripofobi nedir, Tripofobi sadece delik fobisi midir?

20.09.2019Sağlık
Sahte trafik cezası uyarısı

Sahte trafik cezası uyarısı

Gelir İdaresi Başkanlığı "Başkanlığın adı, logosu ve ekran görüntüleri kullanılarak trafik para cezasına ilişkin sahte e-postaların gönderildiği tespit edildi" dedi.

5.09.2019Ekonomi

Yazar Sonuçları

Evden çıkmadan gelir vergisi beyanı

KORONAVİRÜSLE mücadele için kritik bir uygulama: 65 yaş üstü vatandaşlarımızın sokağa çıkması yasak.

31.03.2020

Beyanname nasıl verilir?

Kira gelirlerinin vergilendirilmesine yönelik merak edilen konuları örnek hesaplamalarla pazartesiden itibaren ayrıntılarıyla ele aldık.

6.03.2020

İmar barışı ödemesi kira gelirinden nasıl düşülür?

Kira geliri beyan süresi 1-25 Mart tarihleri arasında yapılacak. Geçen yılki konut kira geliri 5 bin 400 lirayı, işyeri kira geliri brüt 40 bin lirayı aşanlar beyanname verecek. İmar barışı ödemesinin kira gelirinden düşmesi istisnalara bağlı. İşte o istisnalar...

10.02.2020

Bakkala kesilen fatura da elektronik olacak

Ticari hayatın elektronik dönüşümü hız kesmeden yoluna devam ediyor. Yeni yılla birlikte kapsamın daha da genişlemesiyle, elektronik fatura kullanan işletme sayısı artmaya devam edecek, kâğıt fatura kullanan işletme sayısı ise daha da azalacak.

16.12.2019