EKSTRA
MENÜ

Radar

Radar haberleri sayfasında güncel ve son dakika Radar hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 5.294 Radar haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Radar Haberleri

O gece gördüğüm şey gerçekti Bir zamanlar alay konusu oldular bugün ise...

'O gece gördüğüm şey gerçekti' Bir zamanlar alay konusu oldular bugün ise...

ABD'li yetkililerin peş peşe gelen açıklamaları ve yaz başında yayımlanan Pentagon raporu, UFO'lara olan ilgiyi bir kez daha tazeledi. Geçmişte Dünya dışı varlıklarla karşı karşıya kaldıklarını söyledikleri için alay konusu olanlar ise bugün haklı çıktıklarını belirterek "Biz size demedik mi?" diyor.

19.09.2021Dünya
Kabil Havalimanında milyonlarca dolarlık zarar

Kabil Havalimanı'nda milyonlarca dolarlık zarar

Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı Başkanı Hamedan, ABD birliklerinin tahliyesi sırasındaki zarara ilişkin "Sadece havalimanı terminalinde oluşan zarar 1 milyon dolar değerinde. Hepsinin hasar tespiti yapılırsa milyonlarca dolar olur." dedi.

15.09.2021Dünya
301 kilometre hızla radara girdi, 1339 lira ceza yedi

301 kilometre hızla radara girdi, 1339 lira ceza yedi

Kocaeli'de, motosikletle ilerlerken 301 kilometre hıza ulaşan motosiklet sürücüsü radar denetimi yapan jandarma ekibini kamerasıyla görüntüleyerek o anları sosyal medya hesabında paylaştı. Motosiklet sürücüsüne bin 339 lira ceza kesildi.

14.09.2021Haber
Call of Duty Vanguard, Modern Warfare minimap sistemine geri dönüyor

Call of Duty Vanguard, Modern Warfare minimap sistemine geri dönüyor

Vanguard, Modern Warfare’de kullanılan minimap (mini harita) tasarımına geri dönüyor.

10.09.2021eSpor
Kız Kulesinde restorasyon çalışmaları başladı

Kız Kulesi'nde restorasyon çalışmaları başladı

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Kız Kulesi'nde restorasyon çalışmaları başladı.

4.09.2021Keyif
Son dakika... Kız Kulesinde restorasyon başlıyor Bakan açıkladı... İşte bitiş tarihi

Son dakika... Kız Kulesi'nde restorasyon başlıyor! Bakan açıkladı... İşte bitiş tarihi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kız Kulesi restorasyonun tanıtım toplantısına katıldı. Bakan Ersoy, "İnşallah bu ay başlatacağımız restorasyon çalışmalarımızı 2022 yılının Nisan ayında tamamlamayı hedefliyoruz" dedi.

4.09.2021Gündem
AKINCI TİHA ilk uçuşunu başarıyla tamamlandı

AKINCI TİHA ilk uçuşunu başarıyla tamamlandı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın katıldığı bir törenle güvenlik güçlerinin kullanımına sunulan AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Türk havacılık tarihinin irtifa rekorunu kıran AKINCI TİHA'nın TSK'nın göklerdeki gücüne güç katacak.

29.08.2021Haber
Son dakika haberi: AKINCI TİHA ilk uçuşunu başarıyla tamamlandı

Son dakika haberi: AKINCI TİHA ilk uçuşunu başarıyla tamamlandı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın katıldığı bir törenle güvenlik güçlerinin kullanımına sunulan AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Türk havacılık tarihinin irtifa rekorunu kıran AKINCI TİHA, TSK'nın göklerdeki gücüne güç katacak.

29.08.2021Gündem
Savunma sanayinde tarihi gün AKINCI envantere giriyor

Savunma sanayinde tarihi gün! AKINCI envantere giriyor

Türk savunma sanayisinin güvenlik güçlerinin envanterine kazandırdığı insansız hava araçlarına bir yenisi daha ekleniyor. Baykar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) Teslimat ve Kurs Bitirme Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla bugün Tekirdağ'da gerçekleştirilecek.

29.08.2021Ekonomi
Bayraktar AKINCI TİHA, TSK envanterine giriyor

Bayraktar AKINCI TİHA, TSK envanterine giriyor

Türk savunma sanayisinin güvenlik güçlerinin envanterine kazandırdığı insansız hava araçlarına Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı da (TİHA) ekleniyor.

29.08.2021Gündem
Bayraktar AKINCI TİHA için beklenen gün geldi Kullanıma sunulacak

Bayraktar AKINCI TİHA için beklenen gün geldi! Kullanıma sunulacak

Türk savunma sanayisinin güvenlik güçlerinin envanterine kazandırdığı insansız hava araçlarına Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) da ekleniyor.

28.08.2021Ekonomi
Atina’dan Bulgar sınırına da tel örgü

Atina’dan Bulgar sınırına da tel örgü

YUNANİSTAN Kara Kuvvetleri, Afganistan’dan muhtemel sığınmacı akını endişesiyle, Meriç’te Türkiye’nin yanı sıra, Bulgaristan ile olan sınırındaki geçiş noktalarını da kapatmaya çalışıyor. Yunan kurmaylar, geçmişte Türkiye’den gelen bazı sığınmacıların, Meriç’te önce Bulgaristan’a geçtiklerini, oradan da Yunanistan’a girdiklerini göz önünde bulundurarak, Yunan-Bulgar sınırında da güvenlik önlemleri alınmasını kararlaştırdı.

23.08.2021Dünya
Bakan Varank Teknopark İstanbul’da açıklamalarda bulundu

Bakan Varank Teknopark İstanbul’da açıklamalarda bulundu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank "(Radarsan'ın) Kabiliyetlerini, özellikle de yapay zekayla ilgili yaptıkları yatırımları gördüğümde etkilendim" dedi.

22.08.2021Haber
Bakan Varank: Yatırımlardan etkilendim

Bakan Varank: Yatırımlardan etkilendim

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank "(Radarsan'ın) Kabiliyetlerini, özellikle de yapay zekayla ilgili yaptıkları yatırımları gördüğümde etkilendim" dedi.

22.08.2021Ekonomi
Roketsan Genel Müdürü CNN Türkte açıkladı İlk kez sergilenecek

Roketsan Genel Müdürü CNN Türk'te açıkladı! İlk kez sergilenecek

15. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı kapılarını açtı. 20 Ağustos'a kadar açık kalacak fuarda birçok yeni ürün ilk kez görücüye çıkacak. Görücüye çıkacak ürünleri CNN Türk'e fuar alanından açıklama yapan Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci duyurdu.

17.08.2021Ekonomi
Geri sayım başladı... İlk kez sergilendi 2022 yılında hazır olacak

Geri sayım başladı... İlk kez sergilendi! 2022 yılında hazır olacak

TÜMOSAN, savunma sanayi başta olmak üzere kritik sektörler için yürüttüğü yerli ve milli yeni nesil motor projelerinde sona geldi. Taktik tekerlekli zırhlı araç Pusat'ın hibrit versiyonu, ilk kez IDEF 2021'de sergilendi. Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç Projesi kapsamında Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edilecek 100 zırhlı aracın motorlarının montajına başlandı. Motorların test ve kalifikasyonunun yılın son çeyreğinde tamamlanacağı projede, 2022 başında araç üstü motor entegrasyonunun başlaması hedefleniyor.

17.08.2021Ekonomi
Afganistandan ölümüne kaçış Kabil Havalimanında kaos... Havada can pazarı

Afganistan'dan ölümüne kaçış! Kabil Havalimanı'nda kaos... Havada can pazarı

Afganistan’da Taliban’ın zafer ilan etmesiyle Kabil havalimanı kriz noktası haline geldi. Ülkeden çıkmak isteyen yüzlerce sivil uçaklara zorla binmek istedi. 3 kaçak yolcu yeni havalanan askeri kargo uçağından düşerek öldü, 5 kişi de aprondaki kargaşada can verdi.

17.08.2021Dünya
Roketsan, IDEF’21’de 9 yeni ürününü ilk kez sergileyecek

Roketsan, IDEF’21’de 9 yeni ürününü ilk kez sergileyecek

Türkiye’nin geleceği için özgün, güvenilir ve çığır açan roket-füze çözümlerinin lideri olma vizyonuyla çalışan Roketsan, 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF’21’e, her biri Türk mühendislerin imzasını taşıyan yeni ürünleriyle katılıyor.

16.08.2021Ekonomi
Milli radar MİLSAR, İHAlar için göreve hazır

Milli radar MİLSAR, İHA'lar için göreve hazır

Hava araçlarında kullanılmak üzere geliştirilen MİLSAR, göreve hazır halde ilk kez IDEF 2021'de sergilenecek. MİLSAR, milli İHA'ların tümünde görev yapabilecek, elektro-optik sistemlerin etkisiz kaldığı kötü hava şartlarında veya bulut üstünde uçarken bile etkin olmalarını sağlayacak.

14.08.2021Ekonomi
MSB’den Kabil havalimanı açıklaması: TSK muharip güç olmayacak

MSB’den Kabil havalimanı açıklaması: TSK muharip güç olmayacak

Milli Savunma Bakanlığı Kabil havalimanının işletilmesine dair anlaşmaya varılması halinde Afganistan’da muharip görev icra edilmeyeceğini bildirdi. Bu arada güvenlik kaynakları, sınırdan Türkiye’ye geçişlerde önceki yıllara kıyasla artış yaşanmadığını aktardı.

30.07.2021Dünya
Son dakika: MSBden sınır ihlali açıklaması

Son dakika: MSB'den sınır ihlali açıklaması!

Milli Savunma Bakanlığı'nca bu yılın başından itibaren 1595 teröristin etkisiz hale getirildiği açıklandı. İran sınırında kaçak göçle mücadele kapsamında gerekli birlik kaydırmaları ve takviyelerin yapıldığı belirtildi. MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Plan Subayı Hava Muhabere Binbaşı Pınar Kara, "Göreve devam edilmesi durumunda TSK unsurlarının Afganistan'da en başından beri olduğu gibi muharip bir görevi olmayacak, meşru müdafaa dışında herhangi bir operasyonel görevde bulunulmayacaktır" dedi.

29.07.2021Gündem
Almanya, 2 korveti daha teslim etti

Almanya, 2 korveti daha teslim etti

İsrail’in, donanması için Almanya’dan sipariş ettiği 2 korveti daha devraldığı bildirildi.

28.07.2021Avrupa
Vanın İran sınırı modüler duvar ve teknolojik imkanlarla daha güvenli olacak

Van'ın İran sınırı modüler duvar ve teknolojik imkanlarla daha güvenli olacak

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, göç baskısının artmasıyla birlikte Türkiye-İran sınır güvenliğinin sağlanması, yasa dışı geçişler ile kaçakçılık faaliyetlerinin önlenmesi ve teröristlerin sızmasının engellenmesi amacıyla 295 kilometrelik sınır hattının tamamına duvar örüleceğini belirtti. Vali Bilmez, "Kara kuvvetlerimiz 2 keşif, 2 de komando bölüğü, zırhlı araçlarla birlikte bölgeye takviye etti. İçişleri Bakanlığımız da diğer illerden bu bölgeye 35 özel harekat timi 50 zırhlı araçla sınır hattında askeri birliklerimize yardımcı olmak üzere bölgeye yönlendirildi" dedi.

27.07.2021Haber
Son dakika... Türkiye-İran sınırında harekete geçildi Tam 295 kilometre: Duvar örülüyor

Son dakika... Türkiye-İran sınırında harekete geçildi! Tam 295 kilometre: Duvar örülüyor

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, göç baskısının artmasıyla birlikte Türkiye-İran sınır güvenliğinin sağlanması, yasa dışı geçişler ile kaçakçılık faaliyetlerinin önlenmesi ve teröristlerin sızmasının engellenmesi amacıyla 295 kilometrelik sınır hattının tamamına duvar örüleceğini belirtti. Vali Bilmez, "Kara kuvvetlerimiz 2 keşif, 2 de komando bölüğü, zırhlı araçlarla birlikte bölgeye takviye etti. İçişleri Bakanlığımız da diğer illerden bu bölgeye 35 özel harekat timi 50 zırhlı araçla sınır hattında askeri birliklerimize yardımcı olmak üzere bölgeye yönlendirildi" dedi.

27.07.2021Gündem
Hız sınırına dikkat Hangi araç nerede hangi hızla gidecek, cezalar ne kadar

Hız sınırına dikkat! Hangi araç nerede hangi hızla gidecek, cezalar ne kadar?

Otomotiv dünyasında son dönemin tartışılan konusu hız sınırları. Özellikle otoyollarda her ülkenin kendine özel hız sınırları bulunuyor. Almanya’da hız sınırı olmayan otobanların sınırlandırılması gündemde. Türkiye’de de otomobil hız sınırların arttırılması için çalışmalar var. İki teker kullanıcıları ise ileri teknolojilere rağmen daha düşük hızlarda gitmek zorunda. Biz de ‘hangi yollarda hangi limitler var?’, ‘Cezalar ne kadar?’, ‘hangi yollara hangi araçlar girebilir?’ sorularının cevaplarını derledik.

26.07.2021Ekonomi
Bayraktar, Muharip İnsansız Uçak Sistemi’ni duyurdu: İlk uçuş 2023’te

Bayraktar, Muharip İnsansız Uçak Sistemi’ni duyurdu: İlk uçuş 2023’te

Baykar Savunma Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, İHA ve SİHA’larda yakalanan başarıyı bir üst aşamaya taşıyacak, Muharip İnsansız Uçak Sistemi ( MİUS ) projesinin kavramsal tasarım görselini ilk kez paylaştı. Selçuk Bayraktar, ilk uçuşunu Cumhuriyetin 100. yılında gerçekleştirmesi planlanan MİUS’la ilgili ilk bilgileri de bayram tebrik mesajında verdi.

21.07.2021Ekonomi
Baykar bayram hediyesini açıkladı Muharip İnsansız Uçak Sistemi projesinden ilk görseller...

Baykar 'bayram hediyesi'ni açıkladı! Muharip İnsansız Uçak Sistemi projesinden ilk görseller...

Yerli insansız hava aracı üreticisi Baykar Savunma merakla beklenen 'bayram hediyesini' açıkladı. Baykar Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS) projesinin kavramsal tasarım görsellerini ilk kez paylaştı. Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar yaptığı açıklamada, "Hedefimiz, genç mühendis ve teknisyen kardeşlerimle geliştirdiğimiz MİUS prototipinin ilk uçuşunu Cumhuriyetimizin 100. yılında gerçekleştirmek. Geleceğin yarışlarına bugünden hazırlanarak teknolojide lider olmak" dedi.

20.07.2021Ekonomi
ABD’den Çin’e gözdağı: Pasifike düzinelerce F-22 savaş uçağı gönderecekler

ABD’den Çin’e gözdağı: Pasifik'e düzinelerce F-22 savaş uçağı gönderecekler!

Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri bu ay batı Pasifik'teki bir tatbikat için iki düzineden fazla F-22 gizli avcı uçağı gönderiyor. Bu adım kulislerde ABD, Çin'e gözdağı vermeye çalışıyor şeklinde yorumlandı.

17.07.2021Dünya
İçişleri Bakanlığı’ndan trafik ile ilgili 3 genelge

İçişleri Bakanlığı’ndan trafik ile ilgili 3 genelge

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; 2011- 2020 döneminde Birleşmiş Milletler nezdinde trafik kazalarına bağlı can kayıplarında yüzde 50 hedefini tutturan iki ülkeden biri olan Türkiye, 2021- 2030 yılları arasında da trafik kazalarından kaynaklı can kayıplarının yüzde 50 azaltılması, 2050'de 'sıfır can kaybı' hedefine yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

17.07.2021Ekonomi
Son dakika... İçişleri Bakanlığından Kurban Bayramı öncesi 3 genelge

Son dakika... İçişleri Bakanlığı'ndan Kurban Bayramı öncesi 3 genelge!

İçişleri Bakanlığı'ndan trafik kazalarının önlenmesine yönelik yol haritasını belirleyen kısa, orta ve uzun vadeli planlarını içeren “Trafik Kazalarını Önleme Planı”, “Kurban Bayramı Trafik Tedbirleri” ve “Motosiklet Kazaları” konulu 3 genelge illere gönderildi.

16.07.2021Gündem
Karadan-havadan trafik denetimi

Karadan-havadan trafik denetimi

Uzun sürecek Kurban Bayramı’yla birlikte Türkiye genelinde kısa süreli göç dalgası yaşanacak.

13.07.2021Ekonomi
Altimetre nedir, neyi ölçer

Altimetre nedir, neyi ölçer?

Uçakların deniz seviyesine göre yüksekliğini feet cinsinden gösteren göstergelere altimetre denir. Altimetreler statik basınç ile çalışır. Yüksekliği, statik basınç deliklerinden alınan hava basıncına göre ölçer. Altimetrelerin en hassas elemanı aneroiddir. Aneroid içinde standart bir gün basıncı hapsedilmiştir.

7.07.2021Gündem
Son dakika... Düzcede sel kâbusu Yol kapandı, dereler taştı, her yer göle döndü

Son dakika... Düzce'de sel kâbusu! Yol kapandı, dereler taştı, her yer göle döndü!

Meteoroloji'nin uyarılarının ardından Düzce'de etkili olan sağanak yağış sele dönüştü. Sağanak nedeniyle dereler taşarken Cumayeri, Çilimli ve Akçakoca ilçelerinde 47 kişinin mahsur kaldıkları yerden kurtarıldı. 88 kişinin evlerinden tahliye edildiği selin şiddeti gün ağarınca ortaya çıktı. CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, canlı yayında Batı Karadeniz için iki gün daha riskin devam ettiğini söyledi.

7.07.2021Gündem
81 ilde radarla hız denetimi yapıldı

81 ilde radarla hız denetimi yapıldı!

Emniyet Genel Müdürlüğü, 3-4 Temmuz'da 81 ilde eş zamanlı olarak radarla hız denetimi yaptı. Denetimde, 17 bin 692 araç sürücüsünün hız ihlali yaptığı tespit edildi ve haklarında adli işlem uygulandı.

6.07.2021Gündem
Son dakika... İstanbul ve çok sayıda kent için uyarı İşte son radar görüntüsü...

Son dakika... İstanbul ve çok sayıda kent için uyarı! İşte son radar görüntüsü...

Meteoroloji'nin son dakika hava durumu raporuna göre bugün çok sayıda kentimizde kuvvetli yağışlar bekleniyordu. Gök gürültülü sağanak yağışlar, İstanbul, Sakarya, Bursa, Kocaeli, Düzce ve Yalova’da etkili oldu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü de yağışlara karşı vatandaşları uyarılarda bulundu.

6.07.2021Gündem
Samsun’da feci kaza: 2 ölü, 2 yaralı

Samsun’da feci kaza: 2 ölü, 2 yaralı

Samsun’un İlkadım ilçesinde otomobil ile motosikletin çarpışması sonucu 2 kişi öldü, biri polis memuru 2 kişi yaralandı.

2.07.2021Avrupa
Bir skandal daha Kanadada kayıt dışı 182 çocuk mezarı daha bulundu

Bir skandal daha! Kanada'da kayıt dışı 182 çocuk mezarı daha bulundu

Kanada'da bugün yine bir yatılı kilise okulunun yakınında bulunan 182 kayıt dışı mezar ile ülkede son bir ayda bulunan çocuk mezarı sayısı 1148'e çıktı.

30.06.2021Dünya
Yerli hız tespit sisteminde teslimat hazırlığı

Yerli hız tespit sisteminde teslimat hazırlığı

Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen lazer tabanlı mobil hız tespit sistemi, belgelendirme çalışmaları ve seri üretimle ağustos ayındaki teslimata hazırlanıyor.

28.06.2021Ekonomi
Kalp krizi geçiren uzman çavuş, hayatını kaybetti

Kalp krizi geçiren uzman çavuş, hayatını kaybetti

Bartın Hava Radar Komutanlığı Kaçma ve Kurtulma Eğitim Merkez Komutanlığı’nda görevi başında kalp krizi geçiren Hava Piyade Uzman Çavuş Muhammet Karagöz (45), hayatını kaybetti.

28.06.2021Gündem
Orta Doğuda 6 yıllık siber casusluk kampanyası ortaya çıktı

Orta Doğu'da 6 yıllık siber casusluk kampanyası ortaya çıktı

Siber güvenlik uzmanları, İran'da Farsça konuşan kişilere yönelik uzun süredir devam eden bir siber casusluk kampanyasını ortaya çıkardı.

28.06.2021Teknoloji
Bu kez de sınırda zeplinli gözetleme

Bu kez de sınırda zeplinli gözetleme

Sığınmacılara karşı kulakları sağır ettiği için tepki çeken ‘ses topu’ gibi önlemlere başvuran Yunanistan hükümeti, Ege ve Meriç’i dört ay boyunca zeplinler ile gözetlemeyi planlıyor.

28.06.2021Dünya
Uzaylılar mı değil mi Pentagon’un merakla beklenen UFO raporu açıklandı

Uzaylılar mı değil mi? Pentagon’un merakla beklenen UFO raporu açıklandı

ABD istihbaratının ‘UFO raporu’ yayınlandı. Pentagon’un incelediği 144 vakanın uzaylı işi olmadığı, ancak ‘dünya dışı varlık’ ihtimalinin de dışlanamayacağı belirtildi.

27.06.2021Dünya
ABDnin UFO raporunda inanılmaz ifadeler: Gizli deneyler olabilir

ABD'nin UFO raporunda inanılmaz ifadeler: Gizli deneyler olabilir!

Son günlerde ABD'nin üst üste açıkladığı, Pentagon, FBI, CIA gibi kurumların onayından geçen UFO raporları dünya gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Son olarak Ulusal İstihbarat Direktörlüğü tarafından yayınlanan ve UFO'ların varlığıyla ilgili çarpıcı ifadeler barındıran rapor çok ses getireceğe benziyor.

26.06.2021Dünya

Yazar Sonuçları

İklim değişikliği ile mücadelede öne çıkan teknolojiler ve girişimler

İklim değişikliği, Dünya’nın en temel sorunlarından biri ve insanlığın karşı karşıya olduğu bu soruna daha ciddi yaklaşılmazsa, krizin boyutu her geçen gün artacak… Amerika Başkanı Joe Biden da iklim değişikliğini “insanlığın karşı karşıya olduğu bir numaralı sorun” olarak ifade ediyor. İşin pozitif tarafı, son dönemlerde bu konuda artan bir farkındalık ve ilgi olması. Önde gelen danışmanlık firmalarından McKinsey Global Institute’un son dönemde yayınladığı bir raporda da belirttiği üzere “iklim riskinin uzak geleceğe yönelik bir sorun değil, bugün yüzleşmek zorunda olduğumuz bir problem olduğunu anlamaya başlıyoruz”…

1.09.2021

Algoritma mı insan mı?

Dünyayı algoritmalar yönetiyor desek yeri. Tüm dünyayı değilse de en azından sosyal medya dünyasını... Öyle ki artık hangi müziği dinleyeceğimize de hangi videoyu izleyeceğimize de onlar karar veriyor. Neleri sevdiğimizi ‘öğrenmek’ için de tercihlerimizi yakınen takip ediyorlar. Peki, bir algoritmanın bizi anlaması, duygularımıza hitap edecek seçimler yapması gerçekten mümkün mü?

29.08.2021

Spotify'a 10 soru 10 yanıt

Pandemi döneminde müzisyenlerin en büyük gelir kaynağı dijital dinlenmeden elde ettikleri telif geliriydi. Haliyle gözler de online müzik dinleme platformlarına çevrildi. Spotify, Türkiye’de en çok eleştirilen ve pazardaki güçlü oyunculardan biri. Spotify’ın Türkiye’den sorumlu Güney Avrupa Müzik Direktörü Melanie Parejo’ya merak ettiklerimi hatta ettiklerinizi sordum...

19.08.2021

EMİNA’DAN BELGRAD ROTASI

Sırbistan’ın pop müzik yıldızı Emina Jahovic ile Belgrad ziyaretim öncesi bir araya geldim. Kendisinden yapacağım seyahat için öneriler aldım. İşte ünlü sanatçının Belgrad’daki ziyaret rotası...

9.08.2021

Kuşlar uçtukça...

"Kuş uçmaz kervan geçmez” dedikleri zamanlarda bile insanoğlunun belki bu kadar derdi, acısı yoktu.

9.08.2021

Tokyo Olimpiyatları’nda Kullanılacak Yeni Teknolojiler

23 Temmuz - 8 Ağustos 2021 tarihleri arasında, Japonya’nın başkenti Tokyo’da gerçekleşecek, Dünya’nın en büyük spor organizasyonu olan Olimpiyatlar için geri sayım başladı. Tokyo Olimpiyatları hey-ecan dolu müsabakalar kadar, kullanılacak yeni teknolojiler ile de fark yaratmaya aday… Normal şartlar altında geçtiğimiz yıl gerçekleşmesi gereken Olimpiyatlar, Covid-19 salgını nedeniyle bu yıla ertelenmiş ve 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana ertelenen tek olimpiyat ünvanını da almıştı…

21.07.2021

En sessiz uçuş

İstanbul’dan Amsterdam’a uçuyorum. Uçak Airbus 350-900, kısaca A359. İstanbul Havalimanı’ndan mükemmel bir tırmanışla yükseliyoruz. Motorlar yerde, taksi yaparken biraz homurdansa da kalkıştan sonra inanılmaz bir sessizlik sergiliyorlar. İnsan uçtuğunu bile anlamıyor. Koca uçak kısa sürede irtifasına çıkıyor. Düz uçuşta inanılmaz bir sakinlik var. Rolls Royce EWB motorlar koca gövdeyi inlemeden, sızlanmadan taşıyorlar…

14.07.2021