MENÜ

Halep

Halep ile ilgili tüm haberleri, son dakika Halep haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Halep haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 7.686 Halep haberi bulunmuştur.

Halep, Suriye'de bir şehirdir. Halep merkezinin 2007 nüfusu 1.7 milyon civarında olup, Halep'e bağlı olan yerleşim yerleri ile toplam nüfusu 4.393.000 'dir. Halep Arapça'da ve diğer bazı Sami dillerinde süt veren demektir. Halep ilinin de merkezidir.

Halep Haberleri

Babamdan sonra ceket alan olmadı sözleri ağlatmıştı Suriyeli Fuada mont ve bisiklet hediye edildi

'Babamdan sonra ceket alan olmadı' sözleri ağlatmıştı! Suriyeli Fuad'a mont ve bisiklet hediye edildi

Suriye'nin Atme kasabasındaki çadır kamplarında ailesiyle yaşayan Fuad Muhammed'in (10) sosyal medyada yayınlanan 'Babam öldükten sonra kimse bana ceket almadı' dediği video üzerine İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı'nca harekete geçildi. Suriyeli Fuad'a, mont ve bisiklet hediye edildi.

21.02.2020Dünya
Muhaliflerden Esad’a Neyrab hamlesi

Muhaliflerden Esad’a Neyrab hamlesi

Suriye’de ılımlı askeri muhalifler dün İdlib’in güneyinde operasyon başlattı. Esad rejimi güçlerinin İdlib’in güneyinde ele geçirdiği yerleşimleri geri almak için karadan ilerleyen muhalifler, Neyrab köyüne girdi.

21.02.2020Gündem
ABDden Esada sert tepki: Utanmazlık

ABD'den Esad'a sert tepki: Utanmazlık

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, İdlib'deki saldırılarına devam eden Beşşar Esad rejiminin Halep Havalimanı'ndaki uçuşları yeniden başlatmasını "utanmazlık" şeklinde nitelendirdi. Ortagus, "Gece gündüz İdlib halkının üzerine varil bombalarını yağdıran Esed, utanmaz bir şekilde Şam'dan 'Halep Katliam Havalimanı'na' kanlı uçuşlara yeniden başladığını duyuruyor. Bu, Suriye halkının hayal ettiği şey değil" ifadelerini kullandı.

20.02.2020Dünya
Rejim unsurları İdlibde böyle vuruluyor DHA görüntüledi

Rejim unsurları İdlib'de böyle vuruluyor! DHA görüntüledi

İdlib’in güneyinde Suriye rejiminin bulunduğu noktalar vuruluyor. Ilımlı askeri muhalifler, bölgedeki rejim unsurlarına karadan da darbe vuruyor. Serakib ilçesinin kuzeybatısında yer alan Neyrab köyüne giren muhaliflerin rejim güçleri ile şiddetli çatışmalar yaşadığı belirtiliyor. Rejim hedeflerinin vurulma anları DHA tarafından görüntülendi

20.02.2020Gündem
Telsiz konuşmalarında ortaya çıktı Esad rejiminin alçak planı

Telsiz konuşmalarında ortaya çıktı! Esad rejiminin alçak planı

Suriye'de Beşşar Esad rejimi unsurlarının, Halep kent merkezindeki bazı yerleşimlere saldırı düzenleyerek Türkiye'yi "sivilleri hedef almak"la suçlamaya hazırlandığı öğrenildi.

20.02.2020Dünya
Son dakika haberleri… İdlib’de kritik gelişme Muhalifler operasyon başlattı

Son dakika haberleri… İdlib’de kritik gelişme! Muhalifler operasyon başlattı

İdlib’ten son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Ilımlı askeri muhalifler İdlib'in güneyinde operasyon başlattı. Esed rejimi güçlerinin İdlib'in güneyinde ele geçirdiği yerleşimleri geri almak için karadan ilerleyen muhalifler, Neyrab köyüne girdi. Köyde rejim güçleri ile şiddetli çatışmalar sürüyor.

20.02.2020Dünya
BM’den İdlib’de ateşkes çağrısı: 21’inci yüzyılın en kötü felaketi

BM’den İdlib’de ateşkes çağrısı: 21’inci yüzyılın en kötü felaketi

İdlib’de Esad rejimi ve müttefiklerinin saldırıları yüzünden bölgedeki insani durum felaketin eşiğinde. BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, yaşananları 21’inci yüzyılın en büyük insani felaketi olarak niteleyerek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne ateşkes kararı çıkarılması çağrısında bulundu.

19.02.2020Dünya
Esad rejimi çatışmalara ara verebilir

Esad rejimi çatışmalara ara verebilir

Esad rejiminin Halep’in batısında hızlı ilerleyişi sonrasında uzmanlar, İdlib krizindeki son durumu Hürriyet’e değerlendirdi. Uzmanlar, rejimin kalıcı bir ateşkesten yana olmadığını, ancak güç toplamak için çatışmalara geçici ara verebileceğini söyledi. Uzman değerlendirmeleri şöyle:

19.02.2020Dünya
Rusyanın İdlibe saldırılarında 3 sivil öldü, 9 sivil yaralandı

Rusya'nın İdlib'e saldırılarında 3 sivil öldü, 9 sivil yaralandı

Rusya'ya ait savaş uçaklarının İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne düzenlediği hava saldırılarında 3 sivil yaşamını yitirdi, en az 9 sivil yaralandı.

18.02.2020Dünya
Son dakika haberi: BMden İdlib açıklaması

Son dakika haberi: BM'den İdlib açıklaması

Birleşmiş Milletler: Suriye'de rejimin İdlib ve Halep'i ele geçirmeye yönelik saldırılarında yılbaşından bu yana 299 kişi hayatını kaybetti.

18.02.2020Dünya
Son dakika… 148 bin sivil daha Türkiye sınırı yakınlarına göç etti

Son dakika… 148 bin sivil daha Türkiye sınırı yakınlarına göç etti

Esed rejimi ve Rusya'nın İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne saldırılarında son 6 günde 148 bin sivil daha Türkiye sınırı yakınlarına göç etti.

18.02.2020Gündem
Rejim Halep’in batısına yüklendi

Rejim Halep’in batısına yüklendi

Türkiye ile Rusya arasında dün yapılan görüşmeler öncesinde rejim, Halep’in batı kırsalında saldırıya geçti. Rus uçaklarının saldırısı ve İranlı milisler sayesinde rejimin kısa bir sürede muhaliflerin kontrolündeki toprakları ele geçirdiği bildirildi.

18.02.2020Dünya
İdlib’de rejime kararlı direniş

İdlib’de rejime kararlı direniş

Suriye’de muhalifler ve Beşar Esad rejimi karşıtı silahlı gruplar, rejim güçlerinin saldırılarına karşı düzenledikleri operasyonlarda son iki haftada İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde yüzlerce rejim gücünü etkisiz hale getirdi.

17.02.2020Dünya
Esad’a ‘Fırtına’ vuruşu

Esad’a ‘Fırtına’ vuruşu

TÜRK Silahlı Kuvvetleri (TSK), Türkiye sınır hattındaki mülteci kampları yakınlarını vuran Esad güçlerine karşılık verdi. Yerel kaynakların bildirdiğine göre Türk topçusu “Fırtına” obüsleri ile Halep’in kuzeyindeki rejim unsurlarını vurdu.

17.02.2020Dünya
Rejim İdlibe saldırılarında ağır kayıplar verdi

Rejim İdlib'e saldırılarında ağır kayıplar verdi

Askeri muhalifler ve Beşşar Esed rejimi karşıtı silahlı gruplar, rejim güçlerinin saldırılarına karşı düzenledikleri operasyonlarda, son iki haftada İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde yüzlerce rejim gücünü etkisiz hale getirdi.

16.02.2020Dünya
Elimizde kapı gibi mutabakat var

Elimizde kapı gibi mutabakat var

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, iki gün süren Pakistan temaslarının ardından Türkiye’ye dönerken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada gündemdeki kritik başlıklarla ilgili önemli mesajlar verdi.

16.02.2020Gündem
Esad’dan kaçtılar kışa yakalandılar

Esad’dan kaçtılar kışa yakalandılar

Birleşmiş Milletler, İdlib’de yerinden olanların sayısının üç ayda 830 bini bulduğunu belirtirken Türkiye sınırına doğru göç eden siviller zor kış şartlarıyla baş etmek zorunda kalıyor. Kar yağışı yüzünden çadırlar zarar görürken bölgede hastalık kol geziyor.

16.02.2020Dünya
TSK’dan bir kontrol noktası da M-4’e

TSK’dan bir kontrol noktası da M-4’e

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) alan yayılmasına destek amacıyla İdlib’e sevkiyatı hız kesmezken, bölgede rejim güçlerinin ilerleyişini yavaşlatmak ve önemli yollar üzerindeki hakimiyetini kırmak için stratejik hamleleri de birbiri ardına geliyor.

16.02.2020Dünya
Bombardımandan kurtulduk

Bombardımandan kurtulduk

Halep’in batısına, kırsal alana doğru hareket halindeyiz... Şiddetli çatışmaların yaşandığı bölgede önceki gün Esad’a ait bir helikopter düşürüldü. Helikopterin enkazını görüntüleyip hemen ayrılıyoruz. Ve birkaç dakika sonra bizim ayrıldığımız yere bomba atıldı.

16.02.2020Dünya
Son dakika haberler... Cumhurbaşkanı Erdoğandan flaş açıklamalar

Son dakika haberler... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklamalar

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suriye’de Türk askerine yönelik rejim saldırılarının ardından bölgede yaşanan gelişmelerle ilgili “Bizim elimizde kapı gibi bir Adana Mutabakatı var. Biz oraya Adana Mutabakatı çerçevesinde gittik. Hani ‘Siz oraya nasıl gidiyorsunuz, burası Suriye’nin topraklarıdır’ gibi yaklaşım gösterenlere bu bir cevaptır. Gözlem noktaları kuruldu. Burada Soçi mutabakatının teminatı var” çıkışını yaptı.

15.02.2020Gündem
TSK’dan M-5’e kontrol noktası

TSK’dan M-5’e kontrol noktası

Esad rejimi Suriye’yi kuzeyden güneye bağlayan M-5 karayolunu ele geçirmeye çalışırken Rus basını, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Maaret el Numan ile Serakib arasında sözkonusu karayolundaki kontrol noktasının görüntülerini yayınladı. Rus basını, güvenlik nedeniyle Türk askerinin sadece Rus askerlerine geçiş verdiğini bildirdi.

15.02.2020Dünya
Esedin katliamından kaçıyorlar Türkiye yolunda uzun araç kuyrukları

Esed'in katliamından kaçıyorlar! Türkiye yolunda uzun araç kuyrukları

Suriye'de rejim kuvvetlerine ait bir helikopterin muhaliflerce düşürülmesinden sonra, bölgede yaşayan halk Türkiye sınırına doğru yola çıktı. Helikopterin düşmesi nedeniyle göçün yoğunlaştığı ve Türkiye sınırına uzun araç kuyruklarının olduğu belirtiliyor.

14.02.2020Gündem
Son dakika: Halepte Suriye rejimine ait helikopter düşürüldü

Son dakika: Halep'te Suriye rejimine ait helikopter düşürüldü

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi içindeki batı Halep kırsalında, Beşşar Esed rejimine ait helikopter düşürüldü.

14.02.2020Haber
Son dakika: Esed rejim güçlerine ait bir helikopter İdlibde düşürüldü

Son dakika: Esed rejim güçlerine ait bir helikopter İdlib'de düşürüldü

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi içindeki batı Halep kırsalında, Beşşar Esed rejimine ait helikopter düşürüldü.

14.02.2020Dünya
Rejim güçleri Ataribi bombaladı: 2 ölü

Rejim güçleri Atarib'i bombaladı: 2 ölü

Suriye rejim güçlerinin Halep'in batısındaki Atarib bölgesine düzenlediği saldırıda 2 sivil hayatını kaybetti.

14.02.2020Dünya
Son dakika haberleri: Bombardıman sonrası şok görüntüler Hayalet kente döndü...

Son dakika haberleri: Bombardıman sonrası şok görüntüler! Hayalet kente döndü...

Suriye rejiminin ilerlemeye çalıştığı İdlib’de devam eden bombardıman, ilçeler ile kırsal bölgelerdeki yerleşim alanlarını harabeye çevirirken şehrin kırsalı adeta hayalet kente dönüştü.

13.02.2020Dünya
Dünyanın en büyük göç krizi

Dünyanın en büyük göç krizi

BİRLEŞMİŞ Milletler’den (BM) İdlib’deki insani dramla ilgili bir uyarı daha geldi.

13.02.2020Dünya
Halep-Şam yolu rejimde

Halep-Şam yolu rejimde

İdlib’de yerel kaynaklar ve yabancı haber ajansları, Rusya’nın karada ve havada tam desteğini alan rejim birliklerinin, Halep’le Şam’ı bağlayan stratejik açıdan öneme sahip M-5 karayolunun İdlib’in içinden geçen bölümünü tamamen aldığını öne sürdü

12.02.2020Gündem
Son dakika haberler: 27 bin sivil daha Suriye-Türkiye sınırı yakınlarına göç etti

Son dakika haberler: 27 bin sivil daha Suriye-Türkiye sınırı yakınlarına göç etti

Suriye'de Ocak 2019'dan bu yana Suriye-Türkiye sınırı yakınlarına göç edenlerin sayısı 1 milyon 794 bine ulaştı.

11.02.2020Dünya
BMden İdlibde yerinden edilenler için acil koruma ve barınak çağrısı

BM'den İdlib'de yerinden edilenler için 'acil koruma ve barınak' çağrısı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), İdlib'de, Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin saldırıları sonucu yerinden edilen sivillerin acil barınak ve korumaya ihtiyaç duyduğunu bildirdi.

11.02.2020Dünya
Son dakika haberler... İdlibde Esad rejiminin helikopteri vuruldu

Son dakika haberler... İdlib'de Esad rejiminin helikopteri vuruldu!

Suriye’de muhalifler İdlib’in Serakib bölgesinde Esad rejimine ait bir helikopteri vurdu. Helikopterin düşme anları ise birçok noktadan kaydedilirken, helikopterdeki iki pilotun öldüğü öğrenildi. Milli Savunma Bakanlığı da yaptığı açıklamada ‘Alınan son bilgilere göre; İdlib bölgesindeki An Nayrab’dan rejim unsurlarının çıktığı ve Rejime ait 1 helikopterin düştüğü öğrenilmiştir’ ifadelerini kullanıldı.

11.02.2020Dünya
Esad rejimi Halep’i vurdu: 17 ölü

Esad rejimi Halep’i vurdu: 17 ölü

Suriye'de Beşşar Esad rejimi ve Rusya'ya ait savaş uçaklarının dün Halep'teki yerleşim bölgelerine düzenlediği saldırılarda 17 sivil hayatını kaybetti, 30 sivil de yaralandı.

10.02.2020Dünya
Rejim bu kez M-5’e yöneldi

Rejim bu kez M-5’e yöneldi

Türkiye’den İdlib’e takviye amaçlı yoğun sevkıyat devam ederken Esad rejimi tüm uyarılara rağmen ilerleyişini sürdürüyor. M-4 ile M-5 karayollarının kesiştiği Serakib’i alan rejimin şimdiki hedefinin M-5’in muhaliflerin kontrolündeki 2 km’lik bölümünü ele geçirmek olduğu öne sürülüyor.

10.02.2020Dünya
Esad rejimine çifte uyarı

Esad rejimine çifte uyarı

Türkiye, İdlib’de saldırılarını sürdüren Esad rejimine yaptığı askeri sevkıyat ve Rusya heyeti üzerinden iki ayrı uyarıda bulundu. İdlib’e tanklı-toplu 300 araçlık bir konvoyla gözdağı veren Ankara, Rus tarafına da İdlib’deki TSK noktalarına saldırı olması halinde buna en sert şekilde karşılık verileceği mesajını iletti.

9.02.2020Dünya
Suriyede, rejimin saldırılarından kaçış sürüyor

Suriye'de, rejimin saldırılarından kaçış sürüyor

SURİYE'deki iç savaş ve Esad rejimi ile destek veren grupların, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi ile kırsalına yönelik saldırıları nedeniyle güvenli bölgelere göç edenlerin sayısı, son 5 günde gelen yaklaşık 100 bin kişi ile birlikte 800 bine yaklaştı.

8.02.2020Dünya
Son dakika haberler... Son 4 günde 90 bin sivil daha Türkiye sınırına göç etti

Son dakika haberler... Son 4 günde 90 bin sivil daha Türkiye sınırına göç etti

Suriye'de Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içerisindeki yerleşimlere yönelik saldırıları sonucu son 4 günde 90 bin sivil daha Türkiye sınırı yakınlarına göç etti.

7.02.2020Gündem
AA: Rejim güçleri Rusyanın desteğiyle Serakib ilçesini ele geçirdi

AA: Rejim güçleri Rusya'nın desteğiyle Serakib ilçesini ele geçirdi

Rusya destekli Beşşar Esad rejimi güçleri, Astana anlaşmaları ve Soçi mutabakatını hiçe sayarak, İdlib'in Serakib ilçesine hakim oldu.

6.02.2020Gündem
Son dakika haberi: İdlibde kanlı saldırı: 15 sivil hayatını kaybetti

Son dakika haberi: İdlib'de kanlı saldırı: 15 sivil hayatını kaybetti

Suriye'de Beşşar Esed rejimi ve Rusya'ya ait savaş uçaklarının, İdlib Gerginliği Azaltma bölgesindeki yerleşimlere gün içerisindeki saldırılarında 15 sivil hayatını kaybetti.

6.02.2020Gündem
Güzel bir akşam yemeği için çeşit çeşit tarifler Lezizz günün menüsünde

Güzel bir akşam yemeği için çeşit çeşit tarifler Lezizz günün menüsünde

"Akşam yemeği için ne hazırlasam?" diye saatler öncesinden düşünmeye başlıyoruz. "Hangi çorbayı pişirsem?", "Ana yemeğin yanına hangi salatayı yapsam?" gibi sorular kafamızı sürekli meşgul ediyor. Siz de aynı durumdaysanız, Lezizz günün menüsü bu konuda yardımcınız olabilir. Çorbadan tatlıya birbirinden güzel alternatiflerin yer aldığı listemize bir göz atmaz mısınız? Şimdiden afiyet olsun...

Avrupa Birliğinden İdlib çağrısı

Avrupa Birliği'nden İdlib çağrısı

AB, Suriye'nin İdlib kentinde sivillere yönelik tüm saldırıların durdurulması için çağrıda bulundu.

6.02.2020Dünya

Yazar Sonuçları

İdlib neden önemli?

Türk dış politikasının odak noktasını bir süreden beri İdlib oluşturuyor. İdlib 9 seneye yakın bir süredir devam eden Suriye Savaşı’nda her şeyin önüne geçmiş gibi görünüyor. Bunun haklı sebepleri var.

20.02.2020

İdlib’de yerinden olan yarım milyon çocuk ne olacak?

İdlib konu olduğunda bu köşede sıkça stratejik kavşak noktalarına açılan otoyollardan, muhalefet ile rejim arasında el değiştiren alanlardan, sahadaki askeri hareketlilikten, karşılıklı hamlelerle tırmanmakta olan gerilimden söz ediyoruz.

18.02.2020

Darbe ve vesayet virüsü

ABD’nin CIA eliyle çeşitli ülkelerde darbe ve yönetim değişikliklerine neden olması yıllardır haberlere de kitaplara da konu olur.

18.02.2020

İşte haritadaki gerçek

- Rusya ne yapıyor?- ABD ne yapıyor?- Türkiye ne yapıyor?Son saldırılar... Şehitler... Askeri sevkıyatlar... Adını duymadığımız bir sürü Suriye kasabası... Kendi otoyol numaralarımızdan bile daha çok duyduğumuz M-4, M-5 otoyolu... Bin bir türlü Arapça isimden oluşan onlarca örgüt. Radikali, fanatiği... Muhalifi... Kim kime yakın? Kim kimi destekliyor?İşte bu “arapsaçı”nda farklı görüşler, tartışmalar yaşıyoruz.Kimisi “Ne işimiz var orada” diyor...Kimisi, “Beka meselesi için oradayız” diyor...Peki gerçek nedir? En iyisi haritayı okuyalım.Bu harita üzerinde üç önemli işaret var.- Türkiye kontrol ve gözlem noktaları. - Rusya’nın etkin olduğu bölgeler.- Ve ABD güçleri...Genellikle bu gözlem noktaları ayrı haritalarda yer alıyor.Biz şimdi tümünü birleştirip bir harita haline getirdik.Haritada ülke güçlerine topluca bakınca her şey anlaşılıyor.Buyurun birlikte analiz edelim... (Elbette siz de yorumlayın gerekirse lütfen gönderin.)

16.02.2020

7 adımda İzmir tarihinin derinliklerine yolculuk

Ege’nin ‘başkenti’ İzmir’in tarihi 7 adıma sığar mı? Elbette hayır ama takdir edersiniz ki gazete yazılarının da bir sınırı var! Sizin için bu kez şehrin tarihindeki farklı dönemlerin izini sürebileceğiniz 7 nokta seçtim. Camiden kiliseye, sinagogdan agoraya uğrayacağımız bu önemli mekânların bize anlattığı çok şey var. Ancak hepsinin ortak noktası; İzmir’in tarih boyu farklı dinler ve farklı kültürlere ev sahipliği yapan birleştiriciliği ve farklılıkları kucaklama şekli. Bu zengin mirası tarihin farklı katmanlarında görebileceğiniz turumuza hemen başlayalım.

16.02.2020

İdlib’de akıl için bir eksik bir fazla cümle

Kabul edelim ki Cumhurbaşkanı Erdoğan ilginç ve kestirilmesi güç bir siyasetçi...

14.02.2020

Suriye’de en tehlikeli aşamaya geçiliyor

Bu köşede geçen cuma günü yayımlanan “Serakib İdlib denkleminde stratejik düğüm haline geldi” başlıklı yazımız şu tespitle bitiyordu:

11.02.2020

İdlib’de bir çıkış var mı

İDLİB’den gelen haberler insanın yüreğini dağlıyor.

7.02.2020

İdlib denkleminde Serakib, ‘stratejik düğüm’ haline geldi

Durumun ne kadar tehlikeli bir çizgide seyrettiğini anlatabilmek için tam bir hafta önce geçen cuma gününden bu yana İdlib’in doğusundaki Serakib kasabasının çevresinde yaşanan sıcak gelişmeleri çok kısaca hatırlatmalıyız.

7.02.2020