MENÜ

Gazetehaberi

Gazetehaberi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Gazetehaberi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 725 Gazetehaberi haberi bulunmuştur.

Gazetehaberi Haberleri

İki rektörden hayati uyarılar: Nisanda aman dikkat

İki rektörden hayati uyarılar: Nisanda aman dikkat

Türkiye’nin en iyi tıp fakültelerine sahip olan Hacettepe Üniversitesi’nin rektörü Prof. Dr. Haluk Özen ile Ankara Üniversitesi’nin rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, korona salgınının ne kadar süreceği, aşı-ilaç bulma ihtimali ve hastanelerin durumunu Hürriyet’e anlattı. Her iki rektör de “Nisanı atlatırsak İtalya olmayız” dedi:

1.04.2020Gündem
Abant çıkarması

Abant çıkarması

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kurmaylarıyla birlikte Abant Gölü Tabiat Parkı’nda incelemelerde bulundu. Doğal yaşam alanlarının önemine dikkat çeken Bakan Pakdemirli, bu bölgelerin korunup geliştirilmesinin görevlerinden biri olduğunu söyledi.

23.03.2020Gündem
Bunu yapana 1.5 yıl istendi

Bunu yapana 1.5 yıl istendi

Kız arkadaşına laf attığı iddiasıyla otizmli Taha Alper Behrem’i darp eden Okan Metin hakkında ‘beden ve ruh bakımından kendisini savunamayan kişiye karşı kasten yaralama’ suçundan 1.5 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

23.03.2020Gündem
10.5 metreye onay

10.5 metreye onay

3 yıl önce Üsküdar Meydanı genişletme projesi kapsamında, Şemsi Ahmet Paşa Camisi’nin deniz ile arasındaki mesafe 24 metreye çıkacaktı. Tepkiler üzerine revize edilen ve Anıtlar Kurulu’ndan onaylanan projeye göre cami ile deniz arasındaki mesafe 10.5 metre olacak.

23.03.2020Gündem
Son dakika haberi: Bu ne rahatlık Polis anons yaptı, uzmanlar uyardı ama dinlemediler Akın ettiler

Son dakika haberi: Bu ne rahatlık! Polis anons yaptı, uzmanlar uyardı ama dinlemediler! Akın ettiler

Dünyada hayatı durduran koronavirüse karşı ‘Evde kal Türkiye’ çağrıları işe yaramadı. 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olanlara getirilen sokağa çıkma kısıtlaması da ilk günden delindi. Polis ve zabıta,yaşlıları evine dönmeye ikna etmeye çalıştı. İstanbullular dün de çoluk çocuk sahillere, piknik alanlarına akın etti. Polis araçları anonsla uyardı.

23.03.2020Gündem
Hırvatistanda deprem

Hırvatistan'da deprem

Dün Hırvatistan, 5.3 büyüklüğündeki depremle sallandı. Birçok tarihi bina, ev ve işyeri zarar gördü. Çok sayıda kişi hastanelere kaldırıldı.

23.03.2020Dünya
Ablası da sevgili kurbanı

Ablası da sevgili kurbanı

Mutlu Kaya bir ses yarışmasında adını duyurduktan sonra erkek arkadaşı tarafından başından vurularak ağır yaralanmıştı. Mutlu hayata tutunabildi ancak ablası Dilek onun kadar şanslı değildi. Astsubay erkek arkadaşı tarafından silahla vurulan Dilek Kaya hayatını kaybetti.

23.03.2020Gündem
Gözbebeği sekiz tarihi kütüphane

Gözbebeği sekiz tarihi kütüphane

Kültür ve Turizm Bakanlığı, ‘kültürportalı’ web sayfasından sekiz gözde tarihi kütüphaneyi belirledi. Listenin en üst sırasında Sultan III. Ahmed Kütüphanesi (Enderun Kütüphanesi) yer alırken, İstanbul’dan Ayasofya, Hüsrev Paşa, Köprülü, Ragıb Paşa ve Millet Kütüphanesi ile Kayseri’den Raşid Efendi, Konya’dan Yusuf Ağa Kütüphanesi diğer gözde kütüphaneler oldu.

23.03.2020Gündem
Siz evde kalın belediye size gelsin

Siz evde kalın belediye size gelsin

İçişleri Bakanlığı 65 yaş üstü bireyler ile kronik rahatsızlığı olanların ikâmetlerinden dışarıya çıkmalarını, park, bahçe gibi açık alanlarda dolaşmalarını sınırlandırdı. Peki tek başına yaşayan veya alışveriş gibi ihtiyaçlarını gidermek zorunda olan yaşlılar ne yapacak? Son genelge bu vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamak için vali/kaymakamların başkanlığında 65 yaş üstü Vefa Sosyal Destek Grubu oluşturulmasını da içeriyor. Birçok kentte olduğu gibi İstanbul’daki birçok ilçe belediyesi de çalışma başlatmış durumda.

23.03.2020Gündem
Son dakika haberi: Uzmanlar uyardı Corona virüsüne iyi geldiği iddia edildi ama...

Son dakika haberi: Uzmanlar uyardı! Corona virüsüne iyi geldiği iddia edildi ama...

Sosyal medyada ‘koronavirüsten koruyucu’ özelliği olduğu iddia edilen bir ilaç ismi dolaşmaya başladı. Ancak uzmanlar uyardı: “Aman dikkat, bu ilacın ölümcül yan etkileri olabilir. Doktor reçetesi dışında hiçbir ilaca veya tedavi yöntemine itibar etmeyin.”

22.03.2020Gündem
Pazarda seçmece krizi

Pazarda seçmece krizi

Koronavirüse karşı önlemler her geçen gün artıyor. Önceki gün de pazar, manav ve marketlerde sebze ve meyvelerin seçilerek alınmaması başta olmak üzere birçok tedbir açıklandı. Biz de yasağın ilk günü alışverişe çıktık. Pazarda da markette de seçerek alışveriş sürüyor. Pazar esnafı “Burası pazar, seçmeden olmaz. Yapma desem vatandaş döner gider” diyor.

22.03.2020Ekonomi
‘Şantiyelerde tedbir alınsın’

‘Şantiyelerde tedbir alınsın’

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi tarafından faaliyetlerine devam eden şantiyelerde koronavirüse karşı bazı önlemler alınması yönünde çağrı yapıldı.

22.03.2020Ekonomi
Onlar çalışmaya devam ediyor

Onlar çalışmaya devam ediyor

Türkiye’de etkisini arttıran koronavirüs salgınından korunmak için hükümet yetkilileri ardı ardına tedbirleri devreye sokuyor. Vatandaşların büyük bir çoğunluğu da ‘Evde kal Türkiye’ çağrısına uyarak virüsten korunmak için elinden geleni yapıyor. Ancak evin dışında da hayat devam ediyor. İnsanlar evlerindeyken sokaklar temizleniyor, boşaltılan market rafları yeniden dolduruluyor, fırınlarda günün ekmeklerini hazırlamak için sabaha karşı saat 04.00’te beyaz önlükler giyiliyor, hâlâ işe gidenler olduğu için şoförler otobüslerini çalıştırıyor. İşlerinin başında hayat kurtarmak için canla başla çalışan doktorlar, hemşireler ve hastane görevlileri, bankalarda görevlerinin başında olanlar ya da evden çalışma imkânı fazla olmayan kamu çalışanları dışında ‘evde kalan’ vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayabilmek için her gün virüs korkusunu içlerinde yaşayarak işlerine devam eden çalışanlarla konuştuk. İşte hayatın devam etmesini sağlayanların sözleri:

22.03.2020Ekonomi
Operatörlere interneti limitleme hakkı

Operatörlere interneti limitleme hakkı

Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK), AB elektronik haberleşme sektörünün düzenleyici kurumlarının birliği olan BEREC’in kararı gereği koronavirüs tedbirleri kapsamında servis sağlayıcılarına gerekli gördükleri durumda interneti limitleme hakkı tanıdı.

22.03.2020Ekonomi
Eber çürüdü

Eber çürüdü

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Bilim Danışmanı Dr. Erol Kesici, Afyonkarahisar’da bulunan Eber Gölü’nün çürüdüğünü açıkladı. Gölün çevresindeki fabrikalar ve 17 yerleşim alanının atıklarıyla çöp alanına dönüştürüldüğüne dikkat çeken Kesici, şöyle konuştu:

22.03.2020Gündem
İşte Konyanın korona polisi

İşte Konya'nın korona polisi

Konya Emniyet Müdürlüğü, koranavirüse karşı özel kıyafet ve ekipmanlarla donatılmış bir polis ekibi oluşturdu.

22.03.2020Gündem
46 ülkeye daha uçuşlar durduruldu

46 ülkeye daha uçuşlar durduruldu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, koronavirüs tedbirleri kapsamında 46 ülkeye daha uçuş durdurma kararı aldı.

22.03.2020Ekonomi
Ulaştırmada deprem yönetmeliği hazır

Ulaştırmada deprem yönetmeliği hazır

Türkiye’nin Ulusal Deprem Strateji ve Eylem Planı çerçevesinde hazırlıkları yürütülen “Ulaşım ve Dağıtım Tesisleri İçin Deprem Yönetmeliği”ne son şekli verildi.

22.03.2020Ekonomi
Tıp öğrencileri göreve çağrıldı

Tıp öğrencileri göreve çağrıldı

Sağlık Bakanlığı, koronavirüse karşı yeni bir tedbir daha aldı. Dünkü Resmi Gazetede yapılan yönetmelik değişikliği ile henüz uzmanlık almamış olan tıp öğrencilerinin hastanelerde görevlendirilmesinin yolu açıldı.

22.03.2020Gündem
Maskesiz kalmayız

Maskesiz kalmayız

Ülke genelinde tüm okullar kapalı, bazı mesleki ve teknik liseler hariç. Zira öğrenciler harıl harıl dezenfektan, maske ve önlük üretiyor, “Korkmayın maskesiz kalmayız” diyorlar.

22.03.2020Gündem
Turizm dünya çapında etkilendi

Turizm dünya çapında etkilendi

Dünya Turizm Forumu Enstitüsü (World Tourism Forum Institute) Başkanı Bulut Bağcı, küresel turizm pazarının yıllık 1.7 trilyon dolar olduğunu belirterek, koronavirüs nedeniyle bu yıl 1 trilyon dolarlık kayıp beklediklerini ve sektörde 50 milyon çalışanın işini kaybetmekle karşı karşıya olduğunu söyledi.

22.03.2020Ekonomi
Türkiye’de 100 AVM kapandı

Türkiye’de 100 AVM kapandı

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, koronavirüs nedeniyle Türkiye’de yaklaşık 100 AVM'nin kapanma kararı aldığını açıkladı.

22.03.2020Ekonomi
Teknoparklarda 2 ay kira alınmayacak

Teknoparklarda 2 ay kira alınmayacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Teknopark yönetici şirketlerine, kuluçka firmalarından ve teknoparklarda yer alan restoran ve kafe gibi ticari işletmelerden 2 ay boyunca kira almamaları hususunda talimat gönderdik” dedi.

22.03.2020Ekonomi
MESS’ten 500 milyon TL’lik virüs desteği

MESS’ten 500 milyon TL’lik virüs desteği

Koronavirüsün ekonomi üzerindeki etkilerini azaltmak için Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası da devreye girdi. MESS Başkanı Özgür Burak Akkol, içinde 500 milyon TL’lik maddi desteğin de olduğu paketi devreye aldıklarını açıkladı.

22.03.2020Ekonomi
Son dakika... Bekir Teker firar etti Sosyal medyadan fotoğrafı paylaşıldı

Son dakika... Bekir Teker firar etti! Sosyal medyadan fotoğrafı paylaşıldı

Kız kardeşi Ceylan Timuroğlu’nu tabancayla başından vurarak öldürmekten tutuklanan Danıştay ve Cumhuriyet gazetesine el bombalı saldırı sanığı Erhan Timuroğlu’nun, tefecilikten tutuklanan eski ortağı Bekir Teker, Maltepe Açık Ceza İnfaz Kurumu’ndan kaçtı.

22.03.2020Gündem
Ekonomi birimlerinde 2 bin kişiye istihdam

Ekonomi birimlerinde 2 bin kişiye istihdam

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, hazine ve maliye, defterdarlık, gelir uzman yardımcılıkları ile vergi müfettiş yardımcılığı ve avukat kadrolarına 2 bin kişi alınacağını bildirdi.

21.03.2020Ekonomi
Kolonya ve sirke liste başı oldu

Kolonya ve sirke liste başı oldu

Sağlık Bakanlığı’nın ‘Türkiye’de koronavirüsü görülmüştür’ açıklamasını yaptığı 10 Mart sonrası hane halkı alışveriş davranışlarında belirgin değişimler gözlendi.

21.03.2020Ekonomi
Seçmece dönemi sona erdi

Seçmece dönemi sona erdi

Ticaret Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada pazar, market ve manavlarda seçmece satışa son verildiği bildirildi.

21.03.2020Ekonomi
Maliye’den ‘Vergi dairesine gelmeyin’ önlemleri

Maliye’den ‘Vergi dairesine gelmeyin’ önlemleri

Maliye'den mükelleflerin vergi dairesine gelmeden işlemlerini yapmaları için bir dizi tedbir kararı alındı.

21.03.2020Ekonomi
Marketlerde ‘sosyal mesafe’ dönemi

Marketlerde ‘sosyal mesafe’ dönemi

Koronavirüs korkusu yaşayan vatandaşlar, kendi önlemlerini alırken özellikle evde kalınan bir dönemde bile en çok ziyaret edilen yerler arasında marketler bulunuyor.

21.03.2020Ekonomi
Sanat eve geldi

Sanat eve geldi

Koronavirüs önlemleri kapsamında tüm etkinlikler iptal olup herkes evlere kapanınca Türkiye’de ve dünyada çok sayıda sanat olayı ve etkinlik dijital hale geldi. Sadece sanat müzeleri ve konserler değil, arşivler, kütüphaneler ve tarihi mekânlar da salonumuzun içine girdi. İşte dünyayı evimize getiren etkinliklerden bazıları:

21.03.2020Gündem
Taksiciler isyanda

Taksiciler isyanda

‘İşlerimiz yüzde 80 düştü, günde 3 müşteriyi zor buluyoruz. Günlük yemek paramız bile çıkmıyor. Nasıl kira ödeyelim?’

21.03.2020Gündem
Özel kreşlere kısa çalışma ödeneği

Özel kreşlere kısa çalışma ödeneği

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kısa çalışma ödeneğinden bütün sektörlerin yararlanabilmesi için esneklikler sağlayacaklarını söyledi.

21.03.2020Ekonomi
Covid-19 tanı kitini üretti

Covid-19 tanı kitini üretti

Uzman moleküler biyolog, Sentromer DNA Teknolojileri kurucusu Pınar Akalın, COVID-19 tanı kiti geliştirdi. İTÜ Teknokent bünyesinde sağlık ve gıda alanında kitler üreten Pınar Akalın, “10 yıldır sentetik DNA konusunda uzmanlaştık, COVID-19 için de gereken enzimleri Türkiye’de olmadığı için yurtdışından sağlayarak SentroPlex COVID-19 tanı kitini ürettik. Sağlık Bakanlığı bu konuda çalışma yapanları değerlendiriyor. Henüz bir şirketle anlaştıklarını biliyoruz. Biz de ihtiyaçları karşılama noktasında kitleri üretmeye başladık. Kanada’dan ve Avrupa’nın farklı ülkelerinden de talep aldık” dedi.

21.03.2020Ekonomi
AB istedi video platformları görüntü kalitesini düşürdü

AB istedi video platformları görüntü kalitesini düşürdü

AB Komisyonu, fazla kullanım nedeniyle internet altyapısının olumsuz etkilenmesini engellemek için video platformlarından görüntü kalitesini düşürmelerini talep etti.

21.03.2020Ekonomi
İşte ekonomi paketinin yol haritası

İşte ekonomi paketinin yol haritası

Ekonomi dünyası, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan önlemlerin uygulamaya geçmesini beklerken, düzenlemelerle ilgili yol haritası da netleşmeye başladı.

21.03.2020Ekonomi
Ette fiyat oyunları

Ette fiyat oyunları

Alışverişlerin yoğunlaşmasıyla ilk akla gelen ürünlerde fiyat artışı olup olmayacağıydı. Bu anlamda ilk fiyat artışı ette yaşandı. Karkas etin kilo-gramı 32’den 37 TL’ye yükseldi. Bu artış vatandaşa yüzde 10 olarak yansıdı. Perakende noktaları et tedarikinde sıkıntı yaşadıklarını söylerken, üreticiler, fiyat artışları ile üretici üzerinde algı yaratılmaya çalışıldığını söyledi.

21.03.2020Ekonomi
İç hat yolcu uçakları kargo taşıyacak

İç hat yolcu uçakları kargo taşıyacak

Türk Hava Yolları (THY), iç hat uçuşlarında kargo taşımaya başlayacak.

21.03.2020Ekonomi
Vasiyetname savaşı

Vasiyetname savaşı

Dünyaca ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz, geçen yıl vefat eden babası Prof. Dr. Mustafa Öz’ün vasiyetnamesinin iptali için kız kardeşi Nazlım Suna Öz’e dava açtı.

21.03.2020Gündem
Özel ve vakıf hastaneleri pandemi hastanesi ilan edildi

Özel ve vakıf hastaneleri pandemi hastanesi ilan edildi

Sağlık Bakanlığı, koronavirüse yönelik tedbirler kapsamında yeni bir genelge yayımladı. Sağlık kuruluşlarındaki yoğunluğun en aza indirilmesi ve sağlık personeli üzerindeki yükün azaltılması amacıyla yayımlanan genelgede, özel ve vakıf hastanelerinde de koronavirüs tedavi süreçlerinin yapılması zorunlu hale getirildi. Genelgede şu maddeler yer aldı:

21.03.2020Gündem
Virüslü müyüm değil miyim uygulaması

Virüslü müyüm değil miyim uygulaması

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs şüphesi taşıyan vatandaşlara yönelik ‘Alo 184’ hattına ek olarak online bir uygulama geliştirdi.

21.03.2020Gündem
Faaliyet durduran kira ödemeyecek

Faaliyet durduran kira ödemeyecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yeni tip koronavirüse ilişkin yeni tedbirleri içeren genelge hazırlanarak 81 il valiliğine yollandı.

21.03.2020Ekonomi
ATM içindeki paraları dezenfekte eden sistem

ATM içindeki paraları dezenfekte eden sistem

İTÜ ARI Teknokent firması Money Shower, kağıt paraları bakteri ve virüslerden arındırma amacıyla ATM’lere uygulanan kağıt para dezenfeksiyon modülü geliştirdi.

21.03.2020Ekonomi
İşsizlik 2019’da yüzde 13.7 oldu

İşsizlik 2019’da yüzde 13.7 oldu

Türkiye İstatistik Kurumu’nun ‘İşgücü İstatistikleri 2019’ verilerine göre, ülke genelinde işsiz sayısı geçen yıl 2018’e göre 932 bin kişi artarak 4 milyon 469 bin kişi oldu.

21.03.2020Ekonomi
Kısıtlı uçuşta 3. ülke önlemleri

Kısıtlı uçuşta 3. ülke önlemleri

Uçuş yasağı getirilen 15 Avrupa ülkesinden, üçüncü bir ülke aracılığıyla Türkiye’ye uçmak isteyenlerle ilgili farklı önlemler alındı.

21.03.2020Ekonomi
Laboratuvar sayısı 36’ya çıkarıldı

Laboratuvar sayısı 36’ya çıkarıldı

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk, koronavirüsle mücadelede Türkiye’de kullanılan tanı kitleriyle ilgili tüm soruları Hürriyet’e yanıtladı:

21.03.2020Gündem
Kocasını iple boğdu

Kocasını iple boğdu

E. Katar adlı kadın sabaha karşı alkollü olarak eve gelen ve kendisine hakaret ettiğini ileri sürdüğü kocasını iple boğarak öldürdü. Gözaltına alınan E. Katar, “Sarhoş olarak eve geldi, çocuklarla uyuyorduk. Bağırıp küfür etmeye başladı. Sızınca iple boğdum” dedi.

21.03.2020Gündem
Dinamik hızlı etkili adım

Dinamik hızlı etkili adım

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ekonomik İstikrar Kalkanı paketini değerlendirdi. Bakan Albayrak, “Bu sürecin etkilerini kimse kestiremediği için çok dinamik bir şekilde bu süreci yakından takip edeceğiz. Ekonomilere, ekonomimize, küresel ticarete etkilerini yakından takip ederek çok dinamik hızlı ve etkili adımlar atmamız gereken canlı bir süreç bu” dedi.

20.03.2020Ekonomi
Bankalara Türkiye Bankalar Birliği’nden çağrı: ‘Kanalları açık tutun talepleri karşılayın’

Bankalara Türkiye Bankalar Birliği’nden çağrı: ‘Kanalları açık tutun talepleri karşılayın’

Koronavirüsün olumsuz etkilerini azaltmak için Türkiye Bankalar Birliği (TBB) de devreye girdi.

20.03.2020Ekonomi
Akaryakıtta bir indirim daha

Akaryakıtta bir indirim daha

Petrol fiyatlarındaki düşüş akaryakıta indirim olarak yansımaya devam ediyor.

20.03.2020Ekonomi