EKSTRA
MENÜ

Cinsiyet

Cinsiyet haberleri sayfasında güncel ve son dakika Cinsiyet hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 11.671 Cinsiyet haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Cinsiyet Haberleri

Taciz davası süren sporcuyu olimpiyat köyüne almadılar

Taciz davası süren sporcuyu olimpiyat köyüne almadılar

Tokyo 2020’de her türlü ayrımcılığa savaş açılmış durumda. Tokyo’da görmedikleriniz, duymadıklarınız...

25.07.2021Diğer
Olimpiyat tarihinde bir ilk Ülke bayraklarını...

Olimpiyat tarihinde bir ilk! Ülke bayraklarını...

Tokyo 2020'nin açılış seremonisnde cinsiyet eşitliğine vurgu yapıldı. Oyunların açılış töreninde Covid-19 nedeniyle sporcuların bir araya gelememesine vurgu yapılarak, “Ayrıyız ama yalnız değiliz” teması işlendi.

24.07.2021Tokyo2020
Puberte Nedir Ergenlik Dönemi (Puberte) Nasıl Başlar Ve Ne Zaman Sona Erer

Puberte Nedir? Ergenlik Dönemi (Puberte) Nasıl Başlar Ve Ne Zaman Sona Erer?

Erkeklerin ve kadınların belirli bir yaşa gelmesiyle birlikte yaşadığı dönemler bulunur. Ergenlik dönemi her bireyin yaşadığı bir dönemdir. Puberte, herkesin araştırdığı bir dönemdir. Ergenlik döneminin nasıl başladığı ve ne zaman sonlandığı ergenlik döneminde olan bireyler tarafından araştırılıyor. Puberte nedir? Ergenlik dönemi (Puberte) nasıl başlar ve ne zaman sona erer? Puberte hakkında sizlere bilinmesi gereken konular hakkında bilgiler derledik.

22.07.2021Sağlık
Otozom Ve Gonozom Nedir Otozom Ve Gonozom Sayısı Nasıl Bulunur

Otozom Ve Gonozom Nedir? Otozom Ve Gonozom Sayısı Nasıl Bulunur

Genozom ve otozom terimleri biyolojinin en önemli terimleri arasında yer alır. Otozom kromozomlar, cinsiyeti belirleme özelliğine sahip değildir. Gonozom ise, cinsiyetlerin belirlenmesinde önemli bir etkisi olan kromozomlara verilen isimdir. Bu iki terim, biyolojide önemli bir yere sahiptir. Otozom ve gonozom nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Sağlık
Dünyanın en büyük spor şöleni başlıyor Tokyo 2020nin açılış töreni ne zaman

Dünyanın en büyük spor şöleni başlıyor! Tokyo 2020'nin açılış töreni ne zaman?

Dünyanın en büyük spor organizasyonu 32. Yaz Olimpiyat Oyunları, yarın Japonya'nın başkenti Tokyo'da gerçekleştirilecek.

22.07.2021Tokyo2020
Toplumsal cinsiyet nedir Sosyolojide toplumsal cinsiyet eşitliği ve eşitsizliği terimleri

Toplumsal cinsiyet nedir? Sosyolojide toplumsal cinsiyet eşitliği ve eşitsizliği terimleri

Günlük yaşamda bazı sözcükler ve kavramlar çok yaygın kullanımdadır ve anlamları da genellikle bilinir. Fakat daha az kullanılan, daha seyrek işitilen başka sözcük ve kavramlarla karşılaşıldığında bunların manasa, ne anlama geldiği merak edilir. Toplumsal cinsiyet ifadesi de son zamanlarda sık sık duyulan ancak ne anlama geldiği pek bilinmeyen bir kavramdır. İşte, toplumsal cinsiyet nedir, sosyolojide toplumsal cinsiyet eşitliği ve eşitsizliği terimi ve konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.

20.07.2021Araştırma
İnanmak başarmanın yarısı mıdır

İnanmak başarmanın yarısı mıdır?

2021 yılı itibarıyla bir LGS ve YKS maratonunu daha geride bıraktık. Sırada KPSS ve TUS gibi sınavlar var. ÖSYM’nin sınav takvimi incelendiğinde pek çok sınavın da yıl içinde ya yapıldığı ya da yapılacağı görülüyor. Ayrıca, öğrencilerimizin akademik performanslarının uluslararası ölçekte karşılaştırılabilmesi için birkaç yılda bir PISA ve TIMSS sınavları düzenleniyor. Her ne kadar 21’nci yüzyıl dünyasının öğrencilerden ve hayat boyu öğrenenlerden beklentisi geniş bir yelpazede zihinsel, duygusal, sosyal ve davranışsal pek çok becerinin nitelikli ve işlevsel bir örüntüsünü gerektirse de hem ülkemizde hem de dünyada sınav başarısı öncelikli yerini korumaya ve yaşamımızın merkezinde yer almaya devam ediyor.

19.07.2021 Eğitim
Sürdürülebilir kalkınma nedir, neden önemlidir Sürdürülebilir kalkınma amaçları..

Sürdürülebilir kalkınma nedir, neden önemlidir? Sürdürülebilir kalkınma amaçları..

1972'de İsveç'in Stockholm kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler konferansı sırasında, dünyanın farklı temsilcilerinin çevre sorunlarını küresel düzeyde analiz etmek için ilk kez toplandı. Bu toplantıda Dünya Çevre ve Kalkınma Komisyonu kuruldu. Bu komisyonda Sürdürülebilir Kalkınma projesini ortaya çıkardı. Peki, Sürdürülebilir kalkınma nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

15.07.2021Araştırma
Nezleye ne iyi gelir ve nasıl geçer Nezle neden olur Evde nezleyi doğal ve bitkisel çözümlerle en hızlı ne giderir

Nezleye ne iyi gelir ve nasıl geçer? Nezle neden olur? Evde nezleyi doğal ve bitkisel çözümlerle en hızlı ne giderir?

Kış aylarında yoğunlukla olmak üzere yılın her dönemi görülebilen nezle, alerjik, kısa süreli ve kronik olarak çeşitlenebilmektedir. Ayrıca nezleye burun akıntısı, öksürük ve kulak tıkanıklığı gibi şikayetler de eşlik edebiliyor. Nezleye iyi gelen doğal ve bitkisel yollar sayesinde evde çözüm üretmek mümkün. Peki nezle geçer? Evde nezleye ne iyi gelir? Nezle ve kulak tıkanıklığı nasıl geçer? Grip ve nezleyi birlikte en hızlı ne giderir? Nezle ve öksürük nasıl geçer? İşte nezleyi en hızlı gideren öneriler...

13.07.2021Sağlık
Sosyal sorumluluk ve gönüllülük bilinci

Sosyal sorumluluk ve gönüllülük bilinci

Başkalarının, insan olmayan canlıların, gezegenin meselelerini mesele edinmek doğuştan getirdiğimiz bir duygusal beceri mi yoksa öğretilebilen, deneyimle, görerek geliştirilebilen bir yetkinlik mi? Bana sorarsanız, mesele etmeyi ve bir sonraki aşamaya geçip, bu meselenin çözümüne yönelik aksiyon almayı öğreniyoruz ve başkalarına öğretebiliriz.

13.07.2021Eğitim
Sosyal sorumluluk bilinci

Sosyal sorumluluk bilinci

Başkalarının, insan olmayan canlıların, gezegenin meselelerini mesele edinmek doğuştan getirdiğimiz bir duygusal beceri mi yoksa öğretilebilen, deneyimle, görerek geliştirilebilen bir yetkinlik mi? Bana sorarsanız, mesele etmeyi ve bir sonraki aşamaya geçip, bu meselenin çözümüne yönelik aksiyon almayı öğreniyoruz ve başkalarına öğretebiliriz.

12.07.2021Eğitim
Doğru kurbanlık nasıl seçilir Kurbanlık sorgulama işlemi nasıl yapılır İşte detaylar

Doğru kurbanlık nasıl seçilir? Kurbanlık sorgulama işlemi nasıl yapılır? İşte detaylar

Kurbanlık almak isteyen vatandaşlar küpe numarasıyla "TÜRKVET", "HaySag", "Küpe Sorgulama" gibi mobil uygulamalardan veya "https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr/" adresi üzerinden hayvana ilişkin her türlü bilgiye ulaşabiliyor.

9.07.2021Gündem
Kızlar için Gelecek Sergisi açılıyor

Kızlar için Gelecek Sergisi açılıyor

Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında genç kızlara eğitimler vererek kapsayıcılığı teşvik etmek ve Türkiye'de bilişim sektöründeki cinsiyet eşitsizliğini azaltma hedefiyle yola çıkan "Future for Girls" (Kızlar için Gelecek) projesinin ilk etabında ortaya çıkan yaratıcı eserler sergileniyor.

8.07.2021Teknoloji
Milliyet Gazetesine BMden önemli misyon

Milliyet Gazetesi'ne BM'den önemli misyon

Milliyet Gazetesi, Birleşmiş Milletler (BM) Kadın Birimi'nin Nesiller Boyu Eşitlik Forumu'nda yer alan ilk medya kuruluşu oldu. Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mete Belovacıklı, bu platformda yer almak için BM kriterlerine uyumlu bir gazetecilik anlayışına sahip olduklarını belirterek, "Birleşmiş Milletlerin dünya genelinde kadınların sorunları konusunda dile getirdiği hassasiyetlerin, önceliklerin ve eylem planlarının bir parçası olduk" dedi.

7.07.2021Gündem
Türk sporunun yeni kahramanı Merve Akpınar

Türk sporunun yeni kahramanı Merve Akpınar

Şanlıurfa’da toprak sahalı okul takımında hentbol oynayan 9’uncu sınıf öğrencisi 13 yaşındaki Merve Akpınar, uğradığı cinsiyet ayrımcılığına rağmen bölgesindeki ön yargıları yıkan açıklamasıyla Türkiyede büyük yankı buldu. Hem evde annesine yardım ederek, hem de hentbolda başarı elde eden Merve Akpınar’ın açıklamalarının ardından telefonları susmuyor.

6.07.2021Diğer
Milliyet eşitlik için büyük görev üstlendi

Milliyet eşitlik için büyük görev üstlendi

Kadın ve kız çocuklarının güçlendirilmesi için bugüne kadar ulusal ve uluslararası çapta çalışmalara imza atan Milliyet, beş yıl boyunca somut faaliyetler içeren taahhütlerini belirleyerek Nesiller Boyu Eşitlik Forumu’nda yerini aldı...

6.07.2021Gündem
Türkiye nüfus büyüklüğünde 235 ülke arasında 19uncu oldu

Türkiye nüfus büyüklüğünde 235 ülke arasında 19'uncu oldu!

Dünya çapında nüfus genellemesine göre Türkiye 235 ülke arasında 19'uncu sıraya yerleşti.

6.07.2021Ekonomi
Özel Sağlık Sigortası Nedir, Neleri Kapsar Özel Sağlık Sigortası Ücretleri Ne Kadar

Özel Sağlık Sigortası Nedir, Neleri Kapsar? Özel Sağlık Sigortası Ücretleri Ne Kadar?

Hastalık ya da kaza gibi durumlarda ödenmesi gereken masrafların bazı teminat ve limitler yardımı ile birlikte güvenli bir hale dönüştürmek ve güvence altına alan bir sigorta çeşidi olarak bilinir. Özel sağlık sigortası genel ve özel bazı şartları içerisinde barındıran bir sigorta çeşidi olarak bilinir. Aynı zamanda hastane seçimi yapmayı da sunan bir hizmet olarak bilinmesinin yanı sıra pek çok artısı bulunan bir sistem olarak bilinir. Daha etkili bir sağlık hizmeti ve kaliteli hizmet için olması gereken bir ihtiyaç olarak düşünülebilir. Hayatın her alanında olumsuz durumlar yaşanabileceği için bu durumların sonucunda ortaya çıkan hasarlar için güven oluşturmak oldukça önemli bir konudur. Özel sağlık sigortası nedir ve ne işe yarar, avantajları nelerdir, kimler faydalanabilir detayları ile derledik.

4.07.2021Sağlık
Konjenital Nedir Konjenital Kalp Hastalıkları Nelerdir

Konjenital Nedir? Konjenital Kalp Hastalıkları Nelerdir?

Konjenital bozukluklar kalıtımsal olabilir veya çevresel faktörlerden kaynaklanabilir ve bunların çocuğun sağlığı ve gelişimi üzerindeki etkileri hafiften şiddetliye kadar değişebilir. Peki, konjenital tam olarak nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

4.07.2021Sağlık
Ayak mantarına ne iyi gelir ve nasıl geçer Ayak mantarı neden olur Evde ayak mantarına iyi gelen bitkisel çözümler ve doğal yöntemler

Ayak mantarına ne iyi gelir ve nasıl geçer? Ayak mantarı neden olur? Evde ayak mantarına iyi gelen bitkisel çözümler ve doğal yöntemler

Her yaş ve cinsiyet grubundan pek çok kişinin ortak sorunu olan ayak mantarları, kötü görüntü vermesinin yanı sıra sosyal hayatı olumsuz etkiliyor. Ayrıca kızarıklık ve kaşıntıyla kendini gösteriyor. Ayak mantarı ile bu sorunu bulunan başka kişilerin eşyalarının kullanılmasıyla da karşılaşılabiliyor. Ayak mantarına iyi gelen bitkisel çözümler ve doğal yöntemler sayesinde evde çare üretmek mümkün. Peki, ayak mantarı nasıl geçer? Evde ayak mantarına ne iyi gelir? Karbonat ayak mantarını geçirir mi? Ayak mantarına kolonya sürülür mü? Sirke ayak mantarına iyi gelir mi? İşte evde ayak mantarına iyi gelen bitkisel ve doğal öneriler...

4.07.2021Sağlık
Dürüstler ayağa kalkın

Dürüstler ayağa kalkın!

Almanya’da, 2000-2007 yılları arasında 8’i Türkiye kökenli 10 kişiyi öldüren ırkçı NSU terör örgütü davasının müdahil avukatlarından Seda Başay Yıldız’a, gösterdiği medeni cesaret için Wiesbaden Belediyesi’nden ‘Ludwig-Beck Cesaret Ödülü’ verildi.

4.07.2021Avrupa
‘Çocukluğumun soğuk geceleri’

‘Çocukluğumun soğuk geceleri’

Tove Ditlevsen, yıllar sonra İngilizce basılınca bir anda edebiyat dünyasının gündemine oturan ‘Kopenhag Üçlemesi’nin ilk kitabı ‘Çocukluk’ta -bir çocuk olarak- zorlu bir hayatla karşılaşmanın sıkıntılarını, ailesiyle ve dünyayla yüzleşmesini, sözcüklere ve şiire sığınmasını anlatmış. Kara bir mizahın ve hüznün hâkim olduğu anılarını şaşırtıcı derecede şiirsel bir dille aktarıyor.

2.07.2021Kitap Sanat
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 4. Ulusal Eylem Planını açıkladı

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 4. Ulusal Eylem Planı'nı açıkladı

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 4. Ulusal Eylem Planı Tanıtım Toplantısı'nda konuştu. Erdoğan, ''Eylem planımızın asıl amacı toplumun kadına yönelik şiddete bakış açısını etkilemeye, değiştirmeye ve duyarlılıklarını artırmaya yönelik farkındalık oluşturmaktır. Kadına yönelik şiddetle mücadele ancak toplumun tamamının iştirakiyle ve samimi katkısıyla başarıya ulaşabilir'' dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Sözleşmesi'nden Türkiye'nin çekilmesi ile ilgili olarak da ''Kadına yönelik şiddetle mücadelemiz bu sözleşmeyle başlamadı, bu sözleşmeden çekilmeyle bitecek değildir'' ifadelerini kullandı.

1.07.2021Gündem
Kadınların izlerini taşıyan parkurda anlamlı koşu

Kadınların izlerini taşıyan parkurda anlamlı koşu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul, pandemi tedbirleri nedeniyle ertelenen İstanbul’u Koşuyorum Kadınlar Günü Etabı’nı 3 Temmuz Cumartesi günü saat 09.00’da gerçekleştirecek. Sporcular, kadınların tarihte iz bıraktıkları sembolik noktaların yer aldığı anlamlı parkurda toplumsal cinsiyet kalıplarını yıkmak için koşacak.

1.07.2021Diğer
Gonozom Nedir, Nerede Bulunur Gonozom Sayısı Nasıl Bulunur

Gonozom Nedir, Nerede Bulunur? Gonozom Sayısı Nasıl Bulunur?

İnsanlarda ve diğer birçok hayvanda türleri, cinsiyet özel kromozom tarafından belirlenir. Cinsel özelliklerle ilgili bu genleri taşıyan kromozomlar, uzun ve ilgi çekici bir keşif hikayesine sahiptir. Bu kadar uzun bir keşif sürecinde sıklıkla olduğu gibi, bilim adamları bu yapıların tam olarak ne olduğunu bilmeden önce bu Gonozomların ortaya çıktığını kaydetmiştir. Peki, Gonozomlar nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

29.06.2021Sağlık
Boyun ağrısına ne iyi gelir, evde nasıl geçer Boyun ağrısının nedenleri, belirtileri ve iyi gelen egzersizler

Boyun ağrısına ne iyi gelir, evde nasıl geçer? Boyun ağrısının nedenleri, belirtileri ve iyi gelen egzersizler

Günlük yaşamda en sık karışılan eklem rahatsızlıklarından biri de boyun ağrısı olarak dikkat çekiyor. Yutkunurken boyun ağrısı çeken ve strese bağlı boyun ağrısı ve enseden sırta yayın ağrıların altında yatan nedenler mutlaka bir uzman tarafından muayene edilmeli ve sonrasında doğal çözümlere başvurmalıdır. Bunun yanında, baş ve boyun ağrısı şikayetleri olan pek çok kişi boyun ağrısına neyin iyi geldiğini merak ediyor ve egzersiz gibi doğal yöntemlere başvuruyor. Peki, Boyun ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer? İşte,

28.06.2021Sağlık
Özgür Tort CGFteki görevini Daniel Zhang’e devrediyor

Özgür Tort CGF'teki görevini Daniel Zhang’e devrediyor

Dünya çapında 70 ülkeden, 400 perakendeci, üretici ve servis sağlayıcı üyesi bulunan ve üye şirketlerinin yarattığı cirosal büyüklük 3,5 trilyon Euro’yu aşan Consumer Goods Forum’un (CGF) 2019 yılından bu yana Eş Başkanlığını yürüten Migros Ticaret A.Ş. İcra Başkanı Özgür Tort, iki yıllık görev süresini başarıyla tamamladı. CGF’in yönetim kurulunda 2013 yılı itibariyle yer alan Tort, 2019 yılı itibariyle Dünya Perakende Başkanlığı görevini yürütmeye başlamıştı.

28.06.2021Ekonomi
Turkcell, Sürdürülebilir Yönetişim İlkeleri’ni duyurdu

Turkcell, Sürdürülebilir Yönetişim İlkeleri’ni duyurdu

Turkcell, insan odağını ve etik değerleri ön planda tutarak ekonomik, sosyal ve çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlamak hedefiyle insan hakları ve çevre politikasını içeren ‘Sürdürülebilir Yönetişim İlkeleri’ni açıkladı.

28.06.2021Teknoloji
Sürdürülebilir kalkınma için 17 hedef

Sürdürülebilir kalkınma için 17 hedef

İklim krizi, çevre kirliliği, ormansızlaşma, gelir adaletsizliği ve eğitimde fırsat eşitsizliği gibi problemler tüm dünya vatandaşları için yakıcı sorunlar... Bu sorunlar aynı zamanda sürdürülebilir kalkınmayı ve tedarik zincirini de tehdit ediyor. Tüm bunların üstesinden gelmek için Birleşmiş Milletler (BM) tarafından ortaya konan 17 sürdürülebilir kalkınma hedefi hem devletler hem şirketler hem de vatandaşlar için çok önemli bir yol haritası oluşturuyor.

28.06.2021Ekonomi
Septum Nedir Ve Çeşitleri Nelerdir

Septum Nedir Ve Çeşitleri Nelerdir?

Septum burnun iç bölümünde yer alan ve burnu iki ayrı alana bölmeye destek olan bir yapıdır. Septum kemik ve kıkırdak birleşimi bir yapıdır. Ağırlıklı olarak kıkırdaktan meydana gelmektedir. Burnun eşit bir şekilde nefes almasına yardımcı olan septum hakkında bulunan bütün bilgileri sizler için detaylı bir şekilde derledik.

27.06.2021Araştırma
‘Kadına şiddetin aşısı da sevgi’

‘Kadına şiddetin aşısı da sevgi’

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Tokat’ta partililerle bir araya geldi.

27.06.2021Gündem
Defne Samyeli: 20 yaşında  durmadığıma  eminim

Defne Samyeli: 20 yaşında durmadığıma eminim

Defne Samyeli, sosyal medyada paylaştığı fotoğraflara “20 yaşında gibisin” yorumları yazanlara cevap verdi: “Yorumlar mutlu ediyor. Fakat 20 yaşında durmadığıma eminim. Daha genç görünmek gibi bir kaygım yok. Yaşı büyük olanları daha değerli buluyorum. İdolüm, Ajda Pekkan.”

26.06.2021Magazin
Kadına şiddete karşı 1 Temmuz eylem planı

Kadına şiddete karşı 1 Temmuz eylem planı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinin ardından, kadın dernekleri ve partisinin kadın milletvekilleriyle ‘kadına şiddet’ konulu özel bir toplantı yaptı. Kadınların büyük kısmı İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına itiraz ederken Erdoğan’ın şiddetle mücadele için ilgili yasanın daha da güçlendirileceğine dair söz verdiği belirtildi. Bu konuda 1 Temmuz’da eylem planı açıklanacağı öğrenildi.

26.06.2021Gündem
AB’de niyet var, eylem pek yok

AB’de niyet var, eylem pek yok

AB zirvesi sırasında Türkiye’deki Suriyelilere yönelik 3.5 milyar Euro’luk yardım konusu gündeme geldi. Ancak diğer konularda pek bir ilerleme söz konusu değil.

25.06.2021Dünya
İnterseksüel Nedir İnterseksüellik Hakkında Bilgi

İnterseksüel Nedir? İnterseksüellik Hakkında Bilgi

Latince kökenli olan inter kelimesi iki farklı şeyin arasında olmak anlamına gelir. Evrensel bir terim olan Seks kelimesi ise cinsiyet demektir. İnterseksüel kelimesi bu iki sözcüğün birleşmesinden oluşmuştur ve sözlük anlamı çift cinsiyetlidir. İşte, merak edilen tüm detaylar.

24.06.2021Araştırma
Kalp Krizi Nedir Ve Neden Olur Kalp Krizi Nasıl Önlenir Ve Belirtileri Nelerdir

Kalp Krizi Nedir Ve Neden Olur? Kalp Krizi Nasıl Önlenir Ve Belirtileri Nelerdir

Ülkemizde insanların kalp krizi geçirme riski oldukça küçük yaşlara düştü. Bunun en büyük nedeni alınması gereken önlemlerin alınmamasıdır. Kalp krizini önlemek için riskten kurtulmak gerekiyor. Peki, kalp krizi ve kalp krizi riskini nasıl ortadan kaldırabiliriz? İşte, merak edilen tüm detaylar.

24.06.2021Sağlık
Macaristan Cumhurbaşkanı o yasayı onayladı

Macaristan Cumhurbaşkanı o yasayı onayladı

Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader, ülkede 18 yaşından küçükleri eşcinselliğe ve cinsiyet değişikliğine teşvik etmeyi yasaklayan ve uluslararası kamuoyunun tepki gösterdiği yasal düzenlemeyi onayladı.

24.06.2021Avrupa
Ünlü Youtuber için yakalama kararı

Ünlü Youtuber için yakalama kararı

Youtuber Fariz Bakhshaliyev, su satan bir çocuktan para istediği ve çocuğun da “Veririm tabii” dediği bir video yayınlamış, izleyenleri duygulandıran videonun kısa süre sonra kurgu olduğu ortaya çıkmıştı.

23.06.2021Gündem
Son dakika: Dilencilik videosu kurgu çıkmıştı YouTuber hakkında flaş gelişme: Yakalama kararı çıkartıldı

Son dakika: Dilencilik videosu kurgu çıkmıştı! YouTuber hakkında flaş gelişme: Yakalama kararı çıkartıldı

Azerbaycan uyruklu YouTuber Fariz Bakhshaliyev, 'Mizansen dilencilik' videosunu sosyal medya hesabından paylaşınca "halkın bir kesimini sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağıladığı" gerekçesiyle 1,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor. Azerbaycan uyruklu YouTuber hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

22.06.2021Gündem
Erkekti kadın oldu, şimdi olimpiyata gidiyor

Erkekti kadın oldu, şimdi olimpiyata gidiyor 

Laurel Hubbard oyunlar tarihinde yarışacak ilk trans sporcu olacak. Cinsiyet değiştirdikten sonra kadınlar kategorilerinde mücadele etmeye başlayan 43 yaşındaki Yeni Zelandalı sporcu, testosteron oranının belirlenen seviyenin altında olması sayesinde Tokyo vizesi aldı. Ülkesinin büyük destek verdiği Hubbard, bazı rakiplerinin ise eleştirisine maruz kaldı.

22.06.2021Spor Arena
Söz söz içinde

Söz söz içinde

Son dönem çalışmalarında dile odaklanan sanatçı Deniz Gül, SALT’ın ‘Ardışık’ programının ikinci sergisi ‘Kazı ve Yüzey’de, dili yontulacak ya da oyulacak birer malzemeymiş gibi ele aldığı çalışmalarına devam ediyor. Ancak bu yontma süreci, gizli olanı bulmaya yönelik bir çaba içermiyor. Gül’ün projeleri açık/gizli gibi karşıtlıkların ötesinde dilin o anlamları nasıl içerdiğine ve ürettiğine bakıyor.

21.06.2021Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

Kova burcunda dolunay: Özgürlük, bağımsızlık, eşitlik

Toplumdaki haksızlıklara, sosyal alanda oluşan adaletsizliklere karşı kayıtsız kalamayacağımız günler geliyor. İsyankâr davranabilir, kuralları yıkmak isteyebiliriz. Dolunayın etkilerini 21 Temmuz’dan 6 Ağustos’a kadar hissedeceğiz.

17.07.2021

Yüksek tansiyonu nasıl düzenlersiniz?

Kalp krizi veya felç gibi sonuçlara yol açabilen yüksek tansiyonla baş edebilmek için önce altındaki sebepleri anlamak gerekir. Aile hastalık geçmişinden uyku düzenine, egzersizden alkol kullanma şekline bazı günlük alışkanlıklarınız yüksek tansiyonun sorumlusu olabilir.

11.07.2021

CHP yeni kurduğu kadın derneğiyle sahneye çıkıyor

Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği son yıllarda Vatan Partisi’nin kontrolüne geçince, CHP ‘29 Ekim Kadınlar Derneği’ adıyla yeni bir kadın derneği oluşturdu ve başkanlığına eski Ankara milletvekili Av. Şenal Sarıhan getirildi.

7.07.2021

İyi bir sivil toplumcu olun

BABAM iyi bir sivil toplumcu oldu her zaman... Siyaset bize hep uzak oldu ama ailenin birçok ferdi toplumu ilgilendiren konuları kendine mesele yaptı.

7.07.2021

Anne ve çocuk ilişkisinde sanatın desteğini nasıl alabilirsiniz?

Çocuk psikolojisinin gelişiminde anne ve babayla kurulan ilişki büyük önem taşır. Ebeveynler, her ne kadar alışılmış toplumsal rollerin etkisiyle çocuklarıyla olan ilişkisini şekillendirmeye devam etse de hem annenin hem de babanın çocuklar üzerinde eşit derecede sorumluluk payı vardır. Sanat tarihindeki aile temalı resimlere bakıldığında da zaman zaman bu rol farklılıklarının belirginleştiği görülür.

5.07.2021