MENÜ

Başbakanlık

Başbakanlık ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Başbakanlık haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 45.563 Başbakanlık haberi bulunmuştur.

BAŞBAKANLIK

Türkiye başbakanı, Türkiye Cumhuriyeti'nde hükümetin başındaki kişinin makamıdır. Makamda oturan kişi ise Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti'nin başı ve Bakanlar Kurulu'nun başkanıdır. Şu anki başbakan Binali Yıldırım'dır. Kurduğu hükümet 63. Türkiye hükümetidir. Başbakan, görev süresi boyunca Çankaya Köşkü'nde ikâmet etmektedir.  

Cumhuriyet öncesi Türkiye'de "İcra Vekilleri Heyeti Reisi", Cumhuriyet sonrası "Başvekil" unvanları kullanılmıştır. 10 Ocak 1945'te anayasanın dili sadeleştirme kanunu uyarınca başvekil unvanı "başbakan"a çevrilmiştir.

Başbakanlık Haberleri

Netanyahu, danışmanında Kovid-19 çıkması nedeniyle karantinaya girdi

Netanyahu, danışmanında Kovid-19 çıkması nedeniyle karantinaya girdi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, danışmanlarından birinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testinin pozitif çıkması nedeniyle karantinaya girme kararı aldı.

30.03.2020Gündem
Telefonu Merkelin yüzüne kapattı Başbakanlık arayınca...

Telefonu Merkel'in yüzüne kapattı! Başbakanlık arayınca...

Almanya Başbakanı Merkel teşekkür amaçlı gönüllü itfaiyecileri telefonla aradı. Tulumbacıların reisi telefonun öbür ucunda “Ben Başbakan Merkel” diyen kadını bir korona şakası zannedip “Şimdi şaka zamanı değil” diyerek telefonu yüzüne kapattı. Sonra başbakanlık arayınca, tüm ekip kulaklarına inanamadı.

30.03.2020Avrupa
Kanada Başbakanının eşi Corona Virüsü atlattı

Kanada Başbakanı'nın eşi Corona Virüsü atlattı

Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun iki hafta önce yeni tip Corona Virüs (Kovid-19) tespit edilen eşi sağlığına kavuştu.

29.03.2020Dünya
30 yıllık hayat arkadaşını kaybetti

30 yıllık hayat arkadaşını kaybetti

Berlin Eyalet eski Başbakanı Klaus Wowereit hayat arkadaşı Dr. Jörn Kubicki’yi yitirdi. 55 yaşındaki nöroloji uzmanı Dr. Jörg Kubicki’nin uzun yıllardan beri akciğer rahatsızlığı vardı.

29.03.2020Avrupa
20 Nisan’a kadar yumuşama yok

20 Nisan’a kadar yumuşama yok

Başbakan Angela Merkel, halka yaptığı çağrıda koronavirüsle mücadelede destek istedi. Evinde karantina altında bulunan Merkel, burada yayınladığı geleneksel hafta sonu video mesajında alınan ciddi ve katı önlemlere uyan halkına teşekkür etti.

29.03.2020Avrupa
Hessen Maliye Bakanı Schaefer intihar etti

Hessen Maliye Bakanı Schaefer intihar etti

Almanya, Hessen Eyalet Maliye Bakanı Thomas Schaefer’in ölümüyle sarsıldı. 54 yaşındaki CDU’lu politikacının intihar ettiği belirtiliyor.

29.03.2020Avrupa
Kovid-19la mücadele eden İtalyada ihtiyaç sahiplerine yardım yapılacak

Kovid-19'la mücadele eden İtalya'da ihtiyaç sahiplerine yardım yapılacak

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede belediyelere ve ihtiyaç sahiplerine maddi yardım yapılacağını açıkladı.

28.03.2020Dünya
Adil Karaismailoğlu kimdir

Adil Karaismailoğlu kimdir?

Cumhurbaşkanı Kararı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan'ın yerine Bakan Yardımcısı Adil Karaismailoğlu atandı. Gerrçekleşen devir teslim töreni ile görevi devralan Adil Karaismailoğlu, Adil Karaismailoğlu, Karadeniz Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliğinden mezun olmasının ardından pek çok önemli görevde bulunmuştu. Peki, Adil Karaismailoğlu kimdir?

28.03.2020Gündem
Almanyada Kovid-19 tedbirleri 20 Nisana kadar sürecek

Almanya'da Kovid-19 tedbirleri 20 Nisan'a kadar sürecek

Almanya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle alınan tedbirlerin 20 Nisan'a kadar devam edeceği bildirildi.

28.03.2020Dünya
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına Adil Karaismailoğlu atandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na Adil Karaismailoğlu atandı

Cumhurbaşkanı Kararı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan'ın görevine son verilerek, yerine Bakan Yardımcısı Adil Karaismailoğlu atandı.

27.03.2020Gündem
KPSS alan bilgisi nedir KPSS A grubu ve KPSS B grubu arasındaki fark ne

KPSS alan bilgisi nedir? KPSS A grubu ve KPSS B grubu arasındaki fark ne?

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) duyuruları ardından en çok gündeme gelen konulardan biri de alan sınavı, A grubu ve B grubu ayrımı oluyor.Millî Eğitim Bakanlığının öğretmen kadrolarına başvuracakların sınavın Genel Yetenek-Genel Kültür ile Eğitim Bilimleri oturumlarına ve alanlarına bağlı olarak Öğretmenlik Alan Bilgisi Testine (ÖABT) katılmaları zorunlu tutuluyor. Peki, KPSS alan bilgisi nedir? KPSS A grubu ve KPSS B grubu arasındaki fark ne?

27.03.2020Gündem
Fransa o ilacın kullanılmasına izin verdi

Fransa o ilacın kullanılmasına izin verdi

Fransa’da sıtma tedavisinde başvurulan klorokinin yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı kullanılmasına izin verildi.

27.03.2020Avrupa
Fransada sıtma tedavisinde başvurulan klorokinin Kovid-19a karşı kullanımına izin

Fransa'da sıtma tedavisinde başvurulan klorokinin Kovid-19'a karşı kullanımına izin

Fransa'da sıtma tedavisinde başvurulan klorokinin yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı kullanılmasına izin verildi.

26.03.2020Dünya
Yekta Saraç kimdir İşte YÖK Başkanı Yekta Saraçın biyografisi

Yekta Saraç kimdir? İşte YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın biyografisi

2014 yılından bu yana Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı görevini yürüten Yekta Saraç, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun bir akademisyen, 2005'te YÖK Genel Kurul üyeliğine seçilen Saraç, bir dönem başkanvekilliği görevini de yürütmüştü. İşte, YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın biyografisi...

26.03.2020Gündem
Daha tehlike geçmeden ‘karantinayı yumuşatalım’ kavgası başladı

Daha tehlike geçmeden ‘karantinayı yumuşatalım’ kavgası başladı

Koronavirüsün hızla yayılmasını durdurmak için sosyal ve iş hayatına çok sıkı önlemler getiren Almanya’da bu sınırların yumuşatılması tartışması başladı. Ekonomi kuruluşları tekrar üretime geçmek için hükümete baskı yapıyor. Hükümet çıkış stratejisi üzerinde çalışma başlatırken, Dünya Sağlık Örgütü önlemlerin yumuşatılmasına karşı acil uyarılarda bulundu.

26.03.2020Avrupa
‘Süre dolunca önce gençler sokağa çıkacak’

‘Süre dolunca önce gençler sokağa çıkacak’

Başbakanlık Müsteşarı Helge Braun, internet üzerinden vatandaşların sorularını yanıtladı. Sorular arasında tuvalet kâğıdından ekonomiye, Merkel’in sağlık durumundan okullara kadar her şey vardı.

26.03.2020Avrupa
Adnan Menderes kimdir Adnan Menderes’in başbakanlık yaptığı yıllar

Adnan Menderes kimdir? Adnan Menderes’in başbakanlık yaptığı yıllar

Türkiye Cumhuriyeti'nin başbakanlığını yapmış, İstiklal Madalyası sahibi Türk siyasetçi, devlet adamı ve hukukçu olan Adnan Menderes’in hayatı merak ediliyor. Peki, Adnan Menderes kimdir, hangi dönem başbakanlık yaptı? İşte Adnan Menderes’in hayatı hakkında ve başbakanlık yaptığı yıllarla ilgili bilgiler...

23.03.2020Gündem
Merkel’e koronavirüs bulaştı mı

Merkel’e koronavirüs bulaştı mı?

Almanya Başbakanı Merkel, kendisine zatürre aşısı yapan doktora koronavirüs tanısı üzerine kendisine de bulaşmış olabileceği şüphesiyle evde karantinaya girdi. Başbakanlık Müsteşarı Helge Braun, “Merkel’e bulaşmadığından çok umutluyuz” dedi.

23.03.2020Avrupa
İtalya neredeyse tüm üretimi kesti

İtalya neredeyse tüm üretimi kesti

Dünya genelinde koronavirüsün (COVID-19) en çok can aldığı ülke olan İtalya’da hükümet, vakalarda gözlenen yüksek artışlar üzerine aldığı radikal kararlara yenisini ekledi. Ülkede stratejik ve gerekli olmayan tüm üretim faaliyetleri durduruldu.

23.03.2020Dünya
Tunusta Corona Virüs nedeniyle ölenlerin sayısı 3e yükseldi

Tunus'ta Corona Virüs nedeniyle ölenlerin sayısı 3'e yükseldi

Tunus'ta, yeni tip Corona Virüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3'e çıktı.

22.03.2020Dünya
Herkesin gözü bu toplantıda

Herkesin gözü bu toplantıda

Almanya’da halkın büyük çoğunluğu siyasi yetkililerin “Evde kalın! Zorunlu olmadığınız sürece dışarı çıkmayın” çağrılarına uydu. Cumartesi günü kentlerde in cin top oynadı. Ancak öte yandan koronavirüs vakaları sihirli 20 bin sınırını aştı. Hastaneler, uzmanlar ülke genelinde sokağa çıkma yasağı çağrılarını artırdı.

22.03.2020Avrupa
KKTC’de Başbakan Ersin Tatar ve bakanlar sağlık çalışanlarını alkışladı

KKTC’de Başbakan Ersin Tatar ve bakanlar sağlık çalışanlarını alkışladı

KUZEY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar ve bakanlar, corona virüs (Covid-19) nedeniyle sağlık çalışanlarını bir dakika boyunca alkışladı. O anlar görüntülendi.

21.03.2020Dünya
Bir kent daha yasakladı

Bir kent daha yasakladı

Almanya, koronavirüs yayılmasını yavaşlatmak için günlük hayatı önemli ölçüde kısıtlayan önlemler aldı. Ancak önlemlere rağmen koronavirüs hızla yayılıyor. 24 saat içinde yeni koronavirüs vakası 2 bin 800 civarında arttı. 15 bini aşkın vaka sayısıyla dünyada 5’inci sırada.

20.03.2020Avrupa
Kosova Başbakanı, İçişleri Bakanını Corona Virüsle ilgili panik yaydığı gerekçesiyle görevden aldı

Kosova Başbakanı, İçişleri Bakanı'nı Corona Virüs'le ilgili 'panik yaydığı' gerekçesiyle görevden aldı

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Kosova İçişleri ve Kamu Yönetimi Bakanı Agim Veliu'yu "başbakanın olağanüstü hal ilanı ile ilgili tutumuna karşı olduğu" ve "yeni tip Corona Virüs (Kovid-19) ile ilgili panik yaydığı" gerekçesiyle görevden aldı. Hükümet ortağı olan Kosova Demokratik Birliğinin (LDK) Genel Başkanı İsa Mustafa, Başbakan Kurti'nin kendisine danışmadan kararı aldığını belirterek, bu kararın kendisi ve partisi için kabul edilemez olduğunu belirtti.

18.03.2020Dünya
Kırgızistanda ilk Corona Virüs vakası tespit edildi

Kırgızistan'da ilk Corona Virüs vakası tespit edildi

Kırgızistan Sağlık Bakanı Kosmosbek Çolponbayev, ülkede ilk kez yeni tip Corona Virüs vakası tespit edildiğini duyurdu.

18.03.2020Dünya
Virüs Almanya’yı teslim alıyor

Virüs Almanya’yı teslim alıyor

Koronavirüse karşı sıkı tedbirler almakta geciken Almanya’da salgın hızla yayılıyor. Virüs bulaşanların sayısı günde binin üzerinde artarken, vaka sayısı 6 bine dayanırken, ölü sayısı ise 13 oldu. Diğer Avrupa ülkelerinin de aldığı sıkı önlemler karşısında baskı altında kalan Almanya, harekete geçti.

17.03.2020Avrupa
İtalya 25 milyar euroluk paketi onayladı

İtalya 25 milyar euroluk paketi onayladı

İtalya BaşbakanI Giuseppe Conte "Kimse kendini terk edilmiş hissetmemeli ve bu kararname bunu kanıtlıyor" dedi.

17.03.2020Ekonomi
KKTC’de Cumhurbaşkanlığı seçimleri koronavirüs nedeniyle erteleniyor

KKTC’de Cumhurbaşkanlığı seçimleri koronavirüs nedeniyle erteleniyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, 26 Nisan'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ertelenmesi yönünde bir görüş birliğinin oluştuğunu söyledi.

16.03.2020Gündem
Merkel’den, Türkçe alt yazılı koronavirüs mesajı

Merkel’den, Türkçe alt yazılı koronavirüs mesajı  

Almanya Başbakanlık ofisi, Başbakan Angela Merkel’in koronavirüs salgınına ilişkin açıklamalarının yer aldığı Türkçe alt yazılı bir video yayınladı.

16.03.2020Avrupa
KKTC Bakanlar Kurulundan corona virüse karşı ilave tedbirler

KKTC Bakanlar Kurulundan corona virüse karşı ilave tedbirler

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bakanlar Kurulu, olağanüstü toplanarak, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı ilave tedbirler aldı.

15.03.2020Dünya
İsrail Başbakanı Netanyahu, corona virüs testi yaptırdı

İsrail Başbakanı Netanyahu, corona virüs testi yaptırdı

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testi yaptırdığı bildirildi.

15.03.2020Dünya
İspanya Başbakanı Sanchezin eşi de Corona Virüsüne yakalandı

İspanya Başbakanı Sanchez'in eşi de Corona Virüsü'ne yakalandı

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez'in eşi Begona Gomez'in Corona Virüs testinin pozitif çıktığı belirtildi.

15.03.2020Dünya
Siz kendinizi yabancı hissediyor musunuz

Siz kendinizi yabancı hissediyor musunuz?

Daha önceki yazılarımdan birinde, Leipzig Üniversitesi bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Almanların yüzde 80’inin ülkede yaşayan Müslüman sayısının fazlalığı yüzünden, kendilerini, kendi ülkelerinde yabancı hissettiklerine yer vermiştim. Tabii, “Nasıl olur da 83 milyon nüfuslu Almanya’da, Almanlar ülkede yaşayan 4.5-4.7 milyon Müslüman yüzünden kendilerini kendi ülkelerinde yabancı hisseder?” diye de sormuştum.

14.03.2020Avrupa
Virüs lider dinlemiyor

Virüs lider dinlemiyor

Dünya genelinde 130 binden fazla kişide saptanan ölümcül yeni tip koronavirüs çok sayıda üst düzey siyasetçi ve devlet yetkilisine de bulaştı. Şu ana kadar koronavirüse rastlanan veya şüphe edilen devlet ve hükümet kademesinde yer alan isimler şöyle:

14.03.2020Dünya
Kanada Başbakanı, karantinadan halka seslendi

Kanada Başbakanı, karantinadan halka seslendi

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, eşi Sophie Gregoire Trudeau'nun Kovid-19 testinin pozitif çıkması sonrası girdiği karantinadan halka seslendi.

13.03.2020Dünya
Son dakika haberi: Corona virüs haberinde bir skandal da BBCden geldi: Yine Türkiye fotoğrafı...

Son dakika haberi: Corona virüs haberinde bir skandal da BBC'den geldi: Yine Türkiye fotoğrafı...

New York Times'ın ABD Başkanı Trump'ın açıklamalarını Türkiye fotoğrafıyla servis etmesinin ardından bugün de aynı skandala BBC imza attı.

13.03.2020Dünya
Son dakika haberi: Kanada Başbakanı Trudeaunun eşinde corona virüs tespit edildi

Son dakika haberi: Kanada Başbakanı Trudeau'nun eşinde corona virüs tespit edildi

Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun eşinde Kovid-19 tespit edildi. Justin Trudeau, herhangi bir hastalık belirtisi göstermemesi nedeniyle şu aşamada test yaptırmayacak ancak önlem amaçlı 14 gün karantinada kalacak

13.03.2020Dünya
Kanada Başbakanı Trudeau ve eşi, Kovid-19 şüphesiyle kendilerini karantinaya aldı

Kanada Başbakanı Trudeau ve eşi, Kovid-19 şüphesiyle kendilerini karantinaya aldı

Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun eşi Sophie Trudeau'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) belirtileri olduğu ve test sonuçları belli olana kadar Trudeau çiftinin kendini karantinaya aldığı belirtildi.

12.03.2020Dünya
İtalyada corona virüs kâbusu devam ediyor Ölü sayısı arttı

İtalya'da corona virüs kâbusu devam ediyor! Ölü sayısı arttı

İtalya'da yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) ölenlerin sayısı 189 kişi artarak, 1016'ya yükseldi.

12.03.2020Dünya
İtalyadan corona virüse 25 milyar euro

İtalya'dan corona virüse 25 milyar euro

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte "Bu paket hemen kullanmak için değil. Aksine bu acil durumun tüm zorluklarıyla yüzleşmek için 25 milyar avroluk olağanüstü bir kaynak ayırdık" dedi.

11.03.2020Ekonomi
Son dakika haberi: İtalya Başbakanı Conte açıkladı: Ülke genelinde uygulanacak

Son dakika haberi: İtalya Başbakanı Conte açıkladı: Ülke genelinde uygulanacak

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aldıkları önlemleri bütün ülke genelinde uygulayacaklarını ve ülkede serbest dolaşımı zorunlu haller dışında sınırlandırdıklarını belirterek, "Bütün ülkeyi kırmızı bölge ilan ediyoruz." dedi.

9.03.2020Dünya
Berlin’de PKKya karşı ikinci eylem

Berlin’de PKK'ya karşı ikinci eylem

Almanya’nın başkenti Berlin’de terör örgütü PKK tarafından kaçırılan Nilüfer T.’nin annesi Maide T., ikinci eylemini gerçekleştirdi. ‘Navende Kurdistaniyen li Berlin’ adlı derneğin karşısındaki eyleme kızı Nilüfer’in (20) fotoğrafıyla gelen acılı anne Maide T., Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İçişleri Bakanı Horst Seehofer’dan yardım istediğini belirten pankartlar açtı.

8.03.2020Avrupa
Son dakika açıklaması... UEFA açıkladı Koronavirüs İtalya-Türkiye maçını etkileyecek mi

Son dakika açıklaması... UEFA açıkladı! Koronavirüs İtalya-Türkiye maçını etkileyecek mi?

Çin'in ardından dünyaya yayılan koronavirüs (Covid-19) salgınının spora etkileri büyüyor. İtalya'da hayat durma noktasına gelirken Serie A başta olmak üzere, tüm karşılaşmaların 3 Nisan'a kadar seyircisiz oynanacağı açıklandı.

6.03.2020Futbol
İtalya, ABden bütçe esnekliği talep etti

İtalya, AB'den bütçe esnekliği talep etti

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte "İtalya'da virüs bulaşanların büyük bir bölümü iyileşiyor" - "Olağanüstü durumlar, olağanüstü önlemler gerektirir" dedi.

5.03.2020Ekonomi
Johnson, Macronla Suriye ve Kovid-19u görüştü

Johnson, Macron'la Suriye ve Kovid-19'u görüştü

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Suriye'deki mevcut durumu, özellikle de İdlib'deki çatışmalara son verilmesi için neler yapılabileceğini ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını ele aldı.

4.03.2020Dünya
İkinci kez Thüringen Başbakanı

İkinci kez Thüringen Başbakanı

Almanya’nın Thüringen Eyaleti’nde Meclis’ten güvenoyu alan 64 yaşındaki Sol Parti’li Bodo Ramelow, ikinci kez başbakan seçildi.

4.03.2020Avrupa
Namağlup TEK Şampiyon...

Namağlup TEK Şampiyon!...

Türkiye'nin en köklü spor kulüplerinden Beşiktaş, 117. kuruluş yılını kutluyor.

4.03.2020Avrupa
İngiltere Başbakanı Johnson: Corona Virüsü tokalaşmamı engellemeyecek

İngiltere Başbakanı Johnson: 'Corona Virüsü tokalaşmamı engellemeyecek'

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, dünyaya yayılan korona virüsünün insanlarla tokalaşmasını engellemeyeceğini söyledi.

3.03.2020Dünya

Yazar Sonuçları

İki Ülkede Seçim

Geçen hafta Türkiye’nin İdlib, Dünya’nın ise Korona virüsü salgınına odaklandığı bir dönemde İsrail’de 2 Mart tarihinde Parlamento seçimi yapıldı. ABD’de ise eyalet düzeyinde gerçekleştirilen ön seçimlerle Demokrat Parti’nin Başkan adayını seçme süreci büyük ölçüde hızlandı.

11.03.2020