EKSTRA
MENÜ

Akciğer

Akciğer ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Akciğer haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 11.840 Akciğer haberi bulunmuştur.

Akciğer Haberleri

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Akbaş, koronavirüse yakalandı

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Akbaş, koronavirüse yakalandı

SAMSUN'da Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Doç.Dr. Hayati Akbaş, koronavirüse yakalandığını sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

26.08.2020Gündem
Vatandaştaki rehavet filyasyonda vakadan çok temaslı takibine yol açtı

Vatandaştaki rehavet filyasyonda vakadan çok temaslı takibine yol açtı

Salgının başladığı Mart ayından bu yana vaka ve temaslı takibi yapan filyasyon ekipleri, vatandaşın artık koruyucu önlemlere dikkat etmemesi nedeniyle pozitif vakadan çok temaslıların takibi ile mesai harcıyor. Pandeminin altıncı ayında İstanbul’daki filyasyon ekiplerinin içinde nefes almanın bile zor olduğu koruyucu ekipmanlarla Ağustos sıcağında dahi devam eden Kovid mücadelesini Demirören Haber Ajansı (DHA) görüntüledi.

26.08.2020Gündem
DMD hastalığı nedir Nedenleri, belirtileri, tedavisi

DMD hastalığı nedir? Nedenleri, belirtileri, tedavisi

Erkek çocuklarda ortaya çıkan bir kas hastalığı olan Duchenne Musküler Distrofisi (DMD), 3500-4000 çocuktan birinde görülen bir sorun. Hastalığın bu nedenle yeterince tanınmadığına işaret eden Çocuk Nörolojisi Uzmanı Prof. Dr. Haluk Aydın Topaloğlu, çocuklarda geç yürümenin hastalığın ön belirtisi olduğunu söyledi.

Fenerbahçede yeni transferler Sinan Gümüş ve Filip Novak sağlık kontrolünden geçti

Fenerbahçe'de yeni transferler Sinan Gümüş ve Filip Novak sağlık kontrolünden geçti

Fenerbahçe'nin yeni transferleri Sinan Gümüş ve Filip Novak, sağlık kontrolünden geçti.

24.08.2020Futbol
Koronavirüsten korunmak için çocuklar maske takmalı mı

Koronavirüsten korunmak için çocuklar maske takmalı mı?

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "2 yaşın altındaki çocuklara maska önermiyoruz ama 2 yaşın üzerindeki çocuk takabiliyorsa takmasında yarar var. Çocuk, takabildiği yaşta maske takmalı" dedi.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhandan çocuklarla ilgili çok önemli uyarı

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan çocuklarla ilgili çok önemli uyarı

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "2 yaşın altındaki çocuklara maske önermiyoruz; ama 2 yaşın üzerindeki çocuk takabiliyorsa takmasında yarar var. Çocuk, takabildiği yaşta maske takmalı" dedi.

24.08.2020Gündem
İlerleyen yaşlarda daha sık rastlanıyor Bu belirtilere dikkat

İlerleyen yaşlarda daha sık rastlanıyor! Bu belirtilere dikkat

Nefes darlığı, çabuk yorulma gibi şikayetler genellikle solunum yolu hastalıkları ile ilişkilendirilirken kalp hastalıkları gözardı edilebiliyor. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bilal Boztosun: "Kalp yetmezliği genellikle altta yatan başka hastalıklar sonucu gelişir. Erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülen kalp yetmezliğine ilerleyen yaşla beraber daha sık rastlanır. En sık karşılaştığımız belirtiler; nefes darlığı, çabuk yorulma, halsizlik, ödem, iştahsızlık, öksürük, karında şişlik, çarpıntı, bayılma olarak sayılabilir" dedi.

24.08.2020Sağlık
Sağlık Bakanı Koca örnek göstermişti O sağlıkçı çift konuştu…

Sağlık Bakanı Koca örnek göstermişti! O sağlıkçı çift konuştu…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın örnek gösterdiği koronavirüsü yenerek görevlerinin başına dönen sağlıkçı çift konuştu.

23.08.2020Gündem
6. Sınıf Fen Bilgisi Sağlıkta Kullanılan Teknolojiler konu anlatımı

6. Sınıf Fen Bilgisi Sağlıkta Kullanılan Teknolojiler konu anlatımı

Teknolojik ürünlerin sağladığı avantajlardan birçok alanda faydalanırız. Bu alanlardan biri olan sağlıkta da farklı özelliklere sahip birçok teknolojik alet kullanılmaktadır. 6.sınıflar için sağlıkta kullanılan teknolojiler konusunu maddeler halinde anlattık.

21.08.20206. SINIF
6. Sınıf Fen Bilgisi Organ Bağışı konu anlatımı

6. Sınıf Fen Bilgisi Organ Bağışı konu anlatımı

Başka insanların hayatlarını kurtarabilmek için organ bağışı yapmak çok önemlidir. Vücudumuzdaki birçok farklı organ günümüzde organ nakli için kullanılabilmektedir. Şimdi organ bağışını ele alacağız ve ne olduğunu öğrenerek önemini inceleyeceğiz. İşte 6. sınıf fen bilgisi organ bağışı konu anlatımı.

21.08.20206. SINIF
Aile hekimlerinden 65 yaş ve üzeri vatandaşlara zatürre aşısı tavsiyesi

Aile hekimlerinden 65 yaş ve üzeri vatandaşlara zatürre aşısı tavsiyesi

AİLE Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN) Başkanı ve Aile Hekimi Dr. Gürsel Özer, özellikle solunum yollarında tutulmaya yol açan zatürreye karşı 65 yaş ve üzeri vatandaşlara aşı yaptırmaları tavsiyesinde bulundu. Dr. Özer, "65 yaş üzerinde pnömoni geçirme riski çok fazla aşı bu riski azaltıyor. 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 65 yaş altında olup kronik rahatsızlığı olanlar bu aşıyı yaptırsınlar" diye konuştu.

20.08.2020Gündem
Böyle vicdansızlık görülmedi 2.5 yaşındaki çocuğunun akciğer cihazını çaldı

Böyle vicdansızlık görülmedi! 2.5 yaşındaki çocuğunun akciğer cihazını çaldı!

Okmeydanı Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nde görev yapan diş doktorunun odasından 2.5 yaşındaki çocuğunun kullandığı “yapay akciğer cihazını” çalan vicdansız hırsız, özel ekip kurarak dedektif gibi iz süren Kağıthane polisi tarafından kısa sürede kıskıvrak yakalandı. Hırsızlık anı kameralara yansırken, adliyeye sevk edilen suç makinesi şahıs tutuklanarak cezaevine gönderildi.

20.08.2020Gündem
Koronavirüsle mücadele eden doktor: Tanık olduklarımı gören biri evden dışarı çıkmazdı

Koronavirüsle mücadele eden doktor: Tanık olduklarımı gören biri evden dışarı çıkmazdı

Koronavirüs vakalarının arttığı Diyarbakır'da pandemi hastanesine dönüştürülen Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli Anestezi ve Yoğun Bakım Uzmanı Yardımcı Doç. Dr. Hakan Akelma, yoğun bakımdaki hastalarıyla yaşadıklarını anlattı. "Benim tanık olduklarımı gören biri, evden dışarı çıkmazdı" diyen Akelma, koronavirüse yakalanan ablasının tomografisini de paylaşarak virüsün akciğerde yarattığı tahribatı gösterdi. Akelma, "Ölmek istemiyorum" diyerek yatağı parçalayan hastasının da yaşamını yitirdiğini söyledi.

19.08.2020Gündem
Zeytinyağındaki skualenin böbreklere iyi geldiği ortaya çıktı

Zeytinyağındaki skualenin böbreklere iyi geldiği ortaya çıktı

Dokuz Eylül Üniversitesinden bir grup bilim insanı, zeytinyağının içeriğinde bulunan skualen adlı maddenin böbrek hasarını azalttığını saptadı.

18.08.2020Aile
Düğün yapacaklara uyarı: Düğünden değil ama halaydan vazgeçin

Düğün yapacaklara uyarı: Düğünden değil ama halaydan vazgeçin

Başhekim Prof. Dr. Mehmet Akdağ, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemlerine ilişkin, "Düğünler mutlaka açık havada ve sosyal mesafeyi koruyarak yapılmalı hatta düğün sahibi sorumluluk alarak maskeleri dağıtıp, masaların arasını en az 2 metre uzakta yapılmasını planlamalı. Buna uymazsak düğünümüz acıya, taziyeye dönüşebilir. Düğünden değil ama halaydan vazgeçin" dedi.

18.08.2020Sağlık
Şarbon nedir ve hayvanlardan insanlara bulaşır mı

Şarbon nedir ve hayvanlardan insanlara bulaşır mı?

Hayvanlarda görülen şarbon hastalığı, ülkemizde çoban çıbanı ve karakabarcık gibi isimlerle adlandırılır. Hayvanlar arasında salgınlara neden olarak ölümlere yol açan şarbon hastalığına Bacillus anthracis isimli bakteri neden olur. Böcek ısırığına benzer biçimde kabarık, kaşıntılı bir şişlikle kendisini gösteren hastalık hayvanlardan insanlara bulaşabilir. Peki, şarbon hastalığı nedir? İşte, şarbon belirtileri ve hastalıkla ilgili ayrıntılı bilgiler.

17.08.2020Sağlık
Uzmanlar pandemi sürecinde grip aşısını yaptırmayı tavsiye ediyor

Uzmanlar pandemi sürecinde grip aşısını yaptırmayı tavsiye ediyor

Covid-19’da olduğu gibi viral salgın hastalıklarla mücadelede en büyük yardımcı unsurun aşılar olduğunu belirten İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Kutlu, sonbaharda mevsimsel gribin pandemi sürecinde etkili olarak sağlık sistemini zora sokmaması için risk grubundakilerin yanı sıra gençlere de grip aşısı olmalarını önerdi.

17.08.2020Sağlık
Sivassporda 7 futbolcu sağlık kontrolünden geçti

Sivasspor'da 7 futbolcu sağlık kontrolünden geçti

Süper Lig ekiplerinden Demir Grup Sivasspor'da yeni sezon öncesi sağlık kontrollerine devam edildi.

15.08.2020Futbol
7. Sınıf Sosyal Bilgiler Küresel Sorunlar Ve Çözümleri konu anlatımı

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Küresel Sorunlar Ve Çözümleri konu anlatımı

2020 yılında dünya ülkelerinin tamamını ilgilendiren birçok sorun vardır. Küresel çaptaki bu problemler çevre kirliliği, açlık, kıtlık, AIDS ve küresel ısınma başlıkları altında toplanabilir. 7. sınıflar için küresel sorunları çözümleri ile birlikte anlattık.

14.08.20207. SINIF
Kaçış sendromu hastalığı nedir, belirtileri nelerdir

Kaçış sendromu hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?

Kaçış sendromu hastalığı basında özellikle Mehmet Ali Erbil'in geçirdiği rahatsızlığın ardından çok konu olmuş ve vatandaşlar tarafından merak edilmişti. Peki Kaçış sendromu nedir, ne demektir? ve bu rahatsızlık neden meydana gelir? İşte detaylar

14.08.2020Sağlık
Türk tiyatrosunun ustası: Müşfik Kenter

Türk tiyatrosunun ustası: Müşfik Kenter

Kent oyuncularının kurucularından, sinema ve tiyatro oyuncusu, seslendirme sanatçısı Müşfik Kenter, ölümünün 8. yılında anılıyor.

14.08.2020Keyif
Gebelik şekerinden kurtulmak mümkün mü

Gebelik şekerinden kurtulmak mümkün mü?

Gebelik şekeri hastalığı için sadece diyet ve egzersiz ile birlikte ideal kan şekerine ulaşmanın mümkün olduğunu belirten Kadın Doğum Uzmanı Dr. Emine Karhan Demir, diyet ve egzersize rağmen ideal kan şekeri sağlanamayan durumlarda insülin tedavisine başlandığını ifade etti.

Sergen Yalçın sağlık kontrolünden geçti

Sergen Yalçın sağlık kontrolünden geçti

Beşiktaş Teknik Direktörü Sergen Yalçın, yeni sezon hazırlıkları kapsamında sağlık kontrolünden geçti.

14.08.2020Futbol
Kronik solunum rahatsızlıkları salgın döneminde ihmal edilmemeli

Kronik solunum rahatsızlıkları salgın döneminde ihmal edilmemeli

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nurhayat Yıldırım, tüm dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan COVID-19 salgını başta olmak üzere tüm salgın dönemlerinde, kronik solunum hastalıkları olanların daha dikkatli olmaları ve tedavilerini aksatmamaları gerektiğini belirtiyor.

13.08.2020Sağlık
Tırnak mantarı ve batmaları

Tırnak mantarı ve batmaları

Özellikle ayak tırnaklarında oluşan mantar ve batmalara dikkat etmelisiniz. Bunlar, bir iç organ hastalığının belirtisi olma olasılığının yanı sıra çok çabuk diğer tırnaklarınıza da bulaşabilme özelliğine sahiptir. Dermatolog Dr. Neslihan DOLAR yazdı.

13.08.2020Sağlık
Yapay zeka koronavirüs ile mücadelede nasıl rol oynuyor

Yapay zeka koronavirüs ile mücadelede nasıl rol oynuyor?

Yapay Zeka (AI) ve Makine Öğrenimi (ML) COVID-19 krizinin anlaşılmasında ve krizle mücadelede nasıl bir rol oynuyor?

13.08.2020Teknoloji
Fenerbahçe Öznur Kabloda sağlık kontrolleri başladı

Fenerbahçe Öznur Kablo'da sağlık kontrolleri başladı

Fenerbahçe Öznur Kablo Kadın Basketbol Takımı'nda sağlık kontrolleri başladı.

12.08.2020Basketbol
Son Dakika Transfer Haberleri | Fabrice NSakala resmen Beşiktaşta

Son Dakika Transfer Haberleri | Fabrice N'Sakala resmen Beşiktaş'ta!

Beşiktaş, Aytemiz Alanyaspor ile sözleşmesi sona eren Fabrice N'Sakala'yı kadrosuna kattığını duyurdu.

12.08.2020Futbol
Sivassporda Samassa ve Barış Yardımcı sağlık kontrolünden geçti

Sivasspor'da Samassa ve Barış Yardımcı sağlık kontrolünden geçti

Süper Lig ekiplerinden Demir Grup Sivasspor'da yeni sezon öncesi sağlık kontrollerine devam edildi.

12.08.2020Futbol
Beşiktaşta sağlık kontrolleri sürüyor

Beşiktaş'ta sağlık kontrolleri sürüyor

Beşiktaş'ta yeni sezon öncesi rutin sağlık kontrolleri devam ediyor.

12.08.2020Futbol
Beşiktaşta sağlık kontrolleri sürüyor

Beşiktaş'ta sağlık kontrolleri sürüyor

Beşiktaş'ta 8 futbolcu sağlık kontrolünden geçti.

11.08.2020Futbol
Fenerbahçede sağlık kontrolleri tamamlandı

Fenerbahçe'de sağlık kontrolleri tamamlandı

Fenerbahçe Kulübü, futbol takımının sağlık testlerinin tamamlandığını açıkladı.

10.08.2020Futbol
Erken dönemde pek fark edilmeyebiliyor Bu belirtilere dikkat

Erken dönemde pek fark edilmeyebiliyor! Bu belirtilere dikkat

Kronik Obstrüktif (Tıkanan) Akciğer Hastalığı yani KOAH ile ilgili önemli bilgiler veren Göğüs Hastalıklar'ından Prof. Dr. M. Emin Akkoyunlu “KOAH sinsi seyreden bir hastalıktır. Aslında aylar yıllar içinde yokuş gibi, merdiven gibi yüksek eforlar sırasında yaşanan sıkışıklık, hastayı bu eforları yapmaktan alıkoymuş ve sessizce alışmasını sağlamıştır. Hasta bu kaybın ve kısıtlamanın farkında değildir” dedi.

10.08.2020Sağlık
Lal Taşı Nedir, Nerelerde Ve Nasıl Bulunur Lal Taşı Nasıl Anlaşılır Özellikleri Ve Faydaları

Lal Taşı Nedir, Nerelerde Ve Nasıl Bulunur? Lal Taşı Nasıl Anlaşılır? Özellikleri Ve Faydaları

İlgi çekici değişik renkleri ile toprağa uyumlu olan taşlardan birisidir. Lal taşının sevgi ve şefkatin sembolü olduğu dile getirilir. Pek çok özelliği ve önemli yararları ile değişik amaçlar için kullanılan bir taştır. Lal taşı nedir, nerelerde ve nasıl bulunur? Lal taşı nasıl anlaşılır? Özellikleri ve faydaları konularına ilişkin işte detaylar.

10.08.2020İyi Yaşam
Beşiktaşta sağlık kontrolleri başladı

Beşiktaş'ta sağlık kontrolleri başladı

Beşiktaş Erkek Basketbol Takımı'nda 5 oyuncunun sağlık kontrolünden geçirildiği duyuruldu

10.08.2020Basketbol
Diyafram yüksekliği nedir Belirtileri ve tedavi şekilleri

Diyafram yüksekliği nedir? Belirtileri ve tedavi şekilleri

Yetişkinlerde nadir görülen bir rahatsızlık olan diyafram yüksekliğinin en belirgin özelliği nefes darlığı… Çoğu zaman tesadüfen tanısı konulan hastalıkta nefes darlığı şikayeti başka bir rahatsızlıktan kaynaklanmıyor ise mutlaka diyafram yüksekliği açısından da değerlendirilip tedavi edilmeli.

10.08.2020Sağlık
Sağlık Bakanı Koca, koronavirüse yakalanan doktorun mesajını paylaştı

Sağlık Bakanı Koca, koronavirüse yakalanan doktorun mesajını paylaştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanan bir hekimin mesajını paylaştı.

10.08.2020Gündem
Serena Williams, ABD Açıka katılmayı planlıyor

Serena Williams, ABD Açık'a katılmayı planlıyor

Kariyerinde 23 grand-slam şampiyonluğu bulunan ABD'li kadın tenisçi Serena Williams, sağlık sorunları yaşamasına rağmen ABD Açık (US Open) turnuvasına katılmayı planladığını söyledi.

9.08.2020Tenis
Fenerbahçede Igor Kokoskov sağlık kontrolünden geçti

Fenerbahçe'de Igor Kokoskov sağlık kontrolünden geçti

Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımı Başantrenörü Igor Kokoskov, sağlık kontrolünden geçirildi.

8.08.2020Basketbol
Beşiktaş’ta sağlık kontrolleri başladı

Beşiktaş’ta sağlık kontrolleri başladı

Beşiktaş Kulübü, yeni sezon öncesi gerçekleştirilen rutin sağlık kontrollerinin başladığını duyurdu

7.08.2020Futbol
Eş dosttan duyduğunuz bu bilgilere sakın kulak asmayın

Eş dosttan duyduğunuz bu bilgilere sakın kulak asmayın

Hamile olduğunuzu öğrendiniz! Heyecan ve mutlulukla birlikte korku ve anksiyete de sizinle olacak. Özellikle de ilk hamileliğiniz ise! Daha önce tecrübe etmediğiniz 40 haftalık bir yolculuğun başındasınız. Merak duygusuyla beraber internetten, kitaplardan ve çevrenizdeki tecrübeli kişilerden bazı soruların cevaplarını aramaya başladınız. Peki eş dosttan duyduğunuz öneriler gerçekten doğru mu, yoksa sizi yanlışa sürükleyebilen efsaneler mi?

Yazar Sonuçları

Boyun Ağrınız Mı Var? Nedeni ve Tedavisi Ne Olabilir?

Boyun, baş ile vücut arasındaki bağlantıyı sağlar. Başımızı destekler ve dengeli pozisyonda tutar. Başın birçok yöne rahat hareket etmesini sağlar. Kafadan gövdeye geçen büyük damarları, omuriliği, kola giden sinirleri korumakla görevlidir. Boyun, vücuttaki en karmaşık eklem yapısına sahiptir ve omurganın en hareketli parçasıdır.

26.08.2020

Sinsi tehdit: Sessiz taşıyıcılar

COVID-19 enfeksiyonunun yaygınlaşması ve pandemiyle mücadelede başarısız kalmamızda sessiz taşıyıcılar en az hastalar kadar önemli bir belirleyici oldu.

20.08.2020

Sokak Lambaları Meme Kanserini mi Tetikliyor?

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Meme kanseri gelişiminde; genetik faktörler, kalitesiz gıdalar ile kötü beslenme ve şişmanlık, fiziksel aktivitenin az olması, doğurganlığın az olması gibi kişiye ait özelliklerin yanı sıra çevresel faktörlerin de kanser gelişiminde tetikleyici özelliği olabileceği düşünülmektedir. Bu çevresel faktörlerden birinin, toplumda az bilinen, yapay gece aydınlatma ışığına (ingilizce; ALAN) fazla maruz kalmanın olabileceği son yapılan çalışmalarda ortaya konulmuştur.

19.08.2020

Zatürre aşısı yaptıralım mı

Özellikle 65 yaşı geçenler için zaten önemli bir korunma yöntemi olan zatürre aşısı, COVID-19 pandemisi nedeniyle sağlık gündemimizin ana maddelerinden biri haline geldi.

15.08.2020

Grip ile koronayı karıştırmamak için aşı şart

Mevsimsel grip dönemi kapıda. Uzmanlar endişeli. Zira, koronavirüs ile influenza belirtileri; ateş, öksürük, nefes darlığı gibi, hemen hemen aynı. Dolayısıyla her iki hastalık karıştırılabilir. Grip olan kişiler ‘Korona oldum’ diye hastanelere başvurabilir. Aynı şekilde grip olan hastaya da koronavirüs tedavisi uygulanması olası. O nedenle uzmanlar bu kış 6 aylıktan büyük herkese grip aşısı öneriyor. İşte görüşler...

14.08.2020

Bu işin şakası yok biraz daha gayret

Birçok insan hem normalleşmek, para kazanmak için işe gitmek, sosyalleşmek için dışarı çıkmak istiyor, hem de en basit 3 kurala, ‘maske-mesafe-hijyen’e uymuyor. “Pandemi bitmedi, söylemekten dilimizde tüy bitti” diyen uzmanlar bu gidişle kısıtlamaların yeniden uygulanacağını belirtirken, vakaların artmaması için ‘son çağrı’ yaptı.

11.08.2020