EKSTRA
MENÜ

Akciğer

Akciğer haberleri sayfasında güncel ve son dakika Akciğer hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 12.807 Akciğer haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Akciğer Haberleri

Rusyada 3üncü dalga uyarısı Akciğer daha çabuk iflas ediyor

Rusya'da 3'üncü dalga uyarısı! Akciğer daha çabuk iflas ediyor

Koronavirüs salgınında Delta varyantı dahil bir dizi mutasyonun gözlendiği Rusya’dan önemli uyarı geldi.

20.07.2021Dünya
SFT nedir ve nasıl yapılır SFT (Solunum fonksiyon testi) normal değerleri ve teknik özellikleri

SFT nedir ve nasıl yapılır? SFT (Solunum fonksiyon testi) normal değerleri ve teknik özellikleri

Sağlık açısından en önemli testler arasında SFT gelmektedir. Özellikle tıbbi açıdan bu kısaltmanın ne anlama geldiği pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Peki SFT nedir ve nasıl yapılır? SFT (Solunum Fonksiyon Testi) normal değerleri ve teknik özellikleri üzerine tüm detaylar.

19.07.2021Araştırma
Sivassporun yeni transferi Dimitrios Goutas sağlık kontrolünden geçti

Sivasspor'un yeni transferi Dimitrios Goutas sağlık kontrolünden geçti!

Süper Lig ekiplerinden Demir Grup Sivasspor'un yeni transferi Yunan oyuncu Dimitrios Goutas, sağlık kontrolünden geçti.

17.07.2021Futbol
Parankim nedir ve parankim ekosu ne demek Parankimal nodül nedir ve kanser midir

Parankim nedir ve parankim ekosu ne demek? Parankimal nodül nedir ve kanser midir

Genel bir durum olarak farklı muayeneler sırasında fark edilmekte olan rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Parankim ya da parankimal oluşumların farklı etkileri oluşabilmektedir. Bu durumların incelenmesinde ve testlerin yapılması gerekmektedir. İyi huylu ve kötü huylu olma seçenekleri bulunmaktadır. Bu nedenle nodüllerin incelenmesi ve biyopsi ihtiyacı olabilmektedir. Parankimal oluşumların akciğer kanserine etkisi nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

15.07.2021Araştırma
Bronkoskopi nedir ve nasıl yapılır Bronkoskopi neden yapılır ne kadar sürer

Bronkoskopi nedir ve nasıl yapılır? Bronkoskopi neden yapılır ne kadar sürer

Bronkoskopi özellikle belirli bir nedenden dolayı yapılacak muayene konusunda önemli bir tekniktir. Aynı zamanda bu tekniğin ne olduğunu öğrenmek isteyen pek çok kişi internet üzerinden de bilgi almaya çalışıyor. Peki, bronkoskopi nedir ve nasıl yapılır? Bronkoskopi neden yapılır ne kadar sürer? İşte tüm detaylar.

14.07.2021Araştırma
Sıcak çarpmasına maruz kaldıysanız bunları yapın Sıcak çarpmasına karşı bu 9 kurala dikkat

Sıcak çarpmasına maruz kaldıysanız bunları yapın! Sıcak çarpmasına karşı bu 9 kurala dikkat

Aşırı sıcaklar ve yüksek nemin göz açtırmadığı bu yaz günlerinde ‘sıcak çarpması’ deyip geçmemek, çok dikkatli olmak gerekiyor. Zira tedavi edilmeyen sıcak çarpması beyin, kalp, böbrekler ve kaslara hızla zarar vererek, hatta beyin kanamasına yol açarak hayati riske neden olabiliyor. Nöroloji Uzmanı Dr. Nebahat Bilici sıcak çarpmasına karşı ihmale gelmez 9 kuralı anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

14.07.2021Sağlık
Amipli dizanteri nedir, nasıl bulaşır Amipli dizanteri belirtileri ve tedavisi

Amipli dizanteri nedir, nasıl bulaşır? Amipli dizanteri belirtileri ve tedavisi

Orta ve Güney Amerika, Batı ve Güney Afrika ve Güney Asya'daki tropik bölgelerde yaygın olan Amipli dizanteri, kalın bağırsağın paraziter bir hastalığıdır. Kirli su ve besinler yoluyla oral yoldan bulaşan dizanteri şeklidir. Hastalığa sebep olan tek hücreli bir amip olduğu için adına amipli dizanteri denmektedir. Peki, Amipli dizanteri nedir, nasıl bulaşır? Amipli dizanteri belirtileri ve tedavisi…

13.07.2021Sağlık
74. Cannes Film Festivaline Bella Hadidin altın akciğer kolyesi damga vurdu

74. Cannes Film Festivali'ne Bella Hadid'in "altın akciğer" kolyesi damga vurdu

74. Cannes Film Festivali'ne katılan ünlü manken Bella Hadid'in kırmızı halıda taktığı Schiaparelli imzalı "altın akciğer" temalı kolyesi moda dünyasının gündemine oturdu.

12.07.2021Magazin
Geliştirdiği kanser ilacının klinik çalışmaları başladı... ‘Araştırma devam etsin diye cihazları kendim tamir ettim’

Geliştirdiği kanser ilacının klinik çalışmaları başladı... ‘Araştırma devam etsin diye cihazları kendim tamir ettim’

Rana Sanyal’ın öncülüğünde kurulan biyoteknoloji girişimi RS Research’ün geliştirdiği akıllı, hedefli kanser ilacı, faz-1 klinik çalışması için gönüllüleri kabul etmeye başladı. İlacın mucidi Rana Sanyal: “Dünyada bunları başaran insanların bizden farkı yok diyerek bu noktaya gelmeyi başardık.”

11.07.2021Hürriyet Pazar
Ses kısıklığına ne iyi gelir Ani ses kısıklığı neden olur, nasıl geçer Ses kısılmasının nedenleri ve bitkisel tedavisi

Ses kısıklığına ne iyi gelir? Ani ses kısıklığı neden olur, nasıl geçer? Ses kısılmasının nedenleri ve bitkisel tedavisi

Çevresel ya da bazı hastalıklar ile ortaya çıkan ses kısıklığı, psikolojik nedenler ve alerjiden de kaynaklı her yaştan kişide görülebilen sağlık sorunlarında biridir. Ses kısıklığı grip nezle gibi hastalıklar gibi belirtilerle ortaya çıkabilirken, bazı durumlarda ses kısıklığının altında ciddi rahatsızlıklar yatabilir. Peki, ses kısıklığına ne iyi gelir, nasıl geçer? İşte, ani ses kısıklığı nedenleri ve tedavisi hakkında merak edilen bilgiler.

9.07.2021Sağlık
Meyve ve sebzelerin üzerindeki tehlike: Yıkamak da yetmiyor | Nasıl kurtulacağız

Meyve ve sebzelerin üzerindeki tehlike: Yıkamak da yetmiyor | Nasıl kurtulacağız?

Meyve ve sebzelerin üzerindeki tarımsal ilaç kalıntıları sağlığımızı tehdit ediyor. Karbonatlı, limonlu, sirkeli su, bu maddenin temizlenmesi için yeterli mi? Peki hangi meyve ve sebzeler daha riskli, hangileri güvenli? 10 soruda inceledik...

9.07.2021Gündem
Koronavirüs atlatan bin hasta tarandı Sonuçlar çok çarpıcı: Yüzde 30unda yoğun saç dökülmesi...

Koronavirüs atlatan bin hasta tarandı! Sonuçlar çok çarpıcı: Yüzde 30'unda yoğun saç dökülmesi...

Koronavirüs geçiren hastalarda hastalık sonrası etkiler çok merak ediliyor. Şikayetlerin başında saç dökülmesi geliyor. Bu konuda bir açıklama da Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi ve Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zekayi Kutlubay'dan geldi. Saç dökülmesi problemi yaşayan yaklaşık binin üzerinde hastayı taradıklarını söyleyen Kutlubay, ''Koronavirüs geçirenlerin yüzde 25 ila 30'unda saç dökülmesi görülüyor. Son 6-8 ay içerisinde koronavirüs geçiren kişilerde özellikle 2 ay sonra saç dökülmesinde artış, yoğun saç dökülmesi görülmeye başladı. Bu dökülme ortalama 3 ay, bazılarında ise 4 ay devam edebilir'' dedi. Kutlubay, bu dökülmelerin kalıcı olmadığını, hastalıktan sonraki 8'inci aydan sonra dökülen saçların çıkmaya başladığını belirtti.

7.07.2021Gündem
Son dakika haberler... Bakan Koca duyurdu.. Delta plus varyantı Türkiyede... 3 ilde görüldü..

Son dakika haberler... Bakan Koca duyurdu!.. Delta plus varyantı Türkiye'de... 3 ilde görüldü..

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 100.000 nüfusa karşılık gelen il il koronavirüs vaka sayılarını açıkladı. Bakan Koca, delta plus varyantının 3 farklı ilde 3 kişide görüldüğünü duyurdu. Bakan Koca bu illerden birinin İstanbul olduğunu belirtti. Delta plus varyantının Türkiye'de görülmesiyle vatandaşlar 'Delta plus varyantı nedir?' , 'Delta plus varyantı aşıdan kaçabilir mi?' sorularının yanıtlarını merak ediyor. İşte Türkiye'de de görülen delta plus varyantına ilişkin önemli veriler...

7.07.2021Gündem
İlacımı verin

İlacımı verin

ZONGULDAK Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nden emekli Muhammet Arslancık (64), 2016’da akciğer kanseri olduğunu öğrendi. Tedavisine başlanan Arslancık, bugüne kadar kullandığı ilaçların yanı sıra 21 kez kemoterapi, 11 kez de ışın tedavisi aldı.

7.07.2021Gündem
Arsenik Nedir, Nereden Alınır Arsenik İnsana Zararları Nelerdir

Arsenik Nedir, Nereden Alınır? Arsenik İnsana Zararları Nelerdir?

Bilim adamları, pediatristler ve halk sağlığı savunucuları, özellikle suda ve pirinç bazlı ürünler gibi bazı yiyeceklerde arseniğe maruz kalan bebekler ve çocuklar için insanlara düşük düzeyde maruz kalmanın daha ince ve uzun vadeli sağlık etkileri konusunda giderek daha fazla endişe duyuyorlar. Peki, Arsenik nedir? Tüm detayları ile derledik.

6.07.2021Araştırma
Romatoloji nedir, ne demek Romatoloji bölümü neye bakar, hangi hastalıkları tedavi eder

Romatoloji nedir, ne demek? Romatoloji bölümü neye bakar, hangi hastalıkları tedavi eder?

Romatizmal hastalıklardan kaynaklı iltihaplı hastalıklar ve kas sistemi hastalıkları ile ilgilenen bilim dalı olan romatoloji, son dönemlerde sıklıkla karşılaşılan romatizma ile birlikte araştırılmaya başlandı. Peki romatoloji nedir, ne demek? Romatoloji bölümü hangi hastalıklara, neye bakar? İşte detaylı bilgiler…

6.07.2021Sağlık
Papa Francesconun sağlık durumuna ilişkin açıklama

Papa Francesco'nun sağlık durumuna ilişkin açıklama

Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco'nun, dün geçirdiği kolon ameliyatının ardından durumunun iyi olduğu ancak bir hafta kadar hastanede kalacağı açıklandı.

5.07.2021Dünya
Beşiktaşta sağlık kontrolleri devam ediyor

Beşiktaş'ta sağlık kontrolleri devam ediyor

Yeni sezon hazırlıklarına bugün başlayacak Beşiktaş Futbol Takımı'nda 9 futbolcu sağlık kontrolünden geçti.

5.07.2021Futbol
Steteskop Nedir, Ne İşe Yarar Steteskop Nasıl Ve Ne Amaçla Kullanılır

Steteskop Nedir, Ne İşe Yarar? Steteskop Nasıl Ve Ne Amaçla Kullanılır?

Steteskop, pratikte hekimlerin ve asistan doktorların sembolüdür. Doktorlar, bu araçları non-invaziv bir muayene prosedürünün bir parçası olarak kullanırlar. Peki, Steteskop tam olarak nedir ve ne işe yarar? İşte, merak edilen tüm detaylar.

4.07.2021Sağlık
Pet Nedir, Ne İşe Yarar Pet Emarı Ve Tomografisi Kanserde Neden Önemlidir

Pet Nedir, Ne İşe Yarar? Pet Emarı Ve Tomografisi Kanserde Neden Önemlidir?

Kanser hücreleri, büyümek için yeterli enerjiye sahip olmak için çok miktarda şeker veya glikoza ihtiyaç duyar. PET taraması, florodeoksiglukoz (FDG) adı verilen glikoza benzer bir radyoaktif molekül kullanır. Peki, PET taraması nedir ve nasıl yapılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

4.07.2021Sağlık
Son Dakika Transfer Haberi: Beşiktaş, Salih Uçanı resmen duyurdu

Son Dakika Transfer Haberi: Beşiktaş, Salih Uçan'ı resmen duyurdu

Süper Lig'in son şampiyonu Beşiktaş, sezonu Aytemiz Alanyaspor'da tamamlayan başarılı orta saha oyuncusu Salih Uçan'ı kadrosuna kattığını açıkladı.

4.07.2021Futbol
Soğuk algınlığına ne iyi gelir ve nasıl geçer Evde soğuk algınlığını doğal ve bitkisel yollarla hızlı ne giderir

Soğuk algınlığına ne iyi gelir ve nasıl geçer? Evde soğuk algınlığını doğal ve bitkisel yollarla hızlı ne giderir?

Soğuk algınlığı, üst solunum yollarında ortaya çıkan viral bir enfeksiyon. Genellikle kış aylarında ortaya çıkan soğuk algınlığı, burun tıkanıklığı, halsizlik, öksürük gibi belirtilerle kendisini gösteriyor. Bazı kişilerde hafif C, E vitamini içeren meyveler ve kalsiyum destekli bazı takviye besinler hastalığı olumlu yönde etkiliyor. Bu nedenle soğuk algınlığına iyi gelen bitkisel çaylar ve yiyecekler sayesinde doğal yollarla evde çözüm bulunabilir. Peki soğuk algınlığı nasıl geçer? Evde soğuk algınlığına ne iyi gelir? İşte evde soğuk algınlığını doğal ve bitkisel yollar...

4.07.2021Sağlık
Gribe ne iyi gelir ve nasıl geçer Evde gribi bitkisel ve doğal yollarla hemen ne giderir

Gribe ne iyi gelir ve nasıl geçer? Evde gribi bitkisel ve doğal yollarla hemen ne giderir?

Sıcaklığın azaldığı dönemlerde grip vakaları da artıyor. Özellikle yaşlılarda ve altta yatan kronik hastalığı olanlarda ciddi sonuçlar doğurabilen grip, ciddiye alınması gereken bir sağlık problemi olarak dikkat çekiyor. Ayrıca griple birlikte baş ağrısı, kas ağrısı, burun tıkanıklığı ve öksürük de görülebiliyor. Gribe iyi gelen bitkisel içecek ve yiyecekler yardımıyla doğal yollarla evde çözüm bulunabilir. Peki grip nasıl geçer? Evde gribe ne iyi gelir? İşte gribi hemen kesen öneriler...

2.07.2021Sağlık
DSÖye büyük şok Kovid-19’un kökenini araştırmayın çağrısı yaptılar

DSÖ'ye büyük şok! 'Kovid-19’un kökenini araştırmayın' çağrısı yaptılar

Dünyanın üzerine adeta kâbus gibi çöken koronavirüs salgınında aşı ve ilaç çalışmalarıyla tünelin ucundaki ışık bulunmaya çalışılırken bir yandan da Kovid-19'un kökenine inip virüsün başımıza nasıl bela olduğunu anlamaya ve sonraki salgınları önlemeye çalışan bilim insanlarından, konuyla ilgili en yetkin kurum olan Dünya Sağlık Örgütü'ne şok bir suçlama ve çağrı geldi. Bilim dünyası bu araştırmanın DSÖ tarafından yürütülmemesi gerektiğini açıkladı.

2.07.2021Dünya
Son Dakika Haberi... Mustafa Reşit Akçay’dan iyi haber

Son Dakika Haberi... Mustafa Reşit Akçay’dan iyi haber!

Geçirdiği koronavirüs hastalığı sonrasında gelişen solunum yetmezliği dolayısıyla yoğun bakımda tedavi gören Kocaelispor Teknik Direktörü Mustafa Reşit Akçay’ın durumunda belirgin iyileşme gözlendiği, bilincinin açık olduğu ifade edildi.

1.07.2021Futbol
Karpuz alırken riskler neler, meyvenin içindeki çatlaklar ne anlama geliyor | 9 SORU 9 YANIT

Karpuz alırken riskler neler, meyvenin içindeki çatlaklar ne anlama geliyor? | 9 SORU 9 YANIT

Özene bezene seçip bir karpuz aldınız, nasıl çıkacak diye heyecanla kesiyorsunuz ve bir bakıyorsunuz içinde çatlaklar. Kesin çok iyi olgunlaştığındandır diye düşünüyorsunuz ve önemsemiyorsunuz ama içindeki o çatlaklar bir tehlikenin habercisi olabilir mi?

30.06.2021Gündem
İnhalasyon Nedir İnhalasyon Nasıl Ve Ne İçin Kullanılır

İnhalasyon Nedir? İnhalasyon Nasıl Ve Ne İçin Kullanılır?

Ülkemiz genelinde, milyonlarca insan inhaler kullanıyor. Bazıları için cankurtaran, bazıları için hoş bir rahatlama sağlar. Akciğerlerinizi etkileyen, en yaygın olanları astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan durumlar için kullanılan İnhalatörler hakkında detayları derledik.

29.06.2021Sağlık
Gizli Şeker Nedir, Nasıl Belli Olur Gizli Şeker Tanısı Ve Tedavi Yöntemleri..

Gizli Şeker Nedir, Nasıl Belli Olur? Gizli Şeker Tanısı Ve Tedavi Yöntemleri..

Gizli şeker, günümüzde insanlar tarafından oldukça yaygın olan sağlıksız beslenme ile birlikte ve düzensiz hayat tarzı ile birlikte meydana gelen bir hastalıktır. Kalp ve damar hastalıkları, akciğer hastalıkları ve yüksek tansiyon gibi hastalıkları günlük hayatı oldukça olumsuz etkileyen ve tüketilen gıdaların da yakından bir ilişkisi bulunan bir hastalıktır. Diğer hastalıklarda da olduğu gibi bu hastalıkta da genetik yatkınlık önemlidir. Eğer ailede ya da yakın akrabalarda birinde varsa kişinin şeker hastası olma ihtimali bulunur. Gelişim süreci ise birden oluşmamakla birlikte zaman alan bir süredir. Klinik olarak çok fazla şikayet ve belirtiye neden olmayan fakat vücudun dengesinin bozmaya başladığı bir dönemde görülür. Bu döneme ise gizi şeker adı verilir. Gizli şeker ne gibi belirtiler gösterir, tedavisi ve tanısı nedir gibi merak edilen noktaları aşağıda sizin için derledik.

29.06.2021Sağlık
Yapay zeka ile yüzde yüze yakın doğrulukla birkaç saniyede kovid teşhisi

Yapay zeka ile yüzde yüze yakın doğrulukla birkaç saniyede kovid teşhisi

SAĞLIK Bakanlığı, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi Teknokent işbirliği ile akciğer tomografisinden Kovid teşhisini birkaç saniye içinde yüzde 99,9 doğrulukla koyabilen yapay zeka geliştirildi.

29.06.2021Haber
DSÖ’den Delta uyarısı: Aşı olsanız da maske takın

DSÖ’den Delta uyarısı: Aşı olsanız da maske takın

Pandemi karşısında aşılarla umut bulan dünya, şimdi de ‘Delta varyantı’nın pençesinde. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), diğer türlere göre çok daha hızlı yayılan Delta varyantı nedeniyle yeni bir uyarıda bulundu.

28.06.2021Dünya
Röntgen Nedir Ve Nasıl Çalışır Röntgen Neden Ve Nasıl Çekilir Röngen Kim Tarafından Bulunmuştur

Röntgen Nedir Ve Nasıl Çalışır? Röntgen Neden Ve Nasıl Çekilir? Röngen Kim Tarafından Bulunmuştur

Günümüzde hastalıkların belirlenmesinde ve tedavi edilmesinde farklı yöntemler kullanılmaktadır. Özellikle de elektronik görüntüleme cihazları bu işlemler için önemli bir yere sahiptir. Röntgen nedir ve nasıl çalışır? Röntgen neden ve nasıl çekilir? Röngen kim tarafından bulunmuştur? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

27.06.2021Araştırma
Meslek Hastalığı Nedir Ve Nedenleri Nelerdir Meslek Hastalığı Örnekleri Ve Unsurları

Meslek Hastalığı Nedir Ve Nedenleri Nelerdir? Meslek Hastalığı Örnekleri Ve Unsurları

Meslek hastalığı Türkçe kökenli bir kelime öbeğidir. Her meslekte meydana gelebilen bir rahatsızlıktır. Her mesleğin de kendine özgü hastalıklar oluşturma potansiyeli mevcuttur. Meslek hastalığı nedir, nedenleri nelerdir, meslek hastalığının örnekleri ve unsurlarını tüm detayları ile sizler için derledik.

25.06.2021Araştırma
Karsinom Nedir Karsinom Kanser İle Farkı Nedir Ve Tehlikeli Midir

Karsinom Nedir? Karsinom Kanser İle Farkı Nedir Ve Tehlikeli Midir

Çağımızda oldukça fazla kanser türlerinin varlığı söz konusudur. Bu kanser türlerinden birisi de ciltte meydana gelen kanser çeşitleri olmaktadır. Sizin için Karsinom nedir? Karsinom kanser ile farkı nedir ve tehlikeli midir sorularının cevaplarını tüm detayları ile birlikte derledik.

24.06.2021Araştırma
Ampiyem Nedir Ve Belirtileri Nelerdir Ampiyem Evreleri Ve Tedavisi

Ampiyem Nedir Ve Belirtileri Nelerdir? Ampiyem Evreleri Ve Tedavisi

Ampiyem kelimesi Latince ve Grekçe dili kökenlidir. Dilimizde de bu ismiyle kullanılmaktadır. Tıp sektöründe belirli bir hastalığı ifade etmektedir. Belirtileri, evreleri ve tedavisi gibi konuları bulunmaktadır. Vücut anatomisinde bulunan sıvı toplanmasını ifade etmektedir. Sizler için ampiyem nedir, belirtileri nelerdir, evreleri ve tedavisi nasıldır detayları ile derledik.

24.06.2021Araştırma
Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir Ve Nasıl Geçer Balgamlı Öksürük Nedenleri Ve Tedavisi

Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir Ve Nasıl Geçer? Balgamlı Öksürük Nedenleri Ve Tedavisi

Öksürüğün pek çok nedeni olabilir. Özellikle en sık görülen öksürük türleri arasında balgamlı öksürük gelmektedir. Balgamlı öksürük önemli sağlık sorunlarının habercisi olabilecek bir durumdur. Bundan dolayı balgamlı öksürük nedenleri mutlaka araştırılması gerekir. Son günlerde balgamlı öksürük ile ilgili araştırmalar artmıştır. Peki balgamlı öksürüğe ne iyi gelir? Balgamlı öksürük nasıl geçer? Balgamlı öksürük nedenleri nelerdir? Balgamlı öksürük tedavisi nasıl olur? İşte balgamlı öksürük ile ilgili tüm detaylar.

24.06.2021Sağlık
Nefes Darlığı Nedir Ve Neden Olur Nefes Darlığına Ne İyi Gelir Ve Nasıl Geçer Nedes Darlığının Nedenleri

Nefes Darlığı Nedir Ve Neden Olur? Nefes Darlığına Ne İyi Gelir Ve Nasıl Geçer? Nedes Darlığının Nedenleri

Günümüzün en önemli rahatsızlıklarından biri olan “Nefes Darlığı” oldukça erken yaşlara inmiş durumdadır. Nedenlerinin başında kirli hava solumak gelmektedir. Nefes darlığını engellemek için önce nedenlerini bilmek gerekmektedir. İşte, merak edilen tüm detaylar.

24.06.2021Sağlık
Ards Nedir Ve Belirtileri Nelerdir Akut Solunum Sıkıntısı Sendromu Nedenleri Ve Tedavisi

Ards Nedir Ve Belirtileri Nelerdir? Akut Solunum Sıkıntısı Sendromu Nedenleri Ve Tedavisi

Tedavisi henüz bulunamamış olan ARDS, Koronavirüs nedeni ile oldukça artış göstermiştir. Pek çok insan ARDS’nin ne olduğunu tam olarak bilmemektedir. Peki, ARDS nedir, belirtileri nelerdir ve tedavi sürecinde neler yapılabilir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

24.06.2021Sağlık
Bel ağrısına ne iyi gelir ve nasıl geçer Şiddetli bel ağrısı neden olur Evde bel ağrısına iyi gelen egzersizler ve hareketler

Bel ağrısına ne iyi gelir ve nasıl geçer? Şiddetli bel ağrısı neden olur? Evde bel ağrısına iyi gelen egzersizler ve hareketler

Dünyada yapılan araştırmalar insanların yüzde 80'inin hayatları boyunca en az bir kez bel ağrısı yaşadığını ortaya koyuyur. Bu sorunu yaşayan vatandaşlar ise bel ağrısına nelerin iyi geleceği konusunda internette araştırma yapıyor. Bel ağrısına evde bazı egzersiz ve hareketlerle de çözüm üretmek mümkün. Peki bel ağrısına ne iyi gelir? Şiddetli bel ağrısı nasıl geçer? Bel ağrısı neden olur? İşte evde bel ağrısına iyi gelen egzersizler ve hareketler

24.06.2021Sağlık
Son Dakika: Hastaneden yeni açıklama geldi Mustafa Reşit Akçayın son durumu...

Son Dakika: Hastaneden yeni açıklama geldi! Mustafa Reşit Akçay'ın son durumu...

Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi Başhekimliği, solunum yolu şikayeti nedeniyle hastaneye kaldırılan ve ardından entübe edilen Mustafa Reşit Akçay'ın son durumu hakkında bilgilendirme yaptı.

24.06.2021Futbol
Delta plus varyantı nedir Delta plus varyantı belirtileri nelerdir, nasıl anlaşılır Delta varyantı ve delta plus varyantı için detaylar

Delta plus varyantı nedir? Delta plus varyantı belirtileri nelerdir, nasıl anlaşılır? Delta varyantı ve delta plus varyantı için detaylar

Delta Plus varyantı nedir sorusu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamaları ile bir kez daha gündeme geldi. Hindistan, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Delta Plus varyantını "endişe varyantı" olarak sınıflandırırken, Bakan Koca, "Delta Plus'ın daha ülkemizde görüldüğünü bilmiyoruz, yani görülmedi." dedi. Hindistan Delta Plus varyantının diğer varyantlara göre daha kolay yayıldığını, akciğer hücrelerine daha kolay bağlandığını öne sürüldü. Peki, Delta plus varyantı nedir? Delta plus varyantı belirtileri nelerdir? İşte, Delta varyantı ve delta plus varyantı hakkında bilgiler.

24.06.2021Gündem
Bilim dünyasından koronavirüs Delta Plus varyantı hakkında kritik açıklamalar

Bilim dünyasından koronavirüs Delta Plus varyantı hakkında kritik açıklamalar

Hindistan, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Delta Plus varyantını "endişe varyantı" olarak sınıflandırırken, bilim insanları yeni varyantın önemli bir tehdit oluşturup oluşturmadığını söylemek için henüz çok erken olduğunu söyledi.

23.06.2021Dünya
Antibiyotik kullanırken covid aşısı olunur mu Covid aşısı hangi durumlarda uygulanabilir

Antibiyotik kullanırken covid aşısı olunur mu? Covid aşısı hangi durumlarda uygulanabilir?

Covid-19 aşılama süreci devam ederken aşı sırası geldiği halde antibiyotik gibi bazı ilaçları kullanmak durumunda olanlar, antibiyotik kullanırken covid aşısı olunur mu merak ediyorlar. Sağlık Bakanlığı, aşı portalı üzerinden, antibiyotik kullanımında covid aşısı olma konusu ve aşıların uygulanmasına engel oluşturmayan durumlarla ilgili bilgi verdi.

23.06.2021Gündem
Son dakika haberi... Mustafa Reşit Akçayın sağlık durumu için hastaneden açıklama Entübe edildi..

Son dakika haberi... Mustafa Reşit Akçay'ın sağlık durumu için hastaneden açıklama! "Entübe edildi.."

Son dakika haberi! Kocaelispor Teknik Direktörü Mustafa Reşit Akçay, solunum yolu şikayeti nedeniyle hastaneye kaldırılmış ve yoğun bakımda tedavi altına alınmıştı. Akçay'ın tedavi gördüğü hastaneden konuyla ilgili açıklama geldi.

22.06.2021Futbol
Öksürüğe ne iyi gelir ve nasıl geçer Öksürük neden olur Evde kuru öksürüğü hemen kesen bitkisel çözümler

Öksürüğe ne iyi gelir ve nasıl geçer? Öksürük neden olur? Evde kuru öksürüğü hemen kesen bitkisel çözümler

Öksürük, üst solunum yolu rahatsızlığı veya farklı hastalıklar nedeniyle ortaya çıkabilir. Grip ve nezle gibi rahatsızlıklar öksürüğe neden olabileceği gibi farklı nedenlerden dolayı kuru veya balgamlı öksürük de oluşabilir. Öksürüğe iyi gelen bitkisel yiyecek, içecek ve çaylar yardımıyla doğal yollarla çözüm bulunabilir. Peki öksürük neden olur? Kuru öksürük nasıl geçer? Evde öksürüğe ne iyi gelir ? İşte evde kuru öksürüğü hemen kesen bitkisel çözümler

22.06.2021Sağlık
LÖSEVin hayat bağları

LÖSEV'in hayat bağları

LÖSEV 60 yaş üzerine hizmet edecek Hayat Bağı Evleri’nden ilkini Ankara’da hizmete aldı. Hayat Bağı Evleri’nin sakinleri LÖSEV’li çocuklarla iç içe olacak, onlara hayat tecrübelerini aktaracak.

22.06.2021Gündem

Yazar Sonuçları

Tiroid kanseri tanı ve tedavisinde gelişmeler

Vücudumuzda hormon üretiminden sorumlu olan tiroid bezinde hücrelerin kontrolsüz büyümesi sonucunda tiroid kanseri gelişebilmektedir.

10.07.2021

Sağlıkta Zoom efekti

Pandeminin sağlıkta da bazı eğilim ve değişimlere yol açacağı kesin. Bu değişimlerden biri de muhtemelen “ZOOM EFEKTİ” olacak.

5.07.2021

‘Endişe’ varyantı Delta Plus

Delta varyantına karşı dünya genelinde daha yeni ‘alarm’ verilmişken bir de Delta Plus çıktı. Türkiye’nin de aralarında olduğu 85 ülkede görüldü. Diğer varyantlara göre 2 kat hızlı yayılıyor. Avustralya’da Sydney kenti 2 hafta kapatıldı. Aşılamanın çoğunu tamamlayan İsrail, İngiltere ve Almanya da ise kısmi yasaklar geri döndü. Rusya en çok etkilenen ülkeler arasında. Delta Plus, nam-ı diğer ‘endişe’ varyantı korkutuyor. Zira, Türkiye’de 1 Temmuz itibarıyla pek çok kısıtlama kaldırılıyor. Endişelenmeli miyiz? Nasıl bir yaz bizi bekliyor? Aşılar Delta Plus’a etki etmiyor mu? Uzmanlara sordum...

29.06.2021