EKSTRA
MENÜ

Koronavirüs Bilim Kurulu

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 2.039 haberi bulunmuştur.

Koronavirüs Bilim Kurulu Haberleri

Yerinde karar dönemi nedir Yerinde karar döneminin ayrıntıları belli olacak

Yerinde karar dönemi nedir? Yerinde karar döneminin ayrıntıları belli olacak

Kovid-19'la mücadelede 'yerinde karar' döneminin ilk uygulamaları mart ayında başlayacak. Yerinde karar döneminin ayrıntıları 1 Mart tarihli kabine toplantısında belli olacak. Kovid-19 salgınıyla mücadele sürecinde hayata geçirilen "yerinde karar" döneminde her ildeki vaka sayısı, aşılama oranı gibi veriler normalleşme adımlarının atılmasında belirleyici rol alacak.

1.03.2021Gündem
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz: Tam açılmayı konuşmak için erken

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz: Tam açılmayı konuşmak için erken

'Yerinde karar' döneminin başlamasıyla ilgili Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz'dan dikkat çeken değerlendirmeler geldi. Prof. Dr. Yavuz, 'İstanbul, ilçeler arası nüfus geçişinin çok fazla olduğu bir il. Bu nedenle açılmalarla ilgili kararlar, ilçe değil il bazında alınmalı. Son bir haftadır test pozitiflik oranları ve vaka sayısında bir artış gözlüyoruz. Bu nedenle İstanbul'da tam açılma için henüz erken' dedi.

28.02.2021Haber
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yavuzdan dikkat çeken İstanbul uyarısı

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yavuz'dan dikkat çeken İstanbul uyarısı

'Yerinde karar' döneminin başlamasıyla ilgili Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz'dan dikkat çeken değerlendirmeler geldi. Prof. Dr. Yavuz, 'İstanbul, ilçeler arası nüfus geçişinin çok fazla olduğu bir il. Bu nedenle açılmalarla ilgili kararlar, ilçe değil il bazında alınmalı. Son bir haftadır test pozitiflik oranları ve vaka sayısında bir artış gözlüyoruz. Bu nedenle İstanbul'da tam açılma için henüz erken' dedi.

28.02.2021Gündem
Son dakika... Okullar ne zaman açılacak Yüz yüze eğitim bir gün ertelendi

Son dakika... Okullar ne zaman açılacak? Yüz yüze eğitim bir gün ertelendi

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nda, resmi ve özel tüm ana sınıflarında, ilkokullarda, 8. ve 12. sınıflar ile özel eğitim okul ve sınıflarında 1 Mart 2021 Pazartesi günü itibariyle yüz yüze eğitime başlanılacağı, ayrıca illerin salgın koşullarındaki durumlarına bağlı olarak il bazlı kararların da alınabileceği kamuoyuna açıklanmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı, 1 Mart'ta eğitim öğretime geçişi planlanan tüm okullarda yüz yüze eğitim ve sınavlara 2 Mart'ta illerin salgın koşullarına göre başlanacağını duyurdu.

27.02.2021Gündem
Ağrı kesiciler koronavirüs aşısının etkisini azaltıyor mu Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akından uyarı

Ağrı kesiciler koronavirüs aşısının etkisini azaltıyor mu? Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın'dan uyarı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, günlük hayatta sıklıkla kullanılan ağrı kesicilerin Kovid-19 aşısının etkisini azaltabileceği yönünde araştırmalara dair açıklamada bulundu. “Antienflamatuar” özelliği bulunan ağrı kesicilerin kullanılmaması gerektiğini belirten Akın, “Bu ilaçlar bir miktar bağışıklık yanıtını azaltabilir” dedi.

27.02.2021Gündem
Tek yol kendi aşımızı üretmek

Tek yol kendi aşımızı üretmek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, her geçen gün vaka sayılarının arttığını belirtti. Tam kapanmanın düşünülmediğini belirten Bakan Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından özetle şunları söyledi:

26.02.2021Gündem
Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu

Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu

Son dakika haberi... Merakla beklenen Bilim Kurulu toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konuştu. CHP'nin "bedava aşıya para veriliyor" iddiasıyla ilgili belge gösterip tane tane anlatan Bakan Koca, "Üretici firma, aşıyı ülkeye bedavaya bağışlar mı? Bunun akılla izahı var mı?" diyerek tepki gösterdi. Bakan Koca, kademeli normalleşme sürecinde 65 yaş üstü için il bazlı kararlar alınabileceğini belirtti. Ayrıca tam kapanmanın düşünülmediğini ifade etti.

25.02.2021Haber
Samsunda koronavirüs vaka sayısı arttı Gizli ekip görevde...

Samsun'da koronavirüs vaka sayısı arttı! Gizli ekip görevde...

Koronavirüs vaka sayılarında artış yaşanması üzerine kurulan Vali Zülkif Dağlı'nın yakın korumaları ile fotoğrafçılardan oluşan sekiz kişilik 'gizli ekip' sahaya indi. Ekip, yoğunluk yaşanan bölgelerin fotoğraflarını çekip anında Vali Dağlı'ya ve emniyet görevlilerine bildiriyor. Vali Dağlı, ''Ana arterlerde ve merkezi yerlerde yoğunluğun devam ettiğini gördüklerini ve bu bölgelerde denetimleri daha da artırdıklarını söyleyerek, "Bundan sonra taviz vermeyeceğiz, kesinlikle bunu bilelim. Bir cenazeler ikincisi geniş aile buluşmaları konusunda vatandaşlarımızdan hassasiyet bekliyorum.'' dedi.

25.02.2021Gündem
Bilim Kurulu Toplantısı saat kaçta, ne zaman Gözler Bakan Fahrettin Kocanın açıklamasında

Bilim Kurulu Toplantısı saat kaçta, ne zaman? Gözler Bakan Fahrettin Koca'nın açıklamasında

Bilim Kurulu Toplantısı, yeni haftayla beraber gündeme geldi. Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında saat 17.00'de toplanacak. Toplantının ardından Koca, Bakanlığın Bilkent Yerleşkesi'nde basın açıklaması yapacak. Toplantıda, koronavirüs kısıtlamaları ve normalleşmenin başlayacağı illerin ele alınması bekleniyor. İşte detaylar

25.02.2021Gündem
Koronavirüs vakaları arttı Trakyada önlemler üst seviyede

Koronavirüs vakaları arttı! Trakya'da önlemler üst seviyede

Trakya'da koronavirüs vaka sayılarında son bir haftada artış yaşanması üzerine Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'de koronavirüs tedbirleri en üst seviyeye çıkarıldı. Vaka sayılarının arttığı Edirne'de bir belde ile Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde bir apartman karantinaya alındı. Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, kentte vaka sayısındaki artışın mutantlı virüse bağlı olabileceğini söyledi.

25.02.2021Gündem
Son dakika... Koronavirüs Bilim Kurulu toplandı Sağlık Bakanı Koca açıklama yapacak

Son dakika... Koronavirüs Bilim Kurulu toplandı! Sağlık Bakanı Koca açıklama yapacak

Son dakika haberine göre Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı bugün saat 17.00'de toplandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın toplantı sonrası açıklama yapması bekleniyor.

25.02.2021Gündem
Üniversiteler ne zaman açılacak, açılacak mı İkinci dönem için üniversitelerde yeni karar

Üniversiteler ne zaman açılacak, açılacak mı? İkinci dönem için üniversitelerde yeni karar!

İkinci döneme kısa süre kala milyonlarca öğrencinin merakla beklediği, üniversiteler ne zaman açılacak, sorusunun yanıtı belli oldu. Sağlık Bakanlığı ve YÖK arasında geçen görüşmeler neticesinde, üniversitelerde uygulamalı ve teorik eğitim için iki ayrı yol haritası belirlendi. Uygulamalı eğitimin mümkün olduğunca yüz yüze yapılması için görüş verildiği Sağlık Bakanı Koca tarafından açıklandı. YÖK ise teorik eğitimlerin asgari yeterlikler dikkate alınarak çevrim içi yapılmasına karar verdi. İşte, yüz yüze eğitimde üniversiteler için alınan kararın detayları.

24.02.2021Gündem
Bilim Kurulu Toplantısı ne zaman yapılacak Gözler Bakan Fahrettin Kocanın açıklamasında

Bilim Kurulu Toplantısı ne zaman yapılacak? Gözler Bakan Fahrettin Koca'nın açıklamasında

Bilim Kurulu Toplantısı’nın ne zaman yapılacağı merak ediliyor. Bilim Kurulu her hafta belirli tarihlerde toplanıyor. Geçtiğimiz hafta toplantı 16 Şubat tarihinde yapıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca toplantının ardından yaptığı açıklama, ‘Tedbirlerle ilgili artık vaka sayılarına göre 'yerinde karar' dönemine geçiyoruz.’ dedi. Şimdi gözler bu haftaki Bilim Kurulu Toplantısı’nın ne zaman yapılacağına çevrildi.

23.02.2021Gündem
Üniversiteler ne zaman açılacak Bahar döneminde yüz yüze eğitim hakkında karar belli oldu

Üniversiteler ne zaman açılacak? Bahar döneminde yüz yüze eğitim hakkında karar belli oldu

Üniversitelerde 2020-2021 eğitim yılının bahar döneminin başlamasına günler kala, milyonlarca öğrenci ve akademik personel eğitimin yüz yüze mi yoksa online şekilde mi yapılacağını merak ediyor. Tüm bu beklentiler devam ederken, YÖK konuya dair kararını geçtiğimiz günlerde verdi. Peki, üniversiteler ne zaman açılacak? Üniversitelerde yüz yüze eğitim olacak mı?

22.02.2021Gündem
Üniversiteler ne zaman açılacak YÖK Başkanı Saraç ve Sağlık Bakanı Kocadan açıklama geldi

Üniversiteler ne zaman açılacak? YÖK Başkanı Saraç ve Sağlık Bakanı Koca'dan açıklama geldi!

Yaklaşan ikinci dönem öncesi, milyonlarca öğrencinin merakla beklediği 'üniversiteler ne zaman açılacak?' sorusunun yanıtına yönelik peş peşe açıklamalar geldi. Sağlık Bakanı Koca, teorik eğitimlerde çevrimiçi uygulamalı eğitimin mümkün olduğunca yüz yüze yapılması için görüş verildiğini aktardı. Üniversitelerde yüz yüze eğitimde bahar dönemi öncesi yol haritasını belirlemek isteyen YÖK verilen kararı duyurdu. Ayrıca YÖK, öğrencilerin "kayıt dondurma" hakkından yararlandırılmasını kararlaştırdı. İşte, yüz yüze eğitimle üniversitelerin açılacağı tarihle ilgili ayrıntılı bilgiler.

20.02.2021Gündem
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yavuz: Restoran ve kafelerin açılmasında eşik değerlere bakılacak

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yavuz: Restoran ve kafelerin açılmasında eşik değerlere bakılacak

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, koronavirüs enfeksiyon oranlarının il bazında açıklanmasının enfeksiyonun kontrolünün sağlanması açısından çok kritik bir aşama olduğunu söyledi.

20.02.2021Gündem
İşte Sağlık Bakanlığı’nın son verileri… Türkiye aşılamada 6 milyonu geçti

İşte Sağlık Bakanlığı’nın son verileri… Türkiye aşılamada 6 milyonu geçti!

Türkiye, koronavirüs aşılamasında hızla yol almaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığı'ndan alınan son dakika verilerine göre saat 14.30 itibarıyla aşılananların sayısı Türkiye genelinde 6 milyonu geçti.

18.02.2021Gündem
Üniversiteler ne zaman açılacak YÖK Başkanından yüz yüze eğitim açıklaması

Üniversiteler ne zaman açılacak? YÖK Başkanı'ndan yüz yüze eğitim açıklaması

Üniversitelerde, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı bahar dönemine ilişkin beklenen açıklama YÖK'ten geldi. YÖK, uygulamalı eğitimin gruplar halinde yüz yüze, teorik eğitimlerin ise asgari yeterlikler dikkate alınarak çevrim içi yapılmasına karar verdi. İşte, YÖK Başkanı'nın söz konusu açıklaması...

18.02.2021Gündem
Üniversitelerde uygulamalı bölümler yüz yüze

Üniversitelerde uygulamalı bölümler yüz yüze

SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca, önceki gün Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yüz yüze eğitimle ilgili açıklamasında, şubat sonrası uygulamalı eğitimin yapıldığı sağlık, sanat, tasarım ve mimarlık gibi programların mümkün olduğunca yüz yüze yapılması, teorik eğitimlere ise çevrimiçi olarak devam edilmesi gerektiğini YÖK’e ilettiklerini açıklamıştı. YÖK de dün bahar dönemine ilişkin açıklama yaptı.

18.02.2021Gündem
Sağlık Bakanlığı açıkladı: Hafta sonları ve mesai saatleri dışında da koronavirüs aşısı yaptırılabilir

Sağlık Bakanlığı açıkladı: Hafta sonları ve mesai saatleri dışında da koronavirüs aşısı yaptırılabilir

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada koronavirüs (Kovid-19) aşısının, hafta sonları ve mesai saatleri dışında da hastanelerden randevu alınarak yaptırılabileceği belirtildi.

17.02.2021Gündem
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gündüzden kısıtlamalar için önemli uyarı

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gündüz'den kısıtlamalar için önemli uyarı

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi ve Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarındaki azalmanın ve aşılamanın sürmesinin, insanları rehavete düşürmemesi gerektiğini söyledi. Gündüz, "Eğer bu tedbirleri biraz daha gevşetirsek iki haftanın içinde durum tam tersine dönebilir" dedi.

17.02.2021Gündem
Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Murat Gündüzden rehavete kapılmayın uyarısı

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Murat Gündüz'den "rehavete kapılmayın" uyarısı

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi ve Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarındaki azalmanın ve aşılamanın sürmesinin, insanları rehavete düşürmemesi gerektiğini söyledi. Gündüz, "Eğer bu tedbirleri biraz daha gevşetirsek iki haftanın içinde durum tam tersine dönebilir" dedi.

17.02.2021Haber
YÖK’ten bahar dönemi açıklaması

YÖK’ten bahar dönemi açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yüz yüze eğitimle ilgili açıklama yaparak, uygulamalı eğitimin mümkün olduğunca yüz yüze yapılması, teorik eğitimlere ise çevrimiçi olarak devam edilmesi gerektiğini YÖK’ ilettiklerini açıklamıştı. Yükseköğretim Kurulu da bahar dönemine ilişkin bir açıklama yaptı. Uygulamalı derslerin sıkı tedbirler eşliğinde yüz yüze yapılabileceği, eğitimlere devam etmek istemeyen öğrencilerin kayıt dondurma haklarından yararlanabileceği açıklandı.

17.02.2021Eğitim
Sağlık Bakanlığı üniversitelerde yüz yüze eğitime sıcak bakmadı

Sağlık Bakanlığı üniversitelerde yüz yüze eğitime sıcak bakmadı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yüz yüze eğitimle ilgili açıklama yaptı. Bakan Koca, "Vaka sayılarında ülke genelinde son dönemde 7-8 bin bandında bir sıkışma söz konusu. Normal hayatımıza dönmek için vaka sayılarını önemli ölçüde azaltmak mecburiyetindeyiz. Öğrencilerimizin okullarına bir an önce kavuşmalarını istiyoruz. Bunun kriterlerinin belirlenmesi konusunda Bilim Kurulumuz çalışmalarını sürdürüyor" dedi.

17.02.2021Eğitim
Üniversiteler ne zaman açılacak Sağlık Bakanı Fahrettin Kocadan önemli açıklama

Üniversiteler ne zaman açılacak? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan önemli açıklama

Üniversitelerin açılacağı tarihle ilgili peş peşe açıklamalar geldi. Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri ile Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı’nın açıklamaları kapsamında, 2020-2021 eğitim öğretim yılı bahar dönemi için bazı üniversitelerde hibrit (karma) eğitim kararı alındı. Bugün yapılan Bilim Kurulu Toplantısı sonrası bilgiler veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "uygulamalı eğitimin mümkün olduğunca yüz yüze yapılması, teorik eğitimlere ise çevrimiçi olarak devam edilmesi konusundaki görüş birliği Yüksek Öğretim Kurumumuza iletilmiştir" ifadesini kullandı. İşte, ayrıntılar.

17.02.2021Gündem
2. aşamada kimler aşı olacak Sağlık Bakanlığı aşı takvimi ile ikinci aşamada aşı olacak gruplar belli oldu

2. aşamada kimler aşı olacak? Sağlık Bakanlığı aşı takvimi ile ikinci aşamada aşı olacak gruplar belli oldu

Aşı takvimi ile Sağlık Bakanlığı tarafından belli yaş gruplarında uygulanan aşılama sürecinde sona yaklaşıldı. İlk süreçteki aşamada sağlık görevlileri, yaşlı, engelli, koruma evleri gibi yerlerde kalanlara ve 65 yaş üzerindekilere aşılama gerçekleşti. Bilim Kurulu Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bilim Kurulumuzun oluşturduğu öncelikli grupların aşılanmasında 1. aşamayı tamamlamak üzereyiz." ifadesini kullandı. Gözler şimdi sonraki süreçte. Peki, 2. aşamada kimler aşı olacak? İşte, ayrıntılar.

17.02.2021Gündem
Son dakika: Bakan Kocadan Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sonrası yüz yüze eğitim, mutasyon ve aşı açıklamaları

Son dakika: Bakan Koca'dan Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sonrası yüz yüze eğitim, mutasyon ve aşı açıklamaları

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sonrası yazılı açıklamada bulundu. Bakan Koca sosyal medyadan paylaştığı açıklamada, "Tedbirlerle ilgili artık vaka sayılarına göre "Yerinde karar" dönemine geçiyoruz" ifadelerini kullandı. Bakan Koca ayrıca milyonlarca öğrencinin beklediği yüz yüze eğitimle ilgili olarak şu bilgiyi verdi: "Bugün yüksek öğretim ile ilgili değerlendirmeler yaptık. Yapılan değerlendirmede uygulamalı eğitimin mümkün olduğunca yüz yüze yapılması, teorik eğitimlere ise çevrimiçi olarak devam edilmesi konusundaki görüş birliği Yüksek Öğretim Kurumumuza iletilmiştir."

16.02.2021Gündem
Bilim Kurulu Toplantısı ne zaman yapılacak Sağlık Bakanı Kocanın yazılı açıklama yapması bekleniyor

Bilim Kurulu Toplantısı ne zaman yapılacak? Sağlık Bakanı Koca'nın yazılı açıklama yapması bekleniyor

Bilim Kurulu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı. Koronavirüs vaka sayısına yönelik pazartesi günü açıklama yapan Sağlık Bakanı Koca, illere göre 7 günlük her 100 bin kişide görülen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarını paylaştı. Bazı illerdeki vaka artışları dikkat çekerken, Bilim Kurulu toplantısının ne zaman yapılacağı ve Bakan Koca'nın açıklaması merak konusu oldu. Bilim Kurulu Toplantısı sonrası Bakan Koca'nın yazılı açıklama yapması bekleniyor. Peki, Bilim Kurulu toplantısı ne zaman?

16.02.2021Gündem
Bilim Kurulu Üyesi açıkladı... Hayvanların uluslararası nakillerinde PCR testi istenebilir

Bilim Kurulu Üyesi açıkladı... 'Hayvanların uluslararası nakillerinde PCR testi istenebilir'

Dünya genelinde hayvanlara Covid-19 aşısı yapmanın en azından şu an için öncelik olmadığını söyleyen Tarım ve Orman Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naim Deniz Ayaz, "Fakat ilerleyen süreçte özellikle uluslararası ticarete konu olan egzotik hayvanlar ile pet hayvanlarının uluslararası nakillerinde bu durum gündeme gelebilir. Aşı olmasa bile en azından bu hayvanlarda PCR testi istenilebilir" dedi.

16.02.2021Haber
Maskede alerjik reaksiyona dikkat

Maskede alerjik reaksiyona dikkat!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Dermatoloji Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Doç. Dr. Selda Pelin Kartal, koronavirüs önlemleri kapsamında kullanılan maskelerin yapımında kullanılan bazı maddelerin alerjik reaksiyonlara sebep olabileceğini söyledi. Kartal, "O yüzden vatandaşlarımız bakanlık onaylı maskeleri tercih etsinler" dedi.

16.02.2021Gündem
Bilim Kurulu üyesi: Aşı olmasa bile hayvanlarda PCR testi istenilebilir

Bilim Kurulu üyesi: Aşı olmasa bile hayvanlarda PCR testi istenilebilir

Dünya genelinde hayvanlara Covid-19 aşısı yapmanın en azından şu an için öncelik olmadığını söyleyen Tarım ve Orman Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naim Deniz Ayaz, "Fakat ilerleyen süreçte özellikle uluslararası ticarete konu olan egzotik hayvanlar ile pet hayvanlarının uluslararası nakillerinde bu durum gündeme gelebilir. Aşı olmasa bile en azından bu hayvanlarda PCR testi istenilebilir" dedi.

16.02.2021Gündem
Koronavirüs Bilim Kurulu toplanıyor

Koronavirüs Bilim Kurulu toplanıyor!

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca başkanlığında saat 17:00’de video konferans yöntemiyle toplanacak. Toplantının ardından yazılı açıklama yapılması bekleniyor.

16.02.2021Gündem
Son dakika: Salgında yeni dönem resmen başladı Bakan Fahrettin Koca il bazında tek tek açıkladı

Son dakika: Salgında yeni dönem resmen başladı! Bakan Fahrettin Koca il bazında tek tek açıkladı

Son dakika haberi... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüsü (koronavirüs) salgınında yeni döneme işaret eden verileri paylaştı. İllerin haftalık vaka sayılarını Twitter'dan yayınlayan Bakan Koca, "Yerinde karar dönemindeyiz" ifadesini kullandı. Bakan Koca'nın paylaştığı haftalık vaka sayısı haritasına göre; İstanbul'da 100 bin kişide 60.19, Ankara'da 35.49, İzmir'de ise 44,39 vaka sayısı belirlendi. Tabloya göre 8-14 Şubat haftasında oransal olarak en çok vakanın görüldüğü iller Trabzon, Rize, Ordu, Giresun ve Samsun oldu.

16.02.2021Gündem
Prof. Dr. Hasan Tezer: 12 yaş altındaki çocuklarla ilgili çalışma başlamak üzere

Prof. Dr. Hasan Tezer: 12 yaş altındaki çocuklarla ilgili çalışma başlamak üzere

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, yaz ortasında yerli aşının devreye girebileceğini belirterek, "Hedeflenen virüsün dolaşımını durdurmak için toplumun yüzde 60-70'nin aşılanması. Ancak aşıladığınız yüzde 10-15-20'lik kesim bile virüsün dolaşımını kesecektir, durduracaktır" dedi. Tezer, çocuklarla ilgili aşı çalışmalarının devam ettiğini ve birkaç ay içerisinde 12 yaşın üstündeki çocuklarla ilgili çalışmaların sonuçlarının açıklanacağını söyledi.

15.02.2021Haber
Bilim Kurulu üyesi Tezer: 12 yaş altındaki çocuklarla ilgili çalışma başlamak üzere

Bilim Kurulu üyesi Tezer: 12 yaş altındaki çocuklarla ilgili çalışma başlamak üzere

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, yaz ortasında yerli aşının devreye girebileceğini belirterek, "Hedeflenen virüsün dolaşımını durdurmak için toplumun yüzde 60-70'nin aşılanması. Ancak aşıladığınız yüzde 10-15-20'lik kesim bile virüsün dolaşımını kesecektir, durduracaktır" dedi. Tezer, çocuklarla ilgili aşı çalışmalarının devam ettiğini ve birkaç ay içerisinde 12 yaşın üstündeki çocuklarla ilgili çalışmaların sonuçlarının açıklanacağını söyledi.

15.02.2021Gündem
Prof. Dr. Hasan Tezer: Ülkemize has mutasyonların olduğunu biliyoruz

Prof. Dr. Hasan Tezer: Ülkemize has mutasyonların olduğunu biliyoruz

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, Türkiye'de şu anda 400 civarında insanın mutasyonlu virüs ile enfekte olduğunu söyledi. Tezer, "Güney Afrika ve İngiltere varyantlarının olduğunu biliyoruz. Ülkemize has mutasyonların olduğunu da biliyoruz; ama ülkemizdeki varyantlarının nasıl etki edeceğini bilmiyoruz. Yakın bir zamanda da bu mutasyonların özellikleri yapılan çalışmalar sonucu açıklanacaktır" dedi.

14.02.2021Haber
Bilim Kurulu üyesinden dikkat çeken mutasyonlu virüs açıklaması: 400 civarında insan mutasyonlu virüs ile enfekte

Bilim Kurulu üyesinden dikkat çeken mutasyonlu virüs açıklaması: 400 civarında insan mutasyonlu virüs ile enfekte

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, Türkiye'de şu anda 400 civarında insanın mutasyonlu virüs ile enfekte olduğunu söyledi. Tezer, "Güney Afrika ve İngiltere varyantlarının olduğunu biliyoruz. Ülkemize has mutasyonların olduğunu da biliyoruz; ama ülkemizdeki varyantlarının nasıl etki edeceğini bilmiyoruz. Yakın bir zamanda da bu mutasyonların özellikleri yapılan çalışmalar sonucu açıklanacaktır" dedi.

14.02.2021Gündem
Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın: Mutant virüsün yayılımı Vuhandakine göre çok hızlı

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın: Mutant virüsün yayılımı Vuhan'dakine göre çok hızlı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, mutasyonlu koronavirüsün Türkiye'deki yayılımına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Akın mutant virüsün dünyaya dağılan virüse göre çok hızlı olduğunu belirtti. Akın, "33 ilde saptadık; ama tüm illerde bunu saptamak için çalışma sürdürülüyor. Yarın bir başka rakamla karşılaşabiliriz" dedi.

13.02.2021Haber
Prof. Dr. Levent Akından korkutan mutant virüs uyarısı: Vuhandakine göre çok hızlı

Prof. Dr. Levent Akın'dan korkutan mutant virüs uyarısı: Vuhan'dakine göre çok hızlı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, mutasyonlu koronavirüsün Türkiye'deki yayılımına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Akın mutant virüsün dünyaya dağılan virüse göre çok hızlı olduğunu belirtti. Akın, "33 ilde saptadık; ama tüm illerde bunu saptamak için çalışma sürdürülüyor. Yarın bir başka rakamla karşılaşabiliriz" dedi.

13.02.2021Gündem
65 yaş ve üzeri vatandaşlar ve 60 yaş üzeri eşleri Kovid-19a karşı aşılanmaya başladı

65 yaş ve üzeri vatandaşlar ve 60 yaş üzeri eşleri Kovid-19'a karşı aşılanmaya başladı

COVID-19 ile mücadele sürecinde 65 yaş üzeri vatandaşlar ile 60 yaş ve üzerindeki eşlerinin ilk doz aşılarının uygulanmasına başlandı. Aşı hakkı tanınan ve randevularını alan vatandaşlar, belirlenen sağlık kuruluşlarında aşılarını yaptırdı.

13.02.2021Haber
60 yaşa eş kontenjanı

60 yaşa eş kontenjanı

COVID-19 ile mücadele sürecinde 65 yaş üzeri vatandaşlar ile 60 yaş ve üzerindeki eşlerinin ilk doz aşılarının uygulanmasına başlandı. Aşı hakkı tanınan ve randevularını alan vatandaşlar, belirlenen sağlık kuruluşlarında aşılarını yaptırdı.

13.02.2021Gündem
Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz: Türkiyede yaygınlaşan İngiltere varyantı, okulların açılmasını öteledi

Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz: Türkiye'de yaygınlaşan İngiltere varyantı, okulların açılmasını öteledi

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, Türkiye'de ağırlıkla İngiltere varyantının görüldüğünü açıkladı. Yavuz, İngiltere mutasyonunun bulaşma hızının yüksek olduğu için endişe yarattığını belirterek "Mevcut kısıtlamalara devam etmek zorundayız. Buna rağmen bu varyant ülkemizde de baskın hale gelirse, bu önlemleri de artırmamız gerekebilir. Okulların tamamen açılmasını bu nedenle ötelenecek” dedi.

12.02.2021Haber
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yavuzdan korkutan mutasyonlu virüs açıklaması

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yavuz'dan korkutan mutasyonlu virüs açıklaması!

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, Türkiye'de ağırlıkla İngiltere varyantının görüldüğünü açıkladı. Yavuz, İngiltere mutasyonunun bulaşma hızının yüksek olduğu için endişe yarattığını belirterek "Mevcut kısıtlamalara devam etmek zorundayız. Buna rağmen bu varyant ülkemizde de baskın hale gelirse, bu önlemleri de artırmamız gerekebilir. Okulların tamamen açılmasını bu nedenle ötelenecek” dedi.

12.02.2021Gündem
Fahrettin Koca duyurmuştu Bilim Kurulu üyesi yerinde karar dönemini anlattı

Fahrettin Koca duyurmuştu! Bilim Kurulu üyesi 'yerinde karar' dönemini anlattı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın duyurduğu salgın yönetiminde 'yerinde karar' dönemini anlattı. Akın, "Mesela İstanbul'da Şile ile Kadıköy aynı oranda vaka yüküne sahip midir? O zaman 'A' ilinde belirli bölgelerde belirli işletmeler açık olacak veya hastalık yükü yüzünden 'B' ilinde bu tip yerlerin tamamı kapalı olacak. 'Yerinde karar' dediğimiz dönem burada devreye girecek" dedi.

12.02.2021Gündem
Prof. Dr. Naim Deniz Ayaz: Hayvanlarda koronavirüs mutasyona uğrayabilir

Prof. Dr. Naim Deniz Ayaz: Hayvanlarda koronavirüs mutasyona uğrayabilir

Tarım Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naim Ayaz, hayvanlarda da koronavirüsün mutasyona uğrayabileceğini söyledi. Mutasyona uğrayan virüsün hayvanlarda yeni bir etkiye sahip olduğuna dair bir bulgunun şu an olmadığını belirten Ayaz, ''Özellikle vizon ve kedilerde hem hastalığın oluşabildiği hem de bunların kendi aralarında ve insanlara bulaştırabilme özelliği gösterdiği ortaya çıktı'' dedi. İnsanlardan hayvanlara doğru olan bulaşmanın kontrol altına alınması gerektiğini söyleyen Ayaz, ''Özellikle hayvanların yoğun ve bir arada yaşadığı ve farklı türlerin bir arada yaşadığı; hayvan barınakları, hayvanat bahçeleri, çiftlikler, pet shoplar gibi yerlerde mümkün olduğunca ziyaretçi girişleri kısıtlanmalı'' ifadelerini kullandı.

11.02.2021Haber
Hayvanlarda koronavirüs mutasyona uğrayabilir diyen Prof. Dr. Naim Ayazdan uyarı: Ziyaretçi girişleri kısıtlanmalı

'Hayvanlarda koronavirüs mutasyona uğrayabilir' diyen Prof. Dr. Naim Ayaz'dan uyarı: 'Ziyaretçi girişleri kısıtlanmalı'

Tarım Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naim Ayaz, hayvanlarda da koronavirüsün mutasyona uğrayabileceğini söyledi. Mutasyona uğrayan virüsün hayvanlarda yeni bir etkiye sahip olduğuna dair bir bulgunun şu an olmadığını belirten Ayaz, ''Özellikle vizon ve kedilerde hem hastalığın oluşabildiği hem de bunların kendi aralarında ve insanlara bulaştırabilme özelliği gösterdiği ortaya çıktı'' dedi. İnsanlardan hayvanlara doğru olan bulaşmanın kontrol altına alınması gerektiğini söyleyen Ayaz, ''Özellikle hayvanların yoğun ve bir arada yaşadığı ve farklı türlerin bir arada yaşadığı; hayvan barınakları, hayvanat bahçeleri, çiftlikler, pet shoplar gibi yerlerde mümkün olduğunca ziyaretçi girişleri kısıtlanmalı'' ifadelerini kullandı.

11.02.2021Gündem
Üniversiteler ne zaman açılacak Sosyal medyada iddia edilen tarih

Üniversiteler ne zaman açılacak? Sosyal medyada iddia edilen tarih

Corona virüs salgınından bu yana en çok merak edilen konulardan biri de üniversitelerde yüz yüze eğitim konusu oldu. Sosyal medyada yapılan bazı paylaşımlar, üniversitelerin açılacağı tarihi yeniden gündeme getirdi. Twitter'da gündem olan #üni15martta etiketini görenler üniversitelerin 15 Mart'ta mı açılacağını merak etti. Peki, üniversiteler ne zaman açılacak?

11.02.2021Gündem
Koronavirüs varyantı nedir, ne demek Koronavirüste viral varyant hakkında merak edilenler

Koronavirüs varyantı nedir, ne demek? Koronavirüste viral varyant hakkında merak edilenler

Viral varyant özellikleri, mutasyon virüs vakasının ülkemizde görülmesinin ardından gündeme geldi. Bilim Kurulu Toplantısı sonrası değerlendirmelerde bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bu mutasyon sayıları giderek artmaya devam ediyor ama vaka sayılarında önemli oranda bir etkisinin şu an olmadığını görüyoruz." dedi. Birkaç yeni mutasyona sahip bir virüsle ortaya çıkan 'varyant'ta virüsün insan hücrelerine daha kolay tutunabildiği uzmanlar tarafından bildiriliyor. Peki, koronavirüs varyantı nedir? İşte, koronavirüs varyantı ile ilgili ayrıntılı bilgiler.

10.02.2021Gündem

Yazar Sonuçları

Sınavlar ve 'yüz yüze'ye erteleme

Milli Eğitim Bakanlığı, ikinci aşaması 1 Mart’ta başlayacak olan yüz yüze eğitimle ilgili yeni bir karar aldı. Tüm illerde pazartesi okullar açılmayacak, yüz yüze yapılacak sınavlar o gün için iptal edilecek.

28.02.2021