EKSTRA
MENÜ

Maske Zorunluluğu

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 955 haberi bulunmuştur.

Maske Zorunluluğu Haberleri

Son dakika haberi: Hollandada sosyal mesafe kuralı kaldırılıyor

Son dakika haberi: Hollanda'da sosyal mesafe kuralı kaldırılıyor

Hollanda'da hükümet, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında salgının başından bu yana uygulanan sosyal mesafe kuralının 25 Eylül'den itibaren kaldırılacağını açıkladı.

14.09.2021Dünya
Aşı protestosu aşı olanlarla doldu

Aşı protestosu aşı olanlarla doldu

İstanbul'da düzenlenen aşı karşıtı mitinge katılanlar, miting alanına girişte maske kontrolünden geçirilse de alana girer girmez maskelerini çıkardı. Katılımcıların büyük çoğunluğu hem aşı, hem maske hem de PCR testlerine karşı olduklarını belirtirken, bir kişi alana girişte aşı karşıtlarına tepki gösterdiği için tartaklandı. Kimi katılımcılar miting alanına girişte insanların maskelerin çıkarılması yönünde çağrılar yaparken, içeriye giren herkese, hijyen kuralları hiçe sayılarak aynı kutulardan lokum dağıtıldı. Ataköy'den mitinge gelen Melek Yokeş (65) "Bu aşıların ne olduğunu bilmiyoruz. Onun için bu alana aşı karşıtı olarak geldik. Ama aşı karşıtı değiliz. Böyle bilinmesini istemiyoruz. Aynı zamanda iki aşımı oldum. Ancak aşı olduğumda bu kadar bilinçli değildim." diye konuştu.

11.09.2021Gündem
Satranç sporcuları okullarda pandemi kurallarını anlatıyor

Satranç sporcuları okullarda pandemi kurallarını anlatıyor

Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) okullarda uygulanacak pandemi kurallarının önceden öğrenilmesi konusunda bilgilendirme eğitimi veriyor.

2.09.2021Eğitim
Son dakika: Ezber bozan koronavirüs adımı Danimarka eski normale dönüyor

Son dakika: Ezber bozan koronavirüs adımı! Danimarka 'eski normal'e dönüyor

Danimarka iki hafta içinde tüm koronavirüs kısıtlamalarını kaldıracağını ve Kovid-19'u 'toplum için kritik bir tehdit' olarak sınıflandırmayı bırakacağını duyurdu.

28.08.2021Dünya
11 Ekim’den itibaren testler ücretli

11 Ekim’den itibaren testler ücretli

Başbakan Angela Merkel ve 16 eyalet başbakanı, tatil sonrası sonbahar döneminde koronayla mücadele kapsamında alınacak yeni tedbirleri görüştü. Videokonferans yöntemiyle yapılan görüşmede aşı olmayanlar için kısıtlamalar ağırlaştırıldı. 11 Ekim’den itibaren hızlı testler ücretli olacak.

10.08.2021Avrupa
Sinemalar açıldı mı

Sinemalar açıldı mı?

Sinemalar açıldı mı sorusu, Ağustos ayında pek çok kişinin araştırdığı konu olmaya devam ediyor. Temmuz ayının ilk günlerinde alınan normalleşme kararları sonrası, sinemalar açıldı mı sorusu gündemde yer almaya başlamıştı. Peki, sinemalar açık mı? İşte, o konuda bilinmesi gereken bazı detaylar

6.08.2021Gündem
Aşısız memura her hafta test

Aşısız memura her hafta test

Hükümet, aşılamaya rağmen vaka sayısında artışın devam etmesi üzerine ‘sonbaharda’ izlenecek yol haritasını oluşturmak için kolları sıvadı. Aşıya direnci kırmak için pozitif ayrımcılık masada... Kamuda aşıya direnenlere ABD’deki gibi her hafta PCR testi ve maske zorunluluğu getirilmesi planlanıyor.

2.08.2021Gündem
Fransada Kovid-19 nedeniyle bir vilayette daha alkol yasaklandı

Fransa'da Kovid-19 nedeniyle bir vilayette daha alkol yasaklandı

Son 24 saatte 5 bin 307 yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakasının belirlendiği Fransa'da, Alpes-Maritimes vilayetinden sonra Bas-Rhin vilayetinde de kamuya açık alanlarda alkol satışı ve tüketimi yasaklandı.

26.07.2021Dünya
Sinema salonları açıldı mı, ne zaman açılacak Sinema salonlarıyla ilgili güncel bilgiler

Sinema salonları açıldı mı, ne zaman açılacak? Sinema salonlarıyla ilgili güncel bilgiler

Koronavirüs salgınıyla mücadele sürerken, kapalı olan sinema salonlarının ne zaman açılacağı merak konusu oldu. Sinemaların açılacağı tarih İçişleri Bakanlığı'nın genelgesinde duyurulmuştu. Daha önce haziran ayında açılması planlanan sinemalar yapılan görüşmeler sonrasında 1 ay daha ertelenmişti. Normalleşme adımlarının atılmasıyla birlikte araştırmalarına hız veren vatandaşlar sinema salonları açıldı mı sorularına yanıt arıyor. Peki, Sinema salonları açıldı mı, ne zaman açılacak? Sinema salonlarıyla ilgili güncel bilgiler.

25.07.2021Gündem
Delta varyantı tedbirlerin azaltıldığı ülkeleri nasıl etkiledi Türkler anlatıyor

Delta varyantı tedbirlerin azaltıldığı ülkeleri nasıl etkiledi? Türkler anlatıyor

Bir süre önce tedbirleri gevşetip normalleşme aşamasına geçen birçok ülkede hareketli günler yaşanıyor. Delta varyantı bu ülkelerde salgının ve önlemlerin seyrini nasıl değiştirdi? Türklerden de görüşler alarak konuyu detaylıca inceledik…

22.07.2021Dünya
İngilterede endişelendiren gelişme Koronavirüs vaka sayısı 50 bini geçti

İngiltere'de endişelendiren gelişme! Koronavirüs vaka sayısı 50 bini geçti

İngiltere'de son 24 saatte 51 bin 870 yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakasının tespit edilmesiyle 15 Ocak'tan bu yana en yüksek günlük vaka sayısı görüldü.

16.07.2021Dünya
Delta etkisi: Los Angelesta maske yasağı geri döndü

Delta etkisi: Los Angeles'ta maske yasağı geri döndü!

Son dönemde özellikle Delta varyantının etkisiyle vaka sayılarında artışın yaşandığı Los Angeles'ta maske zorunluluğu geri döndü.

16.07.2021Dünya
Maske yasağı kaldırıldı mı Maske takma zorunluluğu olmayacak mı

Maske yasağı kaldırıldı mı? Maske takma zorunluluğu olmayacak mı?

Maske yasağı kaldırıldı mı sorusu milyonlarca kişinin gündeminde yer alıyor. Aşılama sayısının artmasıyla birlikte gündeme gelen maske takma zorunluluğunun kaldırılması hususu, vatandaşların da araştırdığı konu oldu. Peki, Maske takma zorunluluğu olmayacak mı ve maske yasağı kaldırıldı mı? İşte, o konu hakkında merak edilen bazı bilgiler

13.07.2021Gündem
Maske yasağı, zorunluluğu kalktı mı Açık ve kapalı alanda maske takmak zorunlu mu

Maske yasağı, zorunluluğu kalktı mı? Açık ve kapalı alanda maske takmak zorunlu mu?

Maske yasağı ve Maske takmak zorunlu mu hususu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlandı. Ellerinde 8 milyon doza yakın aşı bulunduğunu ve aşı sorunlarının olmadığını söyleyen Sağlık Bakanı Koca, BioNTech'in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin ile konuştuklarını, Şahin'in bayramdan sonra Türkiye'ye geleceğini kaydetti. Öte yandan maske yasağına dair araştırmalar da hız kazandı. Peki, maske zorunluluğu kalktı mı? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

10.07.2021Gündem
Hollandada negatif test sonucuyla girilen partide en az 165 kişi Covid’e yakalandı

Hollanda'da negatif test sonucuyla girilen partide en az 165 kişi Covid’e yakalandı

Hollanda'da geçen hafta Cumartesi günü disko ve barların açılmasına izin verilmesinin ardından aynı gün Enschede kentideki bir diskoda düzenlenen partiye katılan 600 kişiden en az 165'inin koronavirüs testleri pozitif çıktı.

5.07.2021Dünya
Maske zorunluluğu kalkıyor mu 1 Temmuzda maske takmak zorunlu olmayacak mı İşte alınan kararlar..

Maske zorunluluğu kalkıyor mu? 1 Temmuz'da maske takmak zorunlu olmayacak mı? İşte alınan kararlar..

Yapılan son Kabine Toplantısı'nın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kısıtlamaların bir çocuğunun kaldırılacağını ve tamamen eski normallere dönüleceğini açıklamıştı. Geçtiğimiz gün İçişleri Bakanlığı tarafından genelge yayınlandı.. Peki son eren kısıtlamalar arasında maske takma zorunluluğa da var mı? İşte detaylar..

29.06.2021Gündem
Delta varyantı sonrası yeniden maske Toplumsal bağışıklık kazanılan İsrail’de neler oluyor

Delta varyantı sonrası yeniden maske! Toplumsal bağışıklık kazanılan İsrail’de neler oluyor?

Son günlerde yeni tip koronavirüs vakalarında artış yaşanan İsrail’de, kapalı mekanlarda maske takma zorunluluğu yeniden uygulanmaya başlandı. Delta mutasyonu sebebi ile vakaların arttığı söylenen İsrail, ilk toplumsal bağışıklığa ulaşan ve normalleşen ülkelerden biriydi. Peki, yüzde 70’ten fazla insanın aşılandığı İsrail’de ne oldu da vakalar yeniden artmaya başladı? Prof. Dr. Derya Unutmaz, Hürriyet için değerlendirdi

28.06.2021Gündem
Delta vurdu, vakalar patladı Avustralyanın en büyük kentinde sokağa çıkma kısıtlaması ilan edildi

Delta vurdu, vakalar patladı! Avustralya'nın en büyük kentinde sokağa çıkma kısıtlaması ilan edildi

İlk olarak Hindistan'da ortaya çıkan Delta varyantı tüm dünyaya korku salmaya devam ediyor. Birçok ülkede aşılama kampanyalarıyla birlikte yaşanan rahatlama tehlikeye girdi, hükümetler peş peşe yeni kısıtlamaları açıklamaya başladı. Delta yüzünden sıkıntı yaşayan ülkelerin başını çeken Avustralya'da en büyük şehir Sydney'de sokağa çıkma kısıtlaması ilan edildi.

28.06.2021Dünya
Maske zorunluluğu ne zaman kalkıyor İşte maske takma zorunluluğu hakkında son bilgiler

Maske zorunluluğu ne zaman kalkıyor? İşte maske takma zorunluluğu hakkında son bilgiler

Kovid-19 ile mücadele kapsamında uygulanan birinci ve ikinci doz aşı miktarı 47 milyon 342 bin 750'ye ulaştı. Öte yandan Türkiye'de son 24 saatte 215 bin 294 Kovid-19 testi yapıldı, 4 bin 883 kişinin testi pozitif çıktı, 52 kişi hayatını kaybetti, hasta sayısı ise 390 olarak kayıtlarda yer aldı. Peki, maske zorunluluğu ne zaman kalkıyor?

28.06.2021Gündem
Maskeler ne zaman kalkacak Maske takma zorunluluğu kaldırılıyor mu Bakan Kocadan net formül

Maskeler ne zaman kalkacak? Maske takma zorunluluğu kaldırılıyor mu? Bakan Koca'dan net formül!

Maske takma yasağı ne zaman kalkacak sorusu, son gelişmeler ile milyonlar tarafından takip ediliyor. Yaklaşık bir buçuk yıldır hayatımızda olan maskeler hayatın ortak parçası haline gelirken, Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan önemli açıklamalar geldi. Türkiye'nin merak ettiği "Maskeler ne zaman çıkacak" sorusuna net yanıt veren Koca, "Mesafe korunabiliyorsa o durumda maskeyi takmanız gerekmez, kapalı alanda da olabilir bu." dedi. Peki, Maskeler ne zaman kalkacak? Maske takma zorunluluğu kaldırılıyor mu? İşte, Sağlık Bakanı Koca'nın maske yasağı ile ilgili açıklamaları.

23.06.2021Gündem
Rus turistler sahillere akın etti Gelmeseydik üzülürdük

Rus turistler sahillere akın etti! 'Gelmeseydik üzülürdük'

Antalya'ya gelen Rus turistler, otellere yerleşip, sahiller ve havuzları doldurdu. Rusya'nın Türkiye'ye uyguladığı uçuş kısıtlamasını kaldırmasının ardından Ruslar, dünden itibaren Antalya'ya gelmeye başladı. İki günde gelen 20 binin üzerinde Rus turist, rezervasyon yaptıkları otellere yerleşerek tatile başladı.

23.06.2021Gündem
Maske yasağı ne zaman kalkacak Maske zorunluluğu kalkacak mı İşte son gelişmeler

Maske yasağı ne zaman kalkacak? Maske zorunluluğu kalkacak mı? İşte son gelişmeler!

Maske yasağı ne zaman kalkacak sorusu son Kabine Toplantısı ile beraber yeniden gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, "1 Temmuz'da başlamak üzere sokağa çıkma kısıtlamalarını tümüyle kaldırıyoruz. Şehirler arası seyahat kısıtlamalarıyla şehir içi toplu taşıma araçlarındaki sınırlamalar sona eriyor" dedi. Maske takma zorunluluğu için uzmanlardan yapılan açıklamalar sonrası beklentiler Kabine Toplantısı'na yönelmişti. Erdoğan birkaç hafta içerisinde aşılamayı 18 yaş üzerindekilere de açılmasının hedeflendiğini bildirdi. Peki, maske yasağı kalktı mı? Maske yasağı ne zaman kalkacak? İşte, o konuyla ilgili ayrıntılar.

23.06.2021Gündem
Gürcistanda açık alanlarda maske takma zorunluluğu kaldırıldı

Gürcistan'da açık alanlarda maske takma zorunluluğu kaldırıldı

Gürcistan'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle açık alanlarda uygulanan maske takma zorunluluğu sona erdi.

22.06.2021Dünya
İsrail’de bazı bölgelerde maske geri döndü

İsrail’de bazı bölgelerde maske geri döndü

İsrail’in Binyamina-Givat Ada kentinde yapılan testlerde 45 çocukta koronavirüsün delta varyantının (Hindistan) tespit edilmesinin ardından aşı olmuş 9 okul çalışanında da koronavirüs teşhisi konuldu.

22.06.2021Dünya
Hollandada maske zorunluluğu 26 Haziranda kalkıyor

Hollanda'da maske zorunluluğu 26 Haziran'da kalkıyor

Hollanda'da hükümet, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında normalleşme planında kapalı alanlarda maske zorunluluğunun da kaldırıldığı dördüncü aşamaya 26 Haziran'da geçileceğini açıkladı.

18.06.2021Dünya
Son dakika haberi: Salgında çok büyük kayıp vermişlerdi... Başbakan açıkladı: Maske zorunluluğu kalkıyor

Son dakika haberi: Salgında çok büyük kayıp vermişlerdi... Başbakan açıkladı: Maske zorunluluğu kalkıyor!

Koronavirüs salgınının ilk dönemlerinde gerek dünyada gerek Avrupa'da en çok kayıp veren ülkelerin başında gelen İspanya'dan artık güzel haberler geliyor. Ülkede 26 Haziran'dan itibaren açık alanda maske kullanma zorunluluğunu kaldırılıyor. Sevindiren açıklamayı Başbakan Pedro Sanchez yaptı.

18.06.2021Dünya
1 SORU 5 UZMAN | Açık havada maske hâlâ gerekli mi

1 SORU 5 UZMAN | Açık havada maske hâlâ gerekli mi?

Yazın gelişiyle artan hava sıcaklıkları bir yandan, aşılamanın ve kısıtlamaların etkisiyle düşen vaka sayıları diğer yandan derken birçok kişinin aklında aynı soru: Açık havada maskemi çıkarsam olur mu? Bu soruyu sizin için Türkiye'nin önde gelen uzmanlarına sorduk. Cevapları haberimizde...

17.06.2021Gündem
Fransa, maske zorunluluğu ve gece sokağa çıkma yasağını kaldırıyor

Fransa, maske zorunluluğu ve gece sokağa çıkma yasağını kaldırıyor

Fransa'da yarından itibaren bazı durumlar dışında açık alanlarda maske zorunluluğunun, 20 Haziran'dan itibaren de gece uygulanan sokağa çıkma yasağının kaldırılacağı açıklandı.

16.06.2021Dünya
İsrailde kapalı alanlarda da maske takma zorunluluğu kaldırıldı

İsrail'de kapalı alanlarda da maske takma zorunluluğu kaldırıldı

İsrail'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle kapalı alanlarda uygulanan maske takma zorunluluğu sona erdi.Aşılama sayesinde salgını kontrol altına almayı başaran ve şubat ayından bu yana Kovid-19 önlemlerinin gevşetilmeye başlandığı İsrail'de, 19 Nisan'da açık alanlarda maske takma zorunluluğu kaldırılmıştı.

15.06.2021Dünya
Almanya’da maske zorunluluğunun kaldırılması tartışılıyor

Almanya’da maske zorunluluğunun kaldırılması tartışılıyor

Almanya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının azalmasının ardından maske takma zorunluluğunun kaldırılması tartışılıyor.

14.06.2021Dünya
‘Maske zorunluluğu adım adım kaldırılmalı’

‘Maske zorunluluğu adım adım kaldırılmalı’

Almanya Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn da maske zorunluğunun yavaş yavaş kaldırılmasından yana olduğunu söyledi. Spahn, “Düşen insidans değerlerini göz önünde bulundurarak, adım adım ilerlemeliyiz. İlk adım olarak açık havadaki maske zorunluluğu kaldırılabilir” dedi.

14.06.2021Avrupa
‘Vakaların düşük olduğu yerlerde maskeleri çıkaralım’

‘Vakaların düşük olduğu yerlerde maskeleri çıkaralım’

İnsidans değerlerinin 35’in altında olduğu bölgelerde maske zorunluluğunun kaldırılması gerektiğini belirten FDP’li siyasetçi Wolfgang Kubicki, ayrıca hükümetin koronavirüsle mücadele yönetimi hakkında seçimlerden sonra Federal Meclis’te bir araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

13.06.2021Avrupa
Maske takma zorunluluğu ne zaman kalkacak İşte yasak ve kısıtlamalarda son gelişmeler

Maske takma zorunluluğu ne zaman kalkacak? İşte yasak ve kısıtlamalarda son gelişmeler

Sağlık Bakanlığının "covid19asi.saglik.gov.tr" adresinde yer alan anlık verilere göre, saat 23.01 itibarıyla uygulanan birinci doz aşı sayısı 18 milyon 396 bin 436, ikinci doz aşı 13 milyon 402 bin 505 oldu. Böylece uygulanan doz miktarı, 31 milyon 798 bin 941 olarak gerçekleşti. Bu gelişmeler olurken maske zorunluluğunun bitiş tarihi merak konusu oldu. Peki, maske zorunluluğu ne zaman bitecek?

10.06.2021Gündem
Brüksel’de açık havada maske zorunluluğu kalkıyor

Brüksel’de açık havada maske zorunluluğu kalkıyor

Avrupa Birliği (AB) kurumlarıyla NATO’ya ev sahipliği yapan Belçika’nın başkenti Brüksel’de, açık havada maske takma zorunluluğu kaldırılıyor.

8.06.2021Avrupa
Bilim Kurulu üyesi Akından aşıya teşvik önerisi

Bilim Kurulu üyesi Akın'dan 'aşıya teşvik' önerisi

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın, Bakan Koca'nın ''Toplumsal bağışıklığın sağlanmasıyla Eylül'de maske zorunluluğu kalkabilir'' açıklamasını değerlendirdi. Prof. Dr. Akın, ''Eğer toplum aşı programını takip etmezse, umurunda olmazsa kurarsa Eylül ayında maskeleri çıkaramayız'' dedi. Kademeli normalleşme sürecinde en riskli yerlerin kapalı mekanlar olduğunu söyleyen Akın, ''Kapalı mekanların açılmasını belki geciktirebilirdik. Ben özellikle spor salonlarına çok takılmış durumdayım. Spor salonlarında o egzersiz yapan kişiler maskelerini çıkarıyorlar. Mesafeler de kontrol edilmezse spor merkezlerinden çok vaka görülebilir'' diye konuştu.

4.06.2021Haber
Eylülde maskeler çıkar mı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın yanıt verdi

Eylül'de maskeler çıkar mı? Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın yanıt verdi

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın, Bakan Koca'nın ''Toplumsal bağışıklığın sağlanmasıyla Eylül'de maske zorunluluğu kalkabilir'' açıklamasını değerlendirdi. Prof. Dr. Akın, ''Eğer toplum aşı programını takip etmezse, umurunda olmazsa kurarsa Eylül ayında maskeleri çıkaramayız'' dedi. Kademeli normalleşme sürecinde en riskli yerlerin kapalı mekanlar olduğunu söyleyen Akın, ''Kapalı mekanların açılmasını belki geciktirebilirdik. Ben özellikle spor salonlarına çok takılmış durumdayım. Spor salonlarında o egzersiz yapan kişiler maskelerini çıkarıyorlar. Mesafeler de kontrol edilmezse spor merkezlerinden çok vaka görülebilir'' diye konuştu.

4.06.2021Gündem
Gözünüzden kaçmış olabilir | Maske zorunluluğunun bitişi, Vuhan laboratuvarının sırları, hayalet ağlar, ceset çiçeği (31 Mayıs-1 Haziran 2021)

Gözünüzden kaçmış olabilir | Maske zorunluluğunun bitişi, Vuhan laboratuvarının sırları, hayalet ağlar, ceset çiçeği (31 Mayıs-1 Haziran 2021)

Hurriyet.com.tr'de sıcak gündemi size ulaştırdığımız gibi 'son dakika' telaşından uzak; dosya ve analizler içeren, ne olduğu kadar neden olduğunu da irdeleyen haberler üretiyoruz. İşte bugün 'gözden kaçmış' olabilecek haberlerden bazıları...

1.06.2021Gündem
Maske zorunluluğu eylülde bitecek Peki maske takma bitecek mi Vatandaşlara sorduk...

Maske zorunluluğu eylülde bitecek! Peki maske takma bitecek mi? Vatandaşlara sorduk...

Covid-19'a karşı aşılamanın yaygınlaşması ve vaka sayılarının azalması, maske zorunluluğunun gevşetilmesi ihtimalini de beraberinde getirdi. Biz de vatandaşlarımıza zorunlu olmayan maske kullanımına dair fikirlerini sorduk. Bakın nasıl cevaplar geldi...

1.06.2021Gündem
Türkiyeye akın etmeye devam ediyorlar Peki durum orada nasıl

Türkiye'ye akın etmeye devam ediyorlar! Peki durum orada nasıl?

Pandemiyle birlikte birçok ülke kapılarını açmaya başladı. Ancak ülkeden ülkeye turist ağırlama kuralları değişebiliyor. Ukrayna'dan Türkiye'ye turist yağarken, ülkede durum ne inceledik.

1.06.2021Ekonomi
Son dakika haberler: 1 Haziranda yeni dönem başlayacak..  Maske zorunluluğu devam edecek mi..

Son dakika haberler: 1 Haziran'da yeni dönem başlayacak.. Maske zorunluluğu devam edecek mi..?

1 Haziran'da koronavirüsle mücadelede yeni dönem başlayacak. Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, normalleşme ile birlikte açık havada maske zorunluluğunun kalkabileceğini söyledi. "Maske zorunluluğu kalkar mı?" bu soruların başında geliyor. Prof. Dr. İlhan, "Maske zorunluluğu kalkabilir" diyor ancak sadece açık alanlarda. İşte maske zorunluluğun kaldırılmasına ilişkin tüm detaylar...

30.05.2021Gündem
ABDde ilginç uygulama: Kafe sahibi maske takan müşterilerinden 5 dolar bağış istiyor

ABD'de ilginç uygulama: Kafe sahibi maske takan müşterilerinden 5 dolar bağış istiyor

Koronavirüs aşı uygulamasının hızlı bir şekilde devam ettirildiği ABD'de salgın önlemleri gevşetilmeye başlanmıştı. California'da aşılanmış kişilerin maske takma zorunluluğu kaldırdı. Bir kafe sahibinin ise hala maske takmaya devam eden müşterilerinden ilginç bir talebi var....

29.05.2021Dünya
AB ülkelerinde Kovid-19a karşı aşılamalar hızlandı

AB ülkelerinde Kovid-19'a karşı aşılamalar hızlandı

AB'ye üye ülkelerde bugüne kadar yetişkin nüfusun yüzde 46'sına en az bir doz Kovid-19 aşısı uygulandı.

26.05.2021Dünya
Doç. Dr. Ümit Savaşçı: Toplumun yüzde 70i bağışık  hale gelirse maske zorunluluğu kalkabilir

Doç. Dr. Ümit Savaşçı: Toplumun yüzde 70'i bağışık hale gelirse maske zorunluluğu kalkabilir

ENFEKSİYON Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, hem hastalığı geçirerek hem de aşılama ile toplumun yüzde 70'e yakınının bağışıklık kazanması halinde birçok alanda maske zorunluluğunun kalkabileceğini söyledi.

20.05.2021Haber
Sadece adaletsizlik değil aptallık... İsrailliler yüzde 60, Filistinliler yüzde 3...

'Sadece adaletsizlik değil aptallık...' İsrailliler yüzde 60, Filistinliler yüzde 3...

İsrail'in aşılama programının başarısı alkış toplasa da gözden kaçan önemli bir nokta var: Gazze Şeridi ve Batı Şeria'da yaşayan Filistinliler. Filistinlilere verilecek aşı desteğinden en fazla yararı İsrail görecek belki ama...

7.05.2021Dünya
Maske çıkarılmasını protesto etti... ALESe girmedi

Maske çıkarılmasını protesto etti... ALES'e girmedi

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) ilkbahar dönemi sınavı İstanbul'da başladı. Sınava girmek için Nişantaşı Maçka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne gelen bir kız öğrenci, sınav sırasında maskelerin çıkarılacak olmasını protesto ederek sınav salonunu terk etti. Öğrenci, "Dört duvar kapalı alanda, belirli sayıda kişi iki buçuk saat bulunacağız. Birisi evinin konforunda sınav yapacak diye benim hayatımdan bir sene daha gidiyor. Bir sene gitmesin istiyorsam hayatım riske giriyor" dedi.

2.05.2021Gündem

Yazar Sonuçları

Avrupa turu

Size bir şey itiraf edeyim mi...

9.09.2021

PCR testi 'zorunlu' tutabilir mi

6 Eylül’de başlayacak olan ‘zorunlu’ PCR testinin ücretli mi ücretsiz mi olması gerektiği tartışması, ‘Karar yasal mı değil mi? Kişiler PCR testine zorlanabilir mi?’ tartışmasına evrildi. Birçok sosyal medya kullanıcısı ‘zorunlu’ uygulama karşısında mahkemeye gideceğini duyururken hukukçular da kararın makul ve Avrupa’da örnekleri olmasına rağmen anayasaya aykırı olduğuna dikkat çekiyor.

23.08.2021

Dolup, taşıyor ama...

GEÇEN hafta turizmde sevinç çığlıkları, Çeşme’nin dolup taştığı haberleri vardı. Ege ekonomisinin çarklarında özellikle istihdamda önemli bir yeri olan turizmdeki gelişmelere sevinmemek mümkün değil. Ama ben kendi payıma İstanbul’dan İzmir’e, Çeşme’den Didim’e son bir haftadaki hızlı turumda sevinçten çok endişeye kapıldım.

12.07.2021