EKSTRA
MENÜ

Öksürük

Öksürük haberleri sayfasında güncel ve son dakika Öksürük hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 5.316 Öksürük haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Öksürük Haberleri

Gripte koku kaybı olur mu, belirtileri nelerdir

Gripte koku kaybı olur mu, belirtileri nelerdir?

Koronavirüs belirtilerinden olan koku kaybı gripte de oluyor mu merak ediliyor. Havaların soğumasıyla birlikte etkisini göstermeye başlayan gribin belirtileri Covid-19 ile karıştırılıyor. En çok karıştırılanlardan biri de koku kaybı olarak gripte koku kaybı olur mu soruları gündemde yer alıyor. Peki koronavirüs belirtisi olan koku kaybı gripte de olur mu, nasıl geçer? İşte grip ve koronavirüs belirtileri…

18.09.2021Sağlık
Okul çocuklarında ihmale gelmez 8 önlem

Okul çocuklarında ihmale gelmez 8 önlem!

Yazın kavurucu sıcaklarından sonbaharın serin ve yağışlı havasına geçtiğimiz bugünlerde okulların da açılıp kapalı ortamlarda zaman geçirilmesiyle üst solunum yolu enfeksiyonlarında artış yaşanıyor. Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Serdar Baylançiçek, pandemi sürecinde okul dönemi çocuklarında alınacak basit ama etkili önlemleri anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Koronavirüs kapan gorillere aşı yapılacak

Koronavirüs kapan gorillere aşı yapılacak!

ABD’de Atlanta kentindeki hayvanat bahçesinde bulunan bazı gorillerin Kovid-19 çıkmasından sonra yetkililer, Kovid-19’a duyarlı hayvan türleri için özel yapılmış Kovid-19 aşısının uygulanacağını açıkladı.

12.09.2021Dünya
Covid-19 Sivrisinekler İle Bulaşır Mı Sağlık Bakanlığı Yanıtladı

Covid-19 Sivrisinekler İle Bulaşır Mı? Sağlık Bakanlığı Yanıtladı!

Yaz aylarında sivrisineklerin kaşıntı ve kızarma gibi alerjik reaksiyonlara sebep olmasının yanında bu kez de koronavirüs bulaştırabilir mi endişesi yer almaya başladı. Sıtma gibi pek hastalıkta taşıyıcı rolde olan sivrisinekler koronavirüs bulaştırabilir mi, Covid-19 sivrisinekler ile bulaşır mı? İşte Sağlık Bakanlığı’nın konuyla ilgili açıklaması…

12.09.2021İyi Yaşam
Dünya tıp literatüründe bir ilk: Covid-19, akciğer kanserini taklit etti

Dünya tıp literatüründe bir ilk: Covid-19, akciğer kanserini taklit etti

Kahramanmaraş'ta akciğer kanseri teşhisi konulan N.T.'nin (52) koronavirüs testi pozitif çıktı. Ameliyat öncesi Covid-19 tedavisi gören N.T.'ye yapılan tetkikler sonucu koronavirüsün akciğer kanserini taklit ettiği tespit edildi. Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Fatoş Kozanlı, koronavirüsün akciğer kanserini taklit ettiğini ve bunun dünya tıp literatüründe bir ilk olduğunu söyledi.

12.09.2021Gündem
Hafta sonu PCR testi yapılıyor mu, nerelerde yapılıyor Sağlık Bakanlığı açıklaması

Hafta sonu PCR testi yapılıyor mu, nerelerde yapılıyor? Sağlık Bakanlığı açıklaması!

Covid-19 virüsünün kişide olup olmadığını belgeleyen PCR testi, artık aşı olmayan pek çok kişiden isteniyor. Özellikle yurt dışına gidecek olanlar için iki doz aşısını tamamlamadığı takdirde mutlaka PCR testi zorunluluk gerektirmektedir. Son 72 saat öncesine ait PCR testi sonucu istenen yurt dışı uçuşlar nedeniyle hafta sonu PCR testi yapılıyor mu soruları sıklıkla gündeme geliyor. Peki, hafta sonu PCR testi yapılıyor mu, nerelerde yapılıyor? İşte, Sağlık Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden yaptığı açıklama.

12.09.2021Sağlık
Aşılarım tamam, Covid testim pozitif... Şimdi ne yapmam gerek | 11 SORU 11 YANIT

Aşılarım tamam, Covid testim pozitif... Şimdi ne yapmam gerek? | 11 SORU 11 YANIT

Aşılarını tamamladığı halde Covid-19 testleri pozitif çıkanları son dönemde daha sık duymaya başladık. Bu konuyla ilgili kamuoyundaki tartışmalar da kuvvetlenmeye başladı. Biz de aşılı olup da Covid'e yakalananlara ilişkin akıllardaki tüm soruları uzmanlarla birlikte mercek altına aldık...

11.09.2021Gündem
Bağışıklığa destek leziz seçenekler

Bağışıklığa destek leziz seçenekler

Hepimizde bir hastalık endişesi... Sadece koronavirüs de değil, zira sonbahar için soğuk algınlığı, grip mevsimi desek yeri. Hastalıklara karşı bağışıklığı güçlü tutmanın yollarından biri de doğru ve dengeli beslenmek. Üç beslenme ve diyet uzmanına bağışıklığı kuvvetlendirmenin yollarını sorduk ve bağışıklık dostu tarifler aldık.

Uzmanlardan kritik Mu varyantı uyarısı: Kışın sorun teşkil edebilir

Uzmanlardan kritik Mu varyantı uyarısı: Kışın sorun teşkil edebilir

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, Türkiye'de görülen 'Mu' varyantı ile ilgili uyararak "'Mu' varyantı kışın bizim için sorun teşkil edebilir çünkü biraz bulaşıcılığı yüksek, dirençli bir varyant olarak şu anki yayınlarda çıkmaya başladı" dedi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ise "İyi yönde ortaya çıkan varyantlar da var; ama bunlar maalesef hızlı bulaşma özelliği de kazandıracak ikinci bir mutasyona uğramadığı için kaybolup gidiyor, yayılmıyor" diye konuştu.

9.09.2021Gündem
Koronavirüsü atlatan 28, aşı olan 8 gün sonra kan bağışı yapabilir

'Koronavirüsü atlatan 28, aşı olan 8 gün sonra kan bağışı yapabilir'

ISPARTA Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. Uğur Güzel, koronavirüsü atlatıp, iyileştikten 28 gün sonra, Covid-19 aşısı yaptıran bağışçılardan da 8'inci günün ardından kan alınabildiğini söyledi.

9.09.2021Haber
Koronavirüsü atlatan 28, aşı olan 8 gün sonra kan bağışı yapabilir

'Koronavirüsü atlatan 28, aşı olan 8 gün sonra kan bağışı yapabilir'

ISPARTA Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. Uğur Güzel, koronavirüsü atlatıp, iyileştikten 28 gün sonra, Covid-19 aşısı yaptıran bağışçılardan da 8'inci günün ardından kan alınabildiğini söyledi.

9.09.2021Gündem
İshal corona belirtisi mi Koronavirüs hastalığının en sık görülen belirtileri

İshal corona belirtisi mi? Koronavirüs hastalığının en sık görülen belirtileri

İshal günlük yaşantıda kişilerin sıklıkla karşılaştığı bir sorundur. Ancak koronavirüsün pek çok yaygın hastalığın belirtisiyle benzerlik göstermesi soru işaretlerine neden oluyor. Bunun yanında ishalle birlikte kusma, karın ağrısı ve en önemlisi ateşin çıkması ishal corona belirtisi mi sorularını beraberinde getiriyor. Peki ishal koronavirüs belirtisi olabilir mi? İşte koronavirüs hastalığının en sık görülen belirtileri…

8.09.2021Sağlık
Son dakika... Mu varyantından korkalım mı Türkiyede tespit edildi... Mu varyantı nedir, belirtileri nelerdir

Son dakika... Mu varyantından korkalım mı? Türkiye'de tespit edildi... Mu varyantı nedir, belirtileri nelerdir?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de “Mu varyantlı” sadece iki kişinin tespit edildiğini açıkladı. Peki bu varyantın etkileri nelerdir? Prof. Dr. İsmail Balık, 'Mu varyantı' ile ilgili merak edilenleri açıkladı.

8.09.2021Gündem
Haluk Levent müjdeyi verdi: Koronavirüs test sonucum negatif

Haluk Levent müjdeyi verdi: Koronavirüs test sonucum negatif!

Haluk Levent, Twitter hesabında yaptığı açıklamada koronavirüsü atlattığını duyurdu.

7.09.2021Magazin
Mu varyantı nedir, korkmalı mıyız | 8 SORU 8 YANIT

Mu varyantı nedir, korkmalı mıyız? | 8 SORU 8 YANIT

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) koronavirüsün yeni bir versiyonunu varyantlar listesine ekledi. Adı B.1.621 olarak da bilinen 'Mu' varyantı…Ne kadar tehlikeli, hangi ülkelerde görülüyor, aşılara karşı daha mı dirençli, ülkemizde görüldü mü? İşte 8 SORU 8 YANIT...

3.09.2021Gündem
Krup nedir, bulaşıcı mı İşte krup belirtileri ve tedavisi

Krup nedir, bulaşıcı mı? İşte krup belirtileri ve tedavisi

Baş ağrısı, boğaz ağrısı, ateş, öksürük derken Delta- Delta Plus varyantıyla benzer belirtilere sahip olan krup hastalığı yeniden gündeme geldi. Daha çok kışın görülen krup, kısıtlamaların azaltılmasıyla birlikte bu aylarda da etkisini göstermeye başladı. Peki krup nedir, bulaşıcı mı? İşte krup belirtileri ve tedavisi hakkında merak edilenler…

Koronavirüse yakalanan hastada büyük pişmanlık

Koronavirüse yakalanan hastada büyük pişmanlık

Denizli'de koronavirüse yakalanan Erhan Topalkara (52) ve Olcay Bıçak (40), aşı olmadıkları için hastalığa yakalandıklarını, hastane sürecini çok zor geçirdiklerini söyleyerek herkesi aşı olmaya çağırdı. Hastanede 6 gündür yatarak tedavi gören Olcay Bıçak ise, aşının önemini daha iyi anladığını söyleyerek, 'Şu an geriye dönebilsem, hiç düşünmeden aşımı olurdum.' dedi.

1.09.2021Gündem
‘Çocuklar derslerden çok sosyalleşmeye odaklanabilir’

‘Çocuklar derslerden çok sosyalleşmeye odaklanabilir’

Yeni eğitim-öğretim yılı başlıyor ve artık tüm okullarda yüz yüze eğitime geçiliyor. Bir yandan büyük bir heyecan, diğer yandan büyük bir endişe var. Pek çok velinin aklında aynı sorular: Okullarda hijyenik bir ortam sağlanabilecek mi? Kronik hastalığı olan çocuklar derslerden geri kalacak mı? Uzun bir aradan sonra okula tekrar başlayan çocuklar uyum sorunu yaşar mı? Okullarda alınan tedbirleri ve hem pediatrik hem psikolojik açıdan çocukları okula nasıl hazırlamak gerektiğini uzmanlara sorduk.

Covid teşhisi kondu, aylar sonra kötü haberi aldı... Belirtiler benziyor, aman dikkat

Covid teşhisi kondu, aylar sonra kötü haberi aldı... Belirtiler benziyor, aman dikkat!

Koronavirüs pandemisi pek çok hastalığın teşhisinin ve tedavisinin gecikmesine neden oldu. Bunların başında da kanser geliyor. Çok sayıda kanser vakası geç teşhis edildiği için tedavi süreci zorlu geçiyor. Tıpkı Brogan Williams’a olduğu gibi…

26.08.2021Gündem
İnfluenza A Nedir Virüsün Bulaşma Süresi Ne Kadar İnfluenza A Virüsü Belirtileri Ve Tedavisi

İnfluenza A Nedir? Virüsün Bulaşma Süresi Ne Kadar? İnfluenza A Virüsü Belirtileri Ve Tedavisi

Grip virüsü olarak da bilinen influenza özellikle de sonbahar ve kış aylarında çok hızlı bulaşan bir hastalıktır. Özellikle de influenza A ve B virüsleri, grip olan kişilerin hapşırması, konuşması ya da öksürmesi durumunda havaya yayılan damlacıkların solunması sonucunda bulaşır. Aynı zamanda virüsle kirlenmiş yüzeylere temas edilmesi sonucunda eller aracılığı ile kişiden kişiye çok rahatlıkla bulaşır. İnfluenza A Nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

24.08.2021Araştırma
‘Tüm öğretmen ve öğrenciler, beklemeden aşı yaptırmalı’

‘Tüm öğretmen ve öğrenciler, beklemeden aşı yaptırmalı’

Sağlık Bakanlığı COVID-19 Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş, yüz yüze eğitimin koronavirüs salgını için risk oluşturduğunu ancak uzaktan eğitimin de öğrencileri olumsuz etkilediğini belirterek, “bilimin şu an bize söylediği doğrulara uyarak bir an önce okulları açmalıyız. Tüm öğretmen, okul çalışanları ve öğrencilerle aynı hanede yaşayan bireylerin aşılarını hiç beklemeden yaptırmaları gerekmektedir dedi.

24.08.2021Eğitim
Yüz yüze eğitim başlıyor… Aklımızdaki her soruyu sorduk Bizi neler bekliyor Bugün aşı olsalar bile...

Yüz yüze eğitim başlıyor… Aklımızdaki her soruyu sorduk! Bizi neler bekliyor? 'Bugün aşı olsalar bile...'

6 Eylül itibariyle tüm kademelerde haftada beş gün ve yüz yüze eğitim başlıyor. En dikkat çekici olansa öğrencilerle diyalog halinde olan aşı olmamış öğretmen ve diğer personele haftada en az iki defa PCR testi zorunluğunun getirilmesi… Peki bu durum aşı kararsızlığı yaşayan öğretmen ve personeli aşıya yöneltir mi? Çocuklar okulda koronavirüse karşı neler yapmalı? Uzaktan eğitim sonrası ebeveynler, çocukları yüz yüze eğitime nasıl hazırlamalı? Uzmanlar hurriyet.com.tr’ye anlattı...

23.08.2021Gündem
Memede Sızlama Neden Olur Gebelikte Ve Normalde Sol - Sağ Memenin Sızlamasının Nedenleri

Memede Sızlama Neden Olur? Gebelikte Ve Normalde Sol - Sağ Memenin Sızlamasının Nedenleri

Meme ağrısı kadınlarda sık görülen bir şikayettir. Bu ağrıların pek çok farklı nedeni olabilir. Bunlardan en çok görüleni ise, adet döngüsü içinde meydana gelen şiddetli meme ağrısıdır. Meme ağrısı pek çok farklı nedenden kaynaklanabilir. Meme ağrısı, her yaş grubundaki kadında sıkça görülebilen bir rahatsızlıktır. Memede sızlama neden olur? İşte, merak edilen tüm detaylar.

21.08.2021Araştırma
Mutasyonlu virüs nedir, nasıl bulaşır İşte, mutasyonlu virüs belirtileri ve karantina süresi

Mutasyonlu virüs nedir, nasıl bulaşır? İşte, mutasyonlu virüs belirtileri ve karantina süresi

Dünya çapında covid-19 vakalarıyla mücadele devam ederken bir yandan da yeni ortaya çıkan Delta ve Delta Plus mutasyonlu virüsün yayılması mutasyonlu virüs nedir, nasıl bulaşır, belirtileri nelerdir gibi soruları beraberinde getirdi. Koronavirüs ile benzer belirtilerin rastlandığı mutasyonlu virüs ülkemizde de ölümlere yol açabiliyor. İşte, mutasyonlu virüs hakkında tüm merak edilenler…

20.08.2021Sağlık
Türkiyedeki yoğunluğu yüzde 90ı geçti... Delta varyantı hakkında 11 SORU 11 YANIT

Türkiye'deki yoğunluğu yüzde 90'ı geçti... Delta varyantı hakkında 11 SORU 11 YANIT

Koronavirüsün şu ana kadarki en kuvvetli varyantı olan Delta, hem dünyada hem de ülkemizde yayılmaya devam ediyor. Belirtilerden, aşı etkinliğine Delta varyantı ile ilgili akıllardaki tüm soruları uzmanlarımız hürriyet.com.tr okurlarına özel yanıtladı.

20.08.2021Gündem
Koronavirüsün (Covid-19) gün gün belirtileri nelerdir, nasıl bulaşır

Koronavirüsün (Covid-19) gün gün belirtileri nelerdir, nasıl bulaşır?

Tüm dünyada etkisini devam ettiren koronavirüs (covid-19) belirtileri herkeste farklı şekilde kendini gösterebiliyor. Koronavirüs vaka sayılarındaki dalgalanmalar ve yeni varyantlarla birlikte belirtileri de en çok merak edilen konular arasında güncelliğini koruyor. Enfekte kişilerin çoğu, hafif ila orta düzeyde semptomlar geliştirmekte ve hastaneye kaldırılmadan iyileşmektedir. Peki, koronavirüsün en yaygın belirtileri nelerdir, nasıl bulaşır? İşte gün gün koronavirüs belirtileri…

19.08.2021Sağlık
Tromboflebit nedir, neden olur Tromboflebit hastalığı nasıl tedavi edilir

Tromboflebit nedir, neden olur? Tromboflebit hastalığı nasıl tedavi edilir?

Tromboflebit, kalp ve akciğerler için ciddi problemlere neden olan ve ölümle sonuçlanabilecek bir hastalıktır. Sürekli doktor kontrolünde olmanızı gerektiren bu hastalığı tanımlayabilmeniz için ne olduğu, belirtileri, sebepleri ve tedavisi hakkında tüm detayları derledik.

19.08.2021Araştırma
Pankreoflat nedir, ne için kullanılır Pankreoflat ne zaman etki eder

Pankreoflat nedir, ne için kullanılır? Pankreoflat ne zaman etki eder?

Pankreoflat kelimesi Latince kökenli bir sözcüktür. Bu sözcük tıp sektöründe alanında uzman doktorlar tarafından belirli bir hastalığın tedavisi amacıyla reçete eşliğinde hasta bireylere kullanmaları için sunulan bir ilaçtır. Dolayısıyla kelime eczane sektöründe de geçmektedir. Pankreoflat nedir, ne için kullanılır, Pankreoflat ne zaman etki eder gibi detayları derledik.

19.08.2021Araştırma
Delta varyantı nedir, belirtileri nelerdir Covid-19 aşılarının delta varyantı üzerinde etkinliği

Delta varyantı nedir, belirtileri nelerdir? Covid-19 aşılarının delta varyantı üzerinde etkinliği

Ülkemizde de yaygın olarak görülmeye başlanan delta varyantının ne olduğu ve belirtileri herkes tarafından merak ediliyor. Koronavirüs ile benzer belirtilerin olduğu delta varyantında hangi semptomlara dikkat edilmesi gerektiği bu nedenle oldukça önemli. Bunun yanında araştırmacılar, delta virüsü ya da delta varyantı olarak adlandırılan bu yeni virüs üzerinde aşının etkinliğine de yoğunlaşmış durumda. Peki, Delta varyantı nedir, belirtileri nelerdir? İşte, covid-19 aşılarının delta varyantı üzerinde etkinliğine dair detaylar…

13.08.2021Sağlık
Klima çarpmasına ne iyi gelir, nasıl geçer Klima çarpması belirtileri ve bitkisel çözüm önerileri

Klima çarpmasına ne iyi gelir, nasıl geçer? Klima çarpması belirtileri ve bitkisel çözüm önerileri

Klima çarpması, özellikle yaz aylarında pek çoğumuzun öksürük, ishal burun akıntısı şeklinde etkileriyle karşılaştığımız bir sorun haline geliyor. Gün boyu yoğun klimaya maruz kalıyorsanız, şimdi paylaşacağımız bilgilere mutlaka bir göz atın. Peki, klima çarpmasına ne iyi gelir, nasıl geçer? İşte klima çarpmasının belirtileri ve merak edilenler…

12.08.2021Sağlık
Oppo Band Sport incelemesi

Oppo Band Sport incelemesi

Türkiye'de kurduğu fabrikayla bir yandan istihdama katkı sağlarken diğer yandan da ülkemize verdiği değeri gösteren Oppo, geniş ekosistemine yeni bir ürün daha ekledi. İşte karşınızda Oppo'nun yeni nesil akıllı bileklik modeli Oppo Band Sport... (Sponsorlu İçerik)

10.08.2021Teknoloji
Son dakika haberi: Muhittin Böcekten sağlık durumu hakkında açıklama

Son dakika haberi: Muhittin Böcek'ten sağlık durumu hakkında açıklama

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in, hafif öksürük şikayetiyle hastaneye başvurduğu öğrenildi.

7.08.2021Gündem
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek kontrol amaçlı olarak hastaneye gitti

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek kontrol amaçlı olarak hastaneye gitti

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, artan öksürük şikayeti nedeniyle bu sabah kontrol amaçlı Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne gitti.

7.08.2021Gündem
Klima ile gelen tehlike Aman dikkat...

Klima ile gelen tehlike! Aman dikkat...

Doç. Dr. İlker İnanç Balkan, artan klima kullanımı nedeniyle rhinovirüsün yaygınlaştığını söyledi. Balkan, "Solunum yolu virüsleri, rhinovirüs, RSV gibi virüsler daha kolay solunum hücrelerimize tutunuyor. Klima bu virüslerin dolaylı olarak kişiden kişiye bulaşmasını arttırabilir" dedi. Balkan, rhinovirüs sonrası koronavirüse yakalanmanın koronavirüsü ağırlaştığını ifade etti.

7.08.2021Gündem
Yangından etkilenen keçilere UMKE ekipleri müdahale etti

Yangından etkilenen keçilere UMKE ekipleri müdahale etti

Alanya'daki yangından etkilenen ve nefes alma zorluğu çeken Bircan ile Ceylan isimli keçiler, Sağlık Bakanlığı UMKE ekipleri tarafından yapılan müdahaleyle sağlığına kavuştu.

6.08.2021Gündem
Dikkat Son günlerde klima hastalıkları arttı

Dikkat! Son günlerde klima hastalıkları arttı

Yazın aşırı sıcaklarında ev, araç ve ofiste ‘imdada yetişen’ klimalar, hızla serinleterek o an serinletici etkisiyle mutluluk veriyor ancak fark ettirmeden de yatağa düşürüyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Zekai Tarım, klima ile gelen hastalıkları ve korunma yollarını anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

4.08.2021Sağlık
Nereye gidiyor, neye yol açıyor İki zıt sonucu var... Orman yangınlarında duman tehdidi

Nereye gidiyor, neye yol açıyor? İki zıt sonucu var... Orman yangınlarında duman tehdidi!

Hem Türkiye'de hem de dünyada yaşanan orman yangınları sadece bulundukları coğrafyaları değil, binlerce kilometre uzakta yaşayan insan ve hayvanları bile tehdit ediyor. Özellikle duman taşınımı önemli bir problem. Konuyu uzmanlarımızla birlikte enine boyuna masaya yatırdık. İşte tüm bilmeniz gerekenler...

4.08.2021Gündem
Salgın daha da kötüleşebilir

Salgın daha da kötüleşebilir

ABD’de korona ile mücadelenin önde gelen ismi Dr. Anthony Fauci, Delta varyantının özellikle aşı olmayanlar arasında hızla yayıldığını, aşı olanları da tehdit ettiğini söyledi.

3.08.2021Dünya
Son dakika... İşte aşı olanlarda en sık görülen koronavirüs belirtileri

Son dakika... İşte aşı olanlarda en sık görülen koronavirüs belirtileri

İngiliz bilim insanları koronavirüs (Kovid-19) aşısı olmasına rağmen virüse yakalanan kişilerde en sık görülen semptomları açıkladı.

28.07.2021Dünya
Balgama ne iyi gelir ve nasıl geçer Balgam neden olur Evde balgamı geçiren doğal ve bitkisel çözümler

Balgama ne iyi gelir ve nasıl geçer? Balgam neden olur? Evde balgamı geçiren doğal ve bitkisel çözümler

Balgam, alt solunum yollarında ve akciğerlerde üretilmiş olan bir mukus çeşididir. Sinüsler, akciğerler, burun, ağız, gastrointestinal sistemler ve boğazın astar dokuları ile üretilen balgam, çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Balgama iyi gelen bazı doğal ve bitkisel çözümlerle evde çare bulunabilir. Peki balgama ne iyi gelir? Evde balgam nasıl geçer? Balgam neden olur? Öksürük ve balgama ne iyi gelir? Balgamlı öksürük nasıl geçer? Boğaz ağrısı ve balgama ne iyi gelir? İşte balgamın nedenleri ve evde balgam atan doğal ve bitkisel çözümler...

26.07.2021Sağlık
Buram buram bağışıklık

Buram buram bağışıklık!

Bağışıklık sistemimiz ve koku alma duyumuz... Pandemi döneminde ikisi sürekli gündemde. Bir yandan hafif bile olsa rahatsızlandığımızda koku alıp alamadığımızı kontrol ediyoruz, bir yandan bağışıklık sistemimizi her zamankinden daha güçlü tutmaya çalışıyoruz. Aslında bunlar birbiriyle ilişkili. Uçucu yağlar bağışıklığımızı güçlendiriyor, kokularsa beslenme düzenimizi bile etkiliyor.

25.07.2021Hürriyet Pazar
Rubella Nedir, Nasıl Bulaşır Hamilelikte Rubella (Kızamıkçık) Pozitif Olması Ne Demek

Rubella Nedir, Nasıl Bulaşır? Hamilelikte Rubella (Kızamıkçık) Pozitif Olması Ne Demek?

Alman kızamıkçığı olarak da bilinen Rubella, rubivirüs adı verilen bir virüsten kaynaklanır. Hamile bir anneden doğmamış çocuğuna veya başka bir enfekte kişinin salgılarından bulaşabilir. Bu yüzden oldukça dikkat edilmesi gereken bir hastalık türüdür. Peki, Rubella yani kızamıkçık nedir, belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Sağlık
Epidemi Nedir Epidemi İle Pandemi Arasındaki Farklar Nelerdir

Epidemi Nedir? Epidemi İle Pandemi Arasındaki Farklar Nelerdir

Hastalıkların sınıflandırılmasında, yayılma hızı, virüsün mutasyona uğrama riski ve bulaştığı kişi sayısı gibi kriterler ölçüt olarak alınır. Buna göre salgın hastalıklar epidemi ve pandemi olarak iki türe ayrılır. Birinin yayılma hızı diğerine göre daha yavaşken, diğerinin etkilediği alan ve kişi sayısı çok daha fazladır. Epidemi nedir? Epidemi ile pandemi arasındaki farklar nelerdir? İşte, bilinmesi gereken tüm detaylar.

22.07.2021Sağlık
Alerjie Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer Alerji Neden Olur Evde Alerjiye İyi Gelen Bitkisel ve Doğal Yöntemler

Alerjie Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer? Alerji Neden Olur? Evde Alerjiye İyi Gelen Bitkisel ve Doğal Yöntemler

Alerji durumunda vücut bir besine veya maddeye karşı tepki verir. Toplumda pek çok kişi bu sorunla karşı karşıya kalmaktadır. Ayrıca besin alerjisinin aynı sıra özellikle mevsim geçişlerinde polen ve bahar alerjisi de görülmektedir. Alerjiye iyi gelen bitkisel ve doğal yöntemlerle evde çözüm üretilebilir. Peki alerji nasıl geçer? Evde alerjiye ne iyi gelir? İşte alerjinin nedenleri ve evde alerjiye iyi gelen bitkisel ve doğal yöntemler...

21.07.2021İyi Yaşam
Duayen tiyatrocu Ali Poyrazoğlu ile Bodrumdaki yazlığında buluştuk: Anılarımı yazıyorum ikinci gün toplatılabilir

Duayen tiyatrocu Ali Poyrazoğlu ile Bodrum'daki yazlığında buluştuk: Anılarımı yazıyorum ikinci gün toplatılabilir

35: Türkçeye çevirdiği kitap sayısı... 500: Yazıp, yönetip, oynadığı televizyon dizisi bölümü... 4: Pandemide yazdığı kitap sayısı. 3: Şu anda Türkiye’nin çeşitli şehirlerini dolaşan oyun sayısı... 300: Radyoda yaptığı arkası yarın bölümü... 600 bin: Şirketlere verdiği eğitim ve seminerlerde tedrisatından geçen kişi... 50: Kendi adıyla kurduğu özel tiyatronun bu yıl girdiği yaş... “Tiyatromun 50’nci yılını da yeni projelerle kutlayacağım” diyor Ali Poyrazoğlu. Usta tiyatrocuyla bayram vesilesiyle Bodrum’daki evinde konuştum...

21.07.2021Magazin

Yazar Sonuçları

Hızla yayılıyor, belirtileri Covid ile aynı: Krup'a dikkat!

Baş-boğaz ağrısı, burun akıntısı, ateş ve sürekli öksürük! Çocuğunda bu belirtileri gören soluğu, ‘COVID-19’a yakalandı’ endişesi ile hastanede alıyor. PCR testi negatif çıktığında ise seviniyor ama şaşırıyor da. Oysa bir ihtimal daha var; Krup! Bu hastalık Delta-Delta Plus varyantlarının semptomları ile neredeyse aynı. Maske, mesafe, hijyen gibi kişisel önlemlerin azaldığı yaz aylarında ise artışa geçti. Hele de yüz yüze eğitimin yeniden başladığı bugünlerde daha da sık karşılaşacağız gibi. Uzmanlar anlatıyor...

3.09.2021

Maşrapamızın aldığı kadar

Şarap mı içmeli, şurup mu, yoksa şerbet mi?Yoksa yok mu bunların birbirinden hiç farkı

29.08.2021

Dikkat! Serinleyeyim derken aman hasta olmayın

Termometre rekor kırıp Şırnak Cizre’de 49.1 dereceyi gördü. Akdeniz ve Ege’de de sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde. Gün içinde havuz, deniz serinlemek için bir çözüm olsa da asıl çare klima. Ama dikkat! Serinleyeyim derken hastalığa davetiye çıkartmayın. Gün boyu, 16-17 derecede kullanılan klimalar, hele de bakımı yapılmamışsa virüs yayılımından, kalp-akciğer rahatsızlıklarına kadar birçok hastalığı tetikleyebilir. İşte uzmanların uyarıları ve doğru klima kullanma kılavuzu.

23.07.2021