EKSTRA
MENÜ

Klima

Klima haberleri sayfasında güncel ve son dakika Klima hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 7.210 Klima haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Klima, soğutma çevrimi kullanılarak bir ortamdan ısı çekmek (yani ortamın sıcaklığını azaltmak), fazla nemini alıp ortama taze hava sağlamak için tasarlanmış sistem veya mekanizmadır. İnsanların bulundukları çevre, ortam içinde sıcaklığın ayarlanabilmesi, bulunulan ortamın konforunu artırır.

İnsanın rahat ettiği çevre sıcaklığı bir başka ifadeyle rahatlık sıcaklığı bulunan ortamdaki hava sıcaklığıyla havanın nem oranına bağlıdır. Aşırı nem, aşırı sıcaklıktan daha rahatsız edicidir. Örneğin 40 °C sıcaklık ve % 10 nispi neme sahip bir hava 30 °C sıcaklık % 80 nispi neme sahip bir havaya göre daha iyidir, çünkü nem oranı arttıkça insan vücudunun sıcaklık karşısındaki reaksiyonu yavaşlar. Bu nedenle klimalarda yalnızca havanın soğutulması yeterli olmaz nem oranının da ayarlanması gerekir. 

Klima Haberleri

Havadan ilk görüntüler... İspanyol pilotlar paylaştı

Havadan ilk görüntüler... İspanyol pilotlar paylaştı

Türkiye'nin günlerdir en az altı şehirde süren yangınlara karşı mücadelesine destek olmak için İspanya'dan iki adet itfaiye uçağı geldi. İspanyol Hava Kuvvetleri yangın ile mücadele edilen anlara ait görüntüleri resmi Twitter hesabından paylaştı.

4.08.2021Dünya
Yangın Yunanistanı sardı... Alevler yerleşim bölgelerine ulaştı: Mecbur olmadıkça sokağa çıkmayın

Yangın Yunanistan'ı sardı... Alevler yerleşim bölgelerine ulaştı: Mecbur olmadıkça sokağa çıkmayın!

Türkiye'nin güneyini etkisi altına alan yangınlar yaşanan aşırı sıcakların etkisiyle dünyanın dört bir yanında da felaketlere yol açmaya devam ediyor. Komşumuz Yunanistan'da etkili olan yangınlar giderek büyürken Atina'ya yaklaşan alevler nedeniyle vatandaşlara sokağa çıkmayın uyarısı yapıldı.

4.08.2021Dünya
Yeşiller, ‘İklim Koruma Bakanlığı’ istiyor

Yeşiller, ‘İklim Koruma Bakanlığı’ istiyor

Almanya’da Yeşiller Partisi yaklaşan genel seçimler öncesinde, ‘Acil İklim Koruma Eylem Planı’nı tanıttı, konuyla ilgili bir bakanlık kurulmasını önerdi.

3.08.2021Avrupa
Komşuda rekor sıcaklık... Termometreler 55 dereceyi gösterdi

Komşuda rekor sıcaklık... Termometreler 55 dereceyi gösterdi!

Yunanistan'da aşırı sıcaklar etkisini sürdürüyor... Ülke genelinde 6 gündür mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları yer yer 46 derecenin üzerine çıktı. Başkentin Attika bölgesinde hava sıcaklığı 40 derecenin üzerinde, tarihi Akropolis tepesinde ve şehir merkezindeki Omonia Meydanı'nda 55 derece ölçüldü.

3.08.2021Dünya
1987 yılından beri en kötü sıcak dalgası

1987 yılından beri en kötü sıcak dalgası

Yunanistan, 1987’den beri en sıcak yazını yaşıyor. Atina’da hava sıcaklığı 44, Selanik’te ise 43 dereceye kadar çıktı. Larissa’da ise 46 derece ölçüldü.

3.08.2021Dünya
Klima kullanımının püf noktaları

Klima kullanımının püf noktaları

Hava sıcaklıklarının tırmanması ile birlikte enerji tüketimi de rekor düzeye ulaştı. Bu dönemde tasarruflu klima kullanımı bireysel olduğu kadar toplum için de büyük önem taşıyor. İşte tasarruflu klima kullanımı için tavsiyeler...

3.08.2021Ekonomi
Rekor tüketim kesintiyi getirdi

Rekor tüketim kesintiyi getirdi

Son günlerde yaşanan aşırı sıcaklık elektrik tüketiminde rekor kırdırınca elektrik kesintilerini beraberinde getirdi. Aşırı yüklenme nedeniyle talep karşılanamadı. Türkiye genelinde dün başta İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Mersin gibi birçok ilde kesinti yaşandı.

3.08.2021Ekonomi
Muğladaki yangında üzücü detay Kimse teselli edemedi

Muğla'daki yangında üzücü detay! Kimse teselli edemedi

Muğla'nın Milas ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangında alevler Bodrum ilçesinin Gökpınar, Yukarı Mazı mahalleleri ile Armutçuk mevkisinde etkisini sürdürüyor. Alevler evini tehdit eden köylülerden 3 yıllık evli olduğu öğrenilen Merve Kuşlar, "Gelinliğim içerde. Gelinliğim yanacak" diyerek, gözyaşı döktü. Kuşlar'ı komşuları teselli etmeye çalıştı.

1.08.2021Gündem
Mersinde korku dolu anlar... Ekipleri görünce baygınlık geçirdi

Mersin'de korku dolu anlar... Ekipleri görünce baygınlık geçirdi

Mersin'in Mezitli ilçesinde bulunan bir apartmanda yangın çıktı. Yangın sırasında 6’ncı katta oturan ve hasta olduğu belirlenen Alman Sadet Spade’nin (64) evde olduğu tespit edildi. Spade’ye ilk müdahalesi sağlık ekiplerince ambulansta yapıldı. Yangın, 30 dakikalık müdahalenin ardından ekipler tarafından söndürüldü.

26.07.2021Gündem
Apartmanın 4üncü katında yangın paniği

Apartmanın 4'üncü katında yangın paniği

MERSİN’in Mezitli ilçesinde bir apartmanın 4’üncü katında çıkan yangın, itfaiyenin müdahalesiyle söndürüldü. Yangın sırasında dumandan etkilenen yaşlı bir kadın ise ekipler tarafından kurtarıldı.

26.07.2021Haber
Kira sözleşmesine dikkat Okumadan atılan bir imza hayalinizi kâbusa çevirebilir

Kira sözleşmesine dikkat! Okumadan atılan bir imza hayalinizi kâbusa çevirebilir

Kira sözleşmesi yapacaklar dikkat. Acele ile verilen bir karar, okumadan atılan bir imza ev hayalinizi kâbusa çevirebilir. Erken tahliye riski, fahiş kira artışı ya da beklenmedik giderler bunlardan birkaçı...

25.07.2021Ekonomi
Son dakika... Rize ve Artvin’i sel vurdu... Bakan Soylu: Barajın patladığı iddiası doğru değil

Son dakika... Rize ve Artvin’i sel vurdu... Bakan Soylu: Barajın patladığı iddiası doğru değil

Rize genelinde devam eden sağanak yağış devam ediyor. CNN Türk'te 'Son 12 saattir 110 kilograma yakın yağış düştü' açıklamasında bulunan Vali Kemal Çeber, kayıp ihbarlarıyla ilgili de "Kayıp denen kişilere ulaşıldı. Herhangi bir kayıp olmadığı bilgisi aldık" dedi. Öte yandan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Rize ve Artvin'deki sel felaketine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu, "Yarın için de yağış uyarısı devam ediyor. Tüm tedbirlerimizi buna göre alıyoruz. Vatandaşımızın ‘baraj patlayıp geldiği’ yönündeki bilginin doğru olmadığını söylemek istiyorum. Bu bilginin yanlış olduğunu ifade etmeye çalıştık" dedi.

22.07.2021Gündem
Uzun yolculuğun püf noktaları

Uzun yolculuğun püf noktaları

Bayram tatilinin gelmesi ile birlikte büyük şehirlerden yazlık beldelere bir ‘tatil göçü’ başladı. Özellikle pandemi dönemi sonrası araçla seyahatler eskisinden de daha fazla oluyor. Yolculuk öncesi, sırası ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenleri, araçta olması gerekenleri derledik. Doğru rota planlaması, yolculuk öncesi ve sırasında bakım ve elbette dinlenme ile güvenli bir yolculuk mümkün.

17.07.2021Ekonomi
Sıcak çarpmasına maruz kaldıysanız bunları yapın Sıcak çarpmasına karşı bu 9 kurala dikkat

Sıcak çarpmasına maruz kaldıysanız bunları yapın! Sıcak çarpmasına karşı bu 9 kurala dikkat

Aşırı sıcaklar ve yüksek nemin göz açtırmadığı bu yaz günlerinde ‘sıcak çarpması’ deyip geçmemek, çok dikkatli olmak gerekiyor. Zira tedavi edilmeyen sıcak çarpması beyin, kalp, böbrekler ve kaslara hızla zarar vererek, hatta beyin kanamasına yol açarak hayati riske neden olabiliyor. Nöroloji Uzmanı Dr. Nebahat Bilici sıcak çarpmasına karşı ihmale gelmez 9 kuralı anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

14.07.2021Sağlık
Kompresörü kusurlu diye gönderdi, yerine kavun geldi

Kompresörü kusurlu diye gönderdi, yerine kavun geldi

İZMİT'te, otomobil mekanik ustası Mehmet Akyürek (24) internetten satın aldığı 1800 liralık kompresörün kusurlu olduğunu iddia ederek, iki kez geri gönderdi. Akyürek üçüncü defa kargo ile gönderilen kutudan kompresör yerine kavun çıkınca şaşırdı. Kavunu kesip, yediklerini belirten Akyürek, "Hayatımda yediğim en pahalı kavun oldu" dedi.

8.07.2021Haber
Kuzey yarım küre yanıyor

Kuzey yarım küre yanıyor

İklim değişikliği her geçen gün daha kötüye gidiyor. Kanada’nın Lytton kasabası bu gerçeğin en net görüldüğü nokta haline geldi. Geçen salı yaklaşık 50 derece ile rekor seviyede sıcaklık görülürken 240’tan fazla orman ve çalı yangını çıktı, yüzlerce insan ani sıcak çarpması sonucu hayatını kaybetti.

5.07.2021Dünya
Klima yükünü güneşle çözelim

Klima yükünü güneşle çözelim

Türkiye son yıllarda tüm dünyada kendisini gösteren iklim krizinin etkilerini daha fazla hissetmeye başladı. Özellikle yaz aylarında yaşanan sıcak dalgaları sosyal ve ekonomik hayatı zorlaştırıyor.

4.07.2021Ekonomi
Son dakika... Gaziantepte özel hastanede yangın

Son dakika... Gaziantep'te özel hastanede yangın

Gaziantep'te özel bir hastanenin MR görüntüleme merkezi yakınındaki havalandırma sisteminde yangın çıktı. İtfaiye ekipleri yangını müdahale ederek söndürürken, hastanede tedavi gören 46 hasta tahliye edilerek, kentteki diğer hastanelere gönderildi.

1.07.2021Gündem
Kanadada rekor sıcak hava dalgasında yüzden fazla kişi öldü, ABDde asfalt eridi

Kanada'da rekor sıcak hava dalgasında yüzden fazla kişi öldü, ABD'de asfalt eridi!

Kanada'da rekorları alt üst eden, daha önce görülmemiş yükseklikteki sıcak hava dalgası nedeniyle 130'dan fazla kişi hayatını kaybetti. ABD'nin Kanada sınırındaki Seattle kentinde asfalt sıcak hava dalgası nedeniyle eridi. Bölgedeki aşırı sıcaklar nedeniyle uzmanlar bir dizi uyarıda bulundu.

30.06.2021Dünya
Çanakkalede son 92 yılın rekoru 38 dereceyi gördü

Çanakkale'de son 92 yılın rekoru! 38 dereceyi gördü

Çanakkale'de geçen pazar günü son 92 yılın en yüksek Haziran ayı sıcaklığı 37,2 derece olarak kaydedilirken dün de 38 derece ile yeni rekor geldi. Kentte yaşayanlar serinlemek için gölgelik alanlar ve parklara giderken, kimi de sahilde denize girdi. Kentte tüm zamanların sıcaklık rekoru 6 Ağustos 2017'de ölçüldü. Sıcaklık 39 dereceydi.

29.06.2021Gündem
Çanakkalede 38 dereceyle yeni sıcaklık rekoru kırıldı

Çanakkale'de 38 dereceyle yeni sıcaklık rekoru kırıldı

Çanakkale'de geçen pazar günü son 92 yılın en yüksek haziran ayı sıcaklığı 37,2 derece olarak kaydedilirken dün de, 38 derece ile yeni rekor geldi.

29.06.2021Haber
ABD ve Kanadada rekor sıcaklıklar

ABD ve Kanada'da rekor sıcaklıklar

ABD'nin kuzeybatısındaki eyaletlerde hafta sonu yaşanan hava sıcaklıklarının daha önce hiç görülmemiş rakamlara ulaştığı bildirildi.

29.06.2021Haber
ABDde sıcaklık rekoru 82 yıl sonra bir ilk

ABD'de sıcaklık rekoru! 82 yıl sonra bir ilk

ABD'nin kuzeybatısındaki eyaletlerde hafta sonu yaşanan hava sıcaklıklarının daha önce hiç görülmemiş rakamlara ulaştığı bildirildi.

29.06.2021Dünya
Sıcak hava, elektrik tüketiminde yılın rekorunu getirdi

Sıcak hava, elektrik tüketiminde yılın rekorunu getirdi

Yurt genelinde hissedilen sıcak hava, soğutma ihtiyacını artırırken, 25 Haziran'da 963 bin 983 megavatsaatle rekor seviyede elektrik tüketildi.

28.06.2021Ekonomi
Araçlar yaza hazır olmalı

Araçlar yaza hazır olmalı

Yaz aylarının gelmesi, pandemi dolayısıyla yaşanan kapanmaların bitmesi, tatilcileri de harekete geçirdi. Ancak tatil öncesi otomobillerin bakımları da tam olmalı. Yola çıkmadan önce tüm kontroller yapılmalı. Hal böyle olunca mayıs ayındaki kapanma sonrası oto servislerinde hareket başladı.

26.06.2021Ekonomi
Genişleyen bayi ağı hareketliliğe hazır

Genişleyen bayi ağı hareketliliğe hazır

Başta garantili servis olmak üzere, araç sahiplerine ve filo müşterilerine avantajlı satış sonrası hizmetler sunan AutoGrouppe, bayi ağını genişletmeye ve önemli iş birlikleriyle hizmetlerine yenilerini eklemeye devam ediyor.

26.06.2021Ekonomi
Otomobil sahipleri dikkat Bunu yapmadan uzun yola çıkmayın...

Otomobil sahipleri dikkat! Bunu yapmadan uzun yola çıkmayın...

Türkiye Otomobil Bakım Dernekleri Federasyonu (TOBFED) üyesi Auto King, periyodik bakım zamanı gelmemişse bile uzun yola çıkmadan önce başta araç sıvıları olmak üzere fren sistemi, klima ve lastiklerin gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.

24.06.2021Ekonomi
Her şeyden önce sağlık

Her şeyden önce sağlık

Uzun süredir tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile bir süre daha yaşayacağız. Her ne kadar son günlerde ‘yeni normale’ dönmeye başlasak da, bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bu yıl yaptığımız ‘Sıla’ yolculuğumuzda bunu fazlasıyla hissettik. Yol boyunca bütün temaslarımızda öncelikli konumuz koronavirüs oldu.

16.06.2021 Avrupa
Emtia yatırımcısı geçen hafta doğal gaz ile kazandı

Emtia yatırımcısı geçen hafta doğal gaz ile kazandı

Emtia piyasasında geçen hafta yatırımcısına en fazla kazandıran yüzde 6,4 ile doğal gaz oldu.

14.06.2021Ekonomi
Kuzey Ege’nin butik güzelleri

Kuzey Ege’nin butik güzelleri

Şehirden biraz uzaklaşıp Kuzey Ege’de sessiz, sakin ve oksijeni bol bir tatil programı hazırlamanın tam zamanı. Eğer böyle bir yolculuğa çıkıp butik bir otelde konaklamayı düşünüyorsanız jürimize kulak verin. Kimi konumu, kimi mimarisiyle öne çıkan küçük ve şık otelleri uzmanlarına sorduk; en güzel 10 seçeneği sıraladık.

13.06.2021Seyahat
Isı Pompası Nedir, Nasıl Çalışır Isı Pompası Çeşitleri Ve Çalışma Prensibi

Isı Pompası Nedir, Nasıl Çalışır? Isı Pompası Çeşitleri Ve Çalışma Prensibi

Isı pompası, ısı enerjisini bir ortamdan başka bir ortama taşıma prensibi ile çalışan ve elektrikle beslenen bir çalışma sistemdir. Gerekli şartlar sağlandığı zaman yüksek miktarlarda enerji düşük maliyetler ile kolaylıkla kullanılabilir. Isı Pompası nedir, nasıl çalışır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

9.06.2021Araştırma
Renaulttan B sınıfına yeni soluk Taliant Türkiye yollarında

Renault'tan B sınıfına yeni soluk! Taliant Türkiye yollarında

Uzun yıllar en çok satan otomobiller arasında yer alan Renault, yeni modeli Taliant ile bunu devam ettirmek istiyor.

7.06.2021Otomobil
Özge Özpirinçci 13 haftalık hamile

Özge Özpirinçci 13 haftalık hamile

6 yıldır Burak Yamantürk’le ilişki yaşayan Özge Özpirinçci’nin, 13 haftalık hamile olduğu iddiası gündeme bomba gibi düştü.

6.06.2021Magazin
Son dakika: İzmirde terastan düşen genç kadın: Beni kimse itmedi, erkek arkadaşım için adalet istiyorum

Son dakika: İzmir'de terastan düşen genç kadın: 'Beni kimse itmedi, erkek arkadaşım için adalet istiyorum'

İzmir'de erkek arkadaşı Deniz Özarslan'ın (35) evinin terasından düşen Derya Kılıç(24) konuştu. Kılıç, DHA'ya yaptığı açıklamada, "Ne intihar ettim ne de kimse beni aşağıya itti, olay tamamen kazaydı. Manzarayı seyrederken dengem şaştı, düştüm. İfademi vereli 5-6 gün olduğu halde, Deniz hala hapiste. Deniz için adalet istiyorum" ifadelerini kullandı.

30.05.2021Gündem
Termostat Nedir, Ne İşe Yarar Termostat Nasıl Çalışır, Çeşitleri Nelerdir

Termostat Nedir, Ne İşe Yarar? Termostat Nasıl Çalışır, Çeşitleri Nelerdir?

Termostat insanlar tarafından ilk kez duyulmasa da ne olduğu net bilinmeyen bir kelimedir. Bu nedenle Termostat nedir, ne işe yarar? Termostat nasıl çalışır? Termostat çeşitleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

26.05.2021Araştırma
İcat Nedir Ve Nasıl Yapılır İcat Yaparken Nelerden İlham Alınır Ve İcat Örnekleri

İcat Nedir Ve Nasıl Yapılır? İcat Yaparken Nelerden İlham Alınır Ve İcat Örnekleri

İnsanlar, çevreyi anlamlı hale getirilebilme içgüdüsüyle dünyaya gelirler. Bu anlamlandırma işlemi bazı durumlarda yeni düşünce, buluş ve icatlar ortaya koymayı gerektirir. Şimdi gelelim İcat nedir ve nasıl yapılır? İcat yaparken nelerden ilham alınır? İcat örnekleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

26.05.2021Araştırma
Adana’da 6 hırsızlık şüphelisi yakalandı

Adana’da 6 hırsızlık şüphelisi yakalandı

ADANA’da son bir ayda iş yeri, baz istasyonu ve özel hastaneden hırsızlık yaptıkları belirlenen 6 kişi, polisin çalışmasıyla yakalandı. Hırsızlık anları güvenlik kameralarına yansıdı.

11.05.2021Gündem

Yazar Sonuçları

Nefes

Merhabalar sevgili okurlar.

31.07.2021

Dikkat! Serinleyeyim derken aman hasta olmayın

Termometre rekor kırıp Şırnak Cizre’de 49.1 dereceyi gördü. Akdeniz ve Ege’de de sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde. Gün içinde havuz, deniz serinlemek için bir çözüm olsa da asıl çare klima. Ama dikkat! Serinleyeyim derken hastalığa davetiye çıkartmayın. Gün boyu, 16-17 derecede kullanılan klimalar, hele de bakımı yapılmamışsa virüs yayılımından, kalp-akciğer rahatsızlıklarına kadar birçok hastalığı tetikleyebilir. İşte uzmanların uyarıları ve doğru klima kullanma kılavuzu.

23.07.2021

Zeytin ağacının gölgesi ve Kuzey Ege’nin serin suları

Çeşme ve Bodrum’dan sonra Antalya’ya çevirdiğimiz rotamızı bu hafta yeniden Ege’nin serin sularına döndürüyoruz. İstikamet Ayvalık-Cunda... Tarihi dokusu, efsaneleri, kültürel zenginliği, el değmemiş kıyıları ve birbirinden güzel plajlarıyla gören herkeste yerleşip kök salma duygusu uyandırıyor. Gelin sizi hayalimizdeki Ege kasabasıyla tanıştırayım.

18.07.2021

Antalya Valisi’yle aynı durumdayım

ANTALYA Valisi Ersin Yazıcı, “Birkaç kişi beni de aradı, ‘Biz yer bulamıyoruz, yardımcı olur musunuz’ diye. Bayram süresince büyük bir akın bekliyoruz, rezervasyonlu gelmek lazım şehre yoksa sıkıntı yaşayabilirler” demiş.

16.07.2021

Yüzde 110’luk artış trafiği kilitledi

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’ydı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile buluşup sohbet ettik.

3.07.2021

Tatilde köpeklerimizi bekleyen tehlikeler

Tatil planlarınıza dostunuzu da dahil etmek, alacağınız keyfi daha da arttıracaktır. Ancak tatil bölgelerinde dostlarınızın başına gelebilecek olan problem ve kazalara bilinçli şekilde önlem almak, aylarca beklediğiniz tatilin zehir olmasını engelleyecektir.

30.06.2021

Yazın göz kuruluğunu önlemenin 7 yolu

Yazın klimalı ortamlarda fazla kalmaya bağlı olarak göz kuruluğunuz artabilir.

16.06.2021