MENÜ

Üniversiteler

Üniversiteler ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Üniversiteler haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 14.158 Üniversiteler haberi bulunmuştur.

Üniversiteler Haberleri

Kronik hastaların sağlığını yakından takip eden uygulama

Kronik hastaların sağlığını yakından takip eden uygulama

Sosyal izolasyon döneminde uzaktan dijital sağlık takibi yapmak amacıyla yerli teknoloji geliştirildi.

27.05.2020Teknoloji
Yurtdışındaki üniversitelerde güz dönemi bekleyişi... Cambridge ve Kaliforniya kararını açıkladı

Yurtdışındaki üniversitelerde güz dönemi bekleyişi... Cambridge ve Kaliforniya kararını açıkladı

Avrupa ve ABD’de üniversiteler bugünlerde büyük bir dikkatle koronavirüs kaynaklı pandeminin seyrini izliyor. İki köklü üniversite; Cambridge ve Kalifornia önümüzdeki yıl için şimdiden kararlarını açıkladı. Kaliforniya uzaktan eğitime devam derken Cambridge önce 2021 yazına kadar kampus yok dedi sonra bir düzeltme yayımladı. ABD ve Avrupa’da bazı üniversiteler güz döneminde öğrencilerini yeniden kampüslere çağırmakta sakınca görmezken bazıları da karar vermek için biraz daha beklemeyi tercih ediyor.

21.05.2020Eğitim
Online Digitalization Summit için geri sayım başladı

Online Digitalization Summit için geri sayım başladı

21-22 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek Online Digitalization Summit, Özyeğin, Sabancı ve Bilkent Üniversiteleri öğrenci kulüplerinin yürüttüğü çalışmalar sonucunda katılımcılarla buluşacak. Zirvenin teması ise “Dünya dijitalleşiyor, peki ya sen?” şeklinde belirlendi.

20.05.2020Sigorta
Reis Gıdadan Bakliyat Köyü Projesi

Reis Gıda'dan Bakliyat Köyü Projesi

Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun (IFAP) kuruluş tarihi olan 14 Mayıs, 1984 yılından bu yana her yıl “Dünya Çiftçiler Günü” olarak kutlanıyor.

20.05.2020Ekonomi
Üniversiteler 15 Haziran’da açılacak mı Üniversiteler ne zaman açılıyor

Üniversiteler 15 Haziran’da açılacak mı? Üniversiteler ne zaman açılıyor?

Üniversitelerin ne zaman açılacağı araştırılıyor. Üniversiteler 15 Haziran’da açılacak mı? Uzaktan eğitime devam eden öğrenciler yapılan açıklamaları yakından takip ediyorlar. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısının ardından okulların uzaktan eğitime devam edeceği, uzaktan eğitimin haziran ayında sona ermesinin ardından örgün eğitimin eylül ayında başlayacağını açıkladı. Peki üniversiteler 15 Haziran’da açılacak mı?

20.05.2020Gündem
Üniversiteler ne zaman açılacak Tarih belli oldu mu

Üniversiteler ne zaman açılacak? Tarih belli oldu mu?

Lisans ve önlisans eğitimlerine uzaktan online şekilde devam eden yüz binlerce öğrenci üniversitelerin açılacağı tarihi sorguluyor. Normalleşme sürecine ilişkin adımların atılmasıyla birlikte pek çok işletmenin yeniden faaliyete geçeceği tarih belli olurken, gözler üniversitelere çevrildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabine toplantısının ardından yapılan açıklamada eğitim-öğretim yılının sonra erdiğini üniversiteler ile ilgili kararın da YÖK tarafından verileceğini açıklamıştı. Peki, üniversiteler ne zaman açılacak, Üniversiteler açılacak mı?

19.05.2020Gündem
Yeni rektör görevi devraldı

Yeni rektör görevi devraldı

Prof. Dr. Ali Ekrem Özkul, Alanya Hamdullah Emin Paşa (HEP) Üniversitesi Rektör Vekilliğini Prof. Dr. Mehmet Durdu Öner’den devralarak göreve başladı.

19.05.2020Eğitim
Üniversite öğrencileri: Gençler olarak daha fazla çalışacağız

Üniversite öğrencileri: Gençler olarak daha fazla çalışacağız

Onlar geleceğin bilim insanı, mühendisi, yazılımcısı... Pandemi sürecinin etkilediği kesimlerden biri de üniversite öğrencileri oldu. Üniversiteler uzaktan eğitime geçti, onlar da arkadaşlarından ve kampuslarından uzak; farklı bir eğitim dönemine adapte olmaya çalıştı. Salgın süreci gençlerin de yeni kararlar almasına neden oldu. 19 Mayıs Gençlik Haftası’nda, üniversite gençlerine pandemi sürecinde yaşadıklarını ve bu sürecin gelecek planlarını nasıl etkilediğini sorduk. Kimi daha fazla çalışmak gerektiğini anladığını söyledi, kimiyse biyoloji gibi bölümlerin öneminin daha iyi anlaşıldığını.

19.05.2020Eğitim
Okullar kapatıldı mı Okullar ne zaman açılacak Uzaktan eğitim ne zaman bitecek

Okullar kapatıldı mı? Okullar ne zaman açılacak? Uzaktan eğitim ne zaman bitecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kritik Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalardan biri de eğitim öğretim düzenlemesi ile ilgiliydi. Öte yandan MEB uzaktan eğitimin biteceği tarih hakkında da bilgi verdi. Peki, okullar kapatıldı mı? Okullar ne zaman açılacak?

19.05.2020Gündem
Fenerbahçe, Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri (WEPs) imzacısı oldu

Fenerbahçe, 'Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri (WEPs)' imzacısı oldu

Fenerbahçe Kulübü, Birleşmiş Milletler’in kadınların tüm sektörlerde ve her düzeyde, ekonomik yaşamın içinde yer alabilmesini sağlamak adına kadınların güçlenmesini hedefleyen Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri (Women's Empowerment Principles - WEPs) imzacısı oldu.

18.05.2020Futbol
SAP’den herkesin erişimine açık “Dijital Eğitim Platformu”

SAP’den herkesin erişimine açık “Dijital Eğitim Platformu”

Tüm dünyayı etkileyen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle birçok ülkede okullarda eğitim ve öğretime ara verilirken SAP’den eğitime destek geldi. Şirket, yeni başlattığı inisiyatif ile yenilikçi ve interaktif eğitim içeriklerini herkesin kullanımına açtı. Bu kapsamda openSAP platformu üzerindeki online kurslara öğrenciler, profesyoneller ve bu dönemde öğrenmeye devam etmek isteyen herkes ücretsiz olarak erişebilecek. STEAM alanına ilgi duyanlar ise SAP Genç Düşünürler Programı (SAP Young Thinkers Program) üzerinden eğitimlere ulaşabilecek.

18.05.2020Teknoloji
Türkiye bilim alanı sıralamasında dünyanın en iyileri arasında

Türkiye bilim alanı sıralamasında dünyanın en iyileri arasında

ODTÜ URAP Araştırma Laboratuvarınca açıklanan açıklanan "61 bilim alanı sıralaması"na, 36 bilim alanındaki çalışmalarıyla 37 üniversite ile giren Türkiye, 100 ülke arasında 18'inci sıraya yerleşti.

18.05.2020Teknoloji
ASELSANı yerli video konferans uygulaması konuşturacak

ASELSAN'ı yerli video konferans uygulaması konuşturacak

ASELSAN iştiraki BİTES tarafından geliştirilen video konferans uygulaması yurt içinde BizBize, yurt dışında ise XperMeet ismiyle yola devam edecek.

18.05.2020Teknoloji
Türk üniversiteleri bilim alanı sıralamasında dünyada 18inci sırada

Türk üniversiteleri bilim alanı sıralamasında dünyada 18'inci sırada

ODTÜ URAP Araştırma Laboratuvarı'nca açıklanan ‘61 bilim alanı sıralaması’nda 100 ülkeden üniversiteler yer alıyor. Geçen yıl 61 alanın 28'inde yer alan Türk üniversiteleri, bu yıl 61 alanın 36'sında yer buldu. Sıralamada 61 alanın 20'sinde Çin, 20'sinde ise ABD üniversiteleri dünya birincisi oldu. 61 alanın 16'sında birinci olan Harvard, dünya liderliğini sürdürürken Çin'den Tsinghua Üniversitesi de 11 alanda birinci oldu.

16.05.2020Eğitim
Son dakika... Corona virüs ilacı hakkında açıklama Haziran ayında üretime başlayacak

Son dakika... Corona virüs ilacı hakkında açıklama! Haziran ayında üretime başlayacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) tedavisinde kullanılan ilacın yerli sentezinin haziran ayında tamamlanacağını bildirdi.

15.05.2020Ekonomi
Son dakika haberler... Milli Savunma Bakanı Akardan Corona Virüs açıklaması

Son dakika haberler... Milli Savunma Bakanı Akar'dan Corona Virüs açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, şu ana kadar operasyon bölgelerinde Kovid-19 vakası görülmediğini belirtti. Akar, normalleşme adımları kapsamında, 31 Mayıs'tan itibaren terhislerin, 5 Haziran'dan itibaren celplerin başlamasını planladıklarını, 20 Haziran'dan itibaren de bedelli askerlik celplerinin başlayacağını bildirdi.

15.05.2020Gündem
Üniversiteler açılacak mı, ne zaman açılacak Üniversite final sınavları nasıl yapılacak

Üniversiteler açılacak mı, ne zaman açılacak? Üniversite final sınavları nasıl yapılacak?

Koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle üniversitelerde 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı bahar döneminde online eğitim sistemine geçildi. Bu kapsamda milyonlarca üniversite öğrencisi üniversitelerin açılacağı tarihi sorgularken konula ilgili ilk açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi. Erdoğan, Kabine toplantısında yaptığı açıklamada, üniversiteler açılacak mı? sorusunun yanıtını verdi. YÖK'ten yapılan açıklamada da üniversitelerin haziran ayında açılacağı ve final sınavlarının detayları paylaşıldı. Peki, Üniversiteler ne zaman açılacak? Üniversite final sınavları nasıl yapılacak? İşte, detaylar.

14.05.2020Gündem
Kreşler ne zaman açılacak Anaokulları ve kreşlerin açılış tarihi belli oldu mu

Kreşler ne zaman açılacak? Anaokulları ve kreşlerin açılış tarihi belli oldu mu?

Normalleşme takvimindeki ilk adımların uygulanmaya başlamasıyla birlikte gözler kreşler ve anaokullarına çevrildi. Corona virüsü önlemleri kapsamında üniversiteler, ortaöğretim ve liseler gibi MEB'e bağlı anasınıf ve tüm kreşlere de ara verilmişti. Peki, kreşler ne zaman açılacak? Anaokulları ve kreşlerin açılış tarihi belli oldu mu?

14.05.2020Gündem
TÜBİTAKın iki yeni çağrısı ile 60 milyon liralık proje hacmi oluşturacağız

"TÜBİTAK'ın iki yeni çağrısı ile 60 milyon liralık proje hacmi oluşturacağız"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, TÜBİTAK aracılığıyla sanayiye katkı sağlamayı amaçlayan iki yeni çağrı hazırladıklarını belirterek, "Bu iki çağrı kapsamında 60 milyon liralık proje hacmi oluşturacağız." ifadelerini kullandı.

14.05.2020Teknoloji
MEBden öğretmenlere uzaktan eğitim fırsatı

MEB'den öğretmenlere uzaktan eğitim fırsatı

MEB tarafından, öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin mesleki ve bireysel gelişimlerini desteklemek amacıyla hazırlanan ulusal ve uluslararası akredite sertifikalı uzaktan eğitim programları yaklaşık 500 bin öğretmenin başvurusuna açıldı.

14.05.2020Eğitim
Bakan Varank, TÜBİTAK’ın iki yeni çağrısını duyurdu

Bakan Varank, TÜBİTAK’ın iki yeni çağrısını duyurdu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank “Sipariş AR-GE ve patent lisans çağrıları sanayide güçlü sinerji oluşturacak” dedi.

14.05.2020Ekonomi
MEBden 500 bin öğretmene uzaktan eğitim fırsatı

MEB'den 500 bin öğretmene uzaktan eğitim fırsatı

Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB), dijital girişimcilik, bilgi işlemsel düşünme becerileri, proje danışmanlığı, İngilizce öğretimi, müze ve afet eğitimleri ile yapay zekadan dijital güvenliğe bilişim alanında hazırlanan ulusal ve uluslararası akredite sertifikalı uzaktan eğitim programları, yaklaşık 500 bin öğretmenin başvurusuna açıldı. Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Adnan Boyacı, "18Mayıs-1 Eylül tarihleri arasında 500 bin öğretmen ve okul yöneticimiz için Türk eğitim tarihinin en büyük uzaktan eğitim mesleki gelişim programını başlatıyoruz" dedi.

14.05.2020Gündem
En uzun ömürlü insanların yaşadığı ilçe Hiç koronavirüs vakasına rastlanmadı...

En uzun ömürlü insanların yaşadığı ilçe! Hiç koronavirüs vakasına rastlanmadı...

Akdeniz Üniversitesi'nce (AÜ) çıkarılan 'Yaşlanma Atlası'nda, 82 yaş ortalaması ile Türkiye’de en uzun ömürlü insanlarının yaşadığı yer olarak gösterilen Ordu'nun Gölköy ilçesinde koronavirüs vakasına rastlanmadı. Gölköy halkı, salgına ve diğer hastalıklara karşı sağlıklı yaşamın sırrını üretip tükettikleri organik ürünlere borçlu olduklarını söyledi.

14.05.2020Seyahat
PCR testi nedir, Corona Virüste PCR testi nasıl yapılır

PCR testi nedir, Corona Virüs'te PCR testi nasıl yapılır?

Corona virüs mücadelesinde uygulanan testlerden olan PCR testi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamaları ile gündeme geldi. Polymerase chain reaction, yani PCR testi DNA'daki istenen bölgelerin çoğaltılmasını sağlayan yöntem olarak adlandırılıyor. Sık sık gündeme gelen PCR testinin ne demek olduğu internette en fazla araştırılan konular arasında yer aldı. Peki, corona virüs PCR testi nedir? PCR testi ne demek ce PCR testi nasıl uygulanır? İşte, PCR testi ile ilgili merak edilen ayrıntılı bilgiler...

13.05.2020Gündem
Madencilik alanındaki 3 bölüme asgari ücret oranında burs

Madencilik alanındaki 3 bölüme asgari ücret oranında burs

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) arasında üniversitelerde maden, jeoloji ve cevher hazırlama mühendislikleri programlarında sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli mühendisleri yetiştirebilmek ve böylelikle Türk madencilik sektörüyle ihracata katkıda bulunmak amacıyla İMİB tarafından gerekli şartları taşıyan öğrencilere burs verilmesi ve eğitimleri sonrasında madencilik sektöründe faaliyet gösteren firmalarda istihdam edilmelerini sağlamaya yönelik protokol imzalandı.

13.05.2020Eğitim
Sağlık Bakanlığı’ndan YÖK’e sınav uyarısı

Sağlık Bakanlığı’ndan YÖK’e sınav uyarısı

Sağlık Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu (YÖK)’e yazı yazarak, KORONAVİRÜS nedeniyle üniversitelerin final sınavlarının üniversitelerde değil, alternatif yöntemler uygulanarak yapılmasını istedi.

12.05.2020Eğitim
Sağlık Bakanlığından YÖKe sınav uyarısı

Sağlık Bakanlığı'ndan YÖK'e sınav uyarısı

Sağlık Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) yazı yazarak, koronavirüs nedeniyle üniversitelerin final sınavlarının üniversitelerde değil de alternatif yöntemlerle yapılmasını istedi.

12.05.2020Gündem
Üniversiteler ne zaman açılacak Üniversiteler açılıyor mu

Üniversiteler ne zaman açılacak? Üniversiteler açılıyor mu?

Üniversiteler ne zaman açılacak sorusu, henüz evlerinde bulunan binlerce lisans ve ön lisans öğrencisinin merak ettiği husus olmaya devam ediyor. Uzaktan eğitim alan lisans ve ön lisans öğrencileri, son günlerde meydana gelen gelişmeleri dikkate alarak üniversiteler ne zaman açılıyor sorusuna yanıt aramaya başladı. Peki, üniversiteler ne zaman açılacak? İşte, o konu hakkında merak edilen bazı bilgiler

12.05.2020Eğitim
Sürücü kursları için geri sayım başladı

Sürücü kursları için geri sayım başladı

Koronavirüs salgınının etkisini arttırdığı mart ayında, okullarla birlikte sürücü kursları da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kapatıldı. Ayda 150 bin kişinin ehliyet için eğitim aldığı sektörde 45 bin çalışan vardı. Sıkıntılı dönemden geçen ehliyet ve sürücü kursları temsilci ve sahipleri umutlarını korurken, “Koronavirüsle yaşamayı öğrenmeliyiz” diyerek bundan sonraki yol haritalarını ve taleplerini anlattılar.

12.05.2020Gündem
TÜBİTAK Başkanı Mandaldan koronavirüs ilacı açıklaması

TÜBİTAK Başkanı Mandal'dan 'koronavirüs ilacı' açıklaması

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Kovid-19 tedavisine yönelik ilaç geliştirme çalışmalarıyla ilgili haziranda müjdeli haberlerinin olabileceğini belirtti.

12.05.2020Teknoloji
Dijital nesil için dijital eğitim

Dijital nesil için dijital eğitim

Online eğitim, artırılmış ve sanal gerçeklik eğitim sisteminde yeni bir dönemin başlamasını sağlıyor. Zorunlu olarak eğitimde dijitalleşme çalışmalarının yapıldığı bu dönemde, online eğitimlerin ve yenilikçi teknolojilerin sunduğu avantajlar daha net bir şekilde görülüyor.

11.05.2020Teknoloji
Akademik takvimler açıklandı... Hangi üniversite ne yapacak

Akademik takvimler açıklandı... Hangi üniversite ne yapacak?

Yükseköğretim Kurulu'ndan (YÖK) yapılan açıklamaya göre, üniversiteler, 15 Haziran’dan itibaren akademik takvime dönebilecek. Final sınavları 15 Haziran'dan sonra kampuslarda yapılabilecek ama zorunluluk aranmayacak. İsteyen üniversiteler online sınav ya da farklı değerlendirmeler yapmaya devam edebilecek. Üniversitelerin hazırlık planlarını araştırdık. Bazı üniversiteler sınavlarını online olarak yapmaya devam etmeye kararlı. Bazıları ise kampüsleri yeniden açmayı düşünüyor. Üniversitelerin açıklanan akademik takvimleri ve planları şöyle:

9.05.2020Eğitim
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Üretim sektörünün hızlıca toparlanmasını bekliyoruz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: "Üretim sektörünün hızlıca toparlanmasını bekliyoruz"

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, ihracat kanallarının adım adım normale dönmesi ve alışveriş merkezlerinin açılmasıyla üretim sektörünün hızlıca toparlanmasını beklediklerini bildirdi.

8.05.2020Gündem
Üniversiteler ne zaman açılacak

Üniversiteler ne zaman açılacak?

Lisans ve önlisans eğitimlerine uzaktan online şekilde devam eden yüz binlerce öğrenci üniversitelerin açılacağı tarihi sorguluyor. Normalleşme sürecine ilişkin adımların atılmasıyla birlikte pek çok işletmenin yeniden faaliyete geçeceği tarih belli olurken, gözler üniversitelere çevrildi. Peki, üniversiteler ne zaman açılacak?

7.05.2020Gündem
YÖK: 15 Hazirandan itibaren akademik takvim belirlenebilir

YÖK: 15 Haziran'dan itibaren akademik takvim belirlenebilir

Kabine toplantısında 15 Haziran‘dan itibaren üniversitelerin akademik takvime dönebileceği kararı alındı. Yükseköğretim Kurulu'ndan (YÖK) yapılan açıklamaya göre, bu karar ile üniversiteler, bu tarihten itibaren; bu ve gelecek senenin eğitim öğretim süreçlerine ilişkin akademik takvimlerini yapabilecekler.

5.05.2020Eğitim
Son dakika haberler: YÖKten akademik takvim açıklaması

Son dakika haberler: YÖK'ten akademik takvim açıklaması

Yükseköğretim Kurulu'ndan(YÖK) 15 Haziran 2020 tarihi itibariyle üniversitelerde akademik takvime dönülmesi kararına ilişkin açıklama yapıldı. YÖK'ten yapılan duyuruda, "Devletin ilgili kurumları tarafından 1 Haziran 2020'den itibaren 14 gün boyunca salgının kontrol altına alındığının ve kesin düşüşe geçtiğinin beyan edilmesi koşuluyla 15 Haziran'dan sonra üniversitelerimizde normale dönüşün ilk aşaması başlayacaktır" denildi.

5.05.2020Gündem
Üniversiteler ne zaman açılacak Üniversiteler 15 Haziranda açılacak mı

Üniversiteler ne zaman açılacak? Üniversiteler 15 Haziran'da açılacak mı?

Koronavirüs önlemleri kapsamında üniversiteler 23 Mart tarihinden itibaren uzaktan eğitime devam ediyorlar. Üniversiteler açılacak mı? Üniversiteler ne zaman açılacak? soruları araştırılan konular arasında yer alıyor. YÖK'ten yapılan son dakika açıklamasında, "Devletin ilgili kurumları tarafından 1 Haziran 2020'den itibaren 14 gün boyunca salgının kontrol altına alındığının ve kesin düşüşe geçtiğinin beyan edilmesi koşuluyla 15 Haziran'dan sonra üniversitelerimizde normale dönüşün ilk aşaması başlayacaktır." denildi.

5.05.2020Gündem
YÖK bursiyeri 800 doktoralı, Kovid-19 aşısı ve ilacı için çalışacak

YÖK bursiyeri 800 doktoralı, Kovid-19 aşısı ve ilacı için çalışacak

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "YÖK 100/2000 Doktora Projesi kapsamındaki 800 doktora yapan beyin gücü, Türkiye'de koronavirüs salgınına karşı yürütülecek Ar-Ge, aşı, ilaç çalışmalarına katkı vermek üzere hazır. Bursiyerlerimizden yaklaşık 300'ü aşı ve ilaç çalışmaları alanında, 84'ü genom çalışmalarında, 84'ü moleküler onkolojide, 63'ü biyomedikal ve biyomedikal teknolojilerde çalışma yapıyor. Doktora bursiyerlerimiz, Sağlık Bakanlığı ve TÜSEB koordinasyonunda kurulacak Kovid-19 Tanı Merkezleri Projesi'nde de görev alacak" dedi.

5.05.2020Eğitim
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı normalleşme planını açıkladı İşte AVMler, kuaförler ve berberlerin açılış tarihi

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı normalleşme planını açıkladı! İşte AVM'ler, kuaförler ve berberlerin açılış tarihi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı sonrası normalleşme planını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "65 yaş üstü gruba ilk etapta sokağa çıkma sınırlandırması günlerinin birinde ve dört saat süreyle yürüme mesafesiyle tahditli olarak dışarı çıkabilme imkanı getiriyoruz. İlk uygulamayı da 10 Mayıs Pazar günü saat 11,00 - 15,00 saatleri arasında gerçekleştiriyoruz. 20 yaş altı için de bu esnemeyi iki grup halinde uygulayacağız" dedi. Erdoğan ayrıca, "Berber, kuaför, güzellik salonu gibi işletmeler 11 Mayıs'ta faaliyete geçebilecek. Alışveriş merkezleri 11 Mayıs'tan itibaren hizmet vermeye başlayabilecek" dedi.

5.05.2020Gündem
Normalleşme adımları

Normalleşme adımları

Koronavirüs salgını sınırlamalarının kademeli şekilde esnetilmesi ile ilgili düzenlemeleri açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sokağa çıkma yasağı getirilen 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlar için müjde verdi. Düzenlemelerin esnetilmesinin mayıs, haziran ve temmuz aylarına yayılarak yapılacağını söyleyen Erdoğan, “Şehirlerarası giriş-çıkış sınırlandırmasını 7 il için bitiriyoruz. Diğer illerimizdeki seyahat kısıtlaması 15 gün uzatılmıştır” dedi.

5.05.2020Gündem
Son dakika haberi.... YKS ve LGS sınavları ne zaman yapılacak Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu

Son dakika haberi.... YKS ve LGS sınavları ne zaman yapılacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısı sonrası normalleşme planını anlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, YKS ve LGS sınavlarının ne zaman yapılacağını da açıkladı.

4.05.2020Gündem
Kamu sektöründe dijital dönüşüme hız kazandırmak  neden önemli

Kamu sektöründe dijital dönüşüme hız kazandırmak neden önemli?

Şirketler için en önemli rekabet konusu olan dijital dönüşüm, sadece özel sektöre has bir konu değil; günümüzde kamu kuruluşlarının da dijital dönüşümden ciddi şekilde etkilendiğini görebiliyoruz. Peki kamu sektöründe dijital dönüşüme hız kazandırmak neden önemli? Veeam Software Ülke Müdürü Kürşad Sezgin, konuyla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

4.05.2020Teknoloji
Anadolu Üniversitesi, sanal eğitim fuarında aday öğrencilerle buluşuyor

Anadolu Üniversitesi, sanal eğitim fuarında aday öğrencilerle buluşuyor

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) girecek adaylara yönelik sanal eğitim fuarında, Anadolu Üniversitesinin (AÜ) de yer aldığı bildirildi.

4.05.2020Teknoloji
YÖK uzaktan eğitimi değerlendirdi: En çok sosyal bilimlerde uzaktan eğitim yapıldı

YÖK uzaktan eğitimi değerlendirdi: En çok sosyal bilimlerde uzaktan eğitim yapıldı

YÖK, Kovid-19 salgını sürecinde üniversitelerde başlatılan uzaktan öğretim süreçlerinde durumu tespit etmek ve daha da iyileştirilmesine katkı sağlamak için bir analiz yaptıklarını açıkladı.

3.05.2020Eğitim
İstanbul Üniversitesi 549 başvuru ile zirvede

İstanbul Üniversitesi 549 başvuru ile zirvede

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Türkiye'nin Patent Haritası Raporu'nda 549 patent başvurusuyla ilk sırada yer aldı.

30.04.2020Eğitim
Üniversiteler ne zaman açılacak, açılacak mı Uzaktan eğitim ne zaman bitecek YÖK açıkladı mı

Üniversiteler ne zaman açılacak, açılacak mı? Uzaktan eğitim ne zaman bitecek? YÖK açıkladı mı?

"Üniversiteler ne zaman açılacak?" sorusu Milli Eğitim Bakanlığı'nın okulların açılış tarihinin 31 Mayıs'a kadar uzatıldığını duyurmasının ardından merak konusu oldı. Son dakika açıklama sonrası üniversite öğrencilerinin gözü YÖK'ten yapılan açıklamaya çevrildi. MEB'in açıklamasına istinaden üniversitelerin açılacağı tarih şimdi gündemde. Peki, Üniversiteler açılacak mı, uzaktan eğitim ne zaman bitecek? İşte, üniversitelerin başlayacağı tarihle ilgili merak edilen bazı bilgiler...

29.04.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Atatürk’ü andılar

Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda bildiri yayınlayan STK’lardan anlamlı bazı sözler:

19.05.2020

‘Çaktırma’ diyen dekan olayı

Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Acar’ın kameranın açık olduğunu unutup “Kızların resimlerini de görüyoruz böylece, çaktırma” demesi sosyal medyayı salladı. Acar, büyük tepki toplayan sözlerinin ardından istifa ederken ‘akademik düzeyde’ kadına bakışın ne olduğunu kadın akademisyenlere sorduk.

14.05.2020

Sokağa çıkma izninde çocuk, torun sevmeye koşmayın

YAKLAŞIK 1.5 aydır dışarı çıkmayan 65 ve üstü vatandaşlar doğal olarak sıkıldı.

5.05.2020

Coronavirus sonrası yaşam - “Yeni Normal” hayatımıza neler getirecek ?

Son zamanlarda şu ifadeyi oldukça sık bir şekilde duymaya başladık: “Covid-19 salgını sonrası hayat asla eskisi gibi olmayacak…” Belirsizlik ve bilinmezliğin had safada olduğu bu süreçte, geleceğe yönelik tahminlerin bir kısmı iyimserken, bir kısmı ise oldukça düşündürücü. İlk şoku atlatma evresinde, yeni bir başlangıca hazırlanırken, artık oldukça net olarak ortaya çıkan bir gerçek var; bundan böyle farklı bir dünyada yaşayacağımız…

30.04.2020