EKSTRA
MENÜ

Üniversiteler

Üniversiteler ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Üniversiteler haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 15.298 Üniversiteler haberi bulunmuştur.

Üniversiteler Haberleri

Türk kadın futboluna ABD’den destek Geleceğe Gol projesi...

Türk kadın futboluna ABD’den destek! "Geleceğe Gol" projesi...

Türkiye'de kadın futbolunu geliştirmek için 14 yaşındaki Ela Demiral ile 17 yaşındaki Olivia Rose Auffarth kolları sıvadı.

12.05.2021Futbol
Engelsiz Üniversite Ödülleri verildi

Engelsiz Üniversite Ödülleri verildi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversitelerde engelsiz bir ekosistemin oluşturulmasını teşvik etmek amacıyla 2018 yılından beri her yıl Engelsiz Üniversite Ödülleri veriyor. 2021 yılında bu kapsamda kendini geliştiren üniversiteler de ödüle layık görüldü.

11.05.2021Eğitim
Karsın alan kodu kaçtır Kars telefon kodu hakkında bilgi

Kars'ın alan kodu kaçtır? Kars telefon kodu hakkında bilgi

Ülkenin Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Kars, özellikle tarım ve hayvancılık açısından oldukça önemli bir şehirdir. Ancak kış ayları çok soğuk olduğu için tarım daha çok yaz aylarında gerçekleşir. Peki, Kars'ın alan kodu kaçtır? Kars telefon kodu hakkında bilgi üzerine merak edilenler.

11.05.2021Araştırma
Transkript belgesi e-Devlet üzerinden alınabilecek

Transkript belgesi e-Devlet üzerinden alınabilecek

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversite öğrencilerinin transkript belgesini Türkçe ve İngilizce olarak e-Devlet kapısı üzerinden alabileceğini duyurdu.

10.05.2021Eğitim
‘Devri sabık’ defterini kapatmalıyız

‘Devri sabık’ defterini kapatmalıyız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP milletvekili Aykut Erdoğdu’nun, “İktidarı TRT canlı yayınında yargılayacağız” sözlerini değerlendirirken, “Böyle, ‘devri sabık yaratacağız, çıkaracağız mahkemeye’, bunlar doğru değil. Bu anlayış, darbeler döneminde olan bir anlayıştır. Bu defteri tümüyle kapatmamız lazım, böyle bir şey olmaz” dedi. Kılıçdaroğlu, T24’teki röportajında özetle şu mesajları verdi:

10.05.2021Gündem
YÖKten açıklama: Transkript belgesi e-Devlet üzerinden alınabilecek

YÖK'ten açıklama: Transkript belgesi e-Devlet üzerinden alınabilecek

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversite öğrencilerinin transkript belgesini Türkçe ve İngilizce olarak e-Devlet kapısı üzerinden alabileceğini bildirdi.

9.05.2021Gündem
Elektrik piyasasında depolama faaliyetleri düzenlendi

Elektrik piyasasında depolama faaliyetleri düzenlendi

Elektrik depolama üniteleri ve tesislerinin kurulmaları, iletim veya dağıtım sistemine bağlanmaları, piyasa faaliyetlerinde kullanılmalarına ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

9.05.2021Ekonomi
MEB’den ’Hayalimdeki Çin’ resim yarışması hakkında açıklama: İddialar gerçek dışıdır

MEB’den ’Hayalimdeki Çin’ resim yarışması hakkında açıklama: İddialar gerçek dışıdır

Milli Eğitim Bakanlığı’nca, ’Hayalimdeki Çin’ temalı resim yarışmasının bakanlık tarafından düzenlendiği yönündeki iddiaların gerçek dışı olduğu belirtildi.

8.05.2021Gündem
Uluslararası öğrenci sayısı 200 bini aştı

Uluslararası öğrenci sayısı 200 bini aştı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, yükseköğretimin durumunu Türkiye ve dünya çerçevesinde değerlendirdi. Saraç, “ Uluslararası öğrenci sayımız 200 bini aştı. Türkiye’nin yükseköğretimde bir bölgesel güç olma iddiasını desteklemek ve geliştirmek için, ilgili kurumlardan biri olan YÖK, uluslararasılaşma kavramını aynı zamanda bir kamu politikası olarak ele alıyor” dedi.

8.05.2021Eğitim
Son dakika haber... Cumhurbaşkanı Erdoğandan koronavirüs aşısı açıklaması: İlimde kıskançlık olmaz

Son dakika haber... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan koronavirüs aşısı açıklaması: İlimde kıskançlık olmaz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazının ardından açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs aşısıyla ilgili "İlim tüm insanlığın ortak malıdır. İlimde kıskançlık olmaz. Bu konuda da hele hele insanlığın sağlığıyla alakalı böyle bir konuda 'Bunu biz öğrettik, dolayısıyla kimseye vermeyiz.' gibi bir mantık, anlayış yanlış bir yaklaşımdır." dedi.

7.05.2021Gündem
Kıbrıs Üniversiteler Birliği’ne yeni başkan

Kıbrıs Üniversiteler Birliği’ne yeni başkan

Kıbrıs Üniversiteler Birliği (KÜB), bugün yapılan olağan genel kurulda yeni başkan ve yönetim kurulunun görev dağılımını gerçekleştirdi. Toplantıda Kıbrıs İlim Üniversitesi (KİÜ) Mütevelli Heyet Başkanı Selman Arslanbaş, Kıbrıs Üniversiteler Birliği Başkanlığına seçildi.

7.05.2021Eğitim
35 projeye TÜBİTAK desteği

35 projeye TÜBİTAK desteği

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından yürütülen 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2020/2 bilimsel değerlendirme sonuçları açıklandı.

5.05.2021Eğitim
‘Güvenli Okullaşma ve Uzaktan Eğitim’

‘Güvenli Okullaşma ve Uzaktan Eğitim’

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Dünya Bankası iş birliğiyle başlatılan "Güvenli Okullaşma ve Uzaktan Eğitim Projesi" kapsamında herkesin istediği alanda eğitim alabileceği eşitlikçi, katılımcı ve kullanıcı ihtiyaçlarını dikkate alan yepyeni bir dijital eğitimin kapıları aralanıyor.

4.05.2021Eğitim
Bu dostluk üniversite kazandırdı

Bu dostluk üniversite kazandırdı

Kadıköy Anadolu Lisesi’nin başarılı öğrencisi, görme engelli Hüseyin Cem Cengiz’le Erce Keskin’in yarenlikleri dillere destan. İki arkadaş “Bu dostluk ölene dek sürecek” diyor.

Red Bull Campus Clutch elemeleri rekor kırıyor

Red Bull Campus Clutch elemeleri rekor kırıyor

Dünyanın ilk ve en büyük üniversiteler arası VALORANT turnuvası Red Bull Campus Clutch’ta eleme heyecanı tüm hızıyla devam ediyor. Üniversite öğrencilerinin hem okulunu hem de ülkesini dünya sahnesinde temsil etmesini sağlayan turnuvada, ulusal elemelerdeki en yüksek katılımcı sayısı Türkiye’de sağlandı.

30.04.2021eSpor
Ethereum güç kazanmaya başladı

Ethereum güç kazanmaya başladı

Kripto para birimleri arasında Bitcoin'den sonra en çok itibara sahip olan Ethereum'da yükseliş devam ediyor.

29.04.2021Ekonomi
İzmirden dünyaya

İzmir'den dünyaya

Tarım sektörünü global büyük ilaç şirketlerinin domine ettiğini dile getiren CEON Global’ın kurucusu Fevzi Can Orak, “Böyle bir pazarda yerli bitki besleme ürünleri üreticisi olarak 5 kıtaya yenilikçi çözümler sunuyoruz” diye konuştu.

29.04.2021Ekonomi
Son dakika haberi: Üniversiteler uzaktan eğitime mi geçecek YÖKten tavsiye kararı...  Sınavlar iptal olacak mı İşte detaylar..

Son dakika haberi: Üniversiteler uzaktan eğitime mi geçecek? YÖK'ten tavsiye kararı... Sınavlar iptal olacak mı? İşte detaylar..

Üniversiteler uzaktan eğitim kararı öğrencilerin gündemine geldi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversitelere uzaktan eğitime geçilmesi yönünde tavsiye kararında bulundu. Üniversitelerde yüz yüze yapılması planlanan sınavların 17 Mayıs'tan sonrasına ertelenmesi bildirildi. Son açıklamanın ardından gözler Üniversiteler uzaktan eğitime mi geçecek? sorusunun yanıtına çevrildi. İşte, YÖK'ün tavsiye kararı ile ilgili bilgiler.

28.04.2021Gündem
İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklıdan İstanbulda depreme hazırlık yapılmıyor iddialarına kapsamlı yanıt

İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı'dan 'İstanbul'da depreme hazırlık yapılmıyor' iddialarına kapsamlı yanıt

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı'dan jeofizik mühendisi Savaş Karabulut'un "İstanbul'da depreme hazırlık çalışmaları yapılmıyor" iddiasına yönelik bir açıklama geldi. Çataklı paylaşımında Karabulut'un iddiasına tepki göstererek "Açıklamaları bir akademisyenin yetkinliği ile bağdaştırılamayacak kadar bilimsellikten uzak, çarpıtmalarla doludur!" ifadelerini kullandı. Bakan Yardımcısı Çataklı ayrıca son 1,5 yıllık dönemde İstanbul'un depreme hazırlığı için 651 toplantı yapıldığını, ayrıca İstanbul Afet Müdahale Planı (İSTAMP) kapsamında, barınma, sağlık, beslenme ve haberleşme gibi konuları özel olarak tasarlayan 26 çalışma grubu operasyon planı bulunduğunu bildirdi.

28.04.2021Gündem
Üniversitelerde de sınavlar ertelendi

Üniversitelerde de sınavlar ertelendi

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından alınan kararla okullarda tüm kademelerde uzaktan eğitime geçilmiş, sınavlar da 17 Mayıs sonrasına ertelenmişti. Aynı karar üniversiteler için de alındı. Yüz yüze eğitime ara verildi.

28.04.2021Eğitim
İTÜ Kovitasyon Tüneli dünyada ilk 10’u hedefliyor

İTÜ Kovitasyon Tüneli dünyada ilk 10’u hedefliyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, alanında dünyanın ilk 10'u arasında girecek İTÜ Kavistasyon Tüneli'ne ilişkin, "Kavitasyon tünelinde torpido gibi çok kritik ürünlerin testlerini önümüzdeki dönemde yapabileceğiz. Gerçekten çok güçlü bir altyapıdan bahsediyoruz." dedi.

27.04.2021Eğitim
Bakan Varank, savunma sanayisine güç katacak İTÜ Kavitasyon Tünelini inceledi

Bakan Varank, savunma sanayisine güç katacak İTÜ Kavitasyon Tüneli'ni inceledi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, İTÜ'de Ata Nutku Gemi Model Deney Laboratuvarı, Uydu Haberleşme ve Uzaktan Algılama UYG-AR Merkezi, Yenilikçi Teknolojilerin Akıllı Havacılık ve Uzay Uygulamaları Araştırma Merkezi, Ulusal Membran Teknolojileri Araştırma Merkezi ile Nano Teknoloji ve Araştırma Merkezi'ni ziyaret etti.

27.04.2021Ekonomi
Özel ekip kuruldu... İngiltereden flaş dijital para birimi adımı

Özel ekip kuruldu... İngiltere'den flaş dijital para birimi adımı!

Birleşik Krallık Finans Bakanı Rishi Sunak, ülkenin kendi dijital para birimi için özel bir ekip kurduklarını belirtti.

19.04.2021Ekonomi
Özel öğrencilik süresi sınırlandı

"Özel öğrencilik" süresi sınırlandı

Yükseköğretim Kurulu “özel öğrenci” sıfatıyla üniversiteler arası geçiş yapma kriterlerinde değişiklik yapıldığını açıkladı. “Özel öğrencilik istisnai bir yoldur. Tüm lisans eğitimi süresince kullanılacak bir yol ve istismar kapısı değildir” denilen açıklamada özel öğrencilik süresinin sınırlandırıldığını bildirdi.

17.04.2021Eğitim
Rektör Özkan: Daha çok engelliye kaliteli eğitim vermek öncelikli hedefimiz

Rektör Özkan: Daha çok engelliye kaliteli eğitim vermek öncelikli hedefimiz

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Türkiye Erişilebilirlik Ödülleri kapsamında Erişilebilir Üniversite kategorisinde birincilik ödülü aldıklarını hatırlatarak “Daha çok engelliye daha çok kaliteli eğitim vermek öncelikli hedefimiz" dedi.

16.04.2021Eğitim
Covid-19 aşılarının önündeki engel fikri mülkiyet hakları mı | 9 SORU 9 YANIT

Covid-19 aşılarının önündeki engel fikri mülkiyet hakları mı? | 9 SORU 9 YANIT

Covid-19 aşıları söz konusu olduğunda, gelişmiş ülkelerle az gelişmiş ülkeler arasında gittikçe açılmakta olan bir makas var. Bunun sebebi olarak görülen fikri mülkiyet haklarıyla ilgili sosyal medyada hararetli bir tartışma mevcut. Söz konusu tartışmayı ve önerileri mercek altına aldık: Aşının formülünün paylaşılması bir çözüm mü?

16.04.2021Dünya
Türkiye ile büyüyor ve birlikte değer yaratıyoruz

'Türkiye ile büyüyor ve birlikte değer yaratıyoruz'

Huawei Türkiye İş Ortakları Konferansı 9 Nisan'da online olarak gerçekleştirildi. Huawei Türkiye Genel Müdürü Jing Li açılış konuşmasında tüm iş ortaklarına teşekkür ederek, sağlıklı bir işbirliği ekosistemi oluşturmanın önemini vurguladı.

13.04.2021Teknoloji
Bakan Kurum: Kanal İstanbulun temelini yaz aylarında atacağız

Bakan Kurum: Kanal İstanbul'un temelini yaz aylarında atacağız

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum Kanal İstanbul'a ilişkin çalışmaların tamamlandığını ve yaz aylarında temel atma işleminin yapılacağını söyledi.

9.04.2021Ekonomi
Yaşar Üniversitesi 20 yaşında…

Yaşar Üniversitesi 20 yaşında…

Bilim, birlik ve başarı ilkeleriyle küresel ölçekte yenilikçi ve sürdürülebilir bir üniversite olmak için çalışan Yaşar Üniversitesi’nin 20’nci kuruluş yıl dönümü, Kovid-19 salgını nedeniyle çevrimiçi olarak düzenlenen törenle kutlandı.

9.04.2021Avrupa
Red Bull Campus Clutch’ta elemeler devam ediyor

Red Bull Campus Clutch’ta elemeler devam ediyor

Dünyanın ilk ve en büyük üniversiteler arası VALORANT turnuvası Red Bull Campus Clutch’ta heyecan devam ediyor.

8.04.2021eSpor
Yaşar Üniversitesi 20 yaşında

Yaşar Üniversitesi 20 yaşında

Yaşar Üniversitesi’nin 20’nci kuruluş yıldönümü, COVID 19 salgını nedeniyle çevrimiçi olarak düzenlenen törenle kutlandı.

7.04.2021Eğitim
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: 40 yıl camisiz üniversiteler oldu

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: 40 yıl camisiz üniversiteler oldu

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 40 yıl camisiz üniversiteler olduğunu ve bu durumun kendilerini üzdüğünü söyledi.

2.04.2021Gündem
Red Bull Campus Clutch’ta ilk finalistler belli oldu

Red Bull Campus Clutch’ta ilk finalistler belli oldu

Dünyanın ilk ve en büyük üniversiteler arası VALORANT turnuvası Red Bull Campus Clutch’ta heyecan başladı. Üniversite öğrencilerinin hem okulunu hem de ülkesini dünya sahnesinde temsil etmesini sağlayan turnuvanın Türkiye elemelerinde finale çıkan ilk takımlar belli oldu. İlk elemeler sonunda 8 takım Türkiye Finali’ne yükseldi. 80 üniversitenin mücadele ettiği turnuvada Türkiye şampiyonu olan takım, 5-6 Haziran tarihinde gerçekleştirilecek Dünya Finali eleme turuna katılmaya hak kazanacak. Eleme turunda başarılı olan takımlar ise 17-18 Temmuz tarihlerinde İspanya’da düzenlenecek Dünya Finali’nde mücadele edecek. Detaylı bilgi RedBull.com/campusclutch adresinde.

2.04.2021eSpor
ArtAnkara Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı başladı

ArtAnkara Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı başladı

Altı ülkeden 107 galeri ve bine yakın sanatçının resim, heykel, cam işi ve enstalasyon çalışmalarının yer aldığı fuar, 3 Nisan'a kadar gezilebilecek

30.03.2021Keyif
Bakan Pakdemirli: Su Şurasını ekim ayında başarıyla tamamlayacağız

Bakan Pakdemirli: Su Şura'sını ekim ayında başarıyla tamamlayacağız

Bakan Pakdemirli, "Bugün, Cumhuriyet tarihinde ilk kez gerçekleşecek 1. Su Şurası'nı başlatıyoruz. Bugün başlatacağımız Su Şura'sını, ekim ayında başarıyla tamamlayıp, şura sonuç belgesi ve eylem planımızı hazırlayarak kamuoyuna açıklayacağız." dedi.

29.03.2021Ekonomi
Türkiye’de hukuk öğretimi

Türkiye’de hukuk öğretimi

3 Mart 2021 tarihinde kamuoyuna açıklanan ‘İnsan Hakları Eylem Planı’nın alt başlıklarından birisini hukuk öğretiminin gözden geçirilmesi oluşturuyor.

28.03.2021Eğitim
Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dönmezden ilaç sektörüne iş birliği çağrısı

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dönmez'den ilaç sektörüne iş birliği çağrısı

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, akademisyenlerin sektörle çalışmaları, ilaç sektörünün de üniversitelerdeki araştırma merkezlerine, altyapılara fon sağlamaları gerektiğini belirterek, "Eğer bu iş birliğini başarırsak Türkiye'nin önünde hiçbir engel kalmayacak." dedi.

25.03.2021Ekonomi
YÖK- Genç üniversiteler buluşması

YÖK- Genç üniversiteler buluşması

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, 'YÖK Anadolu Projesi' kapsamındaki genç üniversitelerin rektörleriyle bir araya geldi.

25.03.2021Eğitim
Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tezerden koronavirüs aşısı açıklaması

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tezer'den koronavirüs aşısı açıklaması

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, "Koronavirüs aşıları 2009 yılındaki pandemik influenza salgınında geliştirilen influenza aşılarından sonra bilim tarihinde en hızlı geliştirilen aşılar arasında" dedi.

24.03.2021Gündem

Yazar Sonuçları

Patlayamayan turizm

2055 yıl önce Antakya üzerinden Tokat’ın Zile ilçesine gelen Roma İmparatoru Julius Sezar, Pontus asıllı Basforos kralı II. Pharneke ile Zile Altıağaç mevkiinde çok kanlı bir savaş yapar.

25.04.2021

İşte insanlığın eli

Bu fotoğraf Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin inşa ettiği hastanelerin birinde Suriyeli bir çocuğa Türk doktorlarının eli uzanırken çekildi.

25.04.2021

Atatürk’e saldırmanın dayanılmaz hafifliği

Atatürkçü Düşünce Derneği, Orhan Pamuk’un son romanındaki Atatürk’ü küçümseyen ifadeler nedeniyle sert bir açıklama yaptı. Açıklamada özetle şöyle deniliyor:

15.04.2021

Hulusi Akar: 'Bedeli neyse ödeyecekler'

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’la, Kara Havacılık Komutanlığı’nda kurulan bir üs bölgesini gezdik. Ancak emekli amirallerin bildirisinin muhtıra tartışmalarına neden olduğu, “sarıklı amiral” hakkında soruşturmanın sürdüğü bir sırada Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’la bir araya gelince soruları birbiri ardına sıraladım. Hulusi Akar darbe imalı bildiri yayınlayanlar hakkında sert konuştu. “Bedeli neyse ödeyecekler” dedi.

7.04.2021

Kendi soğuk insanı sıcak ERZURUM

Geçen haftaki yazımda Kars’a gitmiştik, hazır oralarda dolaşırken bu hafta da Erzurum’a geçelim. Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Erzurum, bölgenin en büyük ili ve Türkiye’nin en kalabalık 29. şehri olarak biliniyor. Şehrin kuzeyde bir bölümü Karadeniz Bölgesi sınırlarına yer alıyor. Denizden yaklaşık 1900 m yükseklikle ve Palandöken Dağı’nın eteklerinde kurulan şehir, tarihin ilk dönemlerinden bu yana farklı uygarlıkları ağırlamış.

4.04.2021

Z jenerasyonunu anlamak

Son zamanlarda öne çıkan bir konu “Z jenerasyonunu (Gen Z) anlamak…1997 ve 2010 yılları arasında doğan Z Kuşağı, iş hayatına adım atmaya başladıkça, pek çok dinamikler de kökünden değişiyor… Tam anlamıyla “gerçek dijital yerliler” olarak nitelendirilen Z jenerasyonun, çalışacakları şirket; kullanacakları ürün ve servis seçimlerinde diğer kuşaklara nazaran çok daha farklı kriterleri bulunuyor.

3.04.2021