MENÜ

Yükseköğretim Kurulu

Yükseköğretim Kurulu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Yükseköğretim Kurulu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 16.754 Yükseköğretim Kurulu haberi bulunmuştur.

Yükseköğretim Kurulu Haberleri

YÖK dijital sınav ilkelerini belirledi

YÖK dijital sınav ilkelerini belirledi

YÖK, dönem sonu dijital sınavlar için öğrencilere teknik destek sağlanmasından sınav güvenliğine kadar uygulanacak ilkeleri belirleyerek, üniversitelere gönderdi.

27.05.2020Eğitim
Üniversitelerde sınavlar nasıl yapılacak Final sınavları online mı olacak YÖK duyurdu

Üniversitelerde sınavlar nasıl yapılacak? Final sınavları online mı olacak? YÖK duyurdu

Corona virüsü nedeniyle uzaktan öğretime devam eden üniversitelerde, yaklaşan final tarihleriyle beraber sınav sisteminin nasıl düzenleneceği gündeme geldi. Final sınavlarının online olup olmayacağı merak edilirken, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) konuyla ilgili detayları açıkladı. YÖK'ten gelen açıklamada soruların rastgele seçileceği, sınav esnasında tam ekran kullanılacağı ve tarayıcı kilidi işlevselleştirileceği bildirildi. Peki, Üniversitelerde sınavlar nasıl yapılacak? Final sınavları online mı olacak? İşte, ayrıntılar.

26.05.2020Gündem
Kreşler ve anaokulları ne zaman açılacak Kreşler yazın devam edecek mi

Kreşler ve anaokulları ne zaman açılacak? Kreşler yazın devam edecek mi?

Corona virüsü nedeniyle mart ayında okulların kapatılmasıyla beraber kreşler ve anaokullarında da eğitime ara verilmişti. Normalleşme sürecinde bazı adımlar atılmaya başlanırken, kreşlerin ve anaokullarının durumu ile ilgili açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi. Erdoğan geçtiğimiz hafta Kabine Toplantısı'ndan sonra yaptığı açıklamada, kreşlerin açılış tarihini duyurdu. Peki, kreşler ve anaokulları ne zaman açılacak? Kreşler yazın devam edecek mi? İşte, anaokulları ve kreşlerin açılacağı tarihle ilgili bilgiler...

26.05.2020Gündem
Üniversitedeki dönem sonu sınavlarının nasıl yapılacağı belli oldu Sorular rastgele seçilecek

Üniversitedeki dönem sonu sınavlarının nasıl yapılacağı belli oldu! Sorular rastgele seçilecek

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversitelerde dijital ortamda gerçekleştirilecek dönem sonu sınavların temel ilkelerini belirledi. Buna göre sorular rastgele seçilecek, sınav esnasında tam ekran kullanılacak ve tarayıcı kilidi işlevselleştirilecek.

26.05.2020Gündem
Bakan Selçuk açıkladı Engelli çocuklar için program geliştiriliyor

Bakan Selçuk açıkladı! Engelli çocuklar için program geliştiriliyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk “Türkiye'nin ilk "Aile Temelli Ulusal Erken Müdahale Programı geliştiriliyor” dedi.

25.05.2020Ekonomi
YÖK Başkanı, KKTC rektörleriyle görüştü

YÖK Başkanı, KKTC rektörleriyle görüştü

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "KKTC yükseköğretimini önümüzdeki süreçlere hazırlamaya çalışıyoruz" dedi.

22.05.2020Eğitim
YKS adayına bayram önerileri

YKS adayına bayram önerileri

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) son bir ay kaldı. Sınav tarihlerinin öne çekilmesinin ardından adaylar çalışmalarına hız verdi. Uzmanlar bayramda da çalışmalara devam edilmesi gerektiğini söylüyor. Sınav tarihlerinin öne çekilmesinin ardından adaylara avantaj sağlaması için Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) yeni aldığı kararlarla YKS'nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'ne (TYT) 30 dakika eklendi. Sınav süresi 135 dakikadan 165 dakikaya çıkarıldı. Bir başka önemli karar ise dört yıllık lisans programlarının tercih edilebilmesi için gerekli 180 barajının 170'e çekilmesi oldu. Uzmanlar, son bir ay kala neler yapılabilir, nasıl bir çalışma planı hazırlanabilir, bayram günleri nasıl değerlendirilmeli sorularını yanıtladı. Bayram süresi boyunca tüm yurtta sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağı için adayların sınav hazırlıklarına devam edebileceğini belirten uzmanlar, aile büyükleriyle telefon konuşmalarının ders molalarında yapılmasını öneriyor.

22.05.2020Eğitim
Rehabilitasyon merkezleri ne zaman açılıyor

Rehabilitasyon merkezleri ne zaman açılıyor?

Çin'in Vuhan kentinde görülmesinin ardından dünyanın diğer ülkelerine de yayılan Kovid-19 salgınıyla mücadele sürerken, yaklaşık iki aydan bu yana kapalı olan özel rehablitasyon merkezlerinin ne zaman açılacağı merak konusu oldu. Peki, rehabilitasyon merkezleri ne zaman açılıyor?

21.05.2020Gündem
YÖKten yükseköğretimde yapısal değişiklik sinyali

YÖK'ten yükseköğretimde yapısal değişiklik sinyali

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yükseköğretime ilişkin alınan 'yenilikçi ve yapısal değişiklikleri' de barındıran kararların açıklanacağını bildirdi.

21.05.2020Eğitim
YÖK Başkanı: Yapısal değişiklikleri de barındıran kararları açıklayacağız

YÖK Başkanı: Yapısal değişiklikleri de barındıran kararları açıklayacağız

YÖK Genel Kurulu, Kovid-19 ile mücadele tedbirleri kapsamında ilk kez video konferans yöntemiyle toplandı. YÖK Başkanı Yekta Saraç, "Önümüzdeki günlerde, yükseköğretimimizin son dönemlerdeki kazanımlarını kaybetmemek ve üniversitelerimizi bu küresel, yeni ve zor sürece hazırlamak için aldığımız yenilikçi ve yapısal değişiklikleri de barındıran nitelikteki kararlarımızı açıklayacağız"

21.05.2020Gündem
Üniversiteler ne zaman açılacak Tarih belli oldu mu

Üniversiteler ne zaman açılacak? Tarih belli oldu mu?

Lisans ve önlisans eğitimlerine uzaktan online şekilde devam eden yüz binlerce öğrenci üniversitelerin açılacağı tarihi sorguluyor. Normalleşme sürecine ilişkin adımların atılmasıyla birlikte pek çok işletmenin yeniden faaliyete geçeceği tarih belli olurken, gözler üniversitelere çevrildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabine toplantısının ardından yapılan açıklamada eğitim-öğretim yılının sonra erdiğini üniversiteler ile ilgili kararın da YÖK tarafından verileceğini açıklamıştı. Peki, üniversiteler ne zaman açılacak, Üniversiteler açılacak mı?

19.05.2020Gündem
Son dakika haberleri: Okullar açılacak mı Sokağa çıkma kısıtlaması ne zaman bitecek Cumhurbaşkanı açıkladı

Son dakika haberleri: Okullar açılacak mı? Sokağa çıkma kısıtlaması ne zaman bitecek? Cumhurbaşkanı açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kritik Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Erdoğan, koronavirüs tedbirleri kapsamında bayramda sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağı belirterek, "23-24-25-26 Mayıs tarihlerinde 81 ilimizin tamamında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.Çarşamba günü gençlerimizle ilgili esneklik yine uygulanacaktır. 15 ilimiz için geçerli olan şehirler arası seyahat kısıtlaması, 15 gün süreyle uzatılmıştır" dedi.

19.05.2020Gündem
Okullar kapatıldı mı Okullar ne zaman açılacak Uzaktan eğitim ne zaman bitecek

Okullar kapatıldı mı? Okullar ne zaman açılacak? Uzaktan eğitim ne zaman bitecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kritik Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalardan biri de eğitim öğretim düzenlemesi ile ilgiliydi. Öte yandan MEB uzaktan eğitimin biteceği tarih hakkında da bilgi verdi. Peki, okullar kapatıldı mı? Okullar ne zaman açılacak?

19.05.2020Gündem
Son dakika haberler... Lisede sınıf geçme nasıl olacak Milli Eğitim Bakanlığından açıklama

Son dakika haberler... Lisede sınıf geçme nasıl olacak? Milli Eğitim Bakanlığı'ndan açıklama

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2019-2020 eğitim öğretim yılında liselerde sınıf geçmeyle ilgili sıkça sorulan soruları yanıtladı. Tüm 12. sınıf öğrencileri sorumlu dersi olup olmamasına bakılmaksızın üniversite sınavlarına girebilecek. Lise son sınıf öğrencilerinin de birinci dönemde aldıkları notlar geçerli olacak ve yıl sonu başarı puanı buna göre hesaplanacak. Son sınıf öğrencileri, başarı sağlayamadıkları derslerden sorumluluk sınavlarında başarılı olmaları halinde mezuniyet puanları hesaplanarak mezun edilecek. Sorumluluk sınavları, birinci dönemin ilk haftası, ikinci dönemin ilk haftası ile son iki haftası içinde yapılacak.

18.05.2020Gündem
YÖK Başkanı Saraç, vakıf üniversiteleri rektörleriyle toplantı yaptı

YÖK Başkanı Saraç, vakıf üniversiteleri rektörleriyle toplantı yaptı

Vakıf Üniversitesi rektörleriyle video konferans toplantısı yapan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Yeni YÖK olarak, Türk yükseköğretimini devlet-vakıf ayrımı yapmaksızın bir bütün olarak düşünüyor, tasarlıyor ve kalite çıtasını bütün üniversitelerimizle birlikte daha yukarılara taşımaya çalışıyoruz" dedi.

14.05.2020Eğitim
ÖSYM, sınavların başvuru ve sonuç açıklama tarihlerini güncelledi

ÖSYM, sınavların başvuru ve sonuç açıklama tarihlerini güncelledi

ÖSYM sınav takvimine eklenen güncel başvuru ve sonuç açıklama tarihleri, https://www.osym.gov.tr internet adresinden ve ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması'ndan yayımlandı.

14.05.2020Eğitim
Vodafonedan Türkiyede 24 milyar TL yatırım

Vodafone'dan Türkiye'de 24 milyar TL yatırım

Vodafone Türkiye, son bir yılda toplam 1.7 milyar TL yatırım yaptı. Şirketin mobil müşteri sayısı 23.5 milyon olarak gerçekleşirken, sabit genişbant müşteri sayısı ise 1.1 milyona ulaştı.

13.05.2020Teknoloji
Madencilik alanındaki 3 bölüme asgari ücret oranında burs

Madencilik alanındaki 3 bölüme asgari ücret oranında burs

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) arasında üniversitelerde maden, jeoloji ve cevher hazırlama mühendislikleri programlarında sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli mühendisleri yetiştirebilmek ve böylelikle Türk madencilik sektörüyle ihracata katkıda bulunmak amacıyla İMİB tarafından gerekli şartları taşıyan öğrencilere burs verilmesi ve eğitimleri sonrasında madencilik sektöründe faaliyet gösteren firmalarda istihdam edilmelerini sağlamaya yönelik protokol imzalandı.

13.05.2020Eğitim
Sağlık Bakanlığı’ndan YÖK’e sınav uyarısı

Sağlık Bakanlığı’ndan YÖK’e sınav uyarısı

Sağlık Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu (YÖK)’e yazı yazarak, KORONAVİRÜS nedeniyle üniversitelerin final sınavlarının üniversitelerde değil, alternatif yöntemler uygulanarak yapılmasını istedi.

12.05.2020Eğitim
Sağlık Bakanlığından YÖKe sınav uyarısı

Sağlık Bakanlığı'ndan YÖK'e sınav uyarısı

Sağlık Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) yazı yazarak, koronavirüs nedeniyle üniversitelerin final sınavlarının üniversitelerde değil de alternatif yöntemlerle yapılmasını istedi.

12.05.2020Gündem
YÖK: Sınavlar dijital ortamda

YÖK: Sınavlar dijital ortamda

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversitelerin sınavlarının dijital ortamda yapılacağını açıkladı.

12.05.2020Gündem
YÖK: Sınavlar dijital ortamda yapılacak

YÖK: Sınavlar dijital ortamda yapılacak

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversitelerin sınavlarının dijital ortamda yapılması kararı aldı.

11.05.2020Eğitim
Son dakika haberi: Üniversitelerde sınavlar nasıl olacak YÖKten flaş açıklama

Son dakika haberi: Üniversitelerde sınavlar nasıl olacak? YÖK'ten flaş açıklama

YÖK, üniversitelerde dönem sonu sınavları ile bu eğitim ve öğretim yılına ait diğer sınavların yüz yüze gerçekleştirilmeyeceğini açıkladı.

11.05.2020Gündem
Anadolu Üniversitesi’nin yeni rektörü için başvurular başladı

Anadolu Üniversitesi’nin yeni rektörü için başvurular başladı

YÖK, Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı’nın istifasıyla boşalan Anadolu Üniversitesi rektörlüğüne adaylık için başvuruların başladığını duyurdu. Adaylar 22 Mayıs’a kadar başvuru yapabilecek.

11.05.2020Eğitim
Bilim Kurulu üyesi Tufan: Aşı geliştirilemezse gelecek sene de epey hastayla karşılaşabiliriz

Bilim Kurulu üyesi Tufan: Aşı geliştirilemezse gelecek sene de epey hastayla karşılaşabiliriz

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi ve YÖK Yürütme Kurulu üyesi Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, kitle bağışıklığının sağlanması için toplumun yüzde 75’inin virüsle karşılaşması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Tufan, "Şu ana kadar son 100 yıl içinde yaşanmış büyük pandemilere bakıldığında 1918 pandemisi, 1919’da; 1957 pandemisi de 1958’de görülmüştür. Bir sonraki yıl bağışıklığı olmayan ve henüz virüsle karşılaşmamış olan kitle karşılaştığında gerçekten yüksek sayılarda yine istenmeyen sonuçlar görülmüştür. Dolayısıyla aşı geliştirilmediği takdirde gelecek sene için de epeyce hasta ile karşılaşmamız olası" dedi.

10.05.2020Haber
Bilim Kurulu üyesi uyardı: Yüzde 75e ulaşırsak bir sorun yok ama...

Bilim Kurulu üyesi uyardı: Yüzde 75'e ulaşırsak bir sorun yok ama...

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi ve YÖK Yürütme Kurulu üyesi Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, kitle bağışıklığının sağlanması için toplumun yüzde 75’inin virüsle karşılaşması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Tufan, "Şu ana kadar son 100 yıl içinde yaşanmış büyük pandemilere bakıldığında 1918 pandemisi, 1919’da; 1957 pandemisi de 1958’de görülmüştür. Bir sonraki yıl bağışıklığı olmayan ve henüz virüsle karşılaşmamış olan kitle karşılaştığında gerçekten yüksek sayılarda yine istenmeyen sonuçlar görülmüştür. Dolayısıyla aşı geliştirilmediği takdirde gelecek sene için de epeyce hasta ile karşılaşmamız olası" dedi.

10.05.2020Gündem
Akademik takvimler açıklandı... Hangi üniversite ne yapacak

Akademik takvimler açıklandı... Hangi üniversite ne yapacak?

Yükseköğretim Kurulu'ndan (YÖK) yapılan açıklamaya göre, üniversiteler, 15 Haziran’dan itibaren akademik takvime dönebilecek. Final sınavları 15 Haziran'dan sonra kampuslarda yapılabilecek ama zorunluluk aranmayacak. İsteyen üniversiteler online sınav ya da farklı değerlendirmeler yapmaya devam edebilecek. Üniversitelerin hazırlık planlarını araştırdık. Bazı üniversiteler sınavlarını online olarak yapmaya devam etmeye kararlı. Bazıları ise kampüsleri yeniden açmayı düşünüyor. Üniversitelerin açıklanan akademik takvimleri ve planları şöyle:

9.05.2020Eğitim
YÖK COVID-19 sitesi açtı

YÖK 'COVID-19' sitesi açtı

YÖK’ün COVID-19 sürecinde yaptığı çalışmaların, alınan kararlarının yer aldığı web sitesi erişime açıldı. Sitede, üniversitelerde pandemi sürecinde yapılan faaliyetler, video seminerler ve online eğitime yönelik bilimsel yayın ve üretimlerin yer aldığı linklere erişiliyor.

8.05.2020Eğitim
Son dakika... Anadolu Üniversitesi Rektörü Şafak Ertan Çomaklı istifa etti

Son dakika... Anadolu Üniversitesi Rektörü Şafak Ertan Çomaklı istifa etti

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, sağlık sorunlarını gerekçe göstererek YÖK ve Cumhurbaşkanlığı'na istifasını sunduğunu açıkladı.

8.05.2020Haber
Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı kimdir Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklının biyografisi

Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı kimdir? Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı'nın biyografisi

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı istifa etti. Yükseköğretim Kurulu'ndan (YÖK) yapılan açıklamaya göre, Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı sağlık sorunları nedeniyle istifa kararı aldı. İstifa kararı ardından Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı'nın hayatına dair bilgiler merak konusu oldu. Peki, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı kimdir?

8.05.2020Gündem
Anadolu Üniversitesi Rektörü Çomaklı: Ciddi sağlık sorunu yaşıyorum

Anadolu Üniversitesi Rektörü Çomaklı: Ciddi sağlık sorunu yaşıyorum

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı istifa etti. Yükseköğretim Kurulu'ndan (YÖK) yapılan açıklamada, "Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, 7 Mayıs 2020 tarihinde sağlık sorunları nedeniyle rektörlük görevinden istifa etmiş bulunmaktadır" denildi.

8.05.2020Eğitim
Son dakika haberler... Anadolu Üniversitesi Rektörü Çomaklı istifa etti

Son dakika haberler... Anadolu Üniversitesi Rektörü Çomaklı istifa etti

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, ciddi sağlık sorunları olduğunu bildirerek, YÖK ve Cumhurbaşkanlığı'na istifasını sunduğunu açıkladı. Rektör Çomaklı, “Benim sağlık sorunum çok ciddi boyutlara ulaştı. YÖK Başkanı ve Cumhurbaşkanı'mızdan affımı isteyerek, istifamı sundum. Benim 3 çocuğum var, bu nedenle sağlığım çok önemli” dedi.

8.05.2020Gündem
YÖK’ten engelli öğrencilere özel kararlar

YÖK’ten engelli öğrencilere özel kararlar

Uzaktan eğitimde canlı dersler yapılırken ve içerikler hazırlanırken engelli öğrencilere yönelik farkındalık oluşturan kararlar üniversitelere bildirildi.

7.05.2020Eğitim
Salgın sürecinde genişbant internet kullanımı mobili geride bıraktı

Salgın sürecinde genişbant internet kullanımı mobili geride bıraktı

Kovid-19 salgını nedeniyle insanların zamanının büyük bölümünü evlerinde geçirmeleri, internet kullanım istatistiklerine de yansıdı.

6.05.2020Teknoloji
Yükseköğrenimde 8 milyon öğrenci var

Yükseköğrenimde 8 milyon öğrenci var

YÖK tarafından açıklanan istatistiklere göre, Türkiye'de 2019-2020 öğretim yılında üniversitelerde 7 milyon 940 bin 133 öğrenci eğitim alıyor. Öğrencilerden 7 milyon 320 bin 449'u devlet, 608 bin 123'ü vakıf üniversitelerinde, 11 bin 561'i de vakıf meslek yüksekokullarında öğrenim görüyor. Türkiye'deki üniversitelerde 78 bin 687'si kadın, 95 bin 807'si erkek olmak üzere toplam 174 bin 494 akademisyen görev yapıyor.

6.05.2020Eğitim
YÖK: 15 Hazirandan itibaren akademik takvim belirlenebilir

YÖK: 15 Haziran'dan itibaren akademik takvim belirlenebilir

Kabine toplantısında 15 Haziran‘dan itibaren üniversitelerin akademik takvime dönebileceği kararı alındı. Yükseköğretim Kurulu'ndan (YÖK) yapılan açıklamaya göre, bu karar ile üniversiteler, bu tarihten itibaren; bu ve gelecek senenin eğitim öğretim süreçlerine ilişkin akademik takvimlerini yapabilecekler.

5.05.2020Eğitim
Son dakika haberler: YÖKten akademik takvim açıklaması

Son dakika haberler: YÖK'ten akademik takvim açıklaması

Yükseköğretim Kurulu'ndan(YÖK) 15 Haziran 2020 tarihi itibariyle üniversitelerde akademik takvime dönülmesi kararına ilişkin açıklama yapıldı. YÖK'ten yapılan duyuruda, "Devletin ilgili kurumları tarafından 1 Haziran 2020'den itibaren 14 gün boyunca salgının kontrol altına alındığının ve kesin düşüşe geçtiğinin beyan edilmesi koşuluyla 15 Haziran'dan sonra üniversitelerimizde normale dönüşün ilk aşaması başlayacaktır" denildi.

5.05.2020Gündem
Üniversiteler ne zaman açılacak Üniversiteler 15 Haziranda açılacak mı

Üniversiteler ne zaman açılacak? Üniversiteler 15 Haziran'da açılacak mı?

Koronavirüs önlemleri kapsamında üniversiteler 23 Mart tarihinden itibaren uzaktan eğitime devam ediyorlar. Üniversiteler açılacak mı? Üniversiteler ne zaman açılacak? soruları araştırılan konular arasında yer alıyor. YÖK'ten yapılan son dakika açıklamasında, "Devletin ilgili kurumları tarafından 1 Haziran 2020'den itibaren 14 gün boyunca salgının kontrol altına alındığının ve kesin düşüşe geçtiğinin beyan edilmesi koşuluyla 15 Haziran'dan sonra üniversitelerimizde normale dönüşün ilk aşaması başlayacaktır." denildi.

5.05.2020Gündem
Eğitimcilerden öğrencilere LGS-YKS önerileri

Eğitimcilerden öğrencilere LGS-YKS önerileri

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ve Liselere Geçiş Sınavı (LGS) tarihleri açıklandı. Bunun yanı sıra sınavlar sırasında alınacak önlemlerle Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve YÖK Başkanı Yekta Saraç’tan öğrenci ve veliler için öneriler ve sevindirici haberler de geldi. Milyonlarca öğrenci ve veliyi ilgilendiren açıklamaların ardından Türkiye’nin önemli okullarından da birbiri ardına değerlendirmeler geldi.

5.05.2020Eğitim
YKS baraj puanı kaç oldu TYT süresi uzatıldı mı YKS 2020 konuları neler

YKS baraj puanı kaç oldu? TYT süresi uzatıldı mı? YKS 2020 konuları neler?

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na yönelik sadece bu seneye özel olmak üzere öğrencileri sevindirecek kararlar alındığını bildirdi. YÖK'ten yapılan açıklamada lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili puan türünde uygulanan 180 baraj puanı sadece bu yıl için geçerli olmak üzere düşürüldü. Peki, YKS baraj puanı kaç oldu? TYT süresi uzatıldı mı? YKS 2020 konuları neler?

5.05.2020Gündem
YÖK Başkanı Saraç: 800 doktoralı, aşı ve ilaç çalışmalarına katkıya hazır

YÖK Başkanı Saraç: 800 doktoralı, aşı ve ilaç çalışmalarına katkıya hazır

YÜKSEKÖĞRETİM Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, "'YÖK 100/2000 Doktora Projesi' kapsamındaki 800 doktora yapan beyin gücü, Türkiye'de koronavirüs salgınına karşı yürütülecek Ar-Ge, aşı, ilaç çalışmalarına katkı vermek üzere hazır" dedi.

5.05.2020Gündem
YÖK bursiyeri 800 doktoralı, Kovid-19 aşısı ve ilacı için çalışacak

YÖK bursiyeri 800 doktoralı, Kovid-19 aşısı ve ilacı için çalışacak

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "YÖK 100/2000 Doktora Projesi kapsamındaki 800 doktora yapan beyin gücü, Türkiye'de koronavirüs salgınına karşı yürütülecek Ar-Ge, aşı, ilaç çalışmalarına katkı vermek üzere hazır. Bursiyerlerimizden yaklaşık 300'ü aşı ve ilaç çalışmaları alanında, 84'ü genom çalışmalarında, 84'ü moleküler onkolojide, 63'ü biyomedikal ve biyomedikal teknolojilerde çalışma yapıyor. Doktora bursiyerlerimiz, Sağlık Bakanlığı ve TÜSEB koordinasyonunda kurulacak Kovid-19 Tanı Merkezleri Projesi'nde de görev alacak" dedi.

5.05.2020Eğitim
YKSde baraj puanı düştü...Sınav süresi uzadı

YKS'de baraj puanı düştü...Sınav süresi uzadı

YÖK'ten yapılan açıklamaya göre, YKS'de baraj 10 puan düştü. Temel Yeterlilik Testi'nin (TYT) süresine 30 dakika eklendi.

5.05.2020Eğitim
Sınava herkes kendi okulunda girecek, kapıda maske ve dezenfektan verilecek

Sınava herkes kendi okulunda girecek, kapıda maske ve dezenfektan verilecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, LGS'ye girişte maske dağıtılacağını ve dezenfektan uygulaması yapılacağını açıkladı. Kademeli olarak da olsa okulların açılmasını temenni ettiğini belirten Bakan Selçuk, herkesin kendi okulunda sınava gireceğini duyurdu.

5.05.2020Eğitim
LGS maskeli olacak

LGS maskeli olacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sınava girişte maske dağıtılacağını ve dezenfektan uygulaması yapılacağını söyledi. Bakan Selçuk, NTV canlı yayınında özetle şunları söyledi:

5.05.2020Gündem
Normalleşme adımları

Normalleşme adımları

Koronavirüs salgını sınırlamalarının kademeli şekilde esnetilmesi ile ilgili düzenlemeleri açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sokağa çıkma yasağı getirilen 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlar için müjde verdi. Düzenlemelerin esnetilmesinin mayıs, haziran ve temmuz aylarına yayılarak yapılacağını söyleyen Erdoğan, “Şehirlerarası giriş-çıkış sınırlandırmasını 7 il için bitiriyoruz. Diğer illerimizdeki seyahat kısıtlaması 15 gün uzatılmıştır” dedi.

5.05.2020Gündem
Son dakika haberi: YÖKten kritik sınav açıklaması

Son dakika haberi: YÖK'ten kritik sınav açıklaması

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) yönelik sadece bu seneye özel olmak üzere öğrencileri sevindirecek kararlar alındığını bildirdi. Buna göre, TYT sınavında geçen yıl verilen 135 dakikalık süre, yalnızca bu yıl için 30 dakika daha ilave edilerek 165 dakikaya çıkarıldı. Ayrıca merkezi yerleştirme yapılan lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili puan türünde uygulanan 180 baraj puanı da bu yıl ile sınırlı kalmak şartıyla 170'e çekildi.

4.05.2020Gündem
YÖK: Yükseköğretim Kurumları Sınavı 27- 28 Haziran tarihinde yapılacaktır

YÖK: Yükseköğretim Kurumları Sınavı 27- 28 Haziran tarihinde yapılacaktır

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), "Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), ÖSYM tarafından gerekli koruyucu önlemler alınarak 27- 28 Haziran tarihinde yapılacaktır" açıklamasını yaptı.

4.05.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Sağlık Bakanlığı üniversitelerdeki bilimsel araştırmalarda yetki kullanabilir mi?

Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs COVID-19 salgını üzerinde yürütülecek bilimsel araştırmalarla ilgili olarak kurduğu bir mekanizma akademik çevrelerde ve tıp dünyasında şimdiden hararetli bir tartışmanın konusu haline gelmiş bulunuyor.

20.05.2020

Atatürk’ü andılar

Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda bildiri yayınlayan STK’lardan anlamlı bazı sözler:

19.05.2020