Üniversite mezunları daha çok istihdam ediliyor

Güncelleme Tarihi:

Üniversite mezunları daha çok istihdam ediliyor
Oluşturulma Tarihi: Şubat 21, 2024 10:57

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan son verilere göre, üniversite mezunlarının istihdam oranı yüzde 77,4 oldu. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, bu oranın lise mezunlarına kıyasla daha yüksek olduğuna dikkat çekti.

Haberin Devamı

TÜİK tarafından 19 Şubat’ta yayınlanan İşgücü İstatistikleri 2023 yılı 4’üncü çeyrek verilerine göre, yükseköğretim mezunlarının istihdam oranı lise ve mesleki teknik lise mezunlarının üstünde yer aldı. Konuyla ilgili sosyal medyada paylaşım yapan YÖK Başkanı Özvar, eğitim öğretim faaliyetlerinin önemli bir çıktısının istihdam olduğunun altını çizdi. Özvar, üniversitelerin istihdama sağladığı katkının önemli bir performans kriteri olduğunu belirterek şunları söyledi:

YÜKSEKÖĞRETİM MEZUNLARI AVANTAJLI
TÜİK’in istatistiklerine göre yükseköğretim mezunlarında iş gücüne katılım oranı yüzde 77,4 olarak gerçekleşti. Bu oran lise mezunlarında yüzde 56,6, mesleki veya teknik lise mezunlarında ise yüzde 67,8 oldu. Hem Türkiye hem de OECD ülkelerine bakıldığında, yükseköğretim mezunu olanların, istihdam ve gelir bakımından lise ve dengi okullardan mezun olanlara oranla çok daha avantajlı durumda olduklarını görüyoruz. Üniversitelerimizden yetiştirdiği öğrencilere daha fazla bilgi, beceri ve yetkinlik kazandırmak suretiyle iş gücü piyasalarında mezunlarına rekabet üstünlüğü kazandırmalarını oldukça önemsediğimizi belirtmek isterim.”

BAKMADAN GEÇME!