EKSTRA
MENÜ

Tava

Tava haberleri sayfasında güncel ve son dakika Tava hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 2.648 Tava haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Tava Haberleri

BİM aktüel katalog ürünleri 22 Ekim 2021 Cuma BİM katalog bu hafta hangi ürünlere yer veriyor

BİM aktüel katalog ürünleri 22 Ekim 2021 Cuma! BİM katalog bu hafta hangi ürünlere yer veriyor?

BİM 1 Ekim 2021 aktüel ürünler kataloğu yayımlandı. BİM market raflarına her hafta yeni ürünler ekleniyor. Markete bu hafta birçok ev aleti ve ev giyimi satışa sunuluyor. BİM katalog içerisinde katı meyve sıkacağı 249,00 TL, düdüklü tencere 149,00 TL, wok tava 129,00 TL, mikser mutffak şefi 1.299,00 TL fiyatı ile yer alıyor.

21.10.2021Ekonomi
Sarıkanat nasıl pişirilir Sarıkanak balığı fırında mı tavada mı pişirilmeli

Sarıkanat nasıl pişirilir? Sarıkanak balığı fırında mı tavada mı pişirilmeli?

En faydalı yiyecekler arasında balık ilk sıralarda gelmektedir. İstediğiniz türden balığı alarak zevkli bir şekilde pişirebilirsiniz. Farklı ve lezzetli balık türlerinden biriside sarıkanat balığıdır. Sarıkanat balığını doğru bir teknik ile pişirmeniz oldukça önemlidir. Sarıkanat nasıl pişirilir? Sarıkanat balığı fırında mı tavada mı pişirilmeli? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.10.2021Lezizz
Palamut balığı nasıl pişirilir Palamut en güzel fırında mı tavada mı yapılır

Palamut balığı nasıl pişirilir? Palamut en güzel fırında mı tavada mı yapılır?

İnsanların düzenli olarak tüketmesi gereken ürünlerin başında balık gelmektedir. Balığın türleri arasında ise birçok seçenek bulmak mümkündür. Bu seçeneklerden biriside palamut balığıdır. Palamut balığını farklı yöntemler ile kolayca pişirebilirsiniz. Palamut balığı nasıl pişirilir? Palamut en güzel fırında mı tavada mı yapılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.10.2021Lezizz
Kontrfile nasıl pişirilir Kontfile nasıl terbiye edilir

Kontrfile nasıl pişirilir? Kontfile nasıl terbiye edilir?

Kontrfile özellikle et restoranlarında en çok tercih edilen et cinsleri arasında yer almaktadır. Özellikle Avrupa ve Amerika'da bu et cinsi sıklıkla kullanılmaktadır. Kontrfile nasıl pişirilir? Kontrfile nasıl terbiye edilir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.10.2021Lezizz
Kefal balığı nasıl pişirilir Kefal balığı tavada mı fırında mı pişirilmeli

Kefal balığı nasıl pişirilir? Kefal balığı tavada mı fırında mı pişirilmeli?

Ülkemizde yaygın bir şekilde balık tüketimi olduğu görülmektedir. İnsanlar bütçelerine göre balık alarak evde pişirmektedirler. En iyi balığın hangisi olduğu ise insanların zevkine kalmıştır. Levrek, kefal, somon, çipura ve daha birçok balık çeşidi bulunmaktadır. Kefal balığı nasıl pişirilir? Kefal balığı tavada mı fırında mı pişirilmeli? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.10.2021Lezizz
Kaya kevreği nasıl pişirilir Granyoz tavada mı fırında mı güzel olur

Kaya kevreği nasıl pişirilir? Granyoz tavada mı fırında mı güzel olur?

Hem sağlıklı hem de lezzetli olan yiyeceklerin başında hiç şüphesiz ki balık gelmektedir. Balığın birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Dilediğiniz balık çeşidini seçerek haftada en az bir kere tüketmeye özen göstermelisiniz. Kaya levreği nasıl pişirilir? Granyoz tavada mı fırında mı güzel olur? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.10.2021Lezizz
Karides nasıl temizlenir Dondurulmuş, küçük karides nasıl pişirilir

Karides nasıl temizlenir? Dondurulmuş, küçük karides nasıl pişirilir?

Deniz ürünleri günümüzde sevilerek tüketilmektedir. Deniz ürünlerinin pişirilmesi de çok fazla dikkat gerektirir. Karides pişirmek isteyen kişiler mutlaka karidesleri temizlemeliler. Karidesin nasıl temizleneceği ise merak uyandırır. Karides nasıl temizlenir? Dondurulmuş, küçük karides nasıl pişirilir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.10.2021Lezizz
Hamsi nasıl temizlenir Hamsi sirke ile yıkanır mı En kolay nasıl yıkanır

Hamsi nasıl temizlenir? Hamsi sirke ile yıkanır mı? En kolay nasıl yıkanır?

Karadeniz mutfaklarının vazgeçilmezi olan hamsi, en çok tüketilen balık türlerinden biridir. Denizin en küçük balıklarından hamsi, tadıyla tüm ülkemizde severek tüketiliyor. Pilavı, çorbası ve kavurması ünlü olan hamsi, kolay şekilde temizlenebilen balıklardan biridir. Hamsi nasıl temizlenir, hamsi sirke ile yıkanır mı, en kolay nasıl yıkanır tüm detayları ile derledik.

13.10.2021Lezizz
Dondurulmuş karides nasıl pişirilir Dondurulmuş karides tereyağda tavada nasıl yapılır

Dondurulmuş karides nasıl pişirilir? Dondurulmuş karides tereyağda tavada nasıl yapılır?

İnsanların birçoğu karides yemeyi çok sevmektedir. Lezzetli ve pratik bir ürün olan dondurulmuş karidesi alarak kolayca pişirebilirsiniz. Dondurulmuş karidesi farklı yöntemler ile pişirebilirsiniz. Ancak bu ürünü en güzel tavada yapabilirsiniz. Dondurulmuş karides nasıl pişirilir? Dondurulmuş karides tereyağda tavada nasıl yapılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.10.2021Lezizz
Dil balığı nasıl temizlenir, derisi nasıl yüzülür Dil balığı evde tavada nasıl kızartılır

Dil balığı nasıl temizlenir, derisi nasıl yüzülür? Dil balığı evde tavada nasıl kızartılır?

Deniz tabanında bulunan dil balığı kahverengi deriyle kaplıdır. Deniz dip balıklarından olan bu tür, balıkçılarda fazla rastlanmayan türlerden biridir. Lezzetli tada sahip olduğu söylenen dil balığı temizleme yöntemleri öğrenildiğinde kolayca tüketilebilir. Dil balığı nasıl temizlenir, derisi nasıl yüzülebilir, dil balığı evde tava içinde nasıl kızartılır sorularının yanıtlarını derledik.

13.10.2021Lezizz
Dana antrikot nasıl pişirilir, nasıl terbiye edilir En güzel dana antrikot nasıl yapılır

Dana antrikot nasıl pişirilir, nasıl terbiye edilir? En güzel dana antrikot nasıl yapılır?

Antrikot İngilizceden çevrilmiş bir sözcüktür. Fransızcada ise bu kelime sığır eti kesiminden yapılan biftek için kullanılan terimdir. Kaburga bölgesinden gelen dana antrikot da tüm dünyada sevilerek yenilen et çeşididir. Elbette ki bu etin pişirilme teknikleri bulunmaktadır. Dana antrikot nasıl pişirilir, nasıl terbiye edilir, en güzel dana antrikot nasıl yapılır tüm detayları ile derledik.

13.10.2021Lezizz
Antrikot nasıl pişirilir Yumuşak dana antrikot tavada nasıl pişirilir

Antrikot nasıl pişirilir? Yumuşak dana antrikot tavada nasıl pişirilir?

Et türleri arasında en çok sevilenlerin başında antrikot gelmektedir. İnsanlar antrikot alarak nefis bir yemek yapmaktadırlar. İyi bir şekilde pişmiş olan antrikot oldukça lezzetli olacaktır. Antrikot seven kişiler doğru teknikleri kullanarak nefis bir yemek yiyebilirler. Antrikot nasıl pişirilir? Yumuşak dana antrikot tavada nasıl pişirilir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

12.10.2021Lezizz
Alabalık nasıl pişirilir En lezzetli alabalık fırında mı tavada mı pişirilir

Alabalık nasıl pişirilir? En lezzetli alabalık fırında mı tavada mı pişirilir?

Sağlıklı bir hayat sürmek için haftada en az bir kez balık yemek gerekmektedir. Balık türleri arasında birçok lezzetli balık bulunmaktadır. Bu balıklardan biriside alabalık olarak bilinmektedir. Alabalığı doğru yöntemler ile oldukça güzel bir şekilde pişirebilirsiniz. Sizler için Alabalık nasıl pişirilir? En lezzetli alabalık fırında mı tavada mı pişirilir? İşte, tüm detaylar.

12.10.2021Lezizz
MasterChef fava tarifi: Ege usulü fava nasıl yapılır ve nasıl kullanılır

MasterChef fava tarifi: Ege usulü fava nasıl yapılır ve nasıl kullanılır?

Besin değeri bakımından oldukça zengin olan fava Ege bölgesine ait muhteşem mezeler arasında yer alıyor. MasyerChef ekranlarında yarışmacıların en iyisini yapmak için çalıştığı Ege usulü fava nasıl yapılır, nasıl kullanılır merak edenlere, işte MasterChef fava tarifi ve malzemeleri…

BİM 8 Ekim kataloğu yayımlandı BİMe bu hafta gelen aktüel ürünler

BİM 8 Ekim kataloğu yayımlandı! BİM'e bu hafta gelen aktüel ürünler

BİM 8 Ekim aktüel ürünler kataloğu yayımlandı. BİM markete her hafta salı ve cuma günleri yeni ürünler geliyor. Fırsat ürünlerini almak isteyenler erken saatlerde şubelere gidiyorlar. 8 Ekim BİM aktüel kataloğu içerisinde çelik tencere seti 299 TL, çelik çaydanlık 169 TL, döküm karnıyarık tenceresi 269 TL, ızgara tava 129 TL, kulplu sahan 99 TL fiyatı, çelik servis ürünleri 22,50 TL ile bulunuyor. İşte kataloğun tamamı

8.10.2021Ekonomi
Fındık nasıl kavrulur Kabuklu veya çiğ fındık tavada, fırında nasıl kavrulur

Fındık nasıl kavrulur? Kabuklu veya çiğ fındık tavada, fırında nasıl kavrulur?

En lezzetli kuruyemişlerin başında herkesin tahmin edebileceği gibi fındık gelmektedir. Fındığı neredeyse her insan çok sevmektedir. Çünkü fındık oldukça nefis bir tada sahiptir. Fındığı evde kendi imkanlarınız ile kolayca kavurma şansınızda bulunmaktadır. Fındık nasıl kavrulur? Kabuklu veya çiğ fındık tavada, fırında nasıl kavrulur? İşte, merak edilen tüm detaylar.

4.10.2021Araştırma
Kutup Yıldızı Nedir, Hangi Yönü Ve Nereyi Gösterir Kutup (Şimal) Yıldızı Anlamı Ve Hikayesi

Kutup Yıldızı Nedir, Hangi Yönü Ve Nereyi Gösterir? Kutup (Şimal) Yıldızı Anlamı Ve Hikayesi

Parlak bir gece de gökyüzüne baktığınız zaman binlerce yıldız görebilirsiniz. Ancak bir tanesi diğerlerinden daha parlak görünmesi ile ayrılmaktadır. Bu yıldız Kutup Yıldızı ismi ile bilinmektedir. Kutup yıldızı nedir, hangi yönü ve nereyi gösterir? Kutup (Şimal) yıldızı anlamı ve hikayesi nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

24.09.2021Araştırma
Toprak Türleri Ve Çeşitleri Nelerdir Türkiyede Bulunun Toprak Çeşitleri Nelerdir

Toprak Türleri Ve Çeşitleri Nelerdir? Türkiye'de Bulunun Toprak Çeşitleri Nelerdir?

Toprak büyük bir öneme sahip olan konulardan bir tanesini oluşturmaktadır. Sizin için toprağın ne demek olduğunu, toprak çeşitlerinin neler olduğunu ve Türkiye'de bulunan toprak çeşitlerinin hangileri olduğunu derledik.

24.09.2021Araştırma
Tütsü nasıl yakılır Evde tütsü neden yakılır Tütsünün faydaları..

Tütsü nasıl yakılır? Evde tütsü neden yakılır? Tütsünün faydaları..

Dünyada pek çok farklı özelliği bulunan tütsüler vardır. Değişik bitki çeşitleri kullanmak amacıyla hazırlanan tütsüler, aynı şekilde insan sağlığı bakımından mühim katkılar sağlamaktadır. Peki, tütsü nasıl yakılır? Evde tütsü neden yakılır? Tütsünün faydaları nelerdir? İşte tütsü ile ilgili tüm ayrıntılar.

23.09.2021Araştırma
Siz hangi suyun balığını yiyorsunuz

Siz hangi suyun balığını yiyorsunuz?

Her yıl hevesle beklediğimiz balık sezonu geldi, av yasağı bitti. Ama bu yıl ağa takılanları bulabilecek miyiz, çiftlik balığı mı yiyeceğiz? Balığın boyundan denizlerdeki kirliliğe kafamızda pek çok soru var. Cevaplarını, balık için güvenle alışverişin yollarını öğreniyoruz.

18.09.2021Lezzetli Hayat
Eski eşini darp ettiği iddia edilmişti... Özcan Deniz hakim karşısında

Eski eşini darp ettiği iddia edilmişti... Özcan Deniz hakim karşısında!

Şarkıcı Özcan Deniz, eski eşi Feyza Aktan’ı darp ettiği iddiasıyla 1 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle yargılandığı davada hakim karşısına çıktı. Deniz suçlamaları reddederek "Velayet davasında beni zor duruma sokmak için bunları yapmaktadır. Boşanma davasını ben açtım. Şiddet görmüş bir kadın olarak boşanma davası açmadı" dedi.

14.09.2021Magazin
Eli böğründe, içliköfte, ekşili aya...

Eli böğründe, içliköfte, ekşili aya...

Maraş yemeklerini İstanbul’da bulmak aslında kolay iş değil. Etiler’deki Tepsi Et’te etler, sarımsak ve biber eklenerek tepsiye diziliyor. Aralarına kuyrukyağı da serpip fırına gönderiyorlar. Fırından çıktığı gibi önünüze geliyor. Cızırdayan suyuna lavaş mı yoksa pide mi banmak istersiniz?

Tefal Hangi Ülkenin Markası Ve Nerede Üretiliyor Tefal Ne Zaman Kuruldu, Sahibi Kim Ve Kısaca Tarihçesi

Tefal Hangi Ülkenin Markası Ve Nerede Üretiliyor? Tefal Ne Zaman Kuruldu, Sahibi Kim Ve Kısaca Tarihçesi

Tefal, dünya üzerinde yapışmaz tava tencere piyasasının kurucusu olan bir markadır. 1956 senesinde, PTFE ya da teflon adı verilen malzemenin mucidi olan Marc Grégoire tarafından Fransa içerisinde kurulmuştur. Tefal markasının nerede üretildiğini, kim tarafından bulunduğunu ve ne zaman kurulduğunu detayları ile derledik.

31.08.2021Araştırma
MasterChefte hata yapan Nejdet gözyaşlarına boğuldu

MasterChef'te hata yapan Nejdet gözyaşlarına boğuldu!

TV8 ekranlarında yayınlanan MasterChef'te final turu heyecanı tüm hızıyla devam ediyor. 18 Ağustos Çarşamba akşamı 41'inci bölümüyle ekranlara gelen yarışmada; iki yarışmacı talihsizlik yaşadı. Şeflerin yemeğini tatmayacağını öğrenen Nejdet adeta yıkıldı.

19.08.2021Magazin
MasterChefte hata yapan Nejdet gözyaşlarına boğuldu

MasterChef'te hata yapan Nejdet gözyaşlarına boğuldu!

TV8 ekranlarında yayınlanan MasterChef'te final turu heyecanı tüm hızıyla devam ediyor. 18 Ağustos Çarşamba akşamı 41'inci bölümüyle ekranlara gelen yarışmada; iki yarışmacı talihsizlik yaşadı. Şeflerin yemeğini tatmayacağını öğrenen Nejdet adeta yıkıldı.

19.08.2021Televizyon
Gurbetçilerden Edirne ekonomisine katkı

Gurbetçilerden Edirne ekonomisine katkı

Hem Türkiye'ye gelişlerinde hem de yaşadıkları ülkeye dönerken Edirne'den geçen gurbetçiler, yaptıkları alışverişlerle kent ekonomisine katkı sağlıyor.

30.07.2021Ekonomi
Tatile gidemiyorsak tatil bize gelsin

Tatile gidemiyorsak tatil bize gelsin

Normalleşme süreciyle birlikte onbinlerce kişi tatil beldelerine akın etti. Oysa şehirde de her bütçeye ve her zevke göre tatil seçenekleri var. İstanbul’daysanız Atatürk Arboretumu’nda kuğuları izleyebilir, İzmir’deyseniz Doğanbey köyünü gezebilir, Ankara’daysanız Beypazarı’na gidip Türkiye’nin ilk açık hava müzesi olan ‘Yaşayan Köy’ü görebilirsiniz. İstanbul’da olanlar programlarına yeni açılan ‘Müze Gazhane’yi de mutlaka eklemeli.

Tehlikeli ama çok çekici

Tehlikeli ama çok çekici

Çocukların olduğu kadar büyüklerin de en sevdiği yemeklerden patates kızartması. Hani daha ilk tava piştiğinde atıştırmaya başlarız ya ağzımız yana yana... Dünyada da 13 Temmuz ‘Patates Kızartması Günü’ olarak kutlanıyor. Bu vesileyle jürimize, farklı ve iyi patates kızartması yiyebileceğimiz mekânları sorduk. Değişik usullerdeki, baharat ya da soslarla zenginleştirilmiş patatesleri denemek isterseniz, bu adreslere uğrayabilirsiniz.

‘Kadın araba kullanamaz lafı nereden çıkmış acaba Hep aynı hikâye... Halen kadın komedyen olur mu diyen var’

‘Kadın araba kullanamaz lafı nereden çıkmış acaba? Hep aynı hikâye... Halen kadın komedyen olur mu diyen var’

Cem Yılmaz ve Burcu Burkut Erenkul’un rol aldığı reklam dikkatinizi çekmiştir. Çekimler sırasında biz de setteydik. Hem koşturmacaya şahit olduk hem de ikiliyle konuştuk. Tabii ki laf kadınlarla ilgili önyargılara da geldi. Yılmaz kendi mesleğinden örnek veriyor: “Kulaklarımla duydum bunu: ‘Kadın komedyen olur mu?’ Allah Allah! Olur ve senin haberin olmaz. Belli ki konudan çok uzaksın.”

Yazar Sonuçları

Gastronomi turizmi ve tarihi restoranlar

Geçen hafta sonu Viyana’ya dört günlük kısa fakat keyifli bir seyahat yaptık. Birçok kez gittiğimiz ve çok sevdiğimiz kentte bu sefer kültür kurumlarından gastronomiye tarihi mekanları tercih ettik. İçimize sindire sindire sokakları dolaştık, nehir ve kanallar boyunca yürüdük.

23.10.2021

Yerli cevizimiz nasıl kurtulur?

Geçenlerde katıldığım bir ceviz hasadında faydaları kadar cevizli tatlılarımızı, kalamarın yanı sıra sebze ve otlara da çok yakıştırdığım taratoru hatırladım. Ne yazık ki yerli üretimimiz tüketimdeki hızı yakalayamıyor ve ülkemizdeki ceviz açığı büyüyor. Ama bu tabloyu değiştirmek mümkün...

23.10.2021

“Yavaş” olun..!

“Bir şeyler satın almanız gerekiyorsa, nakitle ve sadece değeri olan şeyleri satın alın. Reklamların cazibesine kapılmayın. Sahip olduğunuz her şey, bir bavula sığmalı; o zaman zihniniz özgür olabilir.” (Charles Bukowski)

7.10.2021

Bu restoranda bir şeyler oluyor!

Bodrum tatilinde “İlk akşam burada yiyelim, sonra bakarız” derken üç gün boyunca Tuzz’dan çıkamadık. Humus, atom, deniz börülcesi, ahtapot ve kalamar ızgara... Sırayla tattıkça farkı anladık. Biraz çekingen ve güleryüzlü Nilay Lale, farklı restoranlarda tecrübe kazanmış başarılı bir şef...

2.10.2021

Mösyö Sartre yani Türk kadını benden önce mi

Dünya feminizminin en önemli kadınlarından biri olan Simone de Beauvoir’ın, bugüne kadar yayınlanmamış bir romanı bulundu ve geçen sonbahar Fransa’da yayınlandı.

26.09.2021

Coğrafi işaretli mor soğan

Kapıdağ yarımadasında yetişen mor soğanlar coğrafi işaret alarak tescillendi. Soğan kısmının rengi kıpkırmızı ve oldukça sulu bir lezzete sahip bu soğanın tadına doyulmaz.

26.09.2021

3 farklı yerde 3 yeni mekan

Et ve mangaldan vazgeçmeyen biri olarak yeni mekanları keşfetmek için yine yollara düştüm, davetlere icabet ettim. Farklı yerlerde hizmet vermeye başlayan 3 restoranı ziyaret ettim. Üçünün de ortak noktası henüz yeni olmaları. Ayrıca üçünün de lezzetleri gayet farklı farklı ve gayet iyiydi. Bunlardan en önemlisi Maltepe’de hizmete giren 'Soğukçeşme Kavurma’ydı. Tescillenmiş bir lezzeti müşteriyle buluşturuyorlar ve gerçekten harika bir mekan ortaya çıkarmışlar. Her yönüyle “Ben kaliteyim” diyordu mekan. Lezzet 10 üzerinden 10. İstanbul’da böyle yöresel lezzet bulmanız çok zor açıkçası. Bir diğeri Kebapçı Ersin Usta... Günlük kebaplarının yanında çıtır tavuğu harikaydı. İstanbul Çöp şiş Restoran’ın köftesi ve 135 gramlık ekmekten taşan hamburgeri ise süperdi. Şimdi gelin bu mekanlara bir göz atalım.

18.09.2021

Uzun bir aradan sonra...

Uzun süredir uçsuz bucaksız sahilinde rüzgâra karşı, biraz da içim üşüyerek yürüyüş yapabileceğim okyanus kıyısı bir yere gitme hayalim vardı.

18.09.2021

Asmalar arasında lezzet turu

Son yıllarda yurtdışındaki örnekleriyle yarışır düzeyde estetik ve kalite anlayışına sahip bağlar, mutfaklarıyla da ön plana çıkıyor. Usta şeflerin dokunuşlarıyla lezzetlenen yerel malzemeler tadı kolay kolay unutulmayacak gastronomi deneyimleri yaşatıyor. Bağbozumu haftaları başlamışken bağlarda gezip maharetli ellerden çıkan lezzetler arasında bir tur yapalım.

12.09.2021

Trabzon - Kuzeyin gözde mutfağı

Bu defa hamsiyi ve sütlacı es geçelim. Yeşilin ve asi denizin bir araya geldiği Trabzon’dan tadına doyulmaz Laz böreği ve patlıcanın en lezzetli hallerinden biri olan patlıcan tava...

4.09.2021

Özlediğim iki sevgili...

2019 Ekim’inden beri ayrı kaldığım İstanbul’a döndüm ve çok özlediğim iki lokantaya öncelik verdim. İkisi de beni hayal kırıklığına uğratmadı. Tam tersine; hasret gidermenin ötesinde bazı yemekleri çok başarılı buldum.

28.08.2021

‘Şef, bana kilo vermek için bir tarif yazar mısın?’

Türk mutfağının rejime uygun olmadığı söylenir. Ben de Türkiye’ye ilk geldiğimde çok kilo aldım. Peki, diyet yapmak için Türk mutfağından vazgeçmeli miyiz? Hayır, sadece yemekleri biraz değiştirip kişiselleştirmeliyiz. Mesela karnıyarık yemeye bayılıyorum ama artık közleyerek yapıyorum. Hem karnıyarık hem de ben kendimce süper oluyoruz!

28.08.2021

Farklı beklentilere farklı restoranlar

Pandemi koşulları, iklim krizinin yol açtığı doğal felaketler gibi tüm ülkeyi zorlayan, sabrımızın sınandığı bir dönemden geçerken yaşam döngüsü de devam ediyor.

21.08.2021

Belqees... Safia... Ve Behishta yüzleri açık orada direniyor, erkekler niye buraya kaçıyor

Sedat Ergin dünkü yazısında, Taliban tehlikesine rağmen ülkesini terk etmeyen kızları anlatan bir yazı yazdı.

13.08.2021

Askeri uçakları dönüştürebiliriz

Türkiye’nin birçok noktasında orman yangınları devam ediyor. Yapılan müdahaleler ve yangının uzun sürmesi tartışmaları da beraberinde getirdi. Ancak bu tip yangınlarda kullanılması için Türk Hava Kuvvetleri’nin elindeki 49 adet CN 235 nakliye uçağı devreye alınabilir. Uçak başına 1-2 milyon dolarlık bir harcama ile uçaklara yangın söndürme kitleri takılabilir. Takılan kitler istendiğinde çıkarılarak, nakliye, asker taşıma gibi görevler yapılabilir.

4.08.2021

Bir ada masalı: Gelincik şerbeti ve orijinal bademli kurabiye

Son yılların gözdesi olmasında güzelliği kadar, lezzetli yemeklerinin de payı var. Kimi yıllara meydan okuyan tarifler, kimiyse yeni dokunuşlarla ortaya çıkmış lezzetler. Bu hafta Bozcaada’nın birbirinden güzel insanları ve onların ellerinde hayat bulan lezzetleri arasında gastronomik bir gezintiye çıkalım.

1.08.2021

Bolu meselesi ve hukuk

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın sözleri karşısında öncelikle şunu ifade etmek gerekiyor. Belediye Başkanı’nın açıklaması kişisel bir görüştür, henüz uygulamaya geçmemiştir. Kişisel görüşleri açıklamak, ifade özgürlüğü kapsamında anayasal bir haktır. Nihayet karşı görüşte bulunanların açıklamaları da kişisel görüşleridir. Onların kişisel görüşlerini açıklamaları nasıl ki bir suç teşkil etmiyorsa, Belediye Başkanı’nın görüşleri de bir suç teşkil etmeyecektir.

29.07.2021

Lezzetli ve kaliteli plaj restoranları

Sahilde de olsa yemeğin iyisini, servisin kalitelisini arayanlara bu yazın en lezzetli plajlarını yazdım. Popüler sahillerin lahmacun fiyatlarıyla haber olmasına aldırmayın; en taze ceviche’lerden Bargilya karidesli pilava fine dining restoranları aratmayan adresler var...

25.07.2021

Şef Mehmet Yalçınkaya: Bu bir ‘sıkıysa yap’ kitabı değil

Mehmet Yalçınkaya 35 yıllık meslek hayatının ilk kitabı ‘Denizden’i geçen hafta çıkardı. Mutfağımızdaki balık algısını değiştirmek isteyen, yok olan türlere dikkat çeken ve bu konuda farkındalık yaratmak isteyen Mehmet Şef’le Ayvalık’ta bir araya geldim...

18.07.2021

Yemek fotoğrafları iştah açar mı?

Yemek kitaplarının en iştah açıcı bölümü yemek fotoğraflarıdır. Evde hazırlanan sofralardaki yemeklerin fotoğrafını çeksek bu etkileyiciliğe varamayız.

2.07.2021

Akşama kadar Reana, akşam olunca Mânâ

Bodrum’a gitmeye niyeti olup da aşırı kalabalık ve fahiş fiyatlardan hoşlanmayanlar için Göltürkbükü’nden bir ikili: Reana Beach ile Mânâ Meyhane. Biri biterken öbürü açılıyor, insanlar birinden diğerine sahilden yürüyerek geçiyor.

26.06.2021