MENÜ

Steinmeier

Steinmeier ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Steinmeier haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.539 Steinmeier haberi bulunmuştur.

Steinmeier Haberleri

Kovid-19 bayramı da zehir etti

Kovid-19 bayramı da zehir etti

Daha önceki bayramlarda aileler, akrabalar, komşular, eş-dost bir araya gelip bayramlaşırdı. Her bayram birçok arkadaş, tanıdık, dost bize bayramlaşmaya gelirdi. Hep birlikte oturup uzun uzun sohbet eder, çayımızı kahvemizi içer, tatlılarımızı yerdik.

25.05.2020Avrupa
Almanya’da camilerde bayram namazı kılındı

Almanya’da camilerde bayram namazı kılındı

Almanya’da yaşayan Müslümanlar, koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında bayram namazlarını, dezenfekte edilen camilerde ve izin alınan stadyumlarda kıldı.

24.05.2020Dünya
Cumhurbaşkanı Steinmeier’den bayram mesajı

Cumhurbaşkanı Steinmeier’den bayram mesajı

Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Almanya’da yaşayan Müslümanların Ramazan Bayramı’nı kutlayan bir mesaj yayımladı. Türkçe, İngilizce ve Arapça yayımlanan mesajda bu yıl bayramın salgının gölgesinde kaldığını belirten Steinmeier, şunları söyledi:

22.05.2020Avrupa
Mantıklı olalım

Mantıklı olalım!

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier yapımı kısa sürede tamamlanan hastaneyi ziyaretinde, Kovid-19 salgını ile ilgili yürütülen tartışmalar ve yapılan eylemlerle ilgili “Mantıklı olalım” çağrısı yaptı.

14.05.2020Avrupa
8 Mayıs

8 Mayıs

İkinci Dünya Savaşı 1 Eylül 1939’da Almanya’nın Polonya’yı işgaliyle başladı. ‘Müttefik Devletler’ olarak nitelenen Fransa, Birleşik Krallık (İngiltere), Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Sovyetler Birliği (SB) ve Çin ile ‘Mihver Devletler’ denilen Almanya, İtalya ve Japonya arasında sürdürülen bu savaş, 1945 yılına kadar devam etti.

9.05.2020Avrupa
Kurtuluş mu yenilgi mi

Kurtuluş mu yenilgi mi

Almanya insanlık tarihinin gelmiş geçmiş en kanlı ve en baskıcı nazi rejiminden kurtuluşunun 75’inci yılını anıyor. Hitler Almanyası’nın başlatığı ve yaklaşık 60 milyon insanın hayatına mal olan İkinci Dünya Savaşı 75 yıl önce 8 Mayıs’ı 9 Mayıs’a bağlayan gece yarısı Alman generallerin kayıtsız şartsız teslim anlaşmasını imzalamasıyla son buldu. Alman generallere sözleşme değersiz bir kedi masasında ve ayakta imzalatıldı.

8.05.2020Avrupa
Almanyada sosyal mesafeli Zafer Günü töreni

Almanya'da 'sosyal mesafeli' Zafer Günü töreni

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, tüm Avrupa’da kutlanan ve İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesini simgeleyen Avrupa Zafer Günü kapsamında Berlin’deki Neue Wache anıtına çelenk bıraktı. Merkel’in, Steinmeier’in ve diğer yetkililerin, koronavirüs (Covid-19) nedeniyle sosyal mesafeye dikkat ettikleri görüldü.

8.05.2020Dünya
Şimdi de atom bombası kavgası

Şimdi de atom bombası kavgası

Dünyanın çeşitli kesimlerinde olduğu gibi Almanya’da da hem federal hükümet hem eyalet hükümetleri hem de vatandaşlar var güçleriyle koronavirüs belasıyla boğuşurken, şimdi de ‘atom bombası’ kavgası başladı.

6.05.2020Avrupa
‘Toplum krizden edindiği tecrübeyi geleceğe aktarmalı’

‘Toplum krizden edindiği tecrübeyi geleceğe aktarmalı’

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier toplumun koronavirüs krizinden edindiği tecrübeyi geleceğe aktarması gerektiğini söyledi.

4.05.2020Avrupa
Merkel’e tam destek

Merkel’e tam destek

Almanya'nın Hessen Eyaleti’nde 28 Ekim 2018 tarihinde eyalet seçimleri yapıldı. Hıristiyan Demokrat Birlik Parti (CDU) toplam oyların yüzde 27’sini alarak seçimlerden ‘en güçlü parti’ olarak çıktı. Ancak bir önceki seçimlere göre yüzde 11.7 oy kaybetti. Sosyal Demokrat Parti (SPD) oyların yüzde 19.8’ini aldı. Yeşiller de öyle.

18.04.2020Avrupa
‘Bu salgın insanlığımızın sınavıdır’

‘Bu salgın insanlığımızın sınavıdır’

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Kovid-19 salgını sebebiyle televizyondan yayınlanan ulusa sesleniş konuşmasında, halkı sabırlı olmaya, disiplinli davranmaya ve dayanışma göstermeye çağırdı.

12.04.2020Avrupa
Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier: Bu salgın insanlığımızın sınavıdır

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier: "Bu salgın insanlığımızın sınavıdır"

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının bir insanlık sınavı olduğunu söyledi.

11.04.2020Dünya
‘Aramıza mesafe koyduk, çünkü bu bir insanlık görevi’

‘Aramıza mesafe koyduk, çünkü bu bir insanlık görevi’

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Steinmeier ile eşi Elke Büdenbender, ortak bir video mesajı yayınladı. Olağanüstü bir dönemden geçildiği, mesafenin korunması ancak dayanışma içinde olunması gerektiği belirtilen mesajda, bu dönemin üstesinden yine birlikte gelinebileceği vurgulandı.

8.04.2020Avrupa
Almanyanın Cumhurbaşkanı Kimdir İsmi Nedir

Almanya'nın Cumhurbaşkanı Kimdir? İsmi Nedir?

Almanya dünya üzerinde birçok alanda etkili olan bir Avrupa ülkesidir. Parlamenter, federal ve temsili demokrasiye sahip bir cumhuriyet ülkesidir. 1949 yılında Alman politik sistemleri anayasa ile belirlenmiştir. Almaya cumhurbaşkanı kimdir? Almanya cumhurbaşkanının ismi nedir? Almanya Cumhurbaşkanı ile ilgili merak edilen soruların yanıtını hazırladık.

6.04.2020Gündem
‘Gözlerimiz, birbirimizin üzerinde olsun’

‘Gözlerimiz, birbirimizin üzerinde olsun’

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Steinmeier, koronavirüs salgını nedeniyle bir video mesajı yayınladı. İnsanlığı, dayanışmayı ve yardımseverliği göstermenin tam zamanı olduğunu belirten Steinmeier, şunları söyledi:

2.04.2020Avrupa
Oğlunun acısına 39 gün dayanabildi

Oğlunun acısına 39 gün dayanabildi

Irkçı terörist Tobias Rathjen’in 19 Şubat’ta Almanya’nın Hanau kentinde gerçekleştirdiği terör saldırısında hayatını kaybeden Gökhan Gültekin’in babası Behçet Gültekin yaşamını yitirdi. Üç yıldır kanser tedavisi gören 74 yaşındaki Behçet Gültekin, oğlunun acısına ancak 39 gün dayanabildi.

29.03.2020Avrupa
‘Başka çare yok, gidilecek tek yol bu’

‘Başka çare yok, gidilecek tek yol bu’

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, yayınladığı video mesajında halkı, önlemlerin uzun sürmesine hazır olmaya çağırdı.

26.03.2020Avrupa
Virüs Almanya’yı teslim alıyor

Virüs Almanya’yı teslim alıyor

Koronavirüse karşı sıkı tedbirler almakta geciken Almanya’da salgın hızla yayılıyor. Virüs bulaşanların sayısı günde binin üzerinde artarken, vaka sayısı 6 bine dayanırken, ölü sayısı ise 13 oldu. Diğer Avrupa ülkelerinin de aldığı sıkı önlemler karşısında baskı altında kalan Almanya, harekete geçti.

17.03.2020Avrupa
Almanya zaman kazanmak istiyor

Almanya zaman kazanmak istiyor

ALMANYA tüm gücüyle koronavirüsün hızla yayılmasını önlemek için zaman kazanmaya çalışıyor.

13.03.2020Dünya
Nefrete karşı artık kimse sessiz kalamaz’

Nefrete karşı artık kimse sessiz kalamaz’

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Zwickau kentindeki Schwanenteichpark’ta Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü kurbanları anısına dikilen fidanlardan oluşan anıt yerini ziyaret etti. Ziyaret öncesinde Zwickau Belediyesi’nde kin ve nefret üzerine bir konuşma yapan Steinmeier, şunları söyledi:

10.03.2020Avrupa
‘Irkçılık bir zehir ve bu zehir toplumumuzda var’

‘Irkçılık bir zehir ve bu zehir toplumumuzda var’

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Hanau’da yaşanan ırkçı terör saldırısı üzerine, “Irkçılık bir zehir ve bu zehir toplumumuzda var” dedi. Nazilerin 1930’lu yıllarda üstün Alman ırkının dünyaya hâkim olması gerektiği ideolojisiyle ektiği bu zehir, sadece Almanya’yı değil, tüm dünyayı felakete götürdü.

8.03.2020Avrupa
Günaydın Almanya

Günaydın Almanya

Federal Meclis’in perşembe günü gündemi, aşırı sağcı terör saldırılarıydı. Hanau’da 4’ü Türkiye kökenli olmak üzere göçmen kökenli 9 kişinin öldürüldüğü ırkçı saldırı ‘Aşırı sağ terörizmi ve nefret’ başlığı altında gündeme getirildi. Alman Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in ‘konuklar tribününden’ izlediği oturumda kürsüye çıkan CDU/CSU, SPD, Yeşiller, Sol Parti ve FDP’li politikacılar, aşırı sağcı ırkçı saldırıları şiddetle kınarken, daha fazla zaman kaybetmeden gereken her türlü önlemlerin alınmasının kaçınılmaz olduğunu vurguladılar.

7.03.2020Avrupa
Kadın haklarını savunmak sadece kadınların davası değil

Kadın haklarını savunmak sadece kadınların davası değil

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle Schloss Bellevue Sarayı’nda Alman Kadınlar Konseyi üyelerini kabul etti.

6.03.2020Avrupa
‘Bu cani, acımasız, öldürücü terör saldırısı...’

‘Bu cani, acımasız, öldürücü terör saldırısı...’

Irkçı terörist Tobias Rathjen’in 19 Şubat’ta gerçekleştirdiği terör saldırısında hayatını kaybedenler için anma töreni düzenlendi. Başbakan Angela Merkel, Federal Konsey Başkanı Dietmar Woidke, Hessen Eyalet Başbakanı Volker Bouffier, Hanau Büyükşehir Belediye Başkanı Claus Kaminsky, eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff, Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, kurban aileleri ve davetlilerin katıldığı Schlossplatz Meydanı’ndaki Congress Park’taki törende konuşan Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, herkesi ırkçılığa karşı birlikte mücadeleye çağırdı:

5.03.2020Avrupa
‘Hanau’da öldürülenler, bizim gençlerimizdi’

‘Hanau’da öldürülenler, bizim gençlerimizdi’

Hanau kentinin Belediye Başkanı Claus Kaminsky, 19 Şubat’taki ırkçı terör saldırısında hayatını kaybedenler için bugün bir anma töreni yapılacağını açıkladı. Yabancılar Meclisi Başkanı Selma Yılmaz İlkhan ve meclis üyesi Mustafa Kaynak ile Türk basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kaminsky, şunları söyledi:

4.03.2020Avrupa
Alman medyası... ‘Erdoğan’ın askerleri’ değil, ‘Türk askerleri’

Alman medyası... ‘Erdoğan’ın askerleri’ değil, ‘Türk askerleri’

Ne zaman Suriye’de, Irak’ta, Libya’da veya başka bölgelerde bir Türk askeri şehit olsa, Almanya’daki bazı gazeteler “Erdoğan’ın askeri öldürüldü” başlığıyla verir bu haberi. Nitekim geçen hafta İdlib’deki hava saldırısında ilk verilere göre 33 Türk askerinin şehit olduğu yönündeki ‘kara haberi’ de bazı Alman gazeteleri “Suriye’de Erdoğan’ın 33 askeri öldürüldü” başlığıyla verdi.

4.03.2020Avrupa
Saldırıyı önceden mi planladı

Saldırıyı önceden mi planladı?

Dün Almanya’nın Kassel kenti yakınlarındaki Volkmarsen’da karnaval geçidine otomobille dalan Mourice P.’nin suç dosyasında, hakaret, haneye tecavüz ve zorlama suçların yer aldığı ortaya çıktı.

25.02.2020Avrupa
Bizim Almanya nereye gidiyor

Bizim Almanya nereye gidiyor?

Geçen hafta çarşamba akşamı internette dolaşırken Hessen Eyaleti’ndeki Hanau kentinde silahlı bir saldırganın iki nargile barda kurşun yağdırdığı haberini gördüm. Tabii aklıma gelen ilk şey, bunun göçmen kökenlilere dönük ırkçı bir saldırı olduğuydu. Kısa bir süre sonra Bochum Ruhr Üniversitesi’nde öğrenim yaptığım ve 1970’li yıllardan beri tanıdığım bir arkadaş Türkiye’den telefonla aradı.

24.02.2020Avrupa
Steinmeier Afrikaya gitti

Steinmeier Afrika'ya gitti

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, resmi temaslarda bulunmak için 5 günlüğüne Afrika’ya gidiyor.

23.02.2020Avrupa
Gün dayanışma günüdür

Gün dayanışma günüdür

Almanya’da Enver Şimşek, Abdurrahim Özüdoğru, Süleyman Taşköprü, Habil Kılıç, Mehmet Turgut, İsmail Yaşar, Mehmet Kubaşık, Halil Yozgat isimli Türk vatandaşları ile Yunan kökenli Theodoros Boulgarides ve Alman kadın polis Michele Kiesewetter 2000-2007 yılları arasında öldürüldüler.

22.02.2020Avrupa
Alman kentlerinde ırkçılığa protesto

Alman kentlerinde ırkçılığa protesto

Almanya’nın Hessen eyaletindeki Hanau kentinde 4’ü Türk 9 kişinin hayatını kaybettiği, biri ağır 6 kişinin yaralandığı ırkçı saldırıya karşı 50’ye yakın kentte gösteriler ve anma nöbetleri düzenlendi.

22.02.2020Dünya
‘Dilimize hâkim olmalıyız’

‘Dilimize hâkim olmalıyız’

Almanya’nın Hanau kentinde 4’ü Türk 9 kişinin hayatını kaybettiği, biri ağır 6 kişinin yaralandığı ırkçı saldırıya karşı 50’ye yakın kentte gösteriler ve anma nöbetleri düzenlendi. Hanau’daki anma törenine Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier ile Elke Büdenbender de katıldı.

21.02.2020Avrupa
Son dakika haberler: Almanya Hanaudaki ırkçı saldırının kurbanlarına ağlıyor

Son dakika haberler: Almanya Hanau'daki ırkçı saldırının kurbanlarına ağlıyor

Almanya'da, Hanau'daki ırkçı terör saldırısında yaşamını yitirenler için "Anma nöbeti" tutuldu. Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Hanau'daki ırkçı terör saldırısında 9 kişinin hunharca katledildiğini belirterek "Nefrete ve şiddete hep birlikte karşıyız. Sorumluluk almalı ve siyasette, medyada, toplumda dilimize hakim olmalıyız." dedi. Günlük programını iptal ederek eşi Elke Büdenberger ile Hanau kentindeki anma törenine katılan Steinmeier, burada yaptığı konuşmada, şaşkın ve öfkeli olduklarını söyledi.

21.02.2020Dünya
Kardeşlerimizi vurdular Almanya’da aşırı sağcı terör: 4’ü Türk 9 kurban

Kardeşlerimizi vurdular! Almanya’da aşırı sağcı terör: 4’ü Türk 9 kurban

Hafta sonu camilere saldırı planı yapan ‘Sert Çekirdek’ isimli ırkçı bir çetenin çökertildiği Almanya’da bu kez aşırı sağcı bir cani Hanau kentinde Türk kökenlilerin bulunduğu iki kafe ile bir büfeye terör saldırısı düzenledi. Katliamda 4’ü Türk, 9 göçmen kökenli kişi hayatını kaybetti. Saldırgan annesini öldürüp intihar etti. Kanlı olayın tanıklarından Kenan Koçak, “Kardeşlerimizi, çocuklarımızı vurdular. Kalbimizin yarısı gitti” diyerek yaşananlara tepki gösterdi.

21.02.2020Dünya
‘Bu saldırının geleceği belliydi’

‘Bu saldırının geleceği belliydi’

Saldırı Almanya’daki Türk toplumunda da infial yarattı. Türk kökenli kanaat önderleri “Bu saldırının geleceği belliydi. Irkçılığa karşı kararlı önlemler alınmalı” yorumunda buluştu.

21.02.2020Dünya
Almanya’daki ırkçı saldırı ile ilgili Merkel’den ilk açıklama

Almanya’daki ırkçı saldırı ile ilgili Merkel’den ilk açıklama

Almanya Başbakanı Angela Merkel Almanya’daki ırkçı saldırı ile ilgili 'Bu korkunç cinayetlerin tüm arka planlarının aydınlatılması için her türlü çaba sarf edilecek. Irkçılık bir zehirdir, nefret de zehirdir. Bu zehir toplumumuzda vardır. Vatandaşlarımız arasında ırk ve din ayrımı yapmıyoruz' dedi.

20.02.2020Dünya
Son dakika haberi: Almanyada silahlı saldırı Büyükelçi acı haberi az önce duyurdu...

Son dakika haberi: Almanya'da silahlı saldırı! Büyükelçi acı haberi az önce duyurdu...

Almanya'nın Hanau kentinde düzenlenen korkunç saldırıda 9 kişi hayatını kaybetti, 4 kişi de yaralandı. Saldırıyı gerçekleştiren aşırı sağcı Tobias R. evinde ölü bulundu, polis ayrıca saldırganın yanında bir cesetle daha karşılaştı. İtiraf mektubu ve bir video bırakan saldırganın mektubuna 'bazı halkların yok edilmesi gerektiğini' yazdığı belirlendi. Hayatını kaybedenler arasında resmi olarak açıklanmasa da Türklerin de olduğu iddiası sürerken saldırıya uğrayan büfenin sahibi Kemal Koçak Hürriyet'e konuşarak bu iddiayı doğruladı. Koçak, "Gökhan'ım gitti, Ferhat'ım gitti. Kardeşlerimizi çocuklarımızı vurdular" dedi. Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Almanya’daki aşırı sağcı terör saldırısında 5 Türk vatandaşının hayatını kaybettiğini söyledi.

20.02.2020Dünya
Avrupa, dünyadaki yeni rolünü arıyor

Avrupa, dünyadaki yeni rolünü arıyor

Münih’te üç gün süren Uluslararası Güvenlik Konferansı, birbiriyle ekonomik, ticari ve askeri çatışma içinde bulunan ülke temsilcilerini buluşturdu. Yıllardır konferansı bir gazeteci olarak izliyorum. Bu toplantıda ilk kez dünyanın kendi içinde ne kadar çok bölündüğünü, cephelerin ne kadar sertleştiğini gözlemledim.

17.02.2020Avrupa
Tarihten ders almadılar

Tarihten ders almadılar

Bundan tam 75 yıl önce, 13-15 Şubat 1945 tarihlerinde İngiliz ve Amerikan uçakları Almanya’nın Dresden kentine bomba yağdırdılar. Kent yerle bir edildi. 25 bin kişi yaşamını yitirdi. Bombardımanın 75’inci yılı vesilesiyle perşembe günü Dresden’de anma töreni düzenlendi.

16.02.2020Avrupa
Birbirlerine ters düştüler

Birbirlerine ters düştüler!

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Almanya Münih Güvenlik Zirvesi'nde birbiriyle ters düştü. Fransa ve Almanya Cumhurbaşkanları, ABD'nin geri çekilmesiyle Batı'nın zayıfladığını savundu. Pompeo ise "bunlar gerçeğe uygun değil" diyerek eleştirileri reddetti.

15.02.2020Dünya
‘Birliktelik hedefinden her yıl uzaklaşıyoruz’

‘Birliktelik hedefinden her yıl uzaklaşıyoruz’

56’ncı Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı’nın açılış konuşmasını yapan Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, İkinci Dünya Savaşı’nın bitiminden 75 yıl sonra ırkçılık, aşırı milliyetçilik gibi geçmişin kötü ruhlarının yeniden hortlamaya başladığını söyledi.

14.02.2020Avrupa
56. Münih Güvenlik Konferansı başlıyor

56. Münih Güvenlik Konferansı başlıyor

Bu yıl 30 hükümet ve devlet başkanıyla yaklaşık 70 ülkeden dışişleri ve savunma bakanının katılımıyla bugün başlıyor. Küresel ve bölgesel güvenlik konuları ele alınacağı liderlerin yoğun ilgi gösterdiği 3 günlük konferansın açılışını Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier yapacak. Türkiye’den Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılacağı konferansa, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Mass, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, Kanada Savunma Bakanı Harjit Sajjan ve Singapur Savunma Bakanı Ng Eng Hen de iştirak edecek.

14.02.2020Avrupa
‘Birbirimize yakınlaşmalıyız’

‘Birbirimize yakınlaşmalıyız’

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Bellevue Sarayı’nda müzik, tiyatro, sinema, edebiyat dünyasından tanınmış sanatçılarla ‘Vatan Akşamı’ programında buluştu. Çok sayıda Türkiye kökenli sanatçının da katıldığı etkinlikte konuşan Steinmeier, Almanya’da yayılan milliyetçilik ve ayrımcılık tehlikesine karşı duyulan endişeleri haklı bulduğunu söyledi.

7.02.2020Avrupa
‘Düşman Listesi’ yapanlar ağır ceza almalı

‘Düşman Listesi’ yapanlar ağır ceza almalı

Asayiş Dairesi Başkanı Holger Münch, ‘Düşman Listesi’ yayımlayan aşırı sağcıları, sadece ‘verileri koruma yasasını ihlal’le sınırlı tutmamak gerektiğini söyledi. Yasaların sertleştirilmesi gerektiğini belirten Münch, listeyi yayımlayanlara ağır ceza verilmesini istedi: “Bunun için yeni yasalar çıkmalı.”

3.02.2020Avrupa
Almanya’dan ECBnin eski başkanı Draghi’ye liyakat nişanı

Almanya’dan ECB'nin eski başkanı Draghi’ye liyakat nişanı

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier "Sadece bir tane ECB'miz var. Almanya'nın ECB'ye ve ECB'nin Almanya'ya ihtiyacı var" dedi.

31.01.2020Ekonomi
Mario Draghi’ye Alman Devlet Nişanı

Mario Draghi’ye Alman Devlet Nişanı

Almanya, Avrupa Merkez Bankası eski Başkanı Mario Draghi’ye devlet ‘Liyakat Nişanı’ verdi. Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, törende yaptığı konuşmada hizmetlerden dolayı Draghi’ye teşekkür etti:

31.01.2020Avrupa
‘Yeni çağda eski barbarlığa karşı ayağa kalkalım’

‘Yeni çağda eski barbarlığa karşı ayağa kalkalım’

Almanya, nazilerin, çoğunluğu Yahudi 1.1 milyon kişiyi katlettiği Auschwitz Toplama Kampı’nın kurtarılışını anıyor. Kurtuluşun 75’inci yılı vesilesiyle dün Auschwitz’de yapılan anma toplantısının ardından bugün de Federal Meclis’te bir anma töreni düzenlendi.

29.01.2020Avrupa

Yazar Sonuçları

‘Aşı insanlık malıdır’

Dünya çapında 120 civarında aşı çalışması var. Bunların 10-15’i de önde gidiyor. Yine bu sütunlarda duyurmuştuk, önde gidenlerden biri de Almanya’da Prof.Dr. Uğur Şahin ve eşi Doçent Dr. Özlem Türeci’nin kurucu ortaklarından olduğu BionTech firması. Çinli Fosun Pharma’nın ABD’li Pfizer ile geliştirdiği aşının insanlar üzerinde denenmesine başlandı. Keza Oxford’daki araştırmada da epey yol alındı. Türkiye’de çalışmalar var.

20.05.2020

Almanya Cumhurbaşkanı Berlin Filarmoni’yi sundu

Cuma sabahı masamın başındayım, gözüm de Mezzo kanalında. Berlin Filarmoni Orkestrası’nın salonu.

3.05.2020

Holokost'un 75. yıldönümü

Türkiye gençliğinin 1933 ve 45 arasındaki Holokost denen Yahudi ve istenmeyen ırkları tahrip ameliyesini iyice okuyup öğrenmeleri gerekir. Bu bilgisizlikle ne dünyada olanları ne de kendimize yapılan ithamları yeterince değerlendirebiliriz.

9.02.2020