EKSTRA
MENÜ

Çifte Vatandaşlik

Çifte Vatandaşlik haberleri sayfasında güncel ve son dakika Çifte Vatandaşlik hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 907 Çifte Vatandaşlik haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Çifte Vatandaşlik Haberleri

Önce suçladılar, sonra çocukları aldılar

Önce suçladılar, sonra çocukları aldılar

Hollanda’da ailelerinden alınan binden fazla çocuğun ebeveynlerinin, devlet görevlileri tarafından yanlışlıkla çocuk yardımında ‘sahtekarlık’ yapmakla yaftalanan ve mali yıkıma sürüklenen kişiler olduğu açıklandı.

20.10.2021Avrupa
‘Almanya’nın aktörleri olmamız lazım’

‘Almanya’nın aktörleri olmamız lazım’

Türkiye kökenli 19 kişinin Bundestag’a (Almanya Federal Meclisi) girmeye hak kazandığı seçimlerin ardından Başbakan Angela Merkel sonrası Alman siyasetini değerlendiren Almanya Türk Toplumu Eş Genel Başkanı Gökay Sofuoğlu, bugüne kadar ‘göz ardı edilen’ çifte vatandaşlık ve yerel seçimlerde oy verme gibi konularda ‘haksızlıkların giderilmesini umduğunu’ söyledi.

4.10.2021Dünya
Bouffier Türk seçmenlerin oyuna talip

Bouffier Türk seçmenlerin oyuna talip!

Hessen eyaleti Başbakanı Volker Bouffier (CDU), Türk-Alman Sağlık Vakfı Başkanı Dr. Yaşar Bilgin’in davetlisi olarak Türk sivil toplum temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıda pazar günü yapılacak genel seçimler, çifte vatandaşlık, Hanau’daki ırkçı saldırı ve temmuz ayında yaşanan sel felaketi ile korona salgını gibi konular ele alındı.

24.09.2021Avrupa
Almanya’daki Türk dernekleri: Kullanılmayan her oy ırkçı partilerin işine yarayacak

Almanya’daki Türk dernekleri: Kullanılmayan her oy ırkçı partilerin işine yarayacak!

Almanya’da faaliyet gösteren Türk dernek ve kuruluş temsilcileri, 26 Eylül’de yapılacak federal seçimlerde Alman vatandaşlığı alan ya da çifte vatandaş olan herkesi sandığa davet ederek, kullanılmayan her oyun ırkçı partilerin işine yaracağına dikkat çekti.

21.09.2021Avrupa
Türklerden çifte vatandaşlık tepkisi... ‘Burada 60 yıldır...’

Türklerden çifte vatandaşlık tepkisi... ‘Burada 60 yıldır...’

Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) istisnasız herkese çifte vatandaşlık verilmesini öneren yasa tasarısı, Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Meclisi’nde yapılan oylamada CDU, FDP ve aşırı sağcı parti AfD’nin oylarıyla reddedildi. Tasarının reddedilmesine eyalette yaşayan Türkler çok büyük tepki gösterdi.

10.09.2021Avrupa
Çifte vatandaşlık yasa tasarısı reddedildi

Çifte vatandaşlık yasa tasarısı reddedildi

Almanya’da birçok ülke vatandaşına çifte vatandaşlık hakkı verilirken, bundan mahrum bırakılan Türkiye kökenliler bir kez daha Meclis’te yapılan oylamada hayal kırıklığı yaşadı.

9.09.2021Avrupa
Çifte vatandaşlık oylaması 8 Eylül’de Eyalet Meclisi’nde

Çifte vatandaşlık oylaması 8 Eylül’de Eyalet Meclisi’nde

SPD’nin, Kuzey Ren Vestfalya’da herkese istisnasız çifte vatandaşlık hakkı tanımayı hedefleyen kanun teklifi, 8 Eylül’de Eyalet Meclisi’nde oylanacak.

3.09.2021Avrupa
Tüm ülke Ben Breretonı konuşuyor Oyun yöneticisinin yakaladığı detay, kaderini değiştirdi...

Tüm ülke Ben Brereton'ı konuşuyor! Oyun yöneticisinin yakaladığı detay, kaderini değiştirdi...

Blackburn Rovers forması giyen Ben Brereton'ın kariyeri, dünyanın en önemli futbol menajerlik oyunu gözlemcisinin yakaladığı bir detay ile değişti. Annesinin vatandaşlığı sayesinde milli takıma seçilen ve Copa America'da dikkatleri üzerine çıkan 22 yaşındaki forvet, şu an ülkenin en gözde sporcusu konumunda...

4.07.2021Futbol
Yurt dışı seçim bölgesi olsun

Yurt dışı seçim bölgesi olsun

Geçen hafta Lübeck’teki ‘19 Mayıs Türkiye Gençlik ve Halk Kültür Merkezi’ (TÜRGEM) yöneticisi Remzi Uysal bir mesaj gönderdi. Yıllardır çifte vatandaşlık, oy hakkı, serbest dolaşım ve okullarda Türkçe’nin ikinci yabancı dil olarak kabul edilmesi, iyi komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesi için yoğun angajman gösteren Remzi Uysal, yurt dışının seçim bölgesi olmasına kafayı takmıştı.

7.06.2021Avrupa
Çifte vatandaşlık önergesi 9 Haziran’da komisyonda görüşülecek

Çifte vatandaşlık önergesi 9 Haziran’da komisyonda görüşülecek

Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Meclisi Uyum Komisyonu’nda 9 Haziran’da çifte vatandaşlık önergesi ele alınacak. Seçim Hakkı Girişimi Başkanı Bahattin Gemici, eyalette yaşayan göçmen kökenlilere çağrı yaparak 9 Haziran’a kadar Eyalet Meclisi Başkanlığı’na ve Uyum Bakanlığı’na çifte vatandaşlık taleplerini iletmelerini istedi:

20.05.2021Avrupa
Komisyon kararını açıkladı: Eşitlik ilkesine aykırı

Komisyon kararını açıkladı: Eşitlik ilkesine aykırı

Almanya’nın en kalabalık eyaleti olan Kuzey Ren Vestfalya’da (KRV) Meclis Uzmanlar Komisyonu, Türklere çifte vatandaşlık hakkının verilmesi konusunda olumlu görüş bildirdi. Komisyondan yapılan açıklamada, yetkililerden çifte vatandaşlığın modernleştirilmesi ve istisnasız kolaylaştırılması istendi.

14.05.2021Avrupa
Kolaylaştırın şu Alman vatandaşlığını

Kolaylaştırın şu Alman vatandaşlığını

Almanya’da özgürlükten, eşitlikten, yasaların herkese eşit şekilde uygulanmasından, toplumsal barışın korunmasından yana olan insanlar, Almanya gibi demokratik bir hukuk devletindeki bazı uygulamalara ateş püskürmeye başladılar.

8.05.2021Avrupa
Birinci parti olmayı hedefleyen Yeşiller yine ‘iklim korunması’ dedi

Birinci parti olmayı hedefleyen Yeşiller yine ‘iklim korunması’ dedi

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlerde en güçlü parti olarak çıkmayı hedefleyen Yeşiller’in seçim programında, daha önceki dönemlerde de olduğu gibi yine iklim ve çevre korunması ilk sırada yer aldı.

28.04.2021Avrupa
Göçün 60’ıncı yılında çifte vatandaşlık çağrısı

Göçün 60’ıncı yılında çifte vatandaşlık çağrısı

Almanya’da 2000 yılında vatandaşlık yasası kapsamında yapılan değişiklikle Türk vatandaşlarının çifte vatandaş olması engellenmişti. Kuzey Ren Vestfalya’da (NRW) kurulan ve çifte vatandaşlık hakkının yeniden gündeme gelmesi için kampanya başlatan Seçim Hakkı Girişimi, ülke genelindeki tüm sivil toplum kuruluşlarına ve vatandaşlara çağrı yaparak, siyasilere ve ilgili kurumlara bu konuda taleplerini iletmelerini istedi.

16.03.2021Avrupa
Ne verilmez çifte vatandaşlıkmış

Ne verilmez çifte vatandaşlıkmış

Almanya’da en yoğun nüfuslu Kuzey Ren Vestfalya’da (KRW-NRW), Sosyal Demokrat Parti (SPD) Meclis Grubu, herkese çifte vatandaşlık hakkı verilmesi için 19 Ocak’ta Eyalet Parlamentosu’na bir önerge sundu. SPD’nin ‘Vatandaşlık hakkının çok acil modernleştirilmesi kaçınılmazdır - İstisnasız çifte vatandaşlık imkânı tanınmalıdır’ başlıklı bu önergesi, detaylı bir değerlendirmede bulunulmadan ilgili komisyona havale edildi.

6.02.2021Avrupa
‘Çifte vatandaşlık’ teklifi komisyona sevk edildi

‘Çifte vatandaşlık’ teklifi komisyona sevk edildi

Almanya’nın en kalabalık eyaleti Kuzey Ren Vestfalya’da (KRV), Sosyal Demokrat Parti (SPD) grubunun Eyalet Meclisi’ne sunduğu ‘çifte vatandaşlık’ teklifi komisyona gönderildi. Bu kapsamda, ön çalışmaların mayısa kadar tamamlanması ve ardından teklifin Meclis’te oylanması bekleniyor.

28.01.2021Avrupa
Almanya’da çifte vatandaşlık kolaylaşıyor mu

Almanya’da çifte vatandaşlık kolaylaşıyor mu?

Almanya’nın en kalabalık eyaleti olan Kuzey Ren Vestfalya’da (KRV), SPD grubunun hazırladığı ve Eyalet Meclisi’ne sunduğu dilekçede, vatandaşlık yasasının reforme edilerek çağın gereklerine uydurulması ve çifte vatandaşlığa geçmenin kolaylaştırılması istendi.

25.01.2021Avrupa
Hollanda hükümeti istifa etti

Hollanda hükümeti istifa etti!

Hollanda'da çifte vatandaşlığa sahip göçmen kökenli ebeveynlerin kasıtlı bir şekilde dolandırıcılıkla suçlanarak, mağdur edildiğini ortaya çıkaran çocuk bakımı ödeneği skandalı sonrası suçlamalara hedef olan hükümet, genel seçimlere 2 ay kala istifa etti.

15.01.2021Dünya
Hollanda, binlerce aileyi ‘sahtekâr’ yerine koymuş

Hollanda, binlerce aileyi ‘sahtekâr’ yerine koymuş

Hollanda Parlamentosu tarafından kurulan araştırma komisyonu, çocuk bakım yardımı alan binlerce ailenin, devlet görevlileri tarafından yanlışlıkla ‘sahtekâr’ diye yaftalandığını, ödeneklerin kesildiğini ve bu aileler hakkında işlem yapıldığını ortaya çıkardı.

18.12.2020Avrupa
Pandemide yabancıya konut satışı hız kesmedi

Pandemide yabancıya konut satışı hız kesmedi

Son 4 ayda yabancılara 20 bin konut satılırken, bu durum geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 21 artışa işaret etti.

15.12.2020Ekonomi
En kapsamlı Suriyeli araştırması: Türkiye’de mutlular, kalıcılar

En kapsamlı Suriyeli araştırması: Türkiye’de mutlular, kalıcılar

Türkiye’deki Suriyelilerle ilgili son araştırmadan çarpıcı sonuçlar çıktı: Türkiye’de 3 milyon 635 bin Suriyeli var. 2017’de ‘Hiçbir şekilde dönmem’ diyenlerin oranı yüzde 16.7’ydi, iki senede yüzde 51.8’e çıktı. Yüzde 60’ı ‘Suriye’de savaş biterse, istediğimiz bir hükûmet kurulursa dönerim’ diyordu, bu oran yüzde 30’a düştü.

26.11.2020Gündem
Mektup gönderme, geldiğinde sor

'Mektup gönderme, geldiğinde sor'

Daha önce eyaletteki tüm vatandaşlık dairelerine genelge göndererek Türkiye kökenli Alman vatandaşlarının ‘gizlice Türk vatandaşlığı’ alıp almadıklarını sorgulamasını isteyen Kuzey Ren Vestfalya (KRV) İçişleri Bakanlığı, yeni bir genelge gönderdi.

25.07.2020Avrupa
Bitmeyen ayrımcılık

Bitmeyen ayrımcılık

Almanya’da somut bir gerekçe olmadan, polislerin insanları ten ve saç renkleri veya dış görünümleri nedeniyle kontrol etmeleri, yani ‘Racial Profiling’ (ırksal profilleme-fişleme, ırkçı yaklaşım - tutum - davranış - eğilim biçimi) tartışmaları sürerken, şimdi de sırf Türkiye kökenlilere dönük tam bir ayrımcılık sergilendiği ortaya çıktı.

22.07.2020Avrupa
Hollanda vergi dairesi, 11 bin çifte vatandaşı sıkı incelemeye aldı

Hollanda vergi dairesi, 11 bin çifte vatandaşı sıkı incelemeye aldı

Hollanda Vergi Dairesi, dolandırıcılık tespiti uygulamasının çifte vatandaşlığı ‘dolandırıcılık kriteri’ olarak ele alması sebebiyle, iki vatandaşlığı bulunan 11 bin kişinin daha sıkı incelemeye tabii tutarak ayrımcılık yaptığını kabul ettiği öne sürüldü.

12.05.2020Avrupa
İspanyol Vatandaşlığı Nasıl Alınır İspanya Vatandaşlık Başvurusu, Şartları Ve Gerekli Belgeler

İspanyol Vatandaşlığı Nasıl Alınır? İspanya Vatandaşlık Başvurusu, Şartları Ve Gerekli Belgeler

Yıllar geçtikçe ülkeler arası göç daha da yaygınlaşarak ilerliyor. Ülkelerarası ticari ilişkiler, iş ve eğitim fırsatları gibi birçok neden ile bir ülkeden başka ülkeye göçler olabiliyor. İspanya göç alan ülkelerden biri olmasıyla vatandaşlık alma politikası merak edilenlerden biri oluyor. İspanyol vatandaşlığı nasıl alınır? İspanya’da vatandaşlık başvurusu, başvuru şartları ve gerekli olan belgeler nelerdir gibi soruların detaylı olarak cevapladık.

9.04.2020Gündem
Danimarka Vatandaşlığı Nasıl Alınır Danimarka Vatandaşlık Başvurusu, Şartları Ve Gerekli Belgeler

Danimarka Vatandaşlığı Nasıl Alınır? Danimarka Vatandaşlık Başvurusu, Şartları Ve Gerekli Belgeler

Türkiye üzerinden en çok vatandaşlık hakkı için gidilen ülkeler arasında Danimarka gelmektedir. Gurbetçi olarak çalışmak amaçlı genelde gidilen Danimarka, belli başlı bazı kriterler doğrultusunda vatandaşlık hakkı vermektedir. Peki, Danimarka vatandaşlığı nasıl alınır? Danimarka vatandaşlık başvurusu, şartları ve gerekli belgeler hakkında bilinmesi gerekenler.

9.04.2020Gündem
Alman Vatandaşlığı Nasıl Alınır Almanya Vatandaşlık Başvurusu, Şartları Ve Gerekli Belgeler

Alman Vatandaşlığı Nasıl Alınır? Almanya Vatandaşlık Başvurusu, Şartları Ve Gerekli Belgeler

Alman vatandaşlığı, Almanya'da yaşayan ya da Almanya'ya yerleşmek isteyen şahısların merak ettiği konuların başında gelmektedir. Alman vatandaşlığı elde etmek için gerekli şartlar, hangi durumlarda otomatik olarak Alman vatandaşı olunabileceği gibi konular sıklıkla araştırılmaktadır. Alman vatandaşlığının alınması halinde elde edilen birtakım haklar dikkate alındığı zaman araştırmalar derinleşmektedir. Alman vatandaşlığının nasıl alındığı hakkında bilgileri derledik.

9.04.2020Gündem
Almanya Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu Almanyada Çifte Vatandaşlık Alınabilir Mi

Almanya Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu? Almanya'da Çifte Vatandaşlık Alınabilir Mi

Almanya kendi vatandaşları için güzel imkanları sunan bir Avrupa ülkesidir. Türkiye’den Almanya’ya uzun yıllar boyunca göç olmuştur. Hem Türk vatandaşı olmak hem de Alman vatandaşı olmak birçok kişinin merak ettiği konulardan biridir. Almanya çifte vatandaşlık veriyor mu? Almanya’da çifte vatandaşlık alınabilir mi gibi soruların yanıtlarını derledik.

6.04.2020Gündem
Mölln faciası... Başbakan törenlere katılmadı..

Mölln faciası... Başbakan törenlere katılmadı!..

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti. 29 Mayıs gecesi itfaiyeye yangın ihbarı alarmı ulaştığında saatler gece yarısı 01.42’yi gösteriyordu. İtfaiye ekipleri Untere Werner Str. 81 numaradaki üç katlı binanın önüne geldiğinde, Genç Ailesi’nin oturduğu ev alevler içindeydi.

8.03.2020Avrupa
‘Hapse girdiğimde 14’ümdeydim’

‘Hapse girdiğimde 14’ümdeydim’

MHP’li Enginyurt, Viyana Büyükelçiliği’ne atanan Ozan Ceyhun’un, kendisine yönelik ‘ülkücü katili’ suçlamalarını, “Ben o zaman 16 yaşında çocuktum” diyerek reddetmesine bu sözlerle tepki gösterdi.

25.02.2020Gündem
Bana ‘Ülkücü katili’ diyen beni tanıyana sorsun

'Bana ‘Ülkücü katili’ diyen beni tanıyana sorsun'

Ozan Ceyhun’un Viyana Büyükelçisi atanması, Ülkücü kesimin tepkisini çekti. ‘Ülkücü katili’ suçlamalarına muhatap oldu. “Bana bu suçlamaları yapanlardan tek ricam, beni tanıyanlara sormaları” diyen Ceyhun, Hürriyet’in sorularını yanıtladı.

23.02.2020Gündem
Erdoğana oy veren Almanyalı Türkler baskı altında

'Erdoğan'a oy veren Almanyalı Türkler baskı altında'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Başbakan Angela Merkel’in Türkiye ziyareti öncesi Alman Bild Gazetesi’ne konuştu. AB-Türkiye ilişkileri, Suriye ve Libya konusunda değerlendirmelerde bulunan Çavuşoğlu, AB’nin mülteci sözleşmesinde taahhüt ettiği 6 milyar Euro’nun henüz 3 milyarını bile ödemediğini söyledi:

23.01.2020Avrupa
Çavuşoğlu: AB daha 3 milyar euroyu ödemedi

Çavuşoğlu: AB daha 3 milyar euroyu ödemedi

Başbakan Merkel'in Türkiye ziyareti öncesi Alman Bild Gazetesi'ne konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB'nin Türkiye'de mülteciler için ödemeyi taahhüt ettiği 6 milyar Euro'dan daha 3 milyarını bile tam ödemediğini eleştirdi.

23.01.2020Dünya
‘Türkland’ Almanya turnesinde

‘Türkland’ Almanya turnesinde

Güzel oyuncu Dilşad Budak Sarıoğlu’nun otobiyografik eserinden uyarlanan multimedya okuma performansı ‘Türkland’, Nürnberg, Saarbrücken, Ludwigshafen ve Berlin’de sahnelenecek.

14.11.2019Avrupa

Kırgın rakiplerin intikam atağı

Eski Doğu Almanya sınırları içinde oluşturulan yeni eyaletlerden Thüringen’de geçen hafta sonu yapılan seçimlerinde Hıristiyan Demokrat Birlik Parti’nin (CDU) bir önceki seçimlere göre yüzde 11.7 oranında oy kaybederek ilk sırayı Sol Parti’ye kaptırması, hatta sağ popülist Almanya için Alternatif’ten (AfD) daha az oy alması üzerine partide adeta bir ‘iç savaş’ yaşanmaya başladı.

2.11.2019Avrupa
İran Fransa vatandaşı akademisyenin gözaltına alındığını doğruladı

İran Fransa vatandaşı akademisyenin gözaltına alındığını doğruladı

İran Yargı Erki Sözcüsü Gulam Hüseyin İsmaili, Fransa-İran vatandaşı kadın akademisyen Feriba Adilhah'ın gözaltına alındığını doğruladı ancak detay vermedi.

16.07.2019Dünya
Kızı sarı bültenle aranıyor Mesajı görünce çılgına döndüm...

Kızı sarı bültenle aranıyor! 'Mesajı görünce çılgına döndüm...'

Antalya’da evlendiği Ukraynalı eşinin, kızlarını 3 yıl önce ülkesine götürdüğünü ve kendisinden koparmak istediğini söyleyen Türk baba İsmail Yüce, Ukrayna’da hukuk mücadelesi veriyor. “Çocuğum Ukrayna’da illegal olarak alıkonuluyor” diyen acılı baba, Kiev’deki duruşma sonrası konuştu.

4.07.2019Gündem
Alman hayat tarzını al, Alman vatandaşı ol

Alman hayat tarzını al, Alman vatandaşı ol

Almanya, bu ülkede doğup büyüyen, burada yaşayan ve çalışan göçmen kökenlilere Alman vatandaşlığının önünden önce bir engeli kaldırıyor. Hemen arkasından başka engeller getiriyor. Bir adım ileri, iki adım geri misali.

24.06.2019Avrupa
AP seçimleri için Kulu’da sandık kuruldu

AP seçimleri için Kulu’da sandık kuruldu

23-26 Mayıs’ta yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri için Konya’nın Kulu ilçesinde de sandık kuruldu.

15.05.2019Avrupa
Atatürke, Türklüğe ve dini inançlara hakaret eden kadın serbest

Atatürk'e, Türklüğe ve dini inançlara hakaret eden kadın serbest

Antalya'da dün özel halk otobüsünde yolcular ile çifte vatandaşlığı bulunan bir kadın arasında Türklüğe, Atatürk'e ve dini inançlara hakaret ettiği iddiasıyla tartışma çıkmıştı. Şoför ve yolcularla tartışıp "Yine Türkiye'ye geldiğimi hissettirdiniz. Türkleşmeyin, barbarsınız" dediği iddiasıyla gözaltına alınan, İsviçre kimliği de bulunan çifte vatandaş S.Y. (39), polis merkezindeki ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

9.05.2019Gündem
Türkler Schröder’e çok şey borçlu

Türkler Schröder’e çok şey borçlu

Eski başbakanlardan Gerhard Schröder sözleri, yaşam tarzı ve kararlı tavrıyla hiç gündemden düşmedi. Pazar günü 75 yaşını kutlayan Schröder, 7 yıllık başbakanlığı döneminde övgüye değer kararların yanında elbette eleştirilecek siyasi kararlara da imza attı.

9.04.2019Avrupa
Avusturya’daki Türk şehitleri anıldı

Avusturya’daki Türk şehitleri anıldı

Avusturya’nın Slovenya sınırında yer alan Mogersdorf kasabasında, 1664 yılında meydana gelen Raab Suyu Savaşı’nın 350. yılı anısına 2015 yılında TİKA tarafından inşa edilen Türk Şehitliği’nde tören düzenlendi. Törende konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, “İki ülke arasındaki ilişkilerin olumsuz bir gündem üzerinden değil de olumlu bir gündem üzerinden ilerlemesini tercih ederiz ama artan yabancı düşmanlığı ve İslam düşmanlığının maalesef Avusturyalı bazı siyasileri tesiri altına aldığını üzülerek kaygıyla takip ediyoruz” dedi.

28.03.2019Avrupa
Norveç’ten çitfe vatandaşlığa izin çıktı

Norveç’ten çitfe vatandaşlığa izin çıktı

NORVEÇ hükümetinin resmi internet sayfasından yapılan açıklamada, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren Norveç vatandaşlığına başvuranlar için çifte vatandaşlık hakkı tanındığı belirtildi.

27.03.2019Avrupa
Bir annenin feryadı

Bir annenin feryadı

Münih’te genç bir Türk anneye rastladım. Kendisi Almanya doğumlu. Eşi Türkiye kökenli Alman vatandaşı. Bir yaşında bir kız çocukları var. Anne, işi gereği çok seyahatler ediyor. Türk pasaportuyla hep bir vize sorunu yaşadığı için Alman vatandaşlığına geçmeye karar vermiş.

16.03.2019Avrupa
Dövizle askerliğe zam, kime yarar

Dövizle askerliğe zam, kime yarar

Avrupa’da yaşayan Türk gençleri, yıllardır tüm baskı ve eleştirilere rağmen Türk kimliğini korumaya çalıştı. Yaşadığı ülke kamuoyunu ve siyasetini “Benim iki kimliğim var. İkisini de korumak istiyorum. Tek kimliğe zorlanırsam, diğer kimliğimi inkar etmiş olurum. Bunu anlayışla karşıla” diye ikna etmeye uğraştı.

14.03.2019Avrupa
Çifte vatandaşlık Almanya’ya yaradı

Çifte vatandaşlık Almanya’ya yaradı

Almanya’da hükümetin büyük ortağı CDU/CSU, çifte vatandaşlığın her zaman karşısındaydı. Ancak şimdi teröristlerin Alman vatandaşlığını iptal edebilmek için çifte vatandaşlık bayramı yapıyor.

5.03.2019Avrupa

Yazar Sonuçları

Amerikan vatandaşı olan çocuğun yasal hakları nelerdir?

Amerika Anayasa’sının 14. Maddesi: “ABD'de doğmuş veya ABD uyruğuna geçmiş ve ABD yetkisine tabi olan herkes, ABD'nin ve ikamet etmekte oldukları eyaletin vatandaşıdır.” Bu madde hükmüyle, doğum yoluyla elde edilen vatandaşlık garanti altına alınmıştır. 1868’de ABD İç Savaşı’nın sona ermesinin ardından yürürlüğe girmişti. Anayasa’nın 13. maddesi 1865’te köleliğe son vermiş, 14. madde ise eski kölelerin vatandaşlık durumunun çözümlenmesi için anayasaya eklenmişti.

10.12.2019

Avusturya seçimlerinin şifreleri

Merkez sağ parti % 37.1’e yükselmiş, aşağı yukarı 4 puan fark. Sosyalist parti tarihinin en büyük yenilgisini aldı (% 21.5) ve onun hitap edemediği kitleler Yeşiller’e ağırlık verdiler ve oyu % 10 arttı. Bunda Avusturya Cumhurbaşkanı Van der Bellen’in sempatik, mutedil, herkesi hayran bırakan kişiliğinin de tavrı var. Çifte vatandaş Türklerin seçimlere katılma oranı ise % 7. Hiçbir yerde görülmeyen ibretlik bir durum.

6.10.2019