EKSTRA
MENÜ

Almanya Cumhurbaşkanı

Almanya Cumhurbaşkanı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Almanya Cumhurbaşkanı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 13.555 Almanya Cumhurbaşkanı haberi bulunmuştur.

Almanya Cumhurbaşkanı Haberleri

Steinmeierden bayram mesajı

Steinmeier'den bayram mesajı

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, yayınladığı Ramazan Bayramı mesajında, “Şeker bayramı, herkesi, Müslüman aileleri ve dostlarını kucaklayan davetkâr bir bayramdır. Ramazan Bayramı’nın salgın nedeniyle üst üste ikinci kez kısıtlı imkânlarla gerçekleşecek olması acı verici” dedi.

12.05.2021Avrupa
Başörtüsü yasağı yolu açıldı

Başörtüsü yasağı yolu açıldı

Almanya’da Memurların Görünümünü Düzenleme Yasası’nda değişiklik içeren ve dini sembollerin de yasaklanması yolunu açan tasarı Federal Meclis’ten sonra Eyaletler Meclisi’nden de geçti.

7.05.2021Avrupa
Bakan Çavuşoğlundan Almanyada kritik görüşme

Bakan Çavuşoğlu'ndan Almanya'da kritik görüşme

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier’la bir araya geldi.

6.05.2021Dünya
Steinmeier, Bonn’da Müslüman kadınlarla buluştu

Steinmeier, Bonn’da Müslüman kadınlarla buluştu

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Bonn kentinde Müslüman Kadınlar Sosyal Hizmet Derneği (SmF) temsilcileriyle buluştu.

27.04.2021Avrupa
Koronadan ölenlere anma: Pandemi ulaşılmaza karşı alçakgönüllülüğü öğretti

Koronadan ölenlere anma: Pandemi ulaşılmaza karşı alçakgönüllülüğü öğretti!

Almanya’da korona salgınında hayatını kaybedenler için Berlin’de kentin sembollerinden Kaiser-Wilhelm-Gedaechtnis Kilisesi’nde anma töreni düzenlendi.

18.04.2021Avrupa
Irkçı Wilders ders alsın

Irkçı Wilders ders alsın

İslam alemi 11 ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’e “Hoş geldin” derken, Hollandalı aşırı sağcı, ırkçı Özgürlük Partisi (PVV) Lideri Geert Wilders yine İslam düşmanı bir densizlik yaptı. Yıllardır İslam düşmanlığı, yabancı düşmanlığı, Türk düşmanlığı ve ırkçılık içeren söylemlerle oy avcılığı yapan Geert Wilders, yine kin kustu. “Stop İslam, stop ramadan” (İslamı durdurun, ramazanı durdurun) içerikli bir Tweet paylaşıp, iflah olmaz bir Müslüman düşmanı olduğunu yine gözler önüne serdi.

17.04.2021Avrupa
Bayraklar yarıya indirildi, anma köşesi hazırlandı

Bayraklar yarıya indirildi, anma köşesi hazırlandı

99 yaşında hayatını kaybeden Kraliçe II. Elizabeth’in eşi Edinburgh Dükü Prens Philip için İngiltere’nin Berlin Büyükelçiliği’nde bayraklara yarıya indirildi. Büyükelçilik binasının ön cephesinde yer alan Kraliyet armasının hemen altına bir bariyer kurularak Prens Philip için anma köşesi hazırlandı.

11.04.2021Avrupa
Son dakika: Avrupa İlaç Ajansı açıkladı... AstraZeneca aşısında flaş karar

Son dakika: Avrupa İlaç Ajansı açıkladı... AstraZeneca aşısında flaş karar!

Son haftalarda koronavirüs aşılarında tartışmaların odağı haline gelen AstraZeneca aşısıyla ilgili flaş kararı Avrupa İlaç Ajansı (EMA) açıkladı. Kurumdan yapılan açıklamada aşı yaptıran kişilerde görülen ciddi 'kan pıhtılaşması' (tromboz) tehlikesinin aşıyla bağlantılı olduğu ifade edildi.

6.04.2021Dünya
Politikacıları eleştirdi, halkı uyardı

Politikacıları eleştirdi, halkı uyardı

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Covid-19 salgınına karşı mücadele döneminde alınan kararların hayata geçirilmesinde yaşanılan sıkıntılar nedeniyle politik sorumluluk taşıyanlara sitemde bulundu.

4.04.2021Avrupa
Almanya Cumhurbaşkanı AstraZeneca aşısı oldu

Almanya Cumhurbaşkanı AstraZeneca aşısı oldu

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier dün koronavirüs aşısı oldu.

2.04.2021Dünya
Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier Kovid-19 aşısı oldu

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier Kovid-19 aşısı oldu

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşı olduğu bildirildi. Cumhurbaşkanı son günlerde tartışılan AstraZeneca aşını yaptırdı.

1.04.2021Dünya
Cumhurbaşkanı Steinmeier Kovid-19 aşısı oldu

Cumhurbaşkanı Steinmeier Kovid-19 aşısı oldu

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşı olduğu bildirildi.

1.04.2021Avrupa
Prof. Dr. Şahin ve eşi, Büyükelçi Aydın’ı ziyaret etti

Prof. Dr. Şahin ve eşi, Büyükelçi Aydın’ı ziyaret etti

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısını geliştiren Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in kurucu ortakları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Özlem Türeci, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın’ı ziyaret etti.

20.03.2021Avrupa
Dünya sizinle gurur duyuyor

Dünya sizinle gurur duyuyor

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs belasından kurtulmak için ilk etkili aşıyı bulan Almanya’nın Mainz kentindeki BioNThech şirketinin kurucuları Türkiye kökenli Dr. Özlem Türeci ile eşi Prof. Dr. Uğur Şahin, dün (cuma) Berlin’de Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier tarafından ‘Yıldızlı Federal Liyakat Nişanı’ ile ödüllendirildi.

20.03.2021Avrupa
Şahin ve Türeci’ye büyük onur nişanı

Şahin ve Türeci’ye büyük onur nişanı

Koronavirüse karşı aşıyı geliştiren BioNTech şirketinin kurucu ortakları Uğur Şahin ve Özlem Türeci’ye, Almanya’nın en büyük devlet nişanı olan Yıldızlı Federal Liyakat Nişanı verildi.

20.03.2021Dünya
Son dakika: Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeciye Liyakat Nişanı

Son dakika: Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci'ye Liyakat Nişanı!

Koronavirüse karşı ilk aşıyı bulan BioNTech’in kurucuları Dr. Özlem Türeci ve Prof. Uğur Şahin’e Almanya’nın en üst düzey devlet madalyası olan Liyakat Nişanı verildi. Törende Almanya cumhurbaşkanı ve başbakanı da hazır bulundu.

19.03.2021Dünya
Milyonlarca insan bir doza bile muhtaç ama... Almanyada O aşıyı olmam şoku

Milyonlarca insan bir doza bile muhtaç ama... Almanya'da 'O aşıyı olmam' şoku!

Koronavirüs aşıları dünyadaki ekonomik ve sosyal adaletsizlikleri net bir biçimde ortaya koymaya devam ediyor. 120’den fazla ülkede milyonlarca insan bir doz aşıya bile muhtaç haldeyken, Almanya’da beğenilmeyen aşılar depolarda yığılmış halde bekliyor.

8.03.2021Dünya
Kroos: Mesut Özil sözlerimden sonra Nazi ilan edildim

Kroos: Mesut Özil sözlerimden sonra Nazi ilan edildim

Madrid'de forma giyen Toni Kroos, Mesut Özil'in milli takımı bırakmasıyla ilgili sözleri sonrasında Nazi ilan edildiğini söyledi.

7.03.2021Avrupa
Soğus Savaş kahramanı 90 yaşına girdi

Soğus Savaş kahramanı 90 yaşına girdi

Mihail Gorbaçov. 2 Mart 1931’de Kuzey Kafkasya’nın Stavropol bölgesindeki 300 haneli Privolnoye köyünde dünyaya geldi. Annesi Ukraynalı, babası Rus’tu. İlkokulu köyünde bitirdi. 1955 yılında da Moskova Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni.

3.03.2021Avrupa
‘Yoksul ülkeler de aşıya adil şekilde ulaşmalı’

‘Yoksul ülkeler de aşıya adil şekilde ulaşmalı’

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Kovid-19 aşılarının dünyada adil bir şekilde dağıtılmasını talep etti.

23.02.2021Avrupa
Almanya Cumhurbaşkanından adil aşı dağıtım talebi

Almanya Cumhurbaşkanı'ndan adil aşı dağıtım talebi

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında Kovid-19 aşılarının dünyada adil bir şekilde dağıtılmasını talep etti.

22.02.2021Dünya
Sayın Cumhurbaşkanım, bizler yıllardır ‘biz’iz

Sayın Cumhurbaşkanım, bizler yıllardır ‘biz’iz

Almanya’nın Hessen eyaletine bağlı Hanau kentinde aşırı sağcı bir ırkçının 19 Şubat 2020’de 4’ü Türkiye kökenli göçmen 9 kişiyi öldürmesinin birinci yıl dönümünde ülkenin çeşitli kesimlerinde 80’in üzerinde duygu ve acı dolu anma törenleri düzenlendi. Hanau’da ‘Congress Park’ salonunda düzenlenen anma törenine Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier de katılarak, kurban yakınlarına ‘yanınızdayız’ mesajı verdi. Anma töreni saat 18.00’de başladı.

22.02.2021Avrupa
Cinayetleri aydınlatmak devletin görevi

'Cinayetleri aydınlatmak devletin görevi'

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, 19 Şubat 2020’de Hanau’da 9 kişinin ölümüne neden olan ırkçı terör saldırısındaki tüm soruların açıklığa kavuşturulmasını istedi.

19.02.2021Avrupa
‘Kuzey Akım 2’ açıklaması, Ukrayna’yı kızdırdı

‘Kuzey Akım 2’ açıklaması, Ukrayna’yı kızdırdı

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier’in Rusya-Almanya arasındaki Nord Stream 2 (Kuzey Akım 2) doğal gaz boru hattı projesine destek vermesi, Ukraynalıları küplere bindirdi.

9.02.2021Avrupa
‘Önce yuvalar ve okullar açılsın’

‘Önce yuvalar ve okullar açılsın’

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, “Kovid-19’dan korunma önlemlerinin yumuşatılması durumunda önce çocuk yuvaları ile okulların açılmasına çok değer veriyorum” dedi.

7.02.2021Avrupa
Etik Kurulu imtiyaza karşı çıktı

Etik Kurulu imtiyaza karşı çıktı

Almanya Etik Kurulu, koronavirüs aşısı olanlara virüsün yayılmasını önlemek için getirilen kısıtlamalardan muaf tutularak imtiyazlar verilmesine karşı çıktı.

4.02.2021Avrupa
‘Gururlu bir Alman olarak önünüzdeyim’

‘Gururlu bir Alman olarak önünüzdeyim’

Nazilerin başlattığı İkinci Dünya Savaşı’nda 70 milyondan fazla insan yaşamını yitirdi. Nazilerin lideri Adolf Hitler’in çılgın ırkçılık politikası yüzenden 6 milyondan fazla Yahudi de can verdi. Çoğu nazilerin toplama kamplarındaki gaz odalarında diri diri yakılarak öldürüldü.

30.01.2021Avrupa
Trump’ın gitmesine Almanlar da sevindi

Trump’ın gitmesine Almanlar da sevindi

Demokratik ülkelerin devlet başkanları, başbakanları ve özellikle de dışişleri bakanları, dost ülkelerin iç işlerine karışmamaya son derece özen gösterirler.

23.01.2021Avrupa
‘Yeni dönemi sabırsızlıkla bekliyorum’

‘Yeni dönemi sabırsızlıkla bekliyorum’

Yemin ederek başkanlık görevine başlayan Joe Biden’ı tebrik eden Almanya Başbakanı Merkel, ABD ile ilişkilerde yeni dönemi” sabırsızlıkla beklediğini belirtti.

21.01.2021Avrupa
‘Ulusun Annesi’ yine haklı çıktı

‘Ulusun Annesi’ yine haklı çıktı

“Sevgili vatandaşlar, koronavirüsü şu anda ülkemizdeki hayatı dramatik bir şekilde değiştiriyor. Normal olandan, toplumsal hayattan, sosyal beraberlikten anladıklarımız, bunların hepsi şimdiye kadar hiç olmadığı kadar sınanıyor. Aranızdan milyonlarca kişi işe gidemiyor, çocuklarınız okula ya da yuvaya gidemiyor...”

16.12.2020Avrupa
Çabalarımız yeterli değil, daha tutarlı davranmalıyız

'Çabalarımız yeterli değil, daha tutarlı davranmalıyız'

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, alınan önlemlere rağmen koronavirüs salgınına karşı istenen sonucu alamadıklarını ve durumun çok ciddi olduğunu söyledi. Salgınının kontrolden çıkma riski bulunduğu uyarısı yapan Steinmeier, şöyle konuştu:

14.12.2020Avrupa
Başbakan kim olsun

Başbakan kim olsun?

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in onay vermesi üzerine, Almanya’da genel seçimlerin 26 Eylül 2021’de yapılması kesinleşti. Tabii Almanya’nın 2005 yılından beri başbakanlığını yapan Angela Merkel, yeniden aday olmayacağını iki yıl önce ilan ettiği için, seçimlere 10 ay kala Almanya’da ‘yeni başbakan’ arayışı da başladı.

14.12.2020Avrupa
‘Salgın geleceğimizi alamayacak’

‘Salgın geleceğimizi alamayacak’

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Noel Bayramı öncesi halka hitaben bir mektup yazdı. Steinmeier, Bid am Sonntag gazetesinde yayımlanan mektubunda, insanların Noel havasını yaşayamadığını, sevdikleriyle buluşamadığı zor bir dönemden geçildiğini, ancak gelişmelerin de umut verici olduğunu vurguladı:

29.11.2020Avrupa
Kaybedecek vaktimiz yok

Kaybedecek vaktimiz yok!

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier korona krizinden sonra dünyanın en büyük sorununun iklim değişikliği olduğu uyarısında bulundu. Steinmeier iklim değişikliğinin insanlığın geleceğini tehdit ettiğini ve önünü kesmek için kaybedecek zaman kalmadığını vurguladı.

24.11.2020Avrupa
Steinmeier, Alman ordusuna Müslüman din görevlisi istedi

Steinmeier, Alman ordusuna Müslüman din görevlisi istedi

Alman ordusu Bundeswehr’in 65’inci kuruluş yıl dönümünde Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, Müslüman askerlere manevi destek sağlayacak din görevlileri atanmasını istedi.

13.11.2020Avrupa
Almanya Cumhurbaşkanı orduya Müslüman din görevlisi alınmasını istedi

Almanya Cumhurbaşkanı orduya Müslüman din görevlisi alınmasını istedi

Alman ordusu Bundeswehrin 65inci kuruluş yıldönümünde konuşan Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, Müslüman askerlere manevi destek sağlayacak din görevlileri atanmasını istedi.

12.11.2020Dünya
Almanya’nın Biden sevinci

Almanya’nın Biden sevinci

Donald Trump’ın başkanlığı döneminde Amerika’yla geleneksel köklü ilişkilerde büyük sorun yaşayan Almanya, seçimleri son anda Joe Biden’ın kazanmasıyla rahatladı. Ülkede bayram havası oluştu. Başbakan Angela Merkel, ABD’nin 46’ncı Başkanı Biden’ın zafer konuşmasını beklemeden tebrik mesajı yayımladı.

8.11.2020Avrupa
Steinmeier karantinaya alındı

Steinmeier karantinaya alındı

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier’in, yakın korumasının Kovid-19 testinin pozitif çıkması nedeniyle önlem amaçlı karantinaya alındığı bildirildi.

18.10.2020Avrupa
Son dakika: Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier karantinaya alındı

Son dakika: Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier karantinaya alındı

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier'in, yakın korumasının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testinin pozitif çıkması nedeniyle önlem amaçlı karantinaya alındığı bildirildi.

17.10.2020Dünya
Oktoberfest kurbanları 40. yılında anıldı: Demokrasi düşmanlarına göz yummayalım

Oktoberfest kurbanları 40. yılında anıldı: Demokrasi düşmanlarına göz yummayalım

Münih kentinde, 1980’de dünyaca ünlü Oktoberfest bira festivalinde gerçekleştirilen neonazi terör saldırısı sonucu hayatını kaybedenler için yapılan anma töreninde Cumhurbaşkanı Steinmeier konuştu. Aşırı sağa karşı şimdiye kadar olduğundan çok daha kararlı bir mücadele çağrısında bulunan Steinmeier, “Polis teşkilatında özgürlük ve demokrasi düşmanlarına göz yummayalım” dedi.

27.09.2020Avrupa
‘Sadece ailelere tazminat vermek yetmez’

‘Sadece ailelere tazminat vermek yetmez’

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Almanya’nın Hanau kentinde 19 Şubat’ta gerçekleştirilen ırkçı saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarıyla bir araya geldi. Berlin Büyükelçiliği’ndeki davette konuşan Aydın, ırkçı saldırıdan duyulan acı ve üzüntünün halen hafızalarda ve kalplerde taze olduğunu söyledi.

24.09.2020Avrupa
‘Birlikte sustuk birlikte ağladık Asla unutturmayacağız’

‘Birlikte sustuk birlikte ağladık! Asla unutturmayacağız’

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, 19 Şubat’ta Hanau’da ırkçı saldırıda hayatını kaybeden kurban ailelerini Bellevue Sarayı’nda kabul etti. Ailelerin acılarını dinleyen Cumhurbaşkanı Steinmeier, duygulu ve kararlı bir konuşma yaptı.

23.09.2020Avrupa
Jena’daki meydana Enver Şimşek’in adı verildi

Jena’daki meydana Enver Şimşek’in adı verildi

Türingen Eyaleti’nin Jena kentindeki bir meydana NSU kurbanı Enver Şimşek adının verilmesi nedeniyle yarın bir tören düzenlenecek. Saat 11.00’de müzikle başlayacak olan törende Jena Belediye Başkanı Thomas Nitzsche bir konuşma yapacak. Ardından Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in mesajı okunacak.

18.09.2020Avrupa
Steinmeier koronadan ölenlere ‘anma’ istiyor

Steinmeier koronadan ölenlere ‘anma’ istiyor

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, ülkesinde koronavirüsten yaşamını yitirenler için tıpkı İspanya’daki gibi devlet töreniyle anma düzenlenmesini istiyor. İspanya, 16 Temmuz’da geniş çaplı anmayla Kovid-19 salgınında hayatını kaybedenler için tören düzenlemişti.

6.09.2020Avrupa
Pandemi isyanı

Pandemi isyanı

Almanya’nın başkenti Berlin’de korona önlemlerinin kaldırılmasını isteyen ve pandemiyi inkâr eden yaklaşık 38 bin kişi gösteri düzenledi. Polis kurallara uyulmadığı için eylemi sonlandırdı.

31.08.2020Dünya
‘Demokrasimizin kalbine yönelik bir saldırı’

‘Demokrasimizin kalbine yönelik bir saldırı’

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Federal Meclis binasının önünde gösteri yapan ve olay çıkaran aşırı sağcılara sert tepki gösterdi:

30.08.2020Avrupa

Yazar Sonuçları

'Simit' COVID-19'a çare mi

Peşinen belirteyim, başlığın sizin şaşırtacağını, “Korona belasını simit yiyerek mi halledeceğiz hocam?” diye soracağınızı hatta içinizden bazılarının “Osman Hoca’ya bir şeyler oldu galiba!” diye düşünebileceğinizi tahmin edebiliyorum.

22.03.2021

Mezardan çıkan bir virüs ve acılı bir pirenin hikâyesi

Cuma günü bu fotoğraf önüme geldiğinde uzun uzun baktım.

21.03.2021