EKSTRA
MENÜ

Sperm

Sperm haberleri sayfasında güncel ve son dakika Sperm hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 4.135 Sperm haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Sperm Haberleri

Hükümet onay verdi: Prenses Amalia bir kadınla evlenebilir

Hükümet onay verdi: Prenses Amalia bir kadınla evlenebilir!

Hollanda hükümeti, Kraliyet tahtının varisi Prenses Amalia'nın bir kadınla evlenmek istemesi durumunda tahttan feragat etmesine gerek olmadığını bildirdi.

13.10.2021Dünya
Tomurcuklanarak Üreme Nedir, Hangi Canlılarda Ve Nasıl Gerçekleşir Tomurcuklanma İle Üreme Özellikleri Ve Örnekleri

Tomurcuklanarak Üreme Nedir, Hangi Canlılarda Ve Nasıl Gerçekleşir? Tomurcuklanma İle Üreme Özellikleri Ve Örnekleri

Bilindiği gibi üremenin en kısa tanımı çoğalmadır. Üreme bitkilerde, hayvanlarda ve insanlarda gerçekleşmektedir. Fakat bu sayılan her canlı türünün birbirinden farklı tarzlarda üreme şekli olabilir. Tomurcuklanarak üremede bazı canlılarda görülen bir çoğalma şeklidir. Tomurcuklanarak üreme nedir, hangi canlılarda ve nasıl görülür, tomurcuklanarak üremenin özellikleri ve örnekleri nelerdir detayları ile derledik.

11.10.2021Araştırma
Mayoz Ve Eşeyli Üreme Konu Anlatımı

Mayoz Ve Eşeyli Üreme Konu Anlatımı

Mayoz bölünme, esasen eşey ana hücrelerinin meydana gelmesini sağlamaktadır. Mayoz bölünmeyi özel kılan durum ise gamet oluşumu durumunda mevcut kromozom sayısının yarıya inmesi olmaktadır. Böylece spermin ve yumurtanın bir araya gelmesi ile her neslin kromozom sayısı da sabit tutulmaktadır. Sizin için mayoz bölünmenin ne demek olduğunu, özelliklerini ve mayoz-1 evresinin aşamalarını derledik.

11.10.2021Araştırma
Hayvanlarda Üreme Nasıl Olur Ve Çeşitleri Nelerdir Hayvanlarda Üreme Sistemleri Ve Organları

Hayvanlarda Üreme Nasıl Olur Ve Çeşitleri Nelerdir? Hayvanlarda Üreme Sistemleri Ve Organları

Dünya üzerindeki bütün farklı canlıların değişik üreme sistemleri bulunmaktadır. Bunlar içerisinde insanlar, hayvanlar ya da bitkiler ile beraber tek hücreli canlılar gibi birçok tür öne çıkar. Üreme çeşitliliği ise farklı türler içerisinde de değişik yapılar üzerinden ele alınabilmektedir. Peki, hayvanlarda üreme nasıl olur ve çeşitleri nelerdir? Hayvanlarda üreme sistemleri ve organları hakkında detayları derledik.

11.10.2021Araştırma
Eşeyli Üreme Nedir, Çeşitleri Nelerdir Ve Hangi Canlılarda Görülür Eşeyli Üreme Özellikleri Ve Örnekleri

Eşeyli Üreme Nedir, Çeşitleri Nelerdir Ve Hangi Canlılarda Görülür? Eşeyli Üreme Özellikleri Ve Örnekleri

Dünya çapında en çok görülen ve en yaygın üreme şekli eşeyli üreme olarak öne çıkar. Bu sebepten dolayı oldukça fazla canlı türünde genetiğin bir sonraki nesle aktarılması noktasında doğal bir süreçtir. Peki, eşeyli üreme nedir, çeşitleri nelerdir ve hangi canlılarda görülür? Eşeyli üreme özellikleri ve örnekleri hakkında detayları derledik.

11.10.2021Araştırma
Erkek Üreme Sistemi Organları İsimleri Ve Görevleri Nelerdir

Erkek Üreme Sistemi Organları İsimleri Ve Görevleri Nelerdir?

Eşeyli üreme söz konusu olduğu vakit erkek üreme organı ile beraber dişi üreme organları ön plana çıkar. Genetik materyalin bu şekilde aktarılması ve döllenmesi üzerinden, yeni bireylerin oluşumu sağlanır. Peki, erkek üreme sistemi organları isimleri ve görevleri nelerdir detayları ile derledik.

11.10.2021Araştırma
Dişi Üreme Sistemi Organları İsimleri Ve Görevleri Nelerdir Kadın Üreme Sistemi Hakkında Bilgi

Dişi Üreme Sistemi Organları İsimleri Ve Görevleri Nelerdir? Kadın Üreme Sistemi Hakkında Bilgi

Üreme karmaşık bir süreçtir ve tüm canlı varlıkların karakteristik bir özelliğidir. Erkek ve dişi gametlerin katılımını gerektiren yeni bir yavru üretmek için yürütülen bu evrede Dişi üreme sistemini anlamak oldukça önemlidir. İşte, merak edilen tüm detaylar.

11.10.2021Araştırma
Aşılama İle Üreme Nedir Ve Nasıl Yapılır Aşılama Yöntemi İle Üreme Örnekleri Ve Özellikleri

Aşılama İle Üreme Nedir Ve Nasıl Yapılır? Aşılama Yöntemi İle Üreme Örnekleri Ve Özellikleri

Her anne ve baba için çocuk sahibi olmak oldukça önemlidir. Çocuk sahibi olmak isteyen ama sağlık sorunlarından dolayı olamayan kişiler çeşitli yöntemleri kullanabilirler. Özellikle de aşılama ile üreme son yıllarda çok merak edilmektedir. Aşılama ile üreme nedir ve nasıl yapılır? Aşılama yöntemi ile üreme örnekleri ve özellikleri nelerdir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

11.10.2021Araştırma
Yumurta Hücresi Nedir, Nerede Üretilir Ve Özellikleri Nelerdir Yumurta Hücresi Yapısı Ve Oluşumu

Yumurta Hücresi Nedir, Nerede Üretilir Ve Özellikleri Nelerdir? Yumurta Hücresi Yapısı Ve Oluşumu

Dişi üreme hücresi olarak bilinen yumurta, vücuttaki en ilginç hücre yapıları arasında yer alır. İnsan vücudunda bulunan temel yapı taşları arasında yer alan hücreler, bulundukları yere ve işlevine göre farklılık gösteren yapıya sahiptir. Kadınların yumurtalıklarında yer alan yumurta hücrelerinin de kendine özgü bazı özellikleri bulunuyor. Yumurta hücresi nedir, nerede üretilir ve özellikleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

11.10.2021Araştırma
Üreme Hücresi Nedir Ve Nasıl Oluşur Üreme Hücresi Kaç Kromozom Ve Mitoz Ya Da Mayoz Geçirir Mi

Üreme Hücresi Nedir Ve Nasıl Oluşur? Üreme Hücresi Kaç Kromozom Ve Mitoz Ya Da Mayoz Geçirir Mi

Mayoz bölünme yalnızca eşey ana hücrelerinde gerçekleşmektedir. Bu bölünme çeşidi eşey ana hücrelerinin oluşumunu sağlar. Mayoz bölünmenin en önemli özelliği gametleri meydana getirirken kromozom sayılarının yarıya inmesini sağlamaktır. Üreme hücresi nedir ve nasıl oluşur? Üreme hücresi kaç kromozom ve mitoz ya da mayoz geçirir mi? İşte, merak edilen tüm detaylar.

11.10.2021Araştırma
Sperm Hücresi Nedir Ve Özellikleri Nelerdir Sperm Hücresi Kaç Kromozomdur, Nasıl Oluşur Ve Kaç Gün Yaşar

Sperm Hücresi Nedir Ve Özellikleri Nelerdir? Sperm Hücresi Kaç Kromozomdur, Nasıl Oluşur Ve Kaç Gün Yaşar

Kadın ve erkekler için çocuk sahibi olabilmek amacıyla cinsel ilişkide sperm hücresinin kalitesi, sayısı, özellikleri önem arz etmektedir. Hatta bazı çiftler sperm hücrelerinin ölü olmasından dolayı çocuk sahibi olamamaktadır. Elbette ki bu durumda kadının yumurtalıklarının da sağlıklı olmasının önemi vardır. Fakat sperm hücreleri tamamıyla erkekle ilgilidir. Sperm hücresi nedir ve özellikleri nelerdir, sperm hücresi kaç kromozomdur, nasıl oluşur ve kaç gün yaşar detayları ile derledik.

11.10.2021Araştırma
Germ Hücresi Nedir Ve Türleri Nelerdir Germ Hücreleri Nasıl Oluşur Ve Nerede Bulunur

Germ Hücresi Nedir Ve Türleri Nelerdir? Germ Hücreleri Nasıl Oluşur Ve Nerede Bulunur

Biyoloji alanında çeşitli hücreler bulunmaktadır. Özellikle de biyoloji biliminde germ hücresi yoğun olarak bulunur. Germ hücresi nedir ve türleri nelerdir? Germ hücreleri nasıl oluşur ve nerede bulunur? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

11.10.2021Araştırma
Deri Hücresi Nedir, Haploit Mi Yoksa Diploit Midir Deri Hücresi Mayoz Ya Da Mitoz Bölünme Geçirir Mi

Deri Hücresi Nedir, Haploit Mi Yoksa Diploit Midir? Deri Hücresi Mayoz Ya Da Mitoz Bölünme Geçirir Mi

Mayoz ve mitoz bölünme biyolojinin önemli konularından biridir. Bu konu sınavlarda da sıklıkla çıkmaktadır. Bu nedenle öğrencilerin öğrenmesi gereken konulardan bir tanesidir. Deri hücresi nedir, haploit mi yoksa diploit midir? Deri hücresi mayoz ya da mitoz bölünme geçirir mi detayları ile derledik.

11.10.2021Araştırma
Matematik öğretmeninin gönderdiği zarftan taciz çıktı

Matematik öğretmeninin gönderdiği zarftan 'taciz' çıktı

İstanbul Maltepe'de özel bir kurumda matematik öğretmenliği yapan kişi, iddialara göre market çalışanı kadına zarfın içinde üzerinde sperm kalıntıları bulunan cinsel içerikli bir not yolladı. Şüpheli, yaklaşık 15 gün sonra geldiği markette çalışanlar tarafından önce dövüldü, sonra da polise teslim edildi.

10.10.2021Haber
Matematik öğretmeninin gönderdiği zarftan taciz çıktı

Matematik öğretmeninin gönderdiği zarftan 'taciz' çıktı

İstanbul Maltepe'de özel bir kurumda matematik öğretmenliği yapan kişi, iddialara göre market çalışanı kadına zarfın içinde üzerinde sperm kalıntıları bulunan cinsel içerikli bir not yolladı. Şüpheli, yaklaşık 15 gün sonra geldiği markette çalışanlar tarafından önce dövüldü, sonra da polise teslim edildi. Mahkemeye sevk edilen şüpheli adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

10.10.2021Gündem
Kuşlar nasıl çiftleşir Kuşlar nasıl üreme yapar, çiftleşmeden önce nasıl davranır

Kuşlar nasıl çiftleşir? Kuşlar nasıl üreme yapar, çiftleşmeden önce nasıl davranır?

Özellikle evde bakılan evcil kuşların nasıl çiftleştiği merak edilen konular arasında geliyor. Her ne kadar cinsel birleşme gibi görünse dahi aslına bakılırsa kuşların üreme konusu farklıdır. Peki, kuşlar nasıl çiftleşir? Kuşlar nasıl üreme yapar, çiftleşmeden önce nasıl davranır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

4.10.2021Araştırma
Azospermi Nedir, Tedavisi Var Mıdır Azospermi Belirtileri ve Nedenleri

Azospermi Nedir, Tedavisi Var Mıdır? Azospermi Belirtileri ve Nedenleri

Azospermi son yıllarda sıklıkla karşılaşılan problemlerden biridir. Genellikle erkeklerde rastlanan sperm kaynaklı bir problem olan azospermi sorununun kısırlığa nasıl bir etkisi olduğu merak ediliyor. Peki, azospermi nedir, tedavisi var mıdır? İşte, azospermi belirtileri ve nedenleri...

1.10.2021İyi Yaşam
Çakşır kökü suyu faydaları nelerdir ve ne işe yarar Çakşır kökü suyu nasıl kullanılır ve neye iyi gelir

Çakşır kökü suyu faydaları nelerdir ve ne işe yarar? Çakşır kökü suyu nasıl kullanılır ve neye iyi gelir

Çakşır otu diğer bir ismi ile ferula communis, maydanozgiller familyasına ait olan, havuç köklü bir bitkidir. Boyu zaman zaman 3 metreyi aşar ve sarı çiçeklidir. Ana vatanı ise, Akdeniz ve Doğu Afrika ormanlarıdır. Çakışır otunun içerdiği bileşenler sayesinde insan sağlığının korunmasına yardımcı olur. Çakşır kökü suyu faydaları nelerdir ve ne işe yarar? İşte, merak edilen tüm detaylar.

30.09.2021İyi Yaşam
Amcasını cinsel istismarla suçlayan kızın avukatından Neden bağırmadın sorusuna tepki

Amcasını cinsel istismarla suçlayan kızın avukatından 'Neden bağırmadın' sorusuna tepki

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde yeğeni Z.Ç.'ye (17) cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla hakkında açılan davanın ilk duruşmasında tahliye edilen, cezaevi kapısında davullu zurnalı kutlamayla karşılandığı görüntüler tepki çeken Osman Ç.'nin (29) yargılanmasına devam edildi. Sanık Osman Ç.’nin katılmadığı duruşmada Z.Ç., olay günü yaşadıklarını anlattı. Duruşma ertelenirken, adliye çıkışı açıklama yapan mağdur avukatları, mahkeme başkanının Z.Ç.’ye, ‘Neden bağırmadın, neden ses çıkarmadın?’ diye soru sorduğunu belirterek, tepki gösterdi.

29.09.2021Haber
Amcasını cinsel istismarla suçlayan kızın avukatından ‘Neden bağırmadın’ sorusuna tepki

Amcasını cinsel istismarla suçlayan kızın avukatından ‘Neden bağırmadın’ sorusuna tepki

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde yeğeni Z.Ç.'ye (17) cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla hakkında açılan davanın ilk duruşmasında tahliye edilen, cezaevi kapısında davullu zurnalı kutlamayla karşılandığı görüntüler tepki çeken Osman Ç.'nin (29) yargılanmasına devam edildi. Sanık Osman Ç.’nin katılmadığı duruşmada Z.Ç., olay günü yaşadıklarını anlattı. Duruşma ertelenirken, adliye çıkışı açıklama yapan mağdur avukatları, mahkeme başkanının Z.Ç.’ye, ‘Neden bağırmadın, neden ses çıkarmadın?’ diye soru sorduğunu belirterek, tepki gösterdi.

29.09.2021Gündem
Kadınlarda Kısırlık ve Beslenme İlişkisi

Kadınlarda Kısırlık ve Beslenme İlişkisi

Kilo artışının kadınlarda kısırlığa neden olabildiğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Tuba Kayan Tapan, kısırlık ve beslenme hakkında önemli bilgiler aktardı.

Büyük skandal DNA sonucu babayı da çocuğu da şoke etti

Büyük skandal! DNA sonucu babayı da çocuğu da şoke etti!

İngiltere'de öz babasını aramak için araştırma yapan hemşire Catherine Simpson büyük bir skandalı ortaya çıkardı. Bir tüp bebek kliniğinin örnek veren kişilerden spermlerini habersiz çaldıkları ve bunu diğer tedavilerde kullandıkları belirlendi. Kliniğe giden herkesin, habersiz oldukları çocukları olabilir...

25.09.2021Dünya
Vahşice öldürülmüştü Pınar Kaynak cinayeti davasında ilk duruşma

Vahşice öldürülmüştü! Pınar Kaynak cinayeti davasında ilk duruşma

Trabzon'da, 4 yıl önce ormanlık alanda cinsel saldırıda bulunulup, göğsüne bıçak saplanan ve başı taşla ezilerek öldürülen Pınar Kaynak (24) cinayetiyle ilgili açılan, 2'si tutuklu 4 sanıklı davanın, ilk duruşması görüldü. Tutuklu sanıklardan katil zanlısı Mustafa Gülyüz (35) ve cinayete yardım ettiği öne sürülen Necati Parmak (39), suçlamaları kabul etmedi. Gülyüz savunmasında "Cinayet ve tecavüz iddialarını kabul etmiyorum. Uyuşturucu kullanıp, ilişki yaşadık, sonra oradan ayrıldım. Sonrasında neler yaşandığını bilmiyorum" dedi.

21.09.2021Gündem
Yumurtlama dönemi dışında hamile kalınır mı Yumurtlama döneminde yapılması gerekenler

Yumurtlama dönemi dışında hamile kalınır mı? Yumurtlama döneminde yapılması gerekenler

Yumurtlama dönemi, tüm kadınlar için yumurtalama dönemi önemli olsa da anne olmaya hazır hisseden ve bunun için bazı olasılıkları değerlendiren kadınlar için ayrı bir önem taşır. Hamile kalmak için yumurtlama dönemi hesaplanır ve o dönemlerde çocuk yapma olasılığı yüksek olduğundan bazı önlemler alınır ya da ilişki tarihleri belirlenir. Peki, yumurtlama dönemi dışında hamile kalınır mı? İşte kadınların merak ettiği sorulardan yumurtlama dönemi hakkında merak edilenler…

Böylesi gerçekten görülmedi 10 yıllık jinekoloğu biyolojik babası çıktı

Böylesi 'gerçekten' görülmedi! 10 yıllık jinekoloğu biyolojik babası çıktı

Dünya basınında her gün "Bu kadarı da olmaz" dedirten haberlerle karşılaşıyoruz ama birazdan okuyacaklarınız gerçekten kanınızın donmasına neden olacak.

18.09.2021Dünya
Kovid aşısından sonra kadınlarda görülmeye başladı... Uzmanlar kapsamlı araştırma çağrısı yaptı

Kovid aşısından sonra kadınlarda görülmeye başladı... Uzmanlar kapsamlı araştırma çağrısı yaptı!

Koronavirüs salgınında elimizdeki en büyük silah olan aşılarla ilgili yan etki tartışmaları devam ediyor. Dünya çapında birçok kadının dile getirdiği Kovid-19 aşısı sonrası yaşanan regl düzensizlikleri konusunda kapsamlı çalışmalar yapılması ve kadınlara güvence verilmesi gerektiği yönündeki çağrılar artıyor.

16.09.2021Dünya
Koronavirüse dair en ilginç 10 iddia 10 yanıt | Gaz çıkarma ile bulaşır mı

Koronavirüse dair en ilginç 10 iddia 10 yanıt | Gaz çıkarma ile bulaşır mı?

Covid-19 pandemisinin tekrar hız kazandığı ve dördüncü dalga alarmlarının çalındığı son günlerde, kiminin doğruluk payı olan kimi ise tamamen yanlış pek çok iddia ortalıkta dolaşıyor. Özellikle sosyal medyada hızla yayılan bu iddiaları uzmanlara sorduk, onlar da hurriyet.com.tr okurları için doğru ve yanlışlarıyla tek tek değerlendirdi.

5.09.2021Gündem
Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Çiftler Nasıl Beslenmeli

Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Çiftler Nasıl Beslenmeli?

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için beslenme önerileri sundu.

Dış gebelik nedir, neden olur, nasıl anlaşılır İşte dış gebelik belirtileri ve tedavisi

Dış gebelik nedir, neden olur, nasıl anlaşılır? İşte dış gebelik belirtileri ve tedavisi

İstatistiklere göre gebeliklerin % 1 ila 2’sini oluşturan dış gebelik her 84 gebelikten birinin karşılaştığı bir durumdur. Başlangıçta tüm belirtiler gebeliği gösterse de ultrason muayenesine kadar neredeyse anlaşılmıyor. Peki, bu kadar sıklıkla karşılaşılan dış gebelik nedir, neden olur, nasıl anlaşılır? İşte dış gebelik belirtileri ve tedavisi…

Clinton - Monica Lewinsky skandalı bir diziyle yeniden gündemde O sahneyi çıkarmak haksızlık olacaktı...

Clinton - Monica Lewinsky skandalı bir diziyle yeniden gündemde! 'O sahneyi çıkarmak haksızlık olacaktı...'

ABD'de 90'lı yılların en büyük siyasi olaylarından biri olan Clinton-Lewinsky skandalı, 23 yıl aradan sonra bir kez daha dünyanın gündeminde. Biz de arşivleri açıp "Ne olmuştu?" sorusuna yanıt ararken bugünkü tartışmaları da aktarmayı unutmadık. İşte 9 soruda Clinton-Lewinsky skandalı rehberi...

2.09.2021Dünya
Erkek ve kız bebek için adetten kaç gün sonra ilişkiye girilmeli Erkek ve kız bebek için ilişki günleri

Erkek ve kız bebek için adetten kaç gün sonra ilişkiye girilmeli? Erkek ve kız bebek için ilişki günleri

Tatlı ve heyecanlı bir sürecin başlangıcı olan doğuma karar verme anı çiftler için çok değerlidir. Öyle ki bebeklerinin erkek ya da kız olmasını isteyen ebeveynler öncesinde hormonel bir hesaplama olan erkek ve kız bebek için adetten kaç gün sonra ilişkiye girilmeli merak ederler. Bebeğin cinsiyetini olasılıklar dahilinde değerlendirmek isteyen çiftler için erkek ve kız bebek için ilişki günleri ve yumurtlama günü hesaplama tarihlerini paylaşıyoruz.

Belli bir yaştan sonra erkeklerin spermlerindeki risk... ‘40’tan önce spermleri dondurun’

Belli bir yaştan sonra erkeklerin spermlerindeki risk... ‘40’tan önce spermleri dondurun’

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, yaşlı erkeklerin spermlerinde meydana gelen mutasyon sebebi ile çocukların otizm ve kalp hastalıklarına yakalanma riski artıyor. 15 erkekten biri çocuklarına negatif mutasyon geçirme riskiyle karşı karşıya! Tüm bunlar ne anlama geliyor?

31.08.2021Dünya
Planarya Nasıl Ürer Planarya Eşeysiz Nasıl Ürer, Ne İle Beslenir Planarya Nasıl Oluşur

Planarya Nasıl Ürer? Planarya Eşeysiz Nasıl Ürer, Ne İle Beslenir? Planarya Nasıl Oluşur?

Farklı bir üreme sistemine sahip olması ile beraber planarya bu konuda en merak edilen canlılar içerisinde geliyor. Peki planarya nasıl ürer? Planarya eşeysiz nasıl ürer, ne ile beslenir? Planarya nasıl oluşur? İşte, tüm detaylar.

26.08.2021Araştırma
Neden Hamile Kalamıyorum Diyenler İçin Hamile Kalma İpuçları Ve Önerileri

Neden Hamile Kalamıyorum Diyenler İçin Hamile Kalma İpuçları Ve Önerileri

Hamilelik önemli durumlardan bir tanesini oluşturmaktadır. Pek çok kişi hamile kalma konusunda ne yapılması gerektiğini merak etmektedir. Neden hamile kalamıyorum diyenler için hamile kalma ipuçlarını ve önerilerini sizin için derledik.

21.08.2021Araştırma
Her satırı korkunç 5 çocuk babasına, 14 yaşındaki kuzenine cinsel istismar suçlaması

Her satırı korkunç! 5 çocuk babasına, 14 yaşındaki kuzenine cinsel istismar suçlaması

Diyarbakır'da evlenmek için ailesinden isteyip olumsuz yanıt aldığı amcasının kızı ortaokul öğrencisi F.D.’ye (14) cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla gözaltına alınan M.D. (37), delil yetersizliğinden serbest bırakıldı. Olayla ilgili soruşturma sürerken, kriminal polis laboratuvarı raporunda F.D.’nin elbiselerinde sperm örneklerine rastlanınca küçük kızın ailesinin avukatı, M.D. hakkında suç duyurusunda bulundu. Kuzeni M.D.’nin şiddet uyguladığı biri dini nikahlı, iki eşi tarafından terk edildiğini belirten F.D., "Bugün bana yaptı yarın başka kızlara da yapar. Hayalim doktor olmaktı, hayallerimi yıktılar" dedi.

18.08.2021Gündem
Midye nedir, nasıl oluşur Midyenin yapılışı, temizlenmesi ve pişirilmesi..

Midye nedir, nasıl oluşur? Midyenin yapılışı, temizlenmesi ve pişirilmesi..

Ülkemizde oldukça sevilen bir deniz ürünü olan midyeler hakkında çok fazla bilgiye sahip değiliz. Bu canlıların yaşamları hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak, onları tüketirken bile sizlere fayda sağlayacaktır. Peki, midye nedir, nasıl temizlenir ve pişirilir? İşte, bilinmesi gereken tüm detaylar.

17.08.2021Araştırma
Metagenez nedir, nasıl gerçekleşir Metagenez hangi canlılarda görülür

Metagenez nedir, nasıl gerçekleşir? Metagenez hangi canlılarda görülür?

Metagenez konusu, biyolojinin en önemli konularından bir tanesini oluşturur. Bu nedenden dolayı bu konuyu öğrenebilmek büyük bir önem arz eder. Biyoloji ile ilgilenen kişilerin metagenez konusunu bilmesi bir hayli önemlidir. Metagenez konusunun ne olduğunu, hangi canlılarda görüldüğünü ve metagenezin fonksiyonlarının neler olduğunu sizler için derledik.

17.08.2021Araştırma
İki kalbi olduğu için 9 yıl baba olamadı; hasret ‘Ömür’ ile son buldu

İki kalbi olduğu için 9 yıl baba olamadı; hasret ‘Ömür’ ile son buldu

Gaziantep'te yaşayan Murat (32) ve Duygu (26) Ceylan çifti, baba Ceylan’da bulunan Kartagener Sendromu nedeniyle 9 yıl boyunca çocuk sahibi olamadı. İki kalbi bulunan ve organlarının yerleri ters olan baba Murat Ceylan, İstanbul’da gerçekleştirilen özel bir tüp bebek tedavisi sonucu kızı ‘Ömür’ü kucağına aldı.

16.08.2021Haber

Yazar Sonuçları

Ergenlikte geçirilen kabakulak kısırlık için önemli bir risktir

Çocukluk çağı hastalığı olarak bilinen kabakulak, ergenlerde kısırlık nedeni olabilir. Kısırlık nedenleri arasında %5 gibi önemli bir yeri vardır. Kabakulak hastalığından korunmanın en etkin yolu, doğumu takiben yapılan karma aşıdır. Aşılanmamış çocuklar ileri yaşlarda bu hastalığa yakalanma riski ile karşı karşıya kalır. Kabakulak virüsünün en büyük özelliği, testislerde de yerleşmesi ve sperm üretimini bozacak derecede hasara neden olmasıdır.

9.10.2021

Sertleştirmeyi artıran besinler

Sertleşme problemleri (Erektil disfonksiyon-ED) günümüzde yaştan bağımsız olarak genç, erişkin ya da yaşlı gruptaki her erkeği etkileyecek bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Cinsel isteksizlikle birlikte sertleşmenin sağlanmasında ve devamının sürdürülmesinde problemler olması erektil disfonksiyon olarak kabul edilir. Şeker hastalığı, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, uyku bozukluğu problemleri olan, obez olan, sigara ya da alkol kullanan, kaygı bozukluğu ve depresyon gibi psikolojik hastalıkları olan ve ileri yaşta olan bireylerde sertleşme problemlerine daha sık rastlanmaktadır. Sertleşme probleminin devam etmesi, erkeklerde psikolojik sıkıntılara, özgüven kaybı, kötü bir cinsel hayat ve eş ile problemler gibi sorunlara yol açabilmesi açısından önemlidir. Bu yüzden tedavi edilmesi gereklidir.

3.10.2021

Kahve kısırlık yapar mı?

Çocuk yapmak isteyenlerin yaklaşık %15’i bir şekilde bunun üstesinden gelememekte. Son yıllarda sperme ait sorunların da bunda katkısının fazlalaştığı dikkat çekiyor. Özellikle modern yaşam tarzının getirdiği alışkanlıklar bunda etkili olmakta. Kafein de bunlardan payını almakta. Acaba gerçekten kahve çocuk olmasına engel midir?

30.09.2021

Sperm sayısı nasıl arttırılır?

Çocuk sahibi olmak için erkeklerde yeterli sperm sayısının olması önemlidir. Dünya sağlık örgütünün sınıflamasına göre menide milimetrede 15 milyondan fazla spermin olması normal olarak kabul edilmektedir. Bu miktarın altındaki değerler oligospermi yani sperm azlığı olarak değerlendirilir. Erkeklerdeki tüm yaşam boyunca menideki sperm sayısı değişken olabilmektedir. Çeşitli faktörler nedeniyle sperm miktarında dönemsel farklılıklar gözlenebilir. Sperm azlığının ne kadar erkekte görüldüğü kesin olarak bilinmemektedir. Çünkü sadece çocuk sahibi olamayan çiftlerin araştırılması sırasında yapılan sperm testiyle sperm azlığı konusunda fikir sahibi olunabilir. Oligospermisi olan erkekler de çocuk sahibi olabildiği bilinmektedir yani kesin olarak sperm azlığı olan erkek çocuk sahibi olamaz denemez. Ancak çocuk sahibi olma şansının artırılması için yeterli ve sağlıklı sperm varlığı istenen bir durumdur.

22.09.2021

Evlensem çocuğum olur mu?

Hemen şunu belirteyim; çok nadir bazı genetik ve fonksiyonel kusurlar dışında, evlenmeden ve çocuk olmasına niyetlenmeden çocuk olup olmayacağını söylemek mümkün değildir. Şayet amaç neticede çocuk sahibi olmak ise, bunu başarmanın farklı yolları olabilir, endişe etmeyin. Tabii ki öncelikle doğal yolla olması beklenir. Olmazsa tüp bebek önemli ölçüde yardımcı olacaktır. Geri kalanları için de evlat edinmek gibi alternatif yollar bulunmakta. Ama istenen mutlaka doğal yolla çocuk olması ise, bunu her zaman başaramayabiliriz.

20.09.2021

İleri yaş kadınlarda tüp bebek başarısızlığında spermin rolü

Çoğu bilimsel araştırma, son yıllarda sperm kalitesinde gittikçe artan bir bozulmadan bahsetmekte. Burada da çevresel faktörlerin payının ön plana çıktığını görüyoruz. Özellikle elektromanyetik dalgalar, sigara, hava kirliliği, tarım ilaçları ya da pestisitlerle uzun süreli temas gibi çok sayıda etkenin, çocuk sahibi olma şansını düşürdüğü, ya da daha geç gebe kalınmasına yol açtığı gösterildi. Bahsettiğimiz bu faktörler temelde spermin genetik malzemesini bozarak döllenme kapasitesini azaltmakta ya da gebeliğin sağlıklı biçimde sürdürülebilmesini engellemekte. Spermin genetik yapısındaki bozulma DNA hasarı olarak bilinir. Sperm hücreleri testiste olgunlaşıp yumurtaya doğru yolculuğuna başladığında çok hassas bir süreç geçirir. İşte tam bu sırada yukarıda bahsettiğimiz etkenler ortaya çıkarsa, DNA hasarı gelişir. Böyle bir spermin yumurtayı dölleme gücü önemli derecede azalmıştır.

15.09.2021

6 soruda azospermi ile ilgili merak edilenler

Son yıllarda gittikçe artan sıklıkla karşılaşılan bir problem olan infertilite sorununda, hastaların yaklaşık üçte birinde sadece erkek nedenli ve üçte birinde ise hem erkek ve hem de kadının her ikisinde birden kısırlık görülmektedir. Bugün için elimizdeki veriler çocuk sahibi olamayan çiftlerin yaklaşık yarısının erkek kökenli olabileceğini göstermektedir. Bu durumun nedeni çoğunlukla sperm kaynaklı problemlerdir.

13.09.2021

Sigara kısırlık için ciddi bir risk oluşturur

Dünya genelinde bakıldığında, toplumun yaklaşık beşte birinin sigara içicisi olduğu görülmekte. Sigaranın genel vücut sağlığı üzerine ne derece zararlı etkileri olduğu artık bilinen bir konu. Ancak söz konusu üreme sağlığı olunca daha dikkatli olunması gerekiyor. Çünkü bundan etkilenen sadece içici olmayıp, aynı zamanda doğacak çocuğun sağlığı da payını almakta. Günlük tüketimi 20’yi geçen erkeklerde sperm tahlilinde gördüğümüz değerler neredeyse %20 düşmekte. Ancak bu sayı ortalama bir değer olup, daha az da tüketilse benzer etkiler ortaya çıkabilir. Kısacası, hafif içicilerde bile sigara kısırlık bakımından bir risktir.

8.09.2021

Biraz daha beklesek çocuğumuz olur mu?

Çocuk sahibi olmaya niyetlenen çiftlerin en merak ettikleri konu hiç kuşkusuz beklemekle ileride doğal yolla bebeklerinin olup olmayacağı. Bunu ne yaparsak yapalım kesin olarak bilemeyiz. Ama şunu bilebiliriz; hiç bir şekilde doğal yolla gebeliğin sağlanamayacağı bir sorun olup olmadığını. Ancak bunu da ortaya çıkarabilmek için bazı tetkikler gerekir. Oysa, evlendikten sonra çiftlerin büyük kısmı doğal yolla çocuk sahibi olabiliyor, sadece %15’inde gebelik gelişmez. Bu yüzden de evliliğin daha ilk gününde tetkiklere başlanması önerilmez. En az 1 yıl geçer, hala gebelik görülmezse o zaman her iki eş de incelemeye alınır.

1.09.2021

Tüp bebekte testisten alınacak spermler daha başarılı olabilir

Tahlillerde bazen sperm sayısı çok az gelebilir. Şayet bunların hareketi de bozuksa, o zaman doğal yolla gebelik şansı düşük olacaktır. Bu olgular tüp bebek adayı olarak kabul edilebilir. Gerçekten de tüp bebek, sperm değerleri doğal yolla gebelik olmasına yetmeyecek erkekler için çok büyük bir umut kaynağı olmuştur. Öyle ya, en azından çiftlerin yarısının yüzünü güldürmekte. Ancak çok az sayıda sperm çıkan erkeklerde durum biraz farklı seyretmekte. Özellikle ilk bakışta sperm görülmeyen ama detaylı incelenince bir kaç tane hücre olduğu anlaşılan erkekler için bu daha da önem kazanır. Çoğu çalışma, bu durumda testislerden alınacak spermlerle tüp bebek yapılırsa gebelik başarısının artacağını göstermiştir.

24.08.2021