Bugün neler oldu?

Bağcılar

Güncelleme Tarihi:

Bağcılar haberleri sayfasında Bağcılar hakkında son dakika haberler ve güncel bilgiler bulunmaktadır. Toplam 10543 Bağcılar haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber sayfamızdan takip edilebilir.

İstanbul'un Avrupa Yakası'nda bulunan Bağcılar ilçesi oldukça işlektir. Çok sayıda kişinin yaşadığı Bağcılar ilçesinde ticari faaliyetler de sürdürülmektedir. Bu ilçeye İstanbul genelinden ulaşım oldukça kolaydır.

Bağcılar Nerede ve Hangi İlde?

Bağcılar İstanbul'un Avrupa Yakası'nda yer alan bilinir ilçelerinden bir tanesidir. Özellikle de Marmara Bölgesi'nde bulunan bu ilçe de yüksek bir nüfus oranı bulunmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi hizmet sınırları içinde yer alan Bağcılar ilçesinin yüzölçümü de 22 kilometrekaredir. Çok fazla göç alan Bağcılar ilçesi E-5 ve TEM Otoyolu arasında yer almaktadır. Bu ilçenin doğusunda Güngören, batısında Küçükçekmece, güneyinde Bahçelievler ve kuzeyinde de Esenler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Bağcılar'ın denize kıyısı yoktur. Aynı zamanda aşınma ile meydana gelen Bağcılar düz ve dalgalı bir platoya sahip olarak bilinir.

Bağcılar Nüfusu ve Hakkında Bilgi

Türkiye'de 1924 yılında yapılan mübadele ile birlikte Yunanistan ve Selanik'ten gelen Türkler Bağcılar'a yerleştirilmiştir. Hızla göç alan İstanbul'un Bağcılar ilçesinde günümüze gelene kadar nüfus hızla yükselmiştir. 1980'li yıllarda Bağcılar ilçesinin nüfusu 53 bin 594 olarak bilinmekteydi. 2011 Yılına gelindiğinde özellikle diğer bölgelerden gelen kişiler ile birlikte nüfus da artarak 746 bin 650 olarak belirlenmiştir. Günümüzde ise en son 2019 yılında alınan verilere göre Bağcılar ilçesinin nüfusu 745 bin 125 olarak tespit edilmiştir. Bağcılar ilçesi İstanbul'un merkezinde yer aldığı için çok sayıda hastane, eğitim kurumu ve ihtiyaç halinde gerekecek alanlara da çok yakındır.

İstanbul gibi dünyanın en ünlü şehrinin ilçesi olan Bağcılar'da ekonomi de oldukça gelişmiştir. Merkezi bir konumda ve çoğunlukla iş merkezlerinin de bulunduğu ilçe ekonomik anlamda kalkınmış durumdadır. İstanbul'un Bağcılar ilçesinde genel olarak tekstil en önemli sektördür. İkitelli Organize Sanayi Bölgesi'nde çok sayıda ticarethane bulunmaktadır. Bu ilçede basın merkezlerinin yanı sıra çok sayıda banka ve iş merkezi de bulunuyor. Bağcılar ilçesinde tekstil sektörü dışında gıda, taşımacılık ve ticaret sektörü oldukça gelişmiştir. Geçmiş yıllarda Bağcılar ilçesinde yaşayan halk tarımsal faaliyetler ile uğraşırdı. Günümüzde ise kentleşme ve ticaret alanlarının gelişmesi ile birlikte tarım tamamen bırakılmıştır. Bu alanlarda da ticari faaliyetler artmıştır.

İstanbul'un önemli ilçe merkezlerinden olan Bağcılar'da ulaşım da oldukça kolay ve rahattır. Özellikle de 2013 yılında inşaatı tamamlanan metro ile birlikte Bağcılar'daki ulaşım da oldukça gelişmiştir. Bağcılar'da aktif nüfusun çoğunluğunu 7 ile 22 arası yaş grubu oluşturmaktadır. Bu kişiler de genel olarak eğitim kurumlarını sıklıkla kullanırlar. O nedenle İstanbul'un ilçesi olan Bağcılar'da İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi yer almaktadır. Bunun yanı sıra Bağcılar ilçesinde çok sayıda okul öncesi eğitim merkezleri, ilkokul, lise ve üniversite bulunuyor.

İstanbul'un en gözde ilçelerinden birisi olan Bağcılar 1930'lı yıllarda Mahmutbey'e bağlı olan bir köydü. O dönemde ise Çıfıtburgaz olarak bilinirdi. 1924 yılı sonrasında ise mübadele ile birlikte Yunanistan'da yaşayan çoğu Türk Bağcılar'a yerleşti. Bağcılar'da yaşayan vatandaşlar 1975 yılına kadar tarım ile geçimlerini sağlarlardı. İstanbul'un hızla gelişmesi ve Bağcılar ilçesinde kentleşme ile birlikte ilçe birden büyüdü. Özellikle Bağcılar 1992 yılında da ilçe statüsüne kavuşmuş oldu. Böylelikle Bağcılar ilçesinde modern şehirciliğe geçiş sağlandı. Günümüzde de ilçe genelinde yaşanan alt yapı sorunları hızla çözüme bağlandı.

Bağcılar Türkiye genelinde ismi en çok duyulan ilçelerden bir tanesidir. İstanbul'un Avrupa Yakası'nda bulunan Bağcılar ilçesi yüksek bir nüfusa sahiptir. Son yıllarda Bağcılar ilçesi özellikle Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden de göçler almaktadır. Ciddi anlamda göç alan Bağcılar ilçesinin nüfusu hızla artmış durumdadır. Daha önce Bakırköy ilçesine bağlı olan Bağcılar 1992 yılı itibari ile ilçe haline gelmiştir. Osmanlı döneminde ise bu bölgede çoğunlukla Rumlar yaşarlardı.

Bağcılar haberleri

DAHA FAZLA #BAĞCILAR HABERLERİ

Bağcılar’a ait tüm site haberleri