EKSTRA
MENÜ

Bilim İnsanları

Bilim İnsanları ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Bilim İnsanları haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 14.864 Bilim İnsanları haberi bulunmuştur.

Bilim İnsanları Haberleri

Faydası araştırmalarla kanıtlandı… Acı biber ömrü uzatıyor, sofranızdan eksik etmeyin

Faydası araştırmalarla kanıtlandı… Acı biber ömrü uzatıyor, sofranızdan eksik etmeyin

ABD’de yapılan yeni bir araştırmaya göre, düzenli olarak acı biber yemek, kanser veya kardiyovasküler hastalıklar da dahil olmak üzere hastalıklardan kaynaklanan erken ölüm riskini azaltıyor ve ömrün dörtte bir oranında uzamasını sağlıyor. Kırmızı acı biberin haftada en az iki kez tüketilmesini öneren Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, "İltihap giderici ve anti kanser etkisi var. O yüzden sofranızdan eksik etmeyin" dedi.

20.01.2021Sağlık
Bilim insanları iki dev radyo galaksi keşfetti

Bilim insanları iki dev radyo galaksi keşfetti

Gök bilimciler, Samanyolu'ndan 62 kat daha büyük "iki dev radyo galaksi" keşfetti. Dr. Delhaize, bu dev radyo galaksilerin bir ucundan diğer ucuna mesafenin 6,5 milyon ışık yılı olduğunu söyledi.

20.01.2021Teknoloji
Merkel duyurdu: Koronavirüs tedbirlerinin süresi uzatıldı

Merkel duyurdu: Koronavirüs tedbirlerinin süresi uzatıldı

Almanya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı mücadelede 5 Ocak'ta alınan ve 31 Ocak’a kadar geçerli olan tedbirlerin süresi 14 Şubat’a kadar uzatıldı.

19.01.2021Dünya
Pandemi ne zaman bitecek Uzman isimlerden dikkat çeken açıklama 2022 yılında rahatlayabiliriz

Pandemi ne zaman bitecek? Uzman isimlerden dikkat çeken açıklama! 2022 yılında rahatlayabiliriz

Koronavirüs salgını devam ederken, dünyada olduğu gibi ülkemizde de aşılama süreci başladı. Tüm dünyayı tehdit eden pandemide aşılamanın başlamasıyla beraber salgının sona ereceği tarih gündeme geldi. Dikkat çeken açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Yeşim Taşova, 2022 yılında toplumun rahatlayabileceğini ifade etti. Covid-19 pandemisinin biteceği tarihe ilişkin ön görülerde bulunan Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul ise belirli bir aşı oranına ulaşabilmenin salgının sona ermesinde etkili olacağını bildirdi. İşte, uzmanların pandemiyle ilgili görüşleri.

19.01.2021Gündem
Dünyanın en sıra dışı gölü Patlayıcı yapımında kullanılmıştı...

Dünyanın en sıra dışı gölü! Patlayıcı yapımında kullanılmıştı...

Avrupa'ya gitmek, Amerika gezilerine çıkmak, Afrika'yı keşfetmek hemen hemen herkesin hayali. Görmediğimiz yeni yerler görmek, yeni kültürleri keşfetmekse paha biçilemez. Yalnız dünyada öyle yerler var ki, oluşumları hakkında birçoğu bilinmezliğini koruyor ve pek fazla da bilinmiyorlar. İşte dünyanın en sıra dışı yerleri...

19.01.2021Seyahat
Koronavirüste şoke eden iddia... Çin, dünyaya böyle yalan söylemiş

Koronavirüste şoke eden iddia... Çin, dünyaya böyle yalan söylemiş!

İngiltere televizyonlarında bu akşam yayınlanacak bir belgesel dünyayı derinden sarsacak gerçekleri ortaya çıkaracak. Koronavirüs salgınıyla ilgili bilinmeyen gerçekleri ortaya çıkaran bu çarpıcı yapımda Vuhan'da görevli sağlıkçıların Kovid-19 salgınının ortaya çıkışının asıl tarihi ve Çin hükümetinin söylediği yalanları bizzat anlattığı inanılmaz görüntüler yer alıyor.

19.01.2021Dünya
Sönmüş yıldızların üç boyutlu haritası oluşturuldu

Sönmüş yıldızların üç boyutlu haritası oluşturuldu

Bilim insanları, "kahverengi cüce"lerin (sönmüş yıldızlar) üç boyutlu haritasını oluşturdu.

19.01.2021Teknoloji
Mutfakta alüminyum folyo kullanıyorsanız bu uyarılara dikkat

Mutfakta alüminyum folyo kullanıyorsanız bu uyarılara dikkat

Alüminyum folyo, mutfaklarda önemli bir yardımcı. Ancak birçok kişi alüminyum folyonun gıdayla temasının sağlık sorunları yaratabileceği endişesiyle bu ürünü kullanmaktan çekiniyor. Peki gerçekten böyle bir sakınca söz konusu mu? Mutfakta alüminyum folyo kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Koronavirüsle mücadelede neden bazı ülkeler başarılı olurken bazıları ise başarısız oldu

Koronavirüsle mücadelede neden bazı ülkeler başarılı olurken bazıları ise başarısız oldu?

Koronavirüs salgınıyla mücadelede neden bazı ülkeler son derece başarılı olurken bazı ülkeler ise sınıfta kaldı? Bill ve Melinda Gates Vakfı'nın 2019'da yayımladığı Küresel Sağlık Güvenliği Endeksi'nde, ABD ve İngiltere salgın hazırlık konusunda örnek ülkeler olarak gösterilirken, Yeni Zelanda, Çin ve Vietnam ise sıralamada çok altlarda yer alıyordu. 2021'e gelindiğinde ise durum çok farklı görünüyor. ABD ve İngiltere'de salgın kontrolden çıktığı düşünülürken, Çin'in aldığı katı önlemler ise Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından övgüyle karşılandı. Yeni Zelanda örnek olarak takdir toplarken, 95 milyonluk nüfusa sahip Vietnam'da koronavirüs kaynaklı can kaybı 35'te kaldı.

18.01.2021Dünya
Fen bilimleri her yerde

Fen bilimleri her yerde

COVID-19 pandemisiyle birlikte öğretmenler, en çok laboratuvar ortamında verilen derslerin çevrimiçi (online) ortama taşınmasında sıkıntılar yaşadı. Özellikle laboratuvar şartları ve malzemeleri olmadan öğrencilerinin bazı fen kavramlarını etkin öğrenebilmesi ve becerilerini geliştirebilmesi için uygun öğrenme ortamlarını oluşturmakta zorlandılar.

18.01.2021Eğitim
Çinli bilim insanlarından korkunç koronavirüs itirafı: Isırıldık

Çinli bilim insanlarından korkunç koronavirüs itirafı: Isırıldık

Vuhan’daki viroloji laboratuvarında çalışan bilim insanları, 2017 yılında koronavirüs bulaşmış yarasaların bulunduğu bir mağarada numune toplarken ısırıldıklarını itiraf etti.

18.01.2021Dünya
Aylar sonra gelen çarpıcı itiraf

Aylar sonra gelen çarpıcı itiraf!

Koronavirüs salgını dünya genelinde çok sayıda can aldı. Salgının başlamasının üzerinden yaklaşık bir yıl geçmişken, virüsün kaynağı ve Çin hükümetinin tutumu ile ilgili iddialar gündeme bomba gibi düştü. İddialara göre Çin hükümeti küresel itibarının zedelenmesini engellemek için bilimsel çalışmaları çarpıtıyor veya engelliyor. Kovid-19'un kökenine ilişkin araştırmalar, sıkı kısıtlamalar nedeniyle karmaşık hale geliyor.

17.01.2021Dünya
Biden, bilimci Eric Landeri o göreve getiriyor

Biden, bilimci Eric Lander'i o göreve getiriyor

ABD başkanlığına seçilen Joe Biden, Beyaz Saray Bilim ve Teknoloji Ofisi'ni kabine pozisyonuna yükselterek başına genetik bilimci Eric Lander'i getireceğini açıkladı.

17.01.2021Teknoloji
Önemli uyarı: Aşı olduk diye maske ve hijyen kurallarından vazgeçmemeliyiz

Önemli uyarı: Aşı olduk diye maske ve hijyen kurallarından vazgeçmemeliyiz

Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, aşılama çalışmalarının başlamasıyla insanlarda 'yalancı güven' oluşabileceğini belirterek, "Aşı olduk diye maske ve hijyen kurallarından vazgeçmemeliyiz. Toplumun büyük bölümü aşılanana kadar mutlaka kurallara riayet etmeyi sürdürmeliyiz" dedi.

16.01.2021Sağlık
Son dakika...Tarım ve Orman Bakanlığı duyurdu Hamside av yasağı uzatıldı

Son dakika...Tarım ve Orman Bakanlığı duyurdu! Hamside av yasağı uzatıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 7 Ocak tarihinde aldığı karara göre hamsi avı 10 gün süreyle yasaklanmıştı. Bakanlık hamsideki av yasağının uzatıldığını duyurdu. Av yasağı 28 Ocak 2021 tarihine kadar devam edecek.

16.01.2021Ekonomi
Bidendan kabinede bilim ve teknoloji hamlesi

Biden'dan kabinede 'bilim ve teknoloji' hamlesi

ABD başkanlığına seçilen Joe Biden, Beyaz Saray Bilim ve Teknoloji Ofisi'ni kabine pozisyonuna yükselterek başına genetik bilimci Eric Lander'i getireceğini açıkladı.

15.01.2021Dünya
Nesli tükeniyor... Deniz aslanına tüberküloz teşhisi koyuldu

Nesli tükeniyor... Deniz aslanına tüberküloz teşhisi koyuldu!

Avustralya'da bir deniz aslanına tüberküloz teşhisi koyuldu. Uzmanlar durumun insanlar için tehlikeli olabileceği konusunda uyarı yaptı.

15.01.2021Dünya
Düşük Karbonhidratlı Diyetler Diyabeti Kontrol Alıyor

Düşük Karbonhidratlı Diyetler Diyabeti Kontrol Alıyor!

Düşük karbonhidratlı yiyeceklerin, Tip 2 diyabet hastalarında rahatsızlığın kontrol alınmasına yardımcı olduğu bildirildi.

15.01.2021İyi Yaşam
İklim değişikliği çocukları da vurdu

İklim değişikliği çocukları da vurdu

Bilim insanları iklim değişikliğinin yarattığı sıcaklık artışının çocuklarda yetersiz beslenmenin ortaya çıkmasında en az yoksulluğa bağlı etkenler kadar önemli olduğunu ortaya koydu.

15.01.2021Tekno
Moderna’nın CEO’su koronavirüsün ‘sonsuza kadar’ dünyanın bir parçası olacağını söyledi

Moderna’nın CEO’su koronavirüsün ‘sonsuza kadar’ dünyanın bir parçası olacağını söyledi

Koronavirüs aşısı üreticilerinden Moderna’nın CEO'su Stephane Bancel, dünyanın koronavirüs ile ‘sonsuza kadar’ yaşamak zorunda kalacağını söyledi. Öte yandan DSÖ bilim insanları koronavirüsün kökenini araştırmak için Çin'in Vuhan kentine gitti. Çin'de aylar sonra koronavirüse bağlı ilk ölüm yaşandı.

14.01.2021Dünya
Yeni araştırma ortaya çıkardı: Kovid-19 geçiren kişilerde bağışıklık ne kadar sürüyor

Yeni araştırma ortaya çıkardı: Kovid-19 geçiren kişilerde bağışıklık ne kadar sürüyor?

Koronavirüs salgınıyla ilgili en çok merak edilen konuların başında hastalığı geçiren kişilerde oluşan bağışıklığın ne kadar sürdüğü var. Yapılan çalışmalar bu konuyla ilgili çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı. Kovid-19'u atlatıp iyileşen kişilerin birkaç ay içinde hastalığı tekrar kapıp başkalarına da bulaştırabileceği ortaya çıktı.

14.01.2021Dünya
Bilim insanları Endonezya’da dünyanın bilinen en eski mağara resimlerini buldu

Bilim insanları Endonezya’da dünyanın bilinen en eski mağara resimlerini buldu!

Arkeologlar mağara duvarında keşfettikleri yaban domuzu resminin en az 45.500 yaşında olduğunu söyledi. ‘Science Advances’ adlı bilimsel dergide yayınlanan makaleye göre keşif, bölgedeki en eski insan yerleşimlerine ışık tutuyor.

14.01.2021Dünya
AB, Kovid-19 ile mücadeledeki başarısızlığını milyarlarca doz aşıyla örtmeye çalışıyor

AB, Kovid-19 ile mücadeledeki başarısızlığını milyarlarca doz aşıyla örtmeye çalışıyor

Çin'de başlayan ve Avrupa'da hızla yayılan hastalık AB ülkelerinin sağlık sistemleri ve AB dayanışmasının sorgulanmasına yol açtı.

14.01.2021Dünya
WhatsAppın veri paylaşımını doğru bulmuyoruz

'WhatsApp'ın veri paylaşımını doğru bulmuyoruz'

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman, Whatsapp'ın gizlilik politikasını değiştirme ve sözleşme onayı istemesiyle kamuoyuna yansıyan gelişmeler nedeniyle bir çalışma toplantısı gerçekleştirdiklerini bildirdi.

14.01.2021Teknoloji
DSÖ ekibi bilimsel araştırmalar yürütmek üzere Vuhanda

DSÖ ekibi bilimsel araştırmalar yürütmek üzere Vuhan'da

Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) 10 kişilik bilimsel araştırma ekibinin Çin'in Vuhan kentine vardığı görüntüler paylaşıldı. Bilim insanları Vuhan'da koronavirüsün kökenine dair detaylı bilimsel araştırmalar yapacak...

14.01.2021Dünya
Son dakika...DSÖ ekibi aylar süren bekleyişin ardından nihayet Vuhan’a vardı…

Son dakika...DSÖ ekibi aylar süren bekleyişin ardından nihayet Vuhan’a vardı…

Son dakika haberleri...Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) uzman bir ekip koranavirüsün kökenine dair bilimsel araştırmalar yürütmek üzere Singapur'dan Çin’in Vuhan kentine vardı. 13 kişilik ekipten 2 kişinin Singapur'da koronavirüs testi pozitif çıktı, test sonucu pozitif çıkan 2 bilim insanı Singapur'da karantina altına alındı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, 6 Ocak’ta düzenlediği olağan basın toplantısında, koronavirüsün kaynağının araştırılması için örgütle istişareler yürütüldüğünü açıklamıştı.

14.01.2021Dünya
Koronavirüs bağışıklığı beş ay sonra sona erebilir

Koronavirüs bağışıklığı beş ay sonra sona erebilir

Yeni yapılan bir çalışma, Covid-19 atlatan kişilerin en az beş ay bağışıklığa sahip olabileceği ancak bu sürenin ardından virüsü taşıyıp yayabileceğini ortaya çıkardı.

14.01.2021Tekno
Uzaya gönderilen üzüm asmaları dünyaya dönüyor

Uzaya gönderilen üzüm asmaları dünyaya dönüyor

Bitki yetiştirmenin yeni yollarını araştırmak için uzaya gönderilen şarap ve üzüm asmaları ABD'ye dönüyor.

14.01.2021Teknoloji
WhatsApp sözleşmesi iptal mi edildi Whatsapp gizlilik sözleşmesi maddeleri için TBMM harekete geçti

WhatsApp sözleşmesi iptal mi edildi? Whatsapp gizlilik sözleşmesi maddeleri için TBMM harekete geçti

WhatsApp sözleşmesi maddelerini 8 Şubat 2021 itibarıyla yürürlüğe gireceğini duyurmasıyla gündeme geldi. WhatsApp'ın güncellenen "Gizlilik İlkesi"ne tepki gösteren kullanıcılar, yerli anlık mesajlaşma uygulamalarına yönelirken, TBMM Dijital Mecralar Komisyonundan da açıklama geldi. TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman 26 Ocak'tan itibaren bir çalışma takvimi oluşturulacağını belirtti. Diğer yandan Rekabet Kurulu harekete geçerek Whatsapp sözleşmesi maddeleri için soruşturma başlatmıştı. İşte, WhatsApp sözleşmesinde son gelişmeler.

13.01.2021Teknoloji
Alkol tüketimi düzensiz kalp atışı riskini artırıyor

Alkol tüketimi düzensiz kalp atışı riskini artırıyor

Bilim insanları, günlük az miktarda alkollü içecek tüketiminin bile düzensiz kalp atışı riskini artırdığını belirledi. Sonuçları European Heart Journal'de yayımlanan araştırmada, yaşları 24 ile 97 arasındaki İsveç, Norveç, Finlandiya ve Danimarka'dan 108 bin kişinin geçen 14 yıldaki sağlık durumlarından yola çıkarak içecek alışkanlığının kalp sağlığı üzerindeki etkisi incelendi.

13.01.2021Sağlık
Süt seçerken bu detaylara dikkat Hangi süt size daha uygun

Süt seçerken bu detaylara dikkat! Hangi süt size daha uygun?

Son dönemde market raflarında karşımıza çeşit çeşit sütler çıkıyor. Klasik inek sütlerinin yanı sıra bitkisel malzemeler kullanılarak üretilen çok sayıda süt de bulunuyor. Peki bu sütlerin farklarını ve birbirlerine karşı olan avantajlarını ya da dezavantajlarını biliyor musunuz? İşte bir dahakine süt almaya gittiğinizde seçiminizi yapmanızı kolaylaştıracak bir rehber...

Yaşayan kaya olarak biliniyor, o ülkede ortaya çıktı Bilim insanlarını da şaşırttı...

'Yaşayan kaya' olarak biliniyor, o ülkede ortaya çıktı! Bilim insanlarını da şaşırttı...

Bilim insanları tarafından tespit edilene göre dünyada 8 milyon 700 canlı türü bulunuyor. Ama doğal hayattaki canlı türlerinin 100 milyonu bulabileceği tahmin ediliyor. Günümüzde ise bilim insanları her yıl 15 bin yeni tür keşfediyor. İşte ilginç canlılardan bazıları...

13.01.2021Seyahat
Brezilyalı bilim insanları açıkladı: ‘Çin aşısının genel etkinliği yüzde 50.4’

Brezilyalı bilim insanları açıkladı: ‘Çin aşısının genel etkinliği yüzde 50.4’

Brezilyalı araştırmacılar, Çinli Sinovac şirketinin geliştirdiği koronavirüs aşısı CoronaVac’ın genel etkinliğinin yüzde 50.4 olduğunu açıkladı.

13.01.2021Dünya
Bilim insanları 10 milyar yaşında gezegen buldu

Bilim insanları 10 milyar yaşında gezegen buldu

Dünyanın iki katı büyüklüğündeki gezegenin geçmişte yaşam barındırma olasılığının yüksek olduğu belirtildi.

13.01.2021Teknoloji
Yeni araştırma ortaya çıkardı: Kovidi yenen hastalar sağlık sorunu yaşıyor

Yeni araştırma ortaya çıkardı: Kovid'i yenen hastalar sağlık sorunu yaşıyor

Koronavirüsün ortaya çıktığı Çin'in Vuhan kentinde 4 hastadan 3'ünün, virüse yakalandıktan 6 ay sonra en az bir sağlık sorunu yaşadığı tespit edildi. Yeni araştırmanın sonucu korku yaratırken taburu olan hastaların bile bakıma muhtaç olduğu ortaya çıkarıldı.

12.01.2021Dünya
Hayatımızı kuşatan yeni tehlike Maskeden bile ‘mikroplastik’ geçebilir

Hayatımızı kuşatan yeni tehlike! Maskeden bile ‘mikroplastik’ geçebilir

Bilim dünyasının son yıllarda daha çok tartıştığı mikroplastikler canlı sağlığı ve sürdürülebilir çevre için risk oluşturuyor. ‘Plastik Çağı’nı yaşadığımız bugünlerde hayatımızı kuşatan yeni tehlike mikroplastikler. Bitkiler, kara ve deniz canlıları ile insanlar, çok küçük bu plastik parçacıkları yaygın olarak yiyor, içiyor ve soluyor ancak çoğumuz farkında bile değiliz.

12.01.2021Sağlık
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlundan reform mesajı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan reform mesajı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin reform gündeminde kararlı olduğunu belirterek "Geleceğimizi Avrupa’da görüyor ve bunu birlikte inşa etmek istiyoruz." dedi.

12.01.2021Dünya
Koronavirüste bir mutasyon daha DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus uyardı: En dikkat çekeni...

Koronavirüste bir mutasyon daha! DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus uyardı: En dikkat çekeni...

İngiltere ve Güney Afrika'dan sonra Japonya'da farklı bir koronavirüs mutasyonu görüldü. DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) mutasyona uğramış daha hızlı yayılan türünün varlığına ilişkin Japonya'nın kendilerini bilgilendirdiğini belirtti. Ghebreyesus, "En dikkati çekeni, virüsün bazı türlerinin bulaşabilirliğinin artıyor görünmesidir." uyarısında bulundu.

12.01.2021Dünya
Topkapı Sarayı’nın efsane müdürüne veda

Topkapı Sarayı’nın efsane müdürüne veda

Topkapı Sarayı’nın dünya çapında bir müze olmasını sağlayan isimlerin başında gelen, Türkiye’nin en önemli tarihçi ve müzecilerinden Dr. Filiz Çağman, 81 yaşında hayata veda etti. Çağman, 41 yıl çalıştığı Topkapı Sarayı’nda 1997-2005 yılları arasında ilk kadın müdür olarak görev yapmıştı.

12.01.2021Gündem
8. Sınıf Matematik Bilimsel Gösterim konu anlatımı

8. Sınıf Matematik Bilimsel Gösterim konu anlatımı

Karşımıza çok büyük rakamlar çıktığı zaman bunu daha küçük gösterebilmek için bazı yöntemler ele alırız. Bu yöntemlerden biri olarak ise bilimsel gösterim ön plana çıkar. Şimdi bilimsel gösterimin ne olduğunu öğrenelim ve örnekler üzerinden anlamaya çalışalım. İşte 8. sınıf matematik bilimsel gösterim konu anlatımı.

12.01.20218. SINIF
BioNTech açıkladı: 16 mutasyona karşı etkili

BioNTech açıkladı: 16 mutasyona karşı etkili

Koronavirüsün mutasyona uğraması aşıların etkisi konusunda endişe yaratmıştı. Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’nin kurucu ortağı olduğu BioNTech’ten sevindirici bir haber geldi. Firmanın açıklamasında “Biz 16 farklı mutasyonu test ettik. Virüs, aşıya karşı kayda değer bir etki göstermedi” denildi.

9.01.2021Dünya
Prof. Dr. Uğur Şahin ve Özlem Türeci dünyaca ünlü TIME dergisinin kapağında

Prof. Dr. Uğur Şahin ve Özlem Türeci dünyaca ünlü TIME dergisinin kapağında!

ABD'li Pfizer şirketiyle ortak geliştirdikleri Kovid-19 aşısıyla insanlığa umut aşılayan Türk kökenli bilim insanları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Özlem Türeci, dünyanın en ünlü dergilerinden TIME'ın yeni yıl sayısının kapağında yer aldılar.

8.01.2021Dünya
Mersinde Alata Sahili kesin korunacak hassas alan ilan edildi

Mersin'de Alata Sahili 'kesin korunacak hassas alan' ilan edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Mersin'in Erdemli ilçesindeki Alata Sahili 'kesin korunacak hassas alan' ilan edildi.

8.01.2021Seyahat
Neden Her Gün Sütyen Takıyoruz Sütyen Takmanın Sağlığa Etkileri

Neden Her Gün Sütyen Takıyoruz? Sütyen Takmanın Sağlığa Etkileri

Kimimiz onsuz dışarı çıkamıyoruz, kimimiz de asla kullanmaktan hoşlanmıyoruz. Sütyen takmak sadece kadınların anlayabileceği tam anlamıyla kızsal bir mesele diyebiliriz. Peki kadınlar neden sütyen takar hiç düşündünüz mü? Belki sadece bir alışkanlıktır ya da toplumun bir dayatması… Ama ya bizim için gerçekten gerekliyse? İşte hayatımızın bir parçası olan bu iç çamaşırına dair bilmek isteyeceğiniz her şey…

Pfizer/ BioNTechten sevindiren mutasyon açıklaması

Pfizer/ BioNTech'ten sevindiren mutasyon açıklaması!

Kovid-19'a karşı dünya genelinde başlayan aşı seferberliğiyle birlikte salgını yenme konusunda umutlar artmışken İngiltere'den gelen mutasyon haberi herkesi korkutmuştu. Pfizer/ BioNTech, koronavirüsün yeni mutasyonunun aşıları etkileyip etkilemeyeceğiyle ilgili çok merak edilen soruya cevap verdi ve yüreklere su serpti.

8.01.2021Dünya
Alata sahili kesin korunacak hassas alan ilan edildi

Alata sahili "kesin korunacak hassas alan" ilan edildi

Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan deniz kaplumbağalarının üreme alanı, aynı zamanda endemik bitki türleri içinde koruma altında bulunan kum zambaklarına yaşam alanı sağlayan Alata Sahili'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından sit alanı ilan edilmesi, bilim insanları tarafından sevinçle karşılandı.

8.01.2021Seyahat

Yazar Sonuçları

Virüslerde mutasyon ne anlama geliyor?

Virüslerin çoğalması sırasında, bazen DNA veya RNA’larında nükleik asit düzeyinde değişimler meydana gelir. Bu değişikliklere "mutasyonlar" denir. Bir veya birkaç yeni mutasyona sahip bir virüs, orijinal virüsün "varyantı" olarak adlandırılır. Bazen bu yeni varyantlar ortaya çıktıktan sonra kaybolur, bazıları da devam eder.

15.01.2021

Şüpheye dair

Adı üstünde: Şüphe...

12.01.2021

2021 yılında uzayla ilgili önemli gelişmeler

Başta uzun zamandır uzaya gönderilmesi beklenen NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu olmak üzere, 2021 yılında uzaya gönderilecek veya gerçekleşecek önemli gelişmeler var.

9.01.2021