EKSTRA
MENÜ

Siber saldırı

Siber saldırı haberleri sayfasında güncel ve son dakika Siber saldırı hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 2.390 Siber saldırı haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Siber terimi sibernetik kökeninden gelmektedir. İlk olarak 1958 yılında, canlılar ve/veya makineler arasındaki iletişim disiplinini inceleyen Sibernetik biliminin babası sayılan Louis Couffignal tarafından kullanılmıştır.

İnternetin tam karşılığı olarak kullanılan siberuzay (cyberspace) terimiyse ilk olarak Kanadalı ünlü bilim kurgu yazarı William Gibson tarafından bir bilgisayar korsanının matrix adı verilen bir bilgisayar sistemine sızarken yaşadıklarını anlatan Neuromancer adlı romanda kullanılmıştır. Bu ünlü roman aynı zamanda sanal gerçeklik (virtual reality), yapay zekâ (artificial intelligence) ve genetik mühendisliği (genetic engineering) gibi kavramların da ilk olarak işlendiği eserdir.

İnterneti anlatan sanal âlem ve siber âlem kavramlarının ikisi de doğru birer önermedir. İnternet, iletişim yöntemi açısından siber, yarattığı ortam açısından sanaldır.

DEVAMI

Siber saldırı Haberleri

Biden: Putin çok zor durumda

Biden: Putin çok zor durumda

ABD Başkanı Biden’ın Putin’i hedef alan sözlerine Kremlin’den, ‘Rusya’yı hiç tanımıyor’ yanıtı geldi.

29.07.2021Dünya
ABD Başkanı Bidendan dikkat çeken Putin yorumu

ABD Başkanı Biden'dan dikkat çeken Putin yorumu

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in nükleer silah ve petrol gelirleri haricinde başka hiçbir şeyi olmayan bir ekonominin üzerinde oturduğunu ve "başının gerçekten dertte olduğunu bildiğini" söyledi.

28.07.2021Dünya
Hibrit çalışma modelinde siber güvenlik nasıl sağlanacak

Hibrit çalışma modelinde siber güvenlik nasıl sağlanacak?

Şirketler bir yandan sürekli değişen ofis ve ofis dışı çalışanlar karmaşasını idare ederken, diğer yandan siber saldırı riskini nasıl en aza indirebileceğini planlamaya çalışıyor. ESET, hibrit çalışma modelini irdeleyerek dikkat edilmesi gereken güvenlik stratejilerini inceledi.

26.07.2021Teknoloji
Çin’e ağır suçlama

Çin’e ağır suçlama

Biden yönetimi, Çin’i siber korsanlara destek vermekle ilk kez açıktan itham etti. Pekin suçlamaları şiddetle reddederken, ABD’nin yaklaşımına diğer Batılı kuruluş ve devletlerden de destek geldi.

21.07.2021Dünya
88 Akkuyu çalışanına Rusya’da eğitim

88 Akkuyu çalışanına Rusya’da eğitim

Akkuyu Nükleer Santralı’nda görev yapan 88 çalışana Rusya’daki Leningrad Nükleer Santralı’nda eğitim verildi.

17.07.2021Ekonomi
KOBİleri ilgilendiren en önemli siber güvenlik sorunları

KOBİ'leri ilgilendiren en önemli siber güvenlik sorunları

Cisco en önemli siber güvenlik raporu 2021 Güvenlik Sonuçları Araştırması’nın bir parçası olan 2021 KOBİ Güvenlik Sonuçları Araştırması sonuçlarını yayınladı. Araştırmada, KOBİ yöneticilerinin günümüzün sürekli değişen tehdit ortamında büyüme için neler yaptığı, önümüzdeki yılda dijitalleşme, güvenlik planlaması ve siber savunma çalışmalarını hangi alanlara yoğunlaştırmaları gerektiğine ilişkin çarpıcı bilgiler yer aldı.

16.07.2021Teknoloji
‘Seçim güvende’

‘Seçim güvende’

Almanya İçişleri Horst Seehofer, Almaya’da iç istihbarattan sorumlu Federal Anayasa Koruma Teşkilatı Başkanı Thomas Haldenwang, Federal Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Georg Thiel ve Güvenlik ve Enformasyon Tekniği Federal Dairesi Başkanı Arne Schönbohm ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, seçimlerin güven içinde geçmesi için bir tehdit ve tehlikenin bulunmadığını açıkladı.

14.07.2021Avrupa
Büyük indirimlerde akılalmaz tuzak Özellikle belli günleri bekliyorlar...

Büyük indirimlerde akılalmaz tuzak! Özellikle belli günleri bekliyorlar...

Özel günleri fırsat bilen dolandırıcılar, bayramın da yaklaşmasıyla birlikte kolları sıvadı. İndirim peşinde koşarken dolandırılmamak için nelere dikkat etmeli? Uzmanlar anlattı...

13.07.2021Gündem
‘Yaşananlardan ders çıkardık siber saldırı olmadı’

‘Yaşananlardan ders çıkardık siber saldırı olmadı’

6-7 Temmuz 2021 tarihlerinde yaşanan hizmet kesintisine ilişkin Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil bir açıklama yaptı.

10.07.2021Ekonomi
Son dakika... Akbank Genel Müdürü Binbaşgilden açıklama

Son dakika... Akbank Genel Müdürü Binbaşgil'den açıklama

İki gündür sistemlerine ulaşılamayan ve teknik sorun nedeniyle hizmet veremeyen Akbank'ta sistem normale döndü. Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil teknik sorunla ilgili açıklamada bulundu.

9.07.2021Ekonomi
Akbank’ta hesaplara dün de ulaşılamadı

Akbank’ta hesaplara dün de ulaşılamadı

Türkiye’nin önde gelen büyük bankalarından Akbank’ta önceki gün başlayan sistem ve müşteri hesaplarına ulaşamama problemi dün de devam etti.

8.07.2021Ekonomi
Dünya genelinde bin şirket hedef alındı: Siber korsanlar 70 milyon $ istedi

Dünya genelinde bin şirket hedef alındı: Siber korsanlar 70 milyon $ istedi

ABD ve Avrupa’da siber saldırılar düzenleyen ‘REvil’ isimli siber korsan şebekesi, verilere yeniden erişim için 70 milyon dolarlık bitcoin fidye talep etti. Binden fazla şirket etkilendi. İsveç’te bir market zinciri kepenk indirdi.

7.07.2021Dünya
Dev market zincirinden flaş karar Saldırı sonucu tüm şubelerini kapattı

Dev market zincirinden flaş karar! Saldırı sonucu tüm şubelerini kapattı

ABD'li bilişim firması Kaseya, fidye yazılım saldırısı nedeniyle sunucularını kullanan müşterilerini uyararak siber saldırı altında olduğunu açıkladı. Yüzlerce süpermarketi bulunan İsveç merkezli Coop firması ise dün yaptığı açıklamada, Kaseya’ya yönelik siber saldırıdan dolaylı olarak ödeme sistemlerinin etkilendiğini ve süpermarketlerin kapalı kalacağını duyurdu.

4.07.2021Ekonomi
Büyük tehlike... Kafelerde Wi-Fi kullananlar dikkat Davayı kazanma şansınız çok zor

Büyük tehlike... Kafelerde Wi-Fi kullananlar dikkat! 'Davayı kazanma şansınız çok zor'

Halka açık Wi-Fi ağlarının son zamanlarda hızla yayılması uzaktan çalışanlar için büyük bir rahatlık oldu. Restoranlar, kafeler, oteller, havaalanları, turistik meydanlar hatta mağazalarda bile bu hizmet sunuluyor artık. Peki buralarda internete bağlanmak ne kadar güvenli? Hangi tuzaklar var? Uzmanlar hurriyet.com.tr’ye anlattı.

27.06.2021Gündem
AB ortak siber birim kurmaya hazırlanıyor

AB ortak siber birim kurmaya hazırlanıyor

Avrupa Birliği, geniş ölçekli siber saldırılarla mücadele amacıyla üye ülkelerle ortak biçimde siber birim kurulmasını teklif etti.

23.06.2021Dünya
AB ortak siber birim kurmaya hazırlanıyor

AB ortak siber birim kurmaya hazırlanıyor

Birim, kitlesel siber saldırı ve krizleri etkili bir şekilde önlemek, caydırmak ve yanıt vermek için AB ve üye ülkelerin kaynaklarını bir araya getirecek.

23.06.2021Ekonomi
Lazarus soygunu: Kuzey Koreli bilgisayar korsanları, Bangladeş Merkez Bankasından 1 milyar dolar çalmaya ne kadar yaklaştı

Lazarus soygunu: Kuzey Koreli bilgisayar korsanları, Bangladeş Merkez Bankası'ndan 1 milyar dolar çalmaya ne kadar yaklaştı?

2016 yılında Kuzey Koreli bilgisayar korsanları az kalsın Bangladeş Merkez Bankası'ndan 1 milyar dolar çalmayı başarıyordu. Tamamen tesadüfi bir aksilik yüzünden son anda parayı çekemediler, yaklaşık 81 milyon dolarla yetindiler. Geoff White ve Jean H Lee (*), bu inanılmaz soygun girişiminin hikayesini anlatıyor ve dünyanın bu en yoksul ve en dışlanmış ülkesinden nasıl bu kadar usta bilgisayar korsanların çıkabildiğini araştırdı.

22.06.2021Dünya
Son dakika... Evde film izlerken bile başınıza gelebilir 72 saat içinde bildirmeyene cezası var

Son dakika... Evde film izlerken bile başınıza gelebilir! 72 saat içinde bildirmeyene cezası var

Son zamanlarda dünyada birçok şirket siber saldırıya maruz kalıyor. Geçtiğimiz günlerde MC Donald's'tan EA'ya, JBS'ye kadar birçok dünya devi kullanıcılarını rahatlatan açıklamalarda bulunmasına rağmen tedirginlik büyüyor. Kişilerin ve kurumların siber saldırılardan korunmak ve sonrasında yapması gerekenlerle ilgili uzmanlar önemli uyarılarda bulundu.

18.06.2021Ekonomi
Takip yazılımları tehdit saçıyor

Takip yazılımları tehdit saçıyor

Siber güvenlik uzmanları tarafından yapılan araştırma, yaygın olarak kullanılan Android takip yazılım uygulamalarının güvenlik açıklarıyla dolu olduğunu ortaya koydu. Araştırma sonuçlarına göre hem takip edenin hem de kurbanın gizliliği ve güvenliği tehdit altında.

18.06.2021Teknoloji
Son dakika haberi: Dünya bu iki olayı konuşuyor... Putin - Biden görüşmesine damgasını vurdu

Son dakika haberi: Dünya bu iki olayı konuşuyor... Putin - Biden görüşmesine damgasını vurdu

ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in tarihi zirvesi sona erdi. Dünyanın nefesini tutarak izlediği zirvede iki ilginç olay yaşandı. Biden'ın görüşme için hazırladığı 'kopya kağıdı' kameralara yakalandı. Basın toplantısından ayrıldığı sırada ısrarla soru sormaya devam eden muhabiri azarlayan Biden, daha sonra özür dilemek zorunda kaldı.

17.06.2021Dünya
Son dakika haberi: ABD Başkanı Biden ve Rusya lideri Putin arasındaki tarihi zirve sona erdi Açıklamalar peş peşe geldi

Son dakika haberi: ABD Başkanı Biden ve Rusya lideri Putin arasındaki tarihi zirve sona erdi! Açıklamalar peş peşe geldi

ABD Başkanı Joe Biden, 20 Ocak'ta göreve başladıktan sonra Rus lider Vladimir Putin'le ilk kez bugün bir araya geldi. İsviçre'nin Cenevre kentinde başlayan Biden-Putin zirvesi sona erdi. Görüşme 4 saat sürdü. Rus İnterfaks haber ajansı delegasyonlarda yer alan bir yetkiliye dayandırdığı habere göre; iki liderin görüşmesi oldukça başarılı geçti. Toplantının ardından iki lider basın toplantısı düzendi. Putin, görüşmenin yapıcı olduğunu belirtirken Biden ise "açık sözlü" olarak nitelendirdi. Kremlin, Putin ve Biden arasındaki görüşmenin ardından üzerinde uzlaşıya varılan ortak bildiriyi yayımladı.

16.06.2021Dünya
Seçimlerde Rusya endişesi

Seçimlerde Rusya endişesi

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimleri Rusya’nın kampanyaya dönüştüreceği propaganda ve siber saldırı yöntemiyle etkileme girişiminde bulanacağı ileri sürüldü.

16.06.2021Avrupa
Son dakika haberi... Kritik görüşme sonrası Bidendan ilk açıklama Anlamlı bir çalışma yürüteceğiz

Son dakika haberi... Kritik görüşme sonrası Biden'dan ilk açıklama! 'Anlamlı bir çalışma yürüteceğiz'

ABD Başkanı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesi sonrası NATO Karargahı'nda açıklamalarda bulundu. Biden görüşmeyi "Eminim ki Türkiye-ABD olarak anlamlı bir çalışma yürüteceğiz" şeklinde değerlendirdi.

14.06.2021Dünya
Biden görüşmesi öncesi Putinden kritik açıklama

Biden görüşmesi öncesi Putin'den kritik açıklama

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus-Amerikan ilişkilerinin son yıllarda ABD’deki iç siyasi mücadeleye kurban edildiğini söyledi.

14.06.2021Dünya
Son etkilenen şirket oldu... Dünyanın en büyük hamburger zincirine siber saldırı şoku

Son etkilenen şirket oldu... Dünyanın en büyük hamburger zincirine siber saldırı şoku!

Dünyanın en büyük hamburger zinciri McDonald's, müşterilerin ayrıntılarını açığa çıkaran bir veri ihlalinden etkilenen en son büyük şirket oldu.

12.06.2021Ekonomi
Son dakika: Volkswagen ve Audi sahipleri teyakkuzda Araç sahiplerinin kişisel bilgileri çalındı

Son dakika: Volkswagen ve Audi sahipleri teyakkuzda! Araç sahiplerinin kişisel bilgileri çalındı

Alman Volkswagen ve Audi marka otomobil firmalarına düzenlenen siber saldırıda müşteri bilgileri çalındı. Açıklamada satın almak isteyenlerin bilgileri çalındı dendi.

12.06.2021Ekonomi
EA hacklendi mi Electronic Arts’a siber saldırı şoku

EA hacklendi mi? Electronic Arts’a siber saldırı şoku

Dev oyun şirketi Electronic Arts, bilgisayar korsanları tarafından saldırıya uğradığını açıkladı. EA, ihlalde hiçbir oyuncu verisinin çalınmadığını söyledi.

11.06.2021Ekonomi
Avrupada organize siber saldırılar 2020de iki kattan fazla arttı

Avrupa'da organize siber saldırılar 2020'de iki kattan fazla arttı

Kötü amaçlı fidye yazılımlarıyla yapılan saldırıların şirketlere ve kurumlara maliyeti 2020'de 761 bin dolar civarındayken, bu rakam 2021'in daha ilk 5 ayında yaklaşık 1 milyon 850 bin dolara kadar çıktı.

10.06.2021Dünya
Siber saldırıya uğramıştı Dünyanın en büyüğü... 11 milyon dolar fidye ödedi

Siber saldırıya uğramıştı! Dünyanın en büyüğü... 11 milyon dolar fidye ödedi

Dünyanın en büyük ve hızlı mezbahana ve paketleme tesislerine sahip olan Brezilya merkezli çok uluslu JBS firması ABD'de yaşanan siber saldırıların son hedefi olmuştu. JBS firmasının korsanlara 11 milyon dolar ödediği açıklandı.

10.06.2021Ekonomi
Biden, kritik ziyaret için yola çıktı, Twitterdan mesaj yolladı

Biden, kritik ziyaret için yola çıktı, Twitter'dan mesaj yolladı

ABD Başkanı Joe Biden, İngiltere, Belçika ve İsviçre'yi kapsayan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşmelerinin de bulunduğu bir haftalık Avrupa turuna çıktı. Joe Biden ilk gezisinden önce, Twitter hesabından bir açıklama yaptı.

9.06.2021Dünya
FBIdan flaş operasyon 2.3 milyon dolar değerinde Bitcoin ele geçirildi

FBI'dan flaş operasyon! 2.3 milyon dolar değerinde Bitcoin ele geçirildi

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), ABD'li enerji şirketinin bilgisayar korsanlarına ödediği 2.3 milyon dolar değerindeki kripto parayı geri aldı.

8.06.2021Ekonomi
Türk şirketler siber saldırı ve pandemi kıskacında

Türk şirketler siber saldırı ve pandemi kıskacında

Siber güvenlik uzmanları, 2020 yılı içerisinde Türk şirketlere yönelik 609 Milyon brute-force (kaba kuvvet) saldırısı tespit etti. Bu saldırılarda 14 bin 500 şirket hedef alındı. Pandemi nedeni ile evden çalışmanın standart haline geldiği 2020 yılında Türk şirketlere yapılan RDP saldırıları da kademeli olarak olağanüstü şekilde arttı. 2020 yılı içerisinde dünya genelindeki RDP saldırılarında yüzde 768 artış olurken, bu oran Türkiye’ye yönelik içeriden veya dışarıdan gerçekleştirilen saldırılar için yüze 571’e ulaştı.

8.06.2021Teknoloji
Teknolojiyi buldu markasını kurdu

Teknolojiyi buldu markasını kurdu

Takviye gıda markası EasyVit, Norveç’ten haklarını satın aldığı teknoloji ile öne çıktı. Balık yağının kötü tat ve kokusunu maskeleyen ve çiğnenebilir jel haline getiren marka yıllık 15 bin kutu üretiminden 700 bine geldi. Şimdi sırada Türk markasını globalde büyütmek var. Hedef 5 yılda 30 ülkede olmak.

7.06.2021Ekonomi
Bidendan Rusya açıklaması: Misilleme yapmayı değerlendireceğiz

Biden'dan Rusya açıklaması: 'Misilleme yapmayı değerlendireceğiz'

ABD Başkanı Joe Biden, son dönemde ardı ardına yaşanan siber saldırılar konusunda Rusya'ya misilleme yapmaya "yakından baktıklarını" açıkladı.

2.06.2021Dünya
Son dakika haberleri: Askerlerden şoke eden hata ABDnin nükleer sırları deşifre oldu

Son dakika haberleri: Askerlerden şoke eden hata! ABD'nin nükleer sırları deşifre oldu

ABD ordusundaki askerlerin imza attığı bir hata ülkenin nükleer sırlarının deşifre olması ile sonuçlandı. Sızan bilgiler arasında silahların üslerde nerede saklandığı, devriye programları, güvenlik kamerası konumları yer aldı.

30.05.2021Dünya
Seçimlerde manipüle amaçlı siber saldırı uyarısı

Seçimlerde manipüle amaçlı siber saldırı uyarısı!

Almanya’da eylül ayında yapılacak genel seçimler yaklaşırken, seçimleri manipüle etmeye yönelik siber saldırı tehdidinin arttığı belirtildi.

26.05.2021Avrupa
ABD tarihinin en büyük yakıt krizlerinden birine yol açmıştı... 4.4 milyon fidye ödeyerek kurtulmuşlar

ABD tarihinin en büyük yakıt krizlerinden birine yol açmıştı... 4.4 milyon fidye ödeyerek kurtulmuşlar!

ABD'nin en büyük petrol boru hatlarından biri geçici olarak kapanmış, ülkenin en büyük yakıt sıkıntılarından biri yaşanınca ülkede büyük kriz yaşanmıştı. kapanmanın siber saldırı nedeniyle yaşandığı anlaşılmıştı. Şirketin durumu düzeltebilmek için ödediği meblağ ise adeta dudak uçuklattı.

20.05.2021Dünya
Kripto varlıklar nasıl saklanmalı İşte en güvenli yollar...

Kripto varlıklar nasıl saklanmalı? İşte en güvenli yollar...

Yasal bir zemini olmayan kripto varlıklara yatırım yapanlar büyük bir risk de alıyor. Thodex skandalında olduğu gibi çok sayıda kişinin mağdur olması işten bile değil. Peki yatırımcılar bu duruma düşmemek için ne yapmalı? İşte uzmanlardan çok kritik tavsiyeler...

20.05.2021Ekonomi
Petrol 69 dolar seviyesinde

Petrol 69 dolar seviyesinde

Brent petrolün varili, haftanın ilk iş gününde uluslararası piyasalarda 68,52 dolardan işlem görüyor.

17.05.2021Ekonomi
Fidye yazılım saldırıları hız kesmeden sürüyor

Fidye yazılım saldırıları hız kesmeden sürüyor

Kişilerin, kurumların ve devletlerin gizliliğinde büyük önem taşıyan bilgi ve belgelere yönelik yapılan siber saldırılar salgın dönemiyle beraber zirveye çıktı

16.05.2021Teknoloji
Brent petrolün varili 66,78 dolar

Brent petrolün varili 66,78 dolar

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 66,78 dolardan işlem görüyor.

14.05.2021Ekonomi
Petrol 69 dolar sınırında

Petrol 69 dolar sınırında

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 68,59 dolardan işlem görüyor.

12.05.2021Ekonomi
2020’de siber saldırılar arttı

2020’de siber saldırılar arttı

Almanya’da siber suçların son zamanlarda olağanüstü artış gösterdiği bildirildi. Federal Kriminal Dairesi tarafından hazırlanan rapora göre pandemi sürecinde evden çalışmaların yoğunlaşması, aynı zamanda okul ve üniversitelerin uzaktan eğitime geçmeleri nedeniyle siber saldırı alanlarının genişlediğine dikkat çekildi.

11.05.2021Avrupa
Pandemi döneminde siber güvenlik trendleri

Pandemi döneminde siber güvenlik trendleri

Salgın döneminin hayatımıza girmesiyle birlikte pek çok açıdan yeni bir ‘normal’ ile karşılaştık. İş yapış şekilleri hızla dijitalleşirken, ‘home office’ ve ‘uzaktan eğitim’ kavramları hayatımızda daha fazla yer almaya başladı. Peki bu yeni ‘düzende’ siber güvenlik trendleri nasıl değişti? Fortinet Bölge Direktörü Arzu Akkaya ile Fortinet Sistem Mühendisliği Bölge Direktörü Melih Kırkgöz, Hürriyet’e önemli açıklamalarda bulundu. (Sponsorlu İçerik)

7.05.2021Teknoloji
Siber dünyanın kapıları TEKNOFEST Hack İstanbul’da açılıyor

Siber dünyanın kapıları TEKNOFEST Hack İstanbul’da açılıyor

Dünyanın dört bir yanından siber yeteneklerin kıyasıya mücadele edeceği Hack İstanbul için başvurular başladı. TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında T.C. Dijital Dönüşüm Ofisi yürütücülüğünde düzenlenen yarışmada hacker'lar, dünyanın önde gelen uzmanlarının rehberliğinde hazırlanan gelişmiş gerçek yaşam siber saldırı senaryolarıyla sınırları zorlayacak. Hackerlar yarışmaya bireysel olarak veya en fazla 4 kişilik takımlar halinde katılabilecek. Son başvuruların 30 Haziran 2021 tarihine kadar yapılacağı Hack İstanbul 3 aşamalı olarak gerçekleştirilecek.

5.05.2021Teknoloji

Yazar Sonuçları

Dijital dünyanın pandemisi

İnsanlığın virüslerle sınavı bitecek gibi değil! Yarattığımız dijital dünyanın da kendi virüsleri olacaktı elbet. İnsanlık, biyolojik salgının etkilerini yeni yeni atlatırken şimdide ‘Robin Hood maskeli’ korsanların başlattığı pandemiyle karşı karşıya: Fidye yazılımları!

11.07.2021

Dijitalleşme bankacılığın sonunu mu getiriyor

Bir elimde 185 liralık alışverişim, diğer elimde kredi kartım... Kasadaki genç kadının elinde pos cihazı... 45 dakikadan fazla uğraştık ama işlem ‘Başarısız.’ Kredi kartı borcumu ödemedim sandım ama sorun bende değilmiş! Akbank’ın dijital bankacılık sistemlerindeki ‘arıza’ nedeniyle milyonlarca kişi 2 gün boyunca tıpkı benim gibi en basit bankacılık işlemlerini dahi yapamadı. Banka ‘Siber saldırı yok’ diyor. Peki, ne oldu? Daha da önemlisi tüketici mağduriyetleri nasıl giderilecek? Sordum.

9.07.2021

Çevreci levrek, doğa dostu çipura

Bulduğumuz ve bütçemiz elverdiği sürece elbette deniz balığı yiyelim ama önemli bir protein kaynağı olan balığı herkesin yiyebilmesi ve yabani türlerin üzerindeki tüketim baskısını azalttığı için çiftlik balıkçılığı önemli. Tabii tüm bunlar çiftlik balıkçılığı doğru koşullarda gerçekleşiyorsa geçerli. Yeni tür bir balık yemi uygulayan çiftlikleri yerinde ziyaret ettim.

20.06.2021

Saklı şeyler

NATO Zirvesi sona erdi ama tartışmalar bitmiyor...

19.06.2021

Siber güvenlikte bir adım önde olmanın formülü

Siber atakların ve çeşitliliğinin artması ile şirketlerin bu ataklara karşı koyabilmeleri de git gide zorlaşmaya başladı. Maalesef, saldırganlar tek bir kaynak ve yöntem ile atak gerçekleştirmiyor. Yapılan atakların çok farklı yöntem ve çeşitli araçlarla yapılıyor olması, şirketlerin bu ataklara karşı koymasını zorlaştırmakta. Yeterli ve yetkin personel eksikliği de bu duruma tuz biber oluyor. Böylece şirketler bir gediği kapatsa bile başka bir gedikten atağa maruz kalabiliyor.

25.05.2021