EKSTRA
MENÜ

Siber saldırı

Siber saldırı haberleri sayfasında güncel ve son dakika Siber saldırı hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 2.421 Siber saldırı haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Siber terimi sibernetik kökeninden gelmektedir. İlk olarak 1958 yılında, canlılar ve/veya makineler arasındaki iletişim disiplinini inceleyen Sibernetik biliminin babası sayılan Louis Couffignal tarafından kullanılmıştır.

İnternetin tam karşılığı olarak kullanılan siberuzay (cyberspace) terimiyse ilk olarak Kanadalı ünlü bilim kurgu yazarı William Gibson tarafından bir bilgisayar korsanının matrix adı verilen bir bilgisayar sistemine sızarken yaşadıklarını anlatan Neuromancer adlı romanda kullanılmıştır. Bu ünlü roman aynı zamanda sanal gerçeklik (virtual reality), yapay zekâ (artificial intelligence) ve genetik mühendisliği (genetic engineering) gibi kavramların da ilk olarak işlendiği eserdir.

İnterneti anlatan sanal âlem ve siber âlem kavramlarının ikisi de doğru birer önermedir. İnternet, iletişim yöntemi açısından siber, yarattığı ortam açısından sanaldır.

DEVAMI

Siber saldırı Haberleri

Rusyada seçim heyecanı İlk sonuçlar geldi

Rusya'da seçim heyecanı! İlk sonuçlar geldi

Rusya'da parlamentonun alt kanadı Devlet Duması, 39 federatif bölgenin parlamentosu ile bazı bölgelerdeki yönetici ve mahalli seçimler için oylama işlemi sona erdi. Sandık çıkış anketine göre, Duma seçimlerinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in partisi Birleşik Rusya yüzde 45,2, Komünist Parti yüzde 21, Liberal Demokrat Parti 8,6, Adil Rusya 7,9 oy ile barajı geçen partiler oldu.

19.09.2021Dünya
Kötü amaçlı yazılımların yüzde 75i e-posta yoluyla gönderiliyor

Kötü amaçlı yazılımların yüzde 75'i e-posta yoluyla gönderiliyor

HP Wolf Security tehdit araştırma ekibinin bulgularına göre, siber suçlar gelişirken para kazanma ve bilgisayar korsanlığı araçlarında patlama yaşanıyor. Bununla birlikte son kullanıcıların hala eski yöntemlere karşı savunmasız olduğu görülüyor.

15.09.2021Teknoloji
WhatsApp, Telegram ve Viber kullananlar kimlik avı saldırısına dikkat Bu mesajlarla kandırıyorlar....

WhatsApp, Telegram ve Viber kullananlar 'kimlik avı saldırısı'na dikkat! Bu mesajlarla kandırıyorlar....

Akıllı telefon kullanımı sonsuz faydalarının yanı sıra ciddi dezavantajları da beraberinde getirdi. Bunların başında da özellikle pandemi döneminde sık sık gündeme gelen siber güvenlik sorunları geliyor. Son araştırmalar kötü amaçlı kimlik avı saldırılarında mesajlaşma uygulamalarının çok büyük pay sahibi olduğunu gösteriyor. Peki bu saldırılar nasıl gerçekleşiyor? Hangi bilgiler ele geçiriliyor? Korunmak için neler yapmalıyız? Uzmanlar hepsini hurriyet.com.tr’ye anlattı.

15.09.2021Gündem
Raporda duyurdular... Son 1 yıl içinde her 8 dakikada bir yaşandı

Raporda duyurdular... Son 1 yıl içinde her 8 dakikada bir yaşandı!

Avustralya Siber Güvenlik Merkezi (ACSC), son bir yıl içinde ülkede her 8 dakikada bir siber saldırı yaşandığını açıkladı.

15.09.2021Ekonomi
BMden siber saldırı açıklaması İddialar doğrulandı

BM'den siber saldırı açıklaması! İddialar doğrulandı

Birleşmiş Milletler (BM) nisan ayında bilgisayar ağlarının siber saldırıya uğradığını doğruladı.

10.09.2021Dünya
Rusya’ya siber saldırı suçlaması

Rusya’ya siber saldırı suçlaması

Almanya Dışişleri Bakanlığı, 26 Eylül’de yapılacak genel seçimler öncesinde siyasileri hedef alan saldırıların arkasında Rusya’nın askeri dış istihbaratının (GRU) bulunduğuna dair ‘güvenilir bilgiye’ sahip olduklarını açıkladı.

6.09.2021Avrupa
Kargo kutularını çöpe atıyor musunuz Bir daha düşünün Yapbozun bir parçası olabilir...

Kargo kutularını çöpe atıyor musunuz? Bir daha düşünün! Yapbozun bir parçası olabilir...

Siber güvenlik uzmanlarına göre çöpe attıklarımız hayatımızın kararmasına yol açabilir. Çünkü dolandırıcıların silahlarından biri de çöp karıştırmak. Peki ne yapmalıyız? Detaylar haberimizde...

2.09.2021Gündem
Son dakika: Fenerbahçenin Koreli futbolcusu Kim Min Jaeden siber zorbalık isyanı Eşime bunu yapmayın...

Son dakika: Fenerbahçe'nin Koreli futbolcusu Kim Min Jae'den 'siber zorbalık' isyanı! 'Eşime bunu yapmayın...'

Fenerbahçe'nin Güney Koreli futbolcusu Kim Min Jae, eşi ve ailesine karşı ülkesinde bir süredir devam eden siber saldırı ve zorbalığa karşı bir açıklama yaptı.

31.08.2021Futbol
MNG Kargodan hacklenme açıklaması

MNG Kargo'dan hacklenme açıklaması

Geçtiğimiz günlerde siber saldırıya uğrayan ve ‘veri ihlali’ gerekçesiyle Kişisel Verileri Koruma Kurumu'na bildiride bulunan MNG Kargo, konuyla ilgili yeni bir yazılı açıklama yayımladı. Açıklamada tüm idari ve teknik tedbirlerin sağlandığı belirttirilerek, “Verilerimizin güvenliği kontrol altına alındı” denildi.

28.08.2021Ekonomi
MNG Kargoya siber saldırı Alıcı bilgileri ele geçirildi

MNG Kargo'ya siber saldırı! Alıcı bilgileri ele geçirildi

MNG Kargo, müşterilerine ait şifrelerin ele geçirildiğini ve bazı kargo alıcılarının bilgilerinin sızdırıldığını açıkladı. Kişisel Verileri Koruma Kurumu'na (KVKK) yapılan açıklamada ihlalden etkilenen kişi sayısının belirlenemediği ifade edildi.

27.08.2021Ekonomi
Kredi kartları tamamen değişiyor Yeni sistemde buna dikkat...

Kredi kartları tamamen değişiyor! Yeni sistemde buna dikkat...

Mastercard geçtiğimiz günlerde dünyada kredi kartı kullanan herkesi ilgilendiren açıklamada bulundu. Şirket, kredi kartlarında büyük değişiklik için hazırlandıklarını ve bu uygulamanın 2024'te başlayacağını duyurdu. Eski kredi kartlarının güvenli olup olmadığını, yeni kredi kartlarında nelerin değişebileceğini uzmanlara sorduk.

21.08.2021Ekonomi
Sandviç devine siber saldırı şoku Türkiyeden on binlerce kişi etkilendi

Sandviç devine siber saldırı şoku! Türkiye'den on binlerce kişi etkilendi

Son günlerde birçok dünyaca ünlü şirket veri ihlalinden etkileniyor. Etkilenen şirketlerden biri de ünlü sandviççi Subway oldu. Subway Türkiye'deki 51 binden fazla kullanıcının bilgisi çalındı.

19.08.2021Ekonomi
Dev operatör şirketinde skandal İtiraf ettiler: Veriler çalındı

Dev operatör şirketinde skandal! İtiraf ettiler: Veriler çalındı

T-Mobile, 40 milyondan fazla müşterisinin veri ihlalinden etkilendiğini itiraf etti. Şirket, "Bu siber saldırıdan risk altında olabilecek tüm bireylerin korunmasına yardımcı olmak için acil adımlar atıldığını" açıkladı.

19.08.2021Ekonomi
Tarihin en büyük kripto soygunu: 600 milyon dolar çaldılar yarısını iade ettiler

Tarihin en büyük kripto soygunu: 600 milyon dolar çaldılar yarısını iade ettiler

Blokzincir platformu PolyNetwork’te merkeziyetsiz finans (DEFİ) tarihinin en büyük hırsızlığı yaşandı. PolyNetwork’ten 600 milyon dolarlık kripto para çalındı. Ancak çalınan miktarın yarısına yakını iade edildi.

13.08.2021Ekonomi
Dev şirkete şok Tehdit ettiler: Fidye istediler...

Dev şirkete şok! Tehdit ettiler: Fidye istediler...

Siber güvenlik firması olan Emsisoft tarafından incelenen web sitesinin ekran görüntülerine göre LockBit, Accenture'ın şifreli dosyalarını şirket fidyeyi ödemediği takdirde çarşamba günü grup tarafından dark web'de yayınlanacağını iddia etti.

12.08.2021Ekonomi
Kripto para dünyasında 600 milyon dolarlık siber saldırı yaşandı

Kripto para dünyasında 600 milyon dolarlık siber saldırı yaşandı

Blokzincir platformu PolyNetwork’te merkeziyetsiz finans (DEFİ) tarihinin en büyük hırsızlığı yaşandı. PolyNetwork’ten 600 milyon dolarlık kripto para çalındı.

12.08.2021Ekonomi
Tarım ve Orman Bakanlığından siber saldırı açıklaması

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan siber saldırı açıklaması

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada "Bakanlığın domainlerinden birinde bazı sunucular siber saldırıya uğramış ve kullanılmaması için şifrelenmiştir. Erken saatlerde bu durum fark edilmiş, sistem şifreleme protokolleri devreye girmiş ve gerekli tedbirler alınmıştır" denildi. Konunun adli makamlara iletildiği ve inceleme başlatıldığı belirtildi.

9.08.2021Gündem
Siber saldırılardan milyarlarca euro zarar

Siber saldırılardan milyarlarca euro zarar!

Almanya’da şirketlere yönelik siber saldırıların yılda 223 milyar euro zarara neden olduğu bildirildi. Federal Dijital Platformlar Birliği Bitkom tarafından yapılan araştırmaya göre her 10 kuruluştan 9’unun siber saldırılara maruz kaldığı belirtiliyor.

6.08.2021Avrupa
İtalyada aşı sürecini aksatan siber saldırı soruşturmasına FBI ve Europol de katıldı

İtalya'da aşı sürecini aksatan siber saldırı soruşturmasına FBI ve Europol de katıldı

İtalya'da başkent Roma'nın da içinde yer aldığı Lazio bölgesinin bilgisayar sistemine düzenlenen siber saldırıyla ilgili soruşturmaya ABD ve Avrupa Birliği'nin güvenlik birimleri FBI ve Europol da katıldı.

5.08.2021Dünya
Biden: Putin çok zor durumda

Biden: Putin çok zor durumda

ABD Başkanı Biden’ın Putin’i hedef alan sözlerine Kremlin’den, ‘Rusya’yı hiç tanımıyor’ yanıtı geldi.

29.07.2021Dünya
ABD Başkanı Bidendan dikkat çeken Putin yorumu

ABD Başkanı Biden'dan dikkat çeken Putin yorumu

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in nükleer silah ve petrol gelirleri haricinde başka hiçbir şeyi olmayan bir ekonominin üzerinde oturduğunu ve "başının gerçekten dertte olduğunu bildiğini" söyledi.

28.07.2021Dünya
Hibrit çalışma modelinde siber güvenlik nasıl sağlanacak

Hibrit çalışma modelinde siber güvenlik nasıl sağlanacak?

Şirketler bir yandan sürekli değişen ofis ve ofis dışı çalışanlar karmaşasını idare ederken, diğer yandan siber saldırı riskini nasıl en aza indirebileceğini planlamaya çalışıyor. ESET, hibrit çalışma modelini irdeleyerek dikkat edilmesi gereken güvenlik stratejilerini inceledi.

26.07.2021Teknoloji
Çin’e ağır suçlama

Çin’e ağır suçlama

Biden yönetimi, Çin’i siber korsanlara destek vermekle ilk kez açıktan itham etti. Pekin suçlamaları şiddetle reddederken, ABD’nin yaklaşımına diğer Batılı kuruluş ve devletlerden de destek geldi.

21.07.2021Dünya
88 Akkuyu çalışanına Rusya’da eğitim

88 Akkuyu çalışanına Rusya’da eğitim

Akkuyu Nükleer Santralı’nda görev yapan 88 çalışana Rusya’daki Leningrad Nükleer Santralı’nda eğitim verildi.

17.07.2021Ekonomi
KOBİleri ilgilendiren en önemli siber güvenlik sorunları

KOBİ'leri ilgilendiren en önemli siber güvenlik sorunları

Cisco en önemli siber güvenlik raporu 2021 Güvenlik Sonuçları Araştırması’nın bir parçası olan 2021 KOBİ Güvenlik Sonuçları Araştırması sonuçlarını yayınladı. Araştırmada, KOBİ yöneticilerinin günümüzün sürekli değişen tehdit ortamında büyüme için neler yaptığı, önümüzdeki yılda dijitalleşme, güvenlik planlaması ve siber savunma çalışmalarını hangi alanlara yoğunlaştırmaları gerektiğine ilişkin çarpıcı bilgiler yer aldı.

16.07.2021Teknoloji
‘Seçim güvende’

‘Seçim güvende’

Almanya İçişleri Horst Seehofer, Almaya’da iç istihbarattan sorumlu Federal Anayasa Koruma Teşkilatı Başkanı Thomas Haldenwang, Federal Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Georg Thiel ve Güvenlik ve Enformasyon Tekniği Federal Dairesi Başkanı Arne Schönbohm ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, seçimlerin güven içinde geçmesi için bir tehdit ve tehlikenin bulunmadığını açıkladı.

14.07.2021Avrupa
Büyük indirimlerde akılalmaz tuzak Özellikle belli günleri bekliyorlar...

Büyük indirimlerde akılalmaz tuzak! Özellikle belli günleri bekliyorlar...

Özel günleri fırsat bilen dolandırıcılar, bayramın da yaklaşmasıyla birlikte kolları sıvadı. İndirim peşinde koşarken dolandırılmamak için nelere dikkat etmeli? Uzmanlar anlattı...

13.07.2021Gündem
‘Yaşananlardan ders çıkardık siber saldırı olmadı’

‘Yaşananlardan ders çıkardık siber saldırı olmadı’

6-7 Temmuz 2021 tarihlerinde yaşanan hizmet kesintisine ilişkin Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil bir açıklama yaptı.

10.07.2021Ekonomi
Son dakika... Akbank Genel Müdürü Binbaşgilden açıklama

Son dakika... Akbank Genel Müdürü Binbaşgil'den açıklama

İki gündür sistemlerine ulaşılamayan ve teknik sorun nedeniyle hizmet veremeyen Akbank'ta sistem normale döndü. Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil teknik sorunla ilgili açıklamada bulundu.

9.07.2021Ekonomi
Akbank’ta hesaplara dün de ulaşılamadı

Akbank’ta hesaplara dün de ulaşılamadı

Türkiye’nin önde gelen büyük bankalarından Akbank’ta önceki gün başlayan sistem ve müşteri hesaplarına ulaşamama problemi dün de devam etti.

8.07.2021Ekonomi
Dünya genelinde bin şirket hedef alındı: Siber korsanlar 70 milyon $ istedi

Dünya genelinde bin şirket hedef alındı: Siber korsanlar 70 milyon $ istedi

ABD ve Avrupa’da siber saldırılar düzenleyen ‘REvil’ isimli siber korsan şebekesi, verilere yeniden erişim için 70 milyon dolarlık bitcoin fidye talep etti. Binden fazla şirket etkilendi. İsveç’te bir market zinciri kepenk indirdi.

7.07.2021Dünya
Dev market zincirinden flaş karar Saldırı sonucu tüm şubelerini kapattı

Dev market zincirinden flaş karar! Saldırı sonucu tüm şubelerini kapattı

ABD'li bilişim firması Kaseya, fidye yazılım saldırısı nedeniyle sunucularını kullanan müşterilerini uyararak siber saldırı altında olduğunu açıkladı. Yüzlerce süpermarketi bulunan İsveç merkezli Coop firması ise dün yaptığı açıklamada, Kaseya’ya yönelik siber saldırıdan dolaylı olarak ödeme sistemlerinin etkilendiğini ve süpermarketlerin kapalı kalacağını duyurdu.

4.07.2021Ekonomi
Büyük tehlike... Kafelerde Wi-Fi kullananlar dikkat Davayı kazanma şansınız çok zor

Büyük tehlike... Kafelerde Wi-Fi kullananlar dikkat! 'Davayı kazanma şansınız çok zor'

Halka açık Wi-Fi ağlarının son zamanlarda hızla yayılması uzaktan çalışanlar için büyük bir rahatlık oldu. Restoranlar, kafeler, oteller, havaalanları, turistik meydanlar hatta mağazalarda bile bu hizmet sunuluyor artık. Peki buralarda internete bağlanmak ne kadar güvenli? Hangi tuzaklar var? Uzmanlar hurriyet.com.tr’ye anlattı.

27.06.2021Gündem
AB ortak siber birim kurmaya hazırlanıyor

AB ortak siber birim kurmaya hazırlanıyor

Avrupa Birliği, geniş ölçekli siber saldırılarla mücadele amacıyla üye ülkelerle ortak biçimde siber birim kurulmasını teklif etti.

23.06.2021Dünya
AB ortak siber birim kurmaya hazırlanıyor

AB ortak siber birim kurmaya hazırlanıyor

Birim, kitlesel siber saldırı ve krizleri etkili bir şekilde önlemek, caydırmak ve yanıt vermek için AB ve üye ülkelerin kaynaklarını bir araya getirecek.

23.06.2021Ekonomi
Lazarus soygunu: Kuzey Koreli bilgisayar korsanları, Bangladeş Merkez Bankasından 1 milyar dolar çalmaya ne kadar yaklaştı

Lazarus soygunu: Kuzey Koreli bilgisayar korsanları, Bangladeş Merkez Bankası'ndan 1 milyar dolar çalmaya ne kadar yaklaştı?

2016 yılında Kuzey Koreli bilgisayar korsanları az kalsın Bangladeş Merkez Bankası'ndan 1 milyar dolar çalmayı başarıyordu. Tamamen tesadüfi bir aksilik yüzünden son anda parayı çekemediler, yaklaşık 81 milyon dolarla yetindiler. Geoff White ve Jean H Lee (*), bu inanılmaz soygun girişiminin hikayesini anlatıyor ve dünyanın bu en yoksul ve en dışlanmış ülkesinden nasıl bu kadar usta bilgisayar korsanların çıkabildiğini araştırdı.

22.06.2021Dünya
Son dakika... Evde film izlerken bile başınıza gelebilir 72 saat içinde bildirmeyene cezası var

Son dakika... Evde film izlerken bile başınıza gelebilir! 72 saat içinde bildirmeyene cezası var

Son zamanlarda dünyada birçok şirket siber saldırıya maruz kalıyor. Geçtiğimiz günlerde MC Donald's'tan EA'ya, JBS'ye kadar birçok dünya devi kullanıcılarını rahatlatan açıklamalarda bulunmasına rağmen tedirginlik büyüyor. Kişilerin ve kurumların siber saldırılardan korunmak ve sonrasında yapması gerekenlerle ilgili uzmanlar önemli uyarılarda bulundu.

18.06.2021Ekonomi
Takip yazılımları tehdit saçıyor

Takip yazılımları tehdit saçıyor

Siber güvenlik uzmanları tarafından yapılan araştırma, yaygın olarak kullanılan Android takip yazılım uygulamalarının güvenlik açıklarıyla dolu olduğunu ortaya koydu. Araştırma sonuçlarına göre hem takip edenin hem de kurbanın gizliliği ve güvenliği tehdit altında.

18.06.2021Teknoloji
Son dakika haberi: Dünya bu iki olayı konuşuyor... Putin - Biden görüşmesine damgasını vurdu

Son dakika haberi: Dünya bu iki olayı konuşuyor... Putin - Biden görüşmesine damgasını vurdu

ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in tarihi zirvesi sona erdi. Dünyanın nefesini tutarak izlediği zirvede iki ilginç olay yaşandı. Biden'ın görüşme için hazırladığı 'kopya kağıdı' kameralara yakalandı. Basın toplantısından ayrıldığı sırada ısrarla soru sormaya devam eden muhabiri azarlayan Biden, daha sonra özür dilemek zorunda kaldı.

17.06.2021Dünya
Son dakika haberi: ABD Başkanı Biden ve Rusya lideri Putin arasındaki tarihi zirve sona erdi Açıklamalar peş peşe geldi

Son dakika haberi: ABD Başkanı Biden ve Rusya lideri Putin arasındaki tarihi zirve sona erdi! Açıklamalar peş peşe geldi

ABD Başkanı Joe Biden, 20 Ocak'ta göreve başladıktan sonra Rus lider Vladimir Putin'le ilk kez bugün bir araya geldi. İsviçre'nin Cenevre kentinde başlayan Biden-Putin zirvesi sona erdi. Görüşme 4 saat sürdü. Rus İnterfaks haber ajansı delegasyonlarda yer alan bir yetkiliye dayandırdığı habere göre; iki liderin görüşmesi oldukça başarılı geçti. Toplantının ardından iki lider basın toplantısı düzendi. Putin, görüşmenin yapıcı olduğunu belirtirken Biden ise "açık sözlü" olarak nitelendirdi. Kremlin, Putin ve Biden arasındaki görüşmenin ardından üzerinde uzlaşıya varılan ortak bildiriyi yayımladı.

16.06.2021Dünya
Seçimlerde Rusya endişesi

Seçimlerde Rusya endişesi

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimleri Rusya’nın kampanyaya dönüştüreceği propaganda ve siber saldırı yöntemiyle etkileme girişiminde bulanacağı ileri sürüldü.

16.06.2021Avrupa
Son dakika haberi... Kritik görüşme sonrası Bidendan ilk açıklama Anlamlı bir çalışma yürüteceğiz

Son dakika haberi... Kritik görüşme sonrası Biden'dan ilk açıklama! 'Anlamlı bir çalışma yürüteceğiz'

ABD Başkanı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesi sonrası NATO Karargahı'nda açıklamalarda bulundu. Biden görüşmeyi "Eminim ki Türkiye-ABD olarak anlamlı bir çalışma yürüteceğiz" şeklinde değerlendirdi.

14.06.2021Dünya
Biden görüşmesi öncesi Putinden kritik açıklama

Biden görüşmesi öncesi Putin'den kritik açıklama

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus-Amerikan ilişkilerinin son yıllarda ABD’deki iç siyasi mücadeleye kurban edildiğini söyledi.

14.06.2021Dünya
Son etkilenen şirket oldu... Dünyanın en büyük hamburger zincirine siber saldırı şoku

Son etkilenen şirket oldu... Dünyanın en büyük hamburger zincirine siber saldırı şoku!

Dünyanın en büyük hamburger zinciri McDonald's, müşterilerin ayrıntılarını açığa çıkaran bir veri ihlalinden etkilenen en son büyük şirket oldu.

12.06.2021Ekonomi
Son dakika: Volkswagen ve Audi sahipleri teyakkuzda Araç sahiplerinin kişisel bilgileri çalındı

Son dakika: Volkswagen ve Audi sahipleri teyakkuzda! Araç sahiplerinin kişisel bilgileri çalındı

Alman Volkswagen ve Audi marka otomobil firmalarına düzenlenen siber saldırıda müşteri bilgileri çalındı. Açıklamada satın almak isteyenlerin bilgileri çalındı dendi.

12.06.2021Ekonomi
EA hacklendi mi Electronic Arts’a siber saldırı şoku

EA hacklendi mi? Electronic Arts’a siber saldırı şoku

Dev oyun şirketi Electronic Arts, bilgisayar korsanları tarafından saldırıya uğradığını açıkladı. EA, ihlalde hiçbir oyuncu verisinin çalınmadığını söyledi.

11.06.2021Ekonomi

Yazar Sonuçları

Dijital dünyanın pandemisi

İnsanlığın virüslerle sınavı bitecek gibi değil! Yarattığımız dijital dünyanın da kendi virüsleri olacaktı elbet. İnsanlık, biyolojik salgının etkilerini yeni yeni atlatırken şimdide ‘Robin Hood maskeli’ korsanların başlattığı pandemiyle karşı karşıya: Fidye yazılımları!

11.07.2021

Dijitalleşme bankacılığın sonunu mu getiriyor

Bir elimde 185 liralık alışverişim, diğer elimde kredi kartım... Kasadaki genç kadının elinde pos cihazı... 45 dakikadan fazla uğraştık ama işlem ‘Başarısız.’ Kredi kartı borcumu ödemedim sandım ama sorun bende değilmiş! Akbank’ın dijital bankacılık sistemlerindeki ‘arıza’ nedeniyle milyonlarca kişi 2 gün boyunca tıpkı benim gibi en basit bankacılık işlemlerini dahi yapamadı. Banka ‘Siber saldırı yok’ diyor. Peki, ne oldu? Daha da önemlisi tüketici mağduriyetleri nasıl giderilecek? Sordum.

9.07.2021

Çevreci levrek, doğa dostu çipura

Bulduğumuz ve bütçemiz elverdiği sürece elbette deniz balığı yiyelim ama önemli bir protein kaynağı olan balığı herkesin yiyebilmesi ve yabani türlerin üzerindeki tüketim baskısını azalttığı için çiftlik balıkçılığı önemli. Tabii tüm bunlar çiftlik balıkçılığı doğru koşullarda gerçekleşiyorsa geçerli. Yeni tür bir balık yemi uygulayan çiftlikleri yerinde ziyaret ettim.

20.06.2021

Saklı şeyler

NATO Zirvesi sona erdi ama tartışmalar bitmiyor...

19.06.2021