MENÜ

Parlamento

Parlamento ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Parlamento haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 17.327 Parlamento haberi bulunmuştur.

Parlamento Haberleri

Üniversitelerde 27 binden fazla Suriyeli öğrenci var

Üniversitelerde 27 binden fazla Suriyeli öğrenci var

Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanı Abdullah Eren, "Halihazırda Suriyeli öğrenciler ülkemizdeki 182 üniversiteden 148’ine kayıtlı. Üniversiteye kayıtlı Suriyeli öğrenci sayısı 27 bin 606 olup, bu öğrencilerden 3 bin 556’sı tam burslu ve yaklaşık 16 bini ise kısmi burslu olarak eğitimlerine devam ediyor" dedi.

26.06.2020Eğitim
Danimarka mahkemesi Kuran-ı Kerim yakan siyasetçiye 3 ay hapis cezası verdi

Danimarka mahkemesi Kuran-ı Kerim yakan siyasetçiye 3 ay hapis cezası verdi

Danimarka'da Kuran-ı Kerim yakmasıyla tanınan aşırı sağcı Stram Kurs lideri Rasmus Paludan'ın, 14 farklı suçtan yargılandığı dava sonuçlandı. Paludan'a 3 ay hapis cezası ve 3 yıl avukatlıktan men cezası verildi.

25.06.2020Dünya
Son dakika: Libya Parlamentosudan Sisinin açıklamalarına kınama geldi

Son dakika: Libya Parlamentosu'dan Sisi'nin açıklamalarına kınama geldi

Trablus'taki Libya Parlamentosu, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'nin Libya'ya askeri müdahale yönündeki açıklamalarını en sert ifadelerle kınadı.

21.06.2020Dünya
Düğün yasağına gelinli, damatlı, davullu, zurnalı protesto

Düğün yasağına gelinli, damatlı, davullu, zurnalı protesto

Almanya'da Türk toplumunun en yoğun yaşadığı eyalet olan Kuzey Ren Vestfalya’da Türk düğün salonu işletmecileri, kuyumculuk, gelinlik ve çeyiz sektörü temsilcileri bir yürüyüş düzenledi. Yaklaşık 200 kişinin katıldığı yürüşün sonunda parlamento binasına varan göstericiler, sosyal mesafe çubuklarıyla davul-zurna eşliğinde halay düğün salonlarının açılmasını istedi.

14.06.2020Avrupa
TBMM Başkanı Mustafa Şentop: ABDnin, Türkiyedeki mahkemelere saygı duyması gerekir

TBMM Başkanı Mustafa Şentop: ABD'nin, Türkiye'deki mahkemelere saygı duyması gerekir

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu eski çalışanı Metin Topuz hakkında mahkumiyet kararı verilmesini eleştiren ABD'ye tepki göstererek, "ABD, Türk mahkemelerinin verdiği karara saygı duymalı" dedi.

12.06.2020Gündem
Churchill’in heykeli korumaya alındı

Churchill’in heykeli korumaya alındı

Irkçılık karşıtı göstericilerin kaidesine ‘bir ırkçıydı’ yazdığı İngiltere’nin eski Başbakanı Winston Churchill’in heykeli, yeni protestolar öncesinde korumaya alındı.

12.06.2020Avrupa
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Kısa süre içerisinde kurultayı yapıp sonlandıracağız

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Kısa süre içerisinde kurultayı yapıp sonlandıracağız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Koşullar uygun olabilirse, daha ağır bir tablo önümüze çıkmazsa kısa süre içerisinde kurultayı yapıp sonlandıracağız. Yani yolumuza devam edeceğiz'' dedi.

10.06.2020Gündem
Son dakika: Burundi Cumhurbaşkanı Nkurunziza hayatını kaybetti

Son dakika: Burundi Cumhurbaşkanı Nkurunziza hayatını kaybetti

Burundi Cumhurbaşkanı Pierre Nkurunziza geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

9.06.2020Dünya
Danimarka’da ırkçılık ve polis şiddetine karşı protesto

Danimarka’da ırkçılık ve polis şiddetine karşı protesto

ABD’de siyahi George Floyd’un polis şiddeti sonucu yaşamını yitirmesi, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da 15 binden fazla kişinin katılımıyla protesto edildi.

8.06.2020Avrupa
Edward Colston kimdir

Edward Colston kimdir?

Bristol'deki ırkçılık karşıtı protestoda köle tüccarı Edward Colston'a ait olan heykel yıkıldı. ABD’de George Floyd’un polis tarafından öldürülmesini protesto etmek amacıyla sokaklara inen protestocular, köle tüccarı Edward Colston'a ait olan heykeli yıkarak nehre attı. Peki, Edward Colston kimdir?

8.06.2020Gündem
‘Türkiye ve Avrupa birbirine ait’

‘Türkiye ve Avrupa birbirine ait’

Avrupa Birliği - Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı Sergey Lagodinsky, krizlerin gelip geçici olduğunu, ilişkilerde bütüncül ve ileriyi gören bir yaklaşım sergilenmesi gerektiğini belirterek, “Türkiye ve Avrupa birbirine ait” dedi.

5.06.2020Dünya
İtalyada temas takip uygulaması tartışma yarattı

İtalya'da temas takip uygulaması tartışma yarattı

İtalya'da koronavirüs salgınını kontrol amacıyla hazırlanan temas takip uygulaması, tartışmalar eşliğinde kullanıma açıldı. Teknolojik Yenilik ve Dijitalizasyon Bakanı Paola Pisano, "Immuni" isimli uygulamanın 1 Haziran'da kullanıma açılmasının ardından 2 gün içinde 1 milyon kişi tarafından indirildiğini açıkladı. Immuni'nin tanıtımı amacıyla hazırlanan kampanyada kullanılan çizimlerden biri "cinsiyetçi" bulunmuş ve tepkiler sonrası değiştrilmişti.

5.06.2020Teknoloji
‘Müslümanlar üzerinden oy kavgası’ kaygılandırdı

‘Müslümanlar üzerinden oy kavgası’ kaygılandırdı

İslam karşıtı aşırı sağ görüşlü Yeni Sağ (Nye Borgerlige) adlı parti tarafından Danimarka Parlamentosu’na sunulan ve salı günü görüşülen Müslümanların ‘inanç toplumu’ grubundan çıkarılmasını öngören yasa tasarısının ele alınması sırasında, aşırı sağcı partiler arasında çıkan ‘Müslümanlar üzerinden yaşanan oy kapma’ tartışması, ülkedeki Müslümanları kaygılandırdı.

4.06.2020Avrupa
Kosovada yeni hükumet kuruldu... Kabinede bir Türk yer aldı

Kosova'da yeni hükumet kuruldu... Kabinede bir Türk yer aldı

Kosova’da dün kurulan yeni hükümette Abdullah Hoti’nin kabinesi güvenoyu aldı. Yeni hukümet, 61 evet, 24 ret ve 1 çekimser oy ile onaylandı. Böylelikle Kosova’da mevcut Başbakan Albin Kurti hükumeti düşerken ülkenin yeni Başbakanı Abdullah Hoti oldu. Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Milletvekilleri Fidan Brina Jılta ve Fikrim Damka da Hoti hükümetinden yana oy kullandı. Oylamanın ardından Başbakan Hoti ve kabinesinin yemin etmesiyle birlikte oturum sona erdi.

4.06.2020Dünya
George Floyd gösterileri Hollanda ve İngiltereye sıçradı Halk sokağa döküldü

George Floyd gösterileri Hollanda ve İngiltere'ye sıçradı! Halk sokağa döküldü

Hollanda'da binlerce gösterici, ABD'nin Minnesota eyaletinde polis şiddeti sonucu yaşamını yitiren George Floyd için gösteri düzenledi. George Floyd'un ölümüne ilişkin protestolar İngiltere’nin başkenti Londra’da da düzenlendi.

3.06.2020Dünya
Almanya Rusya arasında siber saldırı krizi

Almanya Rusya arasında siber saldırı krizi

Almanya 2015 yılında federal meclisteki bazı maillerin Rusya tarafından ele geçirilmesi hakkında Rusya'nın Berlin Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı. Almanya şimdi Rusya'ya karşı AB düzeyinde yaptırımlar istiyor.

28.05.2020Dünya
Yeni Zelanda Başbakanı Ardern, canlı yayında depreme böyle yakalandı

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern, canlı yayında depreme böyle yakalandı

Katıldığı canlı yayında depreme yakalanan Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, sarsıntı boyunca soğukkanlılığını korudu. Başbakan Ardern'in soğukkanlılığını koruduğu anların görüntüsü sosyal medyada hızla yayılarak kısa sürede viral oldu.

25.05.2020Haber
Düğün salonu sahipleri isyan etti

Düğün salonu sahipleri isyan etti

Almanya’da düğün salonu sahipleri ve çalışanları, Düsseldorf’daki parlamento binası önünde düğün protesto düzenledi. Göstericiler, polis tarafından belirlenen alanda sosyal mesafe kuralına uyarak ve maske takarak seslerini duyurmaya çalıştı.

23.05.2020Avrupa
İtalya Başbakanı Contenin öksürük krizine Maske tak tepkisi

İtalya Başbakanı Conte'nin öksürük krizine 'Maske tak' tepkisi

İtalya Başbakanı Guiseppe Conte, koronavirüs (Covid-19) kapsamında düzenlenen parlamento oturumu sırasında öksürmeye başladı. Parlamentoda bulunan muhalifler ise 'Maske tak' diyerek tepki gösterdi.

22.05.2020Haber
İtalya Başbakanı Conte’nin öksürük krizine Maske tak tepkisi

İtalya Başbakanı Conte’nin öksürük krizine 'Maske tak' tepkisi

İtalya Başbakanı Guiseppe Conte, koronavirüs (Covid-19) kapsamında düzenlenen parlamento oturumu sırasında öksürmeye başladı. Parlamentoda bulunan muhalifler ise 'Maske tak' diyerek tepki gösterdi.

22.05.2020Dünya
Meşrutiyet Ne Demek Meşrutiyet Nedir Meşrutiyet Tdk Kelime Anlamı

Meşrutiyet Ne Demek? Meşrutiyet Nedir? Meşrutiyet Tdk Kelime Anlamı

Meşrutiyet kelimesi Osmanlı dönemine kadar dayanan bir sözcüktür. Arapça kökenli olan bu kelime özellikle parlamento dönemine geçiş için kullanılmıştır. Peki, meşrutiyet ne demek? Meşrutiyet nedir? Meşrutiyet TDK kelime anlamı hakkında detaylar.

19.05.2020Gündem
‘Çiftçilerin tüm borçları silinsin’

‘Çiftçilerin tüm borçları silinsin’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Dünya Çiftçiler Günü’nde veteriner hekimlerle videokonferans yöntemiyle görüştü ve çiftçiler ile hayvancılıkla uğraşanların rahatlatılmasına yönelik iki öneride bulundu.

15.05.2020Gündem
Avrupa Parlamentosu Türkiye’ye yardımları kesmedi

Avrupa Parlamentosu Türkiye’ye yardımları kesmedi

Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye’ye gidecek üyelik katılım yardımlarının kesilmesini isteyen öneri reddedildi.

15.05.2020Dünya
Son dakika haberler: APden Türkiyeye yönelik IPA fonlarının askıya alınması önerisine ret

Son dakika haberler: AP'den "Türkiye'ye yönelik IPA fonlarının askıya alınması" önerisine ret

Avrupa Parlamentosu (AP) üyeleri, Hristiyan Demokrat (EPP) grubunun Türkiye'ye yönelik Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) fonlarının koşullara bağlanması ve gerekli ilerleme kaydedilmezse askıya alınmasına ilişkin önerisini reddetti.

14.05.2020Dünya
İngilterede orduya corona virüsten korunmak için sinek spreyi dağıtıldı

İngiltere'de orduya corona virüsten korunmak için sinek spreyi dağıtıldı

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs(corona virüs) salgınına ilişkin en çok etkilenen ülkelerin başında gelen İngiltere'de salgından korunmak için orduya dağıtılan sinek ilacı tepkiye neden oldu. İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, başhekimin herhangi bir zararı olmayacağı yönündeki tavsiyesi üzerine Citriodiol bazlı bir spreyin personele dağıtıldığını açıkladı.

13.05.2020Dünya
Mesafeyi aştı, gözaltına alındı

Mesafeyi aştı, gözaltına alındı

Bir Alman aile tarafından evlatlık olarak yetiştirilen Attila Hildmann, Almanya’nın yıldız vegan aşçısı. Kitapları çok satanlar listesinde yer alan Attila Hildmann’ın 2012’de ‘Vegan for Fun’ (Zevk İçin Vegan) adlı kitabı Almanya Vejetaryenler Birliği tarafından ‘Yılın Kitabı’ ödülünü aldı. Başkent Berlin’de iki vegan büfe işleten Attila Hildmann, aykırı çıkışlarıyla da tanınan biri. Korona önlemlerine karşı savaş açan Hildmann, Berlin’de Federal Parlamento önündeki gösteride polis uyarısına rağmen sosyal mesafe kuralına uymadığı için gözaltına alındı.

10.05.2020Avrupa
Dünya eğitimde normalleşmeye başladı

Dünya eğitimde normalleşmeye başladı

Koronavirüsün etkileri azaldıkça peş peşe birçok ülke okullarını kontrollü olarak açmaya başladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, salgının gidişatına göre bizim de kademeli olarak okulları açabileceğimizi söyledi. Okula dönüşün dünyadaki örneklerini araştırdık.

7.05.2020Eğitim
Otomobil teşvik primi hazirana kaldı

Otomobil teşvik primi hazirana kaldı

Korona Almanya’da ekonominin motoru otomobil sanayiini de krize soktu. Otomobil satışları durdu. Otomobilcilerin talebi canlandırmak için teşvik primi talebi hazirana ertelendi.

5.05.2020Avrupa
Amatör kulüplere SPD’li milletevekilinden destek

Amatör kulüplere SPD’li milletevekilinden destek

Koronavirüsten etkilenen amatör kulüplerin yardım çağrısına SPD’li milletvekili Mahmut Özdemir’den destek geldi: “Spor Komisyonu’na öneride bulundum.”

5.05.2020Avrupa
Mısır yeni vergi ve harçlar getirdi

Mısır yeni vergi ve harçlar getirdi

Mısır parlamentosu, devlet gelirlerini artırmak amacıyla yeni vergi ve harç önergesini onayladı.

5.05.2020Ekonomi
‘Almanya’nın güçlü bir devlet olduğu ortaya çıktı’

‘Almanya’nın güçlü bir devlet olduğu ortaya çıktı’

Federal parlamento milletvekillerinden SPD’li Mahmut Özdemir, salgın dönemini değerlendirirken, “Almanya’nın güçlü bir devlet olduğu ortaya çıktı” dedi.

3.05.2020Avrupa
Bavyera’da 67 polis görevden alındı

Bavyera’da 67 polis görevden alındı

Almanya’nın Bavyera Eyaleti’nde uyuşturucu bulundurma, çocuk pornografisi, saldırı gibi ciddi suç işleyen 67 polisin görevden alındığı bildirildi.

28.04.2020Avrupa
Atina’da maskeli mesafeli protesto

Atina’da maskeli mesafeli protesto

Koronavirüsten düne kadar 130 kişinin hayatını kaybettiği Yunanistan’da, sokağa çıkma yasaklarına rağmen ilk protesto gösterisi düzenlendi.

26.04.2020Dünya
TBMM Başkanından TRT EBA TVde 100üncü yıl dersi

TBMM Başkanı'ndan TRT EBA TV'de 100'üncü yıl dersi

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, TBMM'nin açılışının 100'üncü yılı ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla TRT EBA TV üzerinden çocuklara seslendi. Şentop, "100 yıldır varlığını koruyan bir parlamento ilelebet yaşayacak demektir. Türkiye, milletimiz, 100 yıl öncesine göre çok daha büyük imkanlar, itibar ve güç içinde" dedi.

23.04.2020Eğitim
‘İnce bir buz üzerindeyiz’

‘İnce bir buz üzerindeyiz’

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Federal Meclis’te yaptığı konuşmada korona önlemleri konusunda daha fazla açılım taleplerini çok açık bir dille geri çevirdi. Önlemlerin devam ettiğini belirten Merkel, elde edilen ara başarının rehavete kapılmak için asla bir gerekçe sunmaması gerektiğini söyledi:

23.04.2020Avrupa
Son dakika haberler: Salgında kötü haberi Merkel duyurdu

Son dakika haberler: Salgında kötü haberi Merkel duyurdu

Parlamentoda hükümet programını açıklayan Başbakan Merkel çok açık konuştu. Merkel, "Biz pandeminin son aşamasında değil, halen başlangıcındayız. Aldığımız ara başarı sizleri yanıltmasın. Çok ince bir buz üzerindeyiz. Bu virüsle daha uzun süre yaşamak zorundayız." ifadelerinde bulundu.

23.04.2020Dünya
100üncü yıla gururla ulaştık, nice asırlara.. Korkma Sönmez bu şafaklarda

100'üncü yıla gururla ulaştık, nice asırlara.. Korkma! Sönmez bu şafaklarda

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 100’üncü yaşı, bu kez balkonlardan da olsa coşkuyla kutlanıyor. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkusu evlere dolarken balkonlar ve pencereler kırmızı beyaza büründü. Bugün Gazi Meclis’te de tören var.

23.04.2020Gündem
Zoom toplantısında mikrofonu kısmayı unuttu, başı yandı

Zoom toplantısında mikrofonu kısmayı unuttu, başı yandı

Galler Özer Yönetimi Sağlık Bakanı Vaughan Gething’in parlamento video-konferans oturumunda ettiği küfür, mikrofonu açık unutması nedeniyle yayına yansıdı.

23.04.2020Teknoloji
İşte corona virüste son 24 saate yaşanan gelişmeler

İşte corona virüste son 24 saate yaşanan gelişmeler

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilenlerin sayısı 2,5 milyonu geçerken, iyileşenlerin sayısı 667 bine, ölenlerin sayısı ise 174 bine ulaştı.

21.04.2020Dünya

Yazar Sonuçları

Abdullah Gül neden konuştu?

1- AK Parti’de görev üstlenmiş eski bakanlardan oluşmasın. Böylece AK Parti’den ayrılanların kurduğu parti yerine yeni bir parti imajı verilmek istenmişti. Ayrıca eski bakanların bagajlarının yeni partiye taşınmasına engel olmuşlardı. Sadullah Ergin ve Nihat Ergün hariç.

30.06.2020

Şentop Meclis Başkanı peki kabine değişecek mi?

Meclis Başkanlığı kulislerini yazarken haber pat diye geldi. Binali Yıldırım, Meclis Başkanlığı’na aday olmadığını açıkladı. Bu durumda Mustafa Şentop yeni dönemde de Meclis Başkanlığı’na devam edecek. İsterseniz önce en sondan başlayayım.

19.06.2020

Eskinin neyine özlem duyalım? (3)

Ülke yönetimini 100 birim olarak düşünürsek, vesayet odaklı parlamenter sistemde, milli irade (parlamento ve hükümet) bunun yalnızca 20 birimlik kısmında söz sahibiydi.

17.06.2020

Eskinin neyine özlem duyalım? (2)

Demokrasiyi sindirebilmiş ülkelerin anayasalarında yer alan ‘temsilde adalet, yönetimde istikrar’ cümlesinin, bizim gibi ‘malul’ demokrasilerde anayasalara laf olsun diye konduğunu gördük.

10.06.2020

Çıkıntılık yapmakla karışık bir dijital cesaret

House Party flörtlerinin hızı kesildi sanıyordum, meğer hâlâ devam ediyormuş.

6.06.2020

Yassıada kararlarını yok sayacak formül

60’ıncı yılında yoğun bir şekilde 27 Mayıs’ı tartıştık.

1.06.2020

Vapur yolculuğu

Her açıdan tarihi ve önemliydi Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nın açılışı. Tarihten çıkarılacak dersler olduğu kadar, adanın bizzat ismi ders niteliğinde. Açılış töreninde her kare dikkat çekiciydi, ancak ben özellikle bir tanesine, vapur fotoğrafına değineceğim... ‘Cumhur İttifakı’nın iki lideri yan yana oturuyor: Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli. Fotoğraf karesinde mevcut TBMM Başkanı Mustafa Şentop, eski başkanlar İsmail Kahraman ile aynı zamanda son Başbakan Binali Yıldırım yan yanalar. Diğer tarafta ise MHP’li TBMM Başkanvekili Celal Adan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay bulunuyor. Bu fotoğraf karesini şu maddelerle birlikte değerlendireceğiz:

30.05.2020

Koronanın politik olarak neresindesiniz?

Kimi önlemlere karşı çıkıyor, kimi yeterince önlem alınmamasına. Aşı karşıtı olan da var, lige çıkmak istemeyen de...

22.05.2020

Vekiller evde sıkıldı: Dizi müptelası olan da var bahçıvanlık yapan da

Milletvekilleri bilirler ki siyaset öyle çok fazla sosyal hayata izin vermez. Aile ve çocuklarla geçirilen vakitler hep kısıtlıdır ve vekil eşlerinde sorumluluk daha fazladır.

9.05.2020

Erken seçime gidilecek mi?

Muhalefette demeyeceğim çünkü İYİ Parti farklı düşünüyor ama CHP’nin bir kanadında iktidarın erken seçime gideceği yönünde değerlendirmeler yapılıyor. Koronavirüsle mücadele sürecinde puan toplayan Erdoğan’ın bunu siyasi kazanıma dönüştürmek için erken seçim kararı alacağını savunuyorlar. İYİ Parti o görüşte değil. Erken seçim olmayacağını ve Erdoğan’ın süresini tamamlayacağını düşünüyorlar. Kılıçdaroğlu da erken seçimi olası görmüyor. Ama CHP’ye yakın medya ve partinin ileri gelenlerinin bir kısmı bu yıl erken seçime gidileceği konusunda iddialılar.

7.05.2020

Meclis’te 23 Nisan krizi mi yaşanacak?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kadar havalı olmayacak ama 23 Nisan günü ben de Meclis’te olacağım.

22.04.2020