EKSTRA
MENÜ

Nutuk

Nutuk haberleri sayfasında güncel ve son dakika Nutuk hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 2.302 Nutuk haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Söylev, nutuk veya hitabet, dinleyicilere belli bir fikri, bir duyguyu aşılamak için söylenen uzunca sözlere denir. Söylev, heyecanlandırarak bir fikri aşılamaktır.

Söylevlerin konuları, çoğunlukla; toplumsal fikirler, toplumsal ve millî dâva ve olaylardır. Törenlerde, ulusal günlerde, yıldönümlerinde, mitinglerde toplanan geniş halk kitlelerine ve topluluklara heyecan vermek, genel fikirleri anlatmak amacıyla hitap etmek veya meclis kürsüsünden siyasal ve ulusal dâvaları savunmak da söylevin niteliklerindendir.

 

Nutuk Haberleri

‘Yurt sorununu çözemezsem siyaseti bırakırım’

‘Yurt sorununu çözemezsem siyaseti bırakırım’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün Kırklareli’ye ziyarette bulundu.

17.09.2021Gündem
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: 2 yıl içinde tüm sığınmacıları davul ve zurnayla memleketlerine göndereceğim

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: 2 yıl içinde tüm sığınmacıları davul ve zurnayla memleketlerine göndereceğim

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri durumunda 2 yıl içerisinde Türkiye'deki tüm sığınmacıları memleketlerine davul ve zurnayla göndereceklerini belirterek "Bu millete sözüm sözdür, kesin. Irkçılık yapmadan. Çünkü onların kabahati yok" dedi.

16.09.2021Gündem
15 Ekim hangi burç ve burcu ne 15 Ekim tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

15 Ekim hangi burç ve burcu ne? 15 Ekim tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Bugünde aynı ilgiyi gören Astroloji kadimden beri saygı görmüş bir alandır. Dünya ile gökyüzü yıldızlarının ve başka unsurların analiz edilip değerlendirildiği özel bir alandır. İşte ilgiyle okuyacağınız 15 Ekim burcu nedir, 15 Ekim hangi yükselen burçtur, özellikleri, 15 Ekim tarihinde meydana gelmiş olaylar, 15 Ekim doğumlu Türk ünlüler ve konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.

14.09.2021Burçlar
Son dakika: AK Parti Sözcüsü Çelikten Tanju Özcanın sözlerine tepki: İnsanlık dışı

Son dakika: AK Parti Sözcüsü Çelik'ten Tanju Özcan'ın sözlerine tepki: İnsanlık dışı

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MYK toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Çelik, "Kuşkusuz Türkiye tüm dünyanın gözü önünde insanların katledilmesine göz yumacak bir ülke değildir. Bunun yanı sıra tüm dünyanın şunu bilmesi gerekiyor; dünyanın gözü önünde mültecilere sahip çıkma görevini tek başına Türkiye üstleniyor. Bundan sonra Türkiye'nin bir göçmen daha alacak durumu yoktur" dedi. Çelik, Tanju Özcan'ın sözlerine ilişkin "Bu tabi insanlık dışı bir yaklaşım. Utanmaz bir siyaset... Sonuna kadar kınıyoruz ve lanetliyoruz" ifadelerini kullandı.

2.09.2021Gündem
Toplam 539 parçadan oluşuyor: Anamorfoz Atatürk Projesine yoğun ilgi

Toplam 539 parçadan oluşuyor: 'Anamorfoz Atatürk Projesi'ne yoğun ilgi

Mustafa Kemal Atatürk'ün değerlerini simgeleyen ve yapımı yaklaşık üç ay süren Çekyalı Heykeltraş Patrik Prosko imzalı 'Anamorfoz Atatürk Projesi', Marble İzmir Fuarı'nda sergilendi. 93 farklı temadan 539 parçanın toplamı olarak ortaya çıkan eser, fuar ziyaretçilerinden ilgi gördü.

25.08.2021Gündem
Mustafa Kemal’in ‘imkânsız’ yolculuğunun öyküsü

Mustafa Kemal’in ‘imkânsız’ yolculuğunun öyküsü

Yazar ve akademisyen Prof. Dr. Hikmet Özdemir’in Mustafa Kemal’in Samsun’da başlayıp Ankara’da nihayete eren 225 günlük tarihi yolculuğunu lojistik açıdan ele aldığı kitabı ‘Mustafa Kemal’le Anadolu’da Yolculuk’, Milli Mücadele’nin doğuş sürecinde yaşanan zorlukları farklı bir bakış açısıyla ele alıyor.

9.07.2021Kitap Sanat
Nazım Biçimi Nedir, Nasıl Bulunur Nazım Biçimi Türleri Nelerdir

Nazım Biçimi Nedir, Nasıl Bulunur? Nazım Biçimi Türleri Nelerdir?

Nazım kelimesi Türk Dil Kurumuna göre düzenleme, sıralama ve dizme anlamlarına gelmektedir. Nazım biçimi de Türkçe alanının konusu olup Türkçe bir kelime öbeğidir. Nazım biçiminin anlamı tek başına Nazım kelimesinden anlamından gelmektedir. Aynı zamanda nazım biçimi, Halk Edebiyatı ve Divan Edebiyatının konuları içerisine girmektedir. Sizler için nazım biçimi nedir, nasıl bulunur, nazım biçimi türleri nelerdir detayları ile derledik.

8.07.2021Araştırma
Bir solukta çizgi  roman ‘Nutuk’

Bir solukta çizgi roman ‘Nutuk’

Atatürk’ün 1919’dan başlayarak 1927’ye kadar olan tarih dilimini anlattığı eşsiz kaynağı ‘Nutuk’, Doğan Kitap tarafından sadeleştirildi ve çizgi roman olarak basıldı. Editör Senem Kale ve çizer Gökçe Akgül tarafından hazırlanan çizgi roman ‘Nutuk’, özellikle gençler için bir solukta okunan çok önemli bir kaynak niteliğinde.

18.06.2021Kitap Sanat
Nazım nedir, ne anlama gelir Edebiyatta Nazım şekli ve özellikleri

Nazım nedir, ne anlama gelir? Edebiyatta Nazım şekli ve özellikleri

Nazım; şiirin kafiyeli hali şeklinde tanımlanabilir. Pek çok değişik türü üstünden nazım şekilleri bulunmaktadır. Bilhassa eski zamanlardaki usta şairlerin sık sık kullandığı metotlardan birisidir. Peki; nazım nedir, ne anlama gelir? Edebiyatta Nazım şekli ve özellikleri nelerdir? İşte detaylar.

15.06.2021Araştırma
Fahrettin Altun: Milletimiz oyunun farkında

Fahrettin Altun: Milletimiz oyunun farkında

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Bugün 1990'ların karanlık aktörlerinin itham ve iftiralarından medet umanlar geçmişte de FETÖ'den, PKK'dan medet ummuşlardı. Boşuna heveslenmesinler. Milletimiz bu oyunun farkındadır" dedi.

27.05.2021Gündem
Nutuk nedir ve özellikleri nelerdir Edebiyatta Nutuk türleri ve örnekleri

Nutuk nedir ve özellikleri nelerdir? Edebiyatta Nutuk türleri ve örnekleri

Edebiyatın birçok yazım türü ve farklı farklı çeşitleri bulunmaktadır. Edebi eserler ve yazım eserleri ortaya koyan yazarlar bu alanda çok çeşitli örnekler vermektedir. İlk olarak lise hayatımızda karşımıza çıkan yazım kavramları ile daha sonra günlük hayatımızda da karşılaşmak mümkündür. Bu türlerden bir tanesi de nutuktur. Nutuk diğer bir ismi ile söylev hakkında çeşitli türler ve kitaplar bulunmaktadır. Bu anlamda nutuk hakkında verilen eserleri nasıl anlarız? Nutuk türü, yazılar içerisinde hangi hususları içermektedir? Nutuk hakkında ortaya konulan başlıca edebi eserler nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

27.05.2021Araştırma
Bakan Kocadan DSÖnün organize ettiği DSAda İsraile sert tepki

Bakan Koca'dan DSÖ'nün organize ettiği DSA'da İsrail'e sert tepki

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) en üst karar alma organı olan Dünya Sağlık Asamblesinin (DSA) 74'üncüsü İsviçre'nin Cenevre kentinde video konferans yöntemiyle gerçekleştiriliyor. Genel kurulda konuşma yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'sağlık üzerinde nutuk atanlar çocukların yaşam hakkını gözetmeden hastaneleri hedef aldılar' diyerek İsrail'e tepki gösterdi.

24.05.2021Gündem
Şiirin yaşamı

Şiirin yaşamı

Varlığı da şiir olanlardan Ali Cengizkan, çok kıymetli bir mimar ve hoca. Çok iyi tasarlayıp kurduğu az sayıda şiir kitabı yayımladı, çeviriler yaptı, şiir üzerine de bir kitap yazdı; ‘Şiir ve Yaşam’ (Islık Yayınları). İlk baskısından 25 yıl sonra nerdeyse iki katı genişlemiş olan kitapta, özellikle, 1983’te Yarın dergisinde çıkan yazılar ilginç ve şaşırtıcı hâlâ.

21.05.2021Kitap Sanat
Nutuk kitabını kim yazmıştır Nutuk kitabı özeti, konusu ve karakterleri

Nutuk kitabını kim yazmıştır? Nutuk kitabı özeti, konusu ve karakterleri

Türk edebiyatında kalın cilt ile yazılmış olan kitaplar vardır. Nutuk da o kitaplardan bir tanesidir. Nutuk kitabının edebiyatımızda da yeri bir hayli önemlidir. Bundan dolayı bu kitap her Türk vatandaşının okuması gereken bir kitaptır. Nutuk kitabını okumak isteyenler bu kitabı satın almak için hem internetten hem de kitap evlerinden araştırma yapmaktadırlar. Peki nutuk kitabını kim yazmıştır? Nutuk kitabının özeti nedir? Nutuk kitabının konusu nedir? İşte Nutuk kitabına dair tüm detaylı bilgiler.

16.05.2021Araştırma
Atatürk Amerikalılara 100 yıl önce anlatmış

Atatürk Amerikalılara 100 yıl önce anlatmış

‘Ermeni soykırımı’ iddiaları, yıllardır Türkiye karşıtı siyasetçilerin malzeme konusu. Bu gerçeği yıllar önce gören Atatürk hem uluslararası basına yaptığı açıklamalarda hem de Nutuk’ta bu iddialara cevaplar veriyor. Atatürk 3 Mart 1921’de Amerikalı gazeteciyle yaptığı mülakatta da 1915 olaylarını anlatıyor...

26.04.2021Gündem
Mustafa Kemal Atatürk’e saygım

Mustafa Kemal Atatürk’e saygım

Uluslararası Matematik Sınavı’nda dünya birincisi olan 7 yaşındaki Kumsal Cemre Badem, Hürriyet’e 23 Nisan’ı yazdı: “Haydi arkadaşlar evlerimizi coşkuyla süsleyelim. Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği bu bayramı, coşkuyla, neşeyle evlerimizde kutlayalım.”

23.04.2021Gündem
‘Ülkü Ocaklıları gözlerinden öpüyorum’

‘Ülkü Ocaklıları gözlerinden öpüyorum’

Kılıçdaroğlu, Çamlıyayla’daki Nutuk kriziyle ilgili “Bildiğim kadarıyla dağıtan Ülkü Ocakları. Hesabını Sayın Bahçeli’nin sorması lazım. Nutuk’u dağıtan Ülkü Ocaklı çocukları gözlerinden öpüyorum” dedi.

22.04.2021Gündem
Nutuk’u ‘sakıncalı’ buldu, görevden alındı

Nutuk’u ‘sakıncalı’ buldu, görevden alındı

Mersin Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bakkal, Nutuk’un öğrencilere dağıtılmasına, ‘Atatürk’ün sigaralı fotoğrafı ve Sultan Vahdettin’e yönelik sözler’ gerekçesiyle izin vermedi. Karar büyük tepki çekerken Bakkal ardından görevden alındı.

22.04.2021Gündem
Son dakika: MEB’den ‘Nutuk’ açıklaması İnceleme başlatıldı

Son dakika: MEB’den ‘Nutuk’ açıklaması! İnceleme başlatıldı

MEB'den yapılan açıklamada, Mersin, Çamlıyayla ilçesindeki okullarda “Gençler İçin Nutuk” adlı kitabın dağıtımının engellendiği iddiasını incelemek üzere iki müfettiş görevlendirildiğini bildirdi. Soruşturma kapsamında ilçe milli eğitim müdürü yöneticilik görevinden alındı.

21.04.2021Gündem
Cumhuriyet Cihannüması

Cumhuriyet Cihannüması

‘Tarcan Zeybeği’ni bilir misiniz? Kadınlı erkekli oynanan ilk zeybektir. Peki ‘kocasını seven’ kadın ne yapar, ona Tabii Kanyak içirir! ‘Koltuk Meyhanesi’ni duydunuz diyelim, peki ‘Otomatik Meyhane’yi duydunuz mu, ‘Şipşakçı Lokanta’ da nesi oluyor? Nesi olacak, bugünkü fast food’un atası... Peki memlekette vaktiyle ‘Hırsızlık Ansiklopedisi’ yayımlandığını biliyor muydunuz?.. Derya Bengi ile Erdir Zat’ın hazırladığı, üç ciltte tamamlanacak ‘100. Yılında Cumhuriyet’in Popüler Kültür Haritası’nın 1923-1950 arasını kaplayan ilk cildi ‘Her Savaştan Bir Yara’, her eve lazım, evladiyelik bir şaheser.

22.01.2021Kitap Sanat
Bu sene LGS’ye nasıl hazırlanmalı

Bu sene LGS’ye nasıl hazırlanmalı?

Geçen martta uzaktan eğitime geçilince LGS ve YSK’de sadece ilk dönem soruları sorulmuştu. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl merkezi sınavlarda öğrencilerin tüm müfredattan sorumlu olacağını açıkladı. Bahçeşehir Koleji ve Uğur Okulları öğretmenleri, öğrencilere pandemi döneminde sınavlara iyi hazırlanmaları için şu tavsiyeleri verdi:

5.12.2020Eğitim
‘Uzaktan’ LGS tüyoları

‘Uzaktan’ LGS tüyoları

Geçen martta uzaktan eğitime geçilince LGS ve YSK’de sadece ilk dönem soruları sorulmuştu. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl merkezi sınavlarda öğrencilerin tüm müfredattan sorumlu olacağını açıkladı. Bahçeşehir ve Uğur Koleji öğretmenleri, öğrencilere pandemi döneminde sınavlara iyi hazırlanmaları için şu tavsiyeleri verdi:

5.12.2020Eğitim
‘Ortada ihmal edilmiş bir çocuk varsa iki ebeveyn de sorumludur’

‘Ortada ihmal edilmiş bir çocuk varsa iki ebeveyn de sorumludur’

‘Bana Hazır mısın Baba?’ kitabının yazarları ‘yeterince iyi’ baba olmanın yeni kodlarını anlattı: “İyi babaların ortak özelliklerinden biri ‘annesel’ taraflarını reddetmemeleri ve fazla nutuk atmamaları.”

15.11.2020Hürriyet Pazar
Milli Mücadele Sergisi’nde tarihe yolculuk

Milli Mücadele Sergisi’nde tarihe yolculuk

Bugün Ulu Önder Atatürk’ü ölümünün 82. yıldönümünde sevgi ve saygıyla anarken, Beştepe’deki ‘Milli Mücadele Sergisi’ de Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet’in kuruluşuna tanıklık eden tarihi objelere ev sahipliği yapıyor. Sergide Atatürk’ün kalpağından dürbününe, TBMM’ye çekilen ilk bayraktan kongre kararlarına kadar şanlı bir tarih var....

10.11.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Kılıçdaroğlu’nun siyasi final hesabı

Millet İttifakı’ndaki gelişmelerin seyrini Kılıçdaroğlu ve Akşener’in hamleleri tayin edecek. Ekrem İmamoğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığının neredeyse bir toplu ayine dönüştüğü bir sırada Kılıçdaroğlu yaptığı müdahalelerle, İmamoğlu’nu geri plana düşürmeyi  ve kendi ismini ön plana çıkarmayı başardı. Hep diyorum ya Kılıçdaroğlu’nu hafife alan yanılır. Bundan sonraki süreci de yine Kılıçdaroğlu’nun tutumu belirleyecek.

16.09.2021

Riv riv riv...

Nasıl bir ülke olduk?

4.09.2021

Faşist olduğu kadar müptezelmiş de

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, bir anısını paylaşmış.

2.09.2021

Kökümüzü bileceğiz

Hiç düşündünüz mü? Atatürk döneminde anlatılan tarih ile bugün bizlere anlatılan tarih arasında niçin çok büyük farklar var? Kimler, niçin tarihimize müdahale etmişlerdi?

21.07.2021

İstanbul’un en güzel parkı: Nakkaştepe Millet Bahçesi

Üsküdar Belediyesi’nin yaptığı Nakkaştepe Millet Bahçesi’ni gezip gördüm. İzlenimlerimi yazıyorum:

11.07.2021

İpin ucu

Yemen açıklarında batan teknede 300 kişi daha sularda boğularak öldü...

26.06.2021

İsim konuldu: ‘NATO ortağı ve stratejik müttefik’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Biden ile yapacağı görüşmeye az bir süre kaldı. İki ülke ilişkileri, tarihinin en sıkıntılı ve sorunlu süreçlerinden birinden geçiyor. Yeni dönemde belirleyici unsurlardan olacak Erdoğan-Biden zirvesi öncesi; ABD’nin Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman Ankara’da temaslarda bulundu. Hürriyet Daily News Ankara Temsilcisi Serkan Demirtaş’a konuşan Sherman’ın açıklamalarından yola çıkarak şu tespitleri yapabiliriz:

1.06.2021

19 Mayıs 1919; Mirasa saygı yapılanlara vefa

Dün, milli egemenlik mücadelesinin ‘ilk adım’ının atıldığı günün yıl dönümüydü.

20.05.2021

19 Mayıs 1919’un anımsattıkları

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlandı. Bu günün gençliğe armağan edilmesi, Cumhuriyet’in kuşaklar arası devamına bir çağrıdır.

20.05.2021

Amiraller bildirisine dair gelişigüzel ON NOT

Not bir- ‘Yüce Türk milletine’ dendi mi işkillenirim

5.04.2021

'İrtica' düzenlemesi TSK’da FETÖ’yü önlemedi, güçlendirdi

Harp okullarına girişte “irtica” şartı kaldırıldı diye kıyamet koparılıyor.

29.03.2021

Duvardaki ölümler

Büyük dedeleri ve babalarından miras kalan prens unvanıyla halkının ensesinde boza pişirerek dolaşan Prens Selman’ın dünyanın gündemine girdiği iki konuya bakın...

6.03.2021

İnsanı uzaylıya anlatabilmek

Umut etmek için değişmemiz, dönüşmemiz gerek. Kötüden iyiye. Yılın ilk dileği bu olsun.

1.01.2021

‘Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür’

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu sözü birçok öğeyi kapsayan bir sözdür. Söz uygulanmaya başlandığında geçerlilik ve inandırıcılık kazanır. Kültür, yaşama biçiminden sanata, edebiyata, tarihi algılamaya kadar uzayan bir kavramdır.

10.11.2020