Bugün neler oldu?

TSK

Güncelleme Tarihi:

TSK haberleri sayfasında TSK hakkında son dakika haberler ve güncel bilgiler bulunmaktadır. Toplam 15747 TSK haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber sayfamızdan takip edilebilir.

Türk Silahlı Kuvvetleri; Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri olmak üzere üç ana kuvvetten oluşur. Barış döneminde İçişleri Bakanlığına bağlı olarak görev yapan ve sefer durumunda Kara ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesine dahil olan Jandarma ve Sahil Güvenlik ise alt birimleridir. Toplam güç ve sayı bakımından dünyanın 10, NATO'nun 2. büyük ordusudur.

TSK Nedir?

Türk Silahlı Kuvvetleri kısaca TSK, Türkiye Cumhuriyeti devletini dıştan gelebilecek olan her türlü tehdide karşı savunma görevini üstlenmiş olan silahlı devlet kuvvetidir.

Türk ordusunun kuruluş tarihi Hun Hükümdarı olan Mete Han'ın tahta çıkışından itibaren yani M.Ö. 209 olarak kabul edilir. Türk ordusunun temel kökleri Hun İmparatorluğu'na dayanır. Büyük Selçuklu Devleti ve Osmanlı Devleti gibi Türk devletlerinin geçmişten günümüze gelen ordu geleneği Türk Silahlı Kuvvetlerinde de sürdürülmektedir. Türk Silahlı Kuvvetlerine şu anki halini Mustafa Kemal Atatürk vermiştir. Osmanlı İmparatorluğu'nun Birinci Dünya Savaşı'nda yenilmesinin sonucunda İtilaf Devletleri Türk ordularını dağıtarak, Anadolu'yu işgale başlamışlardır. Mustafa Kemal Atatürk ise orduyu yeniden toparlayarak Anadolu'da Türk Kurtuluş Savaşı'nı başlatmış ve modern Türk ordusunun ilk zaferi İtilaf Devletleri'ne karşı kazanılmıştır.

Modern Türk ordusu daha sonrasında 1950 senesinde Kore Savaşı'na Şimal Yıldızı isimi bir tugayla katılmıştır. Tugay; Pusan, Suvan, Kumhwa, Elco gibi bölgelerde gerçekleşmiş olan savaşlarda boy göstermiştir. Kunu-ri Muharebe sırasında gerçekleştirimiş olan direniş ile beraber 8. Amerikan Ordusu'nun tamamının Çin ordusu tarafından yok edilmesi engellenmiştir. 1960'lı senelerde Kıbrıs'ta Türklere karşı saldırılar başladıktan sonra Kıbrıs'a operasyon için hazırlıklar başlayarak1974 tarihinde Kıbrıs Barış Harekâtı gerçekleştirilmiştir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kurulmasında çok önemli rol oynamıştır.

TSK Rütbeleri

TSK rütbelendirme sistemindeki General Rütbeleri, Orgeneral, Korgeneral, Tümgeneral ve Tuğgeneraldir. Subay Rütbeleri ise Albay, Yarbay, Binbaşı, Yüzbaşı, Üsteğmen, Teğmen, Asteğmen' dir. Astsubay rütbelendirme sisteminde ise rütbeler Kıdemli Başçavuş, Başçavuş, Kıdemli Üstçavuş, Üstçavuş, Kıdemli Çavuş, Çavuş, Yedek Astsubaydır. Uzman Er Rütbeleri ise Uzman Çavuş, Uzman Onbaşı'dır. Erbaş-er rütbeleri Çavuş ve onbaşı olarak ikiye ayrılır.

TSK haberleri

DAHA FAZLA #TSK HABERLERİ

TSK’a ait tüm site haberleri