EKSTRA
MENÜ

Nuran Çakmakçı

Nuran Çakmakçı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Nuran Çakmakçı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 884 Nuran Çakmakçı haberi bulunmuştur.

Nuran Çakmakçı Haberleri

Tam kapanmada sınavlar için 15 kilit öneri

Tam kapanmada sınavlar için 15 kilit öneri

Yaklaşık 4 milyon öğrenci ve ailelerini ilgilendiren LGS ve YKS için geri sayım başladı. Ancak adaylar ve aileleri hazırlık konusunda kaygılı. Evlerde tam kapanmayı yaşadığımız bu dönemde neler yapılması gerektiğini Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nden Prof. Dr. Özge Hacıfazlıoğlu 15 adımda anlattı...

7.05.2021Eğitim
Öğrenciler, öğretmenler, veliler ve uzmanlar nasıl bir okul istediklerini anlattı... Salgını fırsata çevirip okulları değiştirmeye ne dersiniz

Öğrenciler, öğretmenler, veliler ve uzmanlar nasıl bir okul istediklerini anlattı... Salgını fırsata çevirip okulları değiştirmeye ne dersiniz?

Aidiyet hissetme, mutluluk, merak... Bunlara uzmanların verdiği sanat, resim, müzik derslerini ve çocukların okuldaki karar alma süreçlerine katılmalarını da ekleyin. Öğrenciler, öğretmenler, veliler ve uzmanlar hayallerindeki okulu anlatıyor. 14 yaşındaki Öykü, duvarlara “İmkânsız diye bir şey yoktur” yazmak istiyor. 13 yaşındaki Nuri haftada bir günü ödevsiz geçirmeyi hayal ediyor. Öğretmenlerse okul dışında da ders yapmanın elzem olduğunu söylüyor.

18.04.2021Hürriyet Pazar
Eğitimde fırsat eşitliği nasıl çözülür

Eğitimde fırsat eşitliği nasıl çözülür?

Yıllardır haberlerini okuduğumuz, bilgilendiğimiz, bazen kendisi aracılığıyla bilgilendirdiğimiz sevgili Nuran Çakmakçı, Hürriyet Gazetesi’nde konuk yazar olarak bir yazı kaleme almamı istedi. Memnuniyetle kabul ettim. Ama itiraf etmeliyim ki, gündemin çok yoğun olduğu eğitim dünyasıyla ilgili hangi konuyu ele alıp yazıya döksem diye biraz düşündüm.

12.04.2021Eğitim
Hürriyetin eğitime desteği ikinci yarıyılda da sürüyor

Hürriyet'in eğitime desteği ikinci yarıyılda da sürüyor!

Hürriyet’in EBA müfredatı ile eş zamanlı, uzaktan eğitimi destekleyen özel eki, eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde de devam ediyor. Tüm kademelerin yanı sıra sınavlara hazırlanan öğrenciler için de özel ek önemli bir kaynak oluyor.

1.03.2021Eğitim
1 Mart için büyük hazırlık Madde madde tüm detaylar

1 Mart için büyük hazırlık! Madde madde tüm detaylar

Fulya Soybaş’ın hazırladığı ‘Hürriyet Bizimle’ her gün gündeme dair ilgi çekici konu ve konuklarıyla sizlerle. Fulya Soybaş’ın bugünkü konuğu Hürriyet Eğitim Servisi Müdürü Nuran Çakmakçı.

25.02.2021Gündem
Yüz Yüze Eğitim Başlayacak mı Eğitim Dünyasından Son Gelişmeler - Hürriyet Bizimle #4

Yüz Yüze Eğitim Başlayacak mı? Eğitim Dünyasından Son Gelişmeler - Hürriyet Bizimle #4

Nuran Çakmakçı ile: Pandemi sürecinde eğitim krizi, online mı yoksa yüz yüze mi devam? Eğitim kayıpları nasıl telafi edilecek? 8 ve 12. Sınıfların kaderi nasıl belirlenecek? Sınavda tüm müfredattan sorumlu olmaları sıkıntı yaratır mı? YÖK, üniversitelerde eğitim- öğretimi açacak mı? Özel okulların fiyat politikası ne olacak? Pandemi sürecinde velilere tavsiyeler!

25.02.2021Life Style
Üniversiteler ne zaman açılacak Sağlık Bakanı Fahrettin Kocadan önemli açıklama

Üniversiteler ne zaman açılacak? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan önemli açıklama

Üniversitelerin açılacağı tarihle ilgili peş peşe açıklamalar geldi. Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri ile Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı’nın açıklamaları kapsamında, 2020-2021 eğitim öğretim yılı bahar dönemi için bazı üniversitelerde hibrit (karma) eğitim kararı alındı. Bugün yapılan Bilim Kurulu Toplantısı sonrası bilgiler veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "uygulamalı eğitimin mümkün olduğunca yüz yüze yapılması, teorik eğitimlere ise çevrimiçi olarak devam edilmesi konusundaki görüş birliği Yüksek Öğretim Kurumumuza iletilmiştir" ifadesini kullandı. İşte, ayrıntılar.

17.02.2021Gündem
Üniversiteler açılacak mı, ne zaman açılacak YÖK Başkanı açıklama yaptı

Üniversiteler açılacak mı, ne zaman açılacak? YÖK Başkanı açıklama yaptı

Üniversitelerin ne zaman açılacağı ile ilgili son dakika açıklamaları yakından takip ediliyor. Üniversitelerde başlayan uzaktan eğitim süreci devam ediyor. YÖK Başkanı Yekta Saraç konu ile ilgili son dakika açıklaması yaptı. Başkan Saraç açıklamasında, ‘Sağlık Bakanlığının görüşünün bu hafta içi netleşeceğini umuyoruz.’ dedi.

15.02.2021Gündem
Üniversiteler açılacak mı Öne çıkan 3 soru

Üniversiteler açılacak mı? Öne çıkan 3 soru!

Üniversiteler ne zaman açılacağı ile gündemde yer alıyor. Bir süre önce YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın 21 duyurduğu anket, üniversitelerin açılıp açılmayacağı yönünde yol haritasını belirleyecek. Buna göre 3 milyonu aşkın öğrenci, vereceği anket cevabına göre üniversitelerin açılıp açılmayacağına yön verecek. Peki, üniversitelerin açılma sürecinde öne çıkan 3 soru ne olacak? İşte, o konu hakkında merak edilen detaylı bilgiler

13.02.2021Gündem
Üniversiteler ne zaman açılacak, açılacak mı Gözler YÖK açıklamasında

Üniversiteler ne zaman açılacak, açılacak mı? Gözler YÖK açıklamasında

Üniversitelerin ne zaman açılacağı merak ediliyor. Uzaktan eğitimin devam ettiği üniversitelerde yüz yüze geçiş süreci araştırılıyor. YÖK'ün yazısında, ‘Sağlık Bakanlığının tedbir maksatlı yönlendirmeleri önem arz ettiğinden yükseköğretim kurumlarında 2020-2021 bahar döneminde yüz yüze öğretime geçilmesi konusuna ilişkin görüşün acil olarak bildirilmesi’ istendi.

8.02.2021Gündem
Üniversiteler ne zaman açılacak Milyonlarca öğrenci bekliyordu... YÖKten Sağlık Bakanlığına yazı gönderildi

Üniversiteler ne zaman açılacak? Milyonlarca öğrenci bekliyordu... YÖK'ten Sağlık Bakanlığı'na yazı gönderildi

Üniversiteler açılacak mı, sorusu yaklaşan ikinci dönem öncesinde öğrencilerin odaklandığı konulardan oldu. 2020-2021 eğitim yılının ilk döneminin uzaktan eğitimle tamamlanmasının ardından, YÖK'ten dikkat çeken adım geldi. Aşılama süreci hızla devam ederken YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Sağlık Bakanlığı'na yazı gönderdi. Hürriyet'e özel açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Saraç, ikinci dönem için Bakanlığın görüşlerinin alınacağını bildirmişti. İşte, üniversiteler açılacağı tarihle ilgili yapılan açıklamalar.

5.02.2021Gündem
Üniversiteler açılacak mı, ne zaman açılacak YÖKten Sağlık Bakanlığına yazı gönderildi

Üniversiteler açılacak mı, ne zaman açılacak? YÖK'ten Sağlık Bakanlığı'na yazı gönderildi!

Üniversitelerin ne zaman açılacağı yaklaşan ikinci dönem öncesi öğrencilerin gündeminde yer alırken, YÖK harekete geçti. Salgın sebebiyle uzaktan öğretimle ilk dönemi tamamlayan üniversiteler için YÖK Sağlık Bakanlığı'ndan görüş istedi. Bakanlığa gönderilen yazıda, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) küresel salgını ile mücadele kapsamında başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere Sağlık Bakanlığı ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca alınması gereken tedbirlere ilişkin çeşitli düzenlemeler yapılarak uygulamaya konulduğu belirtildi. İşte, üniversitelerde yüz yüze eğitimle ilgili yapılan açıklamalar.

2.02.2021Gündem
Üniversiteler yüz yüze açılacak mı YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç Sağlık Bakanlığını işaret etmişti

Üniversiteler yüz yüze açılacak mı? YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç Sağlık Bakanlığı'nı işaret etmişti

Güz yarıyıl döneminin tamamlanmasına kısa süre kala, üniversiteler ne zaman açılacak sorusu öğrencilerin odaklandığı konulardan oldu. Vaka sayısında yaşanan düşüş ve MEB'de yeni yol haritasının belli olmasının ardından, gözler üniversitelerin durumuna çevrildi. Farklı şehirlerde üniversite eğitimi alan lisans ve ön lisans öğrencileri YÖK'ün vereceği karara göre okudukları illere dönecekler. Üniversitelerin açılacağı tarihle ilgili bilgiler veren YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç Sağlık Bakanlığı’nın görüşlerini ikinci dönem için de ilerleyen süreçte ele alacaklarını belirtmişti. İşte, ayrıntılar.

29.01.2021Gündem
Üniversiteler açılacak mı Üniversite açılış tarihi için gözler YÖKte

Üniversiteler açılacak mı? Üniversite açılış tarihi için gözler YÖK'te

Üniversitelerin ne zaman açılacağı merak edilen konular arasında bulunuyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından okulların açılış tarihi hakkında açıklama yapılmasının ardından gözler üniversitelerde yüz yüze eğitimin başlama tarihine çevrildi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç konu ile ilgili Hürriyet Yazarı Nuran Çakmakçı'ya özel açıklamalarda bulundu. İşte üniversite açılışı ile ilgili detaylar…

28.01.2021Gündem
Üniversiteler ne zaman açılacak, açılacak mı İkinci dönem için gözler YÖKün açıklamasında

Üniversiteler ne zaman açılacak, açılacak mı? İkinci dönem için gözler YÖK'ün açıklamasında!

Üniversitelerin açılacağı tarih, milyonlarca üniversite öğrencisinin, yaklaşan ikinci dönem öncesi odaklandığı konulardan oldu. 2020-2021 eğitim döneminin güz döneminin sona ermesine günler kala YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversitelerin açılış tarihi ile ilgili yaptığı açıklamada "Bu görüşe göre üniversitelerimizi yönlendireceğiz." dedi. Aşılama sürecinin başlaması ve düşen vaka sayısıyla beraber üniversitelerde Sağlık Bakanlığı'nın görüşleri durumu netleştirecek. İşte, üniversitelerle ilgili yapılan son açıklamalar...

27.01.2021Gündem
Üniversiteler ne zaman açılacak 2021 İkinci dönem için YÖK Başkanı Saraçtan açıklama

Üniversiteler ne zaman açılacak 2021? İkinci dönem için YÖK Başkanı Saraç'tan açıklama

Yaklaşan ikinci dönem öncesi üniversiteler açılacak mı sorusu, milyonlarca öğrencinin yeniden gündemine geldi. Pandemi nedeniyle üniversitelerde uzaktan eğitim süreci sürerken, YÖK ikinci dönem için Sağlık Bakanlığı'nın görüşlerini ele alacak. Hürriyet Yazarı Nuran Çakmakçı'ya özel açıklamalarda bulunan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Bu görüşe göre üniversitelerimizi yönlendireceğiz." dedi. İkinci dönem için öğrencilerin beklentileri devam ediyor. İşte, 2021 üniversitelerin açılacağı tarihle ilgili ayrıntılı bilgiler.

23.01.2021Gündem
Üniversiteler açılacak mı, ne zaman açılacak Üniversite açılış tarihi için gözler YÖKte

Üniversiteler açılacak mı, ne zaman açılacak? Üniversite açılış tarihi için gözler YÖK'te

Üniversite açılış tarihi ile ilgili son dakika açıklamaları yakından takip ediliyor. Koronavirüs önlemleri kapsamında okullarda ve üniversitelerde eğitim uzaktan devam ediyor. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Hürriyet Yazarı Nuran Çakmakçı'ya özel açıklamalarda bulundu. Başkan Saraç, Sağlık Bakanlığı’nın görüşlerini ikinci dönem için de ilerleyen süreçte alacaklarını ve bu görüşe göre üniversiteleri yönlendireceklerini açıkladı.

21.01.2021Gündem
Üniversiteler ne zaman açılacak, açılacak mı YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraçtan yüz yüze eğitim açıklaması

Üniversiteler ne zaman açılacak, açılacak mı? YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'tan yüz yüze eğitim açıklaması

Üniversitelerin açılış tarihi, MEB'e bağlı okullarda eğitim öğretimin 15 Şubat'ta başlayacağının duyurulmasının ardından yeniden gündeme geldi. İlk dönemi online eğitimle tamamlayan milyonlarca üniversite öğrencisini ilgilendiren üniversitelerin durumu ile ilgili YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, açıklamalarda bulundu. Yüz yüze eğitimin telafisi zor zararlarla karşılaşmamak üzerine önemli olduğunu belirten Saraç, Bakanlığın görüşlerinin ikinci dönem için değerlendirileceğini belirtti. İşte, "Üniversiteler ne zaman açılacak" sorusunun yanıtına yönelik YÖK Başkanı Saraç'ın açıklamaları.

19.01.2021Gündem
Üniversiteler ne zaman açılacak YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraçtan Hürriyete özel açıklama

Üniversiteler ne zaman açılacak? YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'tan Hürriyet'e özel açıklama

Pandemi nedeniyle üniversitelerde uzaktan eğitim süreci devam ederken, yaklaşan ikinci dönem öncesi YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Hürriyet Yazarı Nuran Çakmakçı'ya özel açıklamalarda bulundu. Sağlık Bakanlığı'na daha önce aşılama programında öncelik talep ettiklerini hatırlatan Saraç, yüz yüze eğitimin ileride telafisi zor zararlarla karşılaşmamak üzerine önemli olduğunu belirtti. Saraç, öğrencilerin merak ettiği 'Üniversiteler ne zaman açılacak?' sorusuna ise "Bakanlığın görüşlerini ikinci dönem için de ilerleyen süreçte alacağız. Bu görüşe göre üniversitelerimizi yönlendireceğiz." yanıtını verdi.

16.01.2021Eğitim
Olay rektör Hürriyete konuştu: Tepkileri bekliyordum

Olay rektör Hürriyet'e konuştu: Tepkileri bekliyordum

3 Ocak’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Rektörlüğü’ne atandıktan sonra öğrenci, öğretim üyeleri ve mezunların tepkileriyle karşılaşan Prof. Dr. Melih Bulu, Hürriyet’in sorularını yanıtladı.

6.01.2021Eğitim
ODTÜ efsane rektörünü kaybetti

ODTÜ efsane rektörünü kaybetti

Eski Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar geçirdiği kalp krizi sonucu 71 yaşında hayatını kaybetti.

29.12.2020Eğitim
Son dakika haberi: Milli Eğitim Bakanlığı duyurdu Yüz yüze sınavlar ertelendi

Son dakika haberi: Milli Eğitim Bakanlığı duyurdu! Yüz yüze sınavlar ertelendi

Gelen son dakika haberine göre; Yüz yüze sınavlar ertelendi. Karne notu için sınavlar sömestr tatili sonrasına bırakıldı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla ilk dönem sınavların iptal edildiğini duyurdu. Bakan Selçuk 'ilk ve ortaokul öğrencilerinin karne notunu öğrencilerin derse katılımları, lise öğrencilerinin birinci dönem notlarını ikinci dönem yapacağımız yüz yüze sınavlar belirleyecek' dedi. İşte sınavlar ne zamana ertelendi ve ne zaman yapılacak detaylar..

25.12.2020Gündem
Milyarlarca Çocuk Uzaktan Eğitim Alıyor

Milyarlarca Çocuk Uzaktan Eğitim Alıyor!

Hürriyet Eğitime Destek Eki - EBA hizmetinizde. Hürriyet Gazetesi Eğitim Müdürü Nuran Çakmakçı anlatıyor…

30.11.2020Life Style

Yazar Sonuçları

Liseliyi sınıfta kimse tutamaz

Milli Eğitim Bakanlığı’nın sınavlara girip girmemeyi lise öğrencilerine bırakması okul yöneticilerini tedirgin etti. Derslere devamsızlığın artmasından endişelenen müdürler, “Artık öğrenciler ne eğitime katılır ne başka türlü varlık gösterir. Bu öğrencileri derste nasıl tutacağız” diyor.

15.05.2021

Kapanma döneminde ailelere 17 gün için 7 ev ödevi

17 günlük eve kapanma dönemine girdik. Aileler belki de ilk kez bu kadar uzun süre çocuklarıyla evde olacak. Bilkent Üniversitesi ve Avrupa Birliği Enstitüsü’nden Prof. Dr. Şule Alan, bu süreyi en iyi şekilde değerlendirebilmeleri için ebeveynlere ev ödevleri verdi. İşte o ödevler...

1.05.2021

Dil becerisi için 10 temel adım

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) çocukların dil becerisini ve kelime hazinesini geliştirmek için başlattığı ‘Okuyan Bir Gelecek’ projesini, dijital platforma taşıdı. AÇEV’in Eğitim Danışmanı ve Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Ersoy Erdemir de, ebeveynlere 10 altın tavsiyede bulundu.

24.04.2021

188 ülkede 1.5 milyar öğrenci eve kapandı

Geçtiğimiz günlerde açıklanan OECD’nin ‘Okul Eğitim Durumu: COVID Salgınında Bir Yıl’ raporu dünyadaki eğitim tablosunu gözler önüne serdi. Rapora göre 188 ülkeden 1.5 milyar öğrenci evlerine kapandı. Bu da çok ciddi öğrenme kayıplarına neden oldu.

17.04.2021

10 maddede LGS 2021

2021 yılında sınavla öğrenci alınacak Liselere Geçiş Sınavı’nın (LGS) takvimi ve tercih edilecek okullarla ilgili bilgileri Milli Eğitim Bakanlığı açıkladı. Eğitim uzmanı Salim Ünsal, 6 Haziran Pazar günü iki ayrı oturumda yapılacak LGS ile ilgili yenilikleri ve önemli maddeleri sıraladı:

10.04.2021

Artık doğalgaz faturanıza bile rütbeli imzanızı atmayın

O bildiriye imza atan 104 mütekait askerin karşısına geçip sormak isterdim:

6.04.2021

Şefkat çınarları

Darüşşafaka’nın Maltepe rezidansında 10 yıldır eşi Atifet ile birlikte kalan Prof. İlhan Usmanbaş, bu yıl 100’üncü yaşını kutlayacak. 80 yıllık evli Usmanbaş çifti, mal varlıklarını Darüşşafaka’ya bağışlayarak, ‘Bizi sıfırdan yetiştirdi’ dedikleri Cumhuriyet’e vefa borçlarını ödemek istediklerini söyledi...

3.04.2021

Takdirlik öğretmenler

'Pandemi var, elimizden ne gelir' demediler, çocukların eğitiminin kesilmemesi için her yolu denediler. Kimi cami minaresinden anons yaptı, kimi ev ev gezip ödev dağıttı. Kimi de eline fırça boya alıp okulları renklendirdi. İşte Türk halkının gönlünde takdir belgesi alan kahraman öğretmenlerden sadece birkaçı...

27.03.2021

En eğlenceli EBA dersleri

Salgın sürecinde kuşkusuz en büyük zorluğu, okula yeni başlayan birinci sınıf öğrencileri yaşadı. Öğretmenlerini ekrandan gören minikler, okuma yazmayı uzaktan öğrenmek zorunda kaldı. Ancak 17 kişilik TRT EBA ekibi, içindeki çocuğa uydu ve danslarıyla, kuklalarıyla dersleri eğlenceli hale getirdi...

20.03.2021

Hürriyet’te görev değişimleri

Hürriyet İstihbarat Servisi’nin efsane yöneticisi Celal Korkut ve yardımcısı Bülent Ovacık, Demirören Haber Ajansı’na transfer oldu.

17.03.2021

Mina’nın çocukları 3 yaşında

2018’de uçak kazasında hayatlarını kaybeden Mina Başaran ve 10 arkadaşı adına verilen 11 burs, bursiyerlerin kendi memleketlerindeki başka çocuklara dokunmasıyla dalga dalga yayıldı. Mina’nın adını burs alan 11 üniversiteli kız ve 10-14 yaş grubu aralığında 12 çocuk yaşatıyor...

13.03.2021

Okullar bütün yaz açık

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un “Okullar 2 Temmuz’a kadar açık, ara tatil yok” açıklaması gözleri eğitimdeki ‘en kısa yaz tatili’ne çevirdi. Normal takvime göre okullar 18 Haziran’da kapanacaktı, bu tarih 2 Temmuz’a çekildi. Temmuz ve ağustos aylarında da ‘gönüllü okul’ olacak.

10.03.2021

Dünya bu sorunu konuşuyor... Ev gençleri

Ne işte, ne okulda ne de stajdalar... Kimine göre boş gezen, kimine göre de ev gençleri... Okumuyor, çalışmıyor, iş de aramıyorlar... Dünya ‘NEET’ diye tanımlanan bu ‘evde oturan gençler’e çözüm arıyor. Türkiye NEET oranında Avrupa’da birinci sırada. AB’de bu gençlerin oranı 13.5, Türkiye’de ise 30.7’yle iki katı...

6.03.2021

Sınavlar ve 'yüz yüze'ye erteleme

Milli Eğitim Bakanlığı, ikinci aşaması 1 Mart’ta başlayacak olan yüz yüze eğitimle ilgili yeni bir karar aldı. Tüm illerde pazartesi okullar açılmayacak, yüz yüze yapılacak sınavlar o gün için iptal edilecek.

28.02.2021

TIMSS Direktörü Dirk Hastedt: Türkiye gurur duymalı

İlk kez 500 puanın üzerine çıktığımız TIMSS’in Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması Türkiye’nin yüzünü güldürdü. TIMSS Direktörü Dirk Hastedt, “Türkiye harika bir gelişim gösterdi. Türk öğrenci ve öğretmenler çok iyi durumdalar, gurur duymalılar” dedi.

27.02.2021

En çok öğrencisi olan öğretmen

Doğan Cüceloğlu annesiz kalmasının acısını anlatırken “Annen yok, kimsen yok” sözleri ile herkesi ağlatmıştı. İçindeki çocuğa rağmen en çok öğrencisi olan öğretmendi o... Binlerce aile çocuklarıyla iletişim kurmayı onun kitaplarıyla, söyleşileriyle öğrendi, onun yol göstermesiyle yetiştirdi.

20.02.2021

Üniversiteler baharda açılır mı?

YÖK 3 milyonu aşkın öğrenci ve 176 bin akademisyene online eğitimin verimliliğine yönelik bir anket gönderdi. Sağlık Bakanlığı yüz yüze eğitime pek sıcak bakmıyor ama son kararı vermeden önce bu anketin verileri de masada olacak. Bakalım bahar döneminde kampusların kapısı açılacak mı?

13.02.2021

'Pandemiyi ziyan etmeyin'

Winston Churchill’in, “İyi bir krizi asla ziyan etmeyin” sözünü hatırlatan psikolog Prof. Dr. Acar Baltaş, “Pandemi gençler için hem tehdit hem de fırsat. Başarısızlığın geçerli mazereti olabileceği gibi, bir başarı hikâyesi yazmanın da doğru zamanı” diyor. Acar, bu krizi fırsata çevirmenin tüyolarını da veriyor...

6.02.2021

Pandemi gölgesinde iyi tatil için 10 tüyo

Yarıyıl tatilinin ikinci haftası başladı. COVID-19 gölgesindeki bu tatil aileler için biraz zorlu geçiyor olabilir. Yarıyıl tatili için seyahat planları, aile ve arkadaşlarla buluşma hayalleri varsa da muhtemelen suya düştü. Bu zor günlerde çocukları evde hem oyalamak hem de psiko-duygusal gelişimlerine katkı sağlamak hiç kolay iş değil. Peki bu durumu fırsata çevirmek mümkün olabilir mi? Mesela bugünler bize çocuğumuzla bağımızı güçlendirmek için bir imkân yaratır mı?

30.01.2021

8 ve 12’lere hafta sonu özel izin

Pandemi nedeniyle büyük oranda uzaktan eğitimle geçen 2020-2021 eğitim öğretim yılının ilk dönemi dün tamamlandı. Sınava hazırlanan 8 ve 12’nci sınıflar için de yüz yüze eğitim başladı. Hafta içi ve hafta sonu yapılacak kurslara katılan öğrenciler, özel izinle sokağa çıkma yasaklarından muaf olacak.

23.01.2021

'Haksız unvan' geri alınacak

Üniversitelerde ödev, tez, proje, makalelerini para karşılığı yazdıran ve yazanlara karşı Yükseköğretim Kurulu harekete geçti. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, “Bu işlere karıştığı tespit edilen akademisyenlerin hem unvanları düşecek hem de işlerinden olacaklar” dedi.

16.01.2021

Devrim Celal'den Jetgil Kürşad'a

Dedesi Devrim otomobilini yaptı, torunu uçan otomobil hazırlığında. Dr. Kürşad Özdemir, ‘Kumru’ adını verdiği uçan otomobilin tasarımlarını tamamladı. Feyz aldığı kişi ise ilk Türk otomobili ‘Devrim’in yapımında görev alan mühendis dedesi Celal Taner. Özdemir, “Cumhuriyet’i inşa eden nesle bir borcum var, ödeyeceğim” diyor.

8.01.2021

Eğitimin eve taşındığı yıl

2020 hayatımızın birçok alanında olduğu gibi eğitimde de zorlu bir yıl oldu. Pandemi nedeniyle eğitim eve taşındı, sınavlar online yapıldı. İşte geçtiğimiz yıl koronanın eğitim alanında yaptığı köklü değişiklikler...

2.01.2021

Karatahtayla online eğitim

Sınıf boş, öğrencileri yok ama o her gün okula gidip uzaktan da olsa karatahtada eğitim veriyor. Boğaziçi’nin 44 yıllık hocası Prof.Dr. Bülent Sankur, “Bu işte gönüllüyüm ve devam edeceğim” diyor.

26.12.2020

Bakan Selçuk açıkladı! İşte yeni yarıyıl takvimi

Milli Eğitim Bakanlığı salgın tedbirleri kapsamında uzaktan eğitim süreci, okullardaki sınavlar ve yarıyıl tatili takvimiyle ilgili yeni düzenlemelere gitti. Buna göre uzaktan eğitim 22 Ocak’a kadar uzatıldı. İkinci dönem ise 3 haftalık sömestr tatilinin ardından 15 Şubat’ta başlayacak. İlk dönem ilkokullarda sınav yapılmayacak.

19.12.2020

Yabancı dile yerli yazılım

Pandemi döneminde öğrencilerin yaşadığı en büyük zorluklardan biri online sınavlar oldu. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün hem korona önlemleri altında sınavların nasıl yapıldığını anlattı hem de güzel bir projenin müjdesini verdi: Dijital ortamdaki yabancı dil sınavlarını yerli yazılımla yapmak.

12.12.2020

Çıkarın klavyeleri yazılı var

Üniversiteliler dikkat! Her an online sınav olabilirsiniz. Pandemi nedeniyle bazı üniversiteler sınavları erteledi ama uzaktan sınav kararı alanlarda işleyiş devam ediyor. YÖK Yürütme Kurulu üyesi Prof. Dr. Tufan, kararın üniversitelerde olduğunu ve notların uzaktan anlık sınavlar ile projeler üzerinden verilebileceğini söyledi.

5.12.2020