EKSTRA
MENÜ

Küf

Küf ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Küf haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.060 Küf haberi bulunmuştur.

Küf Haberleri

Ekmek küfü meğer pil ömrünü artırıyormuş

Ekmek küfü meğer pil ömrünü artırıyormuş!

Önümüzdeki senelerin pil teknolojisinin temel maddesi, ekmek küfü olabilir mi?

21.03.2016Teknoloji
Plastik saksı nasıl boyanır

Plastik saksı nasıl boyanır?

Toprak kiri, toz, güneş ışığı ve yağmur derken saksıların renginin solması ve yıpranması doğal bir sonuç gibi görünebilir. Ne kadar temizlenirse temizlensin, hele saksının üzeri küf tuttuysa etkili bir sonuç elde edilemez. Kalıcı çözüme ulaşmak, saksıyı silmekle değil boyamakla gerçekleşebilir. Hatta, çiçeğiyle bütünlük oluşturmuş renkler ve etkileyici desenler ile, hayal gücünü kullanarak saksıları, içindeki çiçekler kadar canlı ve renkli kılmak mümkün olabilir.

11.03.2016Stil
Ekmekte zehirli madde saptandı

Ekmekte zehirli madde saptandı

Çukurova Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nde görevli Doç. Dr. Işıl Var, ekmeklerle ilgili yaptıkları bilimsel araştırmada bazı ürünlerde küflerin ürettiği ve ’OTA’ diye bilinen zehirli bir maddeye rastladıklarını söyledi. OTA’nın kanserojen özellikte olduğunu anlatan Doç. Dr. Işıl Var, özellikle karaciğer ve böbreklere zarar verdiğini belirtti.

4.03.2016Sağlık
Banyonuz yeterince temiz mi

Banyonuz yeterince temiz mi?

Sağlığınız için bunlara mutlaka dikkat edin!

29.02.2016Sağlık
Alerjik çocuklarda kalp ve tansiyona dikkat

Alerjik çocuklarda kalp ve tansiyona dikkat!

Araştırmalara göre alerjik problemleri olan çocuklarda kalp ve tansiyon hastalıklarına daha sık rastlanıyor bu yüzden erken teşhis önem taşıyor.

25.02.2016Sağlık
Küf neden rengarenktir

Küf neden rengarenktir?

Küfün rengarenk olmasında pigmentlerin etkisi nedir? Pigmentlerin koruma sağlaması küfün rengarenk olmasını sağlar mı? Küf neden rengarenktir? Sorularınızın cevabı haberimizde..

11.02.2016Gündem
Küflü besinler sağlığınızı tehdit ediyor

Küflü besinler sağlığınızı tehdit ediyor!

Küf, sadece besinde üreyen bir mikroorganizma olmanın ötesinde insan sağlığını da etkileyebilir. Mutfağın nemli bir alan oluşu da küf üremesini kolaylaştırır. Küfler, yeşil, siyah veya beyaz renkte olabilir. Bir besin küflendiğinde; tadı, görünümü, rengi ve kokusu değişime uğrar.

8.02.2016Sağlık
Gıdalar küflenmeden nasıl korunabilir

Gıdalar küflenmeden nasıl korunabilir

Uzmanlar küflenmiş gıdaların tüketilmemesi gerektiğini söylüyor. Ancak genelde evlerde küflenen gıdaların küflü kısmı atılıp kalan kısımları tüketilir. Oysaki uzmanlar küfün aslında tüm ürüne yayıldığını ve zamanla bağışıklık sisteminin çökmesine yol açtığını söyledi. Küfün vücut üzerindeki zararı yavaş ama öldürücü oluyor.

5.02.2016Sağlık
Çakma zeytinyağının özellikleri

Çakma zeytinyağının özellikleri

Tarım Bakanlığı yetkilileri uyarıyor ama dinleyen ve basında bu konuları işleyen az... Oysa durum çok vahim. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın sitesine bakarsanız hile yapan 27 firmayı ve farklı hile çeşitlerini görebilirsiniz.

30.01.2016Hürriyet Pazar
Mehmet Yaşin seçti: En iyi 10 peynir

Mehmet Yaşin seçti: En iyi 10 peynir

Anadolu peynirlerini pek severim. Bin türlü ot ve çiçeğin boy verdiği ovalarda beslenen hayvanların sütünden yapılan peynirlere doyamam. Sorarım, ararım, bulursam alıp tadına bakarım. Size bu hafta en sevdiğim 10 peyniri tanıtmaya çalışacağım. Bu seçimi yaparken Prof. Dr. Artun Ünsal’ın ‘Süt Uyuyunca’ ve Berrin Bal Onur ile Neşe Aksoy Biber’in ortaklaşa yazdıkları ‘Peynir Aşkına’ adlı kitaplardan yardım aldım.

Soğuk Havalar Astımın Tetikçisi

Soğuk Havalar Astımın Tetikçisi!

Soğuk havalar astım krizlerini tetikliyor. Balıkesir İl Sağlık Müdürü Kocaöz: "Soğuk havalarda göğüs hastalıkları hastanesi ile ilçelerdeki devlet hastanelerine astım krizleriyle başvuran hasta sayısının arttığını gözlüyoruz."

Soğuk hava astımı tetikliyor

Soğuk hava astımı tetikliyor

Soğuk havalar astım krizlerini tetikliyor. Balıkesir İl Sağlık Müdürü Kocaöz: "Soğuk havalarda göğüs hastalıkları hastanesi ile ilçelerdeki devlet hastanelerine astım krizleriyle başvuran hasta sayısının arttığını gözlüyoruz."

26.01.2016Sağlık
Banyonuzun temiz olduğundan emin misiniz

Banyonuzun temiz olduğundan emin misiniz?

Önce iyi haberle başlayalım: Evinizin en temiz yerlerinden biri muhtemelen banyonuz. Zira banyonun belirli aralıklarla temizlenmesi gerektiğinin farkındasınız. Ayrıca banyodaki yüzeyler oturma odasından daha kolay sterilize edilebilir. Ancak temizlik konusunda kendinize güvenseniz bile atladığınız ufak detaylar olabilir.

13.01.2016Dünya
Çin sokaklarında Türk kirazı satılacak

Çin sokaklarında Türk kirazı satılacak

ÇİN’in Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang, işadamı heyetiyle birlikte İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’ı ziyaret etti. Hongyang, Çin’in yakında Türkiye’den kiraz ithal edeceğini belirterek, "Lezzetli Türk kirazları Çin sokaklarında olacak. Bence bundan sonra tarım ürünleri ve aynı zamanda hayvansal ürünlerinin Çin’e satışında sağlam bir temel atılmış olur" dedi.

6.01.2016Ege
Açıkta peynir satışı 1 Ocak’tan itibaren yasaklandı ama uyan yok

Açıkta peynir satışı 1 Ocak’tan itibaren yasaklandı ama uyan yok

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yayınladığı peynir tebliği ile 1 Ocak’tan itibaren açıkta peynir satışı yasaklandı. Ancak ne pazar yerlerinde ne de marketlerde yasağa uyan yok. Müşteri istediği gibi peynirin tadına bakabiliyor. Vakumlu olan ürünler bile gerektiğinde tadına bakılması için önce kesiliyor sonra üzeri jelatinle kapatılıyor.

4.01.2016Ekonomi
Aynı tas aynı hamam

Aynı tas aynı hamam

GIDA Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yaptığı düzenlemeyle 1 Ocak’ta yürürlüğe giren yeni Peynir Tebliği’ne göre ambalajsız peynir satışı yasaklanırken, peynirciler müşterilerin tadına bakmadan peynir almadığını söyledi.

4.01.2016Ege
Açık peynir satışına yasak geldi

Açık peynir satışına yasak geldi

Peynirdeki tuz ve yağ miktarı da azaltılacak.

4.01.2016Sağlık
Pazardaki peynir satışlarında değişen bir şey yok

Pazardaki peynir satışlarında değişen bir şey yok

GIDA Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yaptığı düzenlemeyle 1 Ocak’ta yürürlüğe giren yeni Peynir Tebliği’ne göre ambalajsız peynir satışı yasaklanırken peynirciler müşterilerin tadına bakmadan peynir almadığını söyledi.  Peynirciler, tenekeden çıkarttıkları peynirleri müşterilerinin seçim yapması ardından vakumlayarak satıyor. Bazı müşteriler, tadına bakmadan peynir almayacağını belirtirken, bazıları ise uygulamadan memnun olduğunu söyledi.

4.01.2016Ekonomi
Evcil hayvan alerjisinin belirtileri nelerdir

Evcil hayvan alerjisinin belirtileri nelerdir?

En çok kedi, köpek, hamster gibi tüylü hayvanlar alerjiye neden oluyor.

Çocukların öksürüğü alerjik olabilir mi

Çocukların öksürüğü alerjik olabilir mi?

Tedavisiz çocuklarda sürekli hapşırık, burun tıkanıklığı ve burun kaşıntısı görülür.

İki çocuğuyla yaşadığı evden atıldı

İki çocuğuyla yaşadığı evden atıldı

Köln’de iki çocuğuyla yaşadığı evden atılan Türk kadın, arkadaşına sığındı.

26.11.2015Avrupa
Çocuğunuzu alerjiden koruyabilirsiniz

Çocuğunuzu alerjiden koruyabilirsiniz

ÖZEL Tınaztepe Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Dilek Dalkıran, Buca Evka-1 Semt Evi’ndeki kursiyer kadınlara çocuklarda görülen alerjik hastalıkları ve astım ile ilgili bilgiler verdi, önerilerde bulundu.

24.10.2015Ege
Küfür, madenin besmelesi gibiydi

'Küfür, madenin besmelesi gibiydi'

Manisa’nın Soma İlçesi’nde 301 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili 8’i tutuklu 46 sanıklı davanın görüldüğü Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde, tanıkların ifadelerinin alınmasına öğleden sonra da devam edildi. Mahkemede söz alan maden işçisi Hasbi Demir, işçilerin üzeninde baskı olduğunu vurguladı ve "5 dakika otursak hemen küfür ediyorlardı. Amirleri gördüğümüz zaman, elimiz ayağımız titrerdi. Azrail görmüş gibi korkuyorduk. Madende küfür besmele gibiydi, herkes söylüyordu" dedi.

19.10.2015Gündem
Gıda güvenliği için 129 akademisyen biraraya geldi, bilgi kirliliğine tepki verdi

Gıda güvenliği için 129 akademisyen biraraya geldi, bilgi kirliliğine tepki verdi

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF) tarafından düzenlenen basın toplantısında federasyonun projesi “GIDA GÜVENLİĞİ UZMAN PORTALI”, portala üye akademisyenlerin ve yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Akademisyenler bilimsel bulgulara dayanmayan, kanıtı olmayan iddalar toplum sağlığını fiziki ve psikolojik olarak etkiliyor dedi.

8.10.2015Ekonomi
Açık peynir satışına yasak geldi

Açık peynir satışına yasak geldi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yaptığı düzenlemeyle yürürlüğe giren yeni Peynir Tebliği'ne göre üretiminden muhafazasına, taşınmasından piyasaya arzına kadar birçok yenilik getiren düzenlemeyle peynir artık ambalajsız satılamayacak.

28.09.2015Ekonomi
Uzmanlar uyardı Çamaşırlarınızı peteklerin üstüne sakın asmayın...

Uzmanlar uyardı! Çamaşırlarınızı peteklerin üstüne sakın asmayın...

Çamaşırları yıkamak kadar kurutmak da ayrı bir zahmettir. Bazen kurutma süresinden tasarruf etmek için çamaşırlar sıcak peteklerin üzerine asılır. Fakat bu durum ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Uzmanlar çamaşırlarınızı asla ve asla eve asmamayı öneriyor. Peki neden?

16.09.2015Kelebek
MHPden birlik mesajı

MHP'den 'birlik' mesajı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, son günlerde artan terör olaylarının provokasyon ve iç savaşa dönüşmemesi için yaptığı açıklamada, "Biz biriz, beraberiz ve ilelebet de böyle kalacağız. Türk milliyetçileri şartlar ne kadar ağır olursa olsun, tahriklere kapılmamalı, Türkiye’yi bir iç çatışma ortamına, bir kardeş kavgasına sürüklemek isteyen hain tezgâhlara asla alet olmamalıdır" dedi.

11.09.2015Gündem
Kimse hakkını aramayınca...

Kimse hakkını aramayınca...

GEDİZ Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof.Dr. Hasan Petek, piyasadaki zayıflama ilaçları olarak satılan ürünlerden zarar görenlerin yargıya gitmediğini, bu kişilerin maddi ve manevi tazminat isteyebileceğini söyledi.

29.08.2015Ege
Soma işçisi konuştu aileler ağlamaya başladı

Soma işçisi konuştu aileler ağlamaya başladı

301 işçinin yaşamını yitirdiği Soma davasında sıra faciadan kurtulan işçilerin dinlenmesine geldi. 18. duruşmanın yapıldığı gün Bilal Altıntaş konuştu. Altıntaş'ın konuşması sırasında salonda hıçkırık sesleri yükselmeye başladı. O anlarda yaşadıkları çaresizliği anlatan Altıntaş "Maskem, tam çalışmıyor, nefes aldıkça küf kokusu geliyordu" dedi.

27.08.2015Ekonomi
Kanserojen etkisi olmayan biber üretildi

Kanserojen etkisi olmayan biber üretildi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin 2014 yılında meydana gelen kuraklık nedeniyle mağdur olan çiftçilere dağıttığı biber tohumundan yüksek verim elde edildi.

13.08.2015Ekonomi
Sıcak Alerjileri Tedavi Edilebilir

Sıcak Alerjileri Tedavi Edilebilir

Sıcakların insanları iyice bunalttığı bu aylarda birçok kişi kabarıklık, kızarıklık, kaşıntı gibi şikayetleri paylaşıyor. Bu durum aslında sanıldığı kadar basit bir olay olmayıp alerjik bir durumun, güneş alerjisi sonucu oluşan sıcak ürtikerin habercisi olabilir.

Yazar Sonuçları

Yaşam kaliteniz damarlarınıza bağlı

Günümüzde periferik arter hastalıklarının teşhisi oldukça düşük.

20.02.2016

İklim değişikliği alerji ve astımı arttırıyor

Küresel iklim değişikliğini engellemek için harekete geçmek hepimizin sorumluluğudur.

19.02.2016

Çakma zeytinyağının özellikleri

Tarım Bakanlığı yetkilileri uyarıyor ama dinleyen ve basında bu konuları işleyen az...

30.01.2016

Lafla peynir yazısı yazdım

Anadolu peynirlerini pek severim.

30.01.2016

Resimli İstanbul antolojisi gibi...

İstanbul’u gezmek isterseniz, ya da edebiyat aracılığıyla tanımak isterseniz M. Davut Göksu’nun hazırladığı ‘İstanbul Kültür ve Edebiyat Atlası’nı okumalısınız.

22.01.2016

Muhalefet tay tay tay başkanlık dörtnala!

KURULTAY, çalıştay, malıştay, karıştay!

19.01.2016

Düşük tansiyonun tedavisi var mı

Bu sorunun cevabı bence “hayır” olmalı. Çünkü sorun çok özel bazı durumlar dışında ve bir hastalık işareti olmadıkça tedavi gerektirmez. Dahası yaşı genç, hareketli ve sağlık sorunu yaşamayan kişilerde düşük tansiyon, tıpkı yavaş nabız gibi “iyi kondisyon ve formda olma” alameti bile sayılır.

2.12.2015
Ayak mantarı nasıl geçer

Ayak mantarı nasıl geçer?

Parmak araları yıkandıktan sonra nemli kalmamalı, havlu ile kurulanmalı...

9.11.2015

Kış alerjinizden nasıl kurtulursunuz?

Kışın yaklaşmasıyla birlikte dışarıdaki polenler yok olurken evimizde saklanan birçok alerjen ortaya çıkıyor.

24.10.2015

Dünyaya alerjim var

Siz yaşama uyun, yaşam da size uysun.

8.09.2015