EKSTRA
MENÜ

Trabzon Hurması

Trabzon Hurması ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Trabzon Hurması haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 135 Trabzon Hurması haberi bulunmuştur.

Trabzon Hurması Haberleri

Olgunlaşmadan toplanıyor, 3 hafta içinde bir şifa deposuna dönüşüyor

Olgunlaşmadan toplanıyor, 3 hafta içinde bir şifa deposuna dönüşüyor

Denizli’nin Honaz ilçesinde "cennet elması" olarak bilinen Trabzon hurmasının hasadı başladı.

Tüm dünyaya sim sırmayı tanıtacaklar

Tüm dünyaya sim sırmayı tanıtacaklar

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), 2007 yılında kadın girişimci potansiyelinin geliştirilmesi, daha donanımlı hale getirilmesi ve girişimcilik kültürünün gelişmesine öncülük etmek üzere TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’nu (KGK) kurdu. TOBB KGK, Türkiye’nin 81 ilinde girişimcilik ekosistemini kadınlar için daha elverişli hale getirmek üzere her yıl yüzlerce faaliyet gerçekleştiriyor. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun kadınların iş dünyasında hak ettikleri yeri almalarını sağlamak için kurduğu TOBB KGK sayesinde kadınlar arasında girişimciliğin bir kariyer seçeneği olarak önemi her geçen gün artıyor. 7 bin üyesi ile Türkiye’nin en geniş kadın girişimci ağı olan TOBB KGK’nın kurul üyeleri iş kadınları, profesyonel yöneticiler, girişimcilik konusunda akademik çalışma yapan akademisyenler ile bu sahada bölgesel ya da ulusal ölçekte faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşu yöneticilerinden ve girişimciliği destekleyen kamu kurum ve kuruluş temsilcilerinden oluşuyor. Kadın Girişimciler Kurulu’nun Türkiye’nin 81 ilinde temsilcilikleri bulunuyor. TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulları seçimle işbaşına gelen 15 kişilik yönetim kurulundan oluşuyor. Biz de Hürriyet İK olarak her hafta bir ilimizdeki Kadın Girişimciler Kurulu ile görüşerek kurulların ildeki girişimcilik ekosistemine katkılarını ve KGK yöneticilerinin hikâyelerini anlatıyoruz. Bu hafta Kahramanmaraş’tayız...TOBB’un katkılarıyla hazırlanmıştır.

9.08.2020Ekonomi
Dokuma Park, 74 ayrı türde 400 ağaç, 5 bin bitkiye ev sahipliği yapacak

Dokuma Park, 74 ayrı türde 400 ağaç, 5 bin bitkiye ev sahipliği yapacak

Kepez Belediyesi, Dokuma Park’ta 18 bin metrekare alanda oluşturduğu ve içerisinde 74 ayrı türde 400 ağaç, 5 bin bitki ile 7 adet tematik bahçenin olacağı botanik parkta, kent sakinlerini doğanın endemik güzellikleriyle buluşturacak.

25.06.2020Seyahat
Uzak Doğu pazarlarına ticaret yeniden başlıyor

Uzak Doğu pazarlarına ticaret yeniden başlıyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan "Tüm dünyayı etkileyen Kovid-19 salgınına rağmen ihracatta pazar çeşitlendirmesi çalışmalarımıza hız verdik. Bu kapsamda özellikle Uzak Doğu ülkelerine yönelik yürüttüğümüz tarım ürünleri ihracatının önündeki engelleri bir bir kaldırıyoruz" dedi.

25.05.2020Ekonomi
Narenciye ihracatına Akdeniz meyve sineği önlemi

Narenciye ihracatına Akdeniz meyve sineği önlemi

Tarım ve Orman Bakanlığınca, narenciye üretimi ve ihracatında büyük önemi bulunan Akdeniz meyve sineğiyle mücadele için eylem planı oluşturulurken, ürünün yetiştirilme, işleme, paketleme ve nakliye süreçlerinde bu zararlıya karşı önlemler devreye sokulacak.

17.12.2019Ekonomi
MasterChefte kim elendi sorusu yanıt bulamadı MasterClass ödülünü kim kazandı

MasterChef'te kim elendi? sorusu yanıt bulamadı! MasterClass ödülünü kim kazandı?

MasterChef Türkiye'nin perşembe akşamı yayınlanan bölümünde eleme yerine MasterClass ödülü heyecanı yaşandı. Yarışmanın izleyicileri "MasterChef'te bu hafta kim elendi? " sorusunun cevabını araştırırken, ödül oyununun ekranlara gelmesiyle elemenin ne zaman yapılacağını merak konusu oldu. Peki, MasterChef'te MasterClass ödülünü kim kazandı? Eleme neden olmadı? İşte, MasterChef eleme ile ilgili bilgiler.

28.11.2019Televizyon
MasterChefde eleme günü ne zaman MasterChefte eleme oldu mu

MasterChef'de eleme günü ne zaman? MasterChef'te eleme oldu mu?

Her hafta dört gün ekranlara gelen MasterChef Türkiye'de eleme heyecanı için geri sayım başladı. Perşembe günleri yapılan elemenin bu hafta yapılmaması izleyenleri "MasterChef'te eleme oldu mu?" sorusunun yanıtını araştırmasına neden oldu. Peki, MasterChef'de eleme günü ne zaman? MasterChef'te eleme adayları kimlerdi? İşte, merak edilenler.

28.11.2019Televizyon
Perşembede kadınlar için taflan tesisi kuruldu

Perşembe'de kadınlar için taflan tesisi kuruldu

Ordu Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz "Meyveleri kurutmak, bir kısmını marmelat bir kısmını da reçel yapmak suretiyle bu tesiste değerlendireceğiz. Böylece her yıl zayi olan bu meyveleri ekonomiye kazandırmış olacağız" dedi.

27.11.2019Ekonomi
Zengin lif kaynağı 10 mucizevi kış meyvesi

Zengin lif kaynağı 10 mucizevi kış meyvesi

Kış meyveleri bağışıklık sistemimizi güçlendirir, bizleri hastalıklardan korur. Bu nedenle içinde bulunduğumuz aylarda bol bol tüketilmelidir. Uzman Diyetisyen Zülal Kayıran, mevsiminde ve sağlıklı beslenmek isteyenler için zengin lif kaynağı kış meyvelerini sıraladı.

25.11.2019Sağlık
Cennet hurması şifa dağıtıyor

Cennet hurması şifa dağıtıyor

Cennet hurması, Trabzon hurması olarak da adlandırılan bu besin, diyet lifi açısından oldukça zengindir. 100 gr cennet hurması 3,6 gr lif içerir.

18.11.2019Ebeveyn
Yazın Lapseki şeftalisi, kışın Trabzon hurması üretiyorlar

Yazın "Lapseki şeftalisi", kışın "Trabzon hurması" üretiyorlar

Kendine has tadı, rengi ve kokusuyla rağbet gören Lapseki şeftalisinin yetiştirildiği bölgede meyve üreticileri, kış aylarındaki boşluğu Trabzon hurması ile dolduruyor.

14.11.2019 Ekonomi
Korkunç olayda hayatını kaybetmişti Son sözleri bunlar oldu

Korkunç olayda hayatını kaybetmişti! Son sözleri bunlar oldu

ERZURUM'un Uzundere ilçesinde, eşi Murat Yıldızlı'yı ayı saldırısından kurtaran Ayşe Yıldızlı, "Ayıya sarıldım, eşimin üzerinden kaldırmak için. Baktım olmuyor, yerde taş vardı, aldım, ayıya vurdum. Eşimi bıraktı, beni kolumdan ısırıp, kaçtı. Kocamı öyle bırakamazdım. Allah kurtardı bizi. Çok büyüktü, hala şoktayım" dedi. Eşini kaybeden Gülsün Öneş, eşinin ayı tarafından parçalanan kıyafetlerini göstererek, yaşananları gözyaşı içinde, "Eşimin çığlıklarına evden çıktım. 'Beni ayı yedi, yardım et' dedi. Boynunu delmişti ayı, kanlar akıyordu. Yazmamı boynuna bağladım, kanlar akıyordu.'' dedi.

21.09.2019Gündem
Hocadan botanik servet uyarısı: Kıymetini bilelim

Hocadan botanik servet uyarısı: Kıymetini bilelim

Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Erdem Yeşilada, Türkiye’nin elindeki botanik hazineyi kullanamadığına dair verileri, ilginç örneklerle Meclis Komisyonu’na anlattı. Tıbbi ve Aromatik Bitkileri (TAB) Araştırma Komisyonu’na sunum yapan Prof. Yeşilada, “Beni kahreden bir durum. Her bir şey var elimizde ama hiçbir şey yok. Bir altın tutuyoruz ama değerini bilemiyoruz” diyerek şu örnekleri verdi:

15.06.2019Gündem
C vitamini eksikliği nelere sebep olur C vitamini hangi besinlerde vardır

C vitamini eksikliği nelere sebep olur? C vitamini hangi besinlerde vardır?

Vitamin C; hava ile temasla kolay okside olur, suda erir, ekşi tattadır, ışıkla temasta rengi koyulaşır, ısıya dayanıksız bir vitamindir. İnsanlar, bazı meyve yarasaları, hint domuzu ve insan benzeri primatlar C vitamini üretemediklerinden bunu besinlerden almak zorundadırlar. Peki, c vitamini eksikliği nelere sebep olur? C vitamini hangi besinlerde vardır?

15.04.2019Sağlık
Cennet Hurmasının Faydaları Neler

Cennet Hurmasının Faydaları Neler?

Cennet hurması, bilinen diğer adıyla Trabzon hurması veya Akdeniz hurması, domatese benzeyen görüntüsü ile dikkat çekiyor. Son zamanlarda daha fazla tanınmaya başlayan cennet hurmasının sağlığa olan faydaları da saymakla bitmiyor. Peki cennet hurmasının faydaları neler?

Cennet hurması faydaları nelerdir

Cennet hurması faydaları nelerdir?

Cennet hurması faydaları nelerdir sorusunun yanıtı vatandaşlar tarafından sorgulanan konular arasında yer almaya başladı. Mevsiminde günde 1 tane tüketilen cennet hurmasının sağlık açısından inanılmaz faydaları var. Ancak düzensiz bir şekilde değil, tüketimi abartılmadan her gün bir tane yenmesi sağlık açısından daha faydalı olacaktır. İşte detaylar.

14.12.2018Sağlık
Bilecikte üretilen cennet hurmasına yoğun ilgi

Bilecik'te üretilen cennet hurmasına yoğun ilgi

Kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden birisi olan ve sindirim sistemine faydası ile bilinen cennet hurması, Bilecik’teki tezgahlarda yerini alırken halkın talebi de yoğun oluyor.

5.12.2018Ekonomi
Trabzon hurmasının lif içeriği çok yüksek

Trabzon hurmasının lif içeriği çok yüksek

Karadeniz’de kış mevsiminin vazgeçilmez meyvesi olan hurmanın hasadı başladı. Ağaçları süsleyen sarı renkli meyveleri toplayan üreticiler, meyvelerin bir kısmını kış için stoklarken, bir kısmını da pazarda satıyor. Üreticiler, ’Trabzon hurması’ da olarak bilinen meyveden pekmez de üreterek ciddi gelir sağlıyor.

29.11.2018Sağlık
Karadeniz hurmasında hasat başladı

Karadeniz hurmasında hasat başladı

Karadeniz’de kış mevsiminin vazgeçilmez meyvesi olan hurmanın hasadı başladı. Ağaçları süsleyen sarı renkli meyveleri toplayan üreticiler, meyvelerin bir kısmını kış için stoklarken, bir kısmını da pazarda satıyor. Üreticiler, ’Trabzon hurması’ da olarak bilinen meyveden pekmez de üreterek ciddi gelir sağlıyor.

29.11.2018Ekonomi
Sınırda cennet hurması hasadı

Sınırda cennet hurması hasadı

Kuzey Irak sınırında bulunan Hakkari'nin Çukurca ilçesinde ilk defa yetiştirilen cennet hurması çiftçilerin yüzünü güldürdü.

21.11.2018Ekonomi
Hurmada verim de fiyat da yüz güldürdü

Hurmada verim de fiyat da yüz güldürdü

Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde yetiştirilen hurma, verimi ve fiyatıyla üreticiyi memnun etti.

12.11.2018Ekonomi
Probiyotik nedir Probiyotik zengini besinler hangileri

Probiyotik nedir? Probiyotik zengini besinler hangileri?

Uzmanların dost bakteriler olarak nitelediği probiyotikler, bağırsak duvarını kaplayarak koruyucu bir tabaka oluşturur ve çeşitli sağlık problemlerine neden olan düşman bakterilere karşı doğal biyolojik barajlar inşa eder. Probiyotikleri koruyup desteklemenin bir yolu yanlış beslenme ve gereksiz ilaç kullanımından uzak durmaktır. Peki, probiyotik tam olarak nedir, hangi besinlerde bulunur?

2.10.2018Gündem
Akdeniz meyve sineğine kültürel önlem

Akdeniz meyve sineğine kültürel önlem

ADANA Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, turunçgiller başta olmak üzere birçok meyve çeşidinde problem teşkil eden ve özellikle Rusya Federasyonu'na ihracatı engelleyen Akdeniz meyve sineği ile mücadelede, ilaçlama dışında kültürel önlemin de önemli olduğunu bildirdi.

16.07.2018Ekonomi
Beslenmeni Renklendir, Sağlıklı Kal

Beslenmeni Renklendir, Sağlıklı Kal!

5 rengi kapsayan besinler ile sofralarınızı renklendirin! Ayrıca kalp hastalıkları, kanser, sindirim sistemi hastalıkları, diyabet, hipertansiyon gibi kronik hastalıklara karşı 5 rengi kapsayan besinler ile korunun. İşte 5 rengi kapsayan muhteşem besinler…

Kuruyemişin, baharatın en tazesini bulabileceğiniz 9 adres

Kuruyemişin, baharatın en tazesini bulabileceğiniz 9 adres

Kuruyemiş ve kuru meyveler, hem ara öğünlerimizin, hem tatlılarımızın hem de yemeklerimizin vazgeçilmez parçaları. Baharatlar ise mutfağımızın olmazsa olmazı... Peki bu vazgeçilmez lezzetlerin tazesi, lezizi nereden alınır? İncili Gastronomi Rehberi proje ekibinden Gamze İneceli, kuruyemiş, kuru meyve ve baharat satın alabileceğiniz birkaç adresi size tavsiye ediyor…

1,5 kilo Trabzon hurması yiyince... Midesinden iki taş çıkarıldı

1,5 kilo Trabzon hurması yiyince... Midesinden iki taş çıkarıldı

Trabzon'un Of ilçesinde bulantı ve karın ağrısı şikayetleri olan hastanın midesinden ameliyatla 400 gram ağırlığında 2 taş çıkarıldı.

3.12.2017Gündem
Meraklı dede cennet hurması yetiştirdi

Meraklı dede cennet hurması yetiştirdi

Van’ın İpekyolu ilçesinde yaşayan 75 yaşındaki Cahfer Sadık Işık, ilk kez yetiştirilen cennet hurmasının hasadını yaptı.

26.10.2017Ekonomi
Organik tarım desteği için başvuracaklar dikkat

Organik tarım desteği için başvuracaklar dikkat!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 9 Ocak 2017 tarihinde başlayan organik tarım desteği başvurularının 24 Mart 2017'de tamamlanacağını bildirdi.

19.03.2017Ekonomi

Yazar Sonuçları

Emziren anneler için 15 maddede sağlıklı beslenme

Emziren anneler için 15 maddede sağlıklı beslenme

Emzirme süresince beslenmede dikkat edilmesi gerekenler...

24.06.2019

Trabzon hurmasının (cennet hurması) faydaları nelerdir?

Kış meyvelerinin en tatlısı olsa da mutfaklarda hak ettiği ilgiyi görmeyen Trabzon hurması, farklı tariflerde adının geçmesiyle herkes tarafından tanınmaya başlıyor. Bilinen diğer adı cennet hurması / cennet elması olan bu tatlı meyve, içerdiği zengin besin değeri ile insan sağlığı için pek çok fayda sağlıyor.

6.01.2019
Şimdi tam mevsimi Sağlık için bol bol yiyin

Şimdi tam mevsimi! Sağlık için bol bol yiyin

Cennet elması, cennet hurması, yaş hurma gibi birçok isimle biliniyor. Ekim ayı meyvelerinden Trabzon hurmasının ismi gibi faydaları da oldukça fazla. Metabolizma hızını artıran ve tokluk sağlayan bu meyvenin yararlarını Diyetisyen Deniz Zünbülcan anlattı.

17.10.2018

Sabah baş ağrılarının 10 nedeni

Baş ağrısının her türlüsü tatsızdır, tedirgin edicidir. Dahası keyif kaçırıcıdır. Ama en berbatı hemen her sabaha baş ağrılarıyla başlamaktır. Sabah baş ağrıları deyip geçmeyin, emin olun ki çoğunun arkasında bir sağlık sorunu vardır. Neler mi? Merak ediyorsanız buyurun ilk 10 nedene...

28.03.2018

Cildiniz kaç yaşında?

Herkesin cildi aynı hızda yaşlanmaz. Cildimizin nasıl yaşlanacağına da sadece genlerimiz karar vermez. En az genler kadar iç ve dış etkenlerin de rolü vardır.

8.12.2017

En sağlıklı 10 meyve

Evet, meyvelerde fruktoz var. Evet, fruktozun fazlası sağlığa zararlı.

28.09.2017