EKSTRA
MENÜ

İşaret Dili

İşaret Dili ile ilgili tüm haberleri ve son dakika İşaret Dili haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.035 İşaret Dili haberi bulunmuştur.

İşaret Dili Haberleri

Söylenen ya da yazılanı anında işaret diline çeviren yazılım geliştirildi

Söylenen ya da yazılanı anında işaret diline çeviren yazılım geliştirildi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinden (ESOGÜ) iki bilim insanı, işitme engellilerin bilgiye erişimlerini kolaylaştırmak amacıyla web sitesi ve PDF ile video içeriklerini işaret diline dönüştüren yazılım hazırladı.

22.10.2020Teknoloji
İşaret Dili nedir İşaret Dili nasıl öğrenilir İşaret Dili eğitimi hakkında bilgiler

İşaret Dili nedir? İşaret Dili nasıl öğrenilir? İşaret Dili eğitimi hakkında bilgiler

İşaret dili, işaret dilleri olarak da bilinmektedir. İşaret dili, anlamı iletmek için görsel-manuel yöntem kullanan dili ifade etmektedir. İşaret dilleri, manuel olmayan ögelerle birlikte manuel eklemlerle ifade edilmektedir. İşte, işaret dili hakkında merak edilenler.

28.09.2020Araştırma
Amasyada karantinadakilere telefonla psikososyal destek sunuluyor

Amasya'da karantinadakilere telefonla psikososyal destek sunuluyor

Amasya Valiliği koordinesinde kurulan psikososyal destek hattı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla ilgili tedbirler kapsamında karantinada olan vatandaşlara hizmet veriyor.

25.09.2020Gündem
TRT EBA TV kesintisiz devam ediyor

TRT EBA TV kesintisiz devam ediyor

TRT Okul Kanal Koordinatörü Nurbanu Eryücel, "Bu hafta sonu itibarıyla üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler için yayın yapmaya başlayacağız. Dersler, soru çözümleri şeklinde son derece ilgi çekici bir şekilde sunulacak. Öğrencilerimize kaçırmamalarını öneririm. TRT EBA Kanalları, TRT Okul Kanal Koordinatörlüğü bünyesinde kurumsallaştı ve kesintisiz şekilde üç kanalda yayın yapmayı sürdürüyor" dedi.

25.09.2020Eğitim
Emine Erdoğandan ‘işaret dili’ paylaşımı

Emine Erdoğan'dan ‘işaret dili’ paylaşımı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, sosyal medya hesabından işaret diliyle yaptığı paylaşımda Dünya İşaret Dili Günü’nü kutladı.

24.09.2020Gündem
Emine Erdoğandan, Dünya İşaret Dili Günü paylaşımı

Emine Erdoğan'dan, 'Dünya İşaret Dili Günü' paylaşımı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile Dünya İşaret Dili Günü'nü kutladı.

23.09.2020Gündem
Engelsiz bankacılığı hayata geçirdiler

Engelsiz bankacılığı hayata geçirdiler

Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür “Alternatif Bank’ı 5 yıl içerisinde engelsiz bankacılığın örnek kurumu yapacağımıza söz veriyoruz. Bugüne kadar yaptığımız çalışmalar sadece bir başlangıç. Engelliler tarafından en çok tercih edilen banka olabilmeyi arzu ediyoruz” dedi.

16.09.2020Ekonomi
Son dakika… Devletin zirvesi Anıtkabir’de

Son dakika… Devletin zirvesi Anıtkabir’de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve devlet erkanı 30 Ağustos Zafer bayramı nedeniyle Anıtkabir’i ziyaret etti. Anıtkabir'deki törene Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ile birlikte TBMM başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay ve bakanlar da katıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de törende yerlerini aldı. Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye bilhassa Doğu Akdeniz'de tehdit, yıldırma ve şantaj diline boyun eğmeyecek, uluslararası hukuktan ve ikili anlaşmalardan kaynaklanan haklarını savunmaya sürdürecektir" dedi.

30.08.2020Gündem
Dilan Çiçek Deniz: Karantinada işaret dili öğrendim

Dilan Çiçek Deniz: Karantinada işaret dili öğrendim

Oyuncu Dilan Çiçek Deniz, Marie Claire dergisinin ağustos sayısına kapak oldu. Deniz, 3 ay yalnız kaldığı karantina döneminde birçok yeni şey öğrendiğini anlattı: “Online dersler öğrendim, yeni enstrümanlar çaldım, Klingon ve işaret dili öğrendim.”

7.08.2020Magazin
‘Yapay zeka ve veri mühendisliği’ bölümü açılıyor

‘Yapay zeka ve veri mühendisliği’ bölümü açılıyor

Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği Bölümü İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi’nde açılıyor. 2020-2021 yılında bölüme ilk öğrencilerini kabul edecek olan İTÜ, bünyesinde yürüttüğü ulusal ve uluslararası yapay zeka ve veri mühendisliği çalışmalarını böylece programa girecek 40 öğrenciye aktarmış olacak.

23.07.2020Eğitim
Eğlenceli yaz okulu başladı

Eğlenceli yaz okulu başladı

Eğitim öğretim yılının sona ermesinin ardından yaz okulu programları ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için TRT-EBA TV ile başladı. TRT-EBA TV'nin üç kanalından öğrencilere seslenen Bakan Selçuk, "Eğitimin ve öğrenmenin tatili olmaz biliyorsunuz. İnsan her an, her saniye öğrenmeye açık olmalı. Okul sıralarında olmasa da izlediklerinizle, okuduklarınızla her gün yeni şeyler öğrenmeyi lütfen unutmayın. Derslerimiz devam ediyor. Sizler öğrenmeye devam edin diye, varsa eksikleriniz tamamlayın diye, yazın da derslerimiz yayında olacak. Ama bu dersler, yaz tadında çok farklı ve eğlenceli içeriklerle hazırlandı" dedi.

29.06.2020Eğitim
YÖK ‘engelsiz üniversite’leri ödüllendirdi

YÖK ‘engelsiz üniversite’leri ödüllendirdi

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Engelsiz Üniversite Ödülleri için geçen yıl 80 üniversiteden farklı kategorilerde 668 başvuru yapılmış iken bu yıl 116 yükseköğretim kurumu tarafından yapılan başvuru sayısı 841'e ulaştı. Engelsiz üniversite dediğimizde sadece mekanla ilgili düzenlemeler değil, sosyal ve kültürel faaliyetleri de içinde barındıran bir üniversite tasavvur edilmeli" dedi.

24.06.2020Eğitim
iOS 14: İşte Appleın iPhoneları değiştirecek yeni işletim sistemi

iOS 14: İşte Apple'ın iPhone'ları değiştirecek yeni işletim sistemi

Apple, uzun süredir beklenen yeni iOS güncellemesini ilk kez WWDC 2020 kapsamında görücüye çıkardı. Peki iOS 14 güncellemesi iPhone'ları nasıl değiştirecek? Hangi yeni özellikler kullanıcılara sunulacak?

22.06.2020Teknoloji
iPadOS 14 tanıtıldı: İşte gelecek tüm yenilikler

iPadOS 14 tanıtıldı: İşte gelecek tüm yenilikler

iPad'lerin işletim sistemi iPadOS 14, Apple'ın gerçekleştirdiği WWDC 2020 (Dünya Yazılım Geliştirici Konferansı) etkinliğinde ilk kez görücüye çıktı. Peki iPad'lerin yeni işletim sistemi beraberinde neleri getiriyor?

22.06.2020Teknoloji
Güney Korenin şehirleri neler Güney Kore başkenti, nüfusu, yüzölçümü, telefon ve posta kodu bilgileri

Güney Kore'nin şehirleri neler? Güney Kore başkenti, nüfusu, yüzölçümü, telefon ve posta kodu bilgileri

Asya kıtasının en popüler ülkelerinden biri olan Güney Kore farklı kültürü ile dikkat çekiyor. Özellikle her mevsim turist akımına uğrayan Güney Kore'nin ünlü şehirleri yer almaktadır. Ünlü şehirleri ve meydanları bol olan Güney Kore, Kore yarımadasının ayrılmış iki ülkesinden birisidir. Güney Kore Doğu Asya'nın gelişmiş ülkeleri arasında yer almaktadır. Peki, Güney Kore'nin şehirleri neler? Güney Kore başkenti, nüfusu, yüzölçümü, telefon ve posta kodu bilgileri nedir? İşte Güney Kore'ye dair bütün bilgiler...

18.06.2020Seyahat
Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Kocaelideki öğretmenlerle buluştu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Kocaeli'deki öğretmenlerle buluştu

Ziya Selçuk, uzaktan eğitim sürecine ilişkin öğretmenlere, "Bir yerde başarı varsa ekibindir. Ne yaptıysak hep beraber yaptık. Bu görevi beraber omuzladık." diye seslendi. Buluşmada, müzik öğretmeni Erdoğan Şahinoğlu'nun bağlama, iki oğlunun da gitar ve ney ile eşlik ettiği Mağusa Limanı türküsü seslendirilerek, 3 yıl önce ilk görev yeri Batman Kozluk'ta hain bir terör saldırısında şehit olan öğretmen Aybüke Yalçın ile tüm şehit öğretmenler anıldı.

11.06.2020Gündem
Bakan Selçuk: Bir yerde başarı varsa ekibindir

Bakan Selçuk: Bir yerde başarı varsa ekibindir

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ‘Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları’ kapsamında Kocaeli’ne konuk oldu. Selçuk, uzaktan eğitim sürecinin verimli geçtiğini belirten meslektaşlarına, “Bir yerde başarı varsa ekibindir” diye yanıt verdi.

11.06.2020Eğitim
Otizmli çocuklar için tematik rehber

Otizmli çocuklar için tematik rehber

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, otizmli bireye sahip ailelere, 65 yaş üzeri yaşlılara, kronik hastalığı bulunan yaşlılara, özel gereksinimli bireyler ile işitme engelli bireyler ve ailelerine yönelik hazırlanan rehberlerden sonra, otizmli çocuklara yönelik bilgilendirme amacıyla hem basılı hem de görsel çalışmanın tamamlandığını ve ilgili videonun sosyal medya hesaplarından paylaşıldığını belirtti.

31.05.2020Eğitim
Bakan Selçuk işaret diliyle anlattı

Bakan Selçuk işaret diliyle anlattı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Instagram hesabından paylaştığı videoda EBA'da işaret dili derslerinin başladığını duyurdu.

22.05.2020Eğitim
Turkcellden işaret diliyle görüntülü çağrı merkezi hizmeti

Turkcell'den işaret diliyle görüntülü çağrı merkezi hizmeti

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, engelli müşterilere hizmet veren Turkcell çalışanları ile BiP’in geliştirmekte olduğu web üzerinden konferans özelliğinin ilk defa test edildiği görüşmede bir araya geldi. Erkan, çalışanları dinledi ve işaret diliyle görüntülü çağrı merkezi hizmeti sunan Turkcell Yüz Yüze uygulaması hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

11.05.2020Teknoloji
Sivasta engellilerden farkındalık klibi

Sivas'ta engellilerden farkındalık klibi

Sivas'ta, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nda farkındalık amacıyla video klip hazırlandı.

11.05.2020Gündem
EBAda işaret dili dersi

EBA'da işaret dili dersi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası için EBA programı kapsamında farkındalık çalışması yapacaklarını açıkladı.

9.05.2020Eğitim
İşaret diliyle 23 Nisanın kutlama tarihçesini anlattılar

İşaret diliyle 23 Nisan'ın kutlama tarihçesini anlattılar

Kırklareli'nin Lüleburgaz Halk Eğitim Merkezi'nde işaret dili eğitmeni Buse Güler'in önderliğindeki işaret dili kursiyerleri, telekonferans yöntemi ile 23 Nisan'ın kutlanma tarihçesini, çektikleri video ile işaret diliyle anlattı.

23.04.2020Gündem
Şirketler yazılımcıları aldıkları puana göre seçebilecek

Şirketler yazılımcıları aldıkları puana göre seçebilecek

İşverenler, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hayata geçirilen "1 Milyon Yazılımcı Projesi"nde kimin, hangi eğitimi, kaç puanla bitirdiğini görüp, kendilerine en uygun adayı seçebilecek.

22.04.2020Teknoloji
8 yaşındaki Hatice, uzaktan eğitimle İstiklal Marşını işaret diliyle okumayı öğrendi

8 yaşındaki Hatice, uzaktan eğitimle İstiklal Marşı'nı işaret diliyle okumayı öğrendi

BİTLİS'in Tatvan ilçesinde, koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında, evinde vakit geçiren ilkokul 2'nci sınıf öğrencisi Hatice Kübra Gencer (8), farkındalık oluşturmak için İstiklal Marşı'nı işaret diliyle okumayı öğrendi.

20.04.2020Gündem
Diyanet İşleri Başkanı’ndan o programlara dikkat çeken uyarı

Diyanet İşleri Başkanı’ndan o programlara dikkat çeken uyarı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Ramazan ayı öncesinde önemli açıklamalarda bulundu. Erbaş açıklamasında Ramazan'da televizyon, radyo kanallarında ya da sosyal medyada program yapan, konuşan herkesten, toplumumuza doğru bilgi aktarma konusunda sorumluluk bilinciyle hareket etmelerini, kaynağı belli olmayan, hayatımıza değer katmayan anlamsız bilgi ve konuları ekrana ve gündeme getirmemelerini; güzel, yapıcı ve birleştirici bir üslup kullanmalarını ve tartışma meydana getirecek, polemik üretecek popülist tavırlardan uzak kalmalarını özellikle istirham ediyorum" dedi.

20.04.2020Gündem
Burhaniyede emniyetten işaret diliyle evde kal klibi

Burhaniye'de emniyetten işaret diliyle 'evde kal' klibi

BALIKESİR'in Burhaniye İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polisler, işaret diliyle 'evde kal' çağrısı yaparak klip çekti. Fiziksel engelli Gamze Padem de klipte yer aldı.

6.04.2020Gündem
İşaret diliyle Evde kal Türkiye çağrısı

İşaret diliyle "Evde kal Türkiye" çağrısı

Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Yakup Ümit Kihtir, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı başlatılan "Evde kal Türkiye" çağrısını işaret diliyle yaptı.

20.03.2020Gündem
İşaret diliyle Evde kal Türkiye çağrısı

İşaret diliyle "Evde kal Türkiye" çağrısı

Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Yakup Ümit Kihtir, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı başlatılan "Evde kal Türkiye" çağrısını işaret diliyle yaptı.

20.03.2020Haber
İşaret dilinin sempatik yüzü Neslihan Kurt

İşaret dilinin sempatik yüzü Neslihan Kurt

Neslihan Kurt’u Okan Bayülgen'in sunduğu Dada Dandinista adlı programda mutlaka görmüşsünüzdür. Ekranlarda işaret dili ile pek çok işitme engelli kişiye tercümanlık yaparken güler yüzünü eksik etmiyor. Şimdilerde ise TikTok’un işaret dili üzerine başlatacağı farkındalık kampanyasında gönüllü olarak yer alıyor. Hem bu projeyi hem de mesleğiyle ilgili merak edilenleri kendisiyle konuştuk.

11.03.2020Sağlık
Gaziantepte Zeka Gücü Sınıfı açıldı

Gaziantep'te "Zeka Gücü Sınıfı" açıldı

Gaziantep'te, Turkcell ile Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğinde "Zeka Gücü Sınıfı" açıldı.

27.02.2020Teknoloji
Duvarları Olmayan Müzeden yeni sergi

Duvarları Olmayan Müze'den yeni sergi

Dünya genelinde internet bağlantısı olan tüm masaüstü ve mobil cihazlardan erişime açılacak olan "Varmak Üzere" sergisi, sanatseverlerle buluşacak.

4.02.2020Keyif
KOMEK kurs kayıt başvuru formu Komek.org.tr üzerinden nasıl doldurulur

KOMEK kurs kayıt başvuru formu Komek.org.tr üzerinden nasıl doldurulur?

KOMEK kurs kayıt başvuru formu, KOMEK.org.tr internet sitesi üzerinden kolayca doldurulabiliyor. Konya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ilçelerde ya da merkezde ikamet eden kişilerin başvuruda bulunarak alabileceği kurslar, KOMEK.org.tr aracılığıyla görüntülenebilecek. Peki, KOMEK kayıt işlemi için neler yapılması gerekiyor? İşte, KOMEK kayıt kursları ve online kayıt işlemi hakkında bazı bilgiler

20.01.2020Gündem
Pelin Öğretmen’in iyilik okulu

Pelin Öğretmen’in iyilik okulu

Öğretmen Pelin Baykan, sağır bir arkadaşına matematik dersinde yardım ederken sağırların eğitimde yaşadıkları zorlukları fark etti. Bu problemi çözmek için Anlatan Eller sosyal girişimini kurdu ve ders videoları yayınlamaya başladı. Yayınladığı matematik dersi videolarına ilgi o kadar yoğun oldu ki, Aralık ayında Anlatan Eller sağırlara yönelik Türkiye’nin ilk Dijital Okulu’nu açtı.

13.01.2020Gündem
Uluslararası öğrenci sayısı 178 bine ulaştı

Uluslararası öğrenci sayısı 178 bine ulaştı

Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesi kapsamında 16 pilot üniversitedeki 3 bin öğretim üyesi ve yaklaşık 36 bin öğrenciye dijital dönüşüm eğitimi verildi. Akademide ‘Açık Erişim ve Açık Bilim’ çalışmaları başlatıldı. ‘Geleceğin Meslekleri, Mesleklerin Geleceği’ başlıklı kongrede, gelecek yıl açılacak yeni üniversite programları masaya yatırıldı. Vakıf üniversitelerini Ar-Ge'ye ve öğretim üyesi yetiştirmeye teşvik eden, reklam-tanıtım bütçesine sınırlama getiren kararlar alındı. ‘Hedef odaklı uluslararasılaşma’ politika sonucu 2014'te 48 bin olan uluslararası öğrenci sayısı, dört yılda 178 bine ulaştı.

30.12.2019Eğitim
İYİ Parti İstiklal Marşını tartıştı

İYİ Parti İstiklal Marşı'nı tartıştı

Kırıkkale Üniversitesi’nde Genç Kalemler Topluluğu ile Bilim ve Sanat Topluluğu’nun ‘Dünya Arapça Günü’nde İstiklal Marşı’nın Arapça okunması, kamuoyunun yanı sıra İYİ Parti’de de tartışma yarattı. İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, İstiklal Marşı’nın dünyanın bütün dillerine çevrilebileceğini ve şiir olarak okunabileceğini savunurken TBMM Başkanvekili Lütfü Türkkan’dan “İstiklal Marşı Türkçe okunur. Nokta” yorumu geldi.

27.12.2019Gündem

Yazar Sonuçları

Yazılmayan Türkçenin izinde

Elginkan Vakfı, 5. Uluslararası Türk Dili ve Edebiyatı Kurultayı’nın ana konusu ‘Geçmişten Günümüze Yazılmayan Türkçe’ olarak belirlendi. Bundan önceki dört toplantıda edebi dili, yazı dilini konu alan bildirilerin sunulduğu kurultayda bu kez de yörelerimizde canlı bir biçimde konuşulan Türkçenin ağızlarını, Türk argosunu, meslek dillerini bilimsel yönden ele alacak bildirilere yer verilecek.   

25.08.2020

Tedbir

Merhabalar sevgili okurlar.

4.04.2020