Geleneksel oyunlar EBA'da

Güncelleme Tarihi:

Geleneksel oyunlar EBAda
Oluşturulma Tarihi: Mart 27, 2024 14:46

Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından okul öncesi, ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik belirlenen 100 geleneksel çocuk oyununun nasıl oynandığını anlatan 'Yüz Yüze 100 Çocuk Oyunu'nun videoları, işaret dili eklenerek Eğitim Bilişim Ağı'na (EBA) yüklendi.

Haberin Devamı

Millî Eğitim Bakanlığı; millî ve kültürel değerler yönünden farkındalık oluşturmak, bütüncül bir bakışla sosyal ve duygusal gelişim sağlamak amacıyla geleneksel çocuk oyunlarının okul ortamlarında canlandırılmasına yönelik uygulamalarına devam ediyor. Bakanlığın çalışmalarında; ekran bağımlılığı ve obezite gibi birçok farklı sorunla mücadele etmenin en kolay yolu olarak okullarda geleneksel çocuk oyunlarına daha fazla yer verilmesi, tüm illerde özellikle bahar aylarında geleneksel çocuk oyunları şenlikleri düzenlenmesi hedefleniyor.

Söz konusu oyunların biçimsel açıdan verimli gerçekleşmesi adına özellikle okul bahçeleri olmak üzere okulun tüm elverişli alanlarında çocuk oyunlarına yönelik fiziki düzenlemelere gidildi. Bu kapsamdaki uygulamalardan biri olan Yüz Yüze 100 Çocuk Oyunu kitabı ve Öğretmen Uygulama Kılavuzu, karekodlu olarak hazırlandı. Son olarak ise kitaplarda yer alan oyunlara ait videolara işaret dili eklendi.

Haberin Devamı

'YÜZ YÜZE 100 ÇOCUK OYUNU'NUN VİDEOLARI İÇİN TIKLAYIN

BAKMADAN GEÇME!