Bugün neler oldu?

Fark Yaratanlar

Güncelleme Tarihi:

Fark Yaratanlar haberleri sayfasında Fark Yaratanlar hakkında son dakika haberler ve güncel bilgiler bulunmaktadır. Toplam 439 Fark Yaratanlar haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber sayfamızdan takip edilebilir.

Fark Yaratanlar haberleri

Eşpedal Derneği ile fark yarattılar

'Eşpedal Derneği' ile fark yarattılar

Türkiye’de resmi rakamlar tam olarak bilinmese 8,5 milyon engelli vatandaşbulunuyor. Bunların içinde görme engelli birey sayısı yaklaşık olarak 800bin kişi civarında. Ancak ülkemizdeki eşit ve erişilebilir kamusal alanlarınkısıtlı olması, bu bireylerin fiziksel antrenman yapmasının ve sosyalleşmesininönündeki en önemli engellerden biri. Eşpedal Derneği, engelli bireylerin fiziksel ve sosyal rehabilitasyonunu veengelli engelsiz bireyler arasındaki dostluğu tandem olarak adlandırılan ikikişilik bisikletler aracılığıyla sağlıyor. Dernek, bisiklet sporuna gönül verenengelli ve engelsiz bireyleri bir araya getiriyor. Yaklaşık 3 yıl önce birtopluluk olarak başlayan Eşpedal Derneği’nin bugün iletişimde olduğu 100’eyakın engelli birey bulunuyor. Türkiye’nin farklı bölgelerinde temsilciliklerive 200 gönüllüsü bulunan Dernek, şehir içinde ve dışında bisiklet turları veyarışlarının yanı sıra kurs ve sertifika programları da hayata geçiriyor. AyrıcaEşpedal üyeleri bugünlerde, bir ilki gerçekleştirerek Karadeniz’den Hazar’a birgörme engellinin bisikletle çıkacağı en uzun turun da hazırlıklarınıyapıyorlar.  Eşpedal Derneği, engelli ve engelsiz bireyler arasında köprüler oluşturdu.Sosyal iletişim ve egzersiz yapmak yönünde sıkıntı çeken Türkiye’deki yüzlerceengelli birey ile herhangi bir engeli bulunmayan bireylerin farklı yaşamşekillerini deneyimlemeleri için fırsatlar yarattı. Hem spor yaparaksosyalleşmek isteyen engelli ve engelsiz bireylerin hayatında, hem de siviltoplum alanında kocaman bir fark yarattı.   

#Fark Yaratanlar
Şizofreni hastaları için sıradışı bir tedavi

Şizofreni hastaları için sıradışı bir tedavi

Gerçekliktenuzaklaşılarak duygu, düşünce ve davranışlarında ciddi bozulmaların ortaya çıktığıruhsal hastalığa şizofreni adı veriliyor. Şizofreni, her ne kadarinsanlar arasında çoğu zaman alaycı bir ifade olarak kullanılsa da aslındaciddi bir ruhsal bozukluk. Bugün tıp çevreleri tarafından dünyada şizofrenivaka sayısı dünya nüfusunun yüzde biri olarak tanımlanıyor. Türkiye’de ise burakamın ortalama 600 bin kişi olduğu tahmin ediliyor. Şizofreni hastalarına tıbbi tedavilerin yanındaalternatif tedavi yöntemleri de uygulanıyor. Psikiyatride sanat terapileri Avrupave ABD’de oldukça gelişmiş yöntemler. Ancak Türkiye'de bu tedavi yöntemleri pekbilinmiyor. BasriKöylü, Aksaray Devlet Hastanesi’nde görevli bir psikiyatri uzmanı. Bir süredirşizofreni tanısı koyulmuş hastalara tiyatro terapisi uyguluyor. Tamamı şizofreni hastalarından oluşanBasri Köylü önderliğindeki “Ben de Varım” adlı tiyatro grubu 1 yıliçerisinde Aksaray ve farklı illerde olmak üzere 20 gösteri düzenledi. BasriKöylü tarafından uygulanan tiyatro terapisi sonrasında hastalardaki değişimçevrelerinde de fark edilmeye başladı. Birçok hastanın ilaçlı tedavisi enasgari seviyelere indirildi. Basri Köylü, şizofrenihastaları için Türkiye’de pek de denenmeyen bir  tedavi yöntemi olantiyatro terapisini hastalarına uyguladı. Toplumdaki ön yargıların kırılmasınave hastaların insan ilişkilerini iyileştirip tekrardan sosyalleşebilmelerineyardımcı oldu. Hem şizofreni hastalarının ve ailelerinin hayatında, hem depsikiyatri dünyasında kocaman bir fark yarattı. 

#Fark Yaratanlar
Eğitimi Sınıfa Hapsetmeyen Öğretmen: Fatma Ayan

Eğitimi Sınıfa Hapsetmeyen Öğretmen: Fatma Ayan

SabancıVakfı’nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunan “sıra dışı kişilerin olağanüstüöykülerini” anlattığı “Fark Yaratanlar” programının yedinci sezonunun 13. FarkYaratan’ı Fatma Ayan oldu. Türkiye’nin ilk açıkhava kütüphanesini Alanya’nın Mahmutlar Beldesi Kılıçarslan İlköğretim Okulu’nda 20 yıllık bir öğretmenFatma Ayan’ın çabalarıyla açıldı. Fatma Ayan kütüphanenin açılmasının yanı sıraokulun fiziki koşullarının iyileştirilmesi ve eğitim müfredatınınçeşitlendirilmesi için çalışmalarda bulundu. Fatma Ayan önderliğinde yapılan iyileştirmeçabalarından sonra Kaymakam ve İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün de desteğiyleaçılan kütüphanede 8000’e yakın kitap bulunuyor. Okulda normal müfredatderslerinin yanı sıra Türkiye’de pek bilinmeyen ancak Avrupa'da önemli bireğitim teorisi olarak kabul edilmiş olan Waldorf eğitim sistemi uygulanmayaçalışılıyor.  Bu sistem çocuğunyaratıcılığının gelişmesi ve öğrenme yeteneğinin artmasını amaçlıyor. Örneğin;Kılıçarslan İlköğretim Okulu’nda çocuklara yörük kilimi atölyesinde eğitimlerveriliyor. Serbest etkinlik derslerinde tarım ve hayvancılıkla ilgili temelbilgiler öğretiliyor. Okulun yeni haliyle birlikte öğrenci sayısı daartarak 47’ye çıkmış. 2 öğretmenin daha gelmesiyle okul 3 öğretmenle eğitimedevam ediyor. Okulda yapılan düzenlemeler ve iyileştirmelerle çocuklardakibaşarının gözle görülür şekilde artmasını sağlamış. Kılıçarslan İköğretim Okulu’nda  sadece Türköğrenciler değil diğer milletlerden de öğrenciler  eğitim görüyor. Okulda 20civarında da Rus öğrenci bulunuyor. Fatma Ayan  atıl halde kapanmakta olan birokulu yeniden sistemin içine alınmasını sağladı.  Eğitimi sınıflara hapsetmedi. Çocuklarınfarklı becerilerinin gelişmesi için çaba harcadı. Okulu bölgenin en gözde okuluhaline getirdi. Hem uyguladığı eğitim yöntemleri hem de projelerle çocuklarınhayatınında kocaman bir fark yarattı.  

#Fark Yaratanlar
DAHA FAZLA #FARK YARATANLAR HABERLERİ

Fark Yaratanlar’a ait tüm site haberleri