EKSTRA
MENÜ

Güvenlik Konseyi

Güvenlik Konseyi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Güvenlik Konseyi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 28.086 Güvenlik Konseyi haberi bulunmuştur.

Güvenlik Konseyi Haberleri

Bir asırlık kanlı miras

Bir asırlık kanlı miras

Ermenistan’ın yaz başından itibaren yaptığı saldırıların ardından Azerbaycan’ın da karşılık vermesiyle Güney Kafkaslar’da tansiyon bir kez daha tavan yaptı. İki ülkeyi savaşın eşiğine getiren Dağlık Karabağ sorunu, aslında Sovyet lideri Stalin’in miras bıraktığı yaklaşık bir asırlık kanlı dava.

29.09.2020Dünya
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, BM Genel Sekreteri Guterres ile görüştü

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, BM Genel Sekreteri Guterres ile görüştü

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüştü.

28.09.2020Dünya
Bakan Çavuşoğlu: Dünya beşten büyüktür demeye devam edeceğiz

Bakan Çavuşoğlu: 'Dünya beşten büyüktür' demeye devam edeceğiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) reformu konusundaki "Konsensüs için Birlik Grubu" toplantısına videokonferansla katıldı.

28.09.2020Gündem
Son dakika... TBMMdeki 4 partiden ortak bildiri

Son dakika... TBMM'deki 4 partiden ortak bildiri

AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti'nin TBMM grupları ortak bildiri yayımlayarak, Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırısını kınadı.

28.09.2020Gündem
Türk Konseyinden Ermenistana BM kararları ışığında işgale son verme çağrısı

Türk Konseyi'nden Ermenistan'a BM kararları ışığında işgale son verme çağrısı

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri Amreyev, BM kararlarının Ermenistan'ı işgal ettiği tüm Azerbaycan topraklarından derhal çekilmeye çağırdığını vurguladı.

28.09.2020Gündem
İtalyan senatörden Azerbaycana destek

İtalyan senatörden Azerbaycan'a destek

Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırısına bir tepki de İtalya’dan geldi. İtalyan Senatosu Dış İlişkiler Daimi Komitesi üyesi Senatör Gianluca Ferrara, Ermenistan’ın Azerbaycan’daki sivil hedeflere yönelik saldırılarının Cenevre Sözleşmelerine aykırı olduğunu söyleyerek, "Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne saygı duyulmalıdır" dedi.

27.09.2020Dünya
Sudandaki sel felaketinde acı haberler gelmeye devam ediyor

Sudan'daki sel felaketinde acı haberler gelmeye devam ediyor!

Sudan'daki sellerde hayatını kaybedenlerin sayısı 124’e çıktı. Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) örgütü, Sudan'da sel felaketinde zarar görenler için acil yardım çağrısında bulundu.

23.09.2020Dünya
Ülkemizi dışlayan adımların başarı şansı yok

Ülkemizi dışlayan adımların başarı şansı yok

Birleşmiş Milletler’in 75’inci Genel Kurul toplantısına video mesajıyla katılan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Doğu Akdeniz’deki gerilimin arkasında, ‘Kazanan hepsini alır’ anlayışıyla hareket eden ülkeler olduğunu söyledi. “Ülkemizi dışlamak için atılan beyhude adımların başarı şansı yok” diyen Erdoğan dünyaya seslenirken özetle şu mesajları verdi:

23.09.2020Gündem
Yunanistan’ın ilk kadın cumhurbaşkanı azılı Türkiye karşıtı çıktı

Yunanistan’ın ilk kadın cumhurbaşkanı azılı Türkiye karşıtı çıktı

Yunanistan’ın ilk kadın cumhurbaşkanı olan Katerina Sakelaropulu, ilk yurtdışı gezisini yaptığı Kıbrıs Rum Kesimi’nde her konuşmasına ‘Türkiye işgalci’ diye başladı, ‘Garantörlüğü sona ermeli’ deyip savaş çığırtkanlığına varan bir üslup kullandı. Sakelaropulu, Türkiye karşıtlığında Başpiskopos Hrisostomos’a bile söyleyecek söz bırakmadı.

23.09.2020Dünya
Almanya Başbakanı Angela Merkelden BM’de reform çağrısı

Almanya Başbakanı Angela Merkel'den BM’de reform çağrısı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde reform çağrısında bulundu.

22.09.2020Dünya
‘BM’nin reformlara ihtiyacı var’

‘BM’nin reformlara ihtiyacı var’

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Birleşmiş Milletler’in (BM) kuruluşunun 75’inci yıl dönümünde video konferans yoluyla bir konuşma yaptı. Güvenlik Konseyi’nin zaman zaman karar alma sürecini engellediğine dikkati çeken Merkel, BM’nin reformlara ihtiyacı olduğunu söyledi. Merkel, “BM, ancak üyeleri fikir birliğine vardığı sürece başarılı olur” dedi.

22.09.2020Avrupa
Erdoğandan BM mesajı: Konseye adil mimari zorunlu

Erdoğan'dan BM mesajı: Konsey'e adil mimari zorunlu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM sistemini yeniden etkin kılmak için Güvenlik Konseyi’ni reforma tabi tutmak gerektiğini söyledi, “7 milyarı aşkın insanın kaderini 5 ülkenin insafına bırakan bir Konsey adil de sürdürülebilir de değildir” dedi.

22.09.2020Gündem
Trump: İranın nükleer silah sahibi olmasına izin vermeyeceğiz

Trump: İran'ın nükleer silah sahibi olmasına izin vermeyeceğiz

ABD Başkanı Trump, BMGK tarafından kaldırılan İran'a yönelik yaptırımları yeniden yürürlüğe soktuklarını belirterek, "Yönetimim, İran'ın nükleer silah sahibi olmasına ya da dünyayı tehlikeye atmasına asla izin vermeyecektir." mesajını verdi.

21.09.2020Dünya
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğandan kritik toplantı sonrası önemli açıklamalar

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kritik toplantı sonrası önemli açıklamalar

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan yerli koronavirüs aşısıyla ilgili tarih vererek, "Yerli aşımızı üretmek için hızla çalışmaya devam ediyoruz. Halen süren 8 aşı çalışmasından 2'sinde hayvan deneyleri tamamlandı. İnşallah önümüzdeki yılın ilk aylarında bu aşıları milletimizin hizmetine sunmayı planlıyoruz" dedi.

21.09.2020Gündem
Son dakika: ABDden iki kritik yaptırım kararı

Son dakika: ABD'den iki kritik yaptırım kararı

ABD yönetimi, Savunma Bakanlığının da içinde olduğu birçok İranlı kurum ve kişinin yanı sıra İran ile iş birliği yaptığı gerekçesiyle Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu da yaptırım listesine aldığını duyurdu.

21.09.2020Dünya
Paris Büyükelçisi: ‘Türk ve Fransız halkları dosttur’

Paris Büyükelçisi: ‘Türk ve Fransız halkları dosttur’

Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, “İki ülke arasında bugün elbette ciddi anlaşmazlıklar bulunuyor ancak Türkiye ile Fransa arasında geri dönülemeyecek bir noktadan bahsetmenin abartılı olacağını düşünüyorum. Koşullar ne olursa olsun, Türk ve Fransız halkları dosttur” dedi.

19.09.2020Dünya
Paris Büyükelçisi Musa, Türkiye ile Fransa arasındaki ilişkiyi değerlendirdi

Paris Büyükelçisi Musa, Türkiye ile Fransa arasındaki ilişkiyi değerlendirdi

Türkiye'nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, "İki ülke arasında bugün elbette ciddi anlaşmazlıklar bulunuyor ancak Türkiye ile Fransa arasında geri dönülemeyecek bir noktadan bahsetmenin abartılı olacağını düşünüyorum. Koşullar ne olursa olsun, Türk ve Fransız halkları dosttur." dedi.

17.09.2020Dünya
İki dışişleri bakanı aynı gazeteye yazdı; Çavuşoğlu: Kriz fırsat yaratabilir

İki dışişleri bakanı aynı gazeteye yazdı; Çavuşoğlu: Kriz fırsat yaratabilir

Yunan Kathimerini gazetesinde dün hem Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu hem de Yunan mevkidaşı Nikos Dendias’ın yazıları yer aldı.

16.09.2020Dünya
BM 75. Genel Kurul Başkanı Bozkırdan Doğu Akdeniz mesajı

BM 75. Genel Kurul Başkanı Bozkır'dan Doğu Akdeniz mesajı

Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır, Doğu Akdeniz'de Türkiye ve Yunanistan arasındaki gerilime ilişkin, “BM Genel Kurul Başkanı, tarafsız olmak zorunda. Bu tür durumlara ülkemin değil BM'nin bakış açısıyla bakacağım. Gelişmeleri takip ediyorum ve prensipte bu tür sorunlar diyalog ve diplomasi ile barışçıl yollarla çözülmeli. Türkiye ve Yunanistan NATO üyesi iki müttefik ve güçlü kültürel ve ekonomik bağları var. Benim tercihim tabii ki dünyada ve bölgede barış ve istikrar görmek.” dedi.

16.09.2020Dünya
40’ıncı yılında 12 Eylül

40’ıncı yılında 12 Eylül

Demokrasi tarihinde kara bir leke olarak yer alan 12 Eylül 1980 darbesinin üzerinden 40 yıl geçti. 650 bin gözaltı, 210 bin dava, 50 idam, yasaklar, sürgünler...

12.09.2020Gündem
ABDde 11 Eylül terör saldırılarının 19uncu yılı anıldı

ABD'de 11 Eylül terör saldırılarının 19'uncu yılı anıldı

ABD'de yaklaşık 3 bin kişinin ölümüne neden olan ve ülke tarihinin en büyük terör saldırısı olan 11 Eylül'ün 19'uncu yılı anıldı.

11.09.2020Dünya
11 Eylül saldırılarının üzerinden 19 yıl geçti

11 Eylül saldırılarının üzerinden 19 yıl geçti

Bugün 11 Eylül 2001'de ABD'de düzenlenen saldırıların 19'uncu yıldönümü. Dünya bu korkunç saldırılardan sonra değişti, hiçbir şey bir daha eskisi gibi olmadı.

11.09.2020Dünya
Dışişleri Sözcüsü Aksoy: Fas’ın Libya’daki krizin çözümü konusundaki tutumunu takdirle karşılamaktayız

Dışişleri Sözcüsü Aksoy: Fas’ın Libya’daki krizin çözümü konusundaki tutumunu takdirle karşılamaktayız

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Fas’ın Buznika şehrinde düzenlenmekte olan Libya diyalog toplantısını yakından takip ediyoruz. Fas’ın Libya’daki krizin çözümü konusundaki yapıcı tutumunu takdirle karşılamaktayız" dedi.

8.09.2020Gündem
Son dakika haberi: Türkiye ve İrandan ortak bildiri

Son dakika haberi: Türkiye ve İran'dan ortak bildiri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin başkanlık ettiği Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi 6’ncı toplantısı sonunda ortak bildiri yayımlandı. Bildiride, PKK/PJAK ve diğer terör örgütlerine karşı ortak operasyonlar dahil eşgüdüm içinde adım atmanın her iki ülkenin sorumluluğunda olduğu vurgulandı.

8.09.2020Dünya
Ruhaniden ABDye suçlama Yıllardır peşindeler

Ruhani'den ABD'ye suçlama! 'Yıllardır peşindeler'

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'nin yıllardır İran rejimini yıkmanın peşinde olduğunu ve Donald Trump'ın "hesap hatası yaparak ülkeyi 3 ay içinde yıkabileceğini zannettiğini" söyledi.

7.09.2020Dünya
ABDden Kuzey Koreye füze yaptırımı tehdidi

ABD'den Kuzey Kore'ye füze yaptırımı tehdidi

ABD Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kore'nin balistik füze geliştirmede ihtiyaç duyduğu materyallerin listesini paylaşarak, tedarik edenlere yaptırım tehdidinde bulundu.

2.09.2020Dünya
Yunanistandan tehlikeli adım: Kapalı Maraş’ın açılmasını engellenmek için devreye girecek

Yunanistan'dan tehlikeli adım: Kapalı Maraş’ın açılmasını engellenmek için devreye girecek

Yunanistan ve Kıbrıs Rum yönetimi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC), 'Hayalet Şehir' olarak bilinen Kapalı Maraş'ı açma yönündeki çalışmalarını engellemek amacıyla ABD ve Rusya nezdinde girişimde bulunma kararı aldı.

1.09.2020Dünya
ABDnin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey, Türkiyeye geldi

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey, Türkiye'ye geldi

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ve beraberindeki heyet, resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün yaptığı konuşmada, ABD'nin, NATO müttefiki Türkiye'nin yerine terör örgütlerinin yanında yer aldığını belirten sözlerinin hatırlatılması üzerine Jeffrey, "Burada bulunduğum son 2 yılda bu soruyu kaç kez cevapladım. ABD, Türkiye'nin çok yakın bir müttefikidir. Suriye dışında pek çok alanda bu değerimizi kanıtladık." dedi.

26.08.2020Gündem
İran, Rusya ve Türkiye’den ortak açıklama: Yasa dışı petrol anlaşmasını kınıyoruz

İran, Rusya ve Türkiye’den ortak açıklama: Yasa dışı petrol anlaşmasını kınıyoruz

Suriye konusundaki Astana formatının garantörü olan İran, Rusya ve Türkiye’nin Anayasa Komitesi’nin üçüncü toplantısı sonrası ortak açıklama yayımladı. Açıklamada, "Suriye Arap Cumhuriyetine ait olması gereken petrol gelirlerine yasa dışı şekilde el konulmasına ve transfer edilmesine yönelik itirazlarını beyan etmişlerdir. Bu bağlamda, ABD lisanslı bir şirket ile gayrimeşru oluşum arasında, sözkonusu oluşumun ayrılıkçı gündeminin bir parçası olarak yapılan yasa dışı petrol anlaşmasını kınamışlardır" denildi.

25.08.2020Gündem
Putin, Rusya Güvenlik Konseyinde Belarustaki durumu görüştü

Putin, Rusya Güvenlik Konseyinde Belarus'taki durumu görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Güvenlik Konseyi toplantısında, Belarus'ta cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında oluşan durumu ele aldı.

21.08.2020Dünya
BM Güvenlik Konseyinden Malideki darbeye kınama

BM Güvenlik Konseyi'nden Mali'deki darbeye kınama

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) Mali'deki darbeyle ilgili yaptığı çevrimiçi toplantısında kınama kararı alındığı açıklandı.

19.08.2020Dünya
Torun Nazarbayev’in şüpheli ölümü Aldığı haberle yıkıldı

Torun Nazarbayev’in şüpheli ölümü! Aldığı haberle yıkıldı

Kazakistan’da iktidarı 30 yıl elinde tutan eski devlet başkanının ‘favori torunu’ Aysultan Nazarbayev, Londra’da ölü bulundu.

19.08.2020Dünya
Lübnanın 15 yıldır beklediği Hariri suikastı davası için kritik gün

Lübnan'ın 15 yıldır beklediği 'Hariri suikastı davası' için kritik gün

Lübnanlılar, Beyrut Limanı'nda yaşanan felaketin ardından eski Başbakan Refik Hariri'nin 2005 yılında uğradığı suikastın davasının bugün açıklanacak kararıyla yeni bir siyasi kriz çıkmasından endişe ediyor.

18.08.2020Dünya
Türkiyenin Kapalı Maraş hamlesi, Rum liderinin kabusu oldu

Türkiye'nin Kapalı Maraş hamlesi, Rum liderinin kabusu oldu

Türkiye ve KKTC'nin 46 yıldır kapalı olan Kapalı Maraş'ı yeniden açma hamlesine karşı paniğe kapılan Rum Lideri Anastasiadis'den küstah açıklama geldi. Anastasiadis, “Bütün AB süreci sekteye uğrar” dedi.

17.08.2020Dünya
Son dakika haberi: Yunan fırkateynini kovalamıştı TCG Kemalreis’e yeni görev

Son dakika haberi: Yunan fırkateynini kovalamıştı! TCG Kemalreis’e yeni görev

Fransa ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasındaki ‘Savunma Alanı İşbirliği Anlaşması’na Türkiye’den sert tepki geldi. Oruç Reis’e taciz girişiminde bulunan Yunan fırkateyni Limnos’u kovalayan TCG Kemalreis fırkateyni de bu kez Kıbrıs’ın doğusunda Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisine refakat etmeye başladı.

17.08.2020Gündem
Dışişleri Sözcüsü Aksoy: GKRY, böyle bir anlaşma yapmaya ehil ve yetkili değildir

Dışişleri Sözcüsü Aksoy: 'GKRY, böyle bir anlaşma yapmaya ehil ve yetkili değildir'

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile Fransa arasında 4 Nisan 2017'de imzalanan "Savunma Alanında İşbirliği Anlaşması"nın 1 Ağustos'ta yürürlüğe girdiğinin açıklanmasına ilişkin, "Fransa'nın mevcut dönemde gerilimi daha da arttıracak adımlar atması, bu bağlamda GKRY ile ortak tatbikatlar düzenleyerek geçici de olsa, 1960 Antlaşmalarının hilafına burada askeri uçaklarını konuşlandırması kabul edilemez." ifadelerini kullandı.

15.08.2020Dünya
AK Partili Çelikten tepki: BAEnin İsrail ile attığı adım, Filistin davasına yönelik siyasi bir suikasttir

AK Parti'li Çelik'ten tepki: BAE'nin İsrail ile attığı adım, Filistin davasına yönelik siyasi bir suikasttir

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) İsrail ile 'normalleşme' diyerek attığı bu adım, Filistin davasına yönelik siyasi bir suikasttir, hiçbir şekilde Filistin halkının yararına değildir, uluslararası toplumun savunduğu iki devletli çözümü yok etme girişimidir" dedi.

15.08.2020Gündem
Bakan Çavuşoğlundan Avrupalı mevkidaşlarına Doğu Akdeniz mektubu

Bakan Çavuşoğlu'ndan Avrupalı mevkidaşlarına "Doğu Akdeniz" mektubu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan'ın talebiyle yarın olağanüstü toplanacak Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Konseyi toplantısı öncesinde AB Dışişleri bakanları ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'e, Doğu Akdeniz'deki güncel gelişmeleri ve Türkiye'nin tutumunu anlatan mektuplar gönderdi.

13.08.2020Gündem
Son dakika haberler... Akdenizde gerilim zirvede... Ağar: Türkiye kaçtı dediler ama Oruç Reis orada

Son dakika haberler... Akdeniz'de gerilim zirvede... Ağar: 'Türkiye kaçtı' dediler ama Oruç Reis orada

Türkiye, Oruç Reis'in yürüteceği sismik araştırmalarla ilgili Doğu Akdeniz'de NAVTEX ilan etti. Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Abdullah Ağar, CNN TÜRK canlı yayınında bu konuyu değerlendirdi ve çarpıcı açıklamalarda bulundu. "Şu an diplomatik bir askeri hamlenin yapıldığını düşünüyorum. 'Türkiye geri adım attı' diye algılanmasını istediler. Hayır, Türkiye diplomasiye bir alan bıraktı ama bu istismar edildi." diyen Ağar, "Türkiye'nin ortaya koyduğu bir strateji var. "Türkiye kaçtı" diye cümle kullandılar ya, Türkiye tekrar Oruç Reis'i sahaya sürdü. Yunanistan bence açıkçası topa çok giremeyecek." diye konuştu.

10.08.2020Gündem
Son dakika haberler... Türkiyenin kararından sonra Atina alarmda ‘Acil’ koduyla toplandılar

Son dakika haberler... Türkiye'nin kararından sonra Atina alarm'da! ‘Acil’ koduyla toplandılar

Oruç Reis sismik araştırma gemisinin yapacağı sondaj faaliyetleri kapsamında, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki yeni bir NAVTEX ilan etmesi Yunan ordusunu panikletti. Alarma geçen Yunanistan, Ulusal Güvenlik Konseyi Başbakan Kiryakos Miçotakis başkanlığında acil toplantı gerçekleştireceğini duyurdu.

10.08.2020Gündem
Düğmeye basıldı Yıl sonu açılıyor

Düğmeye basıldı! Yıl sonu açılıyor

Kıbrıs'ta 1974'ten beri kapalı 'Hayalet Şehir' olarak bilinen Kapalı Maraş'ın sivil yaşama açılması için düğmeye basıldı. Ankara ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) yönetimi, 'askeri statüde' bulunan Maraş'ın statüsünün değiştirilmesi kararı aldığı bildirildi.

7.08.2020Dünya
‘Yalan söylemekle bu kriz çözülmez’

‘Yalan söylemekle bu kriz çözülmez’

Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko, ülkede yakalanan Rus Wagner ekibiyle ilgili, “Rusya’nın dile getirdiği gibi onların İstanbul’a ulaşmak gibi bir niyeti yoktu. Onlara verilen görev Belarus Cumhuriyeti’yle ilgili” dedi.

3.08.2020Dünya
Anastasiadis, Putin’i arayıp yardım istemiş

Anastasiadis, Putin’i arayıp yardım istemiş

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i telefonla arayan Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’in, Kremlin’e “Türkiye’yi frenlemek için yardım edin” çağrısı yaptığı ortaya çıktı.

1.08.2020Dünya

Yazar Sonuçları

Anketlerden ilginç sonuçlar çıkıyor

Gündemimizde Azerbaycan-Ermenistan savaşı, koronavirüste ikinci dalga ve ekonomideki gelişmeler var. Ama sizi bunlardan biraz sıyırıp anketlerin dünyasına götürmek istiyorum. Başkanlığını Dr. Hilmi Daşdemir’in yaptığı Optimar’ın eylül ayı araştırmasından ilginç sonuçlar çıkıyor.

30.09.2020

Türkiye-Rusya ilişkileri Karabağ’da yeni basınç alanına girdi

İçinde bulunduğumuz yıla Suriye cephesinde İdlib’den Fırat’ın doğusuna kadar geniş bir coğrafyaya yayılan gerilimlerin sıcaklığını hissederek başlamıştık.

30.09.2020

Kepazelik ve ifşa

Ekranda bir kadın ve bir adam var. Bunlar evliler. Bir çocukları var. “Çocuk kimden” diye bir mevzu dönüyor aralarında. Ve bir anda çocuğun başka bir adamdan olduğu ortaya çıkıyor. Kadın seviniyor. Ama öyle böyle değil. Neredeyse zil takıp oynayacak. Adam öfkeleniyor.

30.09.2020

Kafkasya’da savaş resmen başladı mı

Dünyanın çözüme kavuşamayan en eski ihtilaflardan biri olan Dağlık Karabağ sorunu, 30 yıl sonra, hafta sonu başlayan çatışmalarla bir kez daha alevlendi, geniş çaplı bir savaşın eşiğine gelindi. Azerbaycan ve Ermenistan tarafları seferberlik ve sıkıyönetim kararıyla haftaya başlarken, bölgeden çok sayıda can kaybı haberi geliyor. Dünden bugüne süreçleri, sürecin arkasındaki aktörleri ve nereye gidildiğini, uluslararası hukuk uzmanı Prof. Dr. Mesut Hakkı Çaşın ve güvenlik uzmanı Abdullah Ağar ile konuştum.

29.09.2020

12 Eylül’ün utanç sicilini tutan gazeteciye veda ederken

Cumhuriyet gazetesinin Kızılay’da Atatürk Bulvarı üzerinde eski bir apartmanın ikinci katındaki bürosu 1 Mart 1979 tarihinde bir görev değişimine sahne oldu.

19.09.2020

Mali’deki darbe ve Türkiye’nin tutumu

Mali’de geçen ay meydana gelen askeri darbenin yarattığı durum uluslararası politikada yeni bir çekişme konusu olarak karşımıza çıkmaya aday görünüyor. Darbeden sonra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Mali’ye giderek darbeyi yapan askeri konseyin liderliği ile görüşmesi, Türkiye’yi de Mali’deki denklemin ve bu konudaki tartışmaların bir parçası haline getiriyor.

17.09.2020

Dünyanın yeni sıcak noktası: Doğu Akdeniz

Ne zaman geçmişte Ege’de Türkiye ile Yunanistan arasında bir kriz patlak verse, ne zaman iki ülkenin donanmaları birbirlerini cepheleyerek bu denizin ısınmakta olan sularına açılsalar, her seferinde aynı mekanizma çalışırdı.

15.08.2020