EKSTRA
MENÜ

Referandum

Referandum ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Referandum haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 16.092 Referandum haberi bulunmuştur.

Referandum Haberleri

Dışişleri Bakanlığından Kırgızistan seçimleriyle ilgili açıklama

Dışişleri Bakanlığı'ndan Kırgızistan seçimleriyle ilgili açıklama

Dışişleri Bakanlığı, Kırgızistan'da düzenlenen erken cumhurbaşkanlığı seçimleri ve yönetim sistemine ilişkin halk oylamasının barış ve huzur ortamında tamamlanmasından memnuniyet duyulduğunu bildirdi.

10.01.2021Gündem
Referanduma giden o köy, mahalle olmanın mutluluğu yaşıyor

Referanduma giden o köy, mahalle olmanın mutluluğu yaşıyor

Elazığ’da mahalle olmak için daha önce referanduma giden ve büyük bir çoğunlukla evet oyu çıkan Şahinkaya Köyü, resmi olarak mahalle olmanın mutluluğunu yaşadı.Köyün mahalle olması ile kentte merkezine bağlı mahalle sayısı ise 39’a yükseldi.

30.12.2020Seyahat
Son dakika... Tarihi anlaşma İngiltere ve Türkiye arasında imzalar atıldı

Son dakika... Tarihi anlaşma! İngiltere ve Türkiye arasında imzalar atıldı

Son dakika... Türkiye ile Birleşik Krallık arasında Serbest Ticaret Anlaşması imzalandı. Ticaret anlaşması tüm sanayi ve tarım ürünlerini içeriyor. Bakan Pekcan imza töreninde yaptığı açıklamada, "Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki ticaretimizin gelişiminin en büyük teminatı olacak" derken, İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanı Truss, "Büyük ivmeler kazanacağımızı inanıyorum" ifadesinde bulundu.

29.12.2020Ekonomi
Ünaldan muhalefete tepki: Bunun adı siyaset karşıtlığıdır

Ünal'dan muhalefete tepki: Bunun adı siyaset karşıtlığıdır

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, katıldığı canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Ünal, muhalefetin eleştirilerine tepki göstererek, "Bu milletin seçtiği Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni ve Cumhurbaşkanı'nı gayrimeşru ilan edeceksiniz, sonra da siyaset yaptığınızı söyleyeceksiniz. Bunun adı siyaset değil. Bunun adı tam tersine, siyaset karşıtlığıdır" dedi.

28.12.2020Gündem
Cezayir: Trumpın, Batı Sahra kararının hiçbir hukuki geçerliliği yok

Cezayir: Trump'ın, Batı Sahra kararının hiçbir hukuki geçerliliği yok

Cezayir, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Fas'ın Batı Sahra üzerindeki egemenliğini tanımasının hiçbir hukuki geçerliliği olmadığı değerlendirmesinde bulundu.

12.12.2020Dünya
Kırgızistanda ülkenin yönetim şeklini belirlemek için referandum yapılacak

Kırgızistan'da ülkenin yönetim şeklini belirlemek için referandum yapılacak

Kırgızistan'da 10 Ocak'taki cumhurbaşkanlığı seçim gününde, ülkenin yönetim şeklini belirlemek için referandum da yapılacak.

11.12.2020Dünya
Rusyadan ABDnin Batı Sahrada Fas egemenliğini tanımasına yönelik açıklama

Rusya'dan ABD'nin Batı Sahra'da Fas egemenliğini tanımasına yönelik açıklama

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, ABD'nin Batı Sahra'da Fas'ın egemenliğini tanımasına yönelik yaptığı açıklamada, Washington'ın bu kararı uluslararası hukuka aykırıdır dedi.

11.12.2020Dünya
Son dakika... Azerbaycan hezimeti sonrası Paşinyan iyice köşeye sıkıştı

Son dakika... Azerbaycan hezimeti sonrası Paşinyan iyice köşeye sıkıştı

Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, hükümetin istifa etmesi ve geçici teknokrat bir hükümet ile en geç bir yıl içinde ülkede yeni seçimlere gidilmesi gerektiğini söyledi.

29.11.2020Dünya
Almanya bir demokrasi sevdalısını daha kaybetti

Almanya bir demokrasi sevdalısını daha kaybetti

Ağustos ayı sonlarına doğruydu... “Aşağı Saksonya Eyalet Parlamentosu ve Federal Meclis’te (Alman Parlamentosu) 30 yıl milletvekili olarak görev yaptıktan sonra benim için başka bir şey yapmanın ve yeni projeleri hayata geçirmenin tam zamanıdır” diyerek Sosyal Demokrat Partili (SPD) Thomas Oppermann, gelecek yıl yapılacak genel seçimlerde aday olmayacağını ilan etti. Ama ne yazık ki Thomas Oppermann, hayalindeki projeyi veya projeleri hayata geçiremeden bu dünyadan göçüp gitti. Hem de aniden.

28.10.2020Avrupa
Şilide halk anayasanın yeniden yazılmasını istedi

Şili'de halk anayasanın yeniden yazılmasını istedi

Şili'de diktatör Augusto Pinochet döneminden kalma anayasanın yeniden yazılıp yazılmamasının halka sorulduğu referandumdan açık ara farkla anayasanın yeniden yazılması kararı çıktı.

26.10.2020Dünya
Şili tarihi referandum için yarın sandığa gidiyor

Şili tarihi referandum için yarın sandığa gidiyor

Şili'de halk, diktatör Augusto Pinochet döneminden kalma anayasanın yeniden yazılmasına yol açacak referandum için pazar günü sandık başına gidiyor.

24.10.2020Dünya
Son dakika haberler… Cumhurbaşkanı Erdoğandan AYM üyesinin paylaşımı hakkında açıklama

Son dakika haberler… Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan AYM üyesinin paylaşımı hakkında açıklama

TBMM'deki AK Parti Grup Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Cumartesi günü Fatih sondaj gemimize giderek, hem çalışmaları bizzat yerinde görecek, hem de yeni rezerv miktarını açıklayacağız." dedi. TTB'ye de tepki gösteren Erdoğan, "Ne zamandan beri terörle iç içe olanlar Tabipler Birliği gibi önemli bir kuruluşun başına geçebiliyor? Bunun adı terör örgütlerinin sivil toplum kuruluşlarına el koyması hadisesidir." diye konuştu. Erdoğan, AYM üyesinin yaptığı paylaşıma ilişkin de "Çok talihsiz bir açıklama. Bu talihsiz açıklamayı keşke yapmamış olsaydı. Kaldı ki bir üyenin üzerine böyle bir şey düşmezdi." ifadelerini kullandı.

14.10.2020Gündem
İsviçreyi AB ile ilişkilerde Brexit benzeri zorlu süreç bekliyor

İsviçre'yi AB ile ilişkilerde 'Brexit' benzeri zorlu süreç bekliyor

İsviçre'de halkın referandumda "Swissexit" olarak da tanımlanan AB ile serbest dolaşımı sonlandırma teklifini reddetmesi geçen yılki seçimlerde yeniden birinci parti olan sağcı İsviçre Halk Partisi için büyük bir fiyasko olarak değerlendirildi.

29.09.2020Dünya
İsviçrede AB ile serbest dolaşımı sonlandırma teklifine ret kararı

İsviçre'de 'AB ile serbest dolaşımı sonlandırma' teklifine ret kararı

İsviçre'de halk, Avrupa Birliği (AB) ile serbest dolaşımı sonlandırma teklifi için bugün sandık başındaydı. Halk, AB ile serbest dolaşımı sonlandırma teklifini yüzde 61,7 oranında "hayır" oyuyla reddetti. Yeni savaş uçaklarının alımına ilişkin teklif ise kabul edildi.

27.09.2020Dünya
İsviçreden flaş AB kararı

İsviçre'den flaş AB kararı

İsviçre’de Avrupa Birliği (AB) ile Serbest Dolaşım Anlaşması’nı sonlandırma teklifine yönelik düzenlenen referandumdan serbest dolaşıma devam kararı çıktı.

27.09.2020Dünya
İtalyada halk referandum için sandık başında

İtalya'da halk referandum için sandık başında

İtalya'da halk, bugün ve yarın parlamenter sayısının azaltılması için sandık başına giderek oy kullanacak. Yapılan oylama sonucu ise anayasa değişikliği onaylanacak. Eğer karara onay çıkarsa Temsilciler Meclisi'ndeki vekil sayısının da 630'dan 400'e düşürülmesi planlanıyor.

20.09.2020Dünya
ABD, darbeden sonra Maliyle askeri iş birliğini durdurdu

ABD, darbeden sonra Mali'yle askeri iş birliğini durdurdu

ABD, darbe sonrası, Mali'yle askeri iş birliklerini askıya aldı.

22.08.2020Dünya
6. Sınıf Sosyal Bilgiler Yönetimin Karar Alma Süreçleri konu anlatımı

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Yönetimin Karar Alma Süreçleri konu anlatımı

Birçok kurum ve kuruluştan oluşan bir toplum içinde yaşamımızı sürdürmekteyiz. Bu kuruluşlar belli bir düzen içerisinde yönetilmektedir. Devlet denilen kavram tüm kurum ve kuruluşları kapsayan bir olgudur. Yönetim kararlar alırken pek çok unsurdan etkilenmektedir. Peki, bu unsurları neler oluşturur?

21.08.20206. SINIF
Putin destek için teşekkür etti

Putin destek için teşekkür etti

Rusya’da 2036’ya kadar iktidarda kalmasının yolunu açan anayasaya değişikliğinin referandumda kabul edilmesinin ardından halka gösterdikleri ‘destek ve güven’den ötürü teşekkür eden Devlet Başkanı Vladimir Putin, alınan sonucun kendisine ‘göreve çağrı’ anlamı taşıdığını söyledi.

3.07.2020Dünya
Putin referandumda istediğini aldı

Putin referandumda istediğini aldı

Rusya’da Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 2012’de başlayan ve 2024’te sona erecek iki dönemlik görev süresini sıfırlayarak 2036 yılına kadar iktidarda kalmasına zemin hazırlayacak anayasa değişikliği oylaması dün sona erdi.

2.07.2020Dünya
‘Putin referandumu’nda ‘evet’ yüzde 76 ile önde

‘Putin referandumu’nda ‘evet’ yüzde 76 ile önde

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 2024 seçimlerine yeniden başkan adayı olarak katılmasına ve ülkeyi neredeyse ömür boyu yönetmesine imkân tanıyan anayasa değişikliği referandumu daha tamamlanmadan ilk sonuçlar açıklandı.

30.06.2020Dünya
Rusya’da tarihi referandum başladı: Putin ömür boyu başkan olsun mu

Rusya’da tarihi referandum başladı: Putin ömür boyu başkan olsun mu

Rus halkı, Putin’in 2036’ya kadar iktidarda kalmasının yolunu açacak anayasa referandumu için oy vermeye başladı.

26.06.2020Dünya
Rusyada Putin’e yeniden başkanlık yolunu açacak halk oylaması başladı

Rusya'da Putin’e yeniden başkanlık yolunu açacak halk oylaması başladı

Rusya Devlet Başkanı Putin’in 4 yıl sonra devlet başkanı seçiminde yeniden aday olmasına imkan sağlayacak ve ülkede siyasi sistemi değiştirecek anayasa değişikliği için halk oylaması başladı.

25.06.2020Dünya
Norveçin şehirleri neler Norveç başkenti, nüfusu, yüzölçümü, telefon ve posta kodu bilgileri

Norveç'in şehirleri neler? Norveç başkenti, nüfusu, yüzölçümü, telefon ve posta kodu bilgileri

Norveç Dünya'nın en güzel ülkelerinden biridir. Ülke Kuzey Yarım kürede yer almaktadır. Kuzey Yarım Küre'nin en gelişmiş ülkelerinden biri olan Norveç doğal güzelliği bol olan bir ülkedir. Norveç her sene binlerce turisti ağırlayan bir ülkedir. Ülke her geçen yıl turist kapasitesini arttırarak devam etmektedir. Norveç ülkesine gelmek isteyenler ise ülkenin şehirleri ve tarihi hakkında bilgi edinmektedirler. Peki, Norveç'in şehirleri neler? Norveç başkenti, nüfusu, yüzölçümü bilgileri nedir? İşte Dünya'nın en mutlu insanlarının bulunduğu Norveç ülkesine dair merak edilenler.

18.06.2020Seyahat
Putin’in görev süresi bir hafta oylanacak

Putin’in görev süresi bir hafta oylanacak

Rusya’da Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görev süresini 12 yıl daha uzatma imkânı sağlayacak anayasa değişikliği referandumunun yeni tarihi belli oldu.

3.06.2020Dünya
Putin’in yeniden seçilmesine izin verecek anayasa referandumu 1 Temmuz’da

Putin’in yeniden seçilmesine izin verecek anayasa referandumu 1 Temmuz’da

Rusya’da Devlet Başkanı Vladimir Putin’in tekrar devlet başkanı seçilmesinin önünü açan anayasa referandumu 1 Temmuz’da yapılacağı açıklandı.

2.06.2020Dünya
Esenlerde dev proje yarım kaldı... İBByi suçladılar

Esenler'de dev proje yarım kaldı... İBB'yi suçladılar

Esenler Belediyesi Başkan Yardımcısı Nihat Karataş, sosyal yaşam alanı projesinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından gerekçe gösterilmeden durdurulduğu söyledi.

30.05.2020Gündem
Güney Sudan nerede Güney Sudan Türkiyeye yakın mı

Güney Sudan nerede? Güney Sudan Türkiye'ye yakın mı?

Güney Sudan’ın güneyinde sarı humma salgınının başladığını duyurulması ardından Sudan'ın konumu merak konusu odu. Dünya Sağlık Örgütünden (DSÖ), yapılan açıklamada, Uganda sınırındaki Kajo Keji bölgesinde 2 vakanın görüldüğü belirtilerek, buradaki halkın hastalığa karşı bağışıklığının bulunmadığı ifade edildi. Açıklama ardından Sudan ve Güney Sudan'ın konumu bir kez daha gündeme geldi. Peki, Güney Sudan nerede? Güney Sudan Türkiye'ye yakın mı?

14.04.2020Gündem
Nişanlıyken kaçırdı beni

Nişanlıyken kaçırdı beni

Eşini nişanlılık döneminde kaçıran bir milletvekilinin evine konuk olacağız bugün. “Gezmeye gidiyoruz” diyerek arabaya bindirdiği nişanlısını kardeşinin evine götüren, bir odaya sevdiği kadını, diğerine de kendisini kilitleyen kim dersiniz? İYİ Parti Sakarya Milletvekili ve Mali İşler Başkanı Ümit Dikbayır’dan başkası değil.

16.03.2020Gündem
Tarih, lezzet ve deneyim Basel’deyim

Tarih, lezzet ve deneyim Basel’deyim!

İsviçre’nin Fransa-Almanya sınırındaki Basel yılda bir kez sıradışı bir olayı yaşar. Bu yıl 1 Mart’a rastlayan ritüelin adı Morgenstreich. Basel’deki en eski kilisenin çanı dört kez çaldığında çevredeki tüm ışıklar söner. Özel kostümlü bando, Fasnacht’ın (karnavalın) başladığını ilan eden ezgiyi çalar. 72 saat sürecek bu özel karnaval şehrin özgün karakterini sergilemesi açısından önemlidir. Dünyanın en büyük sanat fuarı Art Basel (bu yıl 18-21 Haziran) ile tanınan şehrin halkına göre, Fasnacht yılın en güzel üç günüdür.

1.03.2020Seyahat
Ukrayna, Kırımlılar için yeni şehir kuracak

Ukrayna, Kırımlılar için yeni şehir kuracak

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensky, Ukrayna'da yaşayan Kırımlılar için yeni bir şehir kurulması talimatı verdi.

14.02.2020Dünya
Brexit, Türkexit’e mi dönüşüyor İngiltereye yerleşen 30 bin Türk endişeli

Brexit, Türkexit’e mi dönüşüyor? İngiltere'ye yerleşen 30 bin Türk endişeli

Birleşik Krallık, 31 Ocak 2020’de Avrupa Birliği’ne 47 yıllık üyeliğini resmen sona erdirdi ve 11 aylık bir geçiş sürecinin ardından yoluna artık tek başına devam edecek. Bu durum Ankara Anlaşması’ndan yararlanarak İngiltere’ye giden ya da gitmeyi düşünen Türkleri nasıl etkiliyor ve etkileyecek?

Ticaret Bakanlığından Brexit açıklaması

Ticaret Bakanlığı'ndan Brexit açıklaması

Ticaret Bakanlığı "(Brexit'te geçiş süreci) Bu süre boyunca Birleşik Krallık, ticaret açısından AB üyesi bir ülke gibi muamele görecek, böylelikle aynı süre içinde ülkemiz için Gümrük Birliği ortağı konumunu koruyacak" açıklamasında bulundu.

1.02.2020Ekonomi
GİRMEK İÇİN DE ÇIKMAK İÇİN DE CAN ATTILAR

GİRMEK İÇİN DE ÇIKMAK İÇİN DE CAN ATTILAR

Birleşik Krallık’ın eski başbakanlarından Winston Churchill, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra 19 Eylül 1946 tarihinde Zürih Üniversitesi’nde gençlerle buluşmasında, Avrupa’nın geleceğine dönük vizyonunu içeren bir konuşma yaptı.

1.02.2020Avrupa
Brükselde tarihi an Sessiz sedasız bayrakları indirdiler

Brüksel'de tarihi an! Sessiz sedasız bayrakları indirdiler

Avrupa Parlamentosu (AP) ve Avrupa Birliği (AB) Konseyindeki İngiliz bayrakları, Brexit'e saatler kala sessiz biçimde indirildi.

31.01.2020Dünya
İran Meclis Başkanından ABDnin sözde barış planına tepki

İran Meclis Başkanı'ndan ABD'nin sözde barış planına tepki

İran Meclis Başkanı Ali Laricani, "ABD Başkanı, sadece kendisinin ve siyonistlerin çıkarlarına dayanarak, İslam ümmetine ait bir ülkeyi işgal etmeye ve direnen Müslüman halkın haklarına bir grup siyonist adına el koymaya çalışıyor." ifadelerini kullandı.

29.01.2020Dünya
İngiltere 31 Ocak 2020’ye özel madeni para bastırdı

İngiltere 31 Ocak 2020’ye özel madeni para bastırdı

Avrupa Birliği kurumlarında İngilizler için son çalışma haftasında her iki taraf da 31 Ocak’a odaklanırken İngiltere hükümeti, AB’den çıkış tarihi olan 31 Ocak 2020’ye özel madeni para bastırdı.

27.01.2020Avrupa
YSK’ya yeni başkan

YSK’ya yeni başkan

YÜKSEK Seçim Kurulu Başkanlığı’na, görev süresi dolan Sadi Güven’in yerine Muharrem Akkaya seçildi.

25.01.2020Gündem
Kritik seçimleri hep o yönetti

Kritik seçimleri hep o yönetti

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven cuma günü görevini bırakıyor. Güven döneminde YSK, Türkiye siyasi tarihinde büyük tartışmalara yol açan kararlar vermişti.

22.01.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Susup susup susup ışık olayında konuşmak

Eski cumhurbaşkanlarımızdan Ahmet Necdet Sezer...

16.10.2020

Çoklu baro ve getirdikleri

Çoklu baro düzenlemesinin getireceği sakıncalar düşünülenden çoktur:

24.09.2020

Tam 40 yıl sonra 12 Eylül’e bakmak

Geçen cumartesi günü 12 Eylül 1980 darbesinin 40’ıncı yıldönümüydü.

16.09.2020

Bu kafa milleti anlayabilir mi?

Hep yazıp çizip söylüyoruz; Türk demokrasisinin en büyük sorunu, sorumluluğunun idrakinde olan dişli ve donanımlı bir muhalefet olmayışıdır.

31.08.2020

Bizi biz yapan değerlere sahip çıkalım

BİZ gazeteciler; sosyal medya linçlerine artık alıştık. Birileri ve çoğu zaman sahte hesaplarla hepimizi yerden yere vuruyor.

3.07.2020

Gizli oy, gizlenmiş yüz, açık tasnif, yeni normal

Dün günün en çarpıcı fotoğrafı Moskova’dan geldi.

1.07.2020

Kolay değil

“Cumhurbaşkanı’nı halk seçsin, var mısın?” diyerek Özal ve Demirel tam 5 yıl tartıştılar. Hem de ne tartışma... Birbirlerini epey kırdılar.

12.06.2020

Puan cetveli

Korona salgınıyla mücadelede, karnemiz nasıl?

7.05.2020

O güzelim araziye beton yığılmasın

 DİDİM’e ne zaman gitsem Altınkum’da yıllardır terk edilmiş boş duran Vakıflar arazisi dikkatimi çeker. Birkaç kez burasının halka açık, turizm amaçlı değerlendirilmesi gerektiğini dile getirmiş, Aydın Büyükşehir’in devreye girip halk oylaması yapılmasını önermiştim. Arazinin yine ticaret-turizm alanına dönüştürülmesi gündeme gelmiş.

1.02.2020

Söyle kurtul

Haydi gelin parlamenter sisteme dönelim.

25.01.2020

Kanal-İst

(Pazar Kahvesi)

12.01.2020