Hamas’tan çözüm teklifi: Bağımsız Filistin’de silah bırakırız

Güncelleme Tarihi:

Hamas’tan çözüm teklifi: Bağımsız Filistin’de silah bırakırız
Oluşturulma Tarihi: Nisan 26, 2024 07:00

Hamas’ın siyasi büro ekibinin en önemli isimlerinden olan Halil el-Hayya, 1967 sınırlarında egemen bir Filistin devleti kurulduğu takdirde grubun silah bırakarak siyasi partiye dönüşeceğini söyledi.

Haberin Devamı

Geçen hafta sonu İstanbul’da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile bir araya gelen Hamas’ın siyasi bürosundan, Filistin’de iki devletli çözüme dair yeni bir açıklama geldi. Amerikan Associated Press ajansına konuşan Hamas siyasi büro yetkilisi Halil el-Hayya, grubun İsrail ile 5 yıllık bir ateşkes anlaşması yapmaya ya da 1967 sınırlarında bağımsız bir Filistin devleti kurulduğu takdirde silah bırakarak siyasi parti olarak varlığını sürdürmeye hazır olduğunu söyledi.

İKİ TEMEL ŞART

“İşgalcilere karşı savaşan tüm halkların bağımsızlıklarını elde ettikten sonra siyasi partilere dönüştüğünü ve milis güçlerin de milli orduların” temelleri haline geldiğini söyleyen el-Hayya, bağımsız bir Filistin devleti kurulması halinde aynı senaryonun Hamas için de geçerli olacağını aktardı. Bunun için 1967 sınırları dahilinde “Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde tam egemen bir Filistin devleti ve uluslararası kararlara uygun olarak Filistinli mültecilerin geri dönüşünün” şart olduğunu söyleyen el-Hayya, ayrıca grubun Gazze ve Batı Şeria için tek bir Filistin hükümeti kurmak üzere El Fetih liderliğindeki Filistin Kurtuluş Örgütü’ne dahil olmak istediğini kaydetti.

Haberin Devamı

‘ÇÖZÜM UZLAŞIDA’

İsrail’in şu ana kadar Hamas’ın kapasitesinin en fazla yüzde 20’sini etkisiz hale getirdiğini savunan el-Hayya, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun “Hamas’ı tamamen ortadan kaldırma” hedefine işaret ederek, “Hamas’ı bitiremezlerse ne olacak? Çözüm uzlaşmakta” diye konuştu. İsrail’in Hamas’ı ortadan kaldırmaya yönelik girişimlerinin gelecekte Filistinlilerin silahlı ayaklanmalarını engellemede başarısız olacağını söyleyen el-Hayya, “Diyelim ki Hamas’ı yok ettiler. Filistin halkı gitti mi” ifadesini kullandı.

İSRAİL’DEN YANIT YOK

El-Hayya’nın açıklamaları sonrası İsrail ya da Batı Şeria’daki Filistin Yönetimi’nden bir açıklama gelmedi. Ancak İsrail yönetimi uluslararası kamuoyunun baskılarına rağmen bölgede bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasına karşı çıkıyor. İsrail, Hamas’ın bölgedeki tüm askerlerin geri çekilmesi şartını kabul etmediği için ateşkes anlaşmalarının tıkandığı bir ortamda, Hamas’tan gelen bu öneriye nasıl yaklaşacağı soru işareti. Öte yandan Hamas’ın 1967 sınırları açıklaması, grubun Filistin sorununun çözümüne dair yaklaşımında bir yumuşama sinyali. Her ne kadar 2017 yılında Hamas’ın o tarihteki lideri Halid Meşal, 1967 sınırlarında kurulacak bir Filistin devletini onaylayacaklarını söylese de, grup büyük oranda 1948 öncesindeki sınırlara ulaşılması hedefini önceliyor. Bu sınırları ifade eden “Nehirden denize özgür Filistin” sloganı, 7 Ekim saldırıları sonrası dünya genelinde protesto gösterilerinin simgesi olmuştu.

Haberin Devamı

Hamas’tan çözüm teklifi: Bağımsız Filistin’de silah bırakırız

UAD’DEN NETANYAHU’YA TUTUKLAMA EMRİ İDDİASI

İsrail medyası, Ulusal Güvenlik Konseyi’nin, Başbakan Netanyahu, Savunma Bakanı Gallant ve Genelkurmay Başkanı Halevi hakkında uluslararası tutuklama kararı çıkarılması olasılığını değerlendirdiğini yazdı. Kanal 13’ün haberinde “İsrail’de üst düzey yetkililerin edindiği bilgilere göre, Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’nın (UAD), Netanyahu, Gallant ve Halevi hakkında tutuklama emri çıkarma ihtimali var” ifadesi kullanıldı. Görüşmede, olası bir karara karşı uluslararası düzeyde siyasi kampanya dahil bir dizi acil önlemin alınmasının onaylandığı bildirildi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!