MGK: Bölgemizin geleceğinde teröre yer yok

Güncelleme Tarihi:

MGK: Bölgemizin geleceğinde teröre yer yok
Oluşturulma Tarihi: Nisan 05, 2024 07:00

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu’ndan  “Bölgemizin geleceğinde terör örgütlerine ve onların destekçilerine hiçbir surette yer verilmeyeceğinin altı çizilmiş; terör örgütlerini cesaretlendiren tüm aktörlerin aklıselim hareket ederek terörle irtibatlarını kalıcı şekilde ve gecikmeksizin kesmesinin önemine işaret edilmiştir” açıklaması geldi.

Haberin Devamı

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında dün Beştepe’de toplandı.  Yaklaşık 2.5 saat süren toplantı sonrası yapılan açıklamada terörle mücadeleye ilişkin “Bölgemizin geleceğinde terör örgütlerine ve onların destekçilerine hiçbir surette yer verilmeyeceğinin altı çizilmiş; terör örgütlerini cesaretlendiren tüm aktörlerin aklıselim hareket ederek terörle irtibatlarını kalıcı şekilde ve gecikmeksizin kesmesinin önemine işaret edilmiştir” denildi.

Toplantı sonrasında yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

TERÖR ÖRGÜTLERİNE DESTEĞİ KESİN

“PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ VE DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere millî birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurtiçinde ve yurtdışında azim, kararlılık ve başarıyla gerçekleştirilen operasyonlar hakkında Kurul’a bilgi sunulmuştur. Komşumuz Irak ile oluşturulan stratejik işbirliği zemininin her geçen gün güçlenmesinden duyulan memnuniyet ifade edilmiş; müreffeh bir bölge ve gelecek inşa etmek maksadıyla güvenlik, ekonomi, enerji ve ulaştırma alanları başta olmak üzere müşterek ve çok boyutlu gayretlerin uzun vadeli bir anlayışla sürdürülmesinin önemi vurgulanmıştır. Bölgemizin geleceğinde terör örgütlerine ve onların destekçilerine hiçbir surette yer verilmeyeceğinin altı çizilmiş; terör örgütlerini cesaretlendiren tüm aktörlerin aklıselim hareket ederek terörle irtibatlarını kalıcı şekilde ve gecikmeksizin kesmesinin önemine işaret edilmiştir.

Haberin Devamı

AVRUPA’DAKİ PKK SALDIRILARINA YAKIN TAKİP

PKK/KCK-PYD/YPG terör örgütünün Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımızı ve temsilciliklerimizi hedef alan saldırılarının yakından takip edildiği belirtilmiş; bölücü terör örgütünün gerçek yüzünü gözler önüne seren menfur saldırıların engellenmesi ve sorumluların cezalandırılması hususunda mesuliyeti bulunan devletlere, terör örgütlerine müsamaha göstermelerinin er ya da geç kamu düzenlerinin bozulması ve nihayetinde kendilerinin de terörün hedefi hâline gelmeleri ile neticeleneceği gerçeği bir kez daha hatırlatılmıştır.

Haberin Devamı

YEREL SEÇİMLER

31 Mart 2024 mahallî idareler genel seçimlerinin, vatandaşlarımızın feraseti ve tüm kurumlarımızın gayretli çalışmalarıyla huzur ve güven ortamı içerisinde güçlü demokrasi geleneğimize yaraşır şekilde gerçekleştirilmesinden memnuniyet duyulduğu vurgulanmıştır.”

GAZZE’DE KALICI BARIŞ ÇAĞRISI

- Milli Güvenlik Kurulu Gazze’deki savaşa ilişkin de şu çağrıda bulundu: “Uluslararası Adalet Divanı ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına rağmen Gazze’deki katliamı sürdüren İsrail’in uluslararası hukuku yok sayan saldırı ve insanlık dışı uygulamalarına engel olunmamasının, uluslararası sistemin hâlihazırdaki yıpranmışlığını artıracağı ve meşruiyetinin daha fazla sorgulanmasına yol açacağı ifade edilmiştir. Dünyanın gözleri önünde gerçekleşen katliamların neticeleri ile yalnızca faillerin değil iş birlikçilerin de yüzleşmek zorunda kalacağı vurgulanmış; uluslararası topluma, Gazze halkına ve yardım kuruluşlarına yönelik saldırıların bir an evvel sona erdirilmesi ve bölgeye kapsamlı insani yardım ulaştırılması ile kalıcı barış için gösterdiğimiz çabalara destek vermesi çağrısında bulunulmuştur.”

Haberin Devamı

ERDOĞAN’DAN TÜRKEŞ’İN KABRİNE ZİYARET

- Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, vefatının 27. yıldönümünde Alparslan Türkeş’in kabrini ziyaret etti. Erdoğan, Türkeş’in kabrine, Türkeş’in oğlu Tuğrul Türkeş ile birlikte geldi. Türkeş’in kabri başında dua eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ardından kırmızı-beyaz karanfiller bıraktı.

MGK: Bölgemizin geleceğinde teröre yer yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önce de sabah saatlerinde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Alparslan Türkeş’in kabrini ziyaret etti.

MGK: Bölgemizin geleceğinde teröre yer yok

BAKMADAN GEÇME!