EKSTRA
MENÜ

Genelge

Genelge ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Genelge haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 7.405 Genelge haberi bulunmuştur.

Genelge, yasa ve yönetmeliklerin uygulamasına yol göstermek, dikkat çekmek, herhangi bir konuda aydınlatmak üzere ilgililere gönderilen yazı, sirküler ve tamim olarak adlandırılır. Genelge nedir? Genelge hakkında bilinmesi gerekenlerle ilgili merak edilenleri sizler için derledik.

Genelge, pek çok konu hakkında yayınlanan yasa ve yönetmeliklerin nasıl uygulanacağı konusunda yol göstermek amacı ile ilgililer tarafından yayınlanmış olan kanuna göre daha detaylı içeriklere yer verilmiş olan bir yazıdır.

Genelge Nedir?

Her kurumun içinde belli bir konuda yapılacak olan mevzuat uygulamalarına açıklık getiren ve daha detaylı bir şekilde açıklayan, uygulamada görülen eksiklik ve aksaklıkların nasıl düzeltileceği hakkında yol gösteren, yanlış uygulamaları kaldırmaya yönelik ayrıntılara ilişkin genel emirleri içeren yazıya genelge denir. Aynı konu üzerinde tüm ilgililere aynı uygulamaların yürütülebilmesi için gönderilen bu genelde, yanlış ve farklı uygulamaların önüne geçer. Ülkemizde kamu düzeninin korunması, iş ve işlemlerin yürütülmesi için kanun, yönetmelik ve genelgelere göre her kurum hareket eder. Bu nedenle kısaca genelge, bir konu hakkında ilgisi olan herkese gönderilen bir yazıdır.

Genelge Hakkında Bilgiler

Genelge, uygulamada yasa, tüzük ve yönetmeliklerin uygulanmasını sağlamak için yayınlandığı konu hakkında detaylı bilgi veren ve işin nasıl yürütülmesi hakkında şüpheye yer bırakmayacak şekilde açıklık getiren ve ilgili tüm makamlara gönderilen resmi yazıdır. Hiyerarşi bakımından genelgeler, yönetmelikten sonra gelen resmi yazılardır. Bu nedenle de yönetmeliğe bağlı olarak yayımlanır ve genelgede de bu yönetmeliğin hükümlerine açıklık getirilir. Bu sayede yönetmelik maddelerinin yanlış anlaşılarak, yanlış ya da farklı uygulamalara yol açması önlenir. Ülke genelinde bir konu üzerinde ortak tutum sağlanması ve aynı işlemlerin gerçekleştirilmesi genelge ile sağlanır. Kamu düzeninin sağlanması, kamu işlerinin yürütülmesi gibi faaliyetlerin açıklanmasında genelge önemli bir yer tutar.

Genelgenin Amacı Nedir?

Genelgenin asıl amacı, uygulamada birliği sağlamaktır. Genelge ile sistemde görülen eksik ve yanlış uygulamaların giderilmesi ve yanlış uygulamaların önlenmesi için doğru yolun gösterilmesi amaçlanır. Bu nedenle, genelge, konu ile ilgili tüm makam ve birimlere gönderilir.

Resmi Gazetede yayımlanan tüzük ve yönetmelikler dışında kalan tüm düzenleyici işlemler karar, tebliğ ve genelge ismi alır. Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulmamış olan yönetmeliklerin, genelgeler ve tebliğ değişikliklerinin ilgili olduğu bakanlığı bilgilendirmek amacı ile imzalanmasında düzenleyici ve denetleyici kurum başkanı yetkilidir. Bu sayede yönetmelikte neden bahsedildiği genelge ile açıklanmış ve farklı uygulamaların önüne geçilmiş olur. Bu sayede ülke genelinde bir konu için yapılması gereken ortak iş ve işlemler belirlenir. Bu sayede genelgede açıklanan maddeler ışığında da genel otorite ve kontrol sağlanmış oluyor.

Genelgenin Kökeni

Genelge, yaşantımızda sıkça kullanılan ve çok sık duyduğumuz sözcüklerden biridir. Hem sosyal yaşantımızda hem de gündelik yaşantımızın bir parçası haline gelen genelge sözcüğü uzun yıllardan beridir dilimizde kendine yer bulmuş sözcüklerden birisidir. Türk Dil Kurumu (TDK)'na göre farklı anlamları olan genelge sözcüğü, Türkçede tek başına ya da eş anlamlı kelimelerle birlikte de kullanılıyor.

Genelge, yönetmelikten sonra yayınlanan ve yönetmelikte tam olarak anlaşılmayan, kafa karışıklığına neden olan ve bu nedenle farklı uygulamalara yol açan maddeleri açıklamak için yayınlanan resmi bir yazıdır. Yönetmeliklerin maddelerine genelge ile açıklık getirilir. Ülkemizde çok sayıda genelge yayınlanıyor. Bu genelge ile ilgili makamlara ve birimlere iş ve işlemlerin nasıl yürütülmesi gerektiği net bir dil ile açıklanıyor. Yönetmelik ardından yayınlanan genelge, ülke genelinde farklı ve yanlış uygulamaların önüne geçilmesinde önemli bir yer tutuyor.

Genelge Haberleri

Marketler akşam kaçta kapanıyor ve sabah saat kaçta açılıyor Marketlerin çalışma saatleri genelge ile düzenlendi

Marketler akşam kaçta kapanıyor ve sabah saat kaçta açılıyor? Marketlerin çalışma saatleri genelge ile düzenlendi

Marketler saat kaçta kapanıyor sorusu akşam saatleri dolayısıyla gündemde yer alıyor. Marketler saat kaçta açılıyor ve kapanıyor sorusuna alacakları cevaba göre hareket edecek olan milyonlarca vatandaş, İçişleri Bakanlığı genelgesindeki çalışma saatleri ibaresini merak ediyor. Yayımlanan son ek genelge ile birlikte marketlerdeki yoğunluğu önleme amacıyla zorunlu temel ihtiyaçlar harici ürün satışına izin verilmeyecek. Zincir marketler pazar günleri kapalı tutulmaya devam edilecek. Peki, marketler kaçta açılıyor ve kaçta kapanıyor? İşte, marketlerin çalışma saatleri hakkında merak edilen bazı bilgiler

11.05.2021Gündem
Mezarlık ziyaretleri serbest mi Bayramda mezarlıklar ziyaret edilebilecek mi

Mezarlık ziyaretleri serbest mi? Bayramda mezarlıklar ziyaret edilebilecek mi?

Mezarlık ziyaretleri serbest mi olacak sorusu, bayram günlerinin yaklaşması dolayısıyla pek çok kişinin araştırdığı konu olmaya başladı. Ramazan Bayramı'nda mezarlıklar ziyaret edilebilecek mi sorusuna yönelik alacağı cevaba göre harekete geçecek olan binlerce Müslüman, internet üzerinden araştırmalarını sürdürüyor. Peki, mezarlık ziyaretleri serbest mi olacak? İşte, bayramda mezarlıklar ziyaret edilebilecek mi sorusuna yönelik detaylı bilgiler

11.05.2021Gündem
Son dakika... İçişleri Bakanlığı: Şehit aileleri arife ve bayramın ilk günü sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak

Son dakika... İçişleri Bakanlığı: Şehit aileleri arife ve bayramın ilk günü sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak

İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliği'ne “Şehit Ailelerinin Kabristan Ziyaretleri” konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre şehit aileleri, arife ile Ramazan Bayramı’nın birinci gününde şehitlik ziyaretleri nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

11.05.2021Gündem
Marketlerde ped karmaşası

Marketlerde ped karmaşası

Sokağa çıkma yasağı kapsamında marketlerde zorunlu temel ihtiyaçlar dışındaki ürünlerin satışının yasaklanmasının ardından bazı marketler ped satışı yapmamaya başladı.

9.05.2021Gündem
Pazar yerleri ne zaman açılacak Pazarlar ne zaman kurulacak İşte en son gelişmeler

Pazar yerleri ne zaman açılacak? Pazarlar ne zaman kurulacak? İşte en son gelişmeler

Mevsimsel etkiler nedeniyle ürün arzında yaşanan artış, ürünlerin saklama zorluğu ve raf ömürlerindeki kısalık nedeniyle çiftçiler tarafından üretilen tarımsal ürünlerin (yaş sebze-meyve) zayi olabileceği yönünde tespitler bulunduğu için, pazar yerleri hakkında karar verildi. Peki, semt pazarları ne zaman kurulacak?

8.05.2021Gündem
İçişleri Bakanlığının genelgesi ile semt pazarları bugün açıldı

İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi ile semt pazarları bugün açıldı

İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi ile semt pazarları bugün açıldı. Sultangazi Cebeci Mahallesi'nde kurulan pazarda yoğunluk yaşanırken, sosyal mesafe kuralı da zaman zaman ihlal edildi. Koronavirüsle mücadele kapsamında başlatılan 17 günlük tam kapanma döneminde kapalı olan halk pazarları İçişleri Bakanlığı'nın genelgesiyle bugün 10.00-17.00 saatleri arasında açıldı. Sadece yaş sebze ve meyve ile fide satışı yapılan Sultangazi Cebeci Mahallesi'ndeki pazarda yoğunluk oluştu. Pazar alanında sosyal mesafe kuralı da zaman zaman unutuldu.

8.05.2021Haber
SGK genelgesi yeni kanuna açıklık getirdi

SGK genelgesi yeni kanuna açıklık getirdi

Geçen yıl yürürlüğe giren ve yurtdışında yaşayan emeklilerin aylıkları kesilmeksizin kısa süreli işlerde çalışmalarına imkân tanıyan yasa, Avrupalı Türklerin yıllardır talep ettiği bir beklentiyi karşıladı. 27.6.2020 tarihli Hürriyet’teki HÜRDANIŞ köşesinde konu ettiğimiz bu yasanın yürürlüğe girmesi kuşkusuz binlerce emekli Türk’ün yüzünü güldürdü.

8.05.2021Avrupa
İçişleri Bakanlığından çalışma izin belgesi açıklaması

İçişleri Bakanlığı'ndan çalışma izin belgesi açıklaması

İçişleri Bakanlığınca muafiyet kapsamında olanların manuel doldurdukları "çalışma izni görev belgesi formu"nun geçerlilik süresi 12 Mayıs saat 24:00'e kadar uzatıldı.

7.05.2021Haber
İçişleri Bakanlığından çalışma izin belgesi açıklaması: Süre uzatıldı

İçişleri Bakanlığı'ndan çalışma izin belgesi açıklaması: Süre uzatıldı

İçişleri Bakanlığınca muafiyet kapsamında olanların manuel doldurdukları "çalışma izni görev belgesi formu"nun geçerlilik süresi 12 Mayıs saat 24:00'e kadar uzatıldı.

7.05.2021Gündem
Son dakika: Tam kapanma uzar mı Bakan Soyludan flaş açıklama..

Son dakika: Tam kapanma uzar mı? Bakan Soylu'dan flaş açıklama..

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 24 TV'de yayınlanan 24 Özel programında Türkiye'nin gündemindeki konulara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu, tam kapanmanın 19 Mayıs'a dek uzayıp uzamayacağı konusunda "Böyle bir değerlendirmemiz bugün itibarıyla yok" dedi. Alkol satışı yasağı tartışmalarına değinen Soylu, DSÖ'nün alkol tüketimiyle ilgili belirlediği maddeleri aktardıktan sonra, "Bunları ben söylemiyorum, DSÖ söylüyor. Bunu siyasallaştırmaya gerek yok, bu bir sağlık meselesi." ifadelerini kullandı. Bakan Soylu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na soruşturma açıldığı iddialarıyla ilgili, "Bu görüntülerin ben de saygısızlık olduğunu düşünüyorum" derken, "Neticede ne yapacağız? Böyle bir sonuç geldiği zaman, ben buna soruşturma izni vermem." diye de ekledi. Ses ve görüntü kaydı genelgesinin basın özgürlüğüyle bir ilgisi olmadığını vurgulayan Soylu, genelgeyle var olan kanunlardaki hakların hatırlatıldığını ifade etti.

7.05.2021Gündem
Market düzenlemesi uygulamaya girdi Bugünden itibaren bazı ürünlerin satışı yasak

Market düzenlemesi uygulamaya girdi! Bugünden itibaren bazı ürünlerin satışı yasak

İçişleri Bakanlığı'nın yayımladığı genelge bugünden itibaren uygulanmaya başladı ve marketlerde temel ihtiyaç maddeleri dışındaki ürünlerin satışı yasaklandı.

7.05.2021Ekonomi
İdeolojik değil, sağlık meselesi

İdeolojik değil, sağlık meselesi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, içki satış yasağı ile ilgili olarak, “Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklaması var. Fazla alkol almayın diyor. Meseleyi siyasallaştırmaya gerek yok, bu sağlık meselesi” dedi.

7.05.2021Gündem
Marketler akşam kaçta kapanıyor ve sabah saat kaçta açılıyor Marketlerin çalışma saatleri genelge ile düzenlendi

Marketler akşam kaçta kapanıyor ve sabah saat kaçta açılıyor? Marketlerin çalışma saatleri genelge ile düzenlendi

Marketler saat kaçta kapanıyor sorusu akşam saatleri dolayısıyla gündemde yer alıyor. Marketler saat kaçta açılıyor ve kapanıyor sorusuna alacakları cevaba göre hareket edecek olan milyonlarca vatandaş, İçişleri Bakanlığı genelgesindeki çalışma saatleri ibaresini merak ediyor. Yayımlanan son ek genelge ile birlikte marketlerdeki yoğunluğu önleme amacıyla zorunlu temel ihtiyaçlar harici ürün satışına izin verilmeyecek. Zincir marketler pazar günleri kapalı tutulmaya devam edilecek. Peki, marketler kaçta açılıyor ve kaçta kapanıyor? İşte, marketlerin çalışma saatleri hakkında merak edilen bazı bilgiler

6.05.2021Gündem
Semt pazarları ne zaman kurulacak İçişleri Bakanlığından pazar genelgesi

Semt pazarları ne zaman kurulacak? İçişleri Bakanlığı'ndan 'pazar' genelgesi

Tam kapanma süreci devam ederken, market hakkında kapsamlı bir genelge yayımlanmıştı. Vatandaşların bu süreçte merak ettiği bir diğer husus ise pazar yerleri ile alakalı. Pazar yerlerinin tam kapanmada açık olup olmadığını merak eden vatandaşlar, buralara giderken nasıl bir süreç izlemeleri gerektiğini de sorguluyor. Peki, semt pazarları ne zaman kurulacak?

6.05.2021Gündem
Aile hekimleri izin hakkını aldı

Aile hekimleri izin hakkını aldı

Aile hekimlerinin “Bayram öncesi iş bırakıyoruz” çıkışının ardından, Sağlık Bakanlığı 17 günlük kapanmada aile hekimlerinin çalışmasını öngören genelgesini geri çekti.

6.05.2021Gündem
Son Dakika: Galatasaray Kulübünde başkanlık seçimi iptal oldu

Son Dakika: Galatasaray Kulübü'nde başkanlık seçimi iptal oldu!

Galatasaray, yapılacak seçimin, yeni idari tedbirler göz önünde bulundurularak pandemi koşullarının imkan vereceği en yakın tarihe kadar iptal edildiğini açıkladı.

5.05.2021Futbol
Son dakika haberi: İçişleri Bakanlığından market genelgesiyle ilgili yeni açıklama yapıldı... Sigara yasağı var mı online alışveriş yapılacak mı İşte detaylar..

Son dakika haberi: İçişleri Bakanlığı'ndan 'market genelgesi'yle ilgili yeni açıklama yapıldı... Sigara yasağı var mı online alışveriş yapılacak mı? İşte detaylar..

Son dakika haberi... İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine, 'market tedbirleri' konulu genelge gönderdi. Genelgede, vatandaşların zorunlu ihtiyaçları dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyeceğinin altı çizildi. İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, ''Yeni bir genelge yayınladık. Hangi ürünlerin alınıp satılabileceğini belirledik. Minimum yoğunluk temel amaç'' dedi. Yasaklar 7 Mayıs'ta başlıyor, işte ayrıntılar...

5.05.2021Gündem
Marketlerde zorunlu temel ihtiyaçlar nelerdir Bazı ürünlerin satışı genelge ile yasaklandı

Marketlerde zorunlu temel ihtiyaçlar nelerdir? Bazı ürünlerin satışı genelge ile yasaklandı

Marketlerde zorunlu temel ihtiyaçlar haricinde başka ürünlerin satılamayacağını duyuran İçişleri Bakanlığı, konuyla ilgili detayları genelge ile duyurdu. Genelgenin ilk yayımlanmasının ardından akıllarda soru işareti bırakan 'Sigara yasağı' hususunun da açıklığa kavuşturulduğu son bilgilendirmede, bu durumun yasak kapsamında yer almayacağı aktarıldı. Peki, marketlerde zorunlu temel ihtiyaçlar nelerdir? İşte, marketlerle ilgili son genelge

5.05.2021Gündem
Pazar yerleri ne zaman açılacak Pazar yerleri ile ilgili genelge ve açılış tarihi yayımlandı

Pazar yerleri ne zaman açılacak? Pazar yerleri ile ilgili genelge ve açılış tarihi yayımlandı!

Pazar yerleri için İçişleri Bakanlığı'ndan flaş bir açıklama geldi. Bir süredir 'Pazar yerleri açılacak mı' sorusuna yanıt arayan vatandaşlara cevap niteliğindeki genelgeyi yayımlayan İçişleri Bakanlığı, belirli koşullar altında pazar yerlerinin açık olabileceğini ifade etti. Pazar yerleri içerisinde sadece yaş sebze ve meyve satışı yapan bölümler açık olacak. 10.00 ila 17.00 arasında alışverişe açık olacak olan pazar yerleri, denetim altında faaliyet gösterecek. Peki, pazar yerleri ne zaman açık olacak? İşte, o konu hakkında bazı açıklamalar

5.05.2021Gündem
İçişleri Bakanlığından genelge... 7 soruda market yasakları

İçişleri Bakanlığı'ndan genelge... 7 soruda market yasakları

7 Mayıs’tan itibaren marketlerde satışı yasaklanacak ürünlerle ilgili, İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine ‘Market Tedbirleri’ genelgesi gönderdi. Buna göre marketlerde temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri satılabilecek.

5.05.2021Ekonomi
Son dakika haberi... Bakanlıktan pazar yeri genelgesi Cumartesi için muafiyet geldi

Son dakika haberi... Bakanlık'tan pazar yeri genelgesi! Cumartesi için muafiyet geldi

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “PazarYerleri” konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre, tam kapanma dönemi içerisinde 8 ve 15 Mayıs 2021 tarihlerine denk gelen Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze/meyve ile fide satışı yapan pazaryerleri açık olacak. Vatandaşların yaş sebze/meyve ve fide ihtiyaçlarını temin amacıyla ikametlerine en yakın pazaryerine gidip gelebilmelerine izin verilecek.

4.05.2021Gündem
Bakanlıktan pazar yeri genelgesi

Bakanlık'tan pazar yeri genelgesi

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “PazarYerleri” konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre, tam kapanma dönemi içerisinde 8 ve 15 Mayıs 2021 tarihlerine denk gelen Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze/meyve ile fide satışı yapan pazaryerleri açık olacak. Vatandaşların yaş sebze/meyve ve fide ihtiyaçlarını temin amacıyla ikametlerine en yakın pazaryerine gidip gelebilmelerine izin verilecek.

4.05.2021Haber
Son dakika haberi... Eskişehirde sağlık çalışanının sözleri şoke etti Maskeyi reddediyorum

Son dakika haberi... Eskişehir'de sağlık çalışanının sözleri şoke etti! 'Maskeyi reddediyorum'

Son dakika haberi... Eskişehir'de sağlık çalışanı Selime Topçu, alışveriş için girdiği markette tüm uyarılara karşın maske takmayı reddetti. Ekipler maske takmayan Selime Topçu’ya, 900 lira idari para cezası kesti. Maske takmamanın anayasal bir hak olduğunu öne süren Selime Topçu, "Olağanüstü hal ilan edilmediği için genelgeyle hareket ettiklerinden dolayı, maske takmaya itiraz ediyorum" dedi.

4.05.2021Gündem
MOBİSADdan İçişleri Bakanlığının market tedbirleri genelgesine destek

MOBİSAD'dan İçişleri Bakanlığı'nın "market tedbirleri" genelgesine destek

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, marketlerde zorunlu temel ihtiyaçlar dışındaki ürünlere getirilen satış yasağını desteklediklerini belirterek, "Ülke ve sektör olarak zor günlerden geçtiğimiz bu günlerde böylesi bir karar alınması sektöre bir nebze olsun nefes aldıracaktır." ifadesini kullandı.

4.05.2021Ekonomi
Sokağa çıkma yasağında bankalar açık mı Yasaklarda Bugün bankalar çalışıyor mu

Sokağa çıkma yasağında bankalar açık mı? Yasaklarda Bugün bankalar çalışıyor mu?

Sokağa çıkma yasağında bankalar açık mı sorusuna alacağı cevaba göre hareket edecek olan pek çok vatandaş, intenrnet üzerinden konuyla ilgili araştırmalarını gerçekleştiriyor. Yasaklarda bankalara gitmek için izin almak gerekir mi sorusu da gündemde yer alıyor. Sokağa çıkma yasağında bankaların çalışma saatleri ve durumu hakkında bilgi veren İçişleri Bakanlığı, genelge ile bazı detaylar yayımladı. Peki bugün bankalar açık mı ve bankalara gitmek serbest mi? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

4.05.2021Gündem
İçişleri Bakanlığından Market Tedbirleri genelgesi

İçişleri Bakanlığı'ndan 'Market Tedbirleri' genelgesi

Son dakika.. İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine "Market Tedbirleri" konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre marketlerde vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek. Marketler 7 Mayıs'tan itibaren alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanında elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim gibi ürünleri satamayacak. Marketlerde temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri satılabilecek.

4.05.2021Haber
Son dakika.. İçişleri Bakanlığından tam kapanma süreciyle ilgili bir duyuru daha

Son dakika.. İçişleri Bakanlığı'ndan tam kapanma süreciyle ilgili bir duyuru daha!

İçişleri Bakanlığı 29 Nisan'da başlayan ve 17 Mayıs'a kadar sürecek tam kapanma süreciyle ilgili merak edilen bazı konulara açıklık getirdi.

4.05.2021Gündem
Son dakika haberi: İçişleri Bakanlığından tam kapanma sürecinde 81 ile market tedbirleri genelgesi

Son dakika haberi: İçişleri Bakanlığı'ndan tam kapanma sürecinde 81 ile 'market tedbirleri' genelgesi

Son dakika.. İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine "Market Tedbirleri" konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre marketlerde vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek. Marketler 7 Mayıs'tan itibaren alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanında elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim gibi ürünleri satamayacak. Marketlerde temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri satılabilecek.

4.05.2021Gündem
‘Çek elini cepten’ mahkemelik oldu

‘Çek elini cepten’ mahkemelik oldu

CHP ve Ankara Barosu, kamusal olaylarda polisin ses ve görüntüsünün alınmasını yasaklayan genelgenin yürütmesinin durdurulması ve iptali için Danıştay’a dava açtı. Dava dilekçelerinde genelgenin, kamu görevlilerinin görevleri esnasında denetlenebilirliğini azalttığı savunuldu.

4.05.2021Gündem
Son dakika haberi: İçişleri Bakanlığı duyurdu Çalışma izni görev belgesi süresi uzatıldı..

Son dakika haberi: İçişleri Bakanlığı duyurdu! Çalışma izni görev belgesi süresi uzatıldı..

Son dakika haberi.. İçişleri Bakanlığınca Çalışma İzinleri Görev Belgelerine ilişkin genelge yayımlandı. Çalışan ve iş yeri yetkilisinin imzasıyla düzenlenen manuel çalışma izni görev belgesi için geçerlilik süresi 7 Mayıs Cuma 24.00'e kadar uzatıldı.

3.05.2021Gündem
Çalışma izin belgesinin detayları: Çalışma izin belgesi kimler için gerekli İş yeri sahipleri çalışma izin belgesi alacak mı

Çalışma izin belgesinin detayları: Çalışma izin belgesi kimler için gerekli? İş yeri sahipleri çalışma izin belgesi alacak mı?

Çalışma izin belgesi ile ilgili flaş bir gelişme yaşandı. İçişleri Bakanlığınca Çalışma İzinleri Görev Belgelerine ilişkin genelge yayımlandı. Çalışan ve iş yeri yetkilisinin imzasıyla düzenlenen manuel çalışma izni görev belgesinin geçerlilik süresi 7 Mayıs Cuma 24.00'e kadar uzatıldı. Peki, Çalışma izin belgesi kimler için gerekli? İş yeri sahipleri çalışma izin belgesi alacak mı?

3.05.2021Gündem
Polislere kayıt yasağı tartışması Anayasaya aykırı mı

Polislere kayıt yasağı tartışması! Anayasa'ya aykırı mı?

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün toplumsal olaylarda görev başındaki polisleri kayıt yasağına ilişkin genelge tartışma konusu olurken “Anayasa’ya aykırı” itirazları geldi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Anayasa’ya aykırılık kesinlikle söz konusu değil” dedi.

3.05.2021Gündem
İçki satış yasağı yargıda... Büfeciler dava açıyor

İçki satış yasağı yargıda... Büfeciler dava açıyor

Koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan 17 günlük sokağa çıkma yasaklarında İçişleri Bakanlığı 30 Nisan’da bir genelge yayınlandı.

3.05.2021Ekonomi
İçişleri Bakanlığından çalışma izinleri görev belgeleriyle ilgili yeni genelge

İçişleri Bakanlığı'ndan çalışma izinleri görev belgeleriyle ilgili yeni genelge

İçişleri Bakanlığı tarafından, çalışma izinleri görev belgelerine ilişkin genelge yayımlandı. Genelgede, daha önce elle doldurulan çalışma izin belgelerinin geçerlilik süresi 7 Mayıs 2021 Cuma günü saat 24.00’e kadar uzatıldı.

2.05.2021Gündem
Çevreyi kirleten geri dönüşüm tesislerine rekor ceza

Çevreyi kirleten geri dönüşüm tesislerine rekor ceza

Adana'da 133 atık geri kazanımı tesisine yapılan denetimde, Geçici Faaliyet Belgesi veya Çevre İzin ve Lisans Belgesi olmadan çalıştığı tespit edilen 26 işletmeye, faaliyetten men kararı ile toplam 7 milyon 20 bin lira para cezası verildi.

2.05.2021Ekonomi
Yarın fırınlar açık mı, 2 Mayıs Pazar günü fırınlar kaça kadar çalışıyor İşte fırınlar için son açıklama

Yarın fırınlar açık mı, 2 Mayıs Pazar günü fırınlar kaça kadar çalışıyor? İşte fırınlar için son açıklama

Yarın fırınların kaça kadar çalıştığı, gündemde yer almaya devam ediyor. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeye göre, belirli koşullar altında fırınlara gitmek mümkün olabilecek. Ekmek ve pide almak için fırına gidecek olan vatandaşların araç kullanmaması gerekecek. Fırınların çalışma saatine göre dışarı çıkacak olanlar, genelgede yer alan bilgilere göre hareket edecek. Peki, yarın fırınlar açık mı? İşte, 2 Mayıs fırınların çalışma durumu hakkında ayrıntılı bilgiler.

1.05.2021Gündem
Son dakika: Tam kapanmada çalışma izin belgesi nasıl alınır, marketler saat kaçta kapanıyor, sokağa çıkma yasağı saatleri.. İşte merak edilen tüm detaylar

Son dakika: Tam kapanmada çalışma izin belgesi nasıl alınır, marketler saat kaçta kapanıyor, sokağa çıkma yasağı saatleri.. İşte merak edilen tüm detaylar

Son dakika haber... Tam kapanma sokağa çıkma yasağı milyonların gündeminde yer almaya devam ediyor. Koronavirüs salgınını yavaşlatma ve vaka sayılarını düşürme hedefiyle 17 günlük tam kapanma dönemine geçildi. Kısıtlama ve işletmelerin çalışma saatleri gibi bir çok sorunun cevabı merak edilirken, İçişleri Bakanlığı, yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında bugün 19:00'da başlayan, 17 Mayıs'a kadar devam edecek "tam kapanma" sürecine ilişkin yayımlanan genelge konusunda sıkça sorulan soruları yanıtladı. Genelgeye göre muaf olanlar e-başvuru sisteminden, 'görev belgesi' başvurusunda bulunabilecek. İşte, marketler saat kaça kadar açık, çalışma izin belgesi nasıl alınır ve 17 günlük kesintisiz sokağa çıkma yasağının ayrıntıları...

1.05.2021Gündem
Tam kapanmada kuaför ve berberler açık mı İşte İçişleri Bakanlığı genelgesi

Tam kapanmada kuaför ve berberler açık mı? İşte İçişleri Bakanlığı genelgesi

Tam kapanmada kuaför ve berberler açık olacak mı sorusu vatandaşlar tarafından merak edilen konular arasında yer alıyordu. Artan koronavirüs vakalarının ardından tam kapanma dönemine geçiliyor. Koronavirüse karşı alınan önlemler çerçevesinde tam kapanma uygulanacakken, tam kapanma süresince berber ve kuaförlerin durumu merak konusu oldu. İçişleri Bakanlığı, gece yarısı yayımladığı genelge ile tam kapanma ile ilgili bilinmesi gereken tüm ayrıntıları paylaştı. Peki, berberler tam kapanmada açık mı olacak?

1.05.2021Gündem
Kargolar bugün çalışıyor mu Tam kapanmada kargolar çalışıyor mu İşte genelgenin detayları

Kargolar bugün çalışıyor mu? Tam kapanmada kargolar çalışıyor mu? İşte genelgenin detayları

Kargoların durumu, tam kapanma kararı ardından bir kez daha gündeme geldi. Hem kargo çalışanları hem de gönderici ve alıcılar, kargoların hizmete bu süreçte devam edip etmeyeceğini merak ediyor. Peki, tam kapanmada kargolar çalışıyor mu? Kargoların açık olup olmayacağı sorularına yanıt İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile geldi.

1.05.2021Gündem
Son dakika haberleri: Tam kapanmada bu belgeye dikkat İçişleri Bakanlığından “Görev Belgesi Düzenlenmesi”... Yanınızda olmazsa cezası var...

Son dakika haberleri: Tam kapanmada bu belgeye dikkat! İçişleri Bakanlığı'ndan “Görev Belgesi Düzenlenmesi”... Yanınızda olmazsa cezası var...

Son dakika haberi... Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele tedbirleri kapsamında ülke genelinde 17 Mayıs Pazartesi saat 05.00'e kadar devam edecek tam kapanma dönemi dün akşam başladı. Öte yandan, İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Görev Belgesi Düzenlenmesi” konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre muafiyet kapsamında bulunan işyeri, fabrika ve imalathane çalışanları, İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi üzerinden “görev belgesi” başvurusunda bulunabilecek.

1.05.2021Gündem
Son dakika haberler... İçişleri Bakanlığından 81 il valiliğine ek genelge... İşte muaf olanların listesi..

Son dakika haberler... İçişleri Bakanlığı'ndan 81 il valiliğine ek genelge... İşte muaf olanların listesi..

Son dakika haberine göre İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine Seyahat İzin Belgesi konulu ek genelge gönderdi. Genelge kapsamında; zorunlu bir kamusal görevin ifası için kurumlarınca görevlendirilmiş olan kamu görevlilerinin yanı sıra profesyonel spor müsabakaları ile yurt içi ve yurt dışı müsabaka ve kamplara katılacağına yönelik ilgili federasyonlarınca belge düzenlenmiş olan milli sporcular, yöneticiler ve diğer görevlilerin (hakem, gözlemci, temsilci vb.) her türlü vasıtayla yapacakları şehirlerarası seyahatlerde kimlik kartı ve görev belgesinin ibrazı yeterli olacak. Ayrıca seyahat izin belgesi istenilmeyecek.

1.05.2021Spor Arena
Görev başındaki polisi cepten çekene ceza

Görev başındaki polisi cepten çekene ceza

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş’ın imzasıyla yayınlanan genelgede, görev başındaki polisi cep telefonuyla kaydedenler hakkında yasal işlem yapılacağı belirtildi.

1.05.2021Gündem
Aile hekimleri tam kapanmada çalışacak

Aile hekimleri tam kapanmada çalışacak

Sağlık Bakanlığı yayınladığı genelge ile 17 günlük tam kapanmada aile hekimlerinin çalışmaya devam edeceğini açıkladı.

1.05.2021Gündem
Bodrumda sahiller turistlere kaldı

Bodrum'da sahiller turistlere kaldı

Muğla'nın Bodrum ilçesinde, yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan tam kapanma sürecinde sahillerde turistler denize girip, güneşlendi. Kısıtlamayı hiçe sayan az sayıda kişinin de çocukları ile sahile gelip, denize girdikleri görüldü.

30.04.2021Haber

Yazar Sonuçları

10 soruda bayram ikramiyesi

Emeklilerin bayram ikramiyeleri bugün ödenmeye başlıyor. Okuyuculardan günlerdir bayram ikramiyeleri ile ilgili çokça soru alıyorum. Kimileri, ikramiye alıp alamayacağını merak ediyor, kimileri özellikle de ölüm aylığı alanlar, alacağı ikramiye tutarını, kimileri de ikramiyenin yatırılacağı tarihi soruyor. Sosyal Güvenlik Kurumu da (SGK), bayram ikramiyeleri ile ilgili detaylı bir genelge yayımladı. Buna göre de bu bayramda 12.7 milyon emekli ve hak sahiplerine toplam 12.3 milyar lira ikramiye ödenecek. Peki, kimler ikramiye alabilecek?

6.05.2021

Soyağacını on bir rakamı ile anlatan bir yıldız doğuyor

Bu harika fotoğraflar InStyle dergisinin son sayısında yayınlandı.

6.05.2021

Kenevirde 5 yılda ne yaptık

Kenevir bitkisi ve üretiminin ‘keşfi’, 4 Mayıs 2018 yılında Samsun Vezirköprü’de kenevir ekimi ile ilgili törenle gündeme girmişti  bizce. Kenevir konusunda birçok toplantıya katıldık, bu tarımın ekonomimizi nereye götüreceği konusunda birçok yazı yazdık. Belki bugüne kadar bu tür yazıların sayısı 50’yi bulmuştur.

5.05.2021

10 soruda ‘tam kapanma’da site yöneticisine yeni görev

İçişleri Bakanlığı, tam kapanma döneminde site ve apartman yöneticilerine koronavirüs tedbirlerinin uygulanmasını sağlama ve özellikle çocukların ve gençlerin ikametlerine dönmeleri konusunda uyarma görevi verdi. Bakanlık genelgeyle bu görevi verebilir mi? Yönetici uyarı görevini nasıl yapacak? Yöneticiye ilk kez verilen ve büyük tartışma yaratan yeni görev ile ilgili tüm merak edilenler bu haftaki yazımda.

3.05.2021