EKSTRA
MENÜ

Fiziksel

Fiziksel haberleri sayfasında güncel ve son dakika Fiziksel hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 43.750 Fiziksel haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Fiziksel Haberleri

Çocuklar bilgisayarsız kodlama öğrenebilecek

Çocuklar bilgisayarsız kodlama öğrenebilecek

Zorlu Holding’in ana partnerliğinde gerçekleşen, toplumsal ve çevresel fayda üreten girişimlerin desteklenmesi kapsamında etki hızlandırıcı programı imece impact’e katılmaya hak kazanan 7 etki odaklı girişimden biri olan Tospaa; program kapsamında yarattığı sosyal etkiyi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın desteği ile BctA ekibi tarafından hazırlanan ‘etki raporu’ aracılı-ğıyla ölçeklendirdi.

21.10.2021Teknoloji
Tırnaklarda Beyaz Leke Neden Olur, Nasıl Geçer

Tırnaklarda Beyaz Leke Neden Olur, Nasıl Geçer?

Beslenme bozukluğu ve stres, vücut sağlığını olumsuz etkilediği gibi tırnaklara da beyaz lekeler olarak yansıyabilir. Herkeste zaman zaman görülebilen bir sorun olan tırnaklarda beyaz lekeler, şekline ve büyüklüğüne göre önem taşıyor. Peki, tırnaklarda beyaz leke neden olur, nasıl geçer? İşte tırnaklarda beyaz lekeler için öneriler…

21.10.2021Kişisel Bakım
3. sınıf öğrencilerinden ‘geleceği yazanlar takımı’

3. sınıf öğrencilerinden ‘geleceği yazanlar takımı’

2019 yılında geleceğin yazılımcılarına ilham olmak amacıyla başlatılan Logo’nun kurumsal sosyal sorumluluk projesi Geleceği Yazanlar Atölyesi’nin sürdürülebilirlik ilkesi ışığında devam projesi olan Logo Geleceği Yazanlar Takımı kuruldu.

21.10.2021Teknoloji
İlk küresel hibrid çalışma endeksi yayınlandı

İlk küresel hibrid çalışma endeksi yayınlandı

Çalışanların hibrid çalışma dönemindeki tercihlerine ve teknoloji kullanımına ilişkin küresel bilgiler sağlan endekse göre: Yapay zeka hizmetlerinin kullanımı %200'den fazla, mobil toplantılar %300, kötü amaçlı uzaktan erişim denemeleri ise 2,4 kat artış gösterdi. Pandemi sürecinde toplantıların %98'inde en az 1 kişi uzaktan katılırken endekse katılanların %64'ü, ofise gelmek yerine uzaktan çalışma olanağının, bir işte devam etme veya işi bırakma kararını doğrudan etkilediğini ifade ediyor.

20.10.2021Atamalar
Beyaz eşya ihracatı 9 ayda yüzde 28 arttı

Beyaz eşya ihracatı 9 ayda yüzde 28 arttı

Türkiye'nin beyaz eşya ihracatı 9 ayda geçen yılın aynı dönemine göre adet bazında yüzde 28 artarak 19 milyon 26 bine yükseldi.

20.10.2021Ekonomi
Toksik İlişki Nedir, Nasıl Anlaşılır Toksik İlişkiden Kurtulmanın Yolları

Toksik İlişki Nedir, Nasıl Anlaşılır? Toksik İlişkiden Kurtulmanın Yolları

Çiftlerin sık sık karşılaştığı, ancak uzun bir süre fark edemediği, fark etse de bir şey yapamadığı bir ilişki türü olan toksik ilişki, hakkında bilgiler merak ediliyor. Çiftlerden birinin ya da her ikisinin de maruz kaldığı çeşitli zihinsel, fiziksel ve duygusal etkenlere bağlı olarak karşılaştığı toksik ilişki hakkında araştırılan detayları paylaşıyoruz.

20.10.2021Aşk
Gürültü ve trafik sandığınızdan çok daha tehlikeli Horlama sesi bile...

Gürültü ve trafik sandığınızdan çok daha tehlikeli! 'Horlama sesi bile...'

Şehir yaşamını çok mu seviyorsunuz? Cevabınız “evet” ise duyacaklarınıza hazır olun. Çünkü bu haberi okuduktan sonra şehir merkezinden uzak, daha sakin bir yerlere taşınmak isteyebilirsiniz. Danimarka'da yapılan bir araştırma, trafik gürültüsünün yol açtığı hastalıklara dair çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı.

20.10.2021Gündem
Aşı karşıtıydı, yoğun bakımdan çıkınca gözyaşlarıyla anlattı

Aşı karşıtıydı, yoğun bakımdan çıkınca gözyaşlarıyla anlattı!

Bursa Çekirge Devlet Hastanesi Covid-19 Servisi'nde 10 gün yoğun bakımda kalan Sinan Sezer (52), oksijen desteğiyle tedavi gördüğü odasında aşı çağırısında bulundu. 'Bana bir şey olmaz' düşüncesiyle aşı olmadığını belirten Sezer, hastanede aşı olanların hastalığı hafif geçirdiğini gördüğünü belirterek, "Ben bir nefese muhtaç kaldım. Telefonla görüştüğüm eşime dostuma aşılarını olsunlar diye yalvarıyorum" dedi.

20.10.2021Gündem
Tüm genç kızları ve ailelerini ilgilendiriyor... Facebook ve Instagram bizden neyi sakladı

Tüm genç kızları ve ailelerini ilgilendiriyor... Facebook ve Instagram bizden neyi sakladı?

Facebook'un eski bir çalışanının basına sızdırdığı belgeler, sosyal medyanın gençler üzerindeki olumsuz etkilerini tüyler ürpertici bir netlikle ortaya koydu. Kendini beğenmeme, yeme bozuklukları, depresyon, intihar eğilimi... Sorunların kaynağı Instagram, en hassas durumda olanlar ise ergenlik çağındaki genç kızlar. İfşa belgeleri ışığında sosyal medyanın gençler üzerindeki etkisini uzman psikologlar Berk Karaoğlu ve Ceylan Şekerci'yle masaya yatırdık.

20.10.2021Gündem
Cadde’de ‘yeni nesil’ mağazacılık

Cadde’de ‘yeni nesil’ mağazacılık

Yaklaşık 23 yıldır Bağdat Caddesi’nde Şaşkınbakkal’da hizmet veren Boyner, bu mağazayı kapatarak Bağdat Caddesi’nde Erenköy’de hizmet vermeye başladı. 5 katlı, 5 bin metrekare kapalı alana sahip yeni mağaza ile ilgili Boyner Büyük Mağazacılık CEO’su Eren Çamurdan, “Yeni mağazamızı sürdürülebilir bir deneyim mağazası konsepti ve geleceğin deneyim mağazacılığı örneği olarak konumlandırdık” dedi.

20.10.2021Ekonomi
Limon otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir Limon otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Limon otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir? Limon otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Ülkemizde yetişen ve insan sağlığı açısından çok faydalı olan otlar bulunmaktadır. Bu otların başında da limon otu gelmektedir. Limon otu gerek sahip olduğu özelliği gerekse de yetiştiriciliği ile yaygın olan bir ottur. Limon otu son günlerde internetten en çok araştırılan bitkisel otlardan bir tanesidir. Peki, limon otu nedir? Limon otu ne işe yaramaktadır? Limon otu nerede yetişmektedir? Limon otunun faydaları nelerdir? İşte limon otu ile ilgili tüm detaylar.

Çoban çökerten otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir Çoban çökerten otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Çoban çökerten otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir? Çoban çökerten otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Çoban çökerten otu, ülkemizde yetişme alanı bulan, doğada kendiliğinden olan bitkilerinden biridir. Cinsel sağlık sorunlarında kullanılan ürün, oldukça faydalıdır. Sağlık açısından onlarca faydası olduğu bilinir. Çoban çökerten otu nedir, nasıl kullanılır, nerede yetişir, hangi mevsimde olur, kullanımı nasıl olmalıdır, faydaları nelerdir sorularının yanıtlarını derledik.

Meslek hastalığı nedir Meslek hastalığı örnekleri ve unsurları

Meslek hastalığı nedir? Meslek hastalığı örnekleri ve unsurları

Meslek hastalığı belirli alanlarda karşılaşılabilen bir durumdur. Meslek hastalığı her meslekte meydana gelebilen bir rahatsızlıktır. Her mesleğin de kendine özgü hastalıklar oluşturma potansiyeli mevcuttur. İşte, Meslek hastalığı nedir, nedenleri nelerdir sorusunun cevabı, meslek hastalığının örnekleri ve unsurlarını tüm detayları

19.10.2021Gündem
Çocuk internette zorbalığa maruz kalırsa ebeveynler ne yapmalı

Çocuk internette zorbalığa maruz kalırsa ebeveynler ne yapmalı?

Pek çok insan zorbalıkla ilgili en kötü şeyin fiziksel etki olduğunu düşünür: Hakarete uğramak, tüm sınıf tarafından görmezden gelinmek, okul çantasının çalınması veya dövülmek gibi. Bu nedenle siber zorbalık, yani internette karşılaşılan zorbalık genellikle ciddiye alınmaz. Kaspersky'de çocukların çevrimiçi güvenliği konusunda uzman olan Andrey Sidenko, siber zorbalığın neden tehlikeli olduğunu, bundan kaçınılıp kaçınılamayacağını ve siber zorbalıkla karşılaşanların ne yapması gerektiğini açıklıyor.

19.10.2021Aile
Akkuyu NGSde çalışan sayısı 4. üniteyle artacak

Akkuyu NGS'de çalışan sayısı 4. üniteyle artacak

Akkuyu Nükleer AŞ Yapı ve Üretim Organizasyon Direktörü Denis Sezemin "Tam kapsamlı inşaat çalışmaları 3 nükleer güç santrali ünitesinde devam ediyor ve orada da 12 bin kişi çalışıyor. Bunların yüzde 80'inden fazlası Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. Bu yıl içerisinde 4. güç ünitesinin inşaat lisansının alınmasından sonra sahada çalışan kişi sayısı daha da artacaktır" dedi.

19.10.2021Ekonomi
Didier Drogbaya büyük onur Dünya Sağlık Örgütünden görev verildi

Didier Drogba'ya büyük onur! Dünya Sağlık Örgütü'nden görev verildi

Bir dönem Galatasaray'da da forma giyen Fildişi Sahilli eski yıldız futbolcu Didier Drogba, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Spor ve Sağlık İyi Niyet Elçisi ilan edildi.

18.10.2021Futbol
Kadir Suresi Okunuşu ve Anlamı - Diyanet Türkçe Meali ve Arapça Yazılışı

Kadir Suresi Okunuşu ve Anlamı - Diyanet Türkçe Meali ve Arapça Yazılışı

Kadir Suresi içerisinde Kadir gecesinden bahsedildiği için bu adı almıştır. “İnnâ enzelnâ” adıyla da anılmaktadır. Kadir Suresi Türkçe okunuşu sayesinde bu sureyi ezberlemek ve öğrenmek mümkündür. Ayrıca sizlere bu surenin anlamı, Diyanet meali ve Arapça yazılışı gibi bilgileri de sunmaktayız.

18.10.2021Namaz Sureleri
Ev ödevlerinin öğrenci eğitimi açısından önemi

Ev ödevlerinin öğrenci eğitimi açısından önemi

Öğrenme kişinin aktif olduğu bir süreçtir ve bireyin kendi çabası sonucu gerçekleşir. Bu çabayı okul dışında sürdürmenin yollarından biri de çocuğu ev ortamında aktif tutmaktır. Bu aktiviteyi sağlayan araçlardan biri de ev ödevleridir. Öğrencinin aktif olmasını sağlarken tekrarını da sağlayan en önemli araçlardır. Ev ödevleri öğrencinin okuldaki başarısında olduğu kadar bireysel gelişiminde de önem taşır. Ev ödevi konusunda önde gelen bir uzman olan Harris Cooper bu kavramı “okul dışında ve belli bir süre içerisinde gerçekleştirilmesi için öğretmenler tarafından verilen görevler” olarak tanımlar.

18.10.2021Eğitim
Okulun iklimini değiştirmek gerekiyor

Okulun iklimini değiştirmek gerekiyor

Okulda şiddetle mücadelenin en iyi yolunun okul iklimini iyileştirmektir. Okul iklimi, okulda hissedilen psikolojik atmosferdir. Bu atmosferi oluşturan; okul binası, düzen ve disiplin, öğrenciler arası iletişim, öğretmenler arası iletişim ve öğretmen-öğrenci iletişimi ve aile katılımı olmak üzere 6 faktör vardır. Bu faktörlerden en önemlisi öğrenci açısından öğretmenleri ile iletişim boyutudur.

18.10.2021Eğitim
Ekran bağımlılığı yaşı düştü... Çocuklar oyun değil tablet istiyor

Ekran bağımlılığı yaşı düştü... Çocuklar oyun değil tablet istiyor

Ekran bağımlılığı yaşı pandemi döneminde geriledi. Yani artık çocuklar daha erken yaşta ekran bağımlısı oluyor. Bu durumda pandeminin yanı sıra dijital oyunlar ve sosyal medyanın giderek yaygınlaşması da etkili. Okul öncesi öğretmenleri , 36-48 aylık uyum sürecindeki çocukların akranlarıyla oyun oynamak yerine tablet ya da telefon istediğini söylüyor. Hatta kreşlerde öğretmenler 24 aylık çocukların da ekran bağımlısı hâle gelmesinden şikayetçi. Ülkemizde yapılan son çalışmalar gösteriyor ki ekran kullanım yaşı 6 aylık bebeklere kadar geriledi. Diğer yandan okul öncesi dönem çocuklarının önerilen süreden 5 kat daha fazla ekrana maruz kaldıkları saptandı. Velilerse durumdan şikayetçi. Ancak evden çalıştıkları için ekranları hayatlarının bir parçası hâli getirmekten başka bir yol bulmakta zorlanıyorlar. Peki ekran bağımlılığı yaşı düşerken neler yapmalı? Nelere dikkat etmeli?

18.10.2021Eğitim
Facebookdan Metaverse atağı: 10 bin kişiyi işe alacaklar

Facebook'dan 'Metaverse' atağı: 10 bin kişiyi işe alacaklar!

Sosyal medya devi Facebook 'Metaverse'yi inşa etmek için AB'de 10 bin kişiyi işe alacağını açıkladı. Metaverse internetin sanal gerçeklik versiyonu olacak.

18.10.2021Dünya
‘10 global Türk markasından biri olacağız’

‘10 global Türk markasından biri olacağız’

2023’te, Türkiye’den dünyaya çıkacak 10 global markadan birisi olma hedefiyle yola çıktıklarını söyleyen FLO Mağazacılık CEO’su Burak Övünç, “Türkiye’deki başarımızın temelinde çok kanallı, çok markalı, dijital odaklı yeni nesil iş modeli yer alıyor. Yurtdışı operasyonlarımızda aynı yaklaşımla hareket ediyoruz” dedi. Burak Övünç ile FLO’nun Türkiye’de ve dünyada nasıl büyüdüğünü ve gelecekteki hedeflerini konuştuk...

18.10.2021Ekonomi
Filler hangi kıtada yaşar ve yarım kürede yer alır Filler kıtada dine mensup, kıtada dili, alfabeyi ve takvimi kullanıyor

Filler hangi kıtada yaşar ve yarım kürede yer alır? Filler kıtada dine mensup, kıtada dili, alfabeyi ve takvimi kullanıyor

Doğada bulunan en ilgi çekici hayvanlardan birisi fillerdir. Fillerin hayatı her zaman için insanların ilgisini çekmeyi başarmaktadır. Özellikle fillerin yaşadığı bölgelerde safari yapma şansını herkes çok istemektedir. Filler hangi kıtada yaşar ve yarım kürede yer alır? Filler kıtada hangi dine mensup? İşte, merak edilen tüm detaylar.

18.10.2021Araştırma
KADEM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bayraktar: Milli teknolojinin güçlenmesi için kadınlar olarak biz de varız

KADEM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bayraktar: Milli teknolojinin güçlenmesi için kadınlar olarak biz de varız

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, Türkiye'de başarılı kadın girişimci sayısının her geçen gün arttığını belirterek, "Girişimci kadınların ürettikleri projeler, hayata yenilik, ülke ekonomisine katkı sağlarken tüm kadınlar için de ayrıca motivasyon kaynağı oluyor." dedi.

17.10.2021Gündem
Ötenaziyle ölmeyi seçti, son dakikada hayatta kalmasına karar verildi... Peki şimdi ne olacak

Ötenaziyle ölmeyi seçti, son dakikada hayatta kalmasına karar verildi... Peki şimdi ne olacak?

Tedavisi olmayan bir hastalığın pençesinde kıvranmaktansa ötenazi yoluyla hayatına son vermeyi seçti. Öleceği tarih belirlenince tüm hazırlıkları yaptı, telefon hattını bile iptal etti. Ancak bir sağlık kurulu son dakikada planları değiştirdi. Bu Martha Sepulveda'nın filmleri aratmayan hikayesi...

17.10.2021Dünya
Onlara kalsak birçoğumuz hayatta olmayacaktı İşte aşı karşıtlığının tarihçesi...

Onlara kalsak birçoğumuz hayatta olmayacaktı! İşte aşı karşıtlığının tarihçesi...

'Aşı diye beynimize çip takıyorlar... Hepimizi robotlaştıracaklar... Bizi kısırlaştıracaklar...' Komplo teorileri bitmek bilmiyor. Hayal gücünü zorlayan cümleler... Peki, bu aşı karşıtlığı yeni mi? Covid-19'la mı hayatımıza girdi? İşte aşı karşıtlığının 200 yüzyıllık tarihçesi ve ibretlik örnekler...

17.10.2021Gündem
Dev maç öncesi hakem açıklaması

Dev maç öncesi hakem açıklaması!

Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Selahattin Baki, bu akşam oynanacak Trabzonspor maçı öncesi açıklamalarda bulundu.

17.10.2021Futbol
Arda Anarat: “Yargı”da yoğun bir gizem var

Arda Anarat: “Yargı”da yoğun bir gizem var

Başrollerini Pınar Deniz ile Kaan Urgancıoğlu’nun paylaştığı “Yargı” dizisinde Çınar karakterini canlandıran Arda Anarat, rolüyle ilgili merak edilenleri anlattı. Dizinin ilgiyle izlenmesine şaşırmadığını ifade eden Anarat, “Birbirinden yetenekli ve tecrübeli oyunculardan oluşan bir oyuncu kadromuz var. Bu bile izlemek için bir sebep bence. Bunun yanında sürükleyici ve yoğun gizemi olan bir senaryomuz var” diye konuştu.

17.10.2021Televizyon
Uluslararası Olimpiyat Komitesinin Dünya Kupası endişesi

Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin Dünya Kupası endişesi

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), FIFA Dünya Kupası'nın dört yıl yerine iki yılda bir yapılmasının, futbol dışındaki branşların gelişimini baltalamasından endişelendiklerini belirtti.

17.10.2021Futbol
‘Şimdi Dünya Şampiyonası’na hazırlanacağız’

‘Şimdi Dünya Şampiyonası’na hazırlanacağız’

Geçen haftanın en güzel haberlerinden biriydi: Özel Sporcular Down Sendromlular Futsal Milli Takımı, İtalya’da 2021 Down Sendromlular Avrupa Oyunları’nda (Trigames 2021) Portekiz’i 6-0 mağlup ederek Avrupa şampiyonu oldu. Türkiye’ye döner dönmez oyuncularla ve antrenörleriyle bu başarının hikâyesini konuştuk. Sıradaki hedefleri dünya şampiyonluğu olan takımın kapısı yeni oyunculara da açık.

17.10.2021Hürriyet Pazar
‘Artık ne istemediğimi daha iyi biliyorum’

‘Artık ne istemediğimi daha iyi biliyorum’

İngiliz şarkıcı Adele merakla beklenen yeni albümünün ilk teklisi ‘Easy On Me’yi cuma yayımladı. Karşımızda, epey olaylı boşanma davasının bitişiyle nihayet rahatlamış, deli gibi spor yapan birine dönüşmüş, kilo vermiş, 30’lara girişiyle çok olgunlaşmış bir Adele var...

17.10.2021Hürriyet Pazar
“Korkmayın, önleyebiliriz, yenebiliriz”

“Korkmayın, önleyebiliriz, yenebiliriz”

Ekim, Meme Kanseri Farkındalık Ayı... Ülkemizde yılda 25 bin kadına meme kanseri teşhisi konuyor. Maalesef tanı konan kadınların yaşı 20’lere kadar düştü. Ama iyi haber, erken teşhiste yaşam oranı yüzde 100’e yakın. Üstelik Devlet hastanelerinde ve Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri’nde (KETEM) ücretsiz mamografi çekiliyor, kendi kendine muayene eğitimi ücretsiz veriliyor.

17.10.2021Hürriyet Pazar
Galatasarayda kritik mali genel kurul başladı Mustafa Cengiz...

Galatasaray'da kritik mali genel kurul başladı! Mustafa Cengiz...

Galatasaray Kulübünün yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle yapılamayan 2019 olağan genel kurul toplantısı başladı.

16.10.2021Futbol
Korkunç kazada tüm ailesi öldü, yüzü tanınmayacak şekilde yandı... Onunla mutlaka tanışmalısınız

Korkunç kazada tüm ailesi öldü, yüzü tanınmayacak şekilde yandı... Onunla mutlaka tanışmalısınız

Annesi, babası ve erkek kardeşinin öldüğü uçak kazasından sağ çıktı ama vücudunun ve yüzünün çok büyük bir bölümü yandı. 30'dan fazla ameliyat geçirdi, böbreğini kaybetti ama yine de yılmadı. Hepimizin bir şeyler öğrenebileceği bir hikâyeye hazır mısınız?

16.10.2021Dünya
Esnafa 235 milyon TLlik vergi desteği Yıllık beyanname kalktı, konaklama vergisi 2023’e ertelendi

Esnafa 235 milyon TL'lik vergi desteği! Yıllık beyanname kalktı, konaklama vergisi 2023’e ertelendi

Pandemi sürecinde çiftçi, esnaf gibi üretim ve ticaret sektöründeki kesimlere vergi indirimleriyle dolaylı destek içeren torba yasa Meclis’ten geçti. Yeni düzenlemeyle, ‘küçük esnaf’ olarak tanımlanan 850 bin civarındaki ticaret erbabının kazancı gelir vergisinden istisna tutuldu.

16.10.2021Ekonomi
Şimdi her yer kıpır kıpır

Şimdi her yer kıpır kıpır

Sonbahar yeni konserler, sergiler ve festivallerle devam ediyor. Bunca seçenek arasında ilgimizi çekecek bir etkinlik bulmak kolay ama biletler çabuk tükendiği için yer bulmak zor olabilir...

Gözünüz arkada kalmasın

Gözünüz arkada kalmasın

Dünyanın neresinde olursanız olun; evinizde veya ofisinizde olup bitenleri akıllı telefonunuz üzerinden takip edebileceğiniz güvenlik kameraları, artık çok daha gelişmiş yeteneklere sahip. Biz bu hafta farklı ihtiyaçlara uygun güvenlik kameraları ve yeni nesil teknolojileri araştırdık.

16.10.2021Ekonomi
Yüzyıllardır sofralarımızın baş tacı

Yüzyıllardır sofralarımızın baş tacı

Tarihi, medeniyetlerin tarihi kadar eski olan ekmek, insanlığın en temel gıda maddesi. Sac üzerinde pişen yassı ekmekler, lavaşlar ve yufkalar bize özel ekmek türleri... Özbekistan süslü ve işlemeli ekmekleriyle meşhur, İtalya Puglia’da üretilen altamura ekmeği asırlardır aynı tarifle yapılıyor. 16 Ekim Dünya Ekmek Günü’nde ekmeğin dününden bugününe uzandık, hem çeşitlerine hem de son yıllarda tüketiminin artmasının nedenlerine baktık...

16.10.2021Lezzetli Hayat
3 milyar liralık yatırım atağı

3 milyar liralık yatırım atağı

Vakıf GYO gayrimenkul yatırımlarında atağa geçti. İstanbul Finans Merkezi’nde projesi devam eden şirket Ankara’da yarım kalan bir projeyi devraldı. İzmir Konak ve İstanbul Maltepe’de yeni yatırımlara imza atacaklarını belirten Vakıf GYO Genel Müdürü Onur İncehasan, “Üç şehirdeki 4 referans proje için 3 milyar lira yatırım yapacağız” dedi.

16.10.2021Ekonomi

Yazar Sonuçları

‘Şekerleme’ iyi ‘şekerlenme’ kötü

Gündüz saatlerinde yapacağınız kısa süreli “uyku molaları” yani “kısa süreli uykular” sağlığınız için zannettiğinizden çok daha faydalıdır. Günlük sohbetlerde “ŞEKERLEME” olarak tanımlanan bu basit, kısa ama etkili “sağlık kaçamakları” eğer “zaman” ve “zamanlama” meselelerine dikkat edilecek olursa düşünülenden de etkili mühim bir sağlık ayrıntısı olabiliyor.

21.10.2021

Yeni nesil eskileri geride bırakacak

Bizim yeni nesil oyuncularımız, uzun yıllardır ekranda olan, sinemanın gedikli isimlerini geride bırakacaklar.

21.10.2021

Babam beni sürekli aşağılıyor

Babam, erkek arkadaşımdan ayrılmam için beni sürekli aşağılıyor ve hakaretler yağdırıyor. Hatta güzel olmadığımı söyleyerek daha da kötü hissetmemi sağlıyor...

20.10.2021

Reform yerine misyon

Yıllardır eğitim sorunlarımızı konuşuruz ama bir türlü o sorunlar çözülemez. Yıllardır her gelen bakan iddiasını “Eğitimde Reform” duyurusuyla kamuoyuyla paylaşır.

19.10.2021

Dev maçın asıl kazananı patron yönetimi

Futbolcu ve teknik adam özgürlüğü ve liderliği 2 takımın performansının temel nedeni.

18.10.2021

‘Kırık kalpler’in usta tamircisi... “Türkiye’de yaratıcılığı, Amerika’da fırsatı buldum”

Sene 1960’lar… Amerika Birleşik Devletleri’nin Delaware eyaletinde bir erkek çocuğu söylene söylene bahçedeki çimleri biçiyor. Babası, kendi memleketi Türkiye’de alışık olduğu üzere oğlunun da bahçeyle ilgilenmesini istiyor. Onunsa aklı fikri harekette! Öyle tutkulu bir spor aşığı ki sürekli vücudun nasıl çalıştığını kurcalıyor; acaba ne yaparsa daha kuvvetli kaslara sahip olup daha hızlı koşabilir, dizi incinirse bunu nasıl tamir edebilir? Bu merak sonunda onu dünyanın en ünlü doktorlarından biri yapıyor… Prof. Dr. Mehmet Öz ile beraberiz!

17.10.2021

Hepimiz gerginiz

Geçtiğimiz hafta dünyaca ünlü tıp dergisi Lancet’ta bir araştırma yayımlandı. Hatta bizde de haber oldu ama üzerine daha fazla konuşmak, düşünmek gerekirdi diye düşünüyorum. Haber şu; “COVID-19 pandemisi nedeniyle küresel çapta depresyon ve kaygı bozuklukları artıyor. Türkiye’deki vaka artışı ise Avrupa’nın zirvesinde.” Bir sohbetimizde Prof. Dr. Arif Verimli hocam ‘Pandemi elbette bitecek ama bittiğinde yoğun bakımların yerini psikiyatri servisleri alacak” demişti. Haklıymış! Psikiyatrist Doç. Dr. Veysi Çeri ve Dr. Emine Kılınç’a hem araştırmayı nasıl okumak gerektiğini hem de depresyonda olup, olmadığımızı anlamanın ve tedavinin yollarını sordum.

17.10.2021

Gole 8 pasla gidenin 15 pasla gidenle savaşı

Trabzonspor, stoperleriyle birlikte rakip yarı alana pasla geçiyor. Golleri çoğunlukla sete yerleşerek buluyor. Pereira ise bir tık daha pragmatik. Direkt oyun aşığı. Bu sezon 12 gole ortalama 8 pas ve 27 saniyede gittiler.

17.10.2021

Sabrımız gerçekten sınanıyor!

Haftanın ilk günlerinde biraz rahat edecek gibi görünsek de dolunayla birlikte stresli günler bizi bekliyor. Güç savaşlarına girmeyin. Kaba, hoyrat tavırlı kişilerden uzak durun. Risk taşıyan işlere girmemek iyi olur.

17.10.2021

‘İkimiz bir fidanın dehşet saçan dalıyız’

‘Marvel evreni’ üyelerinden ‘Venom’ın sinemadaki ikinci serüveni huzurlarımızda. Gazeteci Eddie Brock’la uzaylı yaratığın, suçlu bir çifte ve yeni bir canavara karşı verdiği mücadeleyi anlatan filmin başrollerini Tom Hardy, Woody Harrelson ve Michelle Williams paylaşıyor.

16.10.2021