GeriÇocuk Sağlığı İşte dünyanın en küçük kız çocuğu!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşte dünyanın en küçük kız çocuğu!

İşte dünyanın en küçük kız çocuğu!

Doktorların 1 yaşına kadar bile yaşamaz dediği Charlotte okula başladı.

Milyonda bir görülen hastalık türüyle doğan Charlotte Garside, önemli bir adım atarak okula başladı. Doktorların 1 yaşına kadar bile yaşamaz dediği Charlotte şimdi 5 yaşında.

Charlotte’un geçtiğimiz hafta okulda ilk günüydü. Kendisine mümkün olduğunca normal bir hayat yaşatmak isteyen anne-babası Emma Newman ve Scott Garside için de bu çok önemli bir gündü.

Charlotte milyonda bir görülen bir cücelik türüyle doğdu. Bu hastalık o kadar az kişide bulunuyor ki doktorlar isimlendiremiyor bile. İlk doğduğu sıralarda 1 yaşına kadar bile yaşamayacağı söyleniyordu. Ancak küçük Charlotte her şeye rağmen büyüdü ve gürültücü ve meraklı bir kız oldu.

[fotogaleri=491]

Fiziksel olarak ufak tefek olabilir ama kişiliği dev gibi”

Annesi Emma, “Charlotte, milyonda bir görülen sağlık sorunlarına sahip olsa da öyle arkada kalacak bir çocuk değil. Fiziksel olarak ufak tefek olabilir ama kişiliği dev gibi ve beş yaşındaki bir çocuğun yapmak isteyeceği her şeyi yapmak istiyor. Çok meraklı ve öğretmenlerinin dediğine göre üç yaşında bir çocuğun öğrenme kapasitesine sahip. Biz bile bu kadar akıllı olduğunu bilmiyorduk” dedi. Charlotte’u okula gönderirken başka çocukların ona zarar verme ihtimali nedeniyle biraz endişelendiklerini de anlatan Emma, “Ama ona bakacak bir özel öğretmeni var ve göründüğünden daha dayanıklı” diye konuştu.

Charlotte doğduğunda ağırlığı 1 kilogramdan az boyu ise 25 santimetreydi. Çok küçük olduğu için annesi küçük kıza oyuncak bebek kıyafetleri giydiriyor, kredi kartı büyüklüğünde bezler bağlıyor ve küçük kızı kazaklarının önündeki ceplerde taşıyordu.

Şu an 68 santimetre boyunda ve 4 kilogram ağırlığında olan 5 yaşındaki Charlotte, hâlâ yeni doğmuş bebekler için olan kıyafetlerden giyiyor. Charlotte o kadar minik ki en sevdiği oyuncak ayısıyla ya da evin kedisiyle yan yana geldiğinde onlara kıyasla küçük kalıyor.

“Oyuncak bebek gibi görünüyor ama çok sağlam yapılı”

Ancak kız kardeşleri 15 yaşındaki Chloe, 12 yaşındaki Sabrina ve sekiz yaşındaki Sophie, Charlotte’un evdeki varlığını fark etmemenin imkansız olduğu belirtiyor. Chloe, “Oyuncak bebek gibi görünüyor olabilir ama çok sağlam yapılı. Evde ortalığı yıkıyor ve havaya atılmaktan çok hoşlanıyor. İnsanlar onu ilk gördüklerinde bir yerine bir şey olur diye dokunmaya korkuyor ancak Charlotte çok kavgacı, bir saniye bile yerinde durmuyor” dedi.

Charlotte’ın bağışıklık sistemindeki zayıflık ve karaciğerindeki kistlerin yanı sıra zihinsel ve fiziksel gelişiminde de gerilik var. Ancak Scott ve Emma, Charlotte’ın kapasitesini görmenin en iyi yolunun kendisini okula göndermek olduğuna inanıyor.

Emma, “Bilinmeyen birçok şey var ama Charlotte en beklemediğiniz anlarda sizi şaşırtma kapasitesine sahip. Bu kadar hayatta kalacağını düşünmüyorduk. İnsanlarla böyle ilişkiler kurabileceğine inanmıyorduk, hatta zaman zaman onu kaybedeceğimizi bile zannettik. Ama her gün gelişmeye devam ediyor ve bir sonraki yılın neler getireceğini görmeyi iple çekiyorum” dedi.

Kaynak: Hürriyet

False