MENÜ

Fatih Sultan Mehmet

Fatih Sultan Mehmet ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Fatih Sultan Mehmet haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 8.004 Fatih Sultan Mehmet haberi bulunmuştur.

II. Mehmed, bilinen adıyla Fatih Sultan Mehmet kısaca Fâtih,  Avrupa'da tanınan adıyla: Grand Turco (Büyük Türk) veya Turcarum Imperator (Türk İmparatoru), 30 Mart 1432 – 3 Mayıs 1481) Osmanlı İmparatorluğu'nun yedinci padişahı. İlk olarak 1444-46 yılları arasında kısa bir dönem, daha sonra 1451'den 1481 yılında ölümüne kadar 32 yıl boyunca hüküm sürdü.

II. Mehmed, 21 yaşında İstanbul'u fethederek 1000 yıllık Bizans İmparatorluğu'na son verdi ve bu olay birçok tarihçi tarafından Orta Çağ'ın sonu Yeni Çağ'ın başlangıcı olarak kabul edildi. Fetih'ten sonra Fethin Babası anlamına gelen "Ebû'l-Feth" , daha sonraki dönemlerde ise "Çağ Açan Hükümdar" ve "Kayser-i Rûm" (Roma İmparatoru) unvanları ile anıldı.

Fatih, İslam Peygamberi Muhammed'in bir hadisine nâil olduğu için günümüzde Türkiye ve İslam dünyasının geniş bir kesiminde "kahraman" olarak kabul edilmektedir.

Devamı..

Fatih Sultan Mehmet Haberleri

Fatih’in tablosu özel kargoyla geliyor

Fatih’in tablosu özel kargoyla geliyor

Londra’da yapılan açık arttırmada İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 770 bin sterline (6 milyon 500 bin lira) satın alınan Fatih Sultan Mehmet’in portresi İstanbul’a getiriliyor. Tablo İBB’nin Saraçhane Binası’ndaki başkanlık katında özel korunaklı koşullarda sergilenecek.

10.08.2020Kitap Sanat
Milli sporculara tam burslu üniversite hatırlatması

Milli sporculara 'tam burslu üniversite' hatırlatması

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, YKS tercih sürecinde olan milli sporcuların ‘Yüzde Yüz Sporcu Bursu Mutabakatı’ çerçevesinde 52 vakıf üniversitesinde tam burslu okuyabileceklerini hatırlattı.

7.08.2020Eğitim
Taşköprü Yaylası, ziyaretçilerini ağırlıyor

Taşköprü Yaylası, ziyaretçilerini ağırlıyor

Gümüşhane'de 105 yaylanın merkezi konumunda bulunan Taşköprü Yaylası, çevresinde yer alan Dipsiz Göl, Santa Harabeleri, Çakırgöl, Karaca Mağarası gibi turizm mekanlarıyla doğaseverler ile turistlerin ilgisini çekiyor.

3.08.2020Seyahat
Büyümenin merkezi Türkiye

Büyümenin merkezi Türkiye

Dünyanın en büyük temizlik ve kişisel bakım şirketlerinden P&G’nin Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu ile hızlı tüketim devi P&G’yi ve Türkiye’yi konuştuk.

3.08.2020Ekonomi
Akşener ailesiyle Ayasofya’yı ziyaret etti

Akşener ailesiyle Ayasofya’yı ziyaret etti 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ayasofya Camisi’ni ziyaret etti. Meral Akşener, dün saat 15.00 sıralarında camiye geldi.

2.08.2020Gündem
Meral Akşener, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifini ziyaret etti

Meral Akşener, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ni ziyaret etti      

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ni ziyaret etti. Akşener, eşi Tuncer Akşener, oğlu Fatih Akşener ve yeğeni Banu Gürer ile birlikte geldiği Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde namaz kıldı.    

1.08.2020Gündem
Son dakika haberi: Menfezler 3 boyutlu tarandı... Ayasofya’nın gizemi

Son dakika haberi: Menfezler 3 boyutlu tarandı... Ayasofya’nın gizemi

Ayasofya’yı yapımından bu yana geçen 1484 yıldır havalandırarak ayakta kalmasını sağlayan yeraltı menfezleri ilk kez 3 boyutlu olarak tarandı. Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi’nden Doç. Dr. Hasan Fırat Diker, “Tünelleri bir damar gibi düşünmek gerekiyor. Kanallar özgün haline döndürülüp yeniden işlevlendirilebilirse yapının nefes almasına imkân sağlayabileceğiz” dedi.

31.07.2020Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğandan Kurban Bayramı mesajı: Geleceğe güvenle bakabiliriz

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kurban Bayramı mesajı: Geleceğe güvenle bakabiliriz

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin imkânlarını 83 milyon vatandaşımızın her birinin emrine sunarak geleceğimize güvenle bakabilmemizi sağladık” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bayramda trafiğe çıkacakları da kurallar konusunda uyardı. Erdoğan maske-mesafe önlemini de hatırlatıp bayramın vatandaşlara huzur, dünyaya barış getirmesini diledi .

31.07.2020Gündem
Son dakika... Bahçeliden sert tepki: Soysuzluktur

Son dakika... Bahçeli'den sert tepki: Soysuzluktur

MHP Lideri Devlet Bahçeli "Anıtkabir ile Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerif hattında kutuplaşma yaratmak, bölücülük yapmak, Fatih Sultan Mehmet Han'ın vakfiyesi ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün emanetleri muhtevasında sanal uçurumlar oluşturmak en hafif tabirle soysuzluktur." açıklaması yaptı.

30.07.2020Gündem
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğandan kurban bayramı mesajı

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kurban bayramı mesajı

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Kurban Bayramı mesajında, "Irak ve Suriye'den Libya'ya uzanan geniş bir alanda süren bu mücadelemizi hem kendimiz, hem bu ülkelerdeki dost ve kardeşlerimiz için zaferle neticelendirmekte kararlıyız. Doğu Akdeniz ve Ege'deki haklarımızı korumak için başlattığımız çalışmaları sonuna kadar devam ettireceğiz" dedi.

30.07.2020Gündem
İstanbul Boğazında dikkat çeken görüntü Peş peşe geçtiler

İstanbul Boğazı'nda dikkat çeken görüntü! Peş peşe geçtiler

NATO tatbikatinden dönen savaş gemileri peş peşe İstanbul Boğazı'ndan geçti. Karadeniz'de icra edilen 'Sea Breeze 2020' tatbikatından dönen savaş gemileri yaklaşık 1,5 saatte Boğaz geçişini tamamlayıp Marmara Denizi'ne açıldı.

29.07.2020Gündem
İstanbul trafiğinde son durum

İstanbul trafiğinde son durum

KURBAN Bayramı'nı il dışında geçirmek isteyenler trafik yoğunluğuna sebep oldu. 16.00 itibariyle İstanbul'da trafik yoğunluğu yüzde 44'e ulaştı.

29.07.2020Gündem
İstanbulun müzeleri bayramda ziyaretçilerini bekliyor

İstanbul'un müzeleri bayramda ziyaretçilerini bekliyor

İstanbul'un en çok ziyaretçi çeken müzeleri, sanat ve tarih meraklılarını Kurban Bayramı'nda da ağırlamaya devam edecek.

29.07.2020Seyahat
Kalın: Rejim tartışması suni gündem

Kalın: Rejim tartışması suni gündem

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, CNN Türk’te katıldığı programda, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

29.07.2020Gündem
Sağlık Bakanlığı’ndan pandemide kurban uyarıları

Sağlık Bakanlığı’ndan pandemide kurban uyarıları

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Sağlık Bakanlığı’ndan önemli uyarılar yapıldı. Bakanlık, kurbanın kesilmesinden etin parçalanmasına ve pişirme tekniklerine kadar çok sayıda tavsiyede bulundu.

29.07.2020Gündem
Kılıçdaroğlu: Atatürk olmasaydı bugün camilerde 5 vakit ezan okunmazdı

Kılıçdaroğlu: Atatürk olmasaydı bugün camilerde 5 vakit ezan okunmazdı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları olmasaydı bugün o camilerin hiçbirinde 5 vakit ezan okunmazdı. Bunu biliyor musun sen? Lanet sözcüğü, sevgi, hoşgörü varken kullanılır mı?' dedi.

28.07.2020Gündem
İYİ Parti Genel Başkanı Akşenerden İstanbul Sözleşmesi çağrısı

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener'den 'İstanbul Sözleşmesi' çağrısı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Kadınların erkeklere güvenemediği bir dünya kıyamet alametidir. Kadın ve erkek, her bir ferdi sevmek gerekir. Bu yüzden Sayın Erdoğan'ı İstanbul Sözleşmesi'ni iptal etmek yerine uygulamaya çalışmaya davet ediyorum" dedi.

28.07.2020Gündem
Son dakika haberler... Köprü ve otoyollar ile toplu taşıma bayram süresince ücretsiz

Son dakika haberler... Köprü ve otoyollar ile toplu taşıma bayram süresince ücretsiz

Kurban Bayramı nedeniyle, 30 Temmuz Perşembe günü gece yarısından, 4 Ağustos Salı günü saat 07.00'ye kadar Karayolları Genel Müdürlüğüne bağlı otoyollar, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü geçişleri ücretsiz olacak. Bununla birlikte toplu taşıma da ücretsiz olarak hizmet sunacak.

28.07.2020Ekonomi
Köprü ve otoyollar bayram süresince ücretsiz

Köprü ve otoyollar bayram süresince ücretsiz

Kurban Bayramı nedeniyle, 30 Temmuz Perşembe günü gece yarısından, 4 Ağustos Salı günü saat 07.00'ye kadar Karayolları Genel Müdürlüğüne bağlı otoyollar, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü geçişleri ücretsiz olacak. Bununla birlikte toplu taşıma da ücretsiz olarak hizmet sunacak.

28.07.2020Haber
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğandan önemli açıklamalar

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Son dakika... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya Camii ile ilgili tüm dünyaya mesaj vererek, "Fatih'in 1453 yılında camiye çevirdiği Ayasofya, artık milletimize ve tüm İslam dünyasına bir ibadethane olarak hizmet vermeyi sürdürecektir. Buradan Müslümanlar dışında Hristiyan alemi de aynı şekilde ziyaretini yapabilecektir." ifadelerini kullandı.

27.07.2020Gündem
Son dakika haberi: Bahçeliden Selanikte Türk bayrağı yakılmasına sert tepki

Son dakika haberi: Bahçeli'den Selanik'te Türk bayrağı yakılmasına sert tepki!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Selanik'te Türk bayrağını alçakça ateşe verecek kadar gözlerini kan ve nefret bürümüş olan Yunan faşistlerinin sıradan Bizans artıklarından başka bir özellikleri olmadığı da bizim nazarımızda açık bir gerçektir. Yunanistan'ın bu tutumu ne istikrara, ne huzura, ne de barışa hizmettir" dedi.

27.07.2020Gündem
Süper Ligin şampiyonu Başakşehirin bayrağı köprülere asıldı

Süper Lig'in şampiyonu Başakşehir'in bayrağı köprülere asıldı!

Süper Lig'de 2019-2020 sezonunu şampiyon tamamlayan Medipol Başakşehir'in turuncu-lacivertli bayrağı, İstanbul Boğazı'ndaki köprülere asıldı.

27.07.2020Futbol
İstanbulun en büyük mesire alanı Kanuni Sultan Süleyman Şehir Ormanı açıldı

İstanbul'un en büyük mesire alanı Kanuni Sultan Süleyman Şehir Ormanı açıldı

İstanbul’un en büyük mesire alanı Kanuni Sultan Süleyman Şehir Ormanı yaz aylarıyla birlikte şenlenmeye başladı. Beykoz-Ümraniye yolu üzerinde yer alan ve şehrin 5 farklı noktasından kolayca ulaşılan mesire merkezi konumuyla ailelerin yeni gözdesi olacak.

27.07.2020Seyahat
Erdoğan’dan hodri meydan ‘Buyurun çıkın meydana’

Erdoğan’dan hodri meydan! ‘Buyurun çıkın meydana’

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Ülkemize karşı ne siyasetle, ne diplomasiyle, ne sağduyuyla, ne akılla bağdaşan sözler sarf eden, davranışlar sergileyenleri açıkça ikaz ediyoruz. Şayet bizim ödediğimiz bedelleri göze alıyorsanız, buyurun çıkın meydana” dedi.

26.07.2020Gündem
TBMM Başkanı Şentoptan Fatihin türbesinde dua

TBMM Başkanı Şentop'tan Fatih'in türbesinde dua

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi 86 yıl sonra devasa bir katılım ile yeniden ibadete açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yıllar sonra ilk kez kılınan Cuma Namazı'nın ardından Fatih Sultan Mehmet Türbesi'ne bir ziyaret gerçekleştirdi. Türbede duayı Meclis Başkanı Mustafa Şentop okudu

25.07.2020Gündem
Fatihin türbesinde duayı Meclis Başkanı Şentop okudu

Fatih'in türbesinde duayı Meclis Başkanı Şentop okudu

Ayasofya 86 yıl sonra devasa bir katılım ile yeniden ibadete açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde yıllar sonra ilk kez kılınan Cuma Namazı'nın ardından Fatih Sultan Mehmet Türbesi'ne bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarete bazı bakanlar ve milletvekilleri de eşik etti. Ayasofya'nın açılışına atfen gerçekleştirilen türbe ziyaretinde duayı TBMM Başkanı Mustafa Şentop gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı Şentop ve beraberindekiler bir süre türbede kaldıktan sonra Fatih Camii haziresinden ayrıldı.

25.07.2020Haber
Prof. Dr. Halil İnalcık kimdir  Prof. Dr. Halil İnalcıkın hayatı ve eserleri hakkında bilgiler

Prof. Dr. Halil İnalcık kimdir? Prof. Dr. Halil İnalcık'ın hayatı ve eserleri hakkında bilgiler

Prof. Dr. Halil İnalcık ölüm yıl dönümünde unutulmadı. ‘Tarihçilerin Kutbu’ olarak nitelendirilen Prof. Dr. Halil İnalcık, vefatının 4. yılında anılıyor.Columbia, Princeton, Pennsylvania, Harvard üniversitelerinde ziyaretçi profesör olarak dersler veren Halil İnalcık, ABD'de Osmanlı-Türk tarihi araştırmalarının gelişimine büyük katkı sağlamış bir isim. İşte Prof. Dr. Halil İnalcık'ın hayatı ve eserleri hakkında bilgiler...

25.07.2020Gündem
Emine Erdoğan: Ayasofyamıza 86 yıl sonra cami sıfatıyla yeniden kavuşmuş olmanın sevincini yaşıyorum

Emine Erdoğan: Ayasofya'mıza 86 yıl sonra cami sıfatıyla yeniden kavuşmuş olmanın sevincini yaşıyorum

Osmanlı Döneminden günümüze gelen, aralıksız 225 yıldır yemek dağıtımı yapılan Mihrişah Valide Sultan Eyüp İmarethanesinin restorasyon çalışmaları tamamlandı. Her gün 3 bin 500 kişilik yemek dağıtılan imarethanenin açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Gelecek nesillere aktarılacak bu güzide eserin restorasyon çalışmasında emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum" dedi.

25.07.2020Gündem
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan çağrı yaptı: Ödediğimiz bedelleri göze alıyorsanız çıkın meydana

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan çağrı yaptı: Ödediğimiz bedelleri göze alıyorsanız çıkın meydana!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amasya Çevre Yolu'nun açılış töreninde önemli mesajlar verdi. Erdoğan, çevre yoluyla 30 dakika süren mesafeyi 7 dakikaya düşürerek yıllık 110 milyon tasarruf sağlanacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündeme ilişkin konularla ilgili de çarpıcı açıklamalar yaptı. Erdoğan, "Açıkça ikaz ediyoruz. Elde ettiğimiz her kazanım için büyük bedeller ödedik. Ama bu millet bedel ödemekten çekinmemiştir. Şayet bizim ödediğimiz bedelleri göze alıyorsanız buyurun çıkın meydana. Böyle bir niyetiniz yoksa bir an önce müzakere kanallarını açın" dedi.

25.07.2020Ekonomi
‘Davetiye kargoyla geldi keşke arasalardı’

‘Davetiye kargoyla geldi keşke arasalardı’

CHP 37. Olağan Kurultayı öncesi Ankara’ya gelen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ı ve Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’i ziyaret ettikten sonra cuma namazını CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’la birlikte Hacı Bayram Veli Camisi avlusunda kıldı.

25.07.2020Gündem
Anlamlı ziyaret

Anlamlı ziyaret

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve MHP Genel başkanı Devlet Bahçeli Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde kıldıkları cuma namazından sonra Fatih Sultan Mehmet’in türbesini ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 86 yıl sonra ibadete açılan Ayasofya için, “Artık burası aslına döndü, camiydi tekrar cami oldu. Şimdi ilanihaye inşallah cami olarak tüm inananlara hizmete devam eder” dedi.

25.07.2020Gündem
Akın akın Ayasofya’ya 350 bin kişiyle ilk namaz

Akın akın Ayasofya’ya! 350 bin kişiyle ilk namaz

86 yıl sonra ibadete açılan Ayasofya’yla birlikte İstanbul da tarihi bir güne tanıklık etti. Hem İstanbul’un hem Türkiye’nin dört bir yanından Ayasofya’ya ilk cuma namazını kılmak için akın vardı. Sultanahmet geceden doldu, trafik durdu.

25.07.2020Gündem
Ayasofya kaç yılında müze oldu ve ne zaman yapıldı İşte Ayasofyanın tarihi önemiyle ilgili merak edilenler...

Ayasofya kaç yılında müze oldu ve ne zaman yapıldı? İşte Ayasofya'nın tarihi önemiyle ilgili merak edilenler...

Ayasofya'nın tarihi önemi, Ayasofya Camisi'nin ibadete açılmasıyla beraber merak konusu oldu. 86 yıl sonra kılınan ilk namazda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve çok sayıda vatandaş saf tuttu. 15 asırlık öneme sahip Ayasofya, anat ve mimarlık tarihi bakımından dünyanın önde gelen yapıları arasında yer tutuyor. Ayasofya Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un 1453 yılında fethi ile birlikte camiye çevrilmiş, çeşitli tarihi belgelerde harap durumda olduğu belirtilen yapı İstanbul’un fethinden sonra hiçbir tahribata uğratılmadığı gibi, yapılan güçlendirme ve onarımlarla günümüze kadar en iyi şekilde korunmuştur. Peki, Ayasofya kaç yılında müze oldu ve ne zaman yapıldı? İşte, Ayasofya Camisi'nin tarihi önemiyle ilgili bilgiler.

24.07.2020Gündem
Hürriyet yazarı Nedim Şener yorumladı: Ayasofya ruhuna kavuştu

Hürriyet yazarı Nedim Şener yorumladı: Ayasofya ruhuna kavuştu

Gazeteci Nedim Şener, Ayasofya Camii'nin ibadete açılmasını yorumladı. "Bugün Ayasofya ruhuna ruhlar da Ayasofya'ya kavuştu." diyen Şener, 24 Temmuz tarihine dikkat çekti. "Lozan Antlaşmasıyla cumhuriyetin bir anlamda tapusunu ele almışlardı, bağımsızlığın simgesiydi." diyen Şener, "Ayasofya’nın açılması da bağımsızlığın kararlarından bir tanesidir. Buna böyle baktığınız zaman tarih bütünleşir ve bu bütünleşmiş tarihten de büyük bir güç doğar. O da Türk milletinin gücüdür." ifadelerini kullandı.

24.07.2020Gündem
Fatih Sultan Mehmet Han türbesi nerede (Haritalı)

Fatih Sultan Mehmet Han türbesi nerede (Haritalı)?

Fatih Sultan Mehmet Han türbesi, ziyaret etmek isteyen pek çok kişi tarafından nerede ve hangi semtte olduğu ile merak ediliyor. Eşi Gülbahar Hatun ve Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa'nın da mezarlarının bulunduğu türbeler bölgesine metro ile de ulaşım mümkün olabiliyor. Peki, Fatih Sultan Mehmet Han türbesi nerede yer alıyor? İşte, haritalı anlatım

24.07.2020Gündem
Son dakika haberler...Cumhurbaşkanı Erdoğan Fatihin türbesinde... Namaza katılanların sayısını açıkladı

Son dakika haberler...Cumhurbaşkanı Erdoğan Fatih'in türbesinde... Namaza katılanların sayısını açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya'daki cuma namazının ardından Fatih Sultan Mehmet Han'ın türbesini ziyaret etti. Burada açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Az önce resmi rakam olarak aldım 350 bin kişi bugün cuma namazına iştirak etmiş." ifadelerini kullandı.

24.07.2020Haber
Son dakika haberler...Cumhurbaşkanı Erdoğan Fatihin türbesinde... Namaza katılanların sayısını açıkladı

Son dakika haberler...Cumhurbaşkanı Erdoğan Fatih'in türbesinde... Namaza katılanların sayısını açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde 86 yıl sonra ilk kez kılınan Cuma Namazı'nın ardından Fatih Sultan Mehmet Türbesi'ne bir ziyaret gerçekleştirdi. Türbeden çıkışında basın mensuplarına açıklama yapan Erdoğan, "Resmi rakam olarak aldığım 350 bin kişi bugün Cuma Namazı'na iştirak etmiş. Çok çok önemli bir aşkın mahsulüydü." dedi.

24.07.2020Gündem
Fatih Sultan Mehmet’in Ayasofya sözleri gündemde Fatih Sultan Mehmet’in Ayasofya ile ilgili sözleri

Fatih Sultan Mehmet’in Ayasofya sözleri gündemde! Fatih Sultan Mehmet’in Ayasofya ile ilgili sözleri

Ayasofya Camii 86 yıl sonra yeniden ibadete açıldı. Fatih Sultan Mehmet’in Ayasofya ile ilgili sözleri araştırılan konular arasında yerini aldı. Fatih Sultan Mehmet 1453 yılında İstanbul'u fethettiğinde o yerin en büyük mabedi olan Ayasofya'yı camiye dönüştürdü ve bununla ilgili bir vakıf kurdu. Ayasofya Vakfiyesi "giriş, vakfın şartları, beddua, kadı hükmü" gibi 6 bölümden oluşuyor. İşte vakfiyede bulunan ifadeler...

24.07.2020Gündem
Son dakika haberleri... Ayasofyada tarihi gün Diyanet İşleri Başkanından kılıç geleneğiyle Cuma hutbesi...

Son dakika haberleri... Ayasofya'da tarihi gün! Diyanet İşleri Başkanı'ndan kılıç geleneğiyle Cuma hutbesi...

86 yıl sonra ibadete açılan Ayasofya Camii'nde ilk hutbe kılıç geleneğiyle Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tarafından irad edildi. Erbaş, Ayasofya'da ilk cuma hutbesine kılıçla çıkmasını soran gazetecilere, "Fethin sembolü olan camilerde bu bir gelenektir. 481 yıl kesintiye uğramadan kılıçla çıkılmıştır. Bu geleneği bundan sonra da devam ettireceğiz İnşallah" dedi.

24.07.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Köşe bucak Kuzey Ege... Kazdağları’nın kucağındaki köyler

Ne zaman bunalsam, kendimi dinlemek, ağaçlara sarılmak ve oksijene doymak için soluğu Kuzey Ege’de alırım. Dünyada benzeri olmayan birçok bitki türünü görmek, içimi yeniden doğayla doldurmak, ‘göknar’ı, ‘Kazdağları orkidesi’ni yerinde görmek için yolum hep aynı yere çıkar… Bu yazıda, Bergama’dan Gökçeada’ya kadar uzanan hat üzerindeki en güzel ve özünü korumuş köyleri bulacaksınız.

10.08.2020

İstanbul'un en az bilinen kamp alanı: Darlık Barajı

Hafta sonu yasaklarının kalkmasından sonra ikinci kampımı Darlık Barajı’nda yaptım. Genelde içinde tesis, tuvalet, market olan yerler, malum son birkaç yılda kampa olan ilginin her geçen gün artmasıyla birlikte tatsızlaşmaya başladı. Kalabalık, gürültü, insan trafiği derken bu tip yerler fena halde popüler oldu. Hal böyle olunca son zamanlarda İstanbul'a yakın, tamamen doğanın içinde, az insan, sıfır tesis bölgeler aramaya başladım ve bir liste oluşturdum. Listenin başına da İstanbul'a 65-70 km uzaklıkta yer alan İstanbul–Şile yolu üzerindeki birkaç baraj gölünden biri olan Darlık Barajı'nı ekledim. Uzun süredir aklımdaydı ve sonunda tecrübe ettim. İşte size Darlık Barajı kamp rehberi…

6.08.2020

İznik, turizme umutla bakıyor

Hava sıcak mevsim temmuz, Bursa’da nemle boğuşmak yerine İznik Gölü’nün esintisini hayal ettim ve yola çıkmaya karar verdim.

3.08.2020

Eski İstanbul kaldı mı

Demode bir nostalji yazısı değil bu. Bir şehrin tarihini bilmemekten söz ediyorum.

31.07.2020

Foça'da Gezilecek Yerler

İsmini foklardan alan Foça, İzmir’e bağlı minik bir sahil kasabası ve henüz özelliğini yitirmemiş bir tatil beldesi. Doğasını ve tarihini bugüne kadar korumayı başarmış olması açısında çok güzel bir yer. Doğal ve sit alanları ile koruma altına alınmış, turizm açısından pek de gelişmemiş olduğu için doğası henüz bozulmamış. Sakin ve huzurlu.

29.07.2020

Hoşgörünün simgesi, İstanbul'un tarihi semti: Kuzguncuk

Hem ilklerin yaşandığı, hem de ünlülerin buluştuğu, farklı din ve inanışlardaki insanların bir arada kardeşçe ve huzurla yaşadığı, güzel sokaklarında bezenmiş dükkanları, tarihi dokusunu korumuş enfes yapıları, asırlara tanıklık etmiş ağaçları, mütevazi, samimi ve içten insanların yaşadığı yer Kuzguncuk. Bayramda şehirde kalacaklardansanız Kuzguncuk güzel bir alternatif… İşte size Kuzguncuk gezi rehberi…

28.07.2020

Bu millet Ata’sını sever

Osmanlı referanslı polemik odunlarının birbiri ardına gündem fırınına atıldığı günler...

28.07.2020

Pazar notları

İyi bir sosyal demokrat olan İlhan Cihaner, siyaset yapmak için nasıl bir adrese geldiğini dün Kurultay’da anlamıştır herhalde.

26.07.2020

Ali Erbaş: Vefat edene dua edilir, beddua değil

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Erbaş’ın Ayasofya hutbesinde şöyle bir cümle geçti:

26.07.2020