Bugün neler oldu?

Fatih Sultan Mehmet

Güncelleme Tarihi:

Fatih Sultan Mehmet haberleri sayfasında Fatih Sultan Mehmet hakkında son dakika haberler ve güncel bilgiler bulunmaktadır. Toplam 9070 Fatih Sultan Mehmet haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber sayfamızdan takip edilebilir.

II. Mehmed, bilinen adıyla Fatih Sultan Mehmet kısaca Fâtih,  Avrupa'da tanınan adıyla: Grand Turco (Büyük Türk) veya Turcarum Imperator (Türk İmparatoru), 30 Mart 1432 – 3 Mayıs 1481) Osmanlı İmparatorluğu'nun yedinci padişahı. İlk olarak 1444-46 yılları arasında kısa bir dönem, daha sonra 1451'den 1481 yılında ölümüne kadar 32 yıl boyunca hüküm sürdü.

II. Mehmed, 21 yaşında İstanbul'u fethederek 1000 yıllık Bizans İmparatorluğu'na son verdi ve bu olay birçok tarihçi tarafından Orta Çağ'ın sonu Yeni Çağ'ın başlangıcı olarak kabul edildi. Fetih'ten sonra Fethin Babası anlamına gelen "Ebû'l-Feth" , daha sonraki dönemlerde ise "Çağ Açan Hükümdar" ve "Kayser-i Rûm" (Roma İmparatoru) unvanları ile anıldı.

Fatih, İslam Peygamberi Muhammed'in bir hadisine nâil olduğu için günümüzde Türkiye ve İslam dünyasının geniş bir kesiminde "kahraman" olarak kabul edilmektedir.

Fatih Sultan Mehmet haberleri

DAHA FAZLA #FATİH SULTAN MEHMET HABERLERİ

Fatih Sultan Mehmet ’a ait tüm site haberleri