MENÜ

Coğrafi İşaretli Ürünler

Coğrafi İşaretli Ürünler ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Coğrafi İşaretli Ürünler haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 195 Coğrafi İşaretli Ürünler haberi bulunmuştur.

Coğrafi İşaretli Ürünler Haberleri

Çaycuma manda yoğurdu Zonguldakın ilk tescilli lezzeti oldu

Çaycuma manda yoğurdu Zonguldak'ın ilk tescilli lezzeti oldu

Zonguldak bölgesinin değerlerinden Çaycuma Manda Yoğurdu, 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında 08.05.2020 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından menşe adıyla tescil edildi.

6 aydan fazla dayanabiliyor, o da coğrafi işaretli lezzetler arasına giriyor

6 aydan fazla dayanabiliyor, o da coğrafi işaretli lezzetler arasına giriyor

İzmir Büyükşehir Belediyesinin lezzeti ve kokusuyla ünlü Çeşme kavunu için Türk Patent ve Marka Kurumu'na yaptığı başvuru kabul edildi. 6 aylık askı süresinin ardından Çeşme kavunu “coğrafi işaretli ürün” statüsüyle dünya pazarlarına sunulacak.

Dijital Tarım Pazarı tanıtım toplantısı sona erdi

Dijital Tarım Pazarı tanıtım toplantısı sona erdi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) ile tohumdan çatala kadar olan zincirin izlenebileceğini belirterek, "Çiftçimiz ürünlerine rahatlıkla pazar bulabilecek, tüketicimiz ve esnafımız aradığı kalite ve standartta ürünü tedarik edebilecek." dedi.

29.04.2020Teknoloji
Çorumun ünlü Oğuzlar cevizi de tescilli lezzetler arasına katıldı

Çorum'un ünlü Oğuzlar cevizi de tescilli lezzetler arasına katıldı

Çorum'da yetiştirilen ve henüz dalından toplanmadan alıcı bulan Oğuzlar cevizi, Türk Patent ve Marka Kurumunca tescillenerek coğrafi işaret aldı

Tokatın coğrafi işaretli ekmeği yoğurtmaç büyük ilgi görüyor

Tokat'ın coğrafi işaretli ekmeği yoğurtmaç büyük ilgi görüyor

Tokat'ın Turhal ilçesinde coğrafi işaret tesciline de sahip Yoğurtmaç ilçe halkının yanı sıra il dışında da talep görüyor. Talepler, kargo aracılığı ile tüketicilere ulaştırılıyor.

10.03.2020Nerede Ne Yenir
Doğu Karadeniz için 20 milyon liralık destek paket

Doğu Karadeniz için 20 milyon liralık destek paket

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, doğası, yöresel zenginlikleri, tarihi ve kültürel varlıklarıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelen Doğu Karadeniz için toplam 20 milyon liralık destek paketi hazırladı.

8.01.2020Ekonomi
İstanbulun Şile bezinden sonra ikinci coğrafi işaret başvurusu lüfer için yapıldı

İstanbul'un Şile bezinden sonra ikinci coğrafi işaret başvurusu lüfer için yapıldı

İstanbul'da Şile bezinden sonra başvurusu yapılan 2’nci coğrafi işaret ürünü lüfer oldu. Boğaz lüferi için hazırlanan ‘Coğrafi İşaret’ başvuru dosyası bakanlığa gönderildi. Coğrafi işaret, tüketiciler için ürünün kaynağını, karakteristik özelliklerini ve ürünün söz konusu karakteristik özellikleri ile coğrafi alan arasındaki bağlantıyı gösteren ve garanti eden kalite simgesi olarak biliniyor. TÜRKPATENT, TOBB ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın destek ve katılımıyla 2'nci İstanbul Coğrafi İşaret Zirvesi düzenlendi. Güneşli’deki Gastronometro’da düzenlenen zirveye Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Varın Numanoğlu, İtalya’nın Türkiye Büyükelçisi Massimo Gaiani, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, TOBB ve İTO yetkilileri katıldı.

Türkiyenin en acı biberini yiyebilmek için yarıştılar

Türkiye'nin en acı biberini yiyebilmek için yarıştılar

Kahramanmaraş'ta, "Türkiye'nin en acı biberini yeme yarışması" düzenlendi.

Kürtün Araköy Ekmeğine coğrafi işaret

"Kürtün Araköy Ekmeği"ne coğrafi işaret

Gümüşhane'de bir asırdır üretilen ve 7 gün tazeliğini korumasıyla dikkati çeken "Kürtün Araköy Ekmeği"nin coğrafi işaretli ürün olarak tescil edildiği bildirildi.

Mezopotamya güneşi tescile kavuştu

"Mezopotamya güneşi" tescile kavuştu

Hoşgörü ve medeniyet kenti Mardin'in yöresel lezzetleri badem şekeri, kaburga dolması, içli köfte, sembusek ve kibenin ardından "Mezopotamya güneşi" olarak adlandırılan bulguru da tescillendi.

Yöresel Ürünler Fuarı açıldı

Yöresel Ürünler Fuarı açıldı

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu "Son dönemde yaşanan ekonomik çalkantıdan kurtulmanın çözümü Anadolu topraklarında yatıyor. Zengin olmak istiyorsanız, bölgenizi zengin etmek istiyorsanız, kendi yöresel ürünlerinize sahip çıkacaksınız" dedi.

23.10.2019Ekonomi
Dışında Türk bayrağı içinde ise yıldız var

Dışında Türk bayrağı içinde ise yıldız var

Türkiye'de sadece Kars'ın Kağızman ilçesinde yetiştirilen, şekli dolayısıyla "uzun elma" olarak nitelendirilen ve coğrafi işaret tescil belgesi alan elma, tezgahlarda satışa sunuldu.

Sivas katmerine coğrafi işaret belgesi

Sivas katmerine coğrafi işaret belgesi

Sivas'ın lezzetiyle damak çatlatan katmeri, coğrafi işaret belgesi alarak tescillendi.

Bakan Varank: 5 milyon lira bütçeli mali destek programı planlıyoruz

Bakan Varank: 5 milyon lira bütçeli mali destek programı planlıyoruz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansımız, coğrafi işaretli ürünlerden elde edilen geliri artırmayı kendine hedef koydu. Böylece hem kırsal kalkınmaya hem de gelirin tabana yayılmasına katkı sunmuş olacak. Bu amaçla 5 milyon lira bütçeli mali destek programı planlıyoruz. Program çerçevesinde; tescille kazanılan haklara ilişkin izleme ve denetim sistemleri kuracak; coğrafi işaretli ürünlerin ortak üretimi, satışı ve pazarlanması, bunların turizm değerine dönüşmesi gibi önceliklere destek vereceğiz" dedi.

19.09.2019Ekonomi
Emine Erdoğan: Türkiye’de coğrafi işaret alabilecek 2 bin 500 ürün var

Emine Erdoğan: Türkiye’de coğrafi işaret alabilecek 2 bin 500 ürün var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, "Türkiye’de coğrafi işaret alabilecek ürün sayısı 2500’e yakın. Afyon sucuğu, Kayseri mantısı, Giresun tombul fındığı gibi 15 ürün için de, Avrupa Birliği’ne (AB)ÿtescil için başvurularımız yapıldı" dedi.

19.09.2019Gündem
Türkiyenin coğrafi işaretli lezzetleri Ankarada bir araya gelecek

Türkiye'nin coğrafi işaretli lezzetleri Ankara'da bir araya gelecek

Başkent Ankara, “2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi”ne ev sahipliği yapacak.

Çankırının sarımsaklı et yemeği tescillendi

Çankırı'nın 'sarımsaklı et' yemeği tescillendi

Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, "Ülkeler artık daha fazla katma değer sağlamak, daha fazla zenginleşmek için patentler, markalar, coğrafi işaretlere çok önem veriyor. Şu ana kadar 440 tescil yaptık, 429 tescil işlemi ise devam ediyor. Daha zor olanı ise bunları markalaştırmak ve daha fazla para kazanmak" dedi.

Şanlıurfa lider konuma ulaştı

Şanlıurfa lider konuma ulaştı

TÜRKPATENT'ten en çok coğrafi işaret tescili alan il Şanlıurfa olurken, bölge kategorisinde Karadeniz Bölgesi öne çıktı.

31.08.2019Ekonomi
Trabzonun coğrafi işaretli ürünleri tanıtılacak

Trabzon'un coğrafi işaretli ürünleri tanıtılacak

TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu, "Yöresel ürünler bakımından önemli potansiyele sahip Trabzon, 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi'nde sekiz coğrafi işaretli ürünle yer alacak" açıklamasında bulundu.

28.08.2019Ekonomi
Siyez buğdayı ve Taşköprü sarımsağının üretimi yaygınlaşıyor

Siyez buğdayı ve Taşköprü sarımsağının üretimi yaygınlaşıyor

Kastamonu'da, "buğayın atası" olarak nitelendirilen siyez buğdayı ve Taşköprü sarımsağının ekim alanları ve üretimi artıyor.

Tescillenen Rize simidini horonla kutladılar

Tescillenen Rize simidini horonla kutladılar

Rusya’da ’Bubrik’ adıyla kahvaltı sofralarını süsleyen ve yaklaşık 150 yıl önce gurbetçiler tarafından getirildiği Rize’de kentin adını alan simit için Türk Patent ve Marka Kurumu’na ’coğrafi işaret’ adı ile yapılan başvuru kabul edildi. Rize simidinin tescillenmesi horonla kutlandı.

Boyoz lisede ders oldu

Boyoz lisede ders oldu

Türk mutfağını korumak, geliştirmek ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla Metro Türkiye tarafından 2011 yılından bu yana proje olarak sürdürülen Coğrafi İşaretli Ürünler, liselerde müfredata girdi.

5.03.2019Eğitim
Hopa Laz böreği, coğrafi işaretli lezzetler arasına katıldı

Hopa Laz böreği, coğrafi işaretli lezzetler arasına katıldı

Artvin'in yöresel lezzeti "Hopa Laz Böreği" coğrafi işaret olarak tescillendi.

Şuhutun tescilli yemeği keşkek bin bir emekle hazırlanıyor

Şuhut'un tescilli yemeği keşkek bin bir emekle hazırlanıyor

Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesinin yöresel yemeği olan ve çömlekte özel olarak yapılan keşkek, vatandaşların lezzet odağı olmaya devam ediyor.

Coğrafi işaret alan Düzce köftesinin ünü Türkiyeye yayılıyor

Coğrafi işaret alan Düzce köftesinin ünü Türkiye'ye yayılıyor

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Tescilli Coğrafi İşaret ve Menşei Adı alan Düzce köftesinin ünü tüm Türkiye’ye yayılmaya başladı.

Tarsusta sarıulak sevinci... O da coğrafi işaretli ürünler arasına katıldı

Tarsus'ta 'sarıulak' sevinci... O da coğrafi işaretli ürünler arasına katıldı

Mersin'in Tarsus ilçesinde nesilden nesle aktarılan bahçelerde ilçeye özgü "sarıulak" zeytinini yetiştiren çiftçiler, coğrafi işaret olarak tescillenen ürünün daha geniş kitlelere ulaşmasını hedefliyor.

Etli ekmek, 800 yıldır Konya’da üretiliyor

Etli ekmek, 800 yıldır Konya’da üretiliyor

Konya’nın yöresel meşhur tatları arasında yer alan ve ‘coğrafi işaret tescili’ olan etli ekmek, son günlerde Sivas’a mı, yoksa Konya’ya mı ait olduğu yönünde tartışma konusu oldu. Necmettin Erbakan Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğretim üyesi Dr. Yılmaz Seçim, etli ekmeğin 1200’lü yıllardan itibaren Konya’da üretildiğini belirtti. Seçim, 1923 yılında ilk defa Konya’daki kebapçılar çarşısında kayıt altına alınıp, tanınmaya başladığını, 1939 yılından itibaren de sadece etli ekmek üreten işletmelerin açıldığını ve 2 yıl önce ‘coğrafi işaret tescili’ alındığını kaydetti.

Yazar Sonuçları

Fenomen kedi Khaleesi hayvanlar için miyavladı

Bugün, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü ve ben, bir anda Türkiye’nin en sevilen fenomen kedilerinden biri haline gelen Ankara’nın Khaleesi’sini köşemde ağırladım. Ben sordum, o miyavladı. Hayvan hakları ve bakımıyla ilgili söylenecekleri, ona bıraktım.

4.10.2019

Anadolu'nun değerleri Ankara'dan dünyaya açılacak

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş Türkiye’nin coğrafi ürünlerinin Ankara üzerinden dünyaya pazarlanmasını amaçladıklarını belirterek, “Dünyanın gelişmiş başkentleri arayışında adı geçen ve binlerce turistin alanları doldurduğu bir başkenti ancak bu şekilde hayata getirebiliriz” dedi.

26.09.2019

Ankara Khaleesi’si Canan Karatay’ın rüyasına girdi

Ankara Khaleesi’si... Sosyal medyada 13 bin kişinin takip ettiği, ne zaman, nerede karşınıza çıkacağı belli olmayan, şakacı bir siyam ke(n)disi.

24.09.2019

Anadolu'dan Dünyaya hem işaret hem ticaret

'Anadolu’dan Dünyaya' temasıyla bu yıl ikincisi düzenlenen 'Uluslarası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi' Ankara'nın ev sahipliğinde dün başladı. Zirve kapsamında Türkiye'nin farklı yörelerine ait coğrafi tescilli ürünler görücüye çıktı. Zirvenin açılış programına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'da katıldı.

21.09.2019

Ergene için önce kaynakları koruyun

Dün ‘Bulgaristan koruyor, biz yağmalıyoruz’ demiştik. Trakya’nın son durumunu çevreci dostumuz Göksel Çidem’den dinliyoruz:

19.09.2019

Anadolu açılımı

Anadolu’nun yöresel ürünlerinin tanıtılacağı ‘Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’ öncesinde Ankara’nın tescilli ürünleri görücüye çıktı.ATO Başkanı Gürsel Baran zirvenin ana hedefini, “Türkiye’deki coğrafi tescil almış ürünleri Ankara’da toplamayı ve buradan dünyaya pazarlamayı arzu ediyoruz” diye özetledi.

13.09.2019

Gemlik atından Gemlik zeytinine

Geçenlerde bir haber yayımlandı: Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan en çok coğrafi işaret tescili alan il Şanlıurfa olurken, bölge kategorisinde Karadeniz Bölgesi öne çıktı.

9.09.2019

Türk mutfağına nasıl sahip çıkılır?

Her alanda olduğu gibi yeme-içme sektöründe de markalar, şirketler farkındalık yaratmak için sosyal sorumluluk projelerine imza atıyor, festivaller, etkinlikler düzenliyor.

23.03.2019