MENÜ

Çocuk Kitapları

Çocuk Kitapları ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Çocuk Kitapları haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.982 Çocuk Kitapları haberi bulunmuştur.

Çocuk Kitapları Haberleri

Büyük yarış başlıyor

Büyük yarış başlıyor!

Ödüllü çocuk kitaplarının yazarı Elif Yonat Toğay’ın yazıp Gamze Seret’in resimlediği ‘En Havalı Kaka Benimki!’, minikleri Profesör Bokaka rehberliğinde en havalı kakayı seçme yarışına davet ediyor.

24.09.2020Kitap Sanat
Son dakika... Bakan Selçuk CNN Türkte açıkladı: Aralık sonuna kadar uzatacak fonumuz var

Son dakika... Bakan Selçuk CNN Türk'te açıkladı: Aralık sonuna kadar uzatacak fonumuz var

Aile ve Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, CNN Türk'te yayınlanan Hakan Çelik'le Hafta Sonu programında soruları yanıtladı. Bakan Selçuk çocuklara yönelik çalışmalar yapıldığını ve muzır müdahale programı düzenlendiğini belirtti. Bakan Netflix hakkında da açıklama yaptı.

12.09.2020Ekonomi
Çocukların güvenliği için “Kitap Güvenliği Yönetmeliği” oluşturulmalı

Çocukların güvenliği için “Kitap Güvenliği Yönetmeliği” oluşturulmalı

Çocukların bilişsel, sosyal ve duygusal gelişimi açısından onlara uygun kitapların seçilmesinin önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Nurper Ülküer, ebeveynlerin kitapların içeriğini mutlaka incelemeleri gerektiğini söyledi. Tıpkı “Oyuncak Güvenliği Yönetmeliği” gibi çocukların sosyal ve duygusal açıdan örselenmelerini ve istismar edilmelerini önleyecek bir “Kitap Güvenliği Yönetmeliği” oluşturulması gerektiğini belirten Ülküer, “Bu standartların var olduğunu gösteren bir onay işaretinin “Güvenli Kitap Onayı- GKO” gibi kitapların üzerinde olması mecburiyeti getirilmelidir” dedi.

31.08.2020Eğitim
Yayıncı bastığı kitabı okumak zorunda

Yayıncı bastığı kitabı okumak zorunda

Tartışmalara konu olan ve muzır neşriyat ilan edilen ‘Gül ve Düşün’ ile ‘Yolsuz Dere’ kitaplarının yayınevleri “Biz kitabı okumamıştık” açıklamasında bulundu. Peki yayıncıların bastıkları kitabı okumaması normal mi? Yazar kendi editörlüğünü yapabilir mi? Yayıncılar, böyle bir bahanenin öne sürülemeyeceğini, basılan bir kitabın tüm sorumluluğunun yayınevinde olduğunu söylüyor.

31.08.2020Kitap Sanat
Kitap türleri nelerdir Kitap çeşitleri ve isimleri hakkında bilgiler

Kitap türleri nelerdir? Kitap çeşitleri ve isimleri hakkında bilgiler

Konularına ve birçok değişik çeşide bağlı olarak kitap türleri değişkenlik gösterir. Böylece her insan kendi zevkine hitap eden farklı kitapları okuma imkanı elde eder. Pek çok alana hitap eden ve değişik konuları ele alan kitaplar, farklı türlere günümüzde ayrılmış durumda. Peki, kitap türleri nelerdir? Kitap çeşitleri ve isimleri hakkında bilgiler.

26.08.2020Sözlük
Çocuklarda tuvalet eğitimi ne zaman başlamalı Nelere dikkat etmeli

Çocuklarda tuvalet eğitimi ne zaman başlamalı? Nelere dikkat etmeli?

Çocuklarda tuvalet eğitimi sürecinin doğru zaman beklenerek başarılı bir şekilde tamamlanmasının, çocuğun gelişimi için büyük önem taşıdığını belirten Psikolog Sena Karabiber, konuyla ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Uzun bir yürüyüş sırasında dinlenen öyküler gibi...

Uzun bir yürüyüş sırasında dinlenen öyküler gibi...

Gül Ersoy’un yeni kitabı ‘Sen Kimseyi Sevemezsin’de Paris’ten İstanbul’a uzanan bir dizi coğrafyada çeşitli kimlikler arasında kalmış insanlık hali, modern kentli bireyin yalnızlığı, sevgisizliği etrafında dönen öykülerle buluşturuyor okuru. “Yazdıklarımı uzun bir yürüyüş sırasında anlatılan öyküler gibi düşündüm” diyen Ersoy ile yeni öykü toplamı üzerine, bir başka öykücünün, Mevsim Yenice’nin sorularını yanıtladı...

25.06.2020Kitap Sanat
İnternetten en çok ne satın aldık Çalışana ofis sandalyesi, canı sıkılana oyun konsolu

İnternetten en çok ne satın aldık? Çalışana ofis sandalyesi, canı sıkılana oyun konsolu

‘Evde kal’mak bizi alışveriş yapmaktan alıkoymadı. Hatta Türkiye’nin önde gelen e-ticaret şirketlerinin Hürriyet Cumartesi’yle paylaştığı verilere göre kredi kartını alıp bilgisayar başına geçenlerin sayısı son aylarda iyice arttı! Temizlik, güzellik ve mutfak kategorileri zirvede. En çok satılanlarsa epilatörler, tıraş makineleri, ofis sandelyeleri, oyun konsolları, terlik, pijama, çamaşır suyu...

“Küçüğüm”ün çizeri Albertinee Hans Christian Andersen Ödülü

“Küçüğüm”ün çizeri Albertine'e Hans Christian Andersen Ödülü

Küçüğüm’ün çizeri Albertine, çocuk edebiyatının Nobel'i olarak kabul edilen Hans Christian Andersen 2020 Ödülü’ne değer görüldü. Ödülün sahipleri bu yıl çevrimiçi gerçekleştirilen Bolonya Çocuk Kitapları Fuarı'nda açıklandı.

9.05.2020Keyif
Kütüphanem Cepte E-Kitap uygulaması ile sesli kitaplara erişilebilecek

"Kütüphanem Cepte E-Kitap" uygulaması ile sesli kitaplara erişilebilecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, "Kütüphanem Cepte e-Kitap" sistemi kapsamında sesli kitap uygulaması Storytel ile iş birliği yaparak Türk ve dünya edebiyatının önemli eserlerinin aralarında bulunduğu sesle kitapları, okuyucunun hizmetine sunuyor.

5.05.2020Keyif
Kitap satışları internete kaydı... En çok boyama kitabı satılıyor

Kitap satışları internete kaydı... En çok boyama kitabı satılıyor

Koronavirüs önlemleri kapsamında evlerinde kalan çocuklar için önerilen aktivitelerden biri de kitap okumak. Hem eğitici hem eğlenceli olan bu aktivite ailelerin öncelikleri arasında.

4.05.2020Eğitim
Milli Eğitim Bakanlığı duyurdu... Öğrenciler için yeni düzenleme

Milli Eğitim Bakanlığı duyurdu... Öğrenciler için yeni düzenleme

Milli Eğitim Bakanlığı'nca 23 Mart'tan bu yana öğrenci, öğretmen ve velilerin uzaktan eğitim adresi olan Eğitim Bilişim Ağı'nın (EBA) dersler, sınava hazırlık gibi içeriklerine 'teneffüs zamanı' da eklendiği açıklandı. 'Teneffüs zamanı'nda oyunlar, geziler ve okuma kitaplığının bulunduğu belirtildi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Hepimizin teneffüslere, derin nefeslere ihtiyacı var. Üstelik teneffüs sürelerini uzatırken de söylemiştik: Tüm zamanların en etkili dersi hala teneffüs diye. Sanal teneffüslerimiz de çok kıymetli" dedi.

30.04.2020Gündem
EBA’da sanal teneffüs zamanı

EBA’da sanal teneffüs zamanı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ders, sınava hazırlık gibi içeriklere sahip EBA platformuna ‘Teneffüs Zamanı’ etkinliklerini ekledi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Hepimizin teneffüslere, derin nefeslere ihtiyacı var. Tüm zamanların en etkili dersi hala teneffüstür. Sanal teneffüslerimiz de çok kıymetli" dedi.

30.04.2020Eğitim
ODTÜ, ödüllü dijital sistemiyle uzaktan eğitimde fark yarattı

'ODTÜ, ödüllü dijital sistemiyle uzaktan eğitimde fark yarattı'

Rektör Prof. Dr. Kök, "ODTÜ olarak 2007'den beri açık ders malzemeleri konusundaki deneyimimizle, koronavirüs salgını sürecinde uzaktan öğretim araçlarını örgün öğretim sistemine çok iyi entegre etmeyi başardık." dedi.

27.04.2020Teknoloji
Doğan Kardeşin ilk sayısı internette...

Doğan Kardeş'in ilk sayısı internette...

Yapı Kredi Yayınları, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 100. yılında Türkiye’nin ilk çocuk dergisi Doğan Kardeş’in 23 Nisan 1945 tarihli ilk sayısını internet sitesinden erişime açtı. Bayram etkinlikleri kapsamında çocuk kitapları yazarları canlı yayınlar ve özel içeriklerle çocuklarla buluşacak...

21.04.2020Kitap Sanat
Uzaktan eğitim tamam ama beden eğitimi ve sanat dersleri ne olacak

Uzaktan eğitim tamam ama beden eğitimi ve sanat dersleri ne olacak?

Çocuklar nisan sonuna kadar evde ve eğitimleri ‘uzaktan eğitim’ modeliyle devam ediyor. Bazı çocuklar EBA TV izliyor ve eba.gov.tr’yi takip ederek ders çalışıyor, bazıları da kendi okullarının kullandığı programlar aracılığıyla ilerliyor. Ancak çocuklar hangi sistemle eğitim hayatına devam ederse etsin, uzaktan eğitimde temel derslere ağırlık verildiği için görsel sanatlar, beden eğitimi, müzik ve yabancı dil dersleri ne yazık ki eksik kalıyor. O eksikleri de biz evde, internetin nimetlerinden faydalanarak tamamlayabiliriz.

Yazarları büyüten kitaplar

Yazarları büyüten kitaplar

Yazdıkları romanlarla, hikâyelerle, çocuklar için kaleme aldıklarıyla hayal gücümüzü harekete geçiren, bizi besleyen yazarlar çocukluk çağlarında neler okurdu? Onları büyüten, heyecanlandıran, hatta belki de bugünün yazarları olmalarının yolunu açan romanlar, öyküler, çizgi romanlar hangileriydi? 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle yazarlardan çocukluklarının en kıymetli, onları bugün bile heyecanlandıran kitaplarını dinledik...

16.04.2020Kitap Sanat
Nineler, dedeler ve torunlar masallarda buluşacak

Nineler, dedeler ve torunlar masallarda buluşacak

Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği, Kovid-19 salgını sebebiyle evinden çıkamayan çocukları 'masallar' aracılığıyla görüşemedikleri aile büyükleriyle bir araya getirecek. Yetişkinlerin okuduğu bir masalı görüşemedikleri çocuklara ses kaydı veya video olarak göndermesine aracılık edecek projeye, ünlüler ve çocuk kitabı yazarları da destek verdi. Sanatçılar Pınar Altuğ, Şenay Gürler, Tansu Biçer, Tülin Özer, Gül Gölge, Funda İlhan ve Melek Şahin, evine gidemeyen sağlık çalışanlarının çocukları için masal okudu

13.04.2020Eğitim
Dünyanın en büyük çocuk kütüphane ve müzeleri

Dünyanın en büyük çocuk kütüphane ve müzeleri

30 Mart-5 Nisan’ı ‘Kütüphaneler Haftası’ olarak kutluyoruz. Oğlumla farklı yerlere yaptığımız seyahatlerde onu mutlaka kütüphanelere, kitap müzelerine ve çocuk kitapçılarına da götürüyorum. Bizimle bir kütüphane turuna çıkmayı ister misiniz?

Müzeler eserleriyle evinize geliyor

Müzeler eserleriyle evinize geliyor

Geçici olarak kapanan sanat kurumları sanatseverleri dijital platformlarında ağırlıyor. Evde olduğunuz dönemde İstanbul’un üç büyük müzesinde sanal tur atabilirsiniz.

15 milyon kitap cepte

15 milyon kitap cepte!

Online kütüphane ve arşivler evde kalan okurların beğenisine sunuluyor. "Hayat Eve Sığar" sloganıyla hayata geçirilen "Evde Kal" günlerinde her türlü bilgi ve kaynağa ulaşmak adına hem dünyadan hem de Türkiye'den online kütüphane ve arşivler kitapseverlerin kullanımına açıldı.

27.03.2020Keyif
Evde çocuklarınızla yapabileceğiniz 19 etkinlik...

Evde çocuklarınızla yapabileceğiniz 19 etkinlik...

Korona virüs sebebiyle hem kendi hem de sevdiklerimizin sağlığını korumak için evdeyiz. Bu süreyi eğlenmek ve öğrenmek için en doğru şekilde kullanmak üzere pek çoğu ücretsiz, evde ailece yapabileceğiniz önerilerimiz var.

Çocuklar için en güzel hediyelerden... Üstelik en çok satılanlar listesinde

Çocuklar için en güzel hediyelerden... Üstelik en çok satılanlar listesinde

Türkiye'nin önde gelen alışveriş platformlarından Amazon.com.tr'de en çok satan çocuk kitapları belli oldu. Bakın hangi ürünler hangi fiyattan alıcısına ulaşıyor?

Bu bir ilandır.

19.03.2020Eğitim
Sanatını doğa ve doğallığın üzerine kuran şair: Ceyhun Atuf Kansu

Sanatını doğa ve doğallığın üzerine kuran şair: Ceyhun Atuf Kansu

Bir taraftan çocuk doktoru olarak görev yaparken öte yandan unutulmaz şiirleri kaleme alan Kansu, vefatının 42. yılında anılıyor.

16.03.2020Keyif
Cesaret, ilham ve özgüvenin rengi...

Cesaret, ilham ve özgüvenin rengi...

Leo Lionni'nin zamansızlığının sırrı pek çok farklı konunun yanı sıra yabancılaşma, benlik arayışı, kendini keşfetme, farklılıkların kabulü gibi zorlu varoluşsal konuları da görkemli bir sadelik ve katman katman açılan felsefi bir derinlikle anlatabilmesinde saklıdır.

6.03.2020Kitap Sanat
New York: Farklı ve Dinamik

New York: Farklı ve Dinamik

New York Times'ın film eleştirmeni A.O. Scott’ın sözlerini ödünç almam gerekirse bu şehri eşsiz kılan şey “farklı kültürlerden gelen ve farklı değerlere sahip insanları benimseyip yontulmamış ve sofistike bir ahenge dönüştürme kabiliyetidir.” Yakın zamanda Scott ve bir meslektaşına tüm New York sakinlerini bir araya getiren tek bir film bulma görevi verildi; en kibar ifadesiyle bu bir delilik. New York’u, ABD’deki birçok kente direkt uçuşlar gerçekleştiren ve 25 Mayıs’ta bu rotalara Newark’ı da ekleyecek olan Türk Hava Yolları ile keşfedin…

Hawaii’nin başkentinde cüzdan zorlamayan rota: 36 saatte Honolulu

Hawaii’nin başkentinde cüzdan zorlamayan rota: 36 saatte Honolulu

Hawaii Adaları’nın başkenti, aslında pek çok gezgin için sadece bir ara durak. Gezginler buraya çoğunlukla Waikiki’nin kalabalığından uzak durup sadece Maui ya da Kauai’ye giderken uğruyorlar. Oysa Honolulu’nun bulunduğu Oahu Adası’na gelen turist sayısı 2018’de 6 milyon kişiye ulaştı. Başkent, yerel kültürü derinlemesine tanıtan müzeleri, yerel malzemeleri yaratıcı yaklaşımla kullanan şefleri, barları ve kafeleriyle bir ara durak olmaktan fazlasını hak ediyor. İşte ABD’nin batı kıyısına 4 bin kilometre uzaktaki bu okyanus eyaletinde cüzdan zorlamadan tatil yapmak isteyenler için mini bir rehber.

9.02.2020Seyahat
Geleceğimiz çocuk ile kaygı, korku ve sınırlar konuşulacak

Geleceğimiz çocuk ile kaygı, korku ve sınırlar konuşulacak

Geleceğimiz Çocuk Atölyeleri’nde çocuklar yarıyıl tatilinde 3 gün boyunca eğleniyor, ebeveynler de kaygı, korku ve sınırlar hakkında çözümleri konuşmak üzere uzmanlarla buluşuyor.

27.01.2020Etkinlikler
Çocuk kitabı nasıl olmalı Herkes yazabilir mi

Çocuk kitabı nasıl olmalı? Herkes yazabilir mi?

Minikler için uygun yayın bulmanın zor olduğu yıllar çoktan geride kaldı. Bugün kitapçılarda en geniş raflar çocuk kitapları için ayrılıyor. Oyuncu ya da müzisyen olarak tanıdığımız pek çok kişi çocuklar için kalem oynatıyor da herkes çocuk kitabı yazabilir mi? Uzmanlara sorduk...

Kalben ilk romanının heyecanını yaşıyor

Kalben ilk romanının heyecanını yaşıyor

Ünlü şarkıcı, kitabını yakında okurların beğenisine sunacak...

9.01.2020Keyif
Sesli kitap dinleme oranı hızla yükseliyor

Sesli kitap dinleme oranı hızla yükseliyor

2019’da Storytel üzerinden Türkiye’de toplam 4 milyon 54 bin 400 saat sesli kitap dinlendi. 2018 ile karşılaştırıldığında, sesli kitap dinleme oranı Türkiye’de yüzde 315 oranında artış gösterdi.

9.01.2020Teknoloji
2019’un en iyi 10 çocuk kitabı

2019’un en iyi 10 çocuk kitabı

Hürriyet Kitap Sanat'ın çocuk kitapları eleştirmeni Devrim Yılmaz seçti.

26.12.2019Kitap Sanat
Küçük Bay ve Bayanları neden seviyoruz

Küçük Bay ve Bayanları neden seviyoruz?

Her şey Adam’ın babasına sorduğu bir soru ile başladı. “Gıdıklanmak neye benzer?” Bu sorunun İngiliz çizer Roger Hargreaves’i getirdiği nokta ise tüm dünyada 17 farklı dile çevrilen ve 100 milyondan fazla satan Küçük Bay ve Bayanlar serisi oldu. Hargreaves’in dünyadan ayrılışının ardından bayrağı oğlu Adam’ın devraldığı seri bugün 49 Bay ve 42 Küçük Bayan kitabı ile yolculuğunu sürdürüyor.

24.12.2019Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

Kızlara ilham için kitaplar yola geldi

Asil Özbay, motosikletiyle son 5 yılda 3 kıtada 250 bin kilometreye yakın yolu tek başına ve de “kadınlara özgürlük” için aştı. Şimdi özellikle kızlara hem hikâyesini anlatmak hem kitaplarla aralarında köprü olmak için “Kitaplar yola geldi” diyerek Türkiye turuna çıktı. Üç ay sürmesini planladığı bu anlamlı yolculuğuna Özbay, “Dünyanın en güzel yön tabelasına sahip” dediği Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinden başladı.

18.09.2020

'Çocuk Kitaplarında Yaşanan Skandal İnsanlık Dışı Bir Tavır!'

Çocuk edebiyatının sevilen isimlerinden olan değerli yazar Süleyman Bulut edebiyat yolculuğunun 40. yılını kutluyor. Yazarın ilk eseri olan Kar Tanesi 40. yıla özel baskısıyla yeniden raflardaki yerini aldı.  Süleyman Bulut ile geçmişten günümüze, çocuk kitaplarında yaşanan son rezaletten, geleceğe dair keyifli bir röportaj yaptık. Kendisine ve Can Çocuk Yayınları ekibine bir kez daha teşekkür ediyorum.

9.09.2020

Masalları unuttuk mu?

Yanlış bir masal gündeme gelmeseydi, masalların dünyasına adım atamayacaktık.

1.09.2020

Skandal ifadelerle dolu... ‘Gül ve Düşün’ kitabı kaldırılsın!

‘Gül ve Düşün’ isimli kitabın içinde yer alan uygunsuz ifadeler büyük yankı uyandırdı. Ahlaki değerlere ters düşen, çarpıtılmış cinsellik vurgulu cümleler ve hikaye kurgusu çocukların fiziksel, zihinsel, psikolojik ve sosyal gelişimine ciddi zararlar verebilecek boyutlarda…

29.08.2020

Her kalemi eline alan çocuk kitabı yazmamalı

Bir değil, iki değil... Tam 4 baskı yapmış, onlarca çocuk tarafından okunmuş, hâlâ kitapevlerinde ve internette satışı devam eden ‘Gül ve Düşün’ isimli bir kitap. Ve o kitapta akla hayale gelmeyecek, tecavüzü meşrulaştıran, tecavüzcüyü ‘mutlu ve gururlu’, mağduru ise ‘insanların yüzüne bakamayacak’ şekilde tasvir eden bir hikâye! Yazar da yayınevi de özür diledi ama bitti mi? Her kalemi eline alan çocuk kitabı yazmaya devam mı edecek? Denetim bu işin neresinde? İşte yanıtları...

28.08.2020

Anılar

Merhabalar sevgili okurlar.

11.08.2020

Okul Öncesi Çocuklara Şirin Yatırım: Minik Kafa Dergisi

“Her şeyi bırakın, okul öncesine yatırım yapın” diyen Prof. Dr. Selçuk Şirin’den sonunda beklenen güzel sürpriz geldi. Yazılarını büyük beğeniyle takip ettiğim değerli hocam Selçuk Şirin her fırsatta ailelere ve eğitimcilere okul öncesi döneminin çocukların geleceğindeki hayatının temelini çizdiğini dile getirdi.

10.08.2020

Evdeyim, okuyorum, eğleniyorum

Çocuk kitapları yazarı ve eğitmen Dr. Nilay Yılmaz, Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Platformu (OKUYAY) bünyesinde gerçekleşecek yeni projesi için bana “Jüri üyelerimiz arasında seni de görürsek çok mutlu oluruz” dediğinde hiç tereddüt etmeden “Elbette” dedim. Bu vesileyle bu hafta okuma motivasyonunu arttıracak eğlenceli yarışmalardan ve seminerlerden söz etmek istiyorum.

11.07.2020

Her sevdiği şeyi saklayan koleksiyoner değildir

Kitaplarımdan, özel kütüphanemden, long play’lerimden, CD’lerimden, kalemlerimden söz edince siz koleksiyonersiniz derler.

15.05.2020

Kitapçılar kapandı internet satışı patladı

Evde zaman geçirmek zorunda kaldığı için canı sıkılanlar kadar bu durumdan memnun olanlar da var.

8.04.2020

Ege’nin kalbinde çocuklarla bir gün

Bahar ve yaz aylarındaki tatillerde çoğunluk Çeşme’yi tercih etse de bence İzmir’i listenin başına yazmak gerek. Artık İstanbul’dan arabayla yaklaşık 4 saat süren bir yolculukla İzmir’e ulaşabiliyorsunuz. Üstelik bu şehirde çocuk dostu pek çok mekân ve etkinlik seçeneği var.

30.03.2020

‘Evde kal’dık sosyal medyadayız

Gündemimiz malum, koronavirüs. Konu oldukça ciddi, hatta hayati...

24.03.2020

Güzel bir karşılaşma

Gülten Dayıoğlu ilk gençlik ve çocuk romanlarıyla kim bilir kaç nesil yetiştirmiş, çok kıymetli bir yazar.

4.03.2020

Barselona’yı çocuğunuzla keşfedin

Rengârenk mozaikleri, ünlü mimar ve sanatçıların hemen her sokakta karşınıza çıkan eserleri, zengin yeme-içme seçenekleri ve yemyeşil parklarıyla ünlü Barselona, İspanya’nın en önemli şehirlerinden biri ve Katalonya’nın başkentinde çocuğunuzla yapabileceğiniz pek çok şey var.

24.02.2020

Türkiye, çocuklar konusunda tercihini yapmalı

Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen Çocuk ve İlk Gençlik Kitapları Forumu her çevreden yazar, yayıncı ve okurun katılımıyla oldukça renkli bir organizasyon oldu. Öncelikle bakanlığın çocuk ve gençlere eğilmiş olması, herkesin düşüncesini rahatça ifade etmesi takdire şayandı. Çocuk Vakfı'nın kurucularından Mustafa Ruhi Şirin'in "Türkiye, çocuklar konusunda tercihini yapmalı" cümlesi toplantının özeti gibiydi.

28.12.2019

Anne-babalar da masal anlatırken eğlenebilmeli

Düzenlediği etkinlikler ve kitaplarıyla Türkiye’de ‘yetişkinler için masal’ furyasını başlatan Judith Malika Liberman, bu kez çocuklar için bir kitap yazdı. ‘Önce Hayal’de bir terzinin öyküsünü anlatan Liberman: “Masal, hayal kurmaya bir davettir. Yaşadığımız rasyonel dünyada bize nefes aldırır. Kulağımıza ‘Başka neler mümkün olabilir’ diye fısıldar. Bence masallar sadece çocuklar için olmamalı, ailece paylaşılmalı.”

21.12.2019