MENÜ

Birleşik Krallık

Birleşik Krallık ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Birleşik Krallık haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 4.123 Birleşik Krallık haberi bulunmuştur.

Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, Avrupa'nın batısında, coğrafi olarak Büyük Britanya Adasının tamamını, İrlanda Adası'nın kuzey kısmını ve bazı diğer Britanya Adalarını kapsayan ülke. Ülkenin ismi, gerek ülke içinde, gerekse uluslararası camiada genellikle Birleşik Krallık (İngilizce: United Kingdom) olarak kullanılır. Büyük Britanya sözcüğü de zaman zaman Birleşik Krallık anlamında kullanılır. Birleşik Krallığın kurucu unsurlarından oluşmuş, en gelişmiş ve kalabalık ülkesi olan İngiltere'nin ismi ise birçok yabancı medya kuruluşunda ve zaman zaman da resmi kanallarda Birleşik Krallık yerine kullanılır. Ülkenin vatandaşları için kullanılan resmi tanımlama Britanyalıdır. Bununla birlikte İngiliz sözcüğü de uluslararası camiada yaygın olarak kullanılır. Briton sözcüğü de gayriresmî şekilde zaman zaman Britanyalı anlamında özellikle İngiltere'de yaşayan halkı tanımlamak için kullanılır.

Birleşik Krallık Haberleri

Eski İngiltere Başbakanından Türk halkına teşekkür

Eski İngiltere Başbakanı'ndan Türk halkına teşekkür

Eski İngiltere Başbakanı Gordon Brown, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında Türkiye'nin İngiltere'ye gönderdiği tıbbi yardımlara ilişkin, "Bunu mümkün kıldıkları için Türk halkına teşekkür etmek istiyorum." dedi.

3.06.2020Dünya
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın 82 günde liderlerle koronavirüs diplomasisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 82 günde liderlerle "koronavirüs diplomasisi"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni tip koronvirüs salgınının Türkiye'de ilk vakasının görüldüğü 11 Mart tarihinden, normalleşme sürecinin başlangıcı sayılan 1 Haziran'a kadar geçen 82 günlük süreçte yürüttüğü yoğun diplomasi trafiğinde çok sayıda ülke lideri ile telefonda görüştü. Bazı liderlerle birden fazla görüşen Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile de telefonda konuştu.

1.06.2020Gündem
Dış ticaret verileri açıklandı

Dış ticaret verileri açıklandı

Nisan ayında genel ticaret sistemine göre ihracat yüzde 41,4, ithalat yüzde 25,0 azaldı.

29.05.2020Ekonomi
Sakaryadan 137 ülkeye 1 milyar 352 milyon dolarlık ihracat

Sakarya'dan 137 ülkeye 1 milyar 352 milyon dolarlık ihracat

Türkiye'nin otomotiv ihracatında başı çeken iller arasındaki Sakarya, ocak-nisan döneminde 1 milyar 352 milyon 262 bin dolarlık ihracat yaparak ülke ekonomisine katkı sağladı.

28.05.2020Ekonomi
Türkiye’ye gitmek isteyen gurbetçiler için önemli uyarı

Türkiye’ye gitmek isteyen gurbetçiler için önemli uyarı

Londra Başkonsolosluğu, Birleşik Krallık’tan karayoluyla Türkiye’ye gitmek isteyen vatandaşlarla ilgili uyarıda bulundu.

28.05.2020Avrupa
Borsaya ilk çeyrekte yatırımcı akını

Borsaya ilk çeyrekte yatırımcı akını

BIST TÜM endeksine mart sonunda geçen yılın aynı dönemine göre 396'sı yabancı, toplam 178 bin 668 yeni yatırımcı dahil oldu. Borsa İstanbul'da ilk çeyrekte BIST 100 dışında kalan tüm endekslerde yabancı yatırımcı sayısındaki artış dikkati çekerken, en fazla yeni yabancı yatırımcı girişi 453 ile BIST Hizmetler endeksinde gerçekleşti.

27.05.2020Ekonomi
Avrupa piyasaları AB destek paketi öncesi yükseldi

Avrupa piyasaları AB destek paketi öncesi yükseldi

Avrupa genelinde hisse senedi piyasaları, ABD ve Çin arasındaki yükselen gerginliğe karşın, Avrupa Birliği’nde ekonomiye yeni destek paketi beklentisiyle yükselişlerle açıldı.

27.05.2020Ekonomi
Teşvik paketleri çevreyi kirletiyor

Teşvik paketleri çevreyi kirletiyor

Dünyanın önde gelen ekonomilerinin Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında oluşturduğu ekonomik teşvik paketlerinin yüzde 27'sinin çevreye zararlı sektörlere aktarılacağı tahmin ediliyor.

25.05.2020Ekonomi
Video takip sisteminin sektör büyüklüğü 75 milyar dolara ulaşacak

Video takip sisteminin sektör büyüklüğü 75 milyar dolara ulaşacak

Yüz tanıma sistemi teknolojileri ile video takip sistemlerinin yaygınlığı her geçen gün artarken, video takip sistemi sektörünün 2025 yılına gelindiğinde yaklaşık 75 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

22.05.2020Teknoloji
Bakan Ersoy: Hatlar açıldığında tercih edilecek ülkelerin başında Türkiye gelecek

Bakan Ersoy: Hatlar açıldığında tercih edilecek ülkelerin başında Türkiye gelecek

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle turizm sektörünün bu yılı kayıp olarak geçirmemesi için titizlikle çalıştıklarını belirterek, "Gerek telefon gerekse yüz yüze gerçekleştirdiğim görüşmelerde aldığım geri bildirimler, hatlar açıldığında tercih edilecek ülkelerin başında Türkiye'nin geleceği yönünde" değerlendirmesini yaptı.

22.05.2020Ekonomi
KKTC Londra Temsilcisi Büyükelçi’den bayram mesajı

KKTC Londra Temsilcisi Büyükelçi’den bayram mesajı

KKTC Londra Temsilcisi Büyükelçi Oya Tuncalı yayımladığı bir mesajla İngiltere’deki vatandaşlarının Ramazan Bayramı’nı kutladı.

22.05.2020Avrupa
Teknolojinin salgınla savaşı

Teknolojinin salgınla savaşı

Teknoloji dünyası, salgınla mücadelede yoğun bir çaba gösteriyor. Dronelardan takip sistemlerine kadar birçok yenilikçi teknoloji bu dönemde salgının yayılma hızını azaltmak ve ihtiyaçları karşılamak için kullanılıyor.

18.05.2020Teknoloji
Aden Körfezinde korsan saldırısı

Aden Körfezi'nde korsan saldırısı

Aden Körfezi'nde gemicilik ve denizcilik faaliyetlerini koordine eden Birleşik Krallık Denizcilik Ticareti İşlemleri Şirketi'nin resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, "Aden Körfezi'nde bir geminin korsan saldırısına uğradığı" ifadesi kullanıldı.

17.05.2020Dünya
Bakan Varank: Avrupanın birincisiyiz

Bakan Varank: Avrupa'nın birincisiyiz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Bakanlık olarak, beyaz eşya sektörünün rekabet gücünü artıracak her alanda yakın iş birliği içinde olmaya devam edeceğiz. 2012'den bu yana sektörde 12 milyar liralık yatırımı teşvik ettik ve 10 bine yakın ilave istihdam oluşmasını sağladık" dedi.

16.05.2020Ekonomi
IBM yapay zekanın geleceğini şekillendiren kadın liderleri açıkladı

IBM yapay zekanın geleceğini şekillendiren kadın liderleri açıkladı

Dünya çapında gerçekleştirdiği yeni bir anketle yapay zeka alanında çeşitliliğin avantajlarını ortaya koyan IBM, 12 ülkeden 35 uzmanı onurlandırdı. Anket sonuçlarına göre cinsiyet ayrımcılığının önüne geçmek için kat edilmesi gereken daha çok yol var.

15.05.2020Teknoloji
Lewis Hamilton, Birleşik Krallıkın en zengin sporcusu oldu

Lewis Hamilton, Birleşik Krallık'ın en zengin sporcusu oldu

Formula 1 takımlarından Mercedes'in Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton, Birleşik Krallık'ta son 32 yılın en zengin sporcusu oldu.

14.05.2020Diğer
İngiltere’de onaylanan yeni antikor testi, önemli bir potansiyele sahip

İngiltere’de onaylanan yeni antikor testi, önemli bir potansiyele sahip

İngiltere’de koronavirüs geçirmiş ve bağışıklık kazanmış insanları tespit etmeyi amaçlayan yeni bir antikor testi sağlık yetkilileri tarafından onaylandı.

14.05.2020Teknoloji
Bakan Albayraktan flaş destek açıklaması: 525 milyar TLyi buldu

Bakan Albayrak'tan flaş destek açıklaması: 525 milyar TL'yi buldu

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Yapılanları en iyi siz iş insanlarımız biliyorsunuz. Covid-19 pandemisi ile mücadelede devreye aldığımız Ekonomik İstikrar Kalkanı adımlarımızın maddi tutarı 240 milyar TL'ye ulaşmıştır. Bu miktar, milli gelirin yüzde 5'i civarındadır. Biz sadece devreye alınan adımların maddi tutarını dile getirmekteyiz. Eğer bazı ülkeler gibi ekonomik büyüklüğünü çarpan etkisiyle ifade etmemiz gerekirse, bu rakam 525 milyar TL'yi bulmaktadır" ifadelerini kullandı.

13.05.2020Ekonomi
Parfüm ihracatında son 8 yılın en iyi ilk çeyrek performansı gerçekleşti

Parfüm ihracatında son 8 yılın en iyi ilk çeyrek performansı gerçekleşti

Türkiye'nin bu yılın ilk çeyreğinde yaptığı parfüm ihracatının tutarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,7 artışla 17 milyon 210 bin 430 dolara yükseldi ve bu rakam son 8 yılın en yüksek ilk çeyrek verisi oldu.

12.05.2020Ekonomi
İngiltere Başbakanı Johnson, koronavirüsten çıkış planını açıkladı

İngiltere Başbakanı Johnson, koronavirüsten çıkış planını açıkladı

İngiltere'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kısıtlamalarının gevşetilmesi kararı, egzersiz için dışarı çıkma sayısının artırılması ile inşaat ve fabrika işçileri gibi evden çalışmaları mümkün olmayan kişilerin işbaşı yapmalarına izin verilmeyle sınırlı kaldı.

10.05.2020Dünya
Makine sektörü Avrupa Birliği’nin açılışına şartlandı

Makine sektörü Avrupa Birliği’nin açılışına şartlandı

Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) yılın ilk 4 ayında toplam makine ihracatını 5,3 milyar dolar olarak açıkladı. İhracatı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 10’un üzerinde azalan sektör Nisan ayında 957 milyon dolar ihracatta kaldı. MAİB’in Makine Federasyonu ve TOBB Makine Sektör Meclisi işbirliği ile yaptığı anket ise makine ihracatçısı firmaların salgın nedeniyle ciddi iş kaybına uğradığını ortaya koyuyor. Her 10 imalatçıdan 5’inin Mart ve Nisan aylarında dış sipariş alamadığını vurgulayan Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, “Her 10 firmadan 9’u da elinde gelecek üç aydan sonrası için iş olmadığını söylüyor. Kamu ve altyapı hizmetlerinin aksaksız sürebilmesi için açık kalması gereken makine sektörü, yüksek maliyetlere katlanarak verimsiz çalışmaya devam edecek. İyi başladığımız bir yılda frene basmak zorunda kaldık ama doğru hamlelerle yeniden hız kazanabiliriz” dedi.

9.05.2020Ekonomi
8 Mayıs

8 Mayıs

İkinci Dünya Savaşı 1 Eylül 1939’da Almanya’nın Polonya’yı işgaliyle başladı. ‘Müttefik Devletler’ olarak nitelenen Fransa, Birleşik Krallık (İngiltere), Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Sovyetler Birliği (SB) ve Çin ile ‘Mihver Devletler’ denilen Almanya, İtalya ve Japonya arasında sürdürülen bu savaş, 1945 yılına kadar devam etti.

9.05.2020Avrupa
İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi nisanda 19,1 oldu

İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi nisanda 19,1 oldu

Türkiye imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, nisanda 19,1'e geriledi.

8.05.2020Ekonomi
O iddialara İngiltere ve Türkiyeden yanıt

O iddialara İngiltere ve Türkiye'den yanıt

Sağlık Bakanlığı, İngiltere'nin Türkiye tarafından gönderilen ürünlerle ilgili hiçbir sorun olmadığını teyit ettiğini bildirdi. İngiltere de konuyla ilgili açıklamada bulunarak ekipmanların çoğunluğunun testleri başarıyla geçtiğini belirtti. İngiliz Büyükelçi Chilcott, Türkiye’den gönderilen ekipmanın kullanılamaz halde olduğuyla ilgili haberlerin doğru olmadığını dile getirdi.

7.05.2020Gündem
Otomotiv sektöründe nisan ayında 596 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi

Otomotiv sektöründe nisan ayında 596 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi

Türkiye otomotiv sektörünün nisan ihracatı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 77 azalarak 596 milyon dolar oldu.

6.05.2020Ekonomi
İngilterede ağır bilanço Avrupada en fazla ölümün gerçekleştiği ülke oldu

İngiltere'de ağır bilanço! Avrupa'da en fazla ölümün gerçekleştiği ülke oldu

Son dakika haberi... İngiltere, Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin resmi sayısının 29 bin 427'ye yükselmesiyle Avrupa'da en fazla ölümün gerçekleştiği ülke oldu.

5.05.2020Dünya
İngiltere’de sadece bakım evlerinde 6 bine yakın kişi öldü

İngiltere’de sadece bakım evlerinde 6 bine yakın kişi öldü

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsten (Covid-19) en çok etkilenen ülkeler arasındaki İngiltere’de sadece bakım evlerinde 5 bin 890 kişi yaşamını yitirdi.

5.05.2020Dünya
Hurma ithalatına 5 yılda 193 milyon dolar harcandı

Hurma ithalatına 5 yılda 193 milyon dolar harcandı

2015-2019 döneminde 193 milyon 19 bin dolarlık hurma ithalatı yapılırken, aynı dönemde toplam 46 milyon dolarlık hurma ihracatı gerçekleştirildi.

4.05.2020Ekonomi
Fransa, Schengen ülkesi ve İngiltereden gelenlere karantina uygulamayacak

Fransa, Schengen ülkesi ve İngiltere'den gelenlere karantina uygulamayacak

Fransa'da koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 24 bin 895'e çıktı. Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner'den yaptığı açıklamada, 17 Mart'tan bu yana serbest dolaşım sınırlandırılması kurallarını ihlal eden 1 milyon kişiye para cezası kesildiğini belirtti. Fransa’da hükümet dün yaptığı açıklamada, Fransa vatandaşı olmayan Avrupa Birliği veya İngiltere vatandaşlarının karantinaya uyma zorunluluğu olmadığını açıkladı.

4.05.2020Dünya
Dış ticaret rakamları açıklandı

Dış ticaret rakamları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan genel ticaret sistemi kapsamında üretilen geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2020 yılı Mart ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre %17,8 azalarak 13 milyar 422 milyon dolar, ithalat %3,1 artarak 18 milyar 813 milyon dolar olarak gerçekleşti.

30.04.2020Ekonomi
Rusyadan Çin varlıklarına yatırım izni

Rusya'dan Çin varlıklarına yatırım izni

Rus hükümeti, ülkenin Ulusal Refah Fonuna Çin yuanı ve Çin devlet tahvillerine yatırım için yetki verdi.

29.04.2020Ekonomi
‘Sabırlı olun’

‘Sabırlı olun’

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, koronavirüs tedavisinin ardından görevine dün başladı. Başkent Londra’daki Downing Sokağı 10 Numara’daki başbakanlık konutu önünde konuşan Johnson, salgında ‘maksimum risk’ uyarısında bulunarak halktan sabırlı olmalarını istedi.

28.04.2020Dünya
Premier Lig devlerinden Chelseade futbolcular ‘indirelim’ dedi, kabul edilmedi

Premier Lig devlerinden Chelsea'de futbolcular ‘indirelim’ dedi, kabul edilmedi

İngiltere Premier Lig devlerinden Chelsea'den maaş kesintisi için ilk yaşandı.

26.04.2020Futbol
İngiltere Başbakanı Boris Johnsondan flaş gelişme Pazartesi günü dönüyor

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'dan flaş gelişme! Pazartesi günü dönüyor

Birleşik Krallık Başbakanlık Ofisi sözcüsü, Johnson'ın pazartesi günü işe döneceğini açıkladı.

25.04.2020Dünya
TÜBİTAK ve British Councildan ortak çağrı

TÜBİTAK ve British Council'dan ortak çağrı

TÜBİTAK ile British Council, Türkiye ve Birleşik Krallık arasında bilim ve teknoloji iş birliklerini desteklemek amacıyla hayata geçen Newton-Katip Çelebi Fonu kapsamında proje çağrısına çıktı.

24.04.2020Teknoloji
Son dakika haberi... Sağlık Bakanı Koca Corona Virüsten ölüm ve vaka sayısını açıkladı

Son dakika haberi... Sağlık Bakanı Koca Corona Virüsten ölüm ve vaka sayısını açıkladı

Son dakika haberi... Corona virüs Bilim Kurulu Toplantısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugünkü can kaybı ve vaka sayısını açıkladı. Bakan Koca, ''Son 24 saatte 3083 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 117 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 98 bin 674, can kaybı 2376 oldu'' dedi. Bakan Koca, ''Corona Virüste ikinci dalga gelir mi'' sorusuna ''Bu çerçevede olmaya devam edilirse yeni bir dalga beklemiyoruz. Yeni bir dalga, tedbirlere uymamızla doğru orantılı'' yanıtını verdi. Okulların ne zaman açılacağı ile ilgili bir soruyu Bakan Koca, ''Şu an erken dönemde okulların açılması düşünülmüyor ama ne zaman açılabileceği önümüzdeki haftaların seyrine göre gündem olabilir'' şeklinde cevapladı.

22.04.2020Gündem
Avrupada en çok çocuk Türkiyede

Avrupa'da en çok çocuk Türkiye'de

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, TBMM'nin 100’üncü kuruluş yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla özel bir ‘Çocuk Bülteni’ hazırladı. Çocuklarla ilgili istatistiklerin yer aldığı bültene göre, Türkiye, yüzde 27.5'e ulaşan çocuk nüfus oranıyla ortalaması yüzde 18.7 olan AB ülkelerini geride bırakıyor. Türkiye'de çocuk nüfusu içinde en yoğun grubu, 6 milyon 461 bin 39'la 4-6 yaş oluşturuyor.

22.04.2020Eğitim
Merkel önlemleri gevşetme konusunda uyardı: Dikkatli olun

Merkel önlemleri gevşetme konusunda uyardı: Dikkatli olun

Almanya’da dünden itibaren en fazla 800 m2 büyüklüğündeki küçük ve orta ölçekli işyerleri yeniden açıldı. Daha büyük işyerlerinin açılması tartışmaları başlarken Almanya Başbakanı Angela Merkel’den dikkatli olunması yönünde uyarı geldi. Kabine toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Merkel, “Pandeminin başında olduğumuz gerçeğini gözden kaçırmamalıyız, tepeyi henüz aşmadık” diye konuştu.

21.04.2020Dünya
İngilteredeki 80 Kıbrıslı Türk, Corona Virüs nedeniyle yaşamını yitirdi

İngiltere'deki 80 Kıbrıslı Türk, Corona Virüs nedeniyle yaşamını yitirdi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, İngiltere'de yaşayan 80 Kıbrıslı Türk’ün yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle yaşamını yitirdiğini belirtti.

20.04.2020Dünya
‘Yardıma muhtaç kalındı’ tepkisi

‘Yardıma muhtaç kalındı’ tepkisi

İngiltere’de COVID-19 vaka ve ölümleri artmaya devam ederken, hükümetin yurtdışından yüksek miktarda koruyucu ekipman talebi İngiliz basınının gündeminde. Hükümetin krizi yönetmede yetersiz kaldığı ve hazırlıksız olduğu yönünde eleştiriler yaygın.

20.04.2020Dünya
Karantinada Google’da en çok ekmek arıyoruz

Karantinada Google’da en çok 'ekmek' arıyoruz

Türkiye’de koronavirüs salgınının önlenmesi amacıyla hayata geçirilen karantina uygulaması, tüketim alışkanlıklarımızda da önemli değişikliklere neden oldu. Bu değişiklikler Google aramalarına da yansıdı. 30 Mart-5 Nisan aralığını kapsayan Google Arama Trendleri raporu dikkat çekici ipuçları içeriyor.

Türkiye nüfusunun yüzde 27,5i çocuk

Türkiye nüfusunun yüzde 27,5'i çocuk

Türkiye'nin çocuk nüfusu, geçen yıl sonu itibarıyla 22 milyon 876 bin 798 olarak belirlendi. Çocuklar, ülke nüfusunun yüzde 27,5'ini oluşturdu.

17.04.2020Ekonomi

Yazar Sonuçları

Vakalarda 1.000 eşiğinin altına inildi, ancak test stratejisi aksamamalı

Koronavirüs COVID-19’un yerküre üzerindeki dolaşımını izlediğimizde Avrupa kıtasında gerilerken Latin Amerika’da, Ortadoğu’da, Asya ve Afrika’da değişen ölçülerde yükseliş halinde olduğunu görüyoruz.

22.05.2020

Türkiye COVID-19’la mücadelesinde dünya sıralamasında nerede duruyor?

Türkiye’nin koronavirüs COVID-19 karşısında izlediği stratejide aldığı sonuçlar dünyada bu salgına karşı yürütülmekte olan mücadele içinde nerede duruyor?

21.05.2020

COVID-19 ile geçen ilk iki ayın dökümü

Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının tespit edildiği 10 Mart tarihinden bu yana iki ay geçti.

12.05.2020

Covid-19 testlerini yaygınlaştırmak gerekiyor

Bir süredir koronavirus COVID-19 gelişmeleri çerçevesinde küresel bazdaki verileri izlerken Türkiye’nin özellikle test yapma kapasitesinde dünya sıralamada istikrarlı bir şekilde yukarı doğru çıkmakta olduğunu gözlüyorum.  

30.04.2020

Vaka sayısında 100 bine doğru giderken

Her hafta başı yaptığım koronavirüs COVID-19 salgınının geride bırakılan bir haftalık seyrine ilişkin değerlendirmeye yeni haftaya girerken Türkiye’nin küresel sıralamada vaka sayısında yedinciliğe çıktığını belirterek başlamam gerekiyor.

21.04.2020

Türkiye’nin koronavirüs önlemleri (3) - Türkiye hava bağlantısında en son ABD ve Rusya’dan vazgeçti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de 10 Mart tarihinde konan ilk koronavirüs COVID-19 teşhisini 11 Mart’ta açıklarken “Hastanın virüsü Avrupa teması üzerinden aldığı bilinmektedir” diye konuştu.

18.04.2020

Türkiye'nin koronavirüs önlemleri (2) - Tehdidin geliş seyri Türkiye’ye ek zaman kazandırdı

Türkiye’nin koronavirüs kategorisindeki ‘COVID-19’ ile tanışması, test sonuçları üzerinden yapılan tespitleri esas aldığımızda, dünyanın pek çok ülkesine kıyasla gecikmeli bir şekilde ortaya çıktı. Türkiye’deki bir laboratuvarda yapılan COVID-19 testinde ilk pozitif sonucun alınması 10 Mart tarihine rastlıyor. O gün itibarıyla dünyada bu virüs tespit edilmiş olan ülke sayısı 114’e ulaşmıştı.

17.04.2020