Bugün neler oldu?

Olimpos

Güncelleme Tarihi:

Olimpos haberleri sayfasında Olimpos hakkında son dakika haberler ve güncel bilgiler bulunmaktadır. Toplam 869 Olimpos haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber sayfamızdan takip edilebilir.

Antik çağda toplam 19 dağ Olimpos ismini taşımıştır. Bunlardan bazıları,

Olimpos, Eski Yunan Mitolojisi'nde tanrıların oturduğu kabul edilen ve 2919 m. yükseklikle Yunanistan'ın en yüksek zirvesini oluşturan Tesalya bölgesindeki dağ,
Mysia Olimpos Dağı (Uludağ), Bursa'da, antik çağda Mysia Olimposu olarak da anılmış olan ve Marmara Bölgesi'nin en yüksek zirvesini oluşturan dağ,
Paphlagonia Olimpos Dağı (Arıt Dağı), Antik çağda ve 19. yüzyıl Batılı gezginleri tarafından Paphlagonia Olimpos'u olarak anılan bu dağ, Bartın merkezi doğusunda, il merkezi ile Arıt beldesi arasındaki Arıt Dağı'na denk düşmektedir.
Olimpos Köyü, Antalya'da antik kent kalıntıları bulunan bir vadi ve aynı zamanda tatil yöresi,
Olimpos Tepesi (Kıbrıs), Kıbrıs adasının 1952 m. ile en yüksek zirvesini oluşturan dağ,
Bu tarihi isimden esinlenerek, ABD'de iki dağa ve Mars'ta bir dağa aynı isim verilmiştir.

Olympos Yunanca bir kelime olmadığına dair varsayımlar da bulunmaktadır. Bu adın kaynağı ve anlamı tam anlamıyla bilinmese de eski Anadolu dillerinden geldiği ve ve çoğunlukla "yüksek dağ" anlamını taşıdığı anlaşılmaktadır.Gökyüzündeki bulutlara kadar doruğu uzanan ve tanrıların yerleşim edindiği inancı Sümerlerden Yunan'a girmiştir.

Olimpos haberleri

DAHA FAZLA #OLİMPOS HABERLERİ

Olimpos’a ait tüm site haberleri